deTijd Gezondheidszorg uit overheidskas betalen HP AR neemt voorwaarden voor een CDA- ijst serieus deHflENE DIENSTPLICHTIGEN BOOS OP VREDELING Russen dringen binnen in Tweede Kamer SUGGESTIE CNV-ER DE GRAAF: De dokter heeft nog veel te leren van patiènt 23 april t/m 2 mei, RAI-Amsterdam jUWUhiKlJAU 22 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 antjes en De Boer: 7 lil ;N HAAG AR-voorzitter Boer en fractievoorzitter ntjès hebben er gisteren nog is met nadruk op gewezen de AR-partij zeer zwaar tilt de voorwaarden om bij de Jgende verkiezingen tot een ididatenlijst van het CDA te ïen. Partijvoorzitter De r zei dat op een spreekbeurt loordrecht en Aantjes sprak Viphen a.d. Rijn. Zij namen gelijke opstelling in. i de voorwaarden om tot een didatenlijst van de drie isten-democratische partijen tomen is nog steeds niet vol- in. Er dient namelijk in grote ïen overeenstemming te be an in het politieke handelen KVP, ARP en CHU. Vol de AR doet de CHU te ig moeite om met de twee lere christen-democratische hijen op een lijn te gaan zit- lorzitter van de CDA-commis- 1, prof. B. Goudzwaard had op i AR-partijraad van zaterdag april zich positief over de ene t uitgelaten, maar vorige jek in een brief meegedeeld k hij die ene lijst toch niet !er ziet zitten. mtjes en De Boer zeiden gis- pvond de zorgen van prof. kidzwaard nogal teleurstel- ld. Die reacties lijken meer te ingegeven door de vrees dat CDA-lijst in ge' <ar komt door de zorg om karakter koers van het CDA. chts in een uiterste poging nog worden geprobeerd het A op een verantwoorde wijze aten slagen. Stoppen met roken door kauwgom (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - In Den Haag is gisteren een kauw gom gepresenteerd, door middel waarvan het moge lijk moet zijn met roken te stoppen of het gebruik van het aantal sigaretten per dag te verminderen. kauwgom is onder de naam Durammt bij drogis terij en apotheek te verkrij gen en bevat een aantal stoffen, die een onaangena me smaak aan sigaretten rook geven. De kauwgom, die naar mint smaakt, tast echter niet de smaak van etenswaren of drank aan. De fabrikant wees er bij de presentatie op, dat het geen geneesmiddel" is, maar dat het als een steun in de rug moet worden gezien voor mensen die wèl willen stoppen met roken, maar 1die er zonder hulpmiddel een kans toe zien. W ee rit In drie landen is Duramint, een produkt van LRC Ne derland NV, getest op ef fectiviteit voor zware ro llers. in Denemarken, Zwe den en de Verenigde Sta ten. Na twee weken bleken jde mensen aan wie was Tverzocht kauwgom te ge bruiken, het roken tussen 49 en 66 procent te hebben 'verminderd. De vorm van kauwgom is gekozen om aan de orale behoefte van rokers te voldoen. Maar dat gesprek moet dan niet gaan over de vraag hoe de risi co's voor de ene lijst snel kun nen worden bezworen, maar hoe duidelijkheid kan worden geschapen over de inhoud en de koers van het CDA. De totstandkoming van het CDA is geen officieel agenda punt voor de AR-fractievergade- ringen, omdat dit een zaak van de partij is. Maar duidelijk is dat de kritische opstelling van Aantjes tegen de ene lijst in de fractie ruime steun krijgt. Op dit moment zijn er van de 14 fractieleden nog maar 5 uitge sproken voorstanders van die ene CDA-lijst: Van Dam, de Ko ning, Roolvink, Schakel en Veerman. Met Aantjes zien mevrouw van Leeuwen, Beumer, de Kwaad- steniet en Scholten die ene lijst niet zitten. De andere fractieleden hopen dat er nog een keer ten goede komt maar vrezen met Aantjes dat er onvoldoende politieke harmonie in het CDA is om het risico van de ene lijst aan te durven. Elsevier onthult dat de Russi sche geheime dienst KGB heeft weten door te dringen tot in de Tweede Kamer. „Wij beschik ken over een lijst met namen van min of meer vooraanstaan de Nederlanders van wie vol gens een functionaris van de Amerikaanse geheime dienst met volstrekte zekerheid mag worden aangenomen dat ze in Nederland als KGB-agenten opereren Op die lijst bevindt zich een PvdA-lid uit de Am sterdamse gemeenteraad, een Tweede- Kamerlid van een an dere progressieve partij, twee voormalige studentenleiders, een vrouwelijk lid van een com munistische jongerenorganisatie en twee hoogleraren uit Utrecht en Leiden". Ook een interview met justities- taatssekretans Zeevalkmg. „Ik heb weinig tijd om echt diep gaande problemen bij het ge vangeniswezen afdoende bij de staart te pakken zonder mijn opvolger te binden, en die wil ik met een schone lei laten be ginnen". Het omslagartikel is gewijd aan de kosten van de gezondheids zorg en de leugen daarin van de statistieken. „Wanneer vanaf he den geen kanker in Nederland meer zou voorkomen, zou dit de levensverwachting maar drie jaar verlengen. Verdwijnen van alle hart- en vaatziekten zou ze ven jaar aan ons leven toevoe gen. Geen ongeval, vergiftiging of geweld nog geen 4 maanden". De Haagse Post blijft volhouden dat de Nederlandse ambtenaar te veel verdient. „Zolang het gaat om kruimelwerk, vindt men elkaar wel - dat gaat in de sfeer van technische hoogstand jes achter de komma. Als het om grote zaken gaat, lijkt het er sterk op dat bonden en hoge ambtenaren achter de minister een gesloten wit front vormen". Het omslagartikel gaat over de veranderde verhoudingen tus sen volk en vorstenhuis in de afgelopen drie decennia. „De ge dachte die de regering op dit punt tot leidraad dient, ligt voor de hand: uit overwegingen van bedrijfsefficiency is het niet ver standig om een koningin die, naar te vermoeden valt, nog niet het hoogste punt van-haar popu- lariteitscurve heeft bereikt, een aftreden toe te staan". Een interview tenslotte met Hu- go Metsers, vooral over zijn agressie. .De grote verhalen van knokpartijen, toen ik een straatvechter van de veemarkt een oor heb afgetrokken. Alle twee zijn oren. Hij wou me wur gen, dan krijg je dat soort din gen. Met mijn laatste kracht hield ik die oren vast en liet me vallen". Vrij Nederland heeft een groot interview met Aantjes. „In de socialisten irriteert me hun bet weterigheid. En dat ze niet ron duit zeggen dat Keerpunt, hun rooie boekie, een slecht pro gramma is. In een puur links kabinet hadden ze nooit de kans gekregen zich van Keerpunt los te maken. Maar wat doen ze, nu het realiteitsbesef begint door te dringen, ze schuiven de schuld op de confessionelen. Dat zullen ze toch in de toekomst uit hun hersenen moeten laten, anders zie ik de volgende formatie niet zitten". De Belgische ex-premier Lebur- ton onthult in een vraaggesprek dat hij tijdens zijn ambtsperiode afgeluisterd werd. „Ik heb de microfoons nog altijd in mijn bezit. Als ik een klacht had ingediend, had ik geen enkele hoop meer om te ontdekken wie die afluisterapparatuur ge plaatst had. Laat ik u dit zeg gen: het feit dat ik geen klacht heb ingediend, betekent niet dat de hele zaak zonder gevolgen is gebleven". Drie pagina's weer in het blad over de laatste dagen van Ni xon. De Groene Amsterdammer stelt de vraag hoe onafhankelijk Su riname is. „Het belangrijkste ne gatieve punt van deze regering is dat de opstelling niet die van een echte nationale regering is. Met een nationale regering be doel ik niet dat er zoveel creo len, zoveel hindoestanen, zoveel dit en zoveel dat in moet zitten, maar een regering die aan de fundamentele belangen van het hele volk werkt en die probeert uit te stijgen boven de oude gewoontes van de vorige rege ringen". Het dubbel artikel schetst een portret van het multinationale familiebedrijf SHV. „Een derge lijk conglomeraat, werkzaam in verschillende sectoren, sluit niet aan bij de bedrijfstaksgewijze opbouw van de vakbeweging. Naar eigen zeggen heeft de SHV te maken met 24 werknemersor ganisaties. In de praktijk blijkt dat deze opbouw tot grote ver warring leidt, omdat onduidelijk is welke problemen waar thuis horen". In De Tijd zegt het „bekeerde" PvdA-kamerlid Roels: „De Oos- terschelde kan nu niet meer dicht". Voorts een groot artikel over Libanon, „de vuurproef voor Syrië". In een lange beschouwing over de vraag hoe het nu moet met de onttrossmg zegt oud-Trosdi- recteur Landré: „Ik voel er wei nig voor om de radio- en televi siegeschiedenis in te gaan als de geestelijke proleet De onttros smg is niet een zaak die de Tros kan oplossen. Dat moet het cul tuurwezen doen, het toneel, de literatuur". Herman Wigbold over het effect in dit verband van een linkse nationale krant: „Het is de taak van een linkse krant om voorop te lopen. Hij mag ook best het publiek voor zijn, maar dan vijf stappen en niet tien. Als je ach terom kijkt en je ziet niemand meer staan, dan is dat toch een vervelend idee". Hervormd Nederland heelt een interview met oud-burgemeester Van Hall. „Ik heb reuze geboft in mijn leven. Ik was een echt gelukskind. Interessante banen en geen financiële problemen. Maar ik dacht: als ik later het moede hoofd neerleg is dat dan alles waarop ik terug kan kij ken? Dus ben ik er altijd op uit geweest mensen te helpen als ze in problemen zaten. Dat is mijn levensfilosofie". Bij de discussie rond het CDA dit commentaar: „Wie een bee tje achter de schermen heeft gekeken, weet dat Goudswaard meer dan gelijk heeft". Een interview tenslotte met prof. Karei Deurloo. „Ik denk dat we weer bij de rabbijnen in de leer moeten gaan. De staten vertalers hebben allemaal hun rabbijn gehad om Hebreeuws te leren om daarna te gaan verta len. Dat zouden de huidige bij belvertalers ook maar eens moe ten doen". de brief van prof. Goud- lard ligt hetzelfde motief ten ndslag als aan de resolutie de partijraad van de AR ft aangenomen. Voor alles et namelijk er voor gezorgd den dat het CDA een geloof- ardige aangelegenheid is. Boer en Aantjes zijn blijk er gauw een gesprek tussen driepartijen komt om te pro- Ien het CDA nog te redden. gr. Nierman in ekenhuis LVERSUM (ANP) - Mgr. 1. Nierman, emeritus bis- -ï van Groningen is opgeno- in het r.k. ziekenhuis van versum. oud-bisschop, die reeds ja- lang hartklachten heeft, mag ijenoeg geen bezoek ontvan- i. Volgens een woordvoerder i het bisdom is er geen reden ongerustheid. Mgr. Nierman die van 1956 tot 1969 de 'ste bisschop van het bisdom Dningen is geweest, woont is zijn emeritaat in Lage ursche. Koningjn Juliana woonde gisteren de opening bij van het congres over patiënten. Aan de koningin werden enkele sprekers voorgesteld, waaronder de bekende Amerikaanse kinderarts dr. Bernhard Spock. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De dokter heeft nog veel te leren, niet alleen van zijn collega's, maar ook van zijn patiënt. Patiënten zijn mensen, met alle rechten van dien. Dit zei gisteren prof. Pierre J. Vinken bij de opening van een congres dat over patiënten wordt gehouden in Amsterdam. Cen traal staat op het congres de vraag: hoe vertel ik hét mijn patiënt en hoe voed ik mijn patiënt op te doen wat ik zeg. Volgens prof. Vinken is de dokter duidelijk aan het veranderen in de ogen van de patiënt. „Eens was hij een afstandelijke, gebaarde godsfiguur, met als magisch instrument de stetoscoop. Daarna werd hij de technocraat in een witte jas en nog later werd hij een soort bedrijfsleider in een gezondheidszorgsupermarkt. Hoe overdreven de beelden ook mogen zijn, ze laten zien dat de arts onontkoombaar deel is van het snel veranderende sociale en technologische patroon van het moderne 'even." Een betere verstandhouding tussen arts en patient zou overigens ook de kosten van de medische zorg voor chronische ziekten, zoals astma, suikerziekte, hoge bloeddruk en bloedarmoede aanmerkelijk lager maken. Als de patiënten zouden doen wat dokter zegt of beter, als dokter met zijn patiënten op zo'n vertrouwelijke voet stond dat beiden de noodzaak van geven en nemen van de behandeling inzagen. Dat is duidelijk uit onderzoekingen in Amerika gebleken. Of, om met de bekende Ameri kaanse dokter Spock te spreken: De dokter moet zich bewust zijn van zijn arrogantie. Drie dagen praten over hoe de patiënt op te voeden en te overtuigen. Over patiënten met alle mogelijke ziekten, maar gisteravond na de eerste congresdag viel al te beluistèren dat het volgende congres maar moest gaan over het nieuwe begrip in de geneeskunde: therapeutisch samengaan, het samen met de patiënt hem genezen. Maar dat moeten dokter en patiënt nog leren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Generaal Voor het eerst in de geschiedenis van het Franse leger is een vrouw tot generaal benoemd. Het is de 54-jarige Valerie An- drè, die tweesterren generaal bij de luchtmacht is gewor den. Toen in de 50- er jaren Frankrijk in Indochina in een oorlog was verwik keld, kreeg zij tallo ze medailles voor o.m. 21 parachute sprongen en hon derd andere speciale opdrachten. illlllUllllllllllllllllllllllllllllli Zesling van Newcastle dood LONDEN Het laatste kind van de zesling die een week geleden in Newcastle werd ge boren is gisteren overleden. Het jongetje was als eerste door middel van de keizersnede ter wereld gebracht. Twee zusjes overleden al op de dag van de geboorte en de anderen stierven in de loop van de week. De moeder van de zesling was de 30-jarige mevrouw Christine Price, echtgenote van een mu ziekleraar. Na langdurige kin derloosheid had mevrouw Price haar toevlucht gezocht tot hor moonpreparaten. (Van parlementaire redactie) LUNTEREN Vice-voorzitter L. de Graaf van het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt het de moeite waard te overwe gen de kosten van de gezond heidszorg rechtstreeks te finan cieren uit de overheidskas, zoals dat bijvoorbeeld ook met het onderwijs gebeurt. Het ver zekeringssysteem van nu wordt dan overbodig, de premies voor de AWBZ, de ziektekosten- en ziekenfondsverzekering verval len. Uiteraard moet dan de be lasting wel omhoog. Tijdens een rede voor de bij het CNV aangesloten bond HBV (werknemers bij banken, verze keringsmaatschappijen en in de handel) wees De Graaf erop, dat de indiening van de wet volks verzekering ziektekosten en de wet gezondheidsvoorziening nog steeds op zich laat wachten om dat het kabinet de kwestie van de financiering niet kan oplos sen, met name de lastenverde ling tussen de verschillende groepen van verzekerden. Toch zullen er eens knopen moeten worden doorgehakt om te berei ken, dat iedere Nederlander recht krijgt op eenzelfde pakket voorzieningen in de gezond heidszorg tegen betaalbare voorwaarden. De overheid heeft volgens De Graaf de plicht hier voor te zorgen. Bij financiering door de over heid zouden de huidige zieken fondsen kunnen worden omge vormd tot regionale organen, die de gezondheidszorg in de regio coördineren, sturen en ontwikkelen en de financiële geldstroom leiden. In dit sys teem past volgens De Graaf geen honorering van medische beroepsbeoefenaren naar rato van het aantal medische ver richtingen. Een loondienstver- band dient regel te zijn. Tijdens zijn toespraak heeft De Graaf ook gepleit voor een ver eenvoudiging van de uitvoering van de sociale verzekeringen, die thans een doolhof is. De gedachten van het CNV gaan uit naar een netwerk van zo'n 500 lokale vestigingen, waar men dicht bij huis voor alle verzekeringswetten terecht kan, eventueel ook voor andere vormen van sociale dienstverle ning. Boven dit netwerk zou een dertigtal regionale administra tiekantoren moeten komen, waar men beslist over de toe kenning van de uitkeringen en waar men de betaalbaarstelling regelt. Het aantal bedrijfsver enigingen (nu 26) zou tot 6 moe ten worden samengevoegd. Deze geven richtlijnen aan de regio nale administratiekantoren. Bo ven dit geheel zou een publiek rechtelijk orgaan moeten ko men, te vormen door samens melting van de Sociale Verzeke ringsbank, de Sociale Verzeke ringsraad en de daaraan gekop pelde fondsen: de Raad voor de Sociale Zekerheid. HBV-voorzitter Pieter M. de Wit zag in zijn openingswoord als mogelijkheid tot vereenvoudi ging der sociale verzekeringen de invoering van een algemene inkomensdervingsverzekering ter vervanging van ziekengeld en W.W. Hij zei voorts, dat het kabinet thans bedrijven vol pompt met overheidsgelden om werkgelegenheid te scheppen of te behouden zonder dat het zich zichtbaar bezig houdt met de vraag welke doelstellingen het heeft met betrekking tot het toe komstig beleid betreffende werkgelegenheid, economische groei en milieu. Wie van de werknemers beperking in loon eisen en verbetering van andere arbeidsvoorwaarden verlangt zal moeten bedenken, aldus de Wit, dat de bereidheid daartoe alleen kan worden bereikt als ook de werknemers gelegenheid krijgen mee te denken over za ken als het voortbestaan van de onderneming, over toekomstige werkgelegenheid, over het be grip arbeid, over het verdelen van het beschikbare werk over zoveel mogelijk mensen en over een rechtvaardige inkomensver deling. AMERSFOORT De vereniging van dienstplich tige militairen (VVDM) is er bijzonder boos over dat minister Vredeling van defensie niet met de VVDM wil praten zolang deze vereniging niet toezegt dat ze het weigeren van dienstbevelen niet meer als actiemiddel zal hanteren. De minis ter wilde niet meer met de VVDM praten over de tegenwerking die VVDM-ers op kazernes on dervinden bij het ontplooien van vakbondsactivi teiten zolang de VVDM de toezegging niet doet. Op een door enkele honderden soldaten bezochte protestmanifestatie in Amersfoort zei WDM-voor- zitter Theo de Roos gisteravond, dat de minister de WDM op deze manier min of meer „vogelvrij" maakt. Terwijl het enige wat wij willen is, dat er garanties komen voor de uitoefening van ons fundamentele recht van vakbondsvrijheid, levert Vredeling ons uit aan de legerleiding", aldus Theo de Roos. „Natuurlijk is de WDM niet een organi satie die het weigeren van dienstbevelen nastreeft, maar als commandanten kennelijk zelf ongestoord ondubbelzinnige aanwijzingen van de defensiètop aan hun laars kunnen lappen, komt het onvermij delijk tot onjuiste dienstbevelen. En onjuiste dienstbevelen vragen er om niet uitgevoerd te worden." De WDM blijft eisen dat de minister er voor zorgt, dat de door hem zelf gemaakt faciliteitenre geling op de kazernes correct wordt toegepast door de commandanten. Voorts eist de WDM dat er alsnog gepraat wordt over de tegenwerking die de vereniging zegt te ondervinden." CITROEN A w MEMO Vraag de Citroënagent informatie over: •GS-ANWB Consumentenrapport •Leasing Minister van der Stoel en zijn Bulgaarse ambtgenoot Mladenov, die een bezoek van drie dagen aan ons land brengt, hebben giste ren een overeenkomst gete kend voor samenwerking op het gebied van planten- gezondheidszorg. In de be sprekingen ever internatio nale zaken werd bijzondere aandacht besteed aan de situatie in Europa na de Europese conferentie voor veiligheid en samenwerk ing, vorig jaar in Helsinki gehouden. met hééél veel nieuwtjes Dit jaar nog gezelliger dan anders. Met nog meer nieuwtjes,attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken op de Huishoudbeurs! Meubels, keukens kijkt u maar! Alleen al aan interieur- ideeën dit jaar 12.000 m Volop vakantie-ideeën Trek erop uit in binnen- en buitenland. Veel ideeen voor weekends en vakanties en u kunt dit jaar ook al bij ons boeken! Nieuwe Mode Gezellige shows om naar te kijken en om ook te kopen! Proeft u maar! Nuttige informatie over voeding, dranken... Natuurlijk mag u Doe-'t-zelf-centrum °°k ze'I proeven! 'n Klusje hier, 'n handigheidje daar... Doe-'t-zelf is nodig en voordelig. Van stekkie tot haaienstoel Voor man èn vrouw: alles over vissen. Zelfs uw visbewijs kunt u er halen! Eigen Huis '76 Bouw en verbouw, recreatie woning, isolatie, financiering, subsidies En verder alles over: Voeding, veiligheid in huis, cosmetica,creatief bezig zijn,tuin en bloemen... Kom dat nou 's samen gezellig bekijken De Huishoudbeurs-open van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Zondags van 10.00-17.00 uur. Entree f 5,- p;p. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 pers.f 3,50. Gratis parkeren. TT-biljetten aan vele NS-stations.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7