Zesduizend mensen in défilé langs zwaar-bewaakt paleis Rumor ontkent betrokkenheid bij ockheed-affaire L niMITH WIL FRIKANEN ei N ZIJN EGERING *fc£5SsS-~ Kolonie lepelaars Naardermeer gered 'Er staat een échte auto voor u JklaarsDeAlfetta SPEURTOCHT BEGONNEN NAAR MOGELIJK TESTAMENT HUGHES kP KONINGINNEDAG 1976 Politieman verongelukt op circuit Zandvoort ,rilbAG 23 april 1976 l.EIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers iestdijk Een van de vier marechaussees die wacht houden voor de hekken van het konin- (ijk paleis Soestdijk, staat stram correct een krist te woord. Het grote gazon achter hem is |eg en ligt er wat triest bij. Voor de vleugels van ft paleis op de achtergrond staan een paar auto's markeerd. De enige beweging, die er rond het lleis te bespeuren is, is het wapperen van de vlag het zacht wuiven van de net uitgebotte boom- bken. Niets wijst er nog op, dat dit paleis over |n week, op Koninginnedag, een bastion zal zijn, p fort waarin echter wel een 6000 mensen jui- iend aan hun koningin zullen voorbijtrekken. Zij u weer op het bordes staan zoals alle andere ^en, met de andere leden van de koninklijke knilie, een doelwit voor iedereen, die mee defi- feinig of niets is nu nog bekend, hoe zwaar de hvaking van het paleis zal zijn. Driftig wordt er jrgaderd door de functionarissen van gemeente en jkspolitie en marechaussee. Iedereen die ook maar enigszins in de buurt van het paleis zal willen of moeten zijn, heeft een kaart nodig, wordt uit en te na gecontroleerd. In de bossen rond het paleis zal zwaar worden gepatrouilleerd en langs de wegen naar Soestdijk zullen snelle politie-auto's onmiddel lijk elke wagen aanhouden die er maar even ver dacht uitziet. „Geen paniek", noemde een politie-officier dat giste ren, „maar we weten wel graag wat voor vlees we in de kuip hebben". Voor de rest deed ook hij er het zwijgen toe. Dan Jan Ket uit Den Dolder, gepensioneerd officier. Als zestienjarige bij de marine gekomen, in de oorlog piloten geholpen in het verzet, daarna bij de landmacht. Hij wil het liefst heel Nederland één huldeblijk laten brengen aan koningin Juliana op haar verjaardag. „Die veiligheidsmaatregelen zie ik niet zo zitten, want geloof maar niet dat er iemand de koningin ook maar een haar zal krenken. De mensen, die daar op het défilé komen, zijn uit het goede hout gesneden". Jan Ket wil een complete pro-Juliana-actie gaan voeren. En zijn motieven zijn edel. „We hebben ons op het standpunt gesteld, dat er al veel te veel negatieve publiciteit geweest is over het konings huis. En als ik spreek over het koningshuis, dan bedoel ik daar in de eerste plaats de koningin mee. Het gaat natuurlijk wel over prins Bernhard, maar de koningin lijdt het meeste, omdat ze natuurlijk met de prins moet leven. Ze trekt zich dat geweldig aan. Ik vind dat we nu eens anders uit de bus moeten komen dan met afbraak. Daarom wil ik het Neder landse volk oproepen om op koninginnedag massaal de vlag uit te steken met oranjewimpel en aan de festiviteiten deel te nemen in hun woonplaatsen, en zo uiting te geven aan hun verbondenheid met het huis van Oranje". Aan ongeveer 500 organisaties in ons land is een circulaire gezonden met het verzoek de leden op te wekken zich achter deze actie te stellen. De oranjeverenigingen en groeperingen uit het verzet hebben inmiddels hun instemming betuigd met het initiatief. in onze correspondent Frans Wijnands) fME De Italiaanse minis- van buitenlandse zaken, kriano Rumor, heeft giste- D ten stelligste ontkend be- Dkken te zijn geweest bij het tekpenningen-schandaal ickheed in Italië, k begin deze week uit Ameri- l ontvangen stukken bevat- n een codenaam die slaat op in van de drie oud-minister- •esidenten die in de periode issen 1964 en 1970 een Ita- Jns kabinet hebben geleid, codenaam „Antelope Cob- r" wordt ook al in andere umenten in deze affaire ge- fmd, onder meer in een in 9 door een hoge Lockheed- tegenwoordiger geschreven morandum. Rumor was minister-president van eind 1968 tot midden 1970. Hij lijkt daarom de voornaam ste verdachte. De beide andere oud-premiers zijn Aldo Moro, ook thans pre mier en Giovanni Leone die president van de Italiaanse re publiek is en die het laatste half jaar van 1968 een kabinet leidde. Moro en Leone hebben nog geen commentaar gegeven op de jongste onthullingen uit de Lockheed-stukken. Wel is in het recente verleden herhaal delijk gewezen op de goede vriendschap tussen president Leone en de officiële Lock- heed-tussenpersonen in Italië. Via de Ttaliaansè ambassade in Amerika heeft de twintig leden tellende onderzoekcom missie van het Italiaanse par lement nu de voornaamste do cumenten en bewijsstukken van het Italiaanse Lockheed- schandaal in handen gekre gen. De enveloppen zijn onder meer in het bijzijn van de minister van justitie geopend. Aansluitend daarop heeft deze een langdurig, nachtelijk on derhoud gehad met de voorzit ter van de parlementaire com missie. Rumor heeft ontkend geld te hebben aangenomen of zelfs maar enige invloed te hebben uitgeoefend bij de indertijd ge nomen beslissingen die geleid hebben tot de aankoop van een aantal dure Herculestran- sportvliegtuigen. .ISBURY/WASHINGTON, /UPI) Premier Ian Smith Rhodesië zal binnen tien :n plannen bekend maken Afrikanen in zijn regering e nemen, zo heeft een hoge ringsfunctionaris gisteren e hoofdstad Salisbury ver- rd. Om welke functies het aan is niet bekend, lartij van Smith, de Rhodes- Frontpartij, beschouwt het opnemen van Afrikanen als. een radicale koerswijziging, maar wij weten dat wijzigingen van dat soort moeten plaatsvinden, aldus de Zegsman. Het plan is ontworpen kort na de onderhan delingen tussen Smith en de zwarte leider Joshua Nkomo die op een mislukking uitliepen. deze geen oplossing zouden bie den voor de politieke problemen of voor de eisen van de nationa listen inzake de onmiddellijke vorming van een zwart meer derheidsbewind. Ook liberale groeperingen hebben al krieitk op het plan uitgeoefend, omdat het „te laat komt en te weinig inhoudt". Smith hoeft ook niet te rekenen op veel steun van buitenaf. Mi nister Kissinger heeft gisteren, aan de vooravond van zijn reis naar Afrika verklaard geen blanke leiders van Rhodesië te willen ontmoeten. Naar zijn me ning is het nog mogelijk een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië langs de weg van on derhandelingen te bereiken. Hij zal spreken met nationalistische leiders van het land. De Verenigde Staten blijven be zorgd over het gebruik van „surrogaat-strijdkrachten" door de Sovjet-Unie in Afrika, daar bij doelend op de Cubaanse in terventie in Angola. Hij zei dat alle problemen in Afrika gere geld dienen te worden door de Afrikanen zelf. De inmenging van de Sovjet-Unie in Afrika noemde hij de voornaamste re den bij de vertraging in de ont spanning tussen beide super machten. Krater Chinese wetenschapsmensen onderzoeken hier een zes meter diepe krater, met een diameter van ruim twee meter, nadat begin vorige maand een reusachtige meteoor boven de provincie Kirin was ontploft en een groot brokstuk op aarde terecht kwam. 200 HA. NATUUR IN DE AS (Van een onzer verslaggevers) NAARDEN Bij de brand die gistermiddag 200 ha schitterend natuurschoon van het reservaat „Het Naardermeer" in de as heeft gelegd, is volgens brand weercommandant Bos het broedsel verloren gegaan vap veel beschermde en zeldzame vogels zoals de roerdomp, de purperreiger, de aalscholver en de kiekendief. Dankzij het doeltreffende optre den van 40 brandweerlieden echter - ze opereerden vanaf platte schuiten met kleine spui ten, in de doolhof van sloten en kreken - kon de kolonie lepe laars die het Naardermeer inter nationale faam heeft gegeven, gespaard blijven. Toch heeft de brand bijna eenderde van het 700 ha grote natuurreservaat verwoest Het vuur ontstond om één uur toen op het baanvak Bussum - Weesp de remmen van een trein vastliepen. Ontspringende von ken zetten het hakhout van de berm in vlam. De felle wind joeg hef vuur daarna van noord naar zuid. van eiland naar eiland door het natuurreservaat en verraste tal loze broedende vogels. De blussingswerkzaamheden verliepen aanvankelijk moei zaam, maar toen het leger platte schuiten had aangevoerd waar op kleine brandspuiten konden worden gemonteerd, raajkte men het vuur geleidelijk aan mees ter. Tegen half zes vanmorgen was de brand geblust. Vermoorde Chinees was handelaar in heroine (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor de derde maal dit jaar is er in Amsterdam een Chinees vermoord. Een ploeg van 30 rechercheurs onder leiding van commissaris Toorenaar zoekt naar de dader of daders die de 38-jarige Yee Kee Ho op beestachti ge manier om het leven hebben gebracht. Het lichaam werd, badend in het bloed gevonden in een van de oudste opiumkitten van Amsterdam. Yee Kee Ho stond bij de hoofdstedelijke narcotica brigade bekend als handelaar in heroine. Commis saris Toorenaar gaat er van uit dat er een verband bestaat tussen deze moord en de twee die eerder dit jaar werden gepleegd: half februari op de „vijfde zoon Li" die in de Schipholtunnel werd neergeschoten en uit de auto werd geworpen in de buurt van de watertoren in Scheveningen; begin maart op Yuen Muk Chang die door negen kogels werd geveld. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse zich bij de maatschappij te willen melden. .Summa Corporation", houdstermaatschap pij van het merendeel der door Howard Hughes nagelaten bedrijven, is op zoek naar het testament, als dat er tenminste is, van de op 5 april overleden kluizenaar-miljar dair. Gisteren verschenen er kleine rubriekadver- Op die wijze wil Summa, gevestigd bij Los Angeles, zich het recht verwerven om bij alle banken in die 40 steden een eventueel daar gedeponeerd testament of testamenten op te eisen. Als er geen laatste wil boven tafel komt gaat het Hughes-fortuin, algemeen getaxeerd op tenties in de kranten van 40 Amerikaanse anderhalf miljard dollar, naar zijn nabe- steden waar Hughes in de loop van zijn leven kortere of langere tijd heeft gewoond. Summa vraagt iedereen die beschikt over staanden, met name naar een 85-jarige tante mevrouw Fredrick Lummis. In dat geval lacht de fiscus overigens het laatst en het inlichtingen aangaande Hughes' overlijden best. want, na aftrek van administratieve kosten, strijkt de federale belastingdienst 77 procent van de baten op als successierech ten. De New York Times, een van de kranten die de advertentie opnam, schrijft: „Voor sommigen die het leven van Hughes van dichtbij hebben gevolgd, is het niet onaanne melijk dat hij bewust heeft besloten zijn miljoenen door familieleden en fiscus te laten delen. Op die manier omzeilt hij een post mortem onderzoek naar zijn betrekkin gen met buitenlandse'mogendheden. Stappen, voor vrijlating Fr. Claustre PARIJS (UPI) - President V. Gisaard D'Estaing heeft meege deeld dat hij onlangs „een be langrijke stap" heeft gedaan om vrijlating te verkrijgen van de Franse oudheidkundige Fra- ncoise Claustre, die haar derde jaar van gevangenschap in Ts jaad is ingegaan. Zij is daaT in handen van rebellen gevallen. NAVO-satelliet voor geheime gesprekken CAPE CANAVERAL (AP) De eer ste van een reeks van drie satellie ten die gebruikt zal worden voor het geheime en niet afluisterbare telefoonverkeer tussen de leden van de NAVO is gisteren van Cape Ca naveral gelanceerd. De ongeveer 750 kilo wegende com municatie-satelliet, die 950 gelijktij dige telefoongesprekken kan verwer ken. werd om 21.36 uur (Ned. tijd) met een Delta-raket de ruimte inge schoten. De satelliet zal in een statio naire baan op 35.000 km van de aarde boven de AtlanUsche Oceaan geparkeerd worden. De satellieten kosten elk ongeveer 22 miljoen dollar. Dc Alfetla van Alfa Romeo. 1600ofl800cc motor voorin. 5-VersnelIingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u.Garantic 12 maanden. Alfelta 1,6 -125 pk -17.990,- AItettal.8 -140pk-19.790,- AlfcttaGT -140 pk-21.490,- H.A. Maasland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Prinses Anne gaat goed vooruit LONDEN (AFP-UPI) Prinses Anne. die woensdag bij een val van haar paard een lichte hersenschudding en een gekwetste wervel opliep, gaat heel goed vooruit en mag weer paard rijden zodra de pijn over is. Dit is ge zegd in een verkla ring. die gisteren door Buckingham Palace is uitgege ven. Op de foto contro leert men een boe ket, dat een fan van prinses Anne aan de ziekenhuisdeur komt aanbieden. uiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiui! Weeroverzicht De Bilt: Tot en met het komen de weekeinde zal het vrij zonnig zijn en overwegend droog, maar de temperaturen zullen enkele graden beneden normaal blijven met maxima van 8 tot 13 graden en kans op nachtvorst. Er hand haaft zich namelijk een noord oostelijke stroming, die vrij kou de lucht aanvoert. Deze circula tie wordt in stand gehouden door een gebied met lage baro meterstanden boven de Middel landse Zee en een hogedrukge- bied tussen IJsland en Schot land. Vooruitzichten voor zondag. Overwegend droog met zonnige perioden. Plaatselijk nachtvorst en middagtemperaturen om streeks 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 11 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Amaterdar DeBüt Deeten Luchth R'd. Twtaite Vliasingen hagelbui i onbew. h. bew Berlijn Bordeaux Frankfort Helxnki Innsbruck Kopenhagen UTRECHT (ANP) De 38-jarige Utrechtse brigadier van politie H. van der Vegt is gistermorgen bij een ongeluk op het circuit van Zandvoort om het leven gekomen. De brigadier volgde eeri voortgezette rijopleiding voor politie-perso- neel uit Utrecht, waarbij speciale aandacht wordt geschonken aan het rijden met hoge snelheden. Hij zat, samen met twee collega's, in een auto die werd bestuurd door een instructeur. De wagen raakte door onbekende oorzaak in de berm en sloeg daarna enkele malen over de kop. De instructeur moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De andere twee politie-mannen raakten licht gewond. BRUSSEL (ANP) Een aantal Belgen wil een eind maken aan het ook in België bekende ver schijnsel dat eigenaars van honden die genoeg hebben van hun huisdier, het beest in een eenzame streek onverzorgd ach terlaten. Daartoe is een comité opgericht. Dit comité is van mening dat elke eigenaar van. een hond in België verplicht moet worden een nummer op de rechterdij van de hond te laten taoeëren. Dat zou moeten gebeuren door een dierenarts. De dierenarts zou, na het ta toeëren, een attest moeten afle- „Kentekenbewijs" voor bonden in België voorgesteld veren, waarna de staat de eige naar van de hond een identi teitskaart van de hond zou moe ten verstrekken. Daarop zou, behalve het nummer van de hond, ook aangetekend moeten worden welke kenmerken het dier heeft, zoals ras en kleur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9