^Doelgericht onderzoek leidt tot grote energiebesparing" Burgemeester Nols moet eind maken aan discriminatie de postgiro Wanhopige poging regering Italië te redden Top-functionaris van Philips concludeert: Frites van Amerikaanse aardappelen firs GANGSTER SLACHTOFFER VAN VENDETTA 'Defensiehiaat V.S. en S.U. verzonnen' r IEDER ENGELS POSTKANTOOR S GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAART 30 POND J da's makkelijk, ook in Engeland fieidóeSowant CUNHAL WIL COALITIE MET SOCIALISTEN )NDERDAG 22 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 .NDHOVEN (ANP) „Verwacht mag worden dat rote energiebesparingen zijn te bereiken als daar .jelgericht aan wordt gewerkt. Doelgericht wer- ren aan kostenbesparingen in het algemeen waar bij beperking van het energieverbruik niet het primaire doel was, heeft immers ook al tot grote jrgiebesparingen geleid". lit staat in het rapport „Energie en Philips" van Ir. H. Spaa, dat handelt over de mogelijkheden tot irgiebesparing bij dit bedrijf. Volgens dit rapport jebruikt „de" Westeuropeaan per jaar gemiddeld _;n equivalent van vijf ton olie. Dat kost hem, uitgaande van een aardgasprijs van 16 cent per 3| kubieke meter, duizend gulden per jaar. TProdukten van het Eindhovense concern vergen rond zeven procent van de primaire brandstof die wordt gebruikt. Daarvoor krijgt men licht in huis, straat en op zijn werk en verder alle mogelijke o|, raken zoals radio, televisie en huishoudelijke appa raten, strijkijzers, wasmachines en koelkasten. Op al dat licht en die apparaten kan aanzienlijk worden bezuinigd, zowel bij de fabricage als bij het ver bruik van energie door die apparaten, aldus dr. Spaa in zijn rapport. Die besparing kan, zo berekent bij, nog groter zijn als de consument in bepaalde gevallen bereid is wat meer per produkt te betalen. Het geringere verbruik betaalt dan op den duur die hogere aanschaffingskosten terug. Een duidelijk voorbeeld geeft hij met een gloeilamp. Een lamp van 100 Watt vraagt gedurende zijn leven van duizend branduren 100 kilowattuur (kwh) ener gie. Bij een prijs van een dubbeltje per kwh komt dit neer op tien gulden. Als het rendement (de opbrengst) van de lamp tweemaal beter was, zou hij bij dezelfde kwh-prijs zes gulden mogen kosten (nu ruim één gulden) en als de kwh-prijs van een dubbeltje tot een kwartje zou stijgen, zou de kost prijs van die goëdkopere lamp blijkens het rapport 13,50 mogen zijn. Grote besparingen zijn ook mogelijk door lampen door TL-balken te vervangen, aldus dr. Spaa, die opmerkt dat het grote bezwaar hiertegen, het „har de", blauwachtige licht van die balken, grotendeels is ondervangen door de ontwikkeling van „warme re" kleuren. In het huishouden kan verder nog aanzienlijk wor den bespaard op het energieverbruik door isolatie van de woning zelf, door betere isolatie van koelkas ten en vrieskisten en door het gebruik van warmte pompen. Die apparaten kunnen hun nut bewijzen door in een gekoppeld systeem van koelkast en wasmachine warmte en kou al naar behoefte heen en weer te transporteren. De warmte die de koelkast onttrekt aan het binnenste ervan (waardoor het er koud wordt) kan door die warmtepomp worden getransporteerd naar een goed geïsoleerd vat en worden gebruikt bij het opwarmen van water voor de wasmachine. Ook kan die warmtepomp warmte aan het gebruikte waswater onttrekken en dit weer toevoeren aan een ruimteverwarmingssysteem. Al met al valt in het huishouden mogelijk tot meer dan 50 procent aan energieverbruik te besparen, staat in het rapport. Om zijn betoog te illustreren, geeft dr. Spaa enkele opmerkelijke voorbeelden. Het warmteverlies door een goed gebouwde spouwmuur van 3,3 vierkante meter is vergeleken met diezelfde muur, maar dan één waarbij de spouw met isole rend materiaal is opgevuld, zo groot dat men van de teloor gegane energie een jaar lang naar de TV zou kunnen kijken. In de toekomst kan ook rechtstreekse zonne-energie worden gebruikt in woningen om het gebruik van brandstof te drukken. Dit gaat dan weer in combi natie met een warmtepomp. Ook in Nederland worden hiermee proeven genomen, waarbij huizen zijn voorzien van zonnecellen op het dak. Daarnaast zijn in die huizen warmtepompen geïnstalleerd en zijn ze optimaal geïsoleerd, waarbij ook speciaal warmte-isolerend glas wordt gebruikt. Kamervragen over achterstand in huurbetaling studentenkamers DEN HAAG (ANP) Tweede- Kamerleden van de KVP, ARP en CHU hebben de regering ge vraagd over welke periode de huurachterstand van studenten kamers in Delft, die volgens het ministerie van onderwijs meer dan een half miljoen gulden bedraagt, is ontstaan. De Kamerleden vragen verder hoe groot het aantal studenten is dat geweigerd heeft de vast gestelde huur te betalen en in hoeverre inning van deze ach terstallige huur nog mogelijk is. Voorts informeren zij of en in hoeverre het college van be stuur naast de hogeschoolraad verantwoordelijk is voor deze gang van zaken. Tenslotte wil len zij weten hoe de stand van zaken is aan de andere universi teiten en hogescholen in ons land. Fraude Verscheidene gewe zen ambtenaren in de Oekraïne hebben door bedrog met exa menwerk een academische titel verworven. Naar het russische partijblad „Prawda" berichtte, zijn twee van hen de uit hun ambt ontzette onderministers voor landbouw en levensmidde lenindustrie Y. Krawtsjenko en N. Daniljak. Vergaderzaal Tweede Camer zelf bouwen )EN HAAG (ANP) Kin eren van Kamerleden en amerpersoneel zullen op 2 mei a.s. hun krachten ;unnen beproeven op een louwplaat van de bestaan- le vergaderzaal van de Tweede Kamer, die bin nenkort in de handel zal rorden gebracht, —pp getrouwe weergave van de „oude balzaal", com- ileet met oplopende vloer. Icons, diplomatenloges stenografenafdeling, is «n co-produktie van de af- leling voorlichting der cn Tweede Kamer en een stu dio in Diepenveen. )e begeleidende tekst is in vier talen gesteld, zodat jok de vele toeristen die 's omers het Binnenhof aan- loen er mee uit de voeten kunnen ,Het bouwfestijn voor de ;d vindt plaats in de epelzaal van de Tweede toner. •iustriebond NW olledige ompensatie oodzakelijk rRECHT (ANP) - De leden de Industriebond NW luden vast aan een volledige ijscompensatie per 1 juli. Zij leien niets voor een voorstel, daarvan af te zien ten gun- van de collectieve voorzie- ïgen. "Niet de werknemers d schuld aan de huidige pro- tmen", aldus deze leden. Industriebond NW komt tot ze conclusie na het houden een twintigtal ledenvergade- en. Weliswaar moeten er g ongeveer vijftig komen, lar de bond meent nu al, dat beeld duidelijk geworden is. 7 is het erover eens, dat de ïn niet beteugeld mogen irden, zolang geen sprake is n een straffer prijsbeleid en n een beheersing van de inko- ins bij de vrije beroepen en lang de werknemers geen me- zeggenschap hebben over het vesteringsbeleid in de onder mingen. jfduizend ij-instructeurs net wettelijk tewijs an een onzer verslaggeefsters) EN HAAG Het ministerie in Verkeer en Waterstaat heeft in pngeveer 5000 rij-instruc- urs een instructeursbewijs uit reikt. Bovendien is aan enkele üzenden instructeurs een tij- ïlijke ontheffing verleend. Ke laatsten zullen vóór 1 ja- iari volgend jaar een examen oeten afleggen om eveneens in bezit te komen van een in- hicteursbewijs. Zonder dit ettelijk bewijs zullen zij na 1 nuari niet meer gerechtigd n les te geven. echts in enkele gevallen zal !t ministerie de tijdelijke ont- ïffing verlengen tot uiterlijk 1 "i volgend jaar. (bijv. wanneer 'rake is van te weinig examen- 'paciteit). egenen die nog een tijdelijke 'theffmg moeten aanvragen, unnen dat doen tot het eind to dit jaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Het Duitse schip Baron, geladen met 5350 ton aardappelen uit Amerika wordt tussen 10 en 12 mei in Amsterdam ver wacht. Het schip wordt vandaag in Texas geladen. De aardappelen van het ras „Russet Bur- banks", zijn witvlezig inplaats van geelvle- zig, maar even ge schikt voor de frites- fabricage als de Ne derlandse bintjes. De importeur H. A. van Tuyl is van plan in de komende weken lading van de Baron nog meer schepen niet meegerekend, al met Amerikaanse ongeveer 15.000 ton aardappelen, te laten aardappelen inge komen. Van Tuyl voerd, vooral uit heeft dit seizoen, de Egypte en India. Illllllllllinill llllllllllllllllllllllllllllllllllll Plons Op de provinciale weg tussen Moerka- pelle en Zevenho ven raakte gister middag een vracht wagen met 18 ton lading van de weg en kwam terecht in de ernaast gelegen vaart. Na de enor me plons bleek de chauffeur er slechts een nat pak aan overgehouden te hebben illlllllllllllllllllllllllllllllllll Staking afgelopen In Japan hebben de spoorwegmannen gisteren de twee daagse staking beëindigd en zijn akkoord gegaan met een loonsver hoging van ruim negen procent. Gis teren was het gehe le openbare vervoer nog door de sta king verlamd. Hier proberen politie mannen met de kens het geluid te dempen uit de speakers waarmee linkse demonstran ten opriepen tot steun aan de sta- imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiim (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgische minister van binnen landse zaken, Michel, heeft gisteren een brief gestuurd naar de burgemeester van de Brusselse gemeente Schaarbeek, Roger Nols, met de waar schuwing om binnen vijf dagen een einde te maken aan de lokettenregeling in Schaarbeek, waardoor Nederlandstalige inwoners worden ge discrimineerd. De Belgische Raad van State had deze lokettenregeling onlangs vernietigd als zijn de in strijd met de geest en de letter van de Belgische taalwetgeving, die volledig gelijkheid van het Nederlands en het Frans garandeert in Brussel. Burgemeester Nols die voor de Nederlandstaligen slechts één loket in zijn gemeentehuis heeft inge richt, heeft eerst een week lang voorgewend niet op de hoogte te zijn geweest van het arrest van de Raad van State. Daarna deelde hij op een meeting van zijn partij, het Francofone FDF mee, de lokettenregeling te handhaven. Minister Michel van binnenlandse zaken vindt met de Belgische regering dat het arrest van de Raad van State moet worden geëerbiedigd. Geeft Nols, die intussen al min of meer tot martelaar van de franstaligen in Brussel is uitgeroepen, niet toe, dan stuurt de regering binnenkort een regeringscom missaris naar Schaarbeek om de wet daar te handhaven. Burgemeester Nols kan dan rekenen op een schorsing en mogelijk wordt hij ook niet meer herbenoemd na de Gemeenteraadsverkiezin gen in België in oktober aanstaande. Het FDP hoopt uit de zaak echter verkiezingsmunt te slaan. (Van onze correspondent) PARIJS Een meer dan 70-jarige gang ster is gistermiddag toen hij na 26 jaren afwezigheid voor het eerst voet zette op zijn geboorte-eiland Corsica het slachtof fer van de vendetta (bloedwraak) gewor- ne op klaarlichte dag met dertien revol- den. verkogels dood. Hoewel de moord op een Hij was enkele dagen geleden uit de betrekkelijk druk pleintje plaatshad, was. gevangenis vrijgelaten. Onbekenden er uiteraard geen enkele ooggetuige te schoten hem midden in het stadje Sarte- vinden. De vermoorde Jan-Pierre Bene- detti had in 1949 deelgenomen aan de roemruchte overval op de Aga Khan en de Begum, terwijl deze laatste van al haar juwelen ter waarde van enkele mil joenen beroofd werd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll ACTIE De Mobiele Een heid van de Am sterdamse politie heeft vanmorgen een aantal krakers verwijderd uit het voormalige pand van de Amrobank aan de Nes in Am sterdam. De actie werd uitgevoerd om verhuizers de gelegenheid te ge ven meubilair uit het pand te halen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse democratische se nator William Proxmire heeft verklaard, dat schijnbare s hier onoverbrugbare kloven tussen de Amerikaanse en Russische bewapening in de afgelopen twintig jaar waren verzonnen door het Amerikaanse ministe rie van defensie om hogere de fensie-uitgaven te rechtvaardi gen. Proxmire leverde commentaar op een regeringsrapport, dat in 1957 werd opgesteld en gisteren de V.S. waarschijnlijk had inge- werd gepubliceerd. Daarin wor- haald met betrekking tot de ont- den de Amerikaanse leiders ge- wikkeling van intercontinentale waarschuwd, dat de Sovjet-Unie ballistische raketten. ADVERTENTIE. Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoeft dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u er langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar Bemoeizucht of bezorgdheid? HET PARLEMENT mag zich dan nog wel wat Paasrust gunnen, de afzonderlijke politici hebben deze rust blijkbaar niet nodig. Binnen het C.D.A. zijn de uitspraken de laatste tijd - nog steeds - niet van de lucht, de liberale fractieleider Hans Wiegel blijft in deze rustperiode af en toe ook nog wat uit zijn slof schieten. Gisteren heeft hij zich namelijk opgewonden over uitspraken in een Italiaanse krant van premier den Uyl over de binnenlandse politiek in dat roerig zuidelijk land. VOLGENS DEN UYL bestaan er aan een regering met communisten in een Westeuropees land geen principiële bezwaren, maar daaraan moeten dan wel „democratische voorwaarden" worden gesteld. De premier wijst daarmee op de mogelijkheid, dat communisten in een nieuw te vormen Italiaanse regering zitting zouden kunnen nemen. De liberale fractieleider noemt dat „bemoeizucht met Ita liaanse politiek", die hij uitermate betreurt en bovendien afkeurt. Waarschijnlijk doelt Wiegel hiermee op de stelling, dat een land zich zoveel mogelijk buiten de binnenlandse politiek van een ander land moet houden. DE VRAAG IS ECHTER, of Den Uyl zich werkelijk bemoeid heeft met de binnenlandse politiek van een ander land. Hij kan als regeringsleider van een land, dat lid is van de Europese Gemeenschap bedoeld hebben aan te geven wat hij denkt over democratische doelstellingen in een ander land, lid van dezelfde Europese Gemeenschap. Zoals vele Nederlandse politici nog niet zolang geleden uitspraken hebben gedaan over de binnenlandse situatie in Portugal voor en na de militaire machtsovername aldaar. En zoals opnieuw vele Nederlandse politici - waaronder ook de liberale fractieleider - zich destijds in Utrecht geschaard hebben rond de auto als spreekgestoelte voor Den Uyl, om hun afschuw uit te spreken over de doodvonnissen in Spanje. OVER HET ALGEMEEN zullen politici bijzonder voorzich tig moeten zijn met uitlatingen of politieke handelingen, die betrekking hebben op de binnenlandse politiek van een ander land. Maar sinds Biafra, Griekenland, Portugal, Angola, Spanje, Zuid Afrika, Rusland - en zovele andere landen - in het politieke nieuws zijn, is de wereld als onze eigen buurman geworden. Het wordt steeds hachelijker om stilzwijgend alles af te wachten. Weeroverzicht De Bilt Boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen handhaaft zich een krachtig ho- gedrukgebied. Een gordel van lage luchtdruk strekt zich uit van Zuidoost-Europa over de Middellandse Zee naar het mid den van de oceaan. Tussen bei de systemen staat een brede noordoostelijke stroming, die koude en droge lucht vanuit Skandinavië naar onze omge ving voert. Bij heldere hemel kwam het in de afgelopen nacht, vooral in het noordoos ten, op veel plaatsen tot nacht vorst. Een storing in de boven lucht veroorzaakt vandaag re- gen-sneeuw en hagelbuien in zuid-Zweden, Denemarken en noordwest-Duitsland. De storing verplaatst zich langzaam naar het zuidwesten en zal zich mor gen dicht bij ons land bevinden. Naast perioden met zon zal er plaatselijk een bui vallen, moge lijk met hagel of natte sneeuw. Het blijft vrij koud, waarbij in de nacht weer op veel plaatsen nachtvorst kan optreden. In de Europese landen langs de Mid dellandse Zee veroorzaken de pressies plaatselijk veel bewol king en regen. Een frontale sto ring boven Griekenland bracht daar regen en onweersbuien, waaruit plaatselijk meer dan 20 mm regen viel. Vooruitzichten voor zaterdag. Zonnig en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 14 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 12 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Eeldè Eindhoven Den Helder Luchth. R'dan Luxemburg I. t ROME (UPI/AFP) De Ita liaanse christen-democraten zijn gisteren een laatste wanho pige poging begonnen om hun minderheidsregering-Moro te redden en daarmee vervroegde algemene verkiezingen en mo gelijke regeringsdeelname van de communisten te voorkomen. Hun kans van slagen wordt evenwel niet groot geacht. In middels heeft de golf van poli tiek geweld iq het land een nieuw slachtoffer geëist. Terro risten doorzeefden de president van Chevron, markies Giovanni Theodoli, in het centrum van Rome met kogels. Zijn toestand is kritiek. Ooggetuigen van de aanslag verklaarden dat de auto van de markies op de deftige Via Julia door een andere auto tot stop pen werd gedwongen, waarna een man met bontmuts en zon nebril zijn pistool op Theodoli leegschoot. Later werd in een anoniem telefoontje aan het blad II Messagero de verant woordelijkheid opgeëist door de „gewapende communistische formatie", een groepering die zegt ook verantwoordelijk te zijn voor de recente brandstich ting in het kantoor van de olie maatschappij Texaco in Floren ce. De groepering heeft waar schijnlijk géén banden met de communistische partij. Gisteren hebben de christen-de mocraten aan de sociaal-demo craten en de socialisten een pro gramma overhandigd dat econo mische noodmaatregelen en een compromis over de omstreden abortuskwestie behelst. Met de sociaal-democraten van Saragat waren de besprekingen „erg hartelijk", maar de socialisti sche leider De Martino heeft de voorstellen van de hand gewe- LISSABON (ReuterUPI) De Portugese communistische leider Al var o Cunhal wil het land na de parlementsverkiezingen van zondag geregeerd zien door een coalitie van communisten en socialisten. Hij zei op een persconferentie, dat de communisten als regeerders geen wijziging zullen brengen in Portugals lidmaatschap van de NAVO. Wel neemt hij het de NAVO kwalijk, dat zij volgende week maandag, terwijl de stemmen van de eerste vrije verkiezingen in 50 jaar nog worden geteld, voor de kust van Portugal oefeningen houdt. NAVO-functionarissen zeggen echter, dat de oefening twee jaar geleden al is vastgesteld en niets met de verkiezingen te maken heeft

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9