Vertrouwelijk beraad over situatie in CDA alstublieft, DRIE MILJOEN VOOR PRINS ZOU AAN PERSCHEF FOKKER ZIJN GEGEVEN Leiden definitief startplaats voor Tour de France 1978 ÏVD in senaat verdeeld over lortusakkoord Tweede Kamer Gildeplaat uit 1675 gestolen Dolfijn redt leven duiker ïmaak Prinses Anne in observatie na val met paard Bergman verlaat Zweden KLASSIEKE MEUBELEN PERZISCHE TAPIJTEN EXCLUSIEVE VERLICHTING £eicUe (SouAO/ró Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ertsnties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Donderdag 22 april 1976,66e jaargang no. 20407 Internationale VARA'S Internationale op Ned. II om 21.35 uur. Om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken en om 20.40 uur Daar komen de schutters. Achter het nieuws, om 22.45 uur: amusementspro blemen. Ned. I om 19.55 uur All in the family en om 20.20 uur Mong olië (2). Zonnig maar schraal Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige noord oostelijke wind. Naximumtem peraturen van 10 tot 15 graden. Morgen: Zon: 5.26-19.51 Maan: 02.58-13.55 Schev. hoogw: 10.43-23.24 Laagw: 5.59-19.01. (Van onze sportredactie) Leiden als startplaats is mede mogelijk geworden T De. Gourde France start in 1978 omdat de enige sponsor, „De Vleesmeesters" bij definitief in Leiden. Een „gunstig verlopen ge- m0nde van Eimert Teekens te kfennen heeft gege- sprek tussen de Leidse wethouders Tesselaar en ven garant te staan voor het benodigde bedrag. Waal, de organisatoren Vonk, Riethoven en Kou- Op 14 mei komt Tour-directeur Felix Levitan naar wenhoven en minister Westerterp van Verkeer en Leiden om in tegenwoordigheid van o.m. minister Waterstaat ruimde gisteren de nog bestaande Westerterp en (waarschijnlijk) de Franse ambassa- hindermssen uit de weg. deur de contracten te tekenen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/EINDHOVEN - Waar schijnlijk nog deze week zullen K.V.P- partijvoorzitter W. Vergeer en de voor zitter van het C.D.A.-bestuur professor P. Steenkamp met initiatieven komen voor een vertrouwelijk overleg tussen vertegenwoordigers van de K.V.P, de A.R. en de C.H.U. om uit de C.D.A.-pro- blemen van de laatste tijd te geraken. Deze initiatieven zijn ontstaan uit de vrees, dat binnen de A.R. als het zo doorgaat - vermoedelijk geen tweeder de meerderheid te verkrijgen is voor het uitkomen met een gezamenlijke C.D.A.-lijst. De heer Vergeer voert hierover vandaag al besprekingen. De topfiguren van de K.V.P. hebben de laatste dagen moeten vaststellen, dat de brief van de A.R.-professor Goud zwaard over de zware voorwaarden van de A.R., om tot één C.D.A.-lijst te ko men "als een zwaard" gewerkt heeft. "Als we zo doorgaan, dan halen we het niet", zei K.V.P.-partijvoorzitter Vergeer gisteravond op een provinciale bijeen komst in Almelo van zijn partij. Hij wees er daarbij op, dat de brief van professor Goudzwaard de tegenstellin gen ook binnen de A.R. versterkt heeft. "Daarom moet er nu een initiatief ko men om tot de eenwording te geraken", aldus de heer Vergeer. Tal van K.V.P-afdelingen bezinnen zich de laatste dagen eveneens over even tueel te ondernemen akties. Zij weten ^ich gesteund door vele A.R.- en C.H.U. afdelingen in het land, die allen voor standers zijn van het C.D.A. en de gezamenlijke kieslijst. Botsing met trein In Taiwan zijn bij een botsing tussen een schoolbus en een trein voorlopig veertig schoolkin deren gedood. Maar vermoedelijk zullen veel van de 39 gewonde kinde ren de komende da gen nog bezwijken. In de trein waren geen slachtoffers. Het ongeluk wordt geweten aan de chauffeur van de bus die had gepro beerd de trein in te halen en vóór de trein een spoorweg overgang te passe ren, daarmee de ro de lichten nege rend. Ook de chauf feur kwam om het leven. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Terwijl socialisten en liberalen in de Tweede Kamer zoeken naar de meest gewenste procedure voor het Jonden van hun principiële akkoord over een nieuwe abor- inswetgeving, is in de Eerste Kamer een campagne gaande ook daar een meerderheid voor de nieuwe regeling voor nngerschapsonderbreking te bereiken. p dit moment lijkt een dergelijke meerderheid nog niet inwezig, omdat een aantal WD-senatoren niets wil weten 1 een grotere abortus-vrijheid. Ook enkele PvdA-leden van Eerste Kamer hebben aarzelingen. KVP-voorzitter (tevens nator) W. Vergeer verklaarde onlangs veelbetekenend, dat it aannemen van een nieuwe abortus-wet in de Tweede imer nog niets zegt over de uiteindelijke situatie, tussen komen bij het parlement nog voortdurend grote mtallen protesten tegen een nieuwe abortuswetgeving binnen. ;n aanzienlijk aantal ervan bereikt echter de kamerleden et, omdat ze worden geweigerd. Het gaat hier om een aantal lor een actiegroep voorgedrukte protesten, waarop alleen lam en adres ingevuld behoeven te worden. Op deze brieven vermeld, dat de enveloppen met 35 cent moeten worden ïfrankeerd, maar het drukwerktarief is intussen 40 cent worden. De kamerleden krijgen vele protesten dus met rafport aangeboden. Dit heeft zo'n omvang aangenomen, dat brieven worden geweigerd en dus teruggaan naar de zenders. DEN HAAG Uit een vitrine in de Ravesteinzaal van het ge meentemuseum in Den Haag is een zilveren gildeplaat uit 1675 gestolen. Volgens de politie heeft de diefstal in de nacht van dinsdag op woensdag plaatsgevonden. De gildeplaat is ongeveer 70.000 gulden waard. Tijdens de laatste ronde dins dagavond van de suppoost hing de plaat nog in de vitrine. De diefstal werd gistermorgen voordat de bezoekers van die dag in de zaal waren gearri veerd, ontdekt. De overige in de vitrine staande voorwerpen bleven onaange roerd. G. Aalbertsberg Den Haag De commissie Donner heeft al geruime tijd gegevens in haar bezit waaruit zou kunnen blijken dat de Lock heed-function aris Fred Meuser in mei 1962 drie miljoen gulden heeft afgele verd ten behoeve van Prins Bernhard. Het geld zou in ontvangst zijp genomen door de toenmalige chef public relations van de vliegtuigfabriek Fokker de heer G. Aalbertsberg. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft giste ren bevestigd dat de commissie Dormer, die de eventuele rol van Prins Bernhard in het Lockheed-schandaal onderzoekt, thans de waarde van de gegevens onder- zoekt. De opgetekende feiten zijn aange dragen door buitenlandse journalisten. De overdracht van het geld zou op 23 mei 1962 op de luchthaven Schiphol heb ben plaats gehad in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van Lockheed in Nederland, de heer Ard Johansen. Deze is enkele jaren geleden overleden. De heer Aalbertsberg (68) kan als gevolg van zijn gezondheidstoestand de juistheid van de genoemde feiten zelf niet bevestigen. Hij ligt al een jaar lang in coma. Aal bertsberg aanvaarde zijn functie als chef public relations bij Fokker op 1 novem ber 1959. Op 30 juni 1962 nam hij ontslag. Woordvoerders van de Lockheed-fabrie- ken in Amerika zeggen van de over dracht van drie miljoen gulden op Schip hol niets te weten. Ook de subcommissie van de Amerikaanse senaat, die het Lockheed-schandaal onderzoekt, de com missie Church, heeft laten weten van het bestaan van documenten die in deze rich ting wijzen niets te weten. LONDEN (DPA) Een dolfijn voor de kust van Cornwall (Engeland) heeft een duiker die in moeilijkheden verkeerde, gered. In het reddingsvest van de duiker was water gekomen. Toen hij een duikster een teken gaf dat hij hulp nodig had, kwam dolfijn „Beaky" in actie. Als een raket schoot hij op de duiker toe, manoeuvreerde zich onder de man en loodste hem naar het wateroppervlak, waarna de duiker zich in de boot kon hijsen. Beaky was geen onbekende voor de duikers, maar voorheen had hij de reddingsoefeningen alleen maar ver stoord. De duikster die de reddingso peratie van de dolfijn gadesloeg, hac dan ook nooit de verhalen geloofd dal dolfijnen mensen redden, die dreiger te verdrinken. hdat de meeste rokers mindei Men roken... ■is er nu kauwgom in de handel. «af de smaak van een sigaret be derft. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Het kauwgom is geen geneesmid del maar een hulpmiddel voor de zwakken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Prinses Anne (26) van Groot-Brittannië is gistermiddag in Dor set van haar paard gevallen. De prinses beschadigde haar ruggegraat en liep een gespleten wervel op. Ze bleef geruime tijd bewusteloos en werd naar een zie kenhuis vervoerd. Haar man, kapitein Mark Phillips, hoopt dat ze spoedig weer de oude zal zijn. Zij nam nabij Blandford deel aan moei lijke proeven voor paarden, waarbij haar rijdier over 19 hekken moest springen. Tijdens de laatste sprong over een v-vor- mig hek stortte de prinses van het pard dat de bovenkant van de versperring geraakt had. Het dier kwam onderstebo ven op prinses Anne terecht. Ze werd overgebracht naar het zieken huis van Poole, waar de artsen besloten haar in observatie te nemen. Kapitein Mark Phillips, die aan dezelfde proeven had deelgenomen maar het ongeval niet bemerkt had, omdat hij voor zijn vrouw reed, zei gisteravond: „Prinses Anne zal misschien al tijdens het weekeinde de ruitersport weer kunnen beoefenen". De artsen spraken vanavond de voorbari ge hoop van kapitein Phillips tegen. Zij verklaarden, dat Prinses Anne nog gerui me tijd erge pijn in de rug zal hebben. Mark Phillips - in de laarzen op de voorgrond - buigt zich over zijn bewusteloze vrouw, prinses Anne Bejaarde deed pijnlijke ontdekking DEN HAAG - Een 76-jarige bewoner van de Haagse Kock- straat, die in oktober bij de politie aangifte had gedaan van het feit, dat er bij een inbraak uit zijn woning 1000 gulden ver dwenen waren, kwam gisteren tot de pijnlijke ontdekking, dat hij verreweg het grootste deel van de buit over het hoofd ge zien moet hebben. Gisteren heeft hij bij de politie aangege ven, dat bij de inbraak ook 25 spaarbrieven aan toonder met een totale waarde van 25.000 gulden gestolen moeten zijn. De man verklaarde tegenover de politie, dat hij had gemeend dat de spaarbiljetten in een kluis op de bank lagen. Parade verboden De Ierse politie heeft de voorgenomen parade van de Sinn Fein (de politieke vleugel van de illegale IRA), die zndag gehouden zou worden, verboden. De Sinn Fein wilde de opstand van de Ieren tegen de Britse strijdkrachten in 1916 herdenken. Keetje Tippel vorig jaar meest succesvolle film AMSTERDAM De Neder landse film „Keetje Tippel" was in 1975 in ons land de meest succesvolle film. Dat blijkt uit het jaarverslag vam de Nederlandse Bioscoopbond. Criteriumbij deze beoordeling was de behaalde omzet. De lijst bestaat voorts uit: The Towering Inferno (2) The man with the golden arm (3) Rooie Sien (4), Gone in 60 seconds, (5), j Dokter Pulder zaait papavers (7), Jaws (7), Godfather deel twee (8), Emanuelle (9) en Mur der on the Orient Express. (10) Bij de eerste twintig staan ver der de Nederlandse films Mari- ken van Nieumeghen (14) Het jaar van de kreeft (15) ert Kind van de zon(18) In totaal werden in 1975 in ons land 309 hoofdfilms geïmpor teerd, waarvan 108 uit de Ver enigde Staten, 55 uit Frankrijk, 41 uit Engeland' 31 Italië en 19 uit West-Duitsland. STOCKHOLM (AP) De be roemde Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman heeft zijn land verlaten in verband met moeilijkheden die hij met de Zweedse belastingdienst heeft. Alle nog lopende projecten en contracten in Zweden zijn afge broken. Bergman maakte een en ander vanmorgen bekend in een open brief. Het is niet bekend naar welk land hij is vertrokken. De 58-jarige Bergman werd in januari van dit jaar in hechtenis genomen in verband met belas- tmggfraude. Kort daarna kreeg hij een zenuwinzinking. Hoewel de strafzaak niet doorgaat, zul len de autoriteiten wel proberen de achterstallige belasting via de rechter terug te krijgen. In zijn open brief zegt Bergman dat hij zijn hele fortuin in Zwe den zal laten en ter beschikking van de belastingdienst zal stel len om te bewijzen dat hij niet vertrekt om onder de belsting- zaak uit te komen. Muzikale val De val van vi ce-premier Teng Hsiao-ping van China is op muziek gezet. Cor respondenten hoorden een offi ciële zanggroep een ballade voordragen, waarin de val van Teng en de aanstelling van pre mier Hoea Koeo-feng worden geprezen. Heroïne In New York zijn 33 belangrijke smokkelaars van verdovende middelen gearres teerd en in staat van beschuldi ging gesteld. De mannen zouden in Amerika aan heroine voor meer dan een ton en cocaïne ter waarde van 1,5 miljard gulden hebben ingevoerd. Dar. Hogewoerd 163 Leiden - Tel. 12.14.04 Donderdag koopavond.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1