Sociale zorg in Leiden in beeld gebracht Hollands Glorie door Bollenstreek oPeople Show: rustig theater Vakkundig concert van ,,De Burcht DIOK verloor van Engelands oudste rugbyploeg jATERDAG 24 april 1976' LEIDSE COURANT PAGINA 3 Verkoopster Jukt tien lille uit kas 'eekens J.EIDEN Een 19-jarige ver- oopster van slagerij Teekens .30 eeft het afgelopen jaar voor in en bedrag van 10.000 ver- e n uisterd. In maart van het vo- 23 ig jaar deed ze voor de eerste "eu iaal een greep in de kas van lar baas. Dat herhaalde ze gezette tijden. Onlangs ram men tot de ontdekking it het verkoopstertje verant- lordelijk was voor de inmid- ls geconstateerde tekorten, inderdag werd ze door de Ise politie aangehouden en loord, waarop zij een be- itenis aflegde. Aanbesteding tlurggravenlaan tiden De gemeente heeft afrastering van de Burg- ivenlaan en de reconstructie het kruispunt Burggra- laan-Fruinlaan met bijbe- 3o']orende werken aanbesteed, hoogste inschrijver is A.L. isel b.v. uit Geldermalsen :t ƒ908.000, de laagste in- :hrijver is B.V. Aannemers- ïdrijf N.B.M uit Den Haag iet 846.000. jj,St. Agnes" innaar choolwaterpo- atoemooi Van onze sportredactie IIDEN De St. Agnes-scho- jemeenschap mag zich >r een jaar de sterkste „wa- ^%ipolo-gem eenschap" van noemen. Bij de senio- ichpn pakte het „St. Agnes" zo- e cvel bij de meisjes als de jon- de eerste plaats, terwijl e °ok de meisjes-aspiranten de BrJtel veroverden. bij de oudste jongens ien|enioren) bleek het St. Agnes Jtn klasse apart. Het team, .g.^et o.a. Paul Belt van de Zij- wii|LGB en Jan van Duuren van ici|Z '86 in de ploeg, versloeg in pqe finalewedstrijden „concur- 23enten" Rembrandt SG en JTS „MSG" met ruim ver- tvichil. Het Rembrandt ging met B-l ten onder; de MTS verloor net 10-0 !!3e meisjes-senioren bleven in 'ozJe finale-poule eveneens onge slagen. Slechts het als tweede Ojeëindigde Stedelijk Gymna hield het St. Agnes via 02 en 2-2 gelijkspel van een 30 verwinning af. aspiranten (jongens) van 'S Don Bosco veroverden in groep het kampioenschap, de eindstrijd werd Visser 't [ooft met 5-1 geklopt. meisjes-aspiranten van de Agnes-scholengemeen- □jfchap kenden in hun poule ien enkele tegenstand. Bona- intura een reglementaire (5- en de Louise (3-0) kregen in voet aan de grond, fan de lagere scholen kwa- Pr&en er zowel bij de meisjes ^ujls bij de jongens slechts twee holen in actie. Tweemaal de „Wegwijzer" hier te ;rk voor de Lorentzschool. 'STANDEN: Senioren ingens): 1. St. Agnes SG 2-4. Rembrandt SG 2-2. 3. MTS 2-0. Senioren meisjes: 1. r njt. Agnes SG 3-5. 2. Sted. 's jym. 3-3. 3. L.OUISE DE Col. 1 j)2. 4. Visser 't Hooft 3-2. Aspi- 00Juiten jongens: 1. Don Bosco prj Visser 't Hoofd 3. Sted. 4. LTS. Aspiranten - 1. St. Agnes 2-4. 2. Jonaventura 2-2. 3. Louise 2-0. o rJupillen: Jongens: 1. Wegwij- Deer. 2. Lorentzschool. Meisjes: rtzj Wegwijzer. 2. Lorentzschool. ovT— Expositie in Gemeente-Archief Van een onzer verslaggevers werden opgevangen. „Ze leer- LEIDEN In het Gemeente-Archief aan de Boisotkade wordt den een ambacht of werden aanstaande maandag een interessante tentoonstelling over de opgeleid voor een dienstje", sociale zorg in Leiden geopend. De tentoonstelling geeft een aldus de inrichter van de ten- beeld van de manier waarop de zorg voor misdeelden in Leiden toonstelling, door de eeuwen heen werd aangepakt. Een deel van de tentoonstel ling is gewijd aan de sociale zorg tot de Tweede Wereldoor log, het andere deel aan de periode daarna. „Na de Twee de Wereldoorlog is er veel ver anderd in de sociale zorg", aldus de heer Van Maanen, die tezamen met de heren Lever- land en Postel de tentoonstel ling inrichtte. „Na de Tweede Wereldoorlog is de sociale zorg veel meer een zaak van het rijk en de gemeente geworden. Daarvoor waren het bijna uit sluitend de kerken en enkele particulieren die zich om zie ken en armen bekommerden". Fraaie handschriften en pren ten zijn te zien van de verschil lende gasthuizen, „huiszitten- huizen" en weeshuizen. Een handschrift uit 1577 geeft aan dat de vroedschap toch wel enige bemoeienis had met de armenzorg. In het handschrift wordt een fusie van de drie huiszittenhuizen, van waaruit de armen thuis werden be diend, een soort dienstencen trum dus, bepleit. Uitvoerig wordt natuurlijk ook aandacht besteed aan de hof jes, waarin bejaardenzorg werd bedreven. Nog steeds De gasthuizen hielden zich vervullen de hofjes een huis- aanvankelijk bezig met de op- vestingsfunctie voor deze be vang van ontheemden. Op de volkingsgroep. tentoonstelling zijn prenten Na de Tweede Wereldoorlog van het St. Elisabethgasthuis, raakt de sociale zorg steeds het St. Ceciliagasthuis, het meer verbrokkeld. Waren het Catharinagasthuis te zien. Het aanvankelijk de zieken en ar- Elisabethgasthuis is het men, waarvoor moest worden enige dat nog bestaat. Er wor- gezorgd, in de twintigste eeuw den thans gehandicapte be- kwam er ook meer belangstel- jaarden in verpleegd. Vroeger ling voor andere, min of meer werden er vooral leprozen in misdeelde groepen. Zo wordt verzorgd. Het Ceciliagasthuis op de tentoonstelling ook aan had de naam „Dolhuis". Het dacht besteed aan de huisves- waren vooral geestelijk gehan dicapten die hier werden ver zorgd. Opvallend op de tentoonstel- ting van speciale groepen, de gemeentelijke dienst sociale zaken, de opvang van buiten landse werknemers, de bestrij- ling zijn de vier figuren in ding van werkloosheid en de weeshuisuniform. Een-van de opvang van mensen in nood. figuren heeft een houten blok om zijn been. Dit was De tentoonstelling is te be zichtigen tot 21 mei dagelijks vroeger vaak toegepaste straf van negen tot twaalf uur en voor weeskinderen. Overigens van twee tot vijf uur. Op za- is de heer Van Maanen uit terdag is het Gemeente-Ar- geschriften gebleken dat wees- chief geopend van negen tot kinderen, in tegenstelling tot twaalf uur en donderdags van wat vaak wordt gedacht, goed half acht tot half tien. De mooiste praalwagen van het bloemencorso, Lentepracht, een inzending van/Je Keukenhof. 99 Van een onzer verslaggevers BOLLENSTREEK Onder de naam „Hollands Glorie" is vanmor gen in Haarlem de 29e bloemencorso van start gegaan. De kleurrij ke stoet is dit jaar groter dan ooit tevoren; 21 praalwagens en twintig versierde luxe auto's. Desondanks viel het met de drukte vooral vanmorgen nog wel mee. Dat had als oorzaak dat het weer, bijna traditioneel, ook dit jaar niet erg meewerkte. Maar wellicht dat de vele toeristen, die ook nu weer op sommige plaatsen rijen dik langs de route stonden opgesteld vanavond en morgen in Noordwijk onder wat betere omstandigheden de praalwagens (in totaal werden 4000 manden hyacinthen verwerkt) kunnen bewonde ren. Alle wagens staan dan opgesteld op de Koningin Wilhelmina- boulevard. Dat is dan tevens de laatste mogelijkheid om „Hollands Glorie" in kleur te zien. Maandag verdwijnen alle bloemen op de mesthoop. Gisteravond werden in de Hoba- hohallen in Lisse de prijzen toe gekend voor de mooiste corso wagens. In de categorie praal wagens ging de ere-prijs naar Lentepracht van de Keukenhof. Dries Lecke uit Naarden. die deze wagen had gestoken, kreeg de eerste binderprijs. De binder- sprijs voor scholen ging naar Rijnsburg. In de categorie luxe wagens ging de ere-prijs naar Jeep van H.A.I. b.v. De binder- sprijs in deze afdeling ging naar W. Hazelaar uit Zwolle. In de koepelzaal van grand-ho tel „Huis ter Duin" had gister avond de prijsuitreiking plaats van de Noordwijkse mozaie- kwedstrijd. De hoofdprijs, een formidabele bokaal, toegekend aan de mo zaïek van de voetbalvereniging „Noordwijk". Bij de particuliere mozaiekleggers legde de heer Van Rijn ('t Zonnedak) beslag op de eerste prijs. In de com merciële sector werd eerste de heer K van den Berg (dr. Hadr. van Neslaan). Bij de gevelversie ringen viel de eerste prijs bij de firma Toonen. LEIDEN DIOK, de eerste Leidse burger-rugbyvereniging die binnen vijf jaar doorstootte naar de landelijke top, bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dat eerste lustrum werd gister avond in het eigen, fraai verbouwde „home" in de Kikkerpol der een receptie gegeven. 0 Op de receptie van DIOK kwamen o.a. bestuursleden van UVS (rechts op de foto) met een geschenkje aandragen. Opder de vele belangstellenden was ook Peter Brandt sr. rooskleurig uitziet. „Met Leidens wethouder Dick Tesselaar. Hij een goede trainer moet het mogelijk zijn sprak zijn bewondering uit voor hetgeen binnen drie jaar een landskampioenschap DIOK in zo'n korte tijd al had bereikt en te behalen hoopte op een even voorspoedige gang van Overigens speelde het keurkorps van zaken in de komende jaren. DIOK (voor de receptie) een duel tegen Een toekomst die er volgens secretaris Engelands oudste rugby-club, Guy's Hospi tal. De Leidenaars werden kansloos niet 264 enige try van Steve Abelman geklopt. Toch resteerde er na afloop een blijmoedige gedachte: LSRG (de enige Leidse concurrent) had een dag eerder al met 320 vein de sterke Engelsen verlo ren... Uitbreiding accommodatie zwembad 't Waterbos Van onze correspondente Rijnsburg Het overdekte zwembad in Rijnsburg 't Waterbos, gaat uitbreiden. Achter het zwembad is een stuk grond van 9000 m2 ingezaaid om daar een groot grasveld te creëren. Het zwembad I wil zo concurreren met de omliggende plaatsen, zoals Katwijk, Oegstgeest en Leiden, die een open bad hebben. De gasten van het Waterbos kunnen nu zwemmen in het overdekte bad en zonnen op het grasveld. Ook zullen er verschillende vewdjes aangelegd worden voor voetbal, volleybal, badminton en tafeltennis. Tevens zullen er ligstoelen te huur worden aangeboden. Voor een kopje koffie, glaasje fris of een kleine maaltijd wordt er gelegenheid j gegeven op een terras. Het is de bedoeling dat het grasveld medio mei in gebruik genomen wordt. Ook hier zal volledig toezicht zijn. 1 De prijs, die op het moment geldt, zal dan ook gehandhaafd worden voor de hele dag. Het bad met zonneweide is van maandag tot j en met zaterdag geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Carlijne Johanna Christina d.v. P. Barendse en R. P. C. Harteveld, Marjolein d.v. F. Seriier en J. M. Voorzaat, Pieter George z.v. J. G. Brinksma en P. van Loenen, Jacob z.v. J. J. van Duijvenbode en C. Ros, Rob z.v. P. H. Ferwerda en T. van Dam, Jennifer d.v. J. J. Monker en F. C. H. Daniels. Gehuwd: A. Scheffer en C. Smit. Overleden: M. A. Dikmans, geb. 3 feb. 1920, man; M. M. van de Water, geb. 24 juli 1931, echtgenote van D. J. van der Koppel, A. J. M. van Wickeren, geb. 23 maart 1914, man; A. P. van de Graaf, geb. 15 feb. 1901, man. C. Gordijn wethouder Leiderdorp LEIDERDORP Het PCG- raadslid C. Gordijn zal zijn fractiegenoot J. Reugebrink opvolgen als wethouder. Dat zal op 1 juli gebeuren als Reu gebrink als wethouder af treedt, een direct gevolg van zijn benoeming tot raadsheer- plaatsvervanger bij het Am sterdamse gerechtshof. Of Reugebrink aan zal blijven als raadslid was gisteravond nog niet bekend. uyEIDEN People Show, Londen, bracht gisteren in het kader jan het Mickery-circuit, show nr. 63. Een mimisch theaterge- 'JJeei, voornamelijk zwijgend en vertraagd gebracht, met zeer oofevarieerd achtergrondgeluid via de luidsprekers, dat soms i duidelijk aansloot bij het gebeuren, soms slechts vaag sfeer- Scheppend werkte. Vet belangrijkste middel van •nne People-show is de associa te. Midden in een scène over- i an op een dertigerjaren- msje; een tafel met een ei it uit een min of meer ver arde man gegoocheld is, etyordt de boksring voor een rk okser in strijd met dat ei, en Ne aarna, als de pugilist aan die 'fel verslagen neerhangt, een Wettafel in een middelmatige ur achtclub; in die nachtclub iti erspringt de aandacht van de tak afel met de bokser naar een sstoochelares, de musici en naar 5 Hvee dronkenheden. Het ac- 'ent kan ook verspringen naar \twerking van details. Zo is een subtiel gespeelde mis- ig van het nadoen van persoon door de ander 0jptarbij het opsteken van siga- ,s. en erg belangrijk is; de boks wedstrijd wordt tot in de pun- 7 jes uitgewerkt. is toch de kracht van dit k foort theater, dat veel dingen m t zijn. De bewegingen zijn vrecies, de aankleding is met goedkope middelen treffend, de figuren worden niet te overdreven neergezet en volge houden, en geluid en muziek spelen vaak in op het gebeu ren. Kritiek zou men kunnen leve ren op het teveel aan struc tuur, dat nog te onderscheiden is. Ik kon toch bijna door de hele voorstelling heen het ver haal zien van de aanvankehjk succesvolle bokser die, na het gevecht met een ei verloren te hebben, van een schijntegen- stander niet meer kan winnen en zich dan verhangt. Verder is het overigens fraaie drie- trapsdecor tweemaal gaat er een gordijn open zodat het decor dieper wordt eerder bedacht en daardoor structu rerend. Misschien hadden sommige toeschouwers iets wilders ver wacht Nu was het een korte, rustige avond met op bepaalde momenten fijne stukjes thea ter. Paul van der Plank 99 LEIDEN De Leidse muziekvereniging „De Burcht" gaf gisteravond haar jaarlijkse concert in de Stadsgehoorzaal. De talrijke bezoekers kregen een gevarieerd programma voorge schoteld, waarin het harmonieorkest, het tamboerkorps en het majorettenpeloton (al of niet vermomd en geschminkt) alle aan bod kwamen. Een zeer gevarieerd repertoire dus, dat boven dien geheel nieuw was, al bevatte het natuurlijk wel talrijke bekende melodieën. Alleen „Alone Again", een arrangement van dirigent Adrie van Velsen, was al eens eerder ten gehore gebracht; en hoe graag het harmonieorkest dat nummer speelt bleek ook uit hun keuze toen na afloop om een toegift gevraagd werd. Het programma bevatte twee shows, die met veel zorg wa ren voorbereid, en vakkundig en met humor uitgevoerd wer den. Het optreden voor de pauze eindigde met de „Zuid- Amerikaanse Show", waarbij gebruik gemaakt werd van Zuid-Amerikaanse slaginstru menten, bespeeld door leden van de drumband, die zich bij werd verteld hoe het heet te, wie het gemaakt had, en wat de bijzonderheden waren waar we op moesten letten. Het concert had teveel hoogte punten om ze alle op te som men. Wij beperken ons dan ook tot „Focus", dat gebaseerd was op de begintune van „Brandpunt"; „Choral and Rock-Out", waarbij de diri- evenals de dirigent in feestelij- gent bijna een salto mortale ke pakken hadden gestoken, maakte, en „Instant Concert", De jurken van de majorettes deden meer Spaans dan Zuid- Amerikaans aan, maar in ie der geval was het een feeste lijk en exotisch gezicht Het laatste nummer van het pro gramma was de „Dr. Doolittle- Show" met Jan van Hooven als verteller, waarbij het or- dat een potpourri was van maar Uefst dertig melodieën. Tenminste, dat werd er bij verteld, maar wij waren bij „Down by the riversidede tel kwijt. „Big-Band-Basie" en „Windsong", waren fraaie nummers, waar de solisten een uitstekende rol in speelden; de kest muzikaal uitdrukte hoe slagwerkbegeleiding hierbij Doctor Doolittle een lama met had echter naar onze smaak twee hoofden verkocht, in de beter weggelaten kunnen wor- gevangenis belandde, door de den. Het wat fantasieloos ge- Prijswinnaars Zilveren Tulp Burgemeester Bos van Katwijk heeft gisteravond de prijzen uitge reikt van het Tulip Time Music Festival. Zilveren Tulpen werden in de wacht gesleept door een korps uit Slemmestadt (Noordwegen) het Haags Harmonie Orkest, het Voor- schotens Liturgisch Kamerkoor en het tamboer en trompetterkorps I Euroband uit Rotterdam. De r.k. Harmoniekapel uit Leiden behaal- I de een tweede prijs. Het Leidsche i Politie Muziek Gezelschap een der de en Werkmans Wilskracht een ■J vierde prijs. Hulstkip voor 50.000sfe De Boskoopse bomententoonstel- ling Flora Nova haalde gisteren de vijftigduizendste bezoeker binnen: mevr. De Wolf-Melchers uit Den Haag. Zij kreeg van de heer A. Elsholz, Boskoops nog enig over gebleven bomenknipper. de door hem tijdens de uitzending van de Vuist van Willem Duys geknipte hulst-kip aangeboden. inlanders gevangen genomen werd, en door de grote roze tik, dat na een paar maten al begon te vervelen. zeeslak werd bevrijd. Vooral De heer A. Schalks, die voor- het optreden van de majoret- zitter Groeneweg enige maan- tes als inlanders was een groot den geleden opvolgde, dankte succes, maar ook de spelers alle uitvoerenden en medewer- die Doctor Doolittle en zijn kers, in het bijzonder Adrie vrienden voorstelden en de mensen in het circus kregen een verdiend applaus. van Velsen, Tony Varkevisser en Jan van Hooven. Na afloop bleef iedereen nog even na- Het luisteren werd gemakkelij- feesten, waarbij de Montano's ker gemaakt doordat ieder optraden, nummer ingeleid werd, waar- Ton Harmsen Afscheid van onderwijzeres Gisteravond hebben talloze oud leerlingen en (ex-)collega's af scheid genomen van mevrouw M. A. Zuidwijk. Tweeëndertig jaar lang was zij onderwijzeres aan de r.k. basisschool 't Zwaan-- tje (O.L.V. van Banneux). De leerlingen van deze school wuif den „hun juf" een week of wat geleden al feestelijk uit. Gister avond deden dat dus de ouders van de leerlingen en al die bo ven reeds genoemde anderen. En passant feliciteerden allen mevrouw Zuijdwijk ook met haar voorgenomen huwelijk met de heer P. Laumans uit Tegelen. Want op donderdag 29 april treedt mevrouw Zuijdwijk met hem in het huwelijk in een kloosterkerk te Venlo. Van Belle (PvdA) wethouder van financiën Van onze correspondent Oegstgeest De socialist O. C. van Belle die de liberaal Temminck is opgevolgd in het college van b. en w. van Oegstgeest gaat de portefeuil le van financiën beheren. Aan deze taak worden toegevoegd culturele- milieu-, jeugdzaken, volksgezondheid en recreatie. Onderwijszaken zijn toegewe zen aan wethouder J. C. Gme- lich-Meijling (WD) die tevens maatschappelijke aangelegen heden, middenstandszaken en huisvesting gaat behartigen. Wethouder J. J. Thorn be houdt de portefeuille van openbare werken waaraan toegevoegd bouw- en woning toezicht, sport inclusief het zwembad en personeelszaken. Samen met burgemeester Van Eysinga gaat de heer Thorn zich ook bezighouden met ruimtelijke ordening. Naast laatstgenoemde taak kan men bij burgemeester Van Eysinga terecht voor alge mene- en intergemeentelijke zaken, verkeer en openbaar vervoer, politie, brandweer, bescherming bevolking en voorlichting. Opvallend in de portefeuille erdeling is dat onderwijs en financiën zijn gesplitst, deze portefeuilles werden gezamen lijk behartigd door wethouder Temminck die elders is be noemd tot burgemeester. Wethouder J. J. Thorn blijft optreden als le loco-burge meester, zijn collega's Gmelich Meijling en O. C. van Belle resp. als 2e en 3e. Voorschoten blijft bereid woonwagenkamp in te richten Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De ge meenteraad van Voorschoten heeft wel besloten voorlopig de lokatie van een woonwa genkamp nader te bezien via behandeling in de diverse commissies, maar nog steeds blijft de bereidheid mee te werken aan een decentralisa tie van het regionaal woonwa genkamp door het realisteren van een Voorschotens kamp voor 14 staanplaatsen. Burge meester J. van der Haar deed gisteravond deze toezegging in de gemeenteraad, nadat o.a. ir. Potma (PPV) gewezen had om het gegeven dat er waarschijn lijk nog wel een andere plaats voor een kamp te vinden is dan langs de Papelaan. Verkeersomlei- ding in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP De Van Poelgeestlaan tussen Laan van Ouderzorg en Vronkenlaan zal geheel en de Laan van Ouder zorg tussen Van der Valk-Bou- manweg en Van Poelgeestlaan gedeeltelijk vanaf maandag 26 april voor het verkeer zijn af gesloten. Beide wegen zullen een nieuw wegdek krijgen. De asfaltering is noodzakelijk om dat ze deel uitmaken van de door de stadsbus binnen de gemeente te volgen route. Daarbij is gebleken dat op geasfalteerde wegen er minder overlast ontstaat door geluid en trillingen. Naar verwach ting zullen de werkzaamheden tot midden juli duren. Gedu rende die periode zal er voor het verkeer dat toch op de Laan van Ouderzorg moet zijn een doorgang zijn via de Rij nenburg. Cultureel weekeinde in Stormbal Van onze correspondent Sassenheim Omdat het vo rig jaar zo'n succes werd orga niseert de Sassenheimse jeugdsociëteit „Stormbal" ook nu weer een cultureel week einde. Vandaag en morgen kunnen, belangstellenden weer terecht in het sociëteitsge bouw aan de Vaartkade. De exposanten die dit keer hun medewerking verlenen zijn: Jette Wery (keramiek), Giel Langeveld (pentekenin gen), Piet v.d. Kraan (kera miek), Philip Trap (tekenin gen) en Bart v.d. Lans (foto grafie). De expositie zal fleurig worden omlijst met bloeme- narrangementen van Rinus van Beelen. De expositie is gratis toegan kelijk. Vanavond kan men er tot twaalf uur terecht en mor gen van 14.00 tot 18.00 uur. Alphenaar onderscheiden Alphen aan den Rijn De heer J. M. Rijswijk uit Alphen aan den Rijn is koninklijk on derscheiden naar aanleiding van zijn 40-jarige arbeidsjubi- leum bij Samson-Sijthoff gra fische bedrijven b.v. Burge meester Gallas reikte hem gis teren op het gemeentehuis de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uit.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3