/erpleger: ik spoot iet insuline als ze eel pijn hadden Twee kandidaten voor opvolging van minister Gretsjko NKV wil beleidsplan oudere werknemers Lotto/Toto-deelnemers. Opgelet! JE DOOD WAS ER ALTIJD ALS ANS H. ER WAS Over vijfentwintig jaar, zal ik jou nog steeds... nog 5 dagen 23 april t/m 2 mei, RAI-Amsterdam. Honderd ARP -ers tegen ene CD A-lijst Stonehouse voert eigen verdediging Nog ridderkruis voor oud-SS'er Kardinaal. Pellegrino oneens met mede-bisschoppen •ril [SDAG 27 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers STRICHT Is Frans H., de 40-jarige verpleegkundige van erkraadse Lueckerheidekliniek, de massamoordenaar die een aantal bejaarden en vaak demente patiënten van het leven beroofd? "Ja", zegt de officier van justitie bij de rechtbank aastricht maandagmorgen bij de behandeling van deze zaak. aanklacht werpt hij de verdachte negen moorden op met genoemde patiënten voor de voeten. Hij zou hen een lijke hoeveelheid insuline, ongeveer 80 eenheden per injectie, en toegediend. "Nee", zegt Frans H. aan het eind van de enzitting, als hij op uitdrukkelijke wens van de president het eerst aan het woord komt. Zijn raadsman had het oord willen geven op de vraag waarom zijn cliënt insuline jespoten, maar de president stond erop dat de verdachte zelf eggen hoe hij tot zijn daden was gekomen. Hij zei: "Ik heb n insuline, telkens 2 cc, gespoten bij patiënten die onrustig n en die veel pijn hadden. Ze werden dan suf en ik dacht: iuikergehalte in hun bloed herstelt zich weer na een paar en dan hebben zij in die tijd tenminste pijnloos geleefd. >re pijnstillende middelen durfde ik niet toe te dienen". ood was er bijna altijd op fdeling Nachtegaal, maar altijd als Frans H. er ook de dagen dat hij werkte het aantal sterfgevallen ot vijf keer zo hoog als op {en dat hij vrij had. Dat gisteren uit een rapport jjksrechercheur P. Andi- die de data van 232 sterf - len vergeleken had met de waarop Frans H. dienst [n de 825 dagen dat Frans ïwezig was stierven er 200 op zijn afdeling, op de lagen dat hij er niet was slechts 32 patiënten Vooral 1973 bleek een recordjaar. de arts mevrouw Y. i-Duif zijn de laatste vijf |op de afdeling waar Frans rerkte 259 mensen onder 'f meer twijfelachtige om- igheden overleden. Van 9 waren er 112 "met veel In de acht maanden s de arrestatie van Frans H. ?t sterftecijfer sterk ge- 13 op de afdeling Nachte- In de acht maanden voor rrestatie stierven 57 mensen - e afdeling, s H. blijft erbij dat het om vijftien patiënten ging. u blijft erbij dat u die en hebt gespoten tegen de ;n onrust?", aldus de presi- Frans H.: "Jawel, ede- bare". bijzonder kromme redenè- noemde dit de getuigedes- ige prof. dr. E. Aliens, Arrondissementsrechtbank Maa stricht. President mr. G. Hermesdorf Officier van justitie: mr. J. Boos- ten Verdachte: de 40-jarige verpleeg kundige Frans H. uit Kerkrade, beschuldigd van moord op negen patiënten van de Lueckerheidekli niek in Kerkrade, van diefstal, valsheid In geschrifte en het on bevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Hij ziet er wat aange slagen uit. De bijna 2 meter lange man weegt 110 kilo, bij zijn arres tatie woog hij 150 kilo. Zijn jasje floddert dan ook om zijn lijf. Raadsman: mr. J. Hermans. hoogleraar in de geneesmidde- lenleer aan de universiteit van Nijmegen. Heel de morgen had de hoogleraar college gegeven over insuline, waarbij hij enkele malen door de president in de rede was gevallen met het ver zoek de zaak iets langzamer en duidelijker te omschrijven. "Per slot van rekening zij wij op dit gebied allemaal leken", zo ver duidelijkte hij vriendelijk. De uiteenzetting van prof. Ariens kwam erop neer dat er moeilijkheden ontstaan, wan neer insuline onnodig wordt toe gediend. De patiënten van de Lueckerheidekliniek liepen daarbij een extra risico, omdat zij door hun hoge leeftijd, hun verkalking en slechte bloedcir culatie erg kwetsbaar waren. Voor deze patiënten was over dosering van insuline levensge vaarlijk. De deskundige nam dan ook met "aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" aan dat patiënten van de Luec kerheidekliniek overleden zijn door een teveel aan insuline-in- jecties of aan het toedienen van insulinetabletten. (In dergelijke gevallen treedt be wusteloosheid op doordat de hersenen te weinig suiker krij gen. Door een teveel aan insuli ne is het bloedsuikergehalte te laag geworden. Het teveel aan insuline kan vrijwel alleen ont staan als insuline wordt toege diend. Van de mensen die in vijf jaar in een coma door suiker ge brek overleden, was het meren deel geen suikerpatiënt). H. volgde uiteenzetting van prof. Ariens uiterlijk volkomen ongeëmotioneerd, doch met gro te oplettendheid. Door een haast ongemerkt schudden van zijn hoofd gaf hij af ën toe blijk het niet met de getuige eens te zijn. Hij bleef erbij gemeend te heb ben dat de toediening van insu line na enkele uren zou zijn geneutraliseerd. "Zo heb ik het ook op de cursus geleerd", zei hij. "Van een man met negen tien jaar ervaring kan ik me moeilijk indenken dat hij niet weet hoe gevaarlijk het toedie nen van insuline aan bejaarden patiënten is", meende prof. Ariens. Behalve de moord op negen pa tiënten is Frans H. ook nog diefstal van sieraden die aan patiënten of hun nabestaanden toebehoorden, ten laste gelegd. Verder verweet de officier hem valsheid in geschrifte, verduiste ring van geldbedragen en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Deze aanklachten zijn op de eerste procesdag niet ter sprake gekomen. De zittingen duren voort. ialisten en nmunisten igeren steun Moro E (AFP/RTR) De socia- en de communistische in Italië hebben ver deze week in het parie tegen te zullen stemmen christen-democratische 'heidsregering Moro de iwenskwestie mocht stel- lee is het lot van de bezegeld. 1 van de regering zal ver- |de algemene verkiezingen 1 van de laatste zondagen ni tot gevolg nebben. De ngen zullen, zo heeft |dent Leone al laten weten, schijnlijk nog deze week |en uitgeschreven. Maar er nog een kink in de kabel in verband met de rol [president Leone gespeeld (hebben in het Lockheed- ©pschandaal. Hij, premier en minister Rumor zijn de i die genoemd zijn in het tdaal. Mocht er nu ook een Jutionele crisis uitbreken, gkan het vertrouwensdebat t parlement en daarmee de de regering worden uit- msboodschap ssiezondag NSTAD, (CIC) - Het heeft gisteren de schap van de paus gepubli- I voor wereldmissiezondag L die gevierd wordt op zon- I 24 oktober. Deze dag ves- |de aandacht der christenen a missionaire plicht. |jn boodschap wijst de paus dat veel katholieken van j zijn, dat zij hun missio- plicht hebben vervuld, zij op missiezondag f de missie gebeden en geof- I hebben. Dat betekent ech- aldus de paus, dat zij de "ijke betekenis van deze niet begrepen hebben. De fionaire opdracht komt t uit de aard der kerk en W voortdurend op het gewe- 1 'der christenen, net zoals op n voortdurend de plicht tot %tenliefde rust. Viktor Koelikov ambitieuze leden van een jongere, ver nieuwingsgezinde lichting opperofficie- ren. Ondanks de verschillen in leeftijd en mentaliteit komt beider carrière op sleu- telpunten overeen met die van wijlen Gretsjko. Zowel Jakoebovski als Koeli kov voerden het bevel over de „fronttroe- Met zijn 64 jaar geldt Jakoebovski, op- pen" in Oost-Duitsland en beiden traden MOSKOU (Rtr.) Na het overlijden van maarschalk Andrei Gretsjko moet de Sowjet-Unie op korte termijn een nieuwe minister van defensie aanwijzen. Vol gens westerse waarnemers heeft het Kremlin daarbij de keus tussen twee kandidaten: maarschalk Jakoebovski en generaal Viktor Koelikov. perbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pakt, als behorend tot de „oude garde". De tien jaar jongere Koelikov, chef van de generale legerstaf, wordt beschouwd als een van de meest in Gretsjko's voetsporen als commandant van het militaire district Kiev, in de Sowjet Unie beschouwd als dè spring plank naar de hoogste militaire macht. Jakoebovski, die voor het ministerschap zijn maarschalksstaf mee, maar zijn leef tijd wellicht tegen heeft, is al sinds april 1967 onderminister. Drie maanden daar na nam hij als opvolger van Gretsjko het bevel over de Warschaupakt-strijdkrach- ten op zich, waarmee hij in 1968 de invasie in Tsjechoslowakije uitvoerde. Koelikov is evenals Jakoebovski onder minister van defensie. Er is nog een derde onderminister, generaal Sergei So- kolov, maar zijn kansen op de opvolging van Gretsjko worden lager aangeslagen. Koelikov daarentegen wordt beschouwd als de drijvende kracht achter een cam- Ivan Jakoeboski pagne die de hoogste militaire echelons de afgelopen jaren drastisch heeft ver jongd. Hij werd in 1971 benoemd tot stafchef. Meteen daarop begon hij met het naar voren schuiven van jongere generaals wier technologische achtergrond hen be ter geschikt maakte tot het leiden van een zich steeds verder moderniserend leger. Voorjaar 1973 waren er op Koeli- kovs initiatief ook twaalf oudere dis trictscommandanten afgelost door „nieuw bloed". advertentie Beminnen, zegt het bekende lied. En stel dat het lied gelijk heeft, dan zal dat zeker nog bij aardgaswarmte gebeuren. Hoe langer wij elkaar bij aardgaswarmte kunnen beminnen, des te beter, want aard gas is een energie met veel goede eigen schappen. Het is 'lief' voor het milieu (schone verbranding), er zijn geen opslag problemen en het zit dicht bij huis. Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voor raad te doen. Dus nü al besparen op aard gas. Hoe? Een voorbeeld: niet onnodig kamers ver warmen die nauwelijks in gebruik zijn. Hebt u in zo'n vertrek een radiator, draai deze dan dicht, als het tenmiste niet hard vriest. Een gevelkachel kan op z'n laagste stand worden gezet. Als we allemaal wat bewuster gaan stoken, zitten we er nog vele jaren warmpjes bij. verstandig met energie met hééél veel nieuwt|es Alles over mode, voeding, doe-'t-zelf, bouw en verbouw, interieur, keukens, cosmetica, de tuin, bloemen, vakantie Leuk aangekleed met hapjes en drankjes en veel andere attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken. Op de Huishoudbeurs. Dagelijks geopend van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Op zondagen alleen van 10.00-17.00 uur. Entree f 5,- per persoon. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 personen f 3,50. Gratis parkeerruimte. (Van een onzer verslaggevers) kwijls samenhangen, zo meent UTRECHT Op korte termijn moet Nederland het Nip met de nauwelijks op- beginnen meteen onderroek naar de verminderde ie tLü'göf werkmogelijkheden voor oudere werknemers. Na dertig jaren. 1990 zal het aantal oudere werknemers boven vijftig Nederland heeft tot nu toe niets jaar snel groeien als gevolg van de geboortepiek aan onderzoek of beleid in deze tussen 1940-1970. Wanneer nu een onderzoek niet op kwestie gedaan, in tegenstelling gang komt en een op de ouderen afgestemd beleid JSkb^eèta^^s' eeTYanS wordt ontwikkeld zal men na 199# veel moeilijkhe- beieidsmSjkheden aan de den ondervinden. De verhouding tussen werken den en niet-werkenden zal in de laatste twintig of tien jaren vóór 2000 ongunstiger worden, de so ciale verzekeringspremies zullen stijgen en de groep mensen, die zich door de maatschappij dan aan de kant gezet voelt, zal groeien. Met deze sombere voor spellingen voor de laatste jaren vóór de eeuwwisseling doet het NKV via haar bekende weke lijkse „Pamflet" een dringend beroep op alle beleidsinstanties om nu reeds aan een gedegen onderzoek naar de leeftijdsver anderingen in het arbeidsproces te beginnen. Het NKV wijst erop, dat thans al eenderde van de afhankelijke werknemers tussen 60 en 65 jaar valt onder de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen en een- vierde van de werknemers tus sen 55 en 60 jaar. Maar over de oorzaken, die geleid hebben tot het uitstoten van deze mensen uit het arbeidsproces is nog maar weinig bekend. Ook wanneer de struktuur van de werkgelegenheid wordt ver beterd, dan nóg zal de ouder wordende werknemer een flinke kans blijven lopen naar de so ciale verzekering, of naar de WW te worden „afgeschoven", aldus voorspelt het NKV. De meest voorkomende kwalen zijn bij de oudere werknemers doof heid en rugklachten, die di- .hand gedaan heeft. Deze omvat ten onder meer lagere prestatie- eisen voor de ouderen; ouderen vrijstellen van ploegendienst en overwerk; overplaatsing naar beter geschikte werkzaamhe den; imkomensgaranties voor ouderen ook bij wijziging van het werk; bescherming van de werkgelegenheid door verlengde opzegtermijn of ontslageverbod voor ouderen. Eendracht klaar voor de race Prins Bernhard voelt aan de nieuwe blauwe zeilen van de gaffelschoe ner De Eendracht die vandaag uit Den Helder is vertrokken naar Plymouth, waar op 2 mei de Tall Ship's Race naar New York van start gaat De Eendracht heeft een erepositie bij de start gekregen vanwege de oude banden tussen Nederland en de Verenigde Staten die dit jaar hun 200-jarige onafhankelijkheid vieren. De Nederlanden waren het eerste land dat de Verenigde Staten erkende. De bemanning van De Eendracht, onder commando van schipper Jutta (naast de prins) bestaat uit vijf vaste leden, aangevuld met jongeren uit alle lagen van de bevolking. Op de Canarische eilanden en in New York zullen leden van de bemanning met andere deelnemende schepen worden uitgewisseld de race staat in het teken van de bevordering van vriendschap tussen jongeren uit verschillende landen. In verband met Koninginnedag is de inlevering van uw formulier(en) 1 dag vervroegd. TiP Probeer ook eens zo'n gemakkelijk Lottomaand- formulier. Haal er meteen een bij uw club of winkelier. sr-% (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een honderdtal kaderleden van de ARP heeft in een brief kiesverenigingen geadviseerd hun stem tegen de ene CDA-lijst uit te brengen. Onder die honderd kaderleden bevindt zich vooral een groot aantal Friezen, onder wie de Friese afge vaardigden in het partijbestuur. De kiesverenigingen moeten voor eind mei schriftelijk laten weten of zij al of niet voor één kandidatenlijst van het CDA bij de volgende verkiezingen zijn. Een meerderheid van twee-derde voor de ene lijst is nodig. De verwachting is dat zo'n gekwalificeerde meerderheid van de kiesverenigingen zich voor de ene lijst zal uitspreken. De AR-partijraad zal dan in september bij gewone meerderheid moeten uitspreken of aan de voorwaarden tot deelne ming aan de ene CDA-lijst is voldaan. In hun actie tegen de ene CDA-lijst zeggen de honderd kaderleden dat niet is voldaan aan de voorwaarden om tot één kandidatenlijst te komen. Er ontbreekt een hecht fundament dat voor een politieke groepering noodzakelijk is. Gezien het feit dat de partijraad in september moet toetsen of aan de voorwaarden voor de ene lijst is voldaan, menen de actievoerende kaderleden dat de kiesverenigingen in feite hun bevoegdheden uit handen moeten geven. Zij achten dit statutair bedenkelijk. VANDAAG VOOR OLD BAILEY (Van onze correspondent Roger Simons; LONDEN Het sensa tionele proces tegen het Engelse ex-socialistische parlementslid John Sto nehouse is vandaag in de Londense Old Bailey be gonnen. De 50-jarige Sto nehouse is het eerste lid van de „privy council" (een soort Raad van Sta te) dat in moderne tijden terecht moet staan naar aanleiding van criminele beschuldigingen. Alles wijst erop, dat het een langdurig proces zal zijn. Stonehouse voert zijn ei gen verdediging. De fraude brigade van Scotland Yard heeft meer dan 800 bewijs stukken verzameld om de 21 beschuldigingen ten aanzien van Stonehouse te staven. Hij wordt beschuldigd van schriftverval sing, diefstal en samenzwering, alsmede fraude ten bedrage van 125.000 pond. Naast hem op de beklaagden bank komt zijn 29-jarige secre taresse en maitresse. Sheila Buckley., de dochter van een Londense slager, zes maal be schuldigd van diefstal en sa menzwering. Het proces is een gevolg van de verdwijning van lagerhuislid en zakenman Sto nehouse te Miami in november 1974, waarna hij vijf weken dood gewaand werd, tot de poli tie hem weer ontdekte in Mel bourne. De Britse Labourpartij werd door de zaak Stonehouse ernstig in verlegenheid gebracht. Begin april heeft hij de socialisten ech ter van die last verlost door Labour de rug toe te keren en als onafhankelijk lagerhuislid zijn eigen partij te stichten, die hij de Engelse nationale partij noemt. Voor de regering Callag- han betekende zijn dessertie het verlies van haar technische meerderheid van één zetel in het lagerhuis. MÜNCHEN, (DPA) stond kort voor de te kameraden", wil- Bijna 31 jaar na Duitse capitulatie in den hem nu alsnog het einde van de Boedapest op de no- het ridderkruis over- tweede wereldoorlog minatie om het rid- handigen. De „plech- is in het weekeinde in derkruis te krijgen, tigheid" had plaats in Sonthofen in Beieren een militair tehuis aan een voormalige Ordeteken en oor- van de Bundeswehr. SS'er het ridderkruis konde konden hem - een hoge onder- echter niet meer be- Er werd ook aan scheiding voor dap- reiken, omdat hij deelgenomen door of- perheid in nazi-Duits- zwaargewond in ficieren van de huidi-. land uitgereikt krijgsgevangenschap ge Westduitse krijgs- De gedecoreerde was geraakt. Zijn „al- macht. TURIJN (CIC) Kardinaal aartsbisschop Pellegrino van Turijn heeft zich duidelijk ge distantieerd van de anti-commu nistische houding van de Ita liaanse bisschoppenconferentie en van het Vatikaan in de Ita liaanse politieke situatie. In een interview met de Italiaanse ra dio weigerde hij een veroorde ling uit te spreken over het linkse provinciale bestuur van Turijn. Hij verklaarde het als de voor naamste taak der Kerk te zien om ongeacht de politieke, cultu rele en maatschappelijke om standigheden de heilsboodschap van Christus te verkondigen. Het werk en de competentie van kerkelijke en burgerlijke over heid zijn verschillend en de een moet de autonomie van de ande re respecteren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7