Knobel: krachten meten met Belgisch elftal en de KNVB *1 Cruijff wil alleen aanloop naar Argentinië meemaken Ook Zweden weigert subsidie voor film van Deen Thorsen Ontkoppeling functies bondscoach en technisch direkteur PRIOR VAN MET JONGEREN NAAR AZIË KORTE METTEN Aartsbisschop Saigon vraagt erkenning van de realiteit Onverwachte daling bij hervormde predikanten PAGINA 11 (Van onze sportredactie) ZEIST Johan Cruijff is nog niet op zijn besluit teruggekomen. „Ik speel in Argen tinië niet. Ik heb er werkelijk geen zin in om nog eens een paar weken in een trainingskamp te gaan omdat er zo nodig om een wereldkampioenschap gevoetbald moet worden", aldus Cruijff die daarmee aangaf zijn mening de afgelopen twee jaar niet veranderd te hebben, want onmiddel lijk na het wereldkampioenschap in'Mun- chen zei hij al er in Argentinië niet bij te zullen zijn. De redenen zijn overigens nog steeds niet helemaal duidelijk. Geen sterveling gelooft immers dat hij een wereldkampioenschap alleen laat schieten omdat hij gruwt van een langdurig trainingskamp. Cruijff: „Na tuurlijk zijn er meer redenen. Die geef'ik echter niet prijs. Ze zijn te persoonlijk." Cruijff heeft er overigens geen bezwaar tegen om de aanloop naar Argentinië mee te maken. „Indien Knobel me bij de voor ronden nodig heeft, speel ik. Dat ervaar ik niet als een al te groot bezwaar. Maar nogmaals, in Argentinië wil ik er niet bij zijn. Tegen die tijd is het welletjes. Ik heb alles al een keer meegemaakt. Zijn wegvallen ziet Cruijff niet als een onoverkomelijk bezwaar. „Je moet je eerst afvragen of ik tegen die tijd nog wel aan de top sta. Afgezien daarvan is het voor het Nederlandse voetbal helemaal zo slecht niet als ik in Argentinië niet speel. Het is maar wat je uitgangspunt is: wereldkam pioen worden of bouwen aan een jong team dat vier jaar later een eind kan komen. Ik vind dat je voor het laatste moet kiezen. Dat is ook de reden dat ik me wel beschikbaar stel voor de voorronden. Ik wil er met mijn inbreng toe bijdragen dat Nederland Argentinië haalt, opdat jonge spelers daar tijdens dat toernooi een brok ervaring kunnen opdoen in het belang van de toekomst van het Nederlandse voetbal". Een nobel streven van Cruijff. Al eerder echter heeft hij uitspraken herroepen, vooral als hij er financieel een stuk wijzer van kon worden. Cruijff: „Nu echter niet. Mijn besluit staat onherroepelijk vast, hoe wel ik best toe wil geven dat ik mens genoeg ben om niet uit te sluiten dat zich omstandigheden kunnen voordoen die een verandering van besluit zinvol maken". Een opmerking waarmee Johan Cruijff alvast aangeeft in welke richting de KNVB moet denken om hem tegen de tijd, dat Argentinië actueel wordt, alsnog te strik ken. Waarbij ditmaal niet de financiële verlangens van Cruijff centraal staan, maar zijn wens om zich in ieder geval buiten de ploeg om te mogen voorbereiden. Vier spelers die in het buitenland tot de vedetten behoren. Rensenbrink, die zichzelf niet meer naar Argentinië (wk 1978) zien gaan. Knobel, naast hem, ontworpen die na dat wereldtoernooi moet gaan functioneren. Neeskens, Rep en Cruijff, heeft een nieuwe structuur EIST Bondscoach eorge Knobel staat aan vooravond van twee taal verschillende achtproeven. De eerste zondag in het Feye- jordstadion, de tweede ilgende week dinsdag ;hter een tafel ergens het KNVB-sportcen- um in Zeist. Centraal het eerste gevecht aan de Belgen, de klip e omzeild moet worden i het Nederlands elftal de halve finales van :t Europese kampioen- hap voor landenteams loodsen. In het tweede vecht dat Knobel moet leren staat het dage- jks bestuur van de NVB als opposant ge- ed. or de toekomst van het Ne- rlandse voetbal is vooral de ifrontatie tussen Knobel en 4 KNVB van belang. Het ge- rek dat Knobel dinsdag met KNVB heeft vormt de eerste ip naar de oplossing van alle oblemen die zich al jarenlang Cid het Nederlands elftal voor- obel: „Dinsdag wordt over de Itkoppeling van de functies jndscoach en technisch direk- ur gepraat." Een stokpaardje m Knobel, want al meer dan r half jaar geleden liet hij 1 ten bezig te zijn met plannen ieen scheiding van die twee icties, tot nu toe gebundeld in handen van een man, behels- n. Plannen die Knobel inmid- Is volledig heeft uitgewerkt. t:t is daarbij alleen de vraag hoeverre het bondsbestuur K plannen zal realiseren, lobel: „In theorie is het best verdedigen dat de functies n bondscoach en technisch di- rtteur ineenvloeien. In de aktijk kan het echter niet. Als ndscoach ben je, ondanks het t dat je maar een beperkt "ntal wedstrijden per ja#r selt, te prestatief bezig. Wat in praktijk betekent dat je te inig de grote lijnen in de en houdt en te veel die over- ining in de eerstkomende in land." n situatie waarin Knobel ver- dering wil brengen door het istellen van een bondscoach Hoewel Knobel die naam nog niet bekend wilde maken, ligt het voor de hand dat hij het oog heeft laten vallen op Rinus Mi- chels. „Daar zeg ik geen ja en geen nee op. De naam van ae nieuwe bondscoach is op dit moment ook nog niet aan de orde. Ik heb trouwens met de man die ik bedoel nog geen gesprek gevoerd. Eer st moet ik het bondsbestuur achter mijn plan krijgen, pas dan kunnen we spijkers met koppen slaan. De nieuwe man moet echter een toptrainer zijn. Iemand ook die er geen bezwaar tegen heeft slechts prestatief bezig te zijn." Met de uitvoering van Knobels plannen is overigens een lange tijd gemoeid. Knobel: „Ver wacht niet dat die ontkoppeling binnen enkele maanden rond is. Dat is een kwestie van zo'n twee jaar. Na de wereldkampioen schappen in Argentinië moet de nieuwe structuur gaan werken, niet eerder. Tot op dat moment wil ik, als het even kan, de taak van bondscoach blijven vervul len. Pas na Argentinië kunnen we veranderen. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat we niet lang zaam naar die nieuwe structuur toe kunnen werken." In opmars Knobels selectie voor het duel met de Belgen. Voorste rij v.l.n.r. Geels. Willy v.d. Kerkhof, Peters, Thijssen, Meutstege, Jansen en Rep. Achterste rij v.l.n.r. Rensenbrink, Schrijvers, Suurbier, Rijsbergen, Neeskens, Ruiter. Van Kraay, Krol,Cruijff en coach Knobel. die zich louter en alleen bemoeit met de gang van zaken voor interlandwedstrijden van het Nederlands elftal en het benoe men van een technisch directeur die slechts de grote beleidslijnen uitstippelt en begeleidt. Daarbij staan de ontwikkeling van het jeugdplan, de financiële aspec ten van het interlandvoetbal, de relatie KNVB - clubs en de or ganisatie bij grote toernooien als een wereldkampioenschap en een Europees kampioen schap voor Landenteams, cen traal. Noodzakelijk Een ontwikkeling die volgens Knobel uiterst noodzakelijk is. De bondscoach: „Ik wil niet zeg gen dat een combinatie van die twee functies volstrekt onhaal aar is. De belangen liggen ech ter te veel uiteen om die twee posten in handen van één man te geven. Laat je een man beide idealen nastreven, dan ga je on herroepelijk de mist in. Dan lijdt of het een of het ander." In de nieuwe opzet (Knobel: „Voorzover ik het heb kunnen peilen voelt het dagelijks be stuur voor de ontkoppeling") meet Knobel zich de post van technisch direkteur toe. „Na mijn komst bij de KNVB heb ik het in het begin moeilijk ge had met de situatie dat het pure veldwerk maar een onderdeel van mijn functie is. Ik was an ders gewend. Inmiddels ben ik echter anders tegen de gehele materie aan gaan kijken. Ik ben langzamerhand tot de conclusie gekomen dat er in de bond veel meer te doen valt dan alleen maar eens in de zoveel tijd veld werk. Ik heb er wel zin in om technisch direkteur te worden. Een en ander houdt echter wel nauw verband met de man die dan als bondscoach wordt aan gesteld." Michels? In het conceptplan dat Knobel, dinsdag op tafel legt, is de naam van de nieuwe man genoemd. Vóór dinsdag dan nog de eerste kwartfinalewedstrijd tussen Oranje en België, een duel waar Knobel met gemengde gevoe lens tegenaan kijkt. „Het Belgi sche voetbal is in opmars. De laatste maanden heb ik vrij veel Belgische competitiewedstrijden gevolgd. Ik heb met eigen ogen kunnen zien dat het niet toeval lig is dat België met twee clubs (Anderlecht en Club Brugge) in finales van Europese toernooien is vertegenwoordigd." Knobel maakt er dan ook geen geheim van dat de dubbele con frontatie met de Belgen niet per definitie inhoudt dat Oranje tot de halve finales van het Euro pees landentoernooi doordringt De bondscoach riep zestien spe lers op van wie negen gebles seerd zijn. Volgens KNVB-arts Frits Kessel echter niet dermate ernstig dat Nederland gehandi capt binnen de lijnen komt. Slechts Rob Rensenbrink en Jo han Neeskens kampen met lasti ge blessures. Knobel echter: „Normaal gesproken kunnen ze spelen, tenzij de komende dagen vreemde dingen gebeuren." ROB HARTOG llllllllllllllll KERK EN WERELD De Deense regisseur Jens Joergen Thorsen krijgt ook in Zweden geen staatssubsidie meer voor zijn omstreden film =j|over „Het liefdesleven van Je- Izus". Als gevolg van de pro- Jltesten der kerken tegen de -ifilm, die een pornografische inslag heeft, heeft de Zweedse {staatstelevisie zijn financiële isteun ingetrokken. Daarmee is ook de verwachte subsidie van het Zweedse filminstituut h vervallen. Thorsen heeft inmiddels ge zegd, dat hij vast van plan is zijn voornemen uit te voeren. Pogingen daartoe in zijn eigen land strandden na jarenlange discussie. Frankrijk weigerde mee te werken aan de opna men. Thorsen wendde zich toen tot Zweden. De katholieke kerk en de bis schoppen van de vrije kerk van Zweden hebben tegen het reageerde Thorsen, „Zou ik denken dat hij alleen die delen in het draaiboek heeft gelezen die met sexualiteit te maken project .stelling genomen, evenals het conservatieve par lementslid Goesta Bohman en lezers van kranten in brieven aan de redactie. staatskerk, heeft het draai boek vorige week betiteld als „op en top pornografisch en heiligschennend". Op Eerste Paasdag kon men in talrijke lutherse kerken in Zweden pe tities tegen het voornemen van Thorsen tekenen. „Te oordelen naar de snelheid waarmee de eerwaarde aarts bisschop heeft geoordeeld", zo draaiboek zoals de duivel de hebben. Kerkmensen lezen het bijbel leest. De kerk kan zeg gen wat ze wil, maar ik meen te weten, dat de meerderheid van het Zweedse volk geen snars om Jezus Christus geeft. Iedereen geeft hoog op van de artistieke vrijheid in Zweden, maar je hoeft maar over deze film en de naam Thorsen te beginnen, of het establishment begint zich te gedragen als Joseph Goebbels". Als de Zweedse filmacademie niet meer zou kunnen of wil len meedoen, meent Thorsen de benodigde vijf miljoen kro nen wel bijeen te kunnen krij gen voor een onafhankelijke produktie. De Zweedse film producent Joern Donner heeft nog meegedeeld, dat binnen kort met de draaiwerkzaamhe- den zal worden begonnen, wanneer althans voldoende fi nanciën uit particuliere midde len binnen zijn. r Roger Schutz, prior van de oecumenische kloosterge meenschap in Taizé bij Lyon, zal, om een „concreet teken" te stellen, in oktober enige tijd gaan werken in de tehui zen voor stervenden, die door moeder Teresa in Calcutta zijn opgericht. Daarna gaat hij in Bangladesj een tijd onder de armen leven. De prior wordt naar Azië ver gezeld door groepen jongeren uit de gehele wereld. In India zal Roger Schutz een ^Jtweede brief schrijven „aan 0 het volk van God", welke brief na zijn terugkeer op 5 decem ber tijdens een dienst in de Parijse Notre Dame zal wor den, voorgelezen. De eerste „brief aan het volk van God", die Schutz in september 1974 heeft gepubliceerd, handelt over de bevrijding door Chris tus. Overigens hebben vijftien- tot twintigduizend jongeren uit vele landen deelgenomen aan de Paasontmoeting in Taizé. Tijdens de dienst in de met circustenten vergrote verzoe- ningskerk heeft prior Roger Schutz, herinnerd aan de doe leinden van het jongerenconci- lie, dat in 1974 van start is gegaan. Sindsdien zijn er bij eenkomsten geweest in de ver schillende werelddelen. Het aantal bezoekers aan Tai zé, die meestal tenminste een week blijven, neemt nog steeds toe en ruim honderd duizend jongeren en groepen uit honderd landen zijn gea bonneerd op de Nieuwsbrief van de kloostergemeenschap. In zijn Paastoespraak vroeg Roger Schutz de jongeren om macht en geld de rug toe te keren en om te steunen op de armeren, zodat het onrecht en het racisme wordt bestreden door het geweld van de vreed zamer. De katholieke bisschoppen van Rhodesië hebben het na tionale priesterseminarie van Chishawasha-Salisbury van de Jezuïten overgenomen en een groot deel van de staf geafrikaniseerd. Op het semi narie studeren tweëenzeven- tig zwarte Rhodesiërs, van wie er vier dit jaar priester worden gewijd. Het aantal ne ger-priesters in Rhodesië zal dan zestig zijn. Het internationale Kolpings werk zal van 19 tot 22 mei volgens jaar een internatio naal congres organiseren op het thema „de plaats van de jonge christen in gezin, be roep, staat en maatschappij". De generale raad heeft de Kol- pingsfamilies in de diverse landen gevraagd zich nu al met het onderwerp bezig te houden. Op het congres wor den vijfhonderd deelnemers verwacht uit Europa en van overzee, onder meer uit de lan den van de derde wereld. Het congres zal in Luzern worden gehouden. De Charismatische Werkge meenschap Nederland houdt van Hemelvaartsdag, 27 mei tot en met zondag 30 mei een nationale conventie in het Don Boscocomplex in Leus den over het thema „Gaven gaf Hij aan de mensen". Er is een theologische conferentie, er zijn workshops, gemeen schappelijke vieringen met sprekers, zang, muziek en eu charistie en avondmaal. Spre kers zijn onder anderen ds. H. N. van Ameron, drs. W. C. van Dam, prof. dr. P. J. Schoonen- berg s.j., prof. dr. W. Smet, prof. J. Veenhof en ds. D. Voordewind. Paus Paulus heeft de vice-pre sident van de lekenraad, bis schop Lucas Moreira Neves benoemd tot lid van de raad bij het secretariaat van de Ro meinse bisschoppensynode. Mgr. J. Joosten, deken van Echt, heeft een meditatie boekje geschreven over .Jezus Christus" geen ander fun dament". Het is de eerste uit gave van de onlangs opgerich te „Stichting Fonds verkondi ging van het bisdom Roer mond", die zich onder meer ten doel stelt goede gods dienstige lectuur in de gezin nen te brengen. Het boekje (75 pagina's) is gratis toegezon den aan de achtduizend abon nees van het Informatiebulle tin van het bisdom. De katholieke kerk in Zuid-Vietnam heeft volgens de aartsbis schop van Saigon, mgr. Nguyen Van Binh geen enkele politieke ambitie. Haar enige streven is het een apostolische kerk te blijven en niet tot een .zwijgende kerk" te worden gemaakt Het hoofd van de ongeveer 1,7 miljoen katholieken van Zuid- Vietnam roept bij de op handen zijnde hereniging van Noord en Zuid-Vietnam de katholieken op actief mee te werken aan de opbouw van het land en op politiek gebied de revolutie als realiteit te erkennen. Volgens waarnemers is op de aartsbisschop pressie uitgeoefend om met deze uitspraken een schrijven van de Vietnamese bisschoppenconferentie uit het jaar 1951 praktisch buiten werk ing te stellen. In deze brief werd indertijd de katholieke bevolking van Vietnam opgeroepen niet met de communisten samen te werken. Zou men nu in deze houding volharden dan zou de katholieke kerk in Zuid-Vietnam onder het communis tisch bewind in een nog veel moeilijker situatie terecht komen. Binnen de Nederlands hervormde kerk is de laatste twee jaar niet alleen het aantal predikantsplaatsen, maar ook het aantal predikanten gedaald. Aldus het verslag van de hervormde commissie voor het beroepingswerk over de jaren 1974 en 1975. De commissie had de daling van het aantal predikantsplaatsen verwacht, maar dat het aantal predikanten, beschikbaar voor de „gewone werkzaamheden" ook zou dalen, was niet voorzien. Eind 1972 waren er 1484 predikanten, 1973: 1468, 1974: 1453 en vorig jaar 1437. Volgens het verslag gaat deze daling in tegen alle verwachtingen en prognoses van de afgelopen jaren. De oorzaak van de dalingen ligt, volgens de commissie, vooral in het groot aantal emeriteringen (pensionering) en in het feit, dat vele predikanten gaan doceren of gaan werken als ziekenhuispredikant. Het aantal predikantsplaatsen in de hervormde kerk toont een duidelijke teruggang, de laatste jaren gemiddeld zesentwintig per jaar: waren er eind 1972 nog 1884, in 1974 waren het er nog 1827 en vorig jaar 1806.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11