Wagenaar schoof op naar derde plaats VUELTA MILJOEN VOOR START Zweden hielp Tsjechen sneller aan de wereldtitel ijshockey Grootmeesters namen in schaakstrijd afstand m >/r ó/eis Succes op Duindigt kwam terug voor Joop Smolders lussische basketbalploeg dl niet tegen Israël spelen lüNDERDAG 22 april 1976 EE1DSE COURANT PAGINA 13 Een weddenschap Paul Chomel, een fervent supporter van St. Etienne, gaat maar vast op weg. Hij wil op 12 mei de Europa Cupfinale in Glasgow legen Bayern München bijwonen en omdat hij gewed heeft dat hij de reis op de fiets zou maken als St. Etienne die eindstrijd zou bereiken, stapt hij zondag op zijn karretje. Omdat Paul Chomel in Lyon woont, zal hij ruim veertienhonderd kilometer moeten afleggen. Hij hoopt er gemiddeld dik honderd per dag weg te trappen en is dan twee dagen voor de finale in Glasgow. Waarschijnlijk met zadelpijn. Incidenten bij E. K. pikeurs (Van onze sportredactie) OSLO Opnieuw is gebleken dat grote verschillen in de draf reglementen het Euro pees kampioenschap voor beroepspikeurs meer kwaad dan goed doen. In Oslo werd door de Noorse drafsportautoriteiten zon der meer hun kampioen Ulf Thoresen als vervanger van de nog steeds niet versche nen Roemeense rijder George Tanase inge zet. Ondanks protesten van het bestuur van het Europees circuit en de weigering van een drietal rijders (Guzzinati uit Italië, de Belg Franklin Desoete en Jan Wagenaar) om niet te starten, dreven de Noren met het regle ment in hun hand hun zin toch door, omdat volgens de totalisatorbepalingen geen paar den geschrapt mogen worden. De Noorse kampioen werd echter wel buiten de punten telling voor het algemeen klassement gehou den. Een tweede incident deed zich voor toen in de openingskoers de leider in het klasse ment, Rolf Dauzenberg, ten val kwam en de koers moest worden afgebeld. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag dat hij niet zou kunnen starten, klom hij toch weer op de sulk. Ondanks hevige pijnen in zijn linker been slaagde hij er toch nog in om deze koers te winnen. Jan Wagenaar deed het voortreffelijk. Hij scoorde een zesde, een zevende en een eerste plaats en werd in een koers uitgeschakeld. Zijn zege boekte hij met „Tanasca" na een koers waarin hij pas op de laatste tweehon derd meter in de aanval ging. Met een prachtige eindsprint overrompelde hij de kopgroep. De stand in het klassement luidt als volgt: 1. Rolf Dauzenberg (Duitsland), 132 punten; 2. Olie Goop (Zweden) 126 punten; 3/4. Jan Wagenaar (Nederland) en Alain Sionneau (Frankrijk), ieder 116; 5. Horst Bandemer (Duitsland) 112; 6. Franklin Desoete (België) 108; 7. Adolph Ubleis (Oostenrijk) 106; 8. Preben Kjaarsgard (Denemarken), 105; 9. Vittorio Guzzinati (Italië) 101,5; 10. Laszlo Ferge (Hongarije) 101; 11. Gunnar Eggen (Noorwegen) 100; 12. Aarne Nyman (Fin land) 90.5. x De Oostenrijkse pikeur Adolf Ubleis neemt in het Europees circuit een bescheiden zevende plaats in. Het schijnt hem te verdrieten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIII^ (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Voor de familie Smolders was het succes weer terug op Duindigt. Het was jaren geleden dat een paard van de eigenaar van de Duindigthoeve, Joop Smolders de Wassenaarse winnaarsring in mocht stappen. Vroeger had de familie veel volbloeds op Duindigt en won bijna alle klassieke rennen. Daarna gingen ze hun rengeluk in België zoeken, waar ze nog veel paarden in training hebben. Dit seizoen kwam de driejarige Square Gift echter bij de uitstekende trainer Bertus Riem in training en gisteren bracht schoonzoon Henk van der Kraats bij het tweede optreden op Nederlandse bodem van Square Gift het paard als eerste over de eindstreep. De eerste ren van de middag werd gewonnen door de grote outsider Allentown met Frans Vandeuren. Misschien had Diamond Bill met Keinzler uit Duitsland kunnen winnen als Vandeuren deze combi natie niet had gehinderd. De Duitse jockey diende een protest in maar dat werd door het rencomité afgewezen. Ook Dieter Weisc reed in de derde ren met Osiris niet helemaal volgens de regels. Hij bleef echter winnaar, ondanks een onderzoek van het rencomi té. Een eerste succes voor eigenaar Van Bellen in de rensport Hij is baanfotograaf op Duindigt en moest nu zelf met zijn paard op de foto De uitslagen waren: Enterprise-prijs (2520 meter): 1. Ninon la Plata (v. Duivenvoorden) km.tijd 1.25,7, 2. Matthieu Areta, 3. Nevada K. Toto: winnend 16,60, plaats 5,10 - 2,20 - 3,30, koppel 72,20, trio 5.414,60. Duke of Decaturprijs (2120 meter): 1. Opulent Pride (P. Smit) 1.28,0, 2. Olga Anjo, 3. Norman Bronseee. Toto: winnend 13,10, plaats: 3,90 - 1,60 - 2,50, koppel: 46,30. King of Peaceprijs (1800 meter): 1. Allentown (F. Vandeuren) 1.57,9, 2. Diamond Bill, 3. Feuerboy. Niet gestart: Petty Larceny. Toto: winnend 4,20, plaats 1,10 -1,10 -1,10, koppel 3,20, trio 65,30. Criterium der amateurrijders (2120 meter): 1. Lord Faune (D. Suykerbuyk) 1.23,6, 2. Miltiades J., 3. Larina T. Niet gestart: Jolly Bird en Karei de Groote. Toto: winnend 3,50, plaats 1,70 - 1,80 - 3,10, koppel 24,80. i Dooye- (orry, 3. lend 5,6 tineprijs 2. Albatros, 3. Imponente. Toto: winnend 3,20, plaats 1,60 - 2,70- 1,50, koppel 13,10. Polardachspriis (1600 meter, met autostart): 1. Nino Song (J. weerd) 1.21 j, 2. Marco IJmuiden, 3. Nenuphar. Toto: winnend 4,30, plaats 2,80 - 3,00 3,10, koppel 20,80, trio 450,00. Lucienneprijs (1900 meter): 1. Osiris (D. Weiss) 2.08,7, 2. Arequipa, 3. Maxim. Niet gestart Wilfreds Boy. Toto: winnend 3,90, plaats 2,60 - 2,80, koppel 19,20. Star Erformerprijs (2040 meter, met autostart): 1. Lantoni H. (P. Zandt) 1.20,7, 2. Leos H.. 3. Ka ballus. Toto: winnend 3,10, plaats 1,40 - 2,00 - 1,70, koppel 6,20, trio 88,40. Sceptreprijs (2040 meter, met autostart): 1. Mona Buitenzorg (F. Ee ren berg) 1.24,0, 2. Lia Axvile, 3. Menno Silk. Niet gestart Mr. Marinus. Toto: winnend 20,20, plaats 7,60 - 23,30 - 3,20, koppel 191,60. Totalisatoromzet 377.781,-. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1EMERHAFEN CSKA Moskou, de Europese kerhouder basketball, heeft geweigerd uit te men tegen Israël in het toernooi van Bremerha- b. Met instemming van de Israëlische ploeg bben CSKA en België van groep gewisseld. >KA zal nu spelen tegen West Duitsland, Groot ittannië en Nederland. De groep van Israël staat verder uit België, Frankrijk en Oostenrijk. k Russen willen wel tegen Israël spelen als dit team de finale haalt van het toernooi, dat vandaag is begonnen en voor Nederland de eerste stap moet zijn naar Olympische deelneming. Hiertoe zal echter ook een goed resultaat bereikt moeten worden in het sterker bezette toernooi van Sofia, van 18 tot en met 23 mei, waarna de ploeg kan worden uitgezonden naar Hamilton (Canada) waar eind juni/begin juli het Olympisch kwalificatietoer nooi wordt gehouden. Een lange weg. 'Doyer op schot in militair hockeyteam EINDHOVEN - Het Neder landse militaire hockeyteam ift gisteren in Eindhoven de •land tegen Frankrijk ge melijk gewonnen. Vijf keer Ifen de Nederlanders het doel en zelfs het ontbre- in een tegentreffer gaf krachtsverschil niet juist Bij de rust stonden de Neder landse militairen al met 3—0 voor. Doyer sloeg na tien minu ten uit een straf corner in en even later strafte Van de Berg een van de vele blunders van de Franse doelman af: 2—0. Zeven minuten daarna scoorde Doyer opnieuw, uit een korte hoekslag. Na de rust kregen de Fransen weer vat op het spel, maar zij waren niet in staat van hun grotere bewegingsvrijheid te profiteren. Het duurde tot diep in de tweede helft, voordat Ne derland tot een betere organisa tie in de aanval kwam. Van Nes bracht de stand op 40 en Doyer zorgde voor de eindstand 5-0. heidsrechters oor Europese lekerfinales ERN De Hongaarse scheids- fchter Karoli Palotai is giste- en door de UEFA aangewezen m de finale te leiden van het «mooi om de Europese beker Iwor landskampioenen tussen lyern München en St. Etienne P12 mei in Glasgow. Ie Fransman Wurtz is scheids- ichter bij de eindstrijd om de uropese beker voor bekerwin aars in Brussel (5 mei) tussen nderlecht en West Ham Uni- :d. Ie eerste finalewedstrijd van et UEFA-toernooi tussen Club rugge en Liverpool, op 28 april L Engeland, wordt geleid door Zwitser Hungerbühler. Bij de turn in Brugge op 14 mei is e Oostduitser Glöckner. LENINGRAD - De Nederland se worstelaars Ton de Rooy en Ruud Brinkman werden giste ren in de eerste ronde van de Europese kampioenschappen Grieks-Romeins uitgeschakeld. De bedden zijn wel 2.30 m lang In het Olympisch dorp van Montreal zijn negenhonderdentachtig appartementen. Toch zullen de deelnemers en deelneemsters nogal nauw gehuisvest zijn. In elk appartement moeten veertien atleten worden ondergebracht. In een kamer (waarvan foto) staan vier bedden, in drie andere kamers slapen acht atleten en twee zullen hun nachtrust moeten nemen in de keuken. In bed hebben ze wel de ruimte, want ze zijn 2.30 meter lang. Zelfs een basketballer kan dus languit liggen. Voor elke atleet zijn er wel een afsluitbare kast voor persoonlijke bezittingen, een ldeerkast en een bureau met leeslamp. Het zal vol worden in zo'n appartement met in totaal veertien mannen of vrouwen. De dames op de foto behoren tot het legertje Olympische hostesses. MADRID Negentig renners in negen ploegen - vier Spaanse, drie Belgische en twee Neder- tndse beginnen morgen aan de 3271 kilometer toge eenendertigste Ronde van Spanje. Met een Jjdrit in Estepona over vijf kilometer start de "uelta die op 12 mei in San Sebastian eindigt. De twee Nederlandse ploegen in de Ronde van Spanje zijn als volgt samengesteld: TI-Raleigh (Peter Post): Hennie Kuiper, Ger Kne- temann, Jan van Katwijk, Bert Pronk, Ko Hoogen- doom, Aad van der Hoek (Allen Nederland), Die- derich Thurau en Günther Haritz (beide WD1) en José Decauwer (Bel). Het starten van Gerben Karstens is afhankelijk van een medisch onder zoek dat hij een dezer dagen zal ondergaan. Mocht hij niet starten dan wordt hij vervangen door Cees van Dongen. Frisol (Piet Liebregts): Cees Priem, Theo Smit, Gerard Tabak, Gerard Kamper, Henk Prinsen, Fedor den hertog (allen Ned.), Roger Gilson (Lux.), Paul Lannoo, Willy Vanneste (beiden België), Don Allan (Austr.). Zweden hielp een handje en de uit vorm zijnde Russische doelman Tretjak ook. Hij is gepasseerd door Jax en de stand werd daardoor 3-0 voor de Zweden. KATOWICE Door de hulp van de Zweedse ploeg is Tsjecho-Slowakije gisteravond al ze ker geworden van de wereldtitel ijshockey in de A-groep. De Tsjechen bleven ongeslagen door met 5—1 van de Verenigde Staten te winnen en Zweden versloeg Rusland met 43. Het was de eerste overwinning van een Zweed se ploeg op de veelvoudige wereld- en Olym pisch kampioen sinds 1963. De nederlaag van Rusland was voor een groot deel te wijten aan doelman Tretjak, die in normale vorm zeker drie van de vier Zweedse treffers had kunnen voorkomen. Na een kwar tier werd het 1—0 voor Zweden door Bond. Weliswaar maakte Jakoesjev kort na het begin van de tweede periode gelijk, maar nog geen tien minuten later stond het 4—1 voor Zweden. Ahlberg, Jax en Labraaten namen die treffers voor hun rekening. Het duurde tot drie minuten voor het einde van de wedstrijd voordat de Russen de stand een iets draaglijker aanzien konden geven door doelpunten van Michailov en Sjadrin. Verder kwamen de Russen niet en dat betekende tegelijk vreugde bij de Tsjechen, die vier jaar geleden in Praag voor de laatste keer de wereldtitel hadden veroverd. Daarvoor waren zij wereldkampioen geweest in 1947 en 1949. Stand in de kampioensgroep na acht wedstrij den: 1. en wereldkampioen Tsjecho-Slowakije 8 gespeeld, 16 punten, doelsaldo 598; 2. Rus land 8-10 (40-19), 3. Zweden 8-10 (26—21), 4. Verenigde Staten 8—7 (2028). Tsjecho Slowakije nam geen enkel risico en versloeg Amerika met 5-1. Op de foto de eerste Tsjechische treffer, van de stick van Novy. LEEUWARDEN - In de zesde ronde van de strijd om het Ne derlands schaakkampioenschap in Leeuwarden zijn de bokken van de schapen gescheiden. De grootmeesters Timman en Don- ner hebben afstand genomen van hun tegenstanders, die het met een minder indrukwekken de titulatuur moeten doen. De hoofdklassers Van Wijger- den en Baljon hielden het één zitting vol en moesten in de hervatting capituleren tegen resp. Timman en Donner. Tim man heeft de leiding met 5 pun ten, gevolgd door Donner met 4 1/2. Enigszins verrassend komt daarachter de Hagenaar Van der Vliet met vier punten. Hij won vanuit slechtere stelling van Witt Deze oud-jeugdkam pioen is met een half punt sterk „onderbetaald". Ook Hans Ree kan de beide grootmeesters nog serieus bedreigen. Hij speelde tegen Enklaar die urenlang een zwakkere stelling verdedigde. Na twee zittingen werd de partij afgebroken met winstkansen voor Ree. Uitslagen: vijfde ronde: Van der Weide - Kuijpers 112 - 1/2; zesde ronde: Donner - Baljon 1—0; Tim man - Van Wijgerden 1—0; Ree - Enklaar afg.; Kuijpers - Hartoch 1/2 - 1/2; Ligterink Van der Weide 1_0; Witt - Van der Vliet 0—1. Stand na zes ronden: 1. Timman 5 punten, 2. Donner 4 1/2 pnt, 3. Van der Vliet 4 pnt. 4. Van Wijgerden 3 1/2 pnt., 5. Ree 3 pnt, (1 afg.), 6. Enklaar 2 1/2 pnt. (1 afg.), 7. Baljon, Hartoch, Kuijpers en Ligterink 2 1/2 pnt, 11. Van der Weide 2 pnt., 12. Witt 1/2 pnt Noor Kristensen ,,op proef' FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tom Kristensen is een naam die misschien aan de selectie van FC Den Haag wordt toegevoegd. Het Noorse 17-jarige talent, door Tor Fugl- set geïntroduceerd, maakte gis teren in het Zuiderpark zijn eerste proef training mee. De spits, afkomstig uit Odda, zal een week in de selectie van Boskov vertoeven, voordat er over een eventueel contract wordt beslist. Mercasol toch in eredivisie basketball (Van onze sportredactie) LEIDEN Mercasol, de. uit de eredivisie gedegradeerde Leidse basketballvereniging,- zal het volgend seizoen toch weer in de hoogste afdeling uit komen. Het door Perquin (Roestpantser) gesponsorde ex-BS Leiden weet zijn begroting ook voor het ko mend jaar voldoende gesteund. Voorts heeft Mercasol de Ame rikaan Tim Parker (oud-speler van Gerard de Lange, Kinzo en ASVU) gecontracteerd en heeft coach Hennie Blom voor een jaar bijgetekend. Zeiler Vollebregt geblesseerd HYERES Peter Vollebregt, Nederlandse deelnemer aan de Franse Olympische kwalificatie wedstrijden zeilen in de Finnjol- lenklasse, heeft een rugblessure opgelopen en moest opgeven. Hij komt naar Nederland terug en heeft dan nog tien dagen om te herstellen door voor Euro pees kampioenschap begint. Engelse league LONDEN Manchester United heeft gisteravond de kans op het Engels kampioenschap vrij wel verspeeld. Het verloor de thuiswedstrijd tegen Stoke City met 1—0. Derby County verloor in derby met 31 van Everton. Liverpool blijft op de eerste plaats, op een punt gevolgd door Queens Park Rangers. Beide ploegen moeten nog een wedstrijd spelen. Man chester United heeft een achter stand van vier punten, met een wedstrijd minder gespeeld. Acht Belgische wielrenners vooraan LIGNY De Belg Herman van Springel heeft gisteren de wie- Ierwegwedstrijd Charleroi Ligny gewonnen. Hij legde de 204 kilometer af in 4 uur en 53 minuten. Zijn landgenoten Freddy Maer- tens en Frans Verbeeck gingen elf seconden later als tweede en derde over de streep. Piet van Katwijk was met een negende plaats de beste Nederlander. Tiende werd Joop Zoetemelk, diede bergprijs van deze wed strijd won. De uitslag: 1. Van Springel (Bel) 204 kilometer in 4 uui 53 minuten; 2. Maertens (Bel) op 11 sec., 3. Ver beeck (Bel) z.t, 4. Teirlinck (Bel) z.t. 5. Godefroot (Bel) z.t„ 6. Dierickx (Bel) z.t. 7. Merckx (Bel) z.t., 8. Pul- lentier (Bel) z.t., 9. Van Katwijk (Ned) z-t, 10. Zoetemelk (Ned) z.t, 29. Kuiper (Ned) op 1.03. Bergrprijs: 1. Zoetemelk 17 punten, 2. David (Bel) 15, 3. Raux (Bel) 6.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13