Raad stelt schoorvoetend Doelenterrein beschikbaar I aan Leidse universiteit Boetiek De Bij verraste met eigen modeshow De Ankerplaats viert tien jarig bestaan met open huis CDA TEGEN !lub- en buurthuizen loeten geld en lersoneel inleveren Lanvullende kredieten oor Schouwburg en Cultureel Centrum li DINSDAG 27 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het minst gelukkig met een eventuele bebouwing door de universiteit van het Doelenterrein was gister avond wel de CDA-fractie. In zijn betoog vroeg de heer Ham zich af of Leiden zich wel kan veroorloven Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met tweeëntwintig stemmen voor en twaalf stemmen tegen is de gemeenteraad, zij het schoorvoetend, gisteravond akkoord gegaan met het in principe beschikbaar stellen van een deel van het Doelenterrein voor universitaire doeleinden. Tegen stemden de gehele CDA-fractie, de VVD-raadsleden Wessels en Van Duyn en het PSP-raadslid mevrouw Van de Zande. In 1860 werd de grond door de gemeente Leiden overgedragen aan het rijk voor militaire doeleinden. Onder meer werd toen overeengekomen dat het terrein weer overgedragen zou worden wanneer de fensie het niet meer nodig zou hebben. Sedert enige jaren is de Kokschool op het terrein gevestigd. De minister van defensie heeft de gemeente Leiden te kennen gegeven dat hij bereid is de Kokschool te ontruimen, wanneer de universiteit op een deel van het terrein nieuwbouw zal kunnen plegen. In hun voorstel aan de raad stelden B en w dat het geenszins ondenkbaar is dat ontruiming niet zal plaats hebben wanneer het Doelenterrein voor andere dan voor universitaire doeleinden zal worden gebruikt. Al vanaf het begin van de jaren zestig heeft de universiteit plannen om een nieuw complex neer te zetten aan de Witte Singel. Hierin zouden de universi teitsbibliotheek, de faculteiten der letteren en godge leerdheid, de centrale interfaculteit der wijsbegeerte en het instituut der Nederlandse lexicologie moeten worden gehuisvest. Teneinde een dergelijke concen tratie aan de Witte Singel te krijgen, zou de bebou wing zeer compact moeten worden. Tevens werd gedacht aan een toren van 125 meter hoog, die zou detoneren in de omgeving. Door een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, onder wijs en wetenschappen, financiën en defensie, de Leidse universiteit en het Leidse college, werd de wenselijkheid het Doelenterrein bij de pannen voor nieuwbouw van de universiteit te betrekken, voor het eerst geopperd. Structuurplan nog eens meer grond aan de universiteit beschikbaar te stellen. „Volgens het volkshuisvestingsplan heeft Leiden, nadat Roomburg en Stevenshof bebouwd zijn, in 1982/1983 geen gronden meer om woningen te bouwen, niet voor onze Leidse inwoners, en dus zeker niet voor meer studenten en meer personeelsle den van de rijksuniversiteit". Hij stelde dat er eerst een structuurplan voor de binnenstad moet komen, alvorens aan de raad een principe-uitspraak over het beschikbaar stellen van het Doelenterrein kan wor den ontlokt. „Er moet eerst maar eens duidelijk op papier gezet worden wat de Leidse binnenstad ont beert, wanneer dat gebeurd is, kunnen we altijd nog bezien of de universiteit op het Doelenterrein haar gang kan gaan", aldus het CDA-raadslid. Met zijn stelling weet de heer Ham een groot deel van de bewoners en ook de adviesraad voor de binnenstad achter zich. In augustus van het vorig jaar heeft de adviesraad reeds een negatief advies over een universitaire bebouwing op het Doelenterrein uitgebracht. Enkele bewoners van de Pieters- en Academiewijk hebben alternatieve plannen voor het terrein opgesteld. Burgemeester Vis had vlak voor de vergadering een telegram ontvangen van de initia tiefnemers hiervan die de raad lieten weten dat zij" zich bij een principe-uitspraak van de raad niet zouden neerleggen. Maximum Maar ook de voorstemmers namen de beslissing bepaald niet van harte. De heer Houtman (SG P/GPV) kwam met het amendement dat aan de universiteit maximaal 2/3 van het Doelenterrein zal worden afgestaan. „Laten we eerst afwachten hoe de bebouwing van de Witte Singel verloopt, daarna kunnen we alsnog de noodzakehjkheid van het beschikbaar stellen van het Doelenterrein bekij ken". Tevens vroeg het raadslid zich af of er toch nog geen alternatieve plaatsen waren aan te wijzen in de binnenstad. Hij noemde in dit verband het oude gebouw van de Rotogravure aan het Noordeinde. De suggestie werd door wethouder Waal van de hand gewezen, omdat er al plannen in verregaande ontwikkeling zijn voor dit stuk grond. Wel gaf de wethouder toe dat er mogelijk andere plaatsen in de stad voorhan den zullen zijn, wanneer de universiteit over om streeks acht jaar met de bebouwing van het Doelen terrein zal beginnen. Verkeer De heer Peters (PvdA) toonde zich evenals hel PPR/D'66-raadslid Beijen een voorstander van nieuw bouw voor de universiteit in de binnenstad. Wel maakte hij zich ernstig zorgen over de afwikkeling van het verkeer. In dit verband noemde hij de Gedempte Trekvliet, waar de werkzaamheden maar niet willen vlotten. Ook stelde hij nadrukkelijk dat er in de overeenkomst met de universiteit duidelijke voorwaarden met betrekking tot het parkeren moeten worden opgenomen. „De bewoners van de wijk rond het Doelenterrein hoeven niet opgescheept te worden met parkeeroverlast van de universiteit. De universi teit wil zich graag in de Leidse binnenstad vestigen, dan moet zij maar op de koop toe nemen dat er een beperkt aantal parkeermogelijkheden zijn". Met de heer Beijen diende de heer Peters een amen dement in waarin aan de principe-uitspraak van de raad werd toegevoegd dat de nieuwbouw van de universiteit dient te zijn aangepast aan de omliggen de, historische bebouwing. „Deze voorwaarde is van het grootste belang, wanneer we niet, zoals in de Leeuwenhoek bedrogen willen uitkomen, doordat er gesteld wordt dat een en ander niet haalbaar is". Twijfels Mevrouw Van der Zande (PSP) had, evenals het CDA, haar twijfels over de noodzaak van een massale bebouwing op de Witte Singel en het Doelenterrein. Zij verweet het college dat het nauwelijks de alterna tieven had onderzocht. Tevens had zij bezwaar tegen de op de Witte Singel geplande 22 meter hoge „boe kentoren". Zij stelde het college voor de universiteit aan te raden de faculteiten die in hun oude gebouwen kunnen blijven, niet te doen verhuizen naar de nieuw bouw Hoewel er ook door meer raadsleden nog wel beden kingen werden geuit, had men zoveel vertrouwen in de voorwaarden die door het college in het voorstel waren opgenomen, dat er een principe-besluit viel. „Mocht blijken dat de universiteit zich niet aan de voorwaarden houdt, dan kunnen we altijd nog nee zeggen", aldus de wat optimistische verklaring van de heer Peters. Leiden - Handwerk boetiekjes verrijzen tegenwoordig als paddestoe len uit de grond. Ook op de scholen wordt aan dit creatieve onderdeel van onze samenleving terecht meer aandacht besteed dan vroeger. Een heel plezierig idee was het dan ook van eigenares se Wietske Haarsma, van het drie jaar bestaande handenarbeids- boetiekje "De Bij", Diefsteeg 3, te Leiden, om in restaurant "In den Vergulden Turk" gistermiddag en -avond (wegens de grote belangstelling op het laatste moment tweemaal) een modeshow te houden van modellen uit eigen atelier- van o.a. ontwerpster-huis vrouw Lisa!), Deze unieke show werd nog eens extra geaccentueerd door de zalige presentatie van mede-eigenaar Albert Labordus. die het geheel niet alleen met veel humor aankondigde, doch bovendien de aanwezige dames (en heren) van zijn historische kennis op folkloristisch gebied deelgenoot maakte. Naast de ruime sortering van echt pompendoek, uit grootmoe- o.a. folkloristische stoffen, wol, derstijd in rood of blauw ge- kettinkjes en kralen, kan men in blokt voor f 69,- of een makke- "De Bij" nu ook terecht voor lijk zittend jurkje met capuchon kant en klare modellen, zoals en lange mouw gemaakt van beeldige schortjurkjes van 100 zestien zakdoeken; ook los ver pet. eerlijke pure katoen (uit krijgbaar. Twee jongens lieten Oostenrijk), gebloemd of ge- gestreepte hemden voor op de streept met bijpassend hoedje "beruchte" spijkerbroeken zien of sjaaltje. Dan zagen we verder en uit Tirol kwam de stof van wijdvallende jackjes. eveneens «een roodkleurig jurkje, dat geschikt als positie-kleding, van "eenmalig" verkrijgbaar is, daar Van een onzer verslaggevers IIDEN De club- en buurthuizen in Leide zullen in de toekomst ;ld en mankracht inleveren om sociaalculturele activiteiten in Slaaghbuurt (Merenwijk), van de grond te krijgen. Tevens zal :t vrijkomende geld worden besteed aan clubhuis „Westerkwar- aiet'ier" en het in zeer slechte bouwkundige toestand verkerende ibhuis „De Zevensprong" worden besteed. gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een voorstel van en w hierover. Door het PPR/D'66-raadslid Van Oosten werd op aangedrongen op korte termijn met een aantal beleidscriteria komen ten aanzien van het club- en buurthuiswerk. Voordat in dergelijk plan was opgesteld, vond hij het onverantwoordelijk wethouder Tesselaar dat deze aan de club- en buurthuizen in meldingsplicht van vacatures wil instellen, wat voor hem neer ram op een personeelsstop. Wat dit laatste betreft, kreeg hij lechts het PSP-raadslid Van de Zande achter zich. iie Peters (PvdA) ;irjerlaat Leidse ;emeenteraad iebl s gil t ga Van een onzer verslaggevers "IDEN De heer J. Peters ïlijkbedt binnenkort af als raad- ar iflid voor de Partij van de Ar id in Leiden. Dit in verband it zijn op handen zijnde :k naar Ghana, waar hij een .r werkzaam zal zij in het Ier van een ontwikkelings- ilp-project van de Leidse uni- [ersiteit. !ach|>e heer Peters heeft vanaf mei j peters 174 deel uitgemaakt van de •idse gemeenteraad. Hij heeft zal vermoedelijk op 10 mei af- jitting in onder meer de raads- scheid nemen van de raad. Zijn immissie voor algemene, be- opvolgster is mevr. A. Konings, aar Ituurlijke en politionele aange- die sinds enige jaren free-lance tiet «genheden en die voor ruimte- medewerkster bij de Vara-radio jke ordening. De heer Peters r verslaggevers ilDEN Voor de verbouwing van het voormalige Carmelites- iklooster tot Cultureel Centrum heeft de gemeenteraad gister- ond een aanvullend krediet van ƒ2.745.454,- beschikbaar ge lid. Voor de verbouwing en restauratie van de Leidse Schouw- rg werd een aanvullend krediet van 3.700.000,- verleend. Wet name de heer Vink (CDA) bleek nogal wat moeilijkheden te 'olgiebben met het uitblijven van een definitieve toezegging van ndjflubsidies v00r beide verbouwingswerkzaamheden. Hij realiseerde en hch evenwel dat er voor de raad „geen weg terug meer is". Alleen teenet SGP/GPV-raadslid Houtman stemde tegen het verlenen van UlZIe aanvullende kredieten. Een kijkje in de/ gemeenschappelijke ruimte van het gezinsvervangend tehuis. „De Ankerplaats" aan de Oude Singel. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gezinsvervangend tehuis ven. Tevens treedt het SPC op als begelei der van de gezinnen en als intermediair „De Ankerplaats" aan de Oude Singel tussen de geestelijk gehandicapte, zijn mi- bestaat op 1 mei tien jaar. Ter gelegenheid lieu en de voorzieningen. hiervan zal een open dag in het tehuis worden gehouden. Iedere belangstellende kan op 1 mei een kijkje komen nemen in „De Ankerplaats", waar zestien geestelijk gehandicapten een „thuis" hebben. Ook de drie ouderverenigingen „Helpt El kander", „Philadelphia" en „Voor het Zor genkind" zetten zich voor de begeleiding van geestelijk gehandicapten in. Tot nog aan de Sitterlaan een dependance van „De Ankerplaats" worden geopend. Hier zullen zes gehandicapten zelfstandig gaan wonen. Een begeleider zal optreden als beheerder van de gemeenschappelijke ruimten en tevens fungeren als hoofd van het „gezin". Van de bewoners van de dependance wordt verwacht dat zij zich zonder al te toe ontbreekt het in Leiden aan een lange- veel hulp kunnen bedruipen. Van het „De Ankerplaats" is een; van de vier ge- re termijnplanning voor de zorg van de grootste belang acht het begeleidingsteam zinsvervangende tehuizen, die Leiden rijk geestelijk gehandicapten. Hierdoor kan de van „De Ankerplaats" het dat de wijk is. De bewoners hebben een grote mate kans ontstaan dat men onverhoeds wordt van zelfredzaamheid. Zij zijn veelal werk- geconfronteerd met een tekort aan voorzie- nieuwe zaam in een sociale werkplaats. Andere ningen. Teneinde iets dergelijks te voorko- treedt „Het tehuizen voor geestelijk gehandicapten zijn de dagverblijven. Hier worden de gehandi- gehandicapten binnen de Leidse regio. waarin de dependance wordt gevestigd de bewoners spontaan tegemoet duidelijk dat dit experiment, strijden de ouderverenigingen al jaren want dat blijft het voorlopig, alleen voor een centrale registratie van geestelijk kans van slagen heeft als binnen de wijk. capten overdag zinvol beziggehouden. De tehuizen werken nauw samen met het Sociaal Pedagogisch Centrum, dat aan de rr_,0t l^r, Oude Singel 236 is gevestigd. Door het van de gehandicapten. Binnenkort wordt heeft, is de eindfase van een proces dat i» i i i__j wat dit betreft een stapje verder op de begint bij normalisatie", aldus het begelei- goede weg gezet. Over enkele maanden zal dingsteam. waarin dit huis is gesitueerd, de bewoners Een andere doelstelling is het bewerkstelli- worden gèaccepteerd. Acceptatie, die in gen van een maatschappelijke integratie feite maatschappelijke integratie tot gevolg centrum wordt de aard van begeleiding aan de individuele gehandicapten aangege- het elk jaar verandert. Voor 175.- kan men in een apart gestreepte jas met capuchon lo pen, waarvan de voering dan nog van pitjeskatoen is. Zelf moet men creatief bezig zijn voor de beeldschone combinatie van witte coltrui met steekzak- ken en bijpassend vest met bre de streep en zeer lange punt-ca- puchon. gemaakt van zoge naamde Pinguin-wol, die even eens gebruikt wordt voor Ro- dier-truien. Regelrecht uit Bern komt het groen-witgestreept stofje ook in andere kleuren combinaties voor het kaftan-mo del met zijsplitjes voor uit en thuis. Ondèr luid gejuich ten slotte nam Albert Labordus af scheid in een Staphorster ge streept katoenen "barbecue- schort" met wanten en bijzon der grote koksmuts.... Annet Pieters Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Helen dr v: W. P. Doove en C. P. van Zijp. Roel z v: R. W. C. WiUemse en H. M. M. van der Geest, Cornells Jacob zn v: A. Zuijderduiin en E Langmuur, Rob zn v: P H. Ferwerda en T. van Dam. Jennifer dr v: J. J Monker n F. C. H. Daniels, Berry Barwert Pieter mskerk en M. A. E. Stouten, I. El. Hachfa en N. Chabv. D A. J. Korfage Grofvuil kade. Wagnerplein, Brahmslaan, Tsaikows- kikade, Sibeüusstraat, Bartokstraat, Ken- nedylaan. Max Regerlaan. Jozef Hay dn laan, Apollolaan, Smetanalaan. Paganini straat. Scarlattistraat, Griegstraat, Donizet tilaan. Bizctpad. Leiden Dammes Bergman, lid van de Leidse turnvereni ging „Excelsior" heeft giste ren in Groningen tijdens de finale voor jeugdturners en junioren de zeventiende plaats bereikt. Hij behaalde in totaal 43.10 punten. Leiden Het instituut voor natuurbeschermingseducatie organiseert volgende week za terdag een excursie in de Leidse Hout. Er wordt verza meld om half elf aan de in gang tegenover het Diacones- senhuis. Iedereen kan koste loos aan de excursie dee Ine- NVV Leiden gaat discussie over prijscompensatie uit de weg (Van een onzer verslaggevers) Leiden Het is niet de taak van de N.V.V.-afdeling Leiden om over actuele vraagstukken te discussiëren, dat moeten de afzonderlijke bonden doen. Dit standpunt werd gister avond ingenomen door het be stuur van de N.V.V.-afdeling Leiden op de jaarvergadering en werd naar bleek door de meeste afgevaardigden van de verschillende bonden gedeeld. Het verhinderde de poging van de secretaris en enkele afgevaardigden om een discus sie op gang te brengen over het probleem van het ja dan nee toepassen van volledige prij scompensatie. Zoals bekend is het F.N.V. (N.V.V. en N.K.V.) hierover no gal verdeeld; een gedeelte wil per 1 juli géén volledige prijs compensatie, uit vrees dat de collectieve voorzieningen dan gevaar zullen lopen en de werkloosheid zal stijgen. An deren willen wél volledige prijscompensatie omdat ze menen er teveel op achteruit te zullen gaan. De afgevaardigden die de dis cussie hierover op gang wilden brengen hadden graag de me ning van de verschillende bon den willen horen om dan even tueel een gezamenlijk stand punt in te nemen. Zoals ge zegd lukte dat niet (er was o.a. ook het bezwaar dat er te wei nig informatie beschikbaar is om een zinvolle discussie op touw te zetten), maar toch slaagden twee bonden erin hun standpunt duidelijk te maken; de Industriebond Lei den en de A.B.V.A. (Algemene Bond Voor Ambtenaren) zijn beide voorstander van volledi ge prijscompensatie. Bij de rondvraag werd o.m. ook nog de suggestie gedaan om de ondernemingsraadleden die in de verschillende bedrijf stakken in een bepaalde regio voorkomen bij elkaar te bren gen om ervaringen uit te wis selen. Wederom meende het bestuur dat dit een zaak van de bonden is, omdat de onder- nemingsraadleden niet bij het N.V.V.-Leiden geregistreerd staan. Men besloot dat het be ter is om hiervoor een speciale werkgroep in het leven te roe pen. De scheidende voorzitter I. Koster is overigens opgevolgd door de heer J. Bloem. Vernieuwing walmuren Oranjegracht Van een onzer verslaggevers LEIDEN Begin mei zal een begin worden gemaakt met de vernieuwing van de walmuren langs het gedeelte van de Oranjegracht ten noorden van de Oo ster kerkstraat. De werk zaamheden zullen begin no vember worden beëindigd. Be woners, die ernstige hinder van de werkzaamheden onder vinden, kunnen zich wenden tot de opzichter van de ge meente, de heer Van den Noort, die te vinden is in de bouwkeet op de hoek van de Oosterkerkstraat en de Waard- gracht. Leiden In bet Leids Vrije tijdscentrum wordt aanstaan de zaterdag een 1-mei-viering gehouden. Het PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek zal spreken. Tevens worden di verse films vertoond. De avond zal muzikaal worden opgeluisterd door Billy and the Bulldozers, Joaniek van der Molen en het blazersen semble „De Onderste Steen". De viering begint om acht uur. De toegangsprijs is 2,50.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3