MS OMWEGEN e „bezige dar" achter „De Bij": Ibert Labordus weet er raad mee menken sboon Ton Menkens ijsbaan: zand erover en op 15 mei de eerste paal erin Maredorp keurt jongerenhuisvesting Oude Rijn af Bejaarden willen maatregelen tegen voetbalveld A f J loogtepunt i Leids meert ibeuren STRAFVERZWARING VOOR ONBESCHOFT GEDRAG JEGENS DE POLITIE DOOR ®p mi'n omwe9en door stad ®n |and kom ik g/aag mensen tegen. Elke TO morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie IUN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. •ravond werd een groot van „In den Vergulden opgeëist door wol en Albert Labordus te zich er bijna over de 's middags en twee keer inds. Een show in wol en n van een Leidse leraar jen en zijn duurzame me lksters. U kunt er meer lezen, elders in de yskolommen. Maar waar nij om gaat is, dat Labor- een man apart is. De ip is 40 jaar; vrij gevor- grijs op de top van zijn ion, leraar tekenen op het if 't Hooftlyceum, oud-mi- peler en tijdig terugge- amateur-acteur nt ik heb met dat toneel- in huwelijken kapot zien en daar pas ik voor"), rt Labordus heeft ook ge- e tijd een avondcursus te rn van K&O verzorgd en kte met een groepje vrou wen (hij zegt nog steeds graag en konsekwent „dames") wandlappen - waarvan ko mend najaar een expositie zal worden ingericht. Maar nu Labordus als mode arbeider. Het is voor hem een neven-bestaan; „want ik zou het onderwijs geen ogenblik willen missen, maar als ik tijd over heb - en dat gebeurt nog weieens in de vakanties - zit ik in de winkel". Die winkel zette deze tekenleraar op in de Leidse Diefsteeg, samen met zijn schoonzusje Wietske uit Zeeland en met volgrage toe stemming van zijn vrouw Iem- ke. Het werd een handwerk- boetiek, geïnspireerd door de nijvere bij en daarom heette het zaakje, dat al gauw bijna de spuigaten uitliep, „De Bij". Albert Labordus werd in zijn vrije tijd de „dar", de manne tjesbij achter de hele opzet. Hij darde artistiek en inspire rend rond. En dat legde De Bij geen windeieren. Het werd een lucratieve liefhebberij, waar louter wollen draden doorheen lopen. En bonte lappen ka toen. Op zijn eerste modes how, die kennelijk insloeg als een tijdgevoelige kanonskogel, vertelde hij me er iets van. Albert stal de show als gentle man-speaker. Dat kón hij ook, als „man van woorden", gewe zen dramaticus, bonhomme van de planken, die bij „Litte- ris Sacrum" menig succes oogstte. Een aardige bijkomstigheid is, dat Labordus zijn ontvankelij ke hart verpand heeft aan de folklore. Die regionale cultuur heeft zijn vrijetijdstoekomst bepaald. Zijn boetiek - en die van Wietske - spreekt er boek delen van: „ik hou van folklo re, het is een boeiend aspect van ons volksleven. Sociologen hebben uitgemaakt, dat de fol klore in Nederland ontstaat in een tijd van economische ach teruitgang: gezellig bezig zijn met volksdrachten, met volks dansen en het koken van een boerenpot". Voor Albert La bordus komt het er op neer - als folklorist - dat katoen weer goed gebruikt moet worden. En die kant gaat het ook hele maal uit. Hij is de man gewor den van het pure handwerk, de opkomende nostalgie, de weemoed die in tal van secto ren van onze samenleving de wind eronder heeft Het is wel zo, dat zijn winkel - die de volle belangstelling trekt - niet meer verder uit moet groeien: „het moet intiem blijven, geen warenhuis worden". De show sloeg in elk geval in, gisteren, met die folkloristi sche motieven en stoffen: Staphorst, een jak met een Provencaals streepje. De zaak maakt zelfs iakies van vier zakdoeken, of een hesje van wat ik noem „vaatdoek" maar Albert noemt het pom- pendoek, omdat dergelijk veeg- of drooggoed vroeger bij een pomp hing. Hang naar het verleden: merklappen uit het Fries museum. En wat weet Albert Labordus nog meer?" „Toen we hier nog onder de witte, lakens sliepen, lagen de Staphorsters al dik en breed onder de gezellige roosjes te pitten". Daarom verkoopt „De Bij" ook die gezellige roosjes, want in droomopzicht is Stap horst ons voorland. Hier wordt het boerenleven aangekleed vertoond en bijna tot haute chic verheven. Albert Labordus heeft het, vermoed of onvermoed, begre pen. De vrouwen (pardon: da mes) stroomden gisteren op zijn eerste en meteen al door slaggevende show toe. De kwijnende geest van onze toe- Albert Labordus, de bezige dar achter De Bij komst, het leven met wat was, slaat in als een bom: in ons winkeltje zetten we net zoveel spinnewielen om als in heel België in dezelfde periode. Of het niets kost: bijna 300 gul den; elke week 5 of 6 spinne wielen. Ze doen maar... Men wil zelf weer bezig zijn, met eigen handen maken..." [Ton Menken: „De tegenstanders kunnen ons nog last genoeg bezorgen" Terwijl een aantal omwonenden, onder aanvoering van een advocaat, onver minderd bezig is met het voltrekken van storingsmanoeuvres, geheel belust op voorhoedegevechten (maar volgens bestemmingsplan-deskundigen zijn het al achterhoedegevechten) om de hal de vrij drassige grond in te boren, staat Ton Menken als een veldheer met melk- ervaring de gezonde teint verraadt dit uit te zien naar de komst van de heipalen. Dat worden de palen waarop „Ton Menkens IJshal" nog dit najaar gegrondvest moet zijn. .Ongeveer 8640 m2 kleigrond moet in de komende paar weken onder een zandlaag van min stens een halve meter bedekt zijn. Dat wordt dan het basement voor een ijsge- beuren waar Leiden al jaren op heeft zitten wachten. Kan iemand daar nog een speld, althans een bezwaarschrift tussen krijgen? Ton Menken is optimis tisch, „maar de tegenstanders kunnen ons nog last genoeg bezorgen", zegt hij met een vrij onbewolkte blik die door de zuivel gestaald is. In elk geval was ik gistermiddag even ter plekke, bij de Vondellaan, waar de kapitale reus van drs. Van Zadelhoff eindelijk na zo veel jaren verhuurd is aan o.a. kruisverenigingen en waar naast een bulldozer (maar daar zit dan nog een autobedrijf tussen) ronkend bezig is met het effenen van bergen grijs zand. Een paar jongetjes hadden zojuist een perceeltje droog gras in de fik gestoken. Met de fikse wind erop ontstond al gauw een miniatuur-heide- brandje dat echter niet veel te beteke nen had. „Er komt trouwens toch zand over", berekende melkbaron (zoals kranten hem betitelen, maar hij wordt nog een ijsgigant tevens) Menken. Sa men liepen we een paar feiten na en sprongen over een watergeul, wat me op een paar natte voeten kwam te staan. „Zand erover", reageerde Ton Menken ferm en we liepen naar de spoordijk. In de buurt daarvan kwam een verrassing: ruim een meter onder de grond lag een kabel bloot, een kabel van het EZH, Energie Bedrijf Zuid-Hol land. „Volgens de tekening moesten die kabels veel dichter bij dé spoorbaan liggen. Bij de proefboringen hebben we die 150.000 volt-dingen zelfs bijna ge raakt Het komt hierop neer, dat we grond hebben gekocht met EZH-kabels. Het EZH wil nu, hoor ik zojuist, de gemeente Leiden om het een en ander aanspreken." Geen ijshal zonder problemen. Overi gens hebben die kabels (waar niet ge heid kan worden) ervoor gezorgd, dat het project enkele tientallen meters naar voren wordt geschoven. Op die grond kan nu extra parkeergelegenheid worden „gecreëerd". Aan de voorzijde, bij de Vondellaan, komt minder plaats voor autostalling, maar in totaal wordt het nuttig bergingseffect groter. Ton Menken berekent en beredeneert, en enkele timmerlieden spijkeren een Romney-loods dicht, daar kunnen straks materialen in worden opgesla gen. Er staan al twee bouwketen. In de eerste wordt een informatiecentrum ge vestigd. Deze week nog. Daar wordt de bouwmaquette in tentoongesteld en ko men tekeningen ter raadpleging te lig gen. Iedereen die wil kan er de organi satoren de oren van het hoofd komen vragen; men zal er steeds het juiste antwoord op vragen weten te vinden. Ik heb alvast wat informatie. Onder de vloer van de ijshal (76 x 40 meter) „een flinke lap, hoor" komt onderver warming. Ton Menken vertelt: „Als je een betonnen vloer gaat bevriezen, krijg je een brok kou met die 9 tot 12 maan den ijs per jaar, zoals wij willen gaan draaien. Op die manier blijft er altijd ijs onder je vloer. Als je daar niets tegen doet, komj het ijs omhoog en drukt je hele hal naar boven. Dat kan natuurlijk niet. Daarom gaan we het ijs onder de vloer bestrijden, door die ver warmde ondervloer. We maken daarbij gebruik van de warmte die vrijkomt bij het ijsmaken op de baan. Die warmte wordt dus benut om het „onder-ijs" te bestrijden". Menken vertelt het even en-passant, maar het is weer koppie- koppie. Eén nacht ijs is er niet bij. Vóór 10 mei moet er ca. 4000 m3 grond zijn opgebracht, op het terrein. En die omwonenden rtiaar juridisch touwtrek ken. En het voor de ijshal warmbloedi ge college van B en W de boot maar zien af te houden. Op 15 mei moet de eerste officiële paal erin. Menken denkt sterk aan het inschakelen van Piet Klei ne, de Europese schaatskampioen en winnaar van het Olympische goud. „Dat is bijna rond." De televisie heeft al bijzondere belangstelling getoond voor de hal, vanwege het uitzonderlijke ka rakter ervan: „We moeten hier kunnen hard-wedstrijden en ook korte-baanren nen kunnen houden. Als dat door de tv. begeleidt kan worden, zou dat echt leuk kunnen zijn." Zo wordt een ijshal, een heel aparte, de grond uitgestampt. In 125 werkda gen. In de vakanties wil Ballast Ned am te Den Haag (met veel Leidse onderaan nemers erbij betrokken) gewoon door werken. „Op 10 november kan het alle maal achter de rug zijn. Tussen 20 oktober en die tiende november ver wachten we de oplevering van het com plex. Dat zie je nu nog niet zo zitten, maar de beginfase vraagt nu eenmaal even tijd. Ja, en dan heb ik de laatste weken vreselijk veel aanvragen gehad om ijshocky. Maar daar kan ik me ook nog niet eens mee gaan bemoeien. Daarvoor is koeltechnieus Theo Nijssen ingesprongen. Die wil zich gaan bezig houden met het coördineren van de belangstelling. Niet zo'n ijshockyclub met dure Amerikanen. Eerst gewoon en dagelijk beginnen, belangstelling voor de jeugd kweken. Daarna zien we wel weer verder. En nou maar wachten op die eerste paal. Op 15 mei wordt in elk geval de hele Leidse jeugd hier op het terrein gratis getracteerd'op een Men- ken-ijsje. Dan hebben die kinderen al vast de voorsmaak muziekme- lewerker) Zoals de pianist Jean- Pommier za- ivond in de maal het icert van nann speelde, l het wel op de hebben. Hij er dan de con- l van Racbma- f en Prokoviev tn, want deze it heeft een uit- Dde opvatting romantisch-lyri- pianomuziek. waar maakt hij gebruik van pedalen, maar t dat zo dat bijdraagt volheid van van zijn in- Van de inzet tot lot wist hij aan stuk door de Hing hoog te en, daarbij ge en door het Con- [ebouw-orkest t va pent. inte Jot v onder leiding van Bernard Haitink. So list en dirigent heb ben al eérder samen opgetreden, en de sa menwerking tussen deze twee grote mu sici bleek uitstekend te zijn. Maar ook in de grote solopassage, de dadens in het eer ste deel, was de ver tolking van Pommier precies zoals wij dat willen horen: exact, briljant, maar niet overdreven virtuoos. Het concert begon met de ouverture van de opera „Tannhau- ser" van Wagner, en het ballet dat hij er zestien jaar later aan toevoegde, toen „Tannhauser" in Pa rijs werd uitgevoerd. Wagner heeft mijn sympathie niet, eer lijk gezegd kan ik dat geschetter op die toe ters niet aanhoren, en ik begrijp niet waarom zo'n ouver ture nog altijd op het repertoire staat Maar de beide ande re werken die op het programma stonden maakten alles weer goed: Pommier excel leerde in het concert van Schumann, en na de pauze speelde het orkest de eerste sere nade van Johannes Brahms op voorbeel dige wijze. De negen- tiende-eeuwse sere nade is een. niet erg veel toegepaste, maar zeer prettige compo- sitievorm, men zou J kunnen zeggen een middenvorm tussen een orkestsuite en j een symfonie. Brahms' serenade die I we zaterdagavond te j horen kregen is een jeugdwerk, door de componist op vijen-1 twintigjarige leeftijd j voltooid. Het heeft zes delen met wisse- lende tempi, die toch i wat klank en orke-1 stratie betreft over-1 eenkomen.Zowel voor de ^blazers als voor de strijkers een j zeer dankbare partij, i die vooral door de fluitisten in het „alle gro molto" en door de fagottist in het- tweede „scherzo" bij zonder muzikaal uit gevoerd werd. Hai tink had zoals we van hem gewend zijn de touwtjes zeer strak in i handen, en zorgde voor een hoogtepunt in het Leidse concert-, gebeuren. BON HARMSEN LEIDEN Na een aantal bewoners van de Oude Rijn en enkele gemeenteraadsleden heeft nu ook de projectgroep Mare dorp zich geschaard onder degenen die protesteren tegen de plannen die bestaan om in het pakhuis Oude Rijn 36 negentien appartementen voor werkende jongeren in te richten. De eigenaar van dit pakhuis heeft aan het college van burgemees ter en wethouders een vergunning gevraagd om tot de hiertoe noodzakelijke verbouwing over te mogen gaan. De DroiecteroeD Maredoro is bang dat door het plan het karakter van de Oude Rijn als bedrijvige woongracht zal worden verstoord. Zij zien in het plan slechts een bijdrage tot vervlakking en verval van de Leidse binnenstad. In een brief aan het gemeentebestuur van Leiden schrijft de 'projectgroep het om verschillende redenen onaanvaardbaar te vinden wanneer de gemeente zijn medewerking aan het plan zou verlenen. Ten eerste wijst men op de verzwaring van de parkeerdruk die de huisvesting van een zo groot aantal jongeren ten gevolge zal hebben en verder vraagt de projectgroep zich af of het überhaupt wel verantwoord genoemd kan worden zo veel mensen in een zo kleine ruimte te huisvesten. „Een bestemming als atelier- of expositieruimte, crèche, binnen- of ruilmarkt, antiekhuis of iets dergelijks lijkt ons evenwichtiger en past bovendien in het bij ons in voorbereiding zijnde structuurplan voor de wijk", zo schrijft de projectgroep Mare dorp. 'ee gewonden bij vechtpartij (Van onze politieverslaggevers) )EN Tijdens het weekeinde heeft een vechtpartij plaatsge in de Wolsteeg, waarbij twee jongens van 18 jaar uit Hoogmade >nd raakten. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overge- ht. Gedurende de vechtpartij sneuvelde een ruit en werd een vernield. De Leidse politie heeft in verband hiermee drie enaren in de leeftijd van 20 tot en met 26 jaar aangehouden, tenteel wordt nog onderzocht wat de aangehoudenen precies >en uitgericht Van onze rechtbankverslaggeefster LEIDEN Een zojuist geverbaliseerde weggebrui ker is doorgaans niet in het meest stralende humeur. Dit wordt gelukkig door geen enkele wet geëist. Iets anders ligt het, wanneer men verzuimt de normale beleefdheid tegenover de verbaliseren de agent in acht te nemen, maar integendeel blijk geeft van ronduit onbeschoft gedrag. De officier van het Leidse kantongerecht, mr. Lubberink, vindt tenminste dat zo'n houding niet door de beugel kan. Voor twee verdachten die gistermor gen terechtstonden wegens foutief verkeersgedrag leverde onhebbelijkheid jegens de politie dan ook een verzwaarde straf op. De Katwijker K. kreeg een boete van 75 omdat hij niet gehoorzaamd had aan een ambtelijk bevel. I Het proces-verbaal vermeldde dat K. met zijn auto onwettig geparkeerd stond op een trottoir en weigerde daar van af te gaan toen een agent hem j dit opdroeg. In een onprettige sfeer, waaraan volgens verbalisant vooral verdachte schuldig was, werd de zaak afgehandeld. Op de terechtzitting verklaarde verdachte K. echter dat de agent was gaan schelden. De politieman zou hem hebben beboet en weggejaagd zonder ook maar de gering ste motivatie. In de ogen van mr. Lubberink was een motivatie overbodig geweest. „Als een agent tegen u zegt van de stoep af te gaan, dan heeft u dat maar te doen. U heeft zich aan verkeersregels noch aan fatsoensregels gehouden." In zijn boosheid neigde mr. Lubberink ertoe verdachte een week voor waardelijke hechtenis op te leggen. Wel een erg hoge straf, wanneer je alleen maar weigert je auto van de stoep af te halen, vond verdachte. Kanton rechter Van Dijke voelde met hem mee. De boete bleef beperkt tot een geldstraf van 100. Veel hoger was de straf voor een rijschoolhouder uit Leiden. 'Volgens zijn proces-verbaal had deze man met een snelheid van 120 km. op een afstand van ongeveer 3 meter achter zijn voorganger gereden. Hierdoor was de verkeersveiligheid in gevaar gebracht. Verder kwam uit het verbaal naar voren dat de Leidenaar niet bijzonder welwillend was geweest om de politie zijn medewerking te verlenen. Maar verdachte zelf was het met dit verbaal niet eens. „De afstand en snelheid kloppen niet. Die agent kan niet schatten. De man ging trouwens tegen mij te keer alsof hij Jezus was." Nadere bijzonder heden over het optreden van de agent verschafte de rijschoolhouder het nieuwsgierig geworden pu bliek helaas niet Overigens had hij een slechte ochtend uitgezocht om voor te komen. Officier van justitie, mr. Lubberink, op andere strafzittingen de mildheid zelve, was ditmaal super streng. „Ik begrijp niet hoe u als rijschoolhouder tot zo'n onverantwoordelijk gedrag komt. Leert u dit uw leerlingen ook?" De man schudde heftig van nee, maar het hielp hem weinig. Honderd gulden boete plus een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende drie maanden, zo luidde dè eis. Kanton rechter Van Dijke bestempelde deze overtreding als „levensgevaarlijk". De drie maanden ontzeg ging - toch geen geringe straf voor een rijschool houder vond hij te weinig. Het uiteindelijke vonnis resulteerde in een ontzegging (voorwaarde lijk) van 4 maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 100. LEIDEN - De bewoners van de bejaardenwo ningen aan de Leidse Dozy heb ben de gemeente om maatrege len gevraagd tegen de toene mende overlast die zij onder vinden van voetballende jeugd. Dat voetballen vindt plaats op het voormalige terrein van de speeltuinvereniging dat daartoe de afgelopen winter werd ver hard en voorzien van doelpalen. Volgens de omwonende bejaag, den een raadselachtige zaak. Zij vinden het onbegrijpelijk dat de gemeente tot deze bestemming is overgegaan. Weliswaar zijn er wél vanghekken van enkele me ters geplaatst, maar die zijn naar de mening- van de omwo nende bejaarden volkomen on toereikend. De ballen vliegen volgens hen regelmatig over de afscheiding heen en knallen met geweld tegen de gevels en ra men van de huizen of belanden in de tuinen waar ze ook voor de nodige schade zorgen. Om de ballen vervolgens uit de tuinen te krijgen wordt er ook nog eens kwistig in de tuinen rond ge hold. De bejaarden en de belangen vereniging die zich voor hun standpunt heeft opgeworpen vinden de huidige toestand on aanvaardbaar. Enkele oudjes hebben zich al onder doktersbe handeling laten stellen vanwege de opgetreden spanningen. An deren denken volgens de brief aan het gemeentebestuur al aan evacueren. "Zij voelen zich on veilig en bedreigd, zijn wreed in hun rustig wonen gestoord en durven hun huis niet meer uit uit vrees voor vernielingen", al dus de brief. Vervolgens doen de briefschrijvers een klem mend beroep op het gemeente bestuur om de bejaarden ter stond van deze overlast te bev rijden. Lekker muziektheater van Sadista Sisters LEIDEN De Sadista Sisters gaven gisterenavond voor een stampvol LAK-theater een punt gave muzikale show met vooral voor de pauze enige fraaie staal tjes muziek-theater. De sisters bestaan uit de "zusjes" Jacky, Linda, Judy en Teresa, die bege leid worden door een formatie met piano, elektrische bas, drums en twee solo-gitaren. De ze groep zorgde voor een stevige rock ondergrond waarop het verdere gebeuren zich kon af spelen en de meiden hun capaci teiten konden tonen behalve Jacky, die achter de piano zat en af en toe zong. Die capaciteiten liggen in het vlak van dans, zang, mime en meer van dat soort showachtige zaken, waarover een vleugje to neel is gegaan. Met behulp daar van ontstaan allerlei typen zoals trutten, dellen, juffen, nuffen, vamps, meiden, verloederde we zens, enge en geile mannen, bruiden die het wit afgooien en bruidegommen die het burger lijk huwelijk niet waard zijn. Hoewel tegen het buitensporige aan of zelfs ervoorbij blijft het hele gebeuren in ieder geval emotioneel zeer binnen de per ken. De zusters zetten techni sch knap dit alles neer, maar het blijft afstandelijk en beheer- De diepere boodschap over vrouwen en hun onderdrukt worden blijft voor mij wel se cundair. Allereerst gaan teksten ten onder in de keiharde mu ziek; de muziek is toch tamelijk essentieel. In de tweede plaats vermaak ik mij meer om het theatrale gebeuren -bot plezier dus- dan dat ik mij na gisteren weer wat bewuster voel. Daar voor is het allemaal te overdone en onwezenlijk. Lekker entertainment dus. Dat kunnen de Sadista Sisters soe pel en routineus brengen. Kor tom een fijne avond. PAUL VAN DER PLANK.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5