Israël wacht crisis over Jkirdaanoever i Politie-serenade voor 80-jarige Haagse vrouw Ontruiming KSA was verantwoord9 Brand verwoest natuurgebied Staking bij Belgische tv Aardbeving voorspeld in Los Angeles KTTSERLAND BEPERKT heWOER BANKPAPIER SIGARETTENFABRIEK VOLLEDIG IN AS GELEGD MOGELIJK VERBOD VOOR ROND VLUCHTEN BOVEN SCHIPHOL (Souftctfftt Woensdag 21 april 1976, 66e jaargang no. 2U4U6 lapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W C. Leune [enties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent De Kardinaal Speelfilm De Kardinaal op Ned. I om 20.00 uur. Panoramiek om 23.05 uur met Spanje (2). Ned. II om 19.05 uur Jouw We reld. mijn wereld (1). om 20.30 uur Veronica aan land en om 22.30 uur Starsky Hutch. Droog en zonnig. Matige tot vrij krachtige, 's middags aan de kust tijdelijk krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum temperaturen van 11 tot circa 18 graden. Morgen: Zon: 5.28—19.49. Schev. Hoogw.: 9.13—21.59. Maan: 02.33-12.48. Laagw.: 4.38-7.29. ral ers i en iJERUZALEM, (UPI) Israël staat voor een diernstige politieke crisis, wanneer het kabi- scejinet binnenkort het beleid inzake de weste- 1-jarlijke Jordaanoever moet gaan vaststellen, tUDe vestiging van Joodse nederzettingen op (Rjhet bezette Jordaanse gebied krijgt steun on <jvan enkele ministers, terwijl anderen juist «de illegale nederzettingen willen verdrijven fan jen het grootste deel van de bezette oever aan Jordanië willen teruggeven in het ka- ipisjder van een vredesregeling. Gisteren, terwijl de Arabische demonstraties reidi tegen de Joodse vestigingen in het gebied hts (werden voortgezet tot zelfs in het oude vooistadsdeel van Jeruzalem, bracht premier jplaRabin een bezoek aan enkele van de 16 phlofficiële Joodse nederzettingen op de bezette wei Jordaanoever. Hij zei dat geen ervan zou worden opgegeven. „Geen nederzetting werd gesticht om te worden ontmanteld!, aldus Het bezoek van Rabin wordt in verband met het aanstaande kabinetsberaad van belang geacht. „Ik zie de Jordaan als een vitale grens voor Israëls veiligheid", aldus de pre mier. Maar hij noemde de deelnemers van de mars van de religieuze groepering Goesj Emoniem, die zondag en maandag van Jeru zalem naar Jericho trokken, „een stel toeris ten". Deze militante geloofsgemeenschap stelt zich ten doel Joodse vestiging over de hele westelijke Jordaanoever uit te breiden. Maar de Israëlische regering heeft zich tot nu toe tegen deze vestigingen verzet, al heeft ze de beweging toegestaan in een kamp bij Nabloes te blijven dat in december werd opgericht. 'an Straatbranden in de stad Nabloes op de westelijke Jordaanoever tijdens de demonstraties van gisteren. ara ruk; ijwilligers in actie (Van een onzer verslaggevers) FOCHTELO Door een tweede grote brand binnen enkele weken is driekwart van het Drents-Friese natuurgebied Het FocHteloer- veen verwoest. De gisteren uitgebroken brand, vermoedelijk aan gestoken door baldadige kinderen, vernietigde 300 hectare. Rond middernacht hadden tientallen vrijwilligers, 350 militairen uit Assen en de leden van tien brandweerkorpsen uit Drente en Friesland het vuur onder controle. De nablussingswerkzaamheden zullen mogelijk enkele weken duren, omdat het vuur ondergronds in de hoogveenlagen nog doorwoekert. De brand in het natuurreservaat op de grens van Friesland en Drente brak gistermiddag uit om vier uur. Over een breedte van vier kilometer werd het vuur voortgestuwd door een strakke noord-oostenwind over het kurkdroge gras. De vuurhaard lag niet ver van de plaats waar op 31 maart ook brand ontstond. Toen werd het vuur aangestoken door een vonk uit een startende tractor die werd bediend door Nico Arends, die begin dit jaar geruime tijd gegijzeld werd in de Spaanse Sahara. Ruim 150 hectare ging toen in vlammen op. De brandweer uit de diverse gemeenten in de omgeving van het natuurreservaat ondervond gisteren bij de blussingswerkzaamhe- den grote hinder van het toegesnelde publiek. Op het gemeentehuis van Fochtelo wordt deze tweede brand "rampzalig" voor het natuurreservaat genoemd. "Ons hoogveenge bied is uniek in Noord-Europa. Het herbergde talrijke zeldzame vogels die er ook hun broedplaats hadden", aldus een woordvoer der. Volgens de gemeente zal het nog weken duren voordat het vuur definitief gesmoord is. "Het zit nu nog in de hoogveenlagen, maar gelukkig slechts in een beperkt gebied. Uitbreiding naar elders is niet mogelijk", aldus de woordvoerder. LOS ANGELES (AFP) Een krachtige aardbeving zal bin nen een jaar het gebied van de Amerikaanse stad Los Angeles verwoesten. Aldus luidt de dinsdag geuite voorspelling van Jules Whitcomb, seismoloog van naam aan het instituut voor technologie van Califor- De kracht (5,5 tot 6,5 punt op de schaal van Richter) en de lokalisering van de schok zou den vergelijkbaar zijn met de aardbeving die in 1971 het dal van San Fernando trof en het leven kostte aan 64 mensen, zo verduidelijkt Whitcomb. De seis moloog had met precisie de aardschok voorspeld die in 1974 werd geregistreerd bij Riverside in Californië. Whitcomb baseert zijn voorspelling op het waarne men van wijzigingen in de seis mische golven in de aardkorst. N (Reuter) De invoer van buitenlands bankpapier in wordt beperkt tot een tegenwaarde van 20.000 Zwit- frank (21.300 gulden) per persoon en per kwartaal. boo^serse regering heeft hiertoe besloten met het oog p de jjgstige invloed die het grote aanbod van buitenlandse bankbil- i eef' voora^ u't Itelië. op het koersverloop van de Zwitserse frank aldus een mededeling van het ministerie van financiën in vitserse Nationale Bank kan op de nieuwe regel uitzonderin- tiaken om de buitenlandse handel en het betalingsverkeer te Aderen. Val De 31-jarige parachutiste Giuseppina Madinelli is gisteren van 1.100 meter hoogte doodge vallen toen haar parachute niet open ging. Zij nam deel aan een demonstratie parachutespringen in de omgeving van Rome. EINDHOVEN (ANP) Een uitslaande brand heeft vannacht een gedeelte van de Philip Morris sigarettenfabriek in Eindhoven in de as gelegd. Drie verdiepingen van het gebouw, waarin de administratieve afdeling van het bedrijf was ondergebracht, gingen in vlammen op. De aangrenzende computerruimte bleef gespaard, de afdeling kwaliteitscontrole liep forse waterschade op. Voor de produktie belangrijke delen bleven gespaard. Een gedeelte van de productie en een hoeveelheid verpakkingsmateriaal gingen echter verloren. De brandweer van Eindhoven schat de schade op enkele tonnen. DEN HAAG Met een serenade voor haar wo ning aan het Rijswijkse- plein door de Haagse poli- tiekapel „Onderling Kunstgenotdie als een complete verrassing kwam, is de tachtigste ver jaardag van mevrouw R. Baasde Jaeger wel een heel bijzondere hoogtijdag geworden. Sinds de oorlog, toen ze aan het plein kwam wonen, onthaalde ze de door kou en uitlaatgas sen verkleumde en verstik te verkeersagenten van dit Haagse verkeersknoop punt op hete koffie. En daarvoor werd „moeke Baas", zoals ze in politie kringen heet, op deze zeer bijzondere wijze beloond. Het gezicht van mevrouw Baas straalde beurtelings verbazing, ontreddering en ontroering uit, toen ze leu nend op de schouder van politiecommissaris Van de Poel naar het „Lang zal ze leven" van de muzikanten luisterde. Met hem poseer de ze voor de plotseling uit alle hoeken opduikende fo tografen en inspecteerde ze de politieband alsof ze een beroemdheid was. Omdat de politie door de aanwezigheid van stoplich- Op haar verjaardag krijgt mevrouw Baas koffie aangeboden van de Haagse politiecommissaris J. van de Poel. fen niet meer voortdurend op het Rijkswijkseplein aanwezig hoeft te zijn, is het politiebezoek de laatste jaren wat minder gewor den, maar nog altijd is de politie nadat haar woning passerende rijkspolitie of zoveel jaren als gastvrije de surveillerende verkeers- hulppost had dienst ge- agent in huize Baas kind daan, niet ongemerkt voor aan huis. En dat wilde de bij laten gaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De maatregelen die de Haagse politie heeft getroffen bij de ontruiming van de Katholieke Sociale Academie, waren volgens minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) verantwoord. De bewindsman antwoordt dit op vragen van de kamerleden Van Kuijen (PPR), Worrel en Poppe (beiden PvdA) en Van der Spek (PSP). De ontruiming geschiedde op verzoek van het bestuur van de academie wegens het plegen van lokaalvredebreuk door studen ten van de KSA in Den Haag. Met de ontruiming was de Mobiele Eenheid van de Haagse politie belast. Voor het wegbrengen van de ruim honderd bezetters werden vier arrestantenwagens in gereedheid gehouden. Volgens de vragenstellers was er sprake van acht overvalwagens. „Mede met het oog op het aantal bezetters had de politie de nodige voorzorgsmaatregelen genomen om moeilijkheden, die bij de ont ruiming hadden kunnen ontstaan, het hoofd te bieden", aldus de bewindsman in zijn antwoord. NederlandBelgië mogelijk op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM NOS-tv heeft de KNVB latën weten in hoge mate geïnteresseerd te zijn in het uitzenden direct op tv van Nederland- België a.s. zondag in het Feyenoordstadion, de eerste ontmoeting kwartfinale Europees kampioenschap. De KNVB heeft laten weten geen bezwaar te hebben in geval van een uitverkocht stadion. Volgens de KNVB is het nog niet zover. (Van onze radio- en tv-redactie) BRUSSEL Het personeel van de BRT (Neder landstalige Belgische omroep) is vandaag in sta king. Buiten korte nieuwsbulletins wordt er uit sluitend muziek op de radio gebracht. De tv-kij- kers krijgen vanavond niet meer dan een journaal en een speelfilm. De staking is uitgeroepen door de vakbonden en geldt voor 24 uur. De vakbond wil dat het kantine-. personeel een vast dienstverband krijgt. Het gaat om 80 mensen van wie de meesten vrouwen. Het omroeppersoneel staat achter deze wens, ook al omdat het zelf zijn werktijden verbeterd wil zien. Wat dit laatste betreft wil men naar de 40-urige werkweek toe. Dit zou inhouden dat er meer personeel moet worden aangesteld, waartoe de overheid (België heeft staatsomroep) op dit mo ment niet bereid is. HOOFDDORP (ANP) De mogelijkheid om rondvluchten boven Schiphol en omgeving te verbieden zal, op advies van drs. J. Achterstraat, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, nagegaan worden door het bestuur van de Stich ting Geluidshinder Schiphol. streek, geweest, wat veel klachten over geluidshin der veroorzaakt heeft. Op de bijeenkomst werd tevens gesproken over het toenemende gebruik van de zogenaamde simu lators, die dienen ter vervanging van vliegtuigen bij de opleiding van vliegeniers. De luchtvaart maatschappijen zelf zijn er ook voorstander van, omdat het minder kost dan het gebruik van vliegtuigen. Overval levert buit op van 9,7 miljoen MELBOURNE (AP) - Zes ge maskerde bandieten hebben gisteren bij een overval op een van de grootste Australische „bookmaker" kantoren 9.7 mil joen gulden buitgemaakt. De overvallers waren met ma chinegeweren bewapend en hadden voor hun brutale aktie in het hartje van Melbourne slechts tien minuten nodig. Het geld lag in bankbiljetten opge stapeld op de bureaus van het bookmakerskantoor, de Victo- ria-club, toen de overval plaats had. Het personeel was juist de balans aan het opmaken na de paardenrennen van het paas weekeinde. Wodka Een dronken tractor- bestuurder, die met zijn machi ne tot drie maal toe een slijterij ramde omdat men hem geen wodka wilde verkopen is in de stad Koriv ten zuid-westen van Moskou tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Overval Tijdens een bank overval in het italiaanse plaatsje Fino Mornasco hebben vier ge wapende mannen een politiea gent doodgeschoten en twee bankemployees gewond.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1