Leidse regio krijgt op 1 oktober kabeltelevisie LEIDSE KUNSTENAARS WEER GEORGANISEERD ^jubilarissen TOCH OVEREENSTEMMING MET MULTIVISIE Perfecte "Prometheus opvoering ^erkgroep Fiets >leit voor 20 km jln de woonwijken XABO huldigde Afscheidstoernee „Don Quishocking" Dodenherdenking in Leiden TOENSDAG 28 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers BOEIDEN De Leidse regio heeft op oktober kabeltelevisie. Op dat JjJijdstip zal de Rotterdamse firma ■■^ilultivisie een mast met ontvangst station aan de Kwaaklaan in Oegst geest hebben geplaatst. In totaal negen gemeenten waaronder Leiden, tv «pegstgeest en Warmond zullen op •ek - bet ontvangststation worden aange sloten. In de diverse hniskamers Lumen dan maar liefst ses verschil- le televisieprogramma's worden itvangen (twee Belgische, twee ■tse en twee Nederlandse). De biedt twaalf keusemogelijkhe- i mecr °P de FM-band. f flfie stichting Mast i.o. en de firma .lultivisie zijn het uiteindelijk eens 'eworden over de oprichting van één mast voor de gehele Leidse regio. Hiermee is een einde gekomen aan hart het al jaren voortdurende gekibbel over de totstandkoming van kabelte levisie. -SKM •Reeds in 1973 ging een groepje be- iners van de Merenwijk, verenigd de Stichting Kabelnet Merenwijk lan het werk om de bewoners van •idens nieuwste wijk kabeltelevisie bezorgen. De verschillende pogin- en om een ontvangstation te plaat- en liepen spaak. De plaatsen die de 1KM voor haar „head end" uitzocht, waren óf te laag, óf er kwamen bezwaren van het rijk omdat de stellage in de aanvliegroutes van Schiphol en Valkenburg zou staan. De beslissing van de Oegstgeestse raad om zijn gemeente van kabelte levisie te voorzien, leek aanvankelijk uitkomst te bieden. Naarmate de on derhandelingen vorderden verslech terde echter de verhouding tussen de SKM en de gemeente Oegstgeest, die inmiddels een contract had getekend met de firma Multivisie. De SKM had ernstige kritiek op de kwaliteit van de geleverde materia len van Multivisie. Tevens vreesde zij dat een dergelijke particuliere firma de prjzen voor het leveren vkn signaal tot onmeetbare hoogte zou opvoeren. Een en ander escaleerde dermate dat de gemeente Oegstgeest eind 1975 te kennen gaf dat zij niet meer met de SKM wilde praten over het oprichten van een gezamenlijke mast. Stichting Mast i.o. Een Stichting Mast i.o. werd in het leven geroepen, waarin vertegen woordigers van de gemeente Leiden en Oegstgeest zaten. Als voorzitter werd burgemeester De Vree ze van Warmond gekozen. De SKM voelde zich volledig buiten spel gezet, het geen vooral bij voorzitter De Jong kwaad bloed zette. De gemeente Oegstgeest zette op haar beurt de overige partners in de Stichting Mast i.o. buitenspel. Ter wijl er nog druk werd vergaderd over aan welke firma de opdracht moest worden gegeven voor het plaatsen van één gezamenlijke mast, ging Oegstgeest met Multivisie op eigen houtje door met onderhande lingen over een terrein aan de Kwaa klaan, dat aan defensie behoorde. Begin maart werd van het ministerie toestemming verkregen om op dit terrein een tv.-mast neer te zetten. Deze mast zou ook voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden. De Stichting Mast i.o. werd bijna wel gedwongen met Multivisie in zee te gaan. Al was het alleen maar om te voorkomen dat er in de Leidse regio meer dan één mast zou komen. Hier voor zou naar alle waarschijnlijk heid toch geen vergunning worden gegeven. Aan Multivisie werden evenwel de volgende voorwaarden gesteld: 1. De mast moet er binnen zes maanden staan; 2. Multivisie moet bereid zijn het ontvangststation van de SKM over te nemen (dit zogenaamde „head end" heeft de stichting al enige jaren in haar be zit); 3. Wanneer de mast met kopsta- tion is neergezet, dient die overge dragen te worden aan een gemeen schappelijke regeling. Machtiging Tijdens een vergadering van de werkgroep Kabeltelevisie in het Leidse stadhuis deelde wethouder Van Aken gisteren mee dat het thans zaak is zo spoedig mogelijk bij de PTT een zendmachtiging aan te vra gen. De PTT zal het hoofdkabelnet aanleggen. Van de gemeente Leiden wordt verwacht dat zij een technisch plan opstelt, waarin de vertakkingen in het hoofdkabelnet worden aange geven. Tevens is als voorwaarde ge steld dat zes maanden na indiening van het plan moet worden begonnen met de uitvoering ervan. Voor de Merenwijk geldt dit niet. De SKM heeft een deelmachtiging en zodra de mast er aan de Kwaaklaan staat, krijgen de bewoners signaal. Strijdbijl De problemen tussen het Leidse ge meentebestuur en de Stichting Ka belnet Merenwijk leken gistermid dag te zijn opgelost De SKM heeft altijd gestreden voor een eigen mast in Leiden omdat zij geen vertrouwen had in Multivisie. Zij heeft wethou der Van Aken ervan beschuldigd niet haar belangen te behartigen. Een en ander mondde in maart van dit jaar uit in een brief aan de raad, waarin de stichting de raadsleden verzocht een onderzoek in te stellen naar de handelswijze van de wetnou- der van economische zaken. Gistermiddag zaten de wethouder en de voorzitter van de stichting, de heer De Jong weer gebroederlijk naast elkaar. De heer De Jong ver klaarde, om te bewijzen dat de strijdbijl begraven is, dat de SKM de brief intrekt Vooral bij het Pv- dA-raadslid Peters wekte dit enige verbazing. „Ik begrijp niet dat u met dergelijk scherp geschut heeft kun nen komen, als nu blijkt dat met een gesprek de zaak kan worden opge lost", zo verweet hij de voorzitter van de SKM. Of ook aan de wens van de SKM, ingeschakeld te worden bij de plan ning, voldaan zal worden, valt te bezien. Toen de heer De Jong tijdens de vergadering van de werkgroep voorstelde het technisch plan voor Leiden, dat door de SKM inmiddels al is opgesteld, te nemen, hielden wethouder Van Aken en secretaris Cremers de boot duidelijk af. Zij verklaarden meer aanbiedingen te hebben gekregen, die zij door een deskundige, in dit geval de heer Jelgersma, willen laten bekijken, al vorens een voorstel aan de werk groep te doen. Ook het voorstel van de heer De Jong, het SKM-plan in de eerstvolgende vergadering te la ten toelichten door de technische deskundige van de SKM, de heer Wantholt, werd van de hand gewe- Hulp van universiteit voor goede ontvangst televisie in Vogelwijk k. 4.0 Van een onzer verslaggevers bet sus terhuis "Nieuweroord" aan de Rijnsbur- LEIDEN De bewoners van de Vogelwijk ger weg is gebouwd. ■iwiit--"—in de aabije toekomst geea last meer Tijdens een vergadering van de werkgroep Ka- h hebben van storingen in hu televisie. In eea beltelevisie stelde de heer Op 't IJnde, technisch brief aaa wethouder Van Aken hebben sij bun medewerker aan de Leidse universiteit, gister- beklag gedaan over de slechte ontvangst sinds middag dat hij naar mogelijkheden zal zoeken 7> om de toestellen van de Vogelwijkbewoners aan- Vogelwijk niet op onoverkomenlijke bezwaren gesloten te krijgen op de Gemeenschappelijke stuiten. "Deze tijdelijke bekabeling zou later Antenne Inrichting, die op het dak van het evengoed gebruikt kunnen worden voor aanslui- zusterhuis staat Thans geeft deze antenne alleen ting op het hoofdkabelnet wanneer de mast van signaal aan het Academisch Ziekenhuis. Vogens Multivisie er staat", aldus de heer Op 't IJnde. de heer Op 't IJnde zou een aansluiting van de LEIDEN - De "Pro metheus"- voorstel ling van de groep Ca mera Obscura (onder auspiciën van de to- neelraad Rotterdam), gisteravond in het LAK, was qua ensce nering, decor, req ui- si eten voorziening, aankleding, gesti leerd, inlevend ot meer type-makend spel zeer af. In de super-realistische laag van het stuk kwam de kille, witte, etherziekenhuissfeer via ogen, neus, oren en gemoed soms beangstigend soms ook lachwekkend werkelijk op de toe schouwers af, die trouwens in witte jas sen gekleed moesten gaan. Op dit stevig fundament van die herkenning door de toeschouwer van de situatie, in beleving en in zintuiglijke er varing, konden de andere lagen van „Prometheus" wor den opgetrokken. In de eerste plaats is dat de laag van de absurde en overtrok ken trekken in dat ziekenhuisgebeuren: een zuster vraagt pa tiënt Brook, de Pro- metheus-figuur, per sonalia en geeft in structie, terwijl een dokter hem onder zoekt en oefeningen laat doen etcetera. Op die laag komt dan terecht de behande lingsgeschiedenis van deze Brook, de aan het hoofd gewond ge raakte leider van niet erg nader omschre ven acties, die allengs minder in een zieken- Door Camera Obscura 99 huis dan wel in een psychiatrische inrich ting is beland - eigen lijk een kruising van deze beide instituten. Na eerst flink door elkaar gerommeld te zijn ondergaat hij een hersenoperatie, verricht door zijn ui terst merkwaardige geneesheer, en mag „genezen" de wereld weer in. Daartussendoor zijn fragmenten van Ae- schulos' Prometheus- drama gevlochten, aanvankelijk nog als een soort droomflar den van patiënt Brook, later ook meer als zelfstandi ger delen. De genees heer dokter Smith switcht dan over naar de Zeusrol en acteert vlak voor de beslissende herseno peratie een prachtige adelaar die de lever pikt. Toch blijven de ze fragmenten daar naast nog altijd wer ken als super-krank zinnige en absurde ziekenhuissituaties, al was het maar door de blijvende aanwe zigheid van medische decorstukken en at tributen en door de verspringende rollen (Brook-Prometheus, Smith-Zeus en Gier, een assistent-Hennes etc.), die één acteur speelt Eén ding vond ik in de voorstelling niet aannemelijk worden. Dat was de schakel tussen het Prome- theus-verhaal (de strijd van het indivi du tegen de goden, dat wil zeggen tegen de autoriteit, de ge vestigde orde) en het Brook-gebeuren (ook hier wordt het indivi du ingekapseld). Die schakel is er natuur lijk wel begripsmatig en ook zitten er in de bewerking van regis seur Franz Marijnen zelf wel aanduidin gen, zoals eerder ge noemde hersenopera tie met pikkende gier, de verspringen de rollen en dergelij ke, maar het echte dramatische verband ontbrak. Of het ge brekkig verstaan van Engelstalige Aeschu- losdelen delen zijn daar debet aan. LEIDEN De auto zou in de woonwijken van Leiden niet jsneller mogen rijden dan 20 km per uur. Dat is de wens van jde Leidse werkgroep Fiets en de afdeling van de Eerste1- Nederlandse Wielrijders Bond (E.N.W.B.) die wordt geuit in een reactie op het Plan van Actie voor de Binnenstad, dat pnlangs in Leiden het licht zag. Ve ENWB en de Werkgroep pen kondigen aan binnenkort diets betreuren het dat in dit met suggesties dienaangaande fan van actie niet de inrich ting van woonerven, zoals de Ofegering die voorstaat, tot uit gangspunt is gekozen. Voor (3eze woonerven geldt het prin- zïpe: de straat is van de bewo- ers, de auto is daar gast en iiet omgekeerd. Beide groe- te zullen komen. Tevens wordt in de brief aan gedrongen op een spoedige openbare diskussie over het plan van actie en de voorstel len die naar aanleiding van dat plan door anderen op tafel zijn gelegd. iet to met ?n d^an een onzer verslaggevers tten iEIDEN Vijf jubilarissen werden gisteravond op de jaarver gadering van de K.A.B.O. (Katholieke Bond van Overheidsper- ouwtoneel) gehuldigd in tegenwoordigheid van o.a. de heer De g eeiVilde, voorzitter van het N.K.V.. Dat waren de heren Reisen- Jezelftoort (50 jaar lid), Klein, Wassink en Sloos (40 jaar lid) en acht f.d. Ploeg (25 jaar lid). De hoer Sloos was in eerste instantie enqutergeten; hij zal het speldje later ontvangen. J>e heer Castelein (districts- weegt tegen de nadelen die naarjoorzitter) die de huldiging de2e ondervindt (zoals de jrde ^voerde gaf in zijn betoog im Z()lijk van voldoening over het- indert®6" vakbeweging sinds de d ova** ^at <*e jubilarissen lid wer- heeft bereikt, maar plaat- lit al niettemin toch enige kriti- openbaarheid van de Ionen het niet hebben van de moge lijkheid om te staken) en be toogde dat deze positie toch al veel te veel aanvallen te verdu ren krijgt „r-'he kanttekeningen bij de NKV-voorzitter De Wilde giuidige situatie en wist op die (overigens al 14 jaar K.A.B.O.- nanier ook enige discussie los lid) merkte naast zijn felicita- oudef we^e*- *bj wees erop dat ties aan het adres van de jubi- elfdep £ebi«d van de medezeg- n boiensc^ap Jaar maar bit- Te gP weinig bereikt is. Ook ging ial, larissen ook het een en ander op over de tegenwoordige si tuatie. Hij vond dat het N.K.V. in op de discussienota over door sommigen ten onrechte als een „rooie bond" wordt beschouwd en zag als oorzaak van deze aantijging de huidige tendens om het opkomen voor d als bezwaar het gevaar zwakkeren als zodanig te zien. it door de loon- en prijsspi- Verder sprak hij de hoop uit de inflatie sterk zal toene- dat het C.N.V. in de toekomst k met het nu verenigde 1 KV. en N.V.V. (het F.N.V.) .men, omdat de situatie oncJe prijscompensatie en wees ij op het voor en tegen van door velen bepleite volledi- prijscompansatie. (Bij voor ben, waardoor een volledige ?f Compensatie toch weer teniet )r- yordt gedaan en de collectieve roorzieningen en de werkgele- zoals hij nu is de solidariteit jtenheid in gevaar komen). niet ten goede komt. De positie van de ambtenaar De vergadering stond overi- kwam natuurlijk eveneens ter gens onder voorzitterschap 'rake; de heer Castelein be kritiseerde het trendbeleid van Se F.N.V. dat het aan elkaar lire aanpassen van de lonen van die leden beoogt Hij meende lllllllllBat de relatief gunstige positie Overdijk de plaats van de wn de ambtenaar niet op- Witteman. van de heer Verplancke, voorts vonden de volgende be- stuursmutaties plaats de heer Klein nam de plaats van de heer Nijssen in en de heer Klok weer op zijn plaats Sinds gisteren hangt er na 33 jaar weer een luiklok in de Oude To ren van Warmond. Het zevenhonderd kilo tel lend gevaarte werd door de Zoeterwoudse firma Elderhorst be hoedzaam naar een van de galmgaten bo ven in de toren gehe sen. Daar werd een uit stekende vensterbank vlekkeloos genomen, terwijl Warmond even zijn adem inhield. Voor een deel gebeurde dat ook omdat het karwei gepaard ging met de nodige luchtacrobatiek van de heer Elderhorst zelf. die af en toe bo ven in de toren naar buiten moest stappen om wat aan de kabels te regelen. Hangend dertig meter boven dè grond deed de man rustig zijn werk, maar hij doet deze klussen dan ook tien tot vijftien keer per jaar. Zoals be kend zal de klok in de Oude Toren voor het eerst bij de opening van de Kaagweek te horen zijn. LeidenJOegstgeest Een cabaretgroep op zoek naar nieuwe wegen. Dat is het beeld dat de bezoekers van ,J)on Quishocking" gister avond te zien kregen in de aula van het Rijnlands Lyceum. De tijd van ontspannende humor is voorbij, de vrolijke grap wordt vervangen door de navrante, en zelfs de maatschappij, zo kondigde het cabaret aan, zal veranderen door de liedjes en sketches die we jullie voorzetten. Maar gelukkig had het vijftal voldoende relativiteitszin om hier meteen de absurde voorbeelden aan toe te voegen, die de stelling ondergraven: Nixon heeft zichzelf afgezet omdat er zoveel cabaretgrappen over hem werden gemaakt; en in Rhodesië loopt het mis, want daar is nog geen leuk liedje over. Bezorgdheid over de vrijblij vendheid dus. Wat zijn we aan het doen en hoe moet het ver der? Vandaar ook de titel van het programma: .Afscheidstoer nee I", en vandaar de onderwer pen, die genomen zijn uit het gekkenhuis, het vastgeroeste ge zin, fout-geweest in de oorlog, de ouderdom enzovoort Maar omdat ,J)on Quishocking" niet hard genoeg durft te zijn, omdat ze die onderwerpen niet cynisch durven te behandelen, vallen hun grappen voor een deel in het water. Het beste zijn ze als er probleemloos vermaak wordt opgediend, in de trant van „mijn arm is uit de kom gescho ten", „door wie?"; of zoals in de sketch van de tandarts die vro lijk staat te praten met een weerloze patiënt die een mond vol haken en tampons heeft Spoelt u maar.' De grote toneelervaring van Don Quishocking stond borg voor een technisch goedver zorgd programma. Pieter van Empelen toonde zich een prima cabaret-pianist, een beetje erg traditioneel misschien, maar het is de vraag of we hem daarvan de schuld moeten geven of het genre. Met decors werd niet ge werkt, en ook de andere attribu ten waren zeer simpel gehou den: het meest gecompliceerde was een breedsprakige midden stander die in een tent kroop. Óver het algemeen leek de groep echter nog veel moeite te hebben met het zoeken naar een nieuwe opzet P)aula Pamla „De Droom" in Vrijetijdscentrum (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het Leids Vrije tijdscentrum wordt aanstaande vrijdag een filmavond georga niseerd. Vertoond wordt „De Droom" van Jan Visser. De filmer werkte als leraar in het Midden Oosten. „De Droom" is een politieke docu mentaire over de problemen van de Palestijnse vluchtelin gen. Jan Visser zal een inleiding met dia's houden. Na een korte pauze wordt de film vertoond. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is 1,—. Opnieuw inbraak bij het Motorhuis (Van onze politieverslaggever) LEIDEN Bij het Motorhuis aan de Vondellaan is eergiste ren wederom ingebroken. Op de administratieafdeling werd 75 gulden ontvreemd. Verder wer den 3 polshorloges, sigaretten, frisdranken, sigaren en een fo tocamera ontvreemd. De inbre kers ontkwamen in een Opel Manta, die zij stalen van hetzelf de bedrijf. In de garage werden 4 auto's beschadigd. De gestolen auto werd later teruggevonden in de Gerard Brandtstraat. In de kofferruimte lag de fotoca mera. Mexicaans koor in LAK-theater LEIDEN In het LAK-theater geeft een koor van studenten van de universiteit van Mexico- City morgenavond een concert Toegangskaarten i 5,— en 3,50 (LAK- en CJP-Ieden) zijn aan de zaal verkrijgbaar of te lefonisch te reserveren onder nummer 124890. Het koor brengt werken van oude en moderne Mexicaanse componisten, religieuze muziek en volksmuziek uit vrijwel alle Latijns-Amerikaanse landen. Het koor wordt begeleid door een kleine instrumentale groep, die de typisch Latijns-Ameri kaanse volksmuziekinstrumen ten bespeelt, zoals de zamponas, quenas, charango, cuatrobom- bo, guitarras. Als soliste treedt de sopraan Lupita Campos, on derdirectrice van het koor, op. LEIDEN De Leidsnaar Piet van Tongeren, lid van judoclub Eendracht is geslaagd voor het examen le Dan zwarte band judo. LEIDEN Ter gelegenheid van de dodenherdenking op 4 mei zal ook dit jaar weer in de Marekerk een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. De bijeenkomst van aanstaande dinsdag begint om 19.30 uur met een openingswoord van de burgemeester, dr. A. J. Vis. Na de samenzang, begeleid Kapaan en Jan van der Meer door organist Jan van der gedeelten uit het hobo-concert Meer, volgen het Pièce van van G. B. Pergolesi-Barbarolli Gabriël Fauré, uitgevoerd uitgevoerd, waarna Esther Hil- door Han Kapaan, hobo, en linga en Vera Verzijden, bege- Jan van der Meer, orgel, en leid op orgel, duetten voor het Geistliches Lied van Alp-' sopraan en alt uit het Stabat hons Diepenbrock door Esther Mater van G. B. Pergolesi ten Hillinga, sopraan, met orgelbe- gehore zullen brengen. geleiding. Vervolgens zal mevrouw Ma- De bijeenkomst wordt beslo ten met samenzang en orge- ria de Groot, dominee en dich- limprovisatie. Direct aanslui- teres, een herdenkingswoord tend vindt om ongeveer 20.15 uitspreken. uur de Stille Tocht plaats naar Na de twee minuten stilte en het monument voor de gevalle- het gezamenlijk zingen van het tegenover molen „De Wilhelmus worden door Han Valk". Van een onzer verslaggevers LEIDEN De beeldende kunstenaars van Leiden hebben besloten de handen ineen te slaan en zich te verenigen in een plaatselijke afdeling van de bond van beeldende kunstenaars (BBK). Deze bond stelt zich ten doel de individuele - en gemeen schappelijke belangen van haar leden te beharti gen. In Leiden zou dat vooral betekenen het verkrijgen van initiatief- en overleg situaties bij de plaatselijke en regionale officiële instanties en heUbeschermen van de intergratie van -Je Leidse kunstenaars in de stedelijke en regionale samenle ving. De Leidse afdeling van de BBK ressorteert onder het gewest Den Haag dat thans met Leiden erbij 120 leden telt. De BBK is landelijk aangesloten bij het voorzieningsfonds voor kunstenaars, dat zijn leden verschillende faciliteiten verschaft om de beroepsuitoefening te verbeteren en te conti nueren. Ook verleent de organisatie juridische bijstand en beschikt hij over een klachtenbureau. Het secretariaat van de BBK-Leiden is gevestigd in Nieuwsteeg 12 B.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3