Sosonko: „Ik maak scheiding tussen sport en politiek Geen voor spelen Israël VINDT MAAR EENS EEN OPVOLGER' zmveiïand Doelpunt Jan de Jong besliste duel voor VCS halfboter OVERAL ZIJN GOEDE EN SLECHTE MENSEN" dri Zwaanswijk: literfles van 89 geldig t/m zaterdag I mei Arrestaties in Montreal Wie is er tegenwoordig nog onpartijdig? 191pENSDAG 28 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 9? Grootmeester Sosonko tijdens de huldiging in Leeu warden. Wethouder Weide biedt hem,een replica van Nederlands oudste schaakstuk aan. LEEUWARDEN - Genna Sosonko heeft vier jaar nadat hij Rusland verliet om zich in Nederland te vestigen, weer eens voet op Oost-Europese bodem gezet. Hij bewaart daaraan de prettigste herin neringen want onder de rook van Belgrado deed de 32-jari- ge Sosonko een geslaagde greep naar de grootmeesterti tel. Een broodnodige greep, want de neiuwe status maakt het voor organisatoren aantrek kelijker Genna Sosonko te contracteren voor een toer nooi. Ook al stelt hij direct dat een grootmeesterresul taat (Nederland bezat in prof. dr. Max Euwe, Jan Hein Don- ner en Jan Timman slechts drie grootmeesters) in ons land en Westeuropa weinig lucratief is. „In de Oosteuro- pese betekenis zou je er wel veel beter van worden, omdat je maatschappelijke positie daarmee gelijke tred houdt. Maar ik verwacht nu wel meer uitnodigingen en dat zou prettig zijn, want als broodschaker moet je toch wel de nodige wedstrijden spelen". Voorlopig gaat Sosonko het een poosje rustig aan doen. Hij heeft nog een blik kunnen werpen op de laat ste partijen van de nationale titel strijd in Leeuwarden, waar het ge- meentebestuur de gelegenheid aan- A'| greep hem te huldigen. >Xj De nationale titelstrijd verliep dit 'fA jaar zonder de man, die in 1973 erg verrassend de titel won. „Ik vind het spijtig dat ik niet heb kunnen mee- tdoen, maar het toernooi in Joegosla vië, waaraan zeven grootmeesters en negen meesters meededen, was voor mij belangrijker". De grootmeestertitel mag dan wat meer uitnodigingen gaan betekenen voor Sosonko, althans dat hoopt hij, er zal brood op de plank moeten komen. Jk ben alleen maar beroeps schaker, maar met schaken alleen is het niet zo gemakkelijk. Als ik aan mijn toekomst denk, moet er iets bijkomen. Ik ben in Rusland voor economische geografie afgestudeerd, maar daar kan ik nu niet meer op terugvallen. Schaken en medewerker zijn aan „Schaakbulletin" is onvol doende". Toekomst Sosonko's toekomst zal daarom meer en meer gaan bestaan uit rei zen en trekken over de gehele we reld. Reizen, naast lezen, is overi gens een van de grote hobby's van Sosonko, die nu voor eerst enige tijd rust neemt. „Want ik ben wel wat schaakmoe op dit moment". Het spelen in Joegoslavië, waar het toer nooi voor de derde maal werd ge houden na eerder in Bobby Fischer en Bengt Larsen roemruchte win naars te hebben gekend, heeft So sonko zichtbaar ingespannen. In zijn streven om de vereiste negen punten bijeen te spelen, moest hij op zijn tenen lopen. Uiteindelijk finishte hij precies met negen punten uit 15 partijen op een gedeelde zesde plaats. Het feit dat hij spelers als Hort, Sax, Polugajevski, Trinkov en Balashav voorrang moest geven, was bepaald geen schande. Met drie ge wonnen partijen en 12 remises bleef Sosonko niet alleen ongeslagen, maar bereikte hij ook zijn doel. Na dat hij vorig jaar in het Hoogoven toernooi het eerste resultaat daar- voor had behaald, had hij een twee tal teleurstellingen moeten incasse ren. In Beverwijk zat het er dit jaar niet in, in Hastings kwam hij een half puntje tekort. Joegoslavië leverde Sosonko ten slotte de sprong naar de begeerde titel op. Ook al trad Sosonko, voor het eerst na zijn vertrek in oktober 1972 weer eens terug in Oost-Europa allerminst onbevangen aan. „De kennismaking met Joegoslavië was niet gemakkelijk. De mensen waren er vriendelijk, maar de sfeer riep nog steeds weer herinneringen op". Sosonko blikt met zijn priemende ogen naar het zwart-wit van een schoongeveegd schaakbord voor hem op tafel. Het bord van contras ten bracht hem terug in een wereld van contrasten. Maar politiek schudt Sosonko zijn hoofd, „wat mezelf be treft kan ik overal spelen. Overal zijn er goede en slechte mensen. Ik maak duidelijk scheiding tussen sport en politiek". Wat Joegoslavië Sosonko na toernooien in Barcelona, Hastings en Manheim meer heeft geleerd, is het niveau van de door snee spelers. „De toernooien in Ne derland zijn veel zwaarder dan die in Joegoslavië en Spanje. Groot meesters van wereldniveau tref je bij het IBM en het Hoogoventoer nooi. Ten opzichte van het Buitenland bui tenland het niveau van de Neder landse meesters hoger dan elders. In Spanje, maar ook in Joegoslavië weet je vantevoren wie je kunt ver slaan. Dat kan je hier niet". Sosonko, die de kennismaking in Nederland startte bij de club Moer- wijk in Den Haag maar nu al weer drie seizoenen voor het Leeuwarder Philidor uitkomt, heeft de laatste jaren zo'n drie toernooien per jaar gespeeld. Daarnaast waren er de Olympiade, het Clare Benedict-toer nooi en de Nederlandse kampioen schappen in 1973 en 1974. In dat jaar werd hij gedeelde tweede met Hans Ree achter kampioen Jan Timman. Olimpische Olympische Sosonko hoopt dit jaar Nederland weer te kunnen vertegenwoordigen op de Olympiade in Israël, het land waarmee hij sterke (bloed)banden heeft „Ik vind het erg nuttig dat daarvoor een trainingskamp wordt ingericht. De KNSB heeft plannen om dat veertien dagen te doen. Wie daar komt om te instrueren, maakt me niet uit. Wel moet het een scha ker van wereldniveau zijn". Maar voor Sosonko naar Israël zal gaan, waar van 25 oktober tot 12 november aanstaande wordt ge speeld, wacht hem nog een heel zwaar karwei, het Interzone-toernooi in het Zwitserse Biel van 10 juli tot 8 augustus. „Dit wordt waarschijnlijk mijn sterkste toernooi tot dusver. De eer ste drie spelers kwalificeren zich daar voor het kandidatentoernooi. Ik geef mij daarvoor zelf niet al te veel kansen met spelers als de Russen Petrosjan, Tal en Gelier, de Deen Larsen, de Hongaar Portisch en de Westduitser Hübner. Maar ik zal mijn uiterste best doen. Als het toer nooi is afgelopen heb ik tot de Olym piade in oktober niets meer op het programma". Sosonko heeft er nu vier jaar Neder land opzitten. In Nederland zou er wat mij betreft best nog een interna tionaal toernooi bij mogen. Ik weet wel dat door de impasse bij het bedrijfsleven dat een moeilijke zaak is, maar volgens mij is die impasse maar tijdelijk. Met een toernooi er bij, zouden de hoofdklassespelers hier ook meer mogelijkheden krij gen. Daarom moet het aantal deelne mers aan het nationaal kampioen schap ook worden opgevoerd. Zie maar eens naar een Cor van Wijger- den. Die komt uit de kring van de competitiespelers en heeft nog nooit in een meestergroep kunnen mee doen. Maar in Leeuwarden stond hij zijn mannetje." Voor dat zelfde Leeuwarden gaat Sosonko ook het komende seizoen de kleuren van Philidor verdedigen, en met plezier, want het niveau van het competitieschaken ligt in Nederland erg hoog. En juist voor dat niveau en de vrije bewegingen koos hij voor Nederland. Reinder Bosma 99 ELFT Voorafgaan- beide landen zal worden over zijn wel dan niet bijvoorbeeld perse een aan de interlandkorf- geleid door de Belg J. blijven als bondscoach, arts en een fysiothera- klwedstrijd Neder- Frederickx die zal wor- „Ik heb bedankt, maar peut en een extra spor- Bd-België die zondag den geassisteerd door de er is nog geen opvolger, tieve begeleiding. Er lo- het veld van Fort una heren Geens (B) en pen talloze trainers rond ordt gespeeld <14.30), Schreuder. Op de vraag Ik ben echter byzonder in Nederland maar er ield het KNKV gister- hoe de opstelling van enthousiast teruggeko- zijn er zo weinig die ook Vond een persconferen- het Nederlands twaalftal men uit Amerika en om- de sociale kant van de >e bijeenkomst zou luiden kon bonds- dat ik wil dat hetgene korfbaltraining op zich rerd echter een regel- coach Adri Zwaansdijk wat we bereikt hebben willen nemen. Ik spen- ehte flop omdat het geen antwoord geven gecontinueerd wordt wil deerde veertig uur per NKV verzuimd had de omdat er een afspraak ik geen gat laten vallen, week aan het Neder- iverse medewerkers tussen beide landen be- Het KNKV heeft een lands team en ik werd te nodigen zodat in staat de teams pas de commissie ad hoe ge- daar niet voor betaald, laai slechts drie per- dag van de wedstrijd be- vormd die zich gaat be- Ik moest eerder geld nen blijk van hun be- kend te maken. Zwaans- zinnen op de taken van meenemen. Vindt dan igstelling gaven. wijk kon ook een tioje- een bondscoach en de maar eens een opvol- ït 81ste duel tussen de van de sluier oplichten begeleiding. Wij willen ger." Adri Zwaanswijk .wie wil?. advertenties Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. voor 791 KOEALA LOEM- te organiseren, maar de veiligheidsaspec- POER Het dage- dat eerst op goedkeu- ten, die aan het deel- lijks bestuur van de ring van de Japanse nemen aan de spelen Federatie van de autoriteiten moet van een Israëlische Aziatische Spelen worden gewacht De ploeg kleven, heeft in Koeala moeilijkheden over Loftnpoer besloten de plaats waar de Op de bijeenkomst in Israël uit veilig- spelen in 1978 zullen Koeala Loempoer is heidsoverwegingen worden gehouden, verder besloten het uit te sluiten van ontstonden toen Pa- aantal takken van deelneming aan de kistan, dat als gast- sport te beperken om Aziatische spelen heer was aangewe- de kosten te drukken, van 1978. zen, zich om financie- Een daartoe in het le redenen terugtrok leven geroepen com- De voorzitter van de en het dagelijks be- missie gaat tijdens de federatie, Miraj Kha- stuur van de federa- Olympische Spelen lid (Pak), deelde mee tie geen land bereid in Montreal de finan- dat Japan belangstel- vond de plaats van ciële zijde van de or- ling heeft getoond de Pakistan in te nonen, ganisatie nader bekij- spelen over twee jaar 'M vooral vanwege ken. (Van c e sportredactie zij. Tien minuten voor tijd besliste Jan de Jong 4 uit een directe vrije trap het duel in het voordeel DEN HAAG VCS heeft het competitieduel tegen van y^g HBS gisteravond omgezet in een overwinning van 3-2. In de eerste minuut zette zrob van de Kaay Voor de beker speelde FC Den Haag tegen het HBS op een voorsprong, maar binnen zestig secon- jeugdteam van FC Dordrecht, FC Den Haag dat den liet Ron Bronsgeest de gelijkmaker noteren, zich al had geplaatst voor de volgende ronde. In de eerste minuut na rust hielp Jan de Jong moest genoegen nemen met een gelijkspel van 1-1. VCS aan de positieve kant van de score. Wouter Fred Schoonderwoerd was de maker van het enige Noske bracht HBS uit een strafschop weer langs- Haagse doelpunt. Aanval Hermens op wereldrecords DEN HAAG Jos Her mens zal zaterdag (18.00 uur) op Papendal zijn aanval doen op zijn drie wereldrecords, 10 mijl, 20 kilometer en 1 uur. Mocht zijn poging wegens slech te weersomstandigheden niet door kunnen gaan Hermens neemt daarover 's ochtend» de beslissing dan wordt zijn aan val uitgesteld naar het week einde van 15 en 16 mei. De recordtijden van Hermens over de drie onderdelen zijn:10 mijl: 45.57,6., 20 kilometer: 57.31,8., 1 uur: 20.907,64 meter. Heemstra directeur ijsbaan Heerenveen HEERENVEEN Tot direc teur van de kust ijsbaan Heeren veen is door bet stichtingsbe stuur benoemd de beer Roel Heemstra. De beer Heemstra (40) is in schaatskringen een bekende figuur. Hij verdiende zijn sporen voornamelijk bij het langebaanschaatsen. Roel Heemstra, die woonachtig is in Heerenveen waar hij een kan opvolger van de enkele maan den geleden ontslagen Marios Roeper. De werkzaamheden werden de laatste maanden be hartigd door George Stuiven- MONTREAL - De politie heeft gisteren in Montreal twee per sonen gearresteerd, die hebben verklaard te behoren tot een terroristische organisatie die van plan is in actie te komen tijdens de Olympische zomer spelen, die in juli worden ge houden. De namen van de personen wer den niet bekendgemaakt Wel vertelde politie-officier Larry Levy dat de beide arrestanten goede bekenden van de politie waren. Tijdens een persconfe rentie werden een geweer, een revolver, gasmaskers, dolken en zuurstofcilinders getoond, die in beslag waren genomen. Larry Levy verklaarde voorts niet te weten wat voor een soort actie is beraamd. Hij verwachtte dat op korte termijn meer arres taties zouden worden verricht De mogelijkheid dat het hier zou gaan om leden van een in ternationale groep sloot hij niet uit „Het is echter nog te vroeg om dat een uitspraak over te doen", waren zijn woorden. De politie vermoedt dat de wapens vijf jaar geleden in de provincie Quebec zijn gestolen. Zege Enklaar LEEUWARDEN Gisteren zijn in Leeuwarden twee afge broken partijen uit de tiende ronde van het toernooi om het persoonlijk schaakkampioen schap van Nederland voortge zet. Enklaar versloeg in de der de zitting Van der Vliet Van Wijgerden won van Van der Weide. De stand is: 1. Timman 7 1/2 punten, 2/3. Donner en Ree 7, 4/5. Van Wijgerden en Van der Vliet 5 1/2, 6. Hartoch 5, 7/9. Ligterink, Enklaar en Kuijpers 4 1/2, 10. Witt 3 1/2, 11. Baljon 3,12. Van der Weide 2 1/2. Hockeyselectie AMSTELVEEN Voor de in terlandwedstrijd tussen de da meshockeyteams van Neder land en Wales (8 mei in het Wagenerstadion te Amstelveen) en het toernooi om de wereld beker (van 21 tot en met 30 mei in West Berlijn) is een voorlopi ge selectie van achttien speel sters aangewezen. Uit deze groep zal coach Riet Kuper nog het definitieve vijf tiental kiezen. sch), Maria Fikkers (HGC), Slebus (Graspiepers), Mieke L»roen (HBS), Lot de Vos (EMHO. Suzan Bekker (Hilversum), Anneke van Puffelen-Bax (Amsterdam), Toos Bax (Amsterdam), Marjolijn Gouka (Amsterdam), Albertine Hadders doorn), Joke Dragt-E (Kieviten), Lisette Sevens (Amster dam) en Kathy Woudenberg-Schroe- der (Were Di). Winst Thurau in proloog ESTEPONA De Westduitser Dietrich Thurau, rijdend voor de Nederlandse Raleigh-ploeg, heeft in Estepona de proloog van de Ronde van Spanje ge wonnen. Thurau was de snelste in een tijdrit over vijf kilome ter. Tweede werd de Spanjaard Elloriada, op 1,6 seconde. Hen- nie Kuiper eindigde als vierde. advertentie "'fit k 10 By L v( Hm li k Vele verzekeringsadviseurs zijn wel degelijk onpartijdig. Zij helpen u aan een verzekering die voor de beste is. Want ze zijn onafhankeliik.dus niet in dienst van een bepaalde verzekeringsmaatschappij. Daarom vindt u bij hen deze ronde sticker op raam of deur. Stap er eens binnen. (publikatie van Delta-Uoyd. die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies voonl)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13