Premie op vernieuwing van koopvaardijvloot fe^ Koudegolf blijft nog aanhouden Achterban FNV houdt vast aan prijscompensatie Kleding wordt veel duurder levaar voor bosbranden zeer groot ïagenaar ;edwongen graven ZMó&<2owta/nt lapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V,, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F, J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J, Hallewas - Chef-redacteur: J. W C. Leune fenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers 50 cent Zaterdag 24 april 1916,66e jaargang no. 20409 Vreemdeling Film „De vreemdeling" met Or son Welles op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 19.35 uur Elvis Pres ley en om 22.20 uur Muhammed Ali. Zondag Ned. I. TV'SPEL Her berg „In 't Misverstand". Ned. II om 18.35 uur Rogues Rock. Om 21.35 uur Bio-indus- trie in Informeel. Aanhoudend koud. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum temperaturen omstreeks 8 gra den. Zondag: Zon: 05.22-19.55, maan: 03.41-16.04. Hoogwater Scheven- ingen: 00.35, 13.03. Maandag: Zon: 05.20-19.57, maan: 04.02-17.08. Hoogwater Scheveningen: 01.28,13.48. eel weg- bruikers in slecht rzekerd HAAG - Geble- is dat zo'n 60 tot 0 weggebruikers Idoende verzekerd tegen wettelijke prakelijkheid. In ind daarmee heeft ministerraad een ontwerp tot wijzi- van de wet aan- kelijkheidsverzeke- motorrijtuigen dgekeurd. ir de wijziging zal de trole op het nako- 1 van de verzeke- rsplicht worden ver- erpt. De gegevens het centrale register v'.a.-verzekering len worden vergele- met die van het re- voor de afgifte kentekenbewijzen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan de Tweede Kamer heeft de regering meegedeeld dat de vernieuwing van de Nederlandse koopvaardij vloot met steunmaatregelen moet worden gesti muleerd, en waarmee tegelijkertijd steun wordt verleend aan de scheepsbouw. De gerichte steun aan de Nederlandse rederijen maakt deel uit van een integraal maritiem plan van staatsse cretaris Van Huiten. De rederijen zullen plannen voor de vlootver- nieuwing indienen, waarvoor bijzondere facilitei ten zullen worden gegeven. De te bestellen sche pen zullen zoveel mogelijk in ons land moeten, worden gebouwd, zodat mede de in moeilijkhe den verkerende scheepsbouwers worden gehol pen. Met die vlootvernieuwing is 2 miljard gulden gemoeid. De premie van de regering aan de rederijen bedraagt vijf maal 4.25 procent voor investerin gen die onder het maritieme plan vallen. De fiscale investeringsaftrek wordt echter twee jaar opgeschort De beleidscommissie scheepsbouw zal op korte termijn bezien welke regelingen nodig zijn om de Nederlandse werven internationaal concurre rend te laten werken. De versnelde investeringen brengen voor de reders bijzondere financiering sproblemen mee. Het ligt in de bedoeling van Van Huiten de regering om samen met de reders en de banken een financieringsregeling uit te werken. De ondernemingsraden van de grote werven van het Rijn-Schelde-Verolme concern hebben in brieven aan minister Lubbers hun verontrusting uitgesproken over de onlangs begonnen bouw van een marinedok in Den Helder. Op vele werven in Nederland zijn dokken aanwezig die geschikt kunnen worden gemaakt voor het on derhoud van marineschepen, aldus de raden. I HAAG (ANP) Als het publiek niet voorzichtig is, zal dit weekeinde nog ir natuurterrein door branden verloren n. De gehele natuur is door de droogte raate licht ontvlambaar. Ook al zal het weekeinde regenen, dan nog zal dat niet doende zijn om het gevaar voor brand teren. Dat heeft staatsbosbeheer gister- Idag meegedeeld. jaar is al 826 hectare natuurgebied door nd verloren gegaan, aldus staatsbosbe- De mens is in 98 procent van alle allen oorzaak van de branden. Meestal is het geen opzet, maar eerder grove onacht zaamheid. (Vorig jaar ging 195 hectare verlo ren). Maar weinig mensen weten hoe ze moeten handelen wanneer ze sporen van rook of een brand in een bos of natuurgebied ontdek ken. De mensen verzuimen de meest voor. de hand liggende dingen te doen, aldus staatsbosbeheer. Ze slaan op de vlucht zon der politie of brandweer te waarschuwen of ze waarschuwen veel te laat. Om brand te voorkomen en te beperken zijn langs randen van bossen en natuurgebieden ber ken geplant, omdat de takken daarvan zijn te gebruiken als „vuurzwepen". Weinig men sen weten dat men een berketak niet kan afrukken, maar wel kan afdraaien, aldus staatsbosbeheer. Het duurt dertig tot veertig jaar voordat dezelfde dieren en planten weer terug zijn in een natuurgebied waar brand heeft ge woed. Een sigaret of slecht gedoofde lucifer kan een schade aan de natuur veroorzaken die tientallen jaren van zorgvuldig onder houd in een ogenblik teniet doet. lëen graf IN HAAG - De Haagse litie heeft gistermiddag diens woning een 25-ja rige Hagenaar zonder be roep aangehouden, die er van wordt verdacht samen met een 36-jarige man ge- ibeerd te hebben de 22- arige H. J. B. uit Den Haag te vermoorden. Het tweetal had B., een op pervlakkige bekende van beiden mannen, gevraagd om donderdagnacht mee te rijden in de auto van de 36-jarige man, een Hage naar zonder beroep, „om ergens een aantal spiegels op te halen". Men reed naar de Wijndaelerweg, men aan het eind uit- en een sutukje ver der de bosjes inliep. De 25- jarige man pakte uit de au to een dubbelloops jachtge weer, de ander een schop. Onder bedreiding van het geweer dwong het tweetal om een kuil te graven. begon nattigheid te voe len, wierp de schop weg en wist in het donker aan de twee mannen te ontkomen. Hij vluchtte naar een nabij gelegen jeugdherberg, van waar hij de politie belde. ""•jarige man is nog met gevonden. April in Portugal Een boze Portugees gebruikt zijn paraplu als door slaand argument tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de conservatieve centrum-democraten, op de laat ste dag van de verkiezingscampagne. Grote incidenten hebben zich echter niet meer voorgedaan. Morgen gaan de stembureau's open voor de verkiezing van de wetgevende vergadering, waarbij vermoedelijk de socialisten van Mario Soares de meeste stemmen zullen behalen. tehtoffers Vier Zuidafri- anse soldaten zijn donderdag de buurt van de Namibische ludwestafrikaanse) grens met [igola in hun voertuig op een ijn gereden en vervolgens ior guerrillastrijders met ma- linegeweren doodgeschoten. imbia-Mozambique De pre- lent van Zambia, Kenneth toenda, heeft gezinspeeld op mogelijkheid van een vereni ng van zijn land met het nabu- |e Mozambique. Tijdens een ifdaags staatsbezoek aan Mo- mbique verklaarde Kaoenda it de vooruitstrevende Zam- ièrs het Mozambikaanse staats- nofd, Samora Machel, zouden invaarden als leider van een rbonden staat Zambia-Mo- imbique. Een samensmelting Zambia de voor zijn econo me onmisbare toegang tot de p verschaffen. *nzine op de bon De Ita- Sanse regering heeft besloten W eind september de benzine rantsoeneren en een „dubbele Harkt" voor brandstof in te stel- Elke Italiaanse automobilist ■rijgt een kaart die hem iedere laand recht geeft op een be- ■aalde hoeveelheid benzine te- I® een voordelige prijs. Wat er brandstof overblijft zal ■oor een aanmerkelijk hogere kijs worden verkocht. De maat hei geldt niet voor buitenlan ds. DE BILT Het overwegend droge en vrij koude weer dat ook dit weekend te ver wachten is, hangt samen met een golf van koude lucht die West-Europa vanuit het noorden is genaderd. Daarbij zijn de gemid delde temperaturen tot 5 8 graden ge daald. Het heeft gesneeuwd in de Alpen, maar ook in de Vogezen, in Elzas-Lotharin- gen en in de Italiaanse Dolomieten. In Italië, in de Franse Alpen en vooral in Zwitser land zijn veel bergpassen gesloten door de zware sneeuwval. Sneeuwploegen zijn ingeschakeld om de passen weer vrij te maken. In het noorden van Engeland en in Schotland woeden zware stormen, terwijl in zuidelijke streken, evenals plaatselijk in ons land, sneeuw en hagel is gevallen. In het zuiden van Europa breidt het warmtegebied zich echter uit. Bijzonder slecht weer wordt ook gemeld uit de gewoonlijk droge Centraal-Aziatische Sovjet-repu bliek Toerkmenië. In de natste tijd sinds het begin van deze eeuw zijn nieuwe meren in de woestijn ontstaan. Kunstmanen hadden voor de regen ge waarschuwd. Voor projecten 17 min. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zuid-Holland heeft van het rijk een bedrag van ruim 17 17 miljoen gulden 'gekregen voor de uitvoering van aanvullende werken in de provincie. Het bedrag is be schikbaar gesteld in het kader van het stimuleringsprogram ma voor de werkgelegenheid. Verspreid over de provincie Zuid-Holland kunnen met de in totaal 17.3 miljoen 21 projecten in uitvoering genomen worden. Voor Den Haag betekent dit dat nu begonnen kan worden met de bouw van twee kinderboer derijen in Madestein en aan de Mient en een informatiecentrum voor bezoekers van Madestein. Tevens kan met het rijksgeld het achterstallig onderhoud worden uitgevoerd in het con servatorium aan de Prinse- I gracht. VERONICA V.O.O. DISCO-SHOW m.m.v. o.a. Ad Bouman zondag 25 april in het „Blesse Paard" Stompwilk Aanvang 20.30 uur. Onder het oog van spionnen Terwijl twee ma rinemannen op het dek van het Amerikaanse vliegdekschip Saratoga aan het werk zijn. worden zij van dichtbij in de gaten gehouden door een Rus sisch spionage- vaartuig dat het Amerikaanse schip dicht ge naderd is. Bij de oefeningen in NAVO-verband voor de kust van Turkije zijn al yijf Russische spionagesche- pen gesigna leerd. Koningin naar de VS, Beatrix naar Israël en Egypte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het koninklijk paar in het najaar een offi cieel bezoek aan de Ver enigde Staten zal brengen en een deel van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de VS zal bijwonen. Voor mei staat een staats bezoek aan Italië op het programma. Wanneer er in Italië vervroegde verkiezin gen zullen worden gehou den, zal dat bezoek worden uitgesteld. Minister president Den Uyl heeft voorts meegedeeld dat prinses Beatrix en prins Claus in mei Israël zullen bezoeken, op uitnodi ging van de universiteit van Tel Aviv, en in het najaar mogelijk Egypte. Vermoorde vrouw gevonden TILBURG (ANP) In de tuin van een woning te Til burg heeft de politie 70 cm diep het lijk aangetroffen van de 67-jarige weduwe Daisy Peter-Kakamall. De vrouw was afkomstig uit Pakistan. Het bleek, dat de schedel van de vrouw aan de ach terzijde was ingeslagen. De vrouw, die in nachtkleding in de pas gedolven kuil werd gevonden, woonde bij haar zoon. Deze zoon kwam vrijda gochtend de politie van Til burg vertellen, dat zijn 25- jarige vrouw Katharina Na- therüal (ook van Pakistaan se afkomst) en zijn moeder waren verdwenen. De zoon is aangehouden. UTRECHT (ANP) De achterDan van de federatie Nederlandse Vakbeweging (NV- V/NKV) blijft over het algemeen vasthou den aan een volledige prijscompensatie. Men voelt er niets voor ten behoeve van de collectieve voorzieningen met een ge deeltelijke compensatie genoegen te nemen, zo blijkt uit de tot nu toe gehouden leden vergaderingen van de FNV-bonden. De FNV stelde onlangs in eendiscussienota eeb duscyssuenota over het arbeidsvoor waardenbeleid de vraag aan de orde of men dit offer in de inkomenssfeer niet zou willen brengen, maar in het algemeen blijft de achterban vasthouden aan handhaving van de koopkracht via volledige compensatie van de prijzen. Een en ander blijkt uit een peiling die het ANP gisteren onder een groot aantal FNV-bonden heeft gehouden. Niet alleen de meerderheid van de leden van de industriebonden NW en NKV, maar ook die van de voedingsbonden voelen er niet voor dat er aan de prijscompensatie wordt getornd. Hetzelfde standpunt huldigen ook de leden van de vervoersfederatie NW, NKV in het westen van het land voorzover daar tot nu toe ledenvergaderingen zijn gehouden. Voorzitter J. Brouwer van de NW-bond Mercurius (o.a. administratief-, winkelpersoneel) zei dat men bij zijn bond in het district Rotterdam eveneens volledige prijscompensatie wil. Hij vermoedt dat men elders in de randstad er ook wel zo over zal denken, maar hij sluit niet uit dat het beeld in de rest van het land daar van zal afwijken. Voorzitter A Mutsaers van de katholieke grafische bond zei dat men ook in zijn organisatie vasthoudt aan volledige prijscompensatie. Ook het hoofdbestuur van de voedingsbond CNV heeft zich op het standpunt gesteld, dat de koopkracht van werknemers met een inkomen van 25.000 in elk geval moet worden gehandhaafd. AMSTERDAM (ANP) Dit najaar zal alle dameskleding gemid deld 15 procent duurder worden. Dit is het gevolg van gestegen grondstofprijzen, een verhoging van de btw op kleding per 1 oktober, devaluatie van de lire en van het beleid van de Neder landse regering om de invoer vanuit verre landen in het algemeen te beperken. Dit heeft de directie van Witteveen's modemagazijnen bekend gemaakt. Het bedrijf baseert deze verwachtingen op de nu geplaatste orders van de afdeling inkoop. De verwachte prijsstijging geldt voor alle bedrijven in deze branche. De Nederlandse confectie-industrie, die de laatste jaren met moei lijkheden kampte, zou natuurlijk van deze situatie kunnen profite ren. Maar het probleem daarbij is, volgens Witteveen echter dat de Nederlandse kledingfabrikanten zich voor het komende najaar nauwelijks hebben toegelegd op die dingen die „nieuw" zijn in de herfstmode. CNV-bond: Prijs bintje omlaag DEN HAAG (ANP) Industriebond industriebond CNV heeft een beroep op de regering gedaan de eerder vastgestelde maximum prijs van het bintje te handhaven. De bond reageert daarmee op de regeringsmaatregel waardoor de prijs van deze aardappel maandag met 15 cent per kilo mag worden verhoogd. De bond acht het aoodzakelijk dat de prijs in de hand wordt gehouden, gezien de discussie over de prijscompensatie per 1 juli a.s. De regering acht verdere verhoging van de toeslag op de bintjes niet verantwoord. De toeslag bedraagt thans 30 ct per kilo en kost de staat wekelijks ongeveer 1,2 min., aldus de ministers van economische zaken en landbouw. Hoofdmotief voor de verhoging van de maximumprijs was de verdere stijging van de beursprijzen voor aardappelen, de normale ontwikkeling bij de overgang naar de nieuwe oogst, bij de al bestaande internationale schaarste. Het zal sterk van het weer van de komende weken afhangen wanneer de vroege aardappelen beschikbaar komen. Er zijn er voldoende uHgepoot, aldus het produktschap. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres:- woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1