Uw bank is op Koninginnedag Portugal voor keuze van vrij parlement Niet alle inentingen voor rekening ziekenfonds LTS-ers gaan langer naar school Zonder part-timers kop koffie f2,50 bij Ahold-restaurants Bommenfabriek IRA in Londen ontdekt BOM VERWOEST CUBAANSE AMBASSADE IN LISSABON BEURSOVERZICHT DUITSE KRITIEK OP SLA UIT NEDERLAND kIjuAli april iaib Sr LKiDSE COÜRAN i Leger blijft paraat LISSABON De militai re Revolutionaire Raad van Portugal heeft voor zondag de strijdkrachten in volledige staat van pa raatheid geroepen om eventuele rellen tijdens de verkiezingsdag de kop te kunnen indrukken. Deze voorzorgsmaatregel is ge nomen in verband met de gewelddadigheden van de afgelopen dagen, waarbij verkiezingsbijeenkomsten werden verstoord. De Raad is bezorgd over speculaties in de pers dat veel stemge rechtigden zondag thuis zullen blijven. Daarom heeft ze de bevolking opge roepen bewust en actief aan de verkiezingen deel te nemen. Mario Soares, secretaris generaal van de Portugese socialistische partij, hield gisteren in Pernes in de stromende regen een verkiezingstoespraak voor honderden partijgenoten. Verwacht wordt dat de partij van Soares bij de verkiezingen van zondag de grootste partij blijft, al is het niet zeker dat de socialisten de absolute meerderheid halen. (Van een onzer redacteuren) LISSABON De economie van Portugal en de enorme prijsstijgingen van de afgelo pen maanden over vier maanden al meer dan 70 procent is het voornaamste thema geworden van de verkiezingen van zondag, de eerste verkiezingen voor een vrij parle ment in een halve eeuw. Alle Portugezen, jo heeft een kiezersonderzoek uitgewezen, letten economische stabiliteit bovenaan de lijst van politieke verlangens, maar het is de vraag of deze wens ook een werkzaam iultaat en een vreedzaam democratisch klimaat zal opleveren. Van de resultaten van zondag hangt niet alleen de samenstelling van een nieuwe rege- af, maar ook de selectie van één of meer kandidaten voor het presidentschap, op 4 juli de verkiezingen zullen i'olgen. Gezien de grote bevoegdheden waar nee de president bekleed zal worden, wor- len de komende ontwikkelingen met span- ling gevolgd. verkiezingen worden gehouden binnen iet kader van een nieuwe, socialistisch ge- inte grondwet, die voor een belangrijk deel ot stand is gekomen toen de linkse krachten nog in overheersende positie waren. Aan die jrondwet zal door de zondag te kiezen volks vertegenwoordiging niets kunnen worden aresi kUi Var veranderd. Een parlementaire democratie is in elk geval verzekerd, en de militairen doen een stap terug, zij het dat zij van de achter grond de nieuwe situatie blijven behoeden. De militairen doen afstand van hun be voegdheid de regering te overstemmen, de wetgevende vergadering te ontbinden en kandidaten aan te wijzen voor president schap en premierschap. Praktische problemen vragen, na de roerige debatten van de twee jaar die sinds het einde van de dictatuur zijn verlopen, nu om een snelle aanpak. Het land kampt met een werkloosheidspercentage van 15 procent mede het gevolg van de terugkeer van veel kolonisten uit de voormalige koloniën Ango la en Mozambique de inflatie is erg groot en stakingen zorgen voor veel onrust. De onrust is de laatste tijd aangewakkerd door geweld op de politieke vergaderingen. Bijna elke bijeenkomst leverde een rel op, waar van rechts en links elkaar de schuld gaven. Veertien partijen strijden zondag om de gunst van de zesenhalf miljoen kiezers. De kandidaten worden gekozen volgens het stel sel van de evenredige vertegenwoordiging. Maar bij gebrek aan een betrouwbaar kie zersonderzoek valt weinig zekers te voor spellen. Vermoedelijk blijft de socialistische partij PSP van Mario Soares de grootste, al is het lang niet zeker dat de partij de absolute meerderheid behaalt, die Soares in staat zou stellen zonder coalitiegenoten een nieuwe regering te vormen, zoals hij heeft aange kondigd. Veel stemmen kunnen ook worden getrok ken door de volks-democratische centrum partij PPD en de rechtse CDS. De op Mos kou georiënteerde communistische partij PCP van Chunhal rekent erop het stemmen percentage van vorig jaar, ongeveer 12,5 procent, te kunnen behouden. De grootste handicap voor de partij is haar betrokken heid bij de mislukte rebellie van november j.l., die is gevolgd door een terugdringen van de linkse uitgangspunten van de revolutie. Algemeen wordt aangenomen dat de socia listen, alle verklaringen ten spijt, toch een coalitie zullen moeten aangaan. Welke en met welk resultaat, blijft de vraag. Vermoe delijk maken de volks-democraten een goe de kans, omdat beider programma's veel aanknopingspunten bieden. Maar ook de communisten achten zich niet kansloos. Zij hebben een dringend beroep op Soares ge daan de „alliantie met rechts" op te geven om de verworvenheden van de revolutie, zoals nationalisaties en landhervormingen, veilg te stellen. Hoe dan ook, de militairen zullen dit van afstand blijven volgen. ZAANDAM (ANP) Een kopje koffie in de wegrestaurants van Ahold NV zou wel eens 2,50 kunnen gaan kosten als Ahold het in haar restaurants alleen van de vaste krachten zou moeten hebben, zo blijkt uit het perso- neelsjaarverslag van Ahold. „En dat is ook wel begrijpelijk", aldus de heer Boot, die de supervisie heeft over zeven AC- restaurants, „want in de wegrestaurants zijn we als continuebedrijf „dag en nacht open" behalve op oudejaarsavond. De part-timer is bij ons dan ook een bijzonder welkome werk kracht". Het gehele restaurantbedrijf van Ahold heeft thans 757 medewerkers-sters, van wie er 299 in vaste en 458 in part-time dienst ziin. Elders in het verslag (waarin veel aandacht aan de part-timers en hun werk wordt besteed) zegt drs. P. J. van Dun, directeur personeelszaken van Ahold, dat part-time werkkrachten in een bedrijf als Ahold volslagen onmisbaar zijn geworden. Als Ahold gedwongen zou zijn om de part-time arbeid af te schaffen, dan zou het prijspeil aanzienlijk stijgen en zou de dienstver lening aan de klanten sterk verminderen. AMSTELVEEN - De zieken fondsraad heeft staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) een wijziging geadviseerd van de beschikking farmaceutische hulp ziekenfondsverzekering, die tot gevolg zal hebben, dat niet langer alle vaccins ten las te van de ziekenfondsvereni ging kunnen worden verstrekt. Aanleiding tot dit advies is de noodzaak tot kostenbeperking. Volgens het advies zouden al leen met name genoemde vac cins voor rekening van het zie kenfonds moeten worden ver strekt. Op het door de raad op gestelde lijstje ontbreken vac cins die uitsluitend nodig zijn voor zaken- of vakantiereizen naar het buitenland. Wel op de lijst staan het maze- lenvaccin, het rubellavaccin (ro de hond) voor vrouwen in de vruchtbare leeftijd, het tetanus- vaccin en (voor beneden 18-jari- gen) het difterie-, polio- en kink- hoestvaccin of combinaties daarvan. Verder zouden de zie kenfondsen ook het influenza- vaccin moeten betalen voor mensen voor wie griep een ex tra risico betekent onder meer patiënten met chronische af wijkingen van de luchtwegen, de longen of het ademhalingsap paraat en patiënten met hartaf wijkingen, suikerziekte of een nierziekte. Ford zou nu verkiezingen winnen NFW YORK iaP"Pi S^b'^ken uit een L door de CBS en de Ford New York Times ge- Verende™ Staten u.itgevoer- worden herkoren als de de verkiezingen nu Een maand geleden plaats hadden, zo is kwam uit een derge lijke peiling de demo craat Jimmy Carter nog als overwinnaar te voorschijn. Op dit moment zou deze ex- gouverneur van Georgia Ford als eni ge van de gegadigden voor het president schap kunnen bedrei gen. De republikein Ronald Reagan noch de rest van de demo cratische mededin gers lijken de huidige president nu ook maar enigszins in ge vaar te kunnen bren gen. VVDM zwicht voor Vredeling UTRECHT Het bestuur van de Vereniging voor Dienst plichtige Militairen is bereid te verklaren, dat het weigeren van dienstbevelen geen beleidsin strument van de vereniging kan en mag zijn. Met deze verkla ring zou een eind komen aan een principieel conflict met mi nister Vredeling van Defensie. De bewindsman schortte vorige week alle overleg met de VVDM op toen bleek dat de vereniging het weigeren van bevelen onder bepaalde omstandigheden ver antwoord achtte. Tijdens een gisteravond in Utrecht gehou den vergadering van de landelij ke strategiecommissie van de VVDM is besloten, dat dit stand punt een conflict met de be windsman niet waard is. De vol gende week woensdag te hou den ledenvergadering zal zich nog over het gewijzigde stand punt moeten uitspreken. milllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ntyBaby mishandeld met vork BRUSSEL (ANP) Een Belgi- sche vrouw van 21 jaar uit Hai- nin, is aangehouden wegens mishandeling van haar zeven maanden oude zoontje Jean- Pierre. Het kind was er zo erg lan toe dat het in een zieken huis opgenomen moest worden. Zijn gehele lichaam droeg spo ren van steken met een vork. Tegenover de onderzoeksrech ter verklaarde de vrouw dat zij haar kind met een vork geprikt had omdat het zo op haar zenu wen werkte. 'egémmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De anti-terroristen afdeling van Scotland Yard heeft op kamers in Noord Londen de „fabriek" ontdekt, waarin de bommen gemaakt werden, gebruikt voor de recente aanslagen in de Britse hoofdstad. Het flatje op de eerste etage van een eengezins woning aan de Wrottesley Road, in Kensal green, werd de laatste 10 jaar gehuurd door Margaret O'Brien, een 36-jarige Ierse ver pleegster. Margaret is bevriend met Brendan Swords een Ierse aannemer, die bommen produceert met de hulp van zijn partner John Kelly. Volgens de politie staat Swords aan het hoofd van een kleine Ira-cel, die Londen tracht te terroriseren sedert de hongerdood van Ira-lid Frank Stagg in een Engelse gevangenis. De bommen van de bende ontploffen in metro en gewone treinen en in de Olympia- tentoonstellingshal. Er werden ook niet ontplofte explosieven ont dekt in stations van de ondergrondse. De bommen „fabrikanten" zijn vermoedelijk ondergedoken in Zuid-Ierland. Personeel van de verwoeste Cubaanse ambassade neemt de schade op. LISSABON (AP) Bij een krachtige bomont ploffing bij de Cubaanse ambassade in Lissabon zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en vier anderen zwaar gewond geraakt. De bom zat verstopt in een zwart imitatie-leren aktentas die voor de deur van de ambassade geplaatst was. De Cubaanse vertegenwoordiging is gehuisvest op de zesde verdieping van een kantoorgebouw in Lissabon. De ontploffing was zo krachtig dat er een gat van een meter doorsnee ontstond in de betonnen vloer. Voorts werden aluminium raamluiken uit hun hengsels gerukt en werden twee muren zwaar beschadigd De politie van Lissabon concentreet haar onder zoek op de grote schare Portugese vluchtelingen uit Angola van wie velen Cuba verwijten dat zij moesten vluchten. ADVERTENTIE Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. DEN HAAG (ANP) Steeds meer LTS-ers blijven nog een extra jaar op school en het aantal LTS-gediplomeerden, dat zich aanmeldt bij het middelbaar beroepsonderwijs, stijgt. Het centraal orgaan voor het leerlingenwezen CORO heeft berekend dat van de 45.796 leerlingen in de hoogste klassen van bet lager technisch onderwijs op dit moment er ngeveer 25.650 beschikbaar komen op de arbeidsmarkt. CORO heeft deze berekning gemaakt mede met het oog op het tijdig nemen van (nieuwe) maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De mening dat het volgen van een extra leerjaar aan betekenis zou verliezen als het lager beroepsonderwijs een maal vierjarig is, blijkt geen stand te houden, aldus het centraal orgaan. Steeds meer ouder wensen hun kinderen zo lang mogelijk dagonderwijs te laten volgen. Ook de ongunstige vooruitzichten spelen hierbij een rol. Nationale-Nederlanden en Unilever in trek AMSTERDAM, 22 april - Bij opening van de Amsterdamse effectenbeurs op donderdag is de stemming bepaald tegenge vallen, ondanks de voortduren de stijgingen in Wall Street. Het afstoten van Nederlandse fond sen door buitenlandse beleg gers was de oorzaak, zo werd vernomen. Bij een tamelijk grote omzet opende Unilever 1,10 hoger op 130 op de uitspraken dat het bedrijf redelijk optimistisch is voor de komende 5 10 jaar. De overige internationale wer den bij kalme handel tegen la gere koersen verhandeld. Kon. Olie verloor 50 cent op 126,80, Philips 20 cent op 33,40, Hoogovens 80 cent op 63,50 en Akzo 60 cent op 44,80. Er bestond een zeer goede vraag naar de aandelen Nationale-Ne derlanden. Volgens de beurs zal het verzekeringsconcern don derdagmiddag haar cijfers be kendmaken en die zullen gun stig zijn. Het aandeel werd bij opening 2,90 duurder op 106. De bankaandelen openden ver deeld met Amro Bank 4' cent hoger op 74,90 en ABN on veranderd op 354. Deli was flauw en verloor 2 op 99. De scheepvaartsector was kalm met Van Ommeren als favoriet en een 4,50 hogere koers op 233,50. Holland Amerika-lijn avanceerde 1 op 88,50 ter wijl KNSM 1 terug moest naar 149,50. NSU noteerde twee dubbeltjes hoger op 118,50. Het aandeel Heineken werd 80 cent duurder op 144,80. terwijl Bols 1 lager werd geadviseerd op 108. Hier en daar werd vernomen dat de fusie, gezien de uitspra ken van de twee raden van bestuur, wellicht niet doorgaat. De staatsfondsen!naiht lag er verlaten bij. Er was vrijwel geen belangstelling. De noterin gen waren praktisch onveran derd ten opzichte van het slot van woensdag. Op de lokale markt daalden de meeste noteringen als gevolg van aanbod. De handel was hierbij redelijk. Het lijkt wel of de beurs zo langzamerhand im muun wordt voor de stroom van berichten uit het bedrijfsle ven. Zo werd de daling van het dividend bij rnternatio-Muller van 4,80 tot 2 genegeerd De beurs vond het vooruitzicht van een zeker winstherstel dit jaar belangrijker, zo werd ver nomen. Het aandeel werd 20 cent duurder op 40. Dwars tegen de flauwe trend in de uitgeverij sector avanceerde AUDET 2 tot 251. Vast wa ren verder o.m. Arnhemsche Scheepsbouw, Gkssen-de Noord, Econosto, Van Berkel en Nijverdal-ten Cate. De krachtige omzet- en winststij ging bij Enma was reeds woensdag in de koers verdis conteerd, die nu met 1 daalde tot 126 door lichte winstne mingen, zo werd in deze hoek gehoord. Het door Palthe be kendgemaakt verlies kwam hard aan. Het aandeel Week 6 lager op 69 onverkoopbaar. Elsevier trok de aandacht met een duikeling van 20 tot 340. BREDERO: 1976 niet slechter dan 1975 UTRECHT-AMSTERDAM De resultaten van Verenigde Be drijven Bredero NV over 1976 hoeven, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, niet slechter te zijn dan die over 1975, aldus de verwachting van de directie in het jaarverslag. De omzet van Bredero is vorig jaar gedaald van 699 min tot 693 min. Het resultaat na af schrijvingen en belastingen nam af van 12,0 min tot 10,2 min ofwel per aandeel van 100 van 39.30 tot 33,90. Eerder werd al voorgesteld, het dividend te verlagen an 22 tot 20 pet. Volgens de directie blijft ook m 1976 de situatie voor de bedrij vigheid in Europa in het alge meen en voor de bouwnijver heid in het bijzonder achter bij het peil van 1974. Het is ook allerminst zeker, dat dit jaar het peil van 1975 kan worden geë venaard. NIEUWS UIT DE BEDRIJVEN Grasso Grasso (machines) ziet de toekomst op langere ter mijn met gematigd optimisme tegemoet. Voor 1976 bestaat het vertrouwen dat de resultaten niet zullen achterblijven bij die van 1975. De omzet in 1975 bedroeg 151,5 min 129,7 min). De winst na belasting daalde van 2,1 min tot 1,3 min. Dividendvoorstel: 6,- in contanten of 5 pet in gewone aandelen ten laste van het fiscaal vrije deel van de agioreserve 6,- plus pet agioaandelen). Asselberg De ijzergieterijen Asselberg en Holland (VMF) in Bergen op Zoom hebben besloten te fuseren. Bij de twee bedrijven werken in totaal 925 mensen. In het geïntegreerde bedrijf zal plaats zijn voor 770 mensen. Hagemeyer Hagemeyer NV heeft over 1975 een winst behaald van 10,19 min tegen 15,03 in 1974. Dividendvoorstel: 6.- per aandeel van 20,- waarvan ƒ1,- naar keuze in aandelen uit de belastingvrije agioreserve 6,- contant). Drukkerij De Boer Drukkerij De Boer zal aan de jaarverga dering voorstellen het dividend over 1975 te bepalen op 11,- in contanten per gewoon aandeel van 100 17,-). De geconsolideerde winst daalde met 445.800 van 2,06 min tot 1,62 min. Palthe Palthe heeft over 1975 een verlies geleden van 1,67 min en stelt voor het dividend te passeren. In 1974 behaalde Palthe nog een geconsolideerde winst van 608.000. Ubbink Ubbink NV gelooft dat de omzet en resultaten over 1976 bemoedigend zullen zijn. Ubbink zag over 1975 de geconsolideerde omzet stijgen van 23,7 min tot 28,1 min en de nettowinst van 1,07 min tot 1,25 min. Eerder werd al voorgesteld het dividend vast te stellen op 10,- per aandeel van nom. 100 of naar keuze 3,- in contanten plus 5,- in agioaandelen. Over 1974 weerd 10,- in contanten betaald. Internatio-Miiller Internatio-Müller zal voorstellen het divi dend over 1975 te verlagen van 4,80 tot 2,- per aandeel van 20,-. De nettowinst bedroeg 15,3 min (42,4 min). AIR Automobiel Industrie Rotterdam meldt een winstdaling tot 63.000 224JXX)). Voorgesteld wordt het dividend te handhaven op 60.,- per aandeel van 1000. Steving Groep De Stevin Groep heeft over 1975 dezelfde winst behaald als over 1974, namelijk 17,5 min. Dividend voorstel: 5,- in contanten per aandeel van 20,- of, naar keuze, 2,- in contanten en 0,80 in aandelen ten laste van de belastingvrije agioreserve 4,50 contanten of 2,- in agioaandelen. MUNSTER (DPA) Van de 35 kroppen Nederlandse sla, die in januari en februari zijn onderzocht op het laboratorium van de plantenziektenkundige dienst in Munter (West-Duitsland), bevat ten er 20 volgens de Duitse normen te veel resten quintozeen, het hoofdbestanddeel van een middel tegen schimmelaantasting. Op het Duitse laboratorium vindt man, dat de Duitse slatelers in een nadelige positie verkeren ten opzichte van hun Nederlandse collega's omdat zij het middel niet mogen gebruiken Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Den Haag is het met de kritiek niet eens. Er is in ons land „een uitstekend systeem om de overblijfselen van bestrijdingsresten te bewaken" Tot voor kort lieten Nederland en Duitsland eenzelfde hoeveelheid quintozeenresten toe. In februari heeft Duitsland (eenzijdig) de tolerantie echter driemaal zo laag gesteld. Eis De openbare aanklager in het proces tegen de 17-jarige Giuseppe Pelosi, die wordt be- i schuldigd van een vorig jaar op i de Italiaanse filmregisseur Pier Paolo Pasolini gepleegde j moord, heeft gisteren zijn requi- sitoir besloten met het eisen van tien jaar gevangenisstraf Kabeljauwoorlog De IJsland se patrouilleboot „Tyr" heeft gisteravond de sleepkabels van twee Britse treilers. die binnen de eenzijdige door de IJslandse regering uitgeroepen 200 mijls zone visten, kapotgevaren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7