KOOPFLATS «RUIM 160 I Aarzeling over jongeren huisvesting aan Oude Rijn nLeiden krijgt ~f 3 miljoen extra van rijk Nog dit jaar start van nieuwbouw Morskwartier Vietnamese volkskunst in Waag jjjVolgend jaar gaat bouw van start Vrijdag 23 april 1976 LEiDSE COURANT Voor o.m. Sumatrabrug en lnn sportvelden en 4 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden heeft bij de jongste uitdraai van rijkssubsidies voor projecten in het kader van de werkloosheidsbestrijding een bedrag van ruim drie miljoen gulden toegekend gekregen. I Het geld is voor een groot deel van vier sportvelden en een i bestemd voor de bouw van de half verhard oefenveld in het Sumatrabrug ter onsluiting Morskwartier. Het gaat hier 'van het industriegebied De om een aantal voetbalvelden. Waard. Voor een aanvullend De oorspronkelijk hier ge- l_j krediet raamde de gemeente dachte tennisbaan wordt niet een bedrag van 1,9 miljoen en exploitabel gedacht en gaat dit zal voor 90% door het rijk zoals bekend niet door. De rest worden vergoed. van het bedrag voor aanvul- Den bedrag van ruim zes ton lende werken is gemoeid met is gemoeid met de eerste fi- de bouw van een schoolkleed- nanciële aanzet voor de aanleg lokaal aan de Safierstraat. ,,Don Quishocking" De volksuniversiteit K&O organiseert aanstaande dinsdag in de aula van het Rijnlands Lyceum een voorstelling van het cabaret „Don Quishoc king". Het nieuwe programma van de cabaretgroep kreeg de naam „Afscheidstournee I". De toegangskaarten voor de voorstelling die om kwart over acht begint, zijn te krijgen bij het bureau van K&O Oude Vest 45 te Leiden. De toegangsprijs is voor niet-K&O-leden 12.- en 8.-. K&O-deelnemers betalen 10.- en 6,50. CJP-houders betalen 6,-. Plaatsbespreken is mogelijk via de telefoonnummers 141141 en 141200. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nog dit jaar zal een begin moeten worden gemaakt met de bouw van een aantal huizen in de Bokhorst en Kop- pelstein (twee bouwgronden in het Morskwartier). In totaal zul len hier de komende jaren 450 huizen worden gebouwd. Nu al staat vast dat er meer gegadig den zullen zijn dan er aanbod van huizen is; een enquête mid dels een advertentie in de plaat selijke pers heeft dat uitgewe- Van drie kanten zal in deze delen van het Morskwartier worden gebouwd: de Stichting Eigen Dak neemt het grootste aantal huizen voor zijn reke ning: 200, voornamelijk in de premie-verkoop sector. Daar naast zal het Bouwfonds Neder landse Gemeenten 150 woningen neerzetten. De Leidse woning bouwvereniging De Goede Wo ning neemt er 100 voor zijn rekening, waarvan 50 woning wetwoningen. In totaal zullen 100 woningen in de zogenaamde beschutte sfeer worden ge bouwd (tot maximaal 300 gul den). Met nog eens 50 huizen op het voormalige emplacement van de spoorwegen aan de He rensingel vormen zij de 150 goedkope woningen waarvan Leiden de staatssecretaris een snelle bouw heeft beloofd. LEIDEN - Onlangs is een landelijke ver eniging „Voorkomen is beter" opgericht. De vereniging stelt zich ten doel voor ie dere Nederlander jaarlijks een algeheel lichamelijk onder zoek te krijgen. In Leiden heeft deze „Voorkomen is beter" nieuwe vereniging voor gezondheidszorg nieuwe vereniging gmg m de aula van voor gezondheidszorg de basisschool aan reeds 2500 leden. het Valkenpad (Me- renwijk) een infor- Aanstaande maan- matiebijeenkomst. dag houdt de vereni- Aanvang acht uur. ik. 3 (S V ie. 2 Nederlands Studenten Kamerkoor in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Nederlands Studenten Kamerkoor geeft aanstaande donderdag een concert in de Evangelisch Lu therse Kerk aan de Hoogland se Kerkgracht. Er zullen werken van Johann Hermann Schein, Jan Pieters zoon Sweelinck, Heinrich Schütz, Anton Bruckner en Olivier Messiaen ten gehore worden gebracht Tevens zijn enkele avant-garde werken te beluisteren. Het concert begint om kwart over acht. De toe gangsprijs is 6,-, en 3,- voor studenten, CJP-houders en 65- plussers. Mei-concert van Madrigaalkoor in Stadsgehoorzaal (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Nederlands Madrigaalkoor en Vox Laeta uit Roelofarendsveen geven op dinsdag 11 mei in de Stads gehoorzaal een Mei-concert. De koren staan onder algehele leiding van Jan van der Meer. Het concert begint om kwart over acht. Van „Vox Laeta" zijn compo sities van Da Viadana, Grieg, Bruckner, Duruflé en Andries- sen te beluisteren. Het Neder lands Madrigaalkoor brengt werken van Des Prez-Manchi- court, Clemens non Papa, Sweelinck, Orlando di Lasso De Klerk. De twee koren brengen tezamen de „Missa Cathedralis" van Herman Sta- tegier en „Te Deum" van Hen drik Andriessen. Aan het con cert werken voorts Albert de Klerk (orgel) en Koos Verheul (fluit) mee. Jongetje onder vrachtwagen (Van onze politieverslaggever) Leiden De 5-jarige Jef van den Bos uit Leiden is gisteren onder de wielen van een vrachtwagencombinatie te rechtgekomen. De jongen liep verwondingen op aan de borst. Er is geen levensgevaar. Op de hoek van de Lemsteraakwerf en de Kromstevenwerf in de Merenwijk reed de jongen met zijn fiets onder de wielen van de aanhangwagen van de com binatie. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. 1-mei viering op Stadhuisplein ,(Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het steuncomité „Strijdkultuur" organiseert op 1 mei (de dag van de ar beid) een grote manifestatie op het Stadhuisplein. Vanaf een uur treden allerlei groe pen op, die meestal acties, demonstraties en bezettingen, muzikaal ondersteunen. Aan de manifestatie werken onder meer „De" Onderste Steen", „Werkmans Wils kracht", „Eigen Hulp", „Het Oude Westen", „Billy en de Bulldozers" en „Het Aktive- rend Volkstheater" mee. Tevens zijn er langs het Stad huisplein allerlei standjes waarin informatie over actie groepen en partijen is te krij gen. Poëzie Hardop (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In het LAK-thea- ter wordt op 3 mei het laatste programma van dit seizoen in de serie „Poëzie Hardop" ge bracht Henk Batenburgh en Henk van Ulsen zingen teksten van Marinus Nijhoff. Tevens houden zij voordrachten van de gedichtenbundel „Van nieu we steen en blinkend hout" van deze in 1953 gestorven dichter. Burgerlijke stand LEIDEN - GEBOREN Tijmen Wille Fredenk zn v. P J van Aken en A I Poptie; Bert Josef Paul zn. v. A S. Wolters en A. R. G. Jonas. Marjolein Janette dr v L. Hartevcld en D Reedijk; Marlijn Cornells GijsberT z (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkgroep Vietnam Leiden heeft een vrij unieke tentoonstelling in de Waag ingericht. Er zijn originele houtsneden van Vietnamese kunste naars te koop evenals boeken en affiches uit Neder land en onder meer Zweden over de jongste geschie denis van Vietnam. De werken die worden geëxposeerd zijn gemaakt door drie kunstenaars. Pham van Don is leraar aan de kunstacademie in Hanoi. Hij hield al eerder tentoonstellingen in Frankrijk, Japan, de Sowjet- Unie. Zijn houtsneden zijn spontaan en duidelijk. Ze hebben enige overeenkomst met Europese kunstwer-' ken. Tan Hung is verzetsstrijder geweest. Zijn gehele werk wordt hier nog door beïnvloed. Zijn houtsneden doen verslag van de oorlog. Hang Trong kiest onderwerpen uit de geschiedenis voor zijn prenten. Alle kleuren worden met een penseel aangebracht. De Chinese tekens dateren van voor 1800 toen in Vietnam nog geen Romeins schrift werd gebruikt. De traditionele motieven van de Vietnamese volks kunst verbeelden stukken uit de geschiedenis en de godsdienst. De motieven liggen vast, maar de kunste naar geeft door kleurkeuze en stijl een persoonlijk tintje aan het kunstwerk. Volkskunst neemt een belangrijke plaats in in Vietnam. Vaak vormt een gezin een produktie-eenheid. Zo wonen in een voor stad van Hanoi twintig van die gezinnen die Dong Ho-houtsneden maken. De opbrengst van de tentoonstelling is voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam. De tentoonstel ling werd gisteravond geopend met een optreden van het Blazersgezelschap „De onderste Steen", die onder meer een aantal Vietnamsolidariteitsliederen speelde. De tentoonstelling is morgen nog te bezichtigen van tien tot vijf uur. Vanaf twaalf uur is er een lopend programma met muziek, Vietnamees eten en filmver toningen. Tevens kunnen belangstellenden alle moge lijke informatie krijgen over de stand van zaken in Vietnam. Een plantekening van architectenbureau Woudenberg voor 164 koopflats aan de Morssingel. j Van een onzer verslaggevers 1 LEIDEN In 1977 zal een begin moeten worden gemaakt met de 'bouw van 164 1 premie-koopflats aan de Morssingel, op de plaats van de al in 1963 onteigende en inmiddels verkrotte huizen en het voorma lige Motorhuis. De appartementen zullen 1 tussen 90.000 en 100.000 gulden gaan kosten 1 en zijn 2,5 tot 6 kamers groot. De hoogte varieert van vier tot acht bouwlagen. De gemeenteraadscommissies voor ruimte lijke, ordening en volkshuisvesting gingen gisteravond in principe akkoord met de door het architectenbureau Woudenberg ontwor pen plannen voor de flats, al werden er wat kanttekeningen geplaatst bij de parkeermo- gelijkheden. Volgens de huidige plannen zou er achter de flats, die in drie verschillende blokken zullen worden gebouwd, een parkeertuin moeten komen. Dat wil zeggen, dat het huidige parkeerterrein zou worden opgevro lijkt met de nodige groenvoorzieningen. In totaal zouden er dan achter de flat aan het Stationsplein 250 auto's kunnen staan. Van de kant van de commissies werd er voor gepleit de parkeerruimte in geen geval te verminderen. Peters (PvdA) wees op de behoefte die er rond het station bestaat aan parkeergelegenheid voor reizigers. Hij stelde dat het openbaar vervoer geen goede dienst zou worden bewezen, wanneer het parkeren bij het station aan banden zou worden gelegd. Wethouder Waal stelde daarentegen dat het hier gaat om een belang van de spoorwegen, en dat de N.S. dan ook zelf maar voor nodige parkeerruimte moeten zorgen, op het terrein dat zij nabij het station in eigendom hebben. De nieuwbouwplannen voor de Morssingel, die later opnieuw in de raadscommissies aan de orde zullen worden gesteld, worden wat de rijkssubisdie betreft door de architecten in hun huidige vorm het meest haalbare geacht. Pogingen om de huizen te realiseren in de premie-verhuur zijn gestrand op de hoge grondprijs die de gemeente berekent. Deze valt zo hoog uit omdat het renteverlies dat sinds de onteigening in de zestiger jaren door Leiden is geleden nu grotendeels door berekend wordt. Zouden de huizen geen koop- maar huurwoningen worden dan zou de gemiddelde huurprijs liggen tussen 460 en 600 gulden exclusief. Nu komen de ge middelde maandelijkse lasten tussen 290 en 390 gulden te liggen. De grootste woningen komen op de begane grond. De hoeken van de complexen zijn aangepast aan de aanslui tende bebouwing. Zo komt op de noordhoek, aansluitend aan de Stationsweg/Steenstraat een mogelijkheid voor winkelvestigingen. Aan de andere kant (zijde belastingkantoor) komt de bouwhoogte overeen met die van de flat aan het Stationsplein. Alle ingangen in het driedelig complex heb ben zowel een trappenhuis als een lift. Een van de nieuwjaarskaarten die in veel gezinnen in Vietnam zelf worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij een aantal raadsleden van de com missie voor ruimtelijke ordening blijkt nogal wat aarzeling te bestaan over de plannen van een parti culier het pakhuis Oude Rijn 36 om te bouwen tot een huis met 19 appartementen voor werkende jonge ren. De verbouwplannen, waarvoor inmiddels een vergun ning is aangevraagd, kwamen gisteren ter sprake in de commissie naar aanleiding van een brief die enkele omwonenden aan de raad geschreven hadden. Daarin maakten zij bezwaren tegen de huisvesting van werkende jongeren in het pakhuis omdat ze parkeeroverlast vreesden. Daarbij zijn ze bang in hun privacy te worden aangetast, omdat de appartemen ten een dakraam zullen krijgen dat uitzicht biedt in de slaapkamers van de omwonenden. De problemen van veel raadsleden spitsten zich giste ren echter toe op een ander punt. Van Zijp (CDA) vroeg zich af of het wel zo verstandig was een pakhuis op te offeren ter wille van huisvesting, temeer omdat de wens bestaat de pakhuizen in Maredorp (aan de andere kant van de Haarlemmer straat) zoveel mogelijk een woonfunctie te hergeven. Volgens het CDA-raadslid zouden er moelijkheden voor de Haarlemmerstraat-winkeliers kunnen ont staan als zij voor hun opslagruimte in Maredorp geen vervangende mogelijkheden zouden krijgen aangebo den. Anne van de Zande (PSP) verklaarde zich ook tegen. Zij vreesde dat de appartementen niet meer dan een mensenpakhuis zouden worden. „Ik. vind dat de bouwverordening maar streng gehanteerd moet wor den. Werkende jongeren hebben tenslotte recht op meer dan alleen maar kippenhokken", zo stelde het PSP-raadslid. Daarmee doelde zij op de geringe omvang van de kamers (15 m2) die waarschijnlijk middels uiterst smalle gangetjes te bereiken zullen zijn. Met haar collega Van Zijp pleitte zij ervoor het pakhuis, dat onder bescherming van monumenten zorg staat, zijn functie te laten behouden. Wethouder Waal stelde daartegenover dat het hier ga; om een particulier initiatief. De gemeente heeft all-en maar te oordelen over de bouwvergunning en moet daarbij uiterst marginaal te werk gaan. Waar normaliter ontheffing wordt verleend van bepaalde voorschriften kan dat hier niet zo maar geweigerd worden. „Dat is willekeur", zo vond de wethouder. Hij kon echter nog geen mededeling doen over de uiteindelijke beslissing. Deze zal binnenkort door het college van burgemeester en wethouders worden genomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3