Oostduitse zwemlichtinc ook volgens computer volstrekt aparte klasse' Domme pech verhinderde succes Haye ONTEVREDEN GBICHTEN BIJ TOERNOOIWINST P0L0PL0EG Popzanger gevaarlijkste concurrent Wil Sjaak Ruhl verbeterde „bejaard" kogelrecord Weinig succes Nederlandse B'ploeg Dodelijk ongeluk overschaduwde zege Singh-Doig Niki Lauda en de traktor LEIDSE COURANT," José Damen zorgde in Leeds als altijd voor wisselende resultaten. Op de 200 meter vlinderslag in positieve zin. p LEEDS Ook volgens de computer is de nieuwste Thümer uit Karl Marxstadt, een zwemstertje dat voor- door het Oostduitse sportsucces overspoeld. Op hl Oostduitse zwemlichting van een volstrekt aparte klas- bestemd is het laatste gaatje in de Oostduitse suprema- tijden richtte Petra Thümer haar aanval. De winnei) se. Bij de traditionele Coca Cola-wedstrijden afgelopen tie bij het dameszwemmen op te vullen. tijd op de 400 meter van zaterdag (4.20.89) was weii twee dagen in het 50 meterbad van Leeds gaf het Op een totaal van veertien nummers staat twaalfmaal schokkend. Gisteren echter bracht zij het Eur< pi elektronisch brein de hoogste punten voor wie het een Oostduitse naam bovenaan op de „eeuwige" wereld- record van de 800 meter met 8.47.52 vijf seconden di h| dichtst in de buurt van het wereldrecord kwam en daar ranglijst. Alleen de Amerikaanse Shirley Babashc ff op bij het wereldrecord. de 400 meter vrije slag (4.14.76) en de Australische Jenny De computer honoreerde haar met 979 punten. Vlind Turrall op de 800 meter vrije slag (8.43.48) zijn nog niet slagzwemster Anett Fiebig kreeg voor haar 2.16.97 \j de 200 meter vlinderslag 938 punten en Antje StL eindigden dan ook prompt drie veertienjarige Oostduit se meisjes bovenaan. De hoogste punten kreeg Petra EDE Drie weken ge leden eindigde de wa- terpolo-formatie van Ivo Trumbic in Barcelo na als derde. In Amers foort finishte de ploeg na een sterk toernooi als tweede en op Paas zondag werd in Ede de kroon op het voorberei dende werk afgerond - op papier althans - met de eerste plaats. Afgaande op de stijgen de prestatiecurve - op nieuw op papier - zou men in het zwembad De Peppel in Ede, waarxop de slotdag een schier on draaglijke temperatuur heerste, alom tevreden gezichten hebben ver wacht. Dat was echter niet het geval. Daarvoor kleefden er aan het spel van de Oranjegarde dit maal te veel tekortko mingen. Ivo Trumbic had tevo ren reeds laten weten niet helemaal gelukkig te zijn met dit drielan- dentoernooi, waaraan ook nog Groot-Brittan- nië en Zweden deelna men. "Het was bedoeld als een warming-up voor het kwalificatieteoernooi in Berlijn. Amersfoort was de grote test die uitstekend is verlopen. Nu we echter zonder op de eerste wedstrijd tot vijf treffers mogen toernooi m Amerstoort tegen de Britten, die in komen. Een lichtpunt had gekregen en die ook een gelijkspel (33) was opnieuw de aanval, eindigde, louter en al- die wederom tot elf leen door onderschat- treffers kwam, maar de ting en gebrek aan con- zwakke momenten in de was dan ook een heel meer geplaatst zijn voor centratie. Een gevolg verdediging niet geheel ander zevental dat in de de Spelen van Montreal, van de zeer gemakkelij- kon verhullen. Zelfs slotontmoeting tegen de had ik de ploeg na ke overwinning op Zwe- aanvoerder Kroon deel- Britten aantrad. Amersfoort graag wat den dat de Britten in de in de matheid en het rust gegund. Maar dat een zwak duel met 4-3 laatste doelpunt kwam was onmogelijk. De af- de baas was gebleven. geheel voor zijn reke- spraken lagen er nu een- "We gingen bijna nog de ning. TrumbicTnooit be maal. Desondanks heeft boot in", zei Evert-- dit toernooi toch zijn nut Kroon, die zijn teleur- gehad, vooral omdat we stelling moeilijk kon nu duidelijk gezien heb- venverken. De "per tra- voorbeeldig. tegen veel zwakkere te genstanders moest wor den gehandhaafd. Het Nuttig vreesd zijn ongenoegen Groot-Brittannië had kenbaar te maken, be- rich in een weinig op- heerste zich echter wekkend treffen tegen 5—3, Landeweerd 6—3, Veer 7-3, 8-3, en 9-3, Van Zeeland 15—3, Stenberg 10—4, Veer 11—4, Karlstroem 11—5. Groot-Brittannië—Zwe den 8—7; Nederland Groot Groot-Brittannië Buunk 1—0, Lande weerd 280, 2—0, (straf- worp) 2—1, Veer 3—1 en 4—1, Stroboer 5—1 Too- nen 5—1, Wissowson 6—2, De Zwarte 7—2, Nico Landeweerd was ken," zei Evert Kroon Van Zeeland 8—2, Ayni- op de helft van deze na afloop. ver 83, Toonen 93, ontmoeting Groot- Brit- Trumbic beaamde de Wissowson 9—4, Keith tamuë reeds gedeklas- opmerking van zijn aan- &t"5, Toonen 105. seerd: 61. De 'revan- voerder. "Het heeft zijn Eindstand: chegevoelens', die de nut gehad. We hebben Nederland 4, 3, 1, 0, 7, A beheer- veel gewisseld en hier- 5? 15'.. Oranjespelers ben dat er zonder be- ditie" zwakke wedstrijd hoorlijke concentratie van Nederland werkte Hij trachtte zijn spelers onaangename verrassin- nog door in de tweede zaterdagavond opnieuw gen geïncasseerd moe- ontmoeting tegen Zwe- te motiveren, wees op de ten worden. den. internationale erkenning De coach doelde hierbij Deze ploeg had nimmer die de ploeg tijdens het Zweden verzekerd van de tweede plaats door een overwinning van 8—7. Nederland startte zeer vinnig en vooral door goed werk van de wederom uitblinkende sten, bleken daarna te door weer meer over- Brittannië: 4, 1, 1, 2, zijn verdwenen. Het zicht in het spelersmate- 3,19—24. riaal gekregen. Zweden 4, 1, 0, 3, 2, Het Nederlandse jeugd- d—Engeland 3—3; Veer team heeft zijn tweede 1—0, Cartwright 1—1, wedstrijd van het inter- Van Zeeland 2—1, Ben- sted 2—2, Jones 2—3, Buunk 33. werd allemaal weer even te gemakkelijk op gevat, zodat met moeite UITSLAGEN: Nederlan- Maar vijf doelpunten te gen. Dat gaf weer te denken. "Gelukkig dat NederlandZweden we weten hoe deze tref- 11—5: Stenberg 5—1, nationale toernooi in Si- benik (Joe) gewonnen met 4—3 van West-Duits- land. Het duel met Fran krijk werd ook ten gun ste van Nederland afge- fers zijn ontstaan. We Veer 1—1, Buunk 2—lv hebben gezien waaraan Landweerd 31, Veer sloten (83) maar Joe- het schortte en daaraan 4—1, Stenberg 4—2, Lon- goslavië was met 7—3 te kunnen we gaan wer- den 43, Van Zeeland sterk. moest het doen met 928 punten, maar zij had dan j de moeilijkste taak van allen: ze moest het tegen h|| eigen recordtijd opnemen. Excejj Meer dan tweehonderd zwemmers en zwemsters i zeventien landen gaven de Coca Cola-wedstrijden t behoorlijk niveau. Maar een enkele uitzondering da gelaten, ontbrak de echte wereldtop. Zo'n excep vormde de 100 meter vrije slag, waarop de 23-jar Westduitser Klaus Steinbach met 52.82 de nummer tv van het wereldkampioenschap Vladimir Boere (R land) gedecideerd achter zich liet. Steinbach won 4 de 200 meter vrije slag in 1.56.04 tegen de pas van 1 rugblessure herstelde bronzen medaillewinnaar van li Brian Brinkley (GB) 1.56.48. Nederlands belangrijkste troeven voor een Olympis* medaille: Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw behoorii tot degenen, die hadden laten weten dat de wedstrijd minder goed pasten in hun Olympische voorbereidi De B-ploeg, die nu werd afgevaardigd, streed slechts I enkele maal in de voorhoede. José Damen, die gewooi getrouw onregelmatig acteerde, pakte een tweede pla mee op de 200 meter vlinderslag en een derde pla op de 800 meter vrije slag in tijden, die slechts wei boven haar eigen nationale records liggen. De tevoren had zij met 1.06.28 op de 100 meter vlindert nogal teleurgesteld. Regelmatiger zwom de Brabantse Corianne Heyma Zij vestigde op 100 en 200 meter rugslag (beide mal derde) met 1.06.95 en 2.21.50 persoonlijke records. Ronald Woutering kon geen vervolg geven aai verrassende triomf op de 400 meter wisselslag bijl zeslandenwedstrijd in Minsk. Hij eindigde nu als achj en werd in het Oranjekamp duidelijk overtroefd d André in 't Veld. Deze Almelose zwemmer eindigde] vijfde op de 100 meter vrije slag in 54.35 seconi slechts vijfhonderdste van een seconde boven het 1 gen nationale record van Bob Schouten. Op de 200 r, bleef hij voor het eerst binnen de twee minute zesde in 1.5f WÊÊÊÊÊ ZANDVOORT Ricardo Patrese was de onbetwiste heerser. De donkere Italiaan, die in de openingswed strijd op de Nürnburgring nog met een derde plaats genoegen moest nemen, triomfeerde in de tweede wedstrijd voor het Europese kampioenschap formule 3 renwagens met grote overmacht. De 22-jarige cou reur eiste gisteren zowel de eerste ais de tweede manche op van het hoofdnummer bij de traditionele internationale paasraces op Zandvoort. NAIROBI De in Kenia wo nende Britten Joginder Singh en David Doig hebben gisteren de 24e Safari-rally gewonnen. Het was de derde keer dat Singh in deze rally zegevierde. Eerder won hij in 1965 en 1974. Van de 65 gestarte wagens be reikten slechts vijftien Nairobi, waar ruim 10.000 mensen de deelnemers feestelijk begroet ten. De rally werd overschaduwd door een tragisch ongeluk. Zon dag kwam efn toeschouwer om het leven, die door de wagen van Singh en Doig was aangere den. De uitslag is: 1. Joginder Singh - David Doig (G. Br.) Lancer 1600; 2. obin Ulyate (G- Br.) - Chris Bates (Ken.) Lancer 1600; 3. Andrew Cowan - Johnstone Syer (G.-Br.) Lancer 1600; 4. Bert Shankland - Brian Barton (G.-Br.) Peugeot 504; 5. Simo Lampinen (Fin) GOCH Sjaak Ruhl, de 25-jarige atleet van Metro Rotterdam heeft zondagmorgen tijdens internationale atletiekwedstrijden in Goch (W- Dld) het Nederlands record kogelstoten verbe terd en gebracht op 17,46 meter. Het oude record stond sinds 1967 op naam van Piet van der Kruk met 17,09 meter. Ruhlen won het kogelstoten in Goch en kwam in zijn eerste poging al 35 centimeter boven het oude record. De omstandigheden in de Safarirally waren bar en boe Ook voor de latere winnaars Singh en Doig die de hindernis overwinnen. Later raakten zij betrokken bij ei dodelijk ongeluk. In de eerste manche over vijf tien ronden nam hij, nadat Boy Haye de grote verrassing van de training uitviel, de leiding over om die niet meer af te staan. Een twaalftal seconden bleef hij de Zwitser Marc Surer moeiteloos voor. Grootser nog was de prestatie, die de kleine Italiaan, voor 15.000 toeschou wers, bij een hinderlijke noord oostelijke wind, aan het eind van de middag leverde in de race over twintig ronden. Direct stuurde hij zijn blauwe Che- vron-634 naar de kop van het 28 wagens tellende veld, om die niet meer af te staan. Het ver schil van zes seconden op de Westduitser Wolfgang Klein, dat hij snel opbouwde, verdedigde hij met groot gemak. De race van de formule 3 ren wagens, de leerschool van de toekomstige wereldkampioenen, heeft Nederland niet gebracht wat er na de training van ver wacht mocht worden. Boy Haye, van de formule 5000 naar de formule 3, toonde zaterdag tot ieders verbazing zich de snelste in de training. Hij verdrong de Zweed Conny Andersson nog winnaar op „de ring" van de beste plaats in de startopstelling in de afvalrace die volgde, ging ook Haye snel snel ten onder. Andersson kwam door motor- pech langs de kant te staan. Elven later raakte in de Tarzan- bocht de March van Gianfranco Brancetelli de Ralt van de Ne derlander. Zijn/linkerband scha kelde de Italiaan onmiddellijk uit. Bij post zes moest ook Haye, in leidende positie, om dezelfde reden uit zijn wagen stappen. Huub Rohengatter, aanvanke lijk rijdend middenin het veld, werd door een pitsstop in de slotfase ver teruggeworpen. .Jn de tweede manche zou Haye zijn revanche niet krijgen. Hij startte achterin, kwam snel naar voren en lag spoedig nog maar een zestal seconden achter op Patrese. Een spin bij het opgaan van de Hunzerug maakte hem echter kansloos. Ook deze wed strijd zou de Nederlander niet uitrijden. In de vijftiende ronde maakte motorpech een einde aan zijn illusies. Incidenten beheersen de gecom bineerde toerwagenrace. In een chaotische start stootte de Belg Toni Merckx door. De ruimte was te gering. In het massale veld deed zich een serie botsin- SALZBURG De wereld kampioen formule I Niki Lauda heeft een rib gebro ken en verschillende kneu zingen opgelopen toen de tractor waarop hij reed om viel. Lauda gebruikte de tractor om te helpen bij de bouw van zijn nieuwe huis. De politie in Salzburg heeft bericht dat de autocoureur naar het ziekenhuis is ge bracht gen voor waarvan, behalve Merckx ook Hans Deen, die te gen de vangrail tot stilstand kwam, en Harry Splinter, het slachtoffer werden. De Nederlander Wout Couwen- berg heeft gisteren de tweede wedstrijd voor het Europees kampioenschap Rallyecross ge wonnen. Op het circuit van Buxtehude, nabij Hamburg, moest hij een fel gevecht leve ren met de Brit John Taylor. Couwenberg zegevierde, voor 10.000 toeschouwers, met een meter voorsprong. De val van Johnny Cecotto. Het jeugdige motorsportidool uit Venezuela hield er bij wedstrijden in het Italiaanse Riccione enkele kneuzingen aan over, maar startte even vrolijk later toch weer. Hij gaf snel op. In de dertiende ronde HENGELO De internationa le wegraces te Hengelo op het circuit „De Varselring" zijn uit gemond in de come-ljack van Wil Hartogh in de superklasse. In een wedstrijd over drie heats waarin de rijder zelf mocht bepalen of hij op een 250 cc-350 cc of 500 cc-machine startte, nam Hartogh revanche op zijn minder goede wedstrijd in de Olof-wegraces van vorige week. Weliswaar ontbrak Boet van Duimen, die voor eigen pu bliek in Ammerzoden reed, maar de buitenlandse concur rentie gaf Hartogh handenvol werk. Vooral de Japanse pop zanger Takazumi Katayama was een gevaarlijke concurrent. Katayama zat Hartogh na de eerste ronde fel op de huid, maar ging in zijn jacht op „de witte reus" kennelijk boven zijn kunnen en moest een keer rechtdoor in een haakse hoek om niet onderuit te gaan. In de tweede ronde kwam hij dan ook als zevende door. De Ier Tom Haran, de Zuidafrikaan Allan North, de Brit Chas Mortimer, Rob Bron en de Australiër John Dodds gingen hem vooraf. Ka tayama herstelde zich vlug en lag drie ronden later op het 4848 meter lange circuit al weer der de. Hij leverde felle strijd met zijn teamgenoot Mortimer. Deze bezweek niet en werd tweede met drietiende seconde voor sprong op de Japanner. De start van de tweede heat verliep vlekkeloos. Hartogh moest Katayama wel voor laten gaan, maar de Suzuki van de Nederlander was in goede doen, waardoor Hartogh al in de twee de ronde de kop kon overnemen en langzaam een voorsp: kon opbouwen. Koortsachtig sleutelen bi Hartoghs machine, die aar eind van de tweede heat h< de, net op tijd bij de start de laatste heat. Hartogh geen enkel probleem en alle ronden op kop. Hij sk daardoor bijna zevendui gulden in de wacht aan pri geld. Katayama was ooit weer goed voor de tw Boet van Duimen heeft zijr aanhangers niet teleurge: In zijn woonplaats Ammer2 zegevierde „Den Boet" ti; de internationale wegi waar buitenlanders geen ro betekenis speelden, zowel 350 als 500 cc-klasse. In „uitwisselingswedstrijd" ti KNMV (Koninklijk Neder Motorsport Verbond) en (Nederlandse Motorsportl had Van Duimen echter d dige tegenstand van NMB-i Louis Weterings. Deze we beide klassen derde. Struijck moest in dezelfde sen genoegen nemen mc tweede positie. Van Dulmei in de zwaarste klasse zijn porters, die hem zo vaak financiële hulp terzijde h€ gestaan, nog even in onz heid gelaten. Hij was als 1« gestart in de 350 cc, ma« vijf ronden had hij de alweer recht getrokken. De motorcross van Oldeb meetellend voor het Neder kampioenschap in de 12 klasse is in twee manche wonnen door Henk Paui Apeldoorn op een Honda.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20