£cidóe6outti/rit issinger voor Afrikaans ewind in Rhodesië VS-ambassade in Moskou beschermd met aluminium Belasting ontduiken mag best NOVIB nodigt gasten aan tafel ft TUDENS JAARLUKSE ACTIE PPR is verzameling tuinkabouters ^Middenschool kan ^verbetering zijn" Beraad over opvolging van Franjieh Invoer lires beperkt AARDAPPEL WORDT WEL WEER EENS GOEDKOPER „JsDAG 27 april 1976 LEIDSE COURANT RDAM Een kwart i de bevolking vindt het ial niet nodig, dat iede- i onder alle omstandighe- i, boe boog bet belastingta- f ook is, zijn inkomen vol- j aan de fiscus moet opge- Meer dan de helft (53%) idt, dat men best wel van de mazen in de belastingwet gebruik mag maken en aldus minder inkomstenbelasting betalen dan de wetgever beeft bedoeld. Deze conclusie kan men trek ken uit het resultaat van een onderzoek, dat door de Eras- mus-universiteit in 1973 is in gesteld naar de houding van de Nederlanders ten opzichte van de fiscus. Die eerste resul taten zijn onder de titel „Bur ger versus Belastingen" van daag gepubliceerd in de nog komende reeks „Burger en Be lastingen". Ook in 1963 is al eens een enquête gehouden over de op vattingen over de toelaatbaar heid van belastingontduiking. Toen vond 36%, dat men zijn hele inkomen niet behoefde op te geven. Het lijkt er dus op, dat men „fatsoenlijker" is ge worden. De bewerker van de enquêteresultaten, de heer F. C. Wijle, wijst er echter op, dat in de periode tussen de twee onderzoekingen het afwente len als afweermiddel tegen (toename vanbelastingdruk andere methoden ten dele heeft verdrongen, omdat dit minder risico en minder romp slomp geeft. De bewerker waarschuwt trouwens ook voor voorbarige en te absolute gevolgtrekkingen: Het gaat hier om uitingen van opinies en die kunnen afwijken van feitelijke gedragingen, het gaat ook om particulieren en niet om bedrijven en voorts is het alweer drie jaar geleden toen het onderzoek werd ge houden. Overigens is uit de enquête ook gebleken, dat bij de Ne derlandse burger nog steeds een positieve houding over het betalen van belasting over heerst, al zijn er aanwijzingen, dat in de verstreken tien jaren een verschuiving is opgetreden in de richting van een meer negatieve instelling. ylon (Sri Lanka) helpt men in duizend dorpen elkaar (het zogenaam- dorpenplan) Op grote schaal en op basis van vrijwilligheid n arbeidskrachten ingeschakeld bij verschillende ontwikkelingspro- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Er wordt veel over ons geschreven, maar er wordt zo weinig naar ons ge luisterd", zo luidt nog al eens een klacht uit de Derde Wereld. Veel geld, veel inspanning wordt besteed aan ontwikte- lingwerk. Te vaak echter niet op de juiste manier, omdat er onvoldoende wordt gevraagd aan de mensen ter plaatse, aan de voor wie het bestemd is en die er mee moeten werken. De Novib (de Nederlandse organi satie voor internationale Ont wikkelingssamenwerking) wil trachten daarin verandering te brengen. De komende week wordt weer de jaarlijkse inzamelingsactie gehouden onder het motto „Geld op tafel Gast aan ta fel". Voor 30 cent per dag kan men, zo heeft de Novib eens berekend, iemand in een ont wikkelingsland aan zijn dage lijkse portie voedsel helpen. Voor zo'n 27 gulden per kwar taal kan men „gastheer-op-af stand" zijn voor iemand die honger heeft. „Een nuttige zaak, maar met geld alleen ben je er niet. Dat kun je jarenlang doen, zonder iets te bereiken. Er moet meer gebeuren", zo meent men bij de Novib. „Helemaal onderaan, aan de basis, dient het een en ander te veranderen. Op welke manier, dat leert men alleen door met die mensen te praten". Daarom heeft de Novib, ter ge legenheid van de jaarlijkse ac tie, van 3 tot 9 mei 18 mensen uitgenodigd uit drie van die ont wikkelingslanden: Sri Lanka (het oude Ceylon), de Kaap Ver- dische Eilanden en uit Hondu ras. Geen overheidsambtenaren, leen regeringsfunctionarissen. Gewoon burgers. Weliswaar mensen die al enige ervaring hebben met ontwikkelingswerk, maar ook personen die weten hoe de toestand ter plaatse is, op welke manier het beste iets bereikt kan worden. „Wij kun nen iets van hen leren, zij iets van ons. Een bankdirecteur zal kunnen praten met de Rabo bank in 's-Gravenzande, een tuinder uit Honduras met tuin ders uit het Westland, een land bouwer met een boer in Fries land. Niet in een conferentie- ruimte, maar als gast aan tafel van de Westlandse tuinder, van de Friese landbouwer". Ervaringen uitwisselen, contac ten leggen, dat is de bedoeling. En niet alleen tijdens de actie. Het is de bedoeling, dat ook anderen, die denken zich op een dergelijke manier nuttig te kun nen maken, hun gedachten hier over eens uitwerken. Ideeën en- suggesties zijn altijd welkom bij de Novib (Van Blankenburg- straat 6, Den Haag). „Het moet een actie worden, die andere acties overbodig maakt", zo zegt Boudewijn Poelmann van de Novib. Dat neemt echter niet weg dat er altijd geld nodig zal blijven. De regering zal zich ook in de toekomst wel blijven bezighouden met de grote pro jecten. De „gastheren" kunnen voor de kleinere, maar wel zo belangrijke, projecten zorgen. Momenteel zijn er ongeveer 38.000 mensen die een „gast aan tafel" hebben, via gironummer 645300, ten name van van de actie „Gast aan tafel" Novib, Den Haag. Er zijn ook collectan ten nodig. Men kan zich daartoe aanmelden bij de Novib. Soares niet buigzaam ONDANKS DE VOOR HEM allerminst goed uitgevallen verkiezingen heeft de Portugese socialistenleider Soares nog eens met nadruk verklaard geen coalitie te wensen niet met links (communisten) en niet met het centrum (de gematigde volksdemocraten), hoewel hij, tezamen met laatstgenoemden op een ruime parlementaire meerderheid zou kunnen reke nen. Nu kan deze weinig buigzame houding voortkomen uit een poging om, bij eventuele coalitieonderhandelingen, zo duur mogelijk verkoopbaar te blijven, maar het kan ook zijn dat het voortkomt uit de innige wens om alléén te regeren met zijn socialisten, of met hen in de oppositie te gaan. INDIEN DIT LAATSTE het geval is, dan maakt dit de politieke situatie in Portugal niet gemakkelijk. Het gevaar is dan allerminst denkbeeldig dat de naar de kazernes teruggekeerde militairen opnieuw uit hun schuilhoeken te voorschijn komen en de rol gaan spelen die zij tot voor kort hébben gespeeld. Dat zou een betreurenswaardige ontwikkeling zijn, want het wordt zo langzamerhand tijd, dat Portugal een democratisch bestel krijgt dat stoelt op een redelijke volksmeerderheid. Y%®AKA (AP) De Amerikaanse minis- jan buitenlandse zaken Henry Kissinger 't vandaag in Loesaka een tien punten nd Amerikaans voorstel ingediend voor rechtvaardige en duurzame oplossing de kwestie Rhodesië. Kissinger waar- iwde daarbij dat het streven van welke •endheid dan ook om Afrika tot haar oedssfeer te maken onvermijdelijk op ;t zal stuiten. Kissingers opmerking met name bedoeld voor de Sovjet-Unie. is onze fundamentele overtuiging dat ca's bestemming in Afrikaanse handen blijven, aldus Kissinger in een toe-> spraak tijdens een lunch met de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda. Een wezenlijk onderdeel van zijn program ma was de Amerikaanse steun aan een Britse oproep voor een Afrikaans meerder heidsbewind binnen twee jaar. Dit bewind zou via onderhandelingen tot stand moeten komen. Vervolgens zei Kissinger dat het regime van premier Ian Smith moet begrijpen dat het in zijn conflict met de Afrikaanse bevrij dingsbewegingen niet steeds Amerikaanse steun kan verwachten. In zijn derde punt van het programma zei Kissinger dat de regering Ford dit jaar bij het Congres zal aandringen op intrekking van het zogenaamde amendement Byrd, dat de Verenigde Staten import van chroom en andere grondstoffen uit Rhodesië toestaat. Dit amendement is in strijd met de economi sche sancties van de Verenigde Naties tegen Rhodesië. Tot Kissingers andere voorstellen behoort een aanbod voor Amerikaanse hulp aan vluchtelingen die vanuit Rhodesië naar om liggende landen trekken. Voorts wil Was hington 12,5 miljoen dollar uittrekken voor hulp aan Mozambique dat van de sluiting van de grens met Rhodesië economische nadelen heeft ondervonden. [>edbij eenkomst nisters van idbouw SSEL De ministers van bouw van de EG zullen lerdag in Luxemburg bij omen voor spoedberaad rom de Europese commis- het dagelijks bestuur van !G heeft gevraagd. Ir. Pier- ardinois, de Europese Iand- ircommissaris acht deze dbijeenkomst nodig in ver- I met de gevolgen voor het [>pese landbouwbudget van Donetaire situatie, aak van de moeilijkheden at het Britse pond sterling e Italiaanse lire nog steeds er in waarde verminderen. gemeenschappeli j ke bouwmarkt in stand te hou- zijn aan de grenzen van die t zogeheten monetaire mserende bedragen nodig. itwerp-grondwet lor Transkei MTATA, Transkei De re- iliek Transkei zal op 26 ok er 1976 een onafhankelijke __ioevereine staat worden. Dit it in de ontwerp-grondwet in Oemtata, de toekomstige il van de regering, is gepu- leerd. R Einskei, gelegen in het zuid- van Zuid-Afrika aan de 11 ït van de Indische Oceaan en hzend aan Lesotho, zal het Berfete van de negen bantoestans zijn dat onafhan- Ijkheid verkrijgt volgens de ""ndafrikaanse politiek van ge- °°^eiden ontwikkeling (apart- boS Igens de ontwerp-grondwet i de belangrijkste beginselen de apartheid weggelaten uit ti wetgeving van Transkei mes %r echter 77 van de 178 Zuid- ïkaanse wetten van toepas- ppo "e zullen zijn. Filmstad In Deventer wer den gisteren de eerste opnamen gemaakt voor „Een brug te ver". Deze te rugtrekkende „Duitsers" vor men een van de scènes uit de film. AFSCHEID Mr. F. J. Kranenburg, commissaris van de Koningin van de provincie Noord-Holland legde gisteren na 12 jaar zijn ambt neer, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Provinciale Staten van Noord-Holland nam afscheid van hun voorzitter en boden hem bij deze gelegenheid de zilveren penning van de stad Haarlem aan. De vicièuze economische cirkel DATGENE, WAT DE PRESIDENT van de Nederlandse Bank ons vandaag in zijn jaarverslag voorhoudt, is noch opwekkend, noch gemakkelijk. Zijn betoog komt er zonder meer op neer, dat wij in Nederland met onze economie en met ons geld op het ogenblik niet voorzichtig genoeg kunnen zijn. Draven we door, dan loopt de Nederlandse werkgelegenheid onherroepelijk vast, zo dit al niet dreigt te gebeuren. De overheid zal hierbij het voorbeeld moeten geven; zelf op de nullijn moeten gaan zitten. Met andere woorden: wanneer de overheid haar collectieve voorzienin gen blijft uitbreiden, dan zal de rem onherroepelijk door branden, met alle gevolgen vandien. DE PRESIDENT VAN DE Nederlandse Bank dr. J. Zijlstra is geen politieke figuur. Maar zijn functie en gezag zijn wel zo groot, dat iedere politicus van welke kleur ook, en iedere financieel-econoom naar hem moet luisteren. Zijn gezag reikt zover, dat hij ook de overheid kan waarschuwen voor het grote gevaar van de economische ineenstorting. Hij doet het dan ook frank en vrij, wanneer hij zegt, dat het rendement in het bedrijfsleven moet terugkeren, dat de bedrijven weer moeten kunnen investeren. Maar dat kan, aldus dr. Zijlstra alleen bij een drastisch ombuigen van het beleid. Hadden we dit maar eerder gedaan, dan zou heel wat pijn onnodig geweest zijn, aldus zijn redenering. HIJ KOMT DAARMEE geheel in de lijn van die economen, die in de afgelopen weken in ons dagblad hun visie gegeven hebben op de situatie in Nederland. Ook zij hebben gepleit voor meer rendement, voor meer investeringen, voor minder collectieve uitgaven, voor minder overheidsbeslag op het nationaal inkomen derhalve. DE GROTE VRAAG IS NU, wat de overheid, de werkge vers, de vakbonden en de politici met deze raadgevingen en aanwijzigingen zullen doen. Weeroverzicht Van onze parlemen taire redaktie) NIJVERDAL WD-leider Wiegel vindt dat de PPR zich met pleidooien voor gratis openbaar vervoer, autoloze zondagen en afschaf fing van de Ster-re- klame beeft ontpopt als „een verzameling tuinkabouters Hij zei gisteravond op een partijbijeen komst in Nijverdal, dat de Radikalen niet meer serieus zijn te nemen. Hun opvattin gen noemde hij elite- gepraat „Naar wat de bevolking wil, wordt niet gekeken, een PPR-congres is een rondje gezamen lijk navelstaren", al dus Wiegel. Volgens de WD-lei- VVD-LEIDER WIEGEL: der gaan de wensen van de PPR allemaal ten koste van de por temonnee van de burger. Gratis open baar vervoer bete kent dat autorijden nog duurder moet worden gemaakt of dat de belastingen nog verder omhoog moeten, afschaffing van de Ster betekent een drastische verho ging van de kijk- en luistergelden en één autoloze zondag per maand belemmert vooral die gezinnen die in steden wonen en er zondag met de kinderen op uit wil len in hun recht op ontspanning, zo hield Wiegel zijn geestver wanten voor. De Bilt Een hogedrukgebied, met het centrum ten westen van Schotland, verandert maar wei nig van plaats. Boven zuid-Zwe den lag vanmorgen een depres sie, die via Polen naar het zuid oosten trekt. Tussen beide syste men handhaaft zich een noord oostelijke stroming, die koude en enigszins onstabiele lucht over Skandinavië naar onze om geving voert In deze lucht kun nen zich ook morgen verspreide buitjes ontwikkelen, maar er worden ook perioden met zon verwacht. In de koude pool- lucht, die over Skandinavië naar het zuiden stroomt, daalt de temperatuur daar in de nacht van ongeveer min 10 gra den in het noorden tot rond het vriespunt in het zuiden van Zweden. Vooruitzichten voor donderdag. Opklaringen, maar ook enkele buien met hagel of sneeuw. Plaatselijk nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: om streeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Z.-Limburg Aberdeen Athene Helsinki Innsbruck Kopenhagen geh^bew. MOUSKOU (AFP) Aluminium schermen die zijn aangebracht voor de vensters van het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou, heb ben het stralingseffect dat zou worden teweegge bracht door de elektronische spionageapparatuur die de Russen hebben aangebracht, met negentig percent verminderd. Deze tegenmaatregel van de Verenigde Staten staat in een vertrouwelijk rapport van het ministe rie van buitenlandse zaken dat ter kennis is gebracht van een Amerikaans persagentschap. De intensiteit van de stralingswerking is volgens het rapport gereduceerd tot onder één microwatt per centimeter. Eind vorig jaar hadden de stralin gen op de meest blootgestelde punten van de ambassade een intensiteit bereikt van achttien microwatt per centimeter. Uit het rapport blijkt dat niet met zekerheid is vastgesteld kunnen worden of de stralingen weer slag op de gezondheid van het ambassadeperso neel hebben gehad. Er hebben aanhoudende geruchten gecirculeerd volgens welke ambassadeur Walter Stoessel jr. als gevolg van de stralingen anemie zou hebben opge lopen en zich twee gevallen van kanker hadden geopenbaard. houi (J J Te|n onze parlementaire redak- stmatt' tie) >0 m (jN HAAG De wetenschap- Garrfjke instituten van KVP, al Bv}P en CHU wijzen de midden- orp, toolplannen van minister ts/i Kemenade (Onderwijs), deze partijen onder- 1.72 g verdeeld zijn, niet bij voor- It af. 198.-; blijkt uit het rapport „Sa- fa verantwoordelijk voor het ir Wl,8erwijs" van een commissie siangj (je drie wetenschappelijke iai kei|^auS) waarin wordt gezegd ;n' te|» als de uitgangspunten van de middenschool volledig wor den gerealiseerd, dit onderwij- stype een verbetering zal zijn ten opzichte van de huidige si tuatie. Wel acht de commissie het door de minister geschetste plan one venwichtig. De commissie waar schuwt dat een overheidsbeleid waarbij te veel voor lange tijd wordt vastgelegd, de onaan vaardbare consequentie heeft dat er een verstarrende invloed van uitgaat en daardoor sponta ne ontwikkelingen tegen kan houden. BEIROET Kamel Assad, voorzitter van het Libanese par lement, is gisteren naar Damas cus gegaan om daar de weg te effenen voor de verkiezing van een nieuwe president van Liba non door het Libanese parle ment. De twee politici die de meeste kans maken de opvolger van de huidige president Soeleiman Franjieh te worden, zijn Ray mond Edde en Elias Sarkis. Krachtens de traditie moet de Libanese president een maro niet zijn. Edde en Sarkis zijn maroniet. Edde wordt gesteund door het linkse bondgenoot on- der leiding van de topman vein de socialisten, Kamal Djoem- blatt en zou ook kunnen reke nen op de sympathie van de progressieve islamieten. Sarkis die goeverneur is van de centra le bank van Libanon, heeft de steun van Syrië en de conserva tieve groeperingen. Mariniers niet naar Dawn Patrol DEN HAAG (ANP) De eerste amfibische gevechtsgroep van het Korps Mariniers zal niet deelnemen aan de Navooefe- ning Dawn Patrol 1976, die van 3 tot 15 mei in het Middelland se Zeegebied gehouden zal wor den, aldus deelde de marine gisteren mee. De deelnemende mariniers zou den de komende dagen naar Toulon reizen en van daaruit met transportmiddelen die bij de eenheid horen, verder reizen om zich in te schepen aan boord van Amerikaanse transport schepen. De Amerikaanse rege ring heeft de schepen echter aan de oefening onttrokken en op deze korte termijn waren er geen oplossingen te vinden. In de Universiteitszaal van de Vrije Universiteit te Amsterdam vond gisteren de presentatie plaats van het boek van Bas de Gaay Fortman en Hans Thomas „De winst van een democratische economie" LUXEMBURG (ANP) De centrale banken van de EEG hebben erin toegestemd dat de invoer van Italiaanse bankbil jetten in hun landen aan ban den wordt gelegd. Zij willen hiermede de lire steu nen. Dit heeft directeur Rinaldo Ossola van de centrale bank van Italië bekendgemaakt. De EEG-landen zullen weigeren Ita liaanse bankbiljetten met een waarde van 50.000 en 100.000 lire in te wisselen tegen hun eigen munteenheid. Hierdoor wordt het smokkelen van lires uit Italië bemoeilijkt DEN HAAG (ANP) De onder* hoge aard- Van 23,40 tot 21,- per honderd kilo. Maar gemiddeld betaalt de Hagenaar nog appelprijzen zuchtende consument kan mo- Conclusie van het Produktschap voor aard- 1,06, de Amsterdammer 1,07 per kilo bintjes, gelijk enige hoop voor de toekomst putten appelen: voor de aardappelen van de ko- binnenkort nog wel kunnen uit de gang van zaken op de termijnmarkt. mende oogst is een normaal prijspeil het Entiep j Rotterdam va- De notering voor in november te leveren meest waarschijnlijk; niet een nog betrekke- t j pn 143 m^den bintjes is daar tussen de tweede week van lijk hoog peil zoals de Europese commissie nee,_ ki,_ maart en de tweede week van april gedaald verwacht. ^er on

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9