Paasdrukte was overstelpend Hevig verzet tegen mars op Jordaanoever Snelrecht moorde naars in Libanon PSV yrote minnaar Paas weekend „DAN BLIJF IK NOG MAAR EVEN UGGEN" Hittegolf in New York Voetbal SMAKELIJKE KUNST IN FRANS MUSEUM Kunstkaviaar „even lekker Den Haag Centraal nationaal knooppunt van Spoorwegen £ddóc Sou/ia/nt Dinsdag 20 april 1976, 66e jaargang no. 20405 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Stuart „i RaDenburq 2 Leiden postbus 11 tel 071422244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hooldredacteur. F. J Plug Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: J. W C. Leune fvertenties (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes f 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 lot 19 00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers. 50 cent Conny Stuart in een onthullend gesprek in Tv-privé om 21.50 uur op Ned. I. Om 22.30 uur Cobra in Het heilig vuur. Ned. II om 19.05 uur Schatten van de Rode Zee en om 20.25 uur Gebroeders Lautensack (3). Droog en zonnig Droog en zonnig weer met een matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit noordoost tot oost Maxima van 14 tot circa 19 graden. Morgen: Zon: 5.30-19.48 Maan: 02.03-11.41 Schev. Hoogw.: LK 8.04-20.42 Laagw.: 3.40-16.15 Files dagjesmensen verdrongen zich op Madurodam om te trachten een glimp op te vangen van Nederlands kleinste stad. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Het zonnige paasweekeinde heeft een uitzonderlijk groot aantal buiten landse toeristen naar ons land gevoerd. Zeker 1,1 miljoen buitenlanders kwamen de grens over, ruim vierhonderdduizend meer dan in het afgelopen jaar{ De Keukenhof was ook nu weer de onbe twiste topper met 156.000 bezoekers, gevolgd door Madurodam (71.000), Blijdorp (45.000), De Efteling (45.000), Duinrell (23.500), Sche- veningse Pier (20.715) en de Rotterdamse Euromast (18.500). Ook dit jaar vormden de Duitsers het grootste contingent bezoekers. Relatief gezien waren er ook veel Fransen, Belgen, Engelsen en Scandinaviërs. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme meent, dat de topdrukte tijdens dit eerste vrije, lange weekeinde van het jaar vooral het gevolg is van aanhoudend mooi lenteweer na een aanvankelijk vrij kil begin van het voorjaar. De intocht van de toeristen heeft niet tot een al te grote verkeerschaos geleid. Dat gebeurde wel gisteravond, toen het vader landse wegennet het huiswaarts kerende paasverkeer niet kon verwerken. Op enkele wegen, zoals tussen Utrecht-Den Haag en Amsterdam-Hoevelaken groeiden de files in de loop van gisteravond aan tot een lengte van dertig tot veertig kilometer. Omstreeks vijf uur gistermiddag begon de verkeersstroom op gang te komen. Rond zes uur stond het verkeer vast bij de bekende knelpunten Haringvlietbrug, de brug bij Kei- zersveer, verkeersplein Hoevelaken, Moer- dijkbrug, de brug bij Zaltbommel, de Lek- brug bij Vianen en het verkeersplein Ouden rijn. Aanvankelijk leek het erop, dat om ongeveer zeven uur de grootste drukte voor bij was. Verschillende files waren toen opge lost. Maar om ongeveer acht uur volgde een nieuwe golf, die vrijwel alle verkeersaders verstopte. Tussen Maarsbergen en Bodegra ven op de rijksweg Arnhem-Den Haag stond een file van veertig kilometer en tussen Hoevelaken en Amsterdam stokte een rij van dertig kilometer. Pas ver na midder nacht waren de stremmingen opgeheven. Volgens het Nationaal Bureau voor Toeris me was de logies-accommodatie van ons land gedurende het afgelopen weekeinde vrijwel uitgeput In de steden Den Haag, Utrecht en Rotterdam moest zelfs met be hulp van radio en televisie particulieren om accommodatie worden gevraagd. Op de kampeerterreinen was over het algemeen nog voldoende ruimte, hoewel zij ook goed bezet waren. Het zonnige voorjaarsweer heeft in geheel Europa de mensen op de been gebracht. Internationale trekpleisters waren Londen en Parijs De chaos op de Europese wegen was zo mogelijk groter dan in ons land. In Engeland hadden de automobilisten gister avond te maken met kilometers lange files. De chaos op de Franse wegen leidde tot ongeveer tachtig doden en ruim 700 gewon den. Spanje maakte melding van 129 doden en 60 ernstig gewonden. Het aantal verkeers doden in ons land bleef beperkt (Van onze sportredactie) DEN HAAG PSV is als grote winnaar uit het paasweekeinde It voorschijn gekomen. Waar «mcurrenten Feyenoord, FC Twente en Ajax een of meer punten verspeelden, slaagden de Eindhovenaren erin de twee wedstrijden tegen NEC in winst om te zetten, foor dit resultaat heeft men liet nog slechts vijf wedstrijden gaan de kansen op het pro- mgeren van de nationale titel anzienlijk vergroot. De twee wnten voorsprong op Feye- loord hoeven slechts geconsoli- leerd te worden. Ook onderaan Ie ranglijst kwam er enige teke- in de stand. Naast Excel- ior zal de strijd wie moet afda al naar de eerste divisie gaan ussen MW, Go Ahead Eagles, C Amsterdam en Eindhoven relke laatste ploeg door FC len Haag werd gedeklasseerd. ndere hoogtepunten van drie agen sport waren: Vijfde plaats FC Den Haag Nieuwe ster bij pikeurs Oostduitse zwemklasse beves- igd Wiersma zeker van damtitel. BERGEN OP ZOOM (ANP) De 22-jari- kunnen vinden. Hiervan zelf onkundig ker hield. Toen hij zijn ogen had uitge- leven heeft gered. ge J. N. uit Bergen op Zoom is gisteren nestelde hij zich in de kleine uurtjes van wreven lag hij tegen de onderkant aan De machinist had de man zien liggen en in plaats van door zijn wekker door een tweede Paasdag tussen de rails van een te kijken van de trein van 7.33 uur van maakte onmiddellijk een noodstop, het- over hem heen razende trein gewekt. spoorbaan, vleide zijn hoofd op een biels Bergen op Zoom naar Roosendaal. „Dan geen niet verhinderde dat de trein in zijn Dat gebeurde nadat hij op eerste Paas- en look daar de ogen. Korte tijd later blijf ik nog maar even liggen", zo ver- geheel over N. heenreed. De politie heeft dag een avondje stevig was uitgeweest en schrok hij wakker door het opmerkelijk woordde hij na afloop van het avontuur tegen de „spoor-slaper" proces verbaal de weg naar zijn bed niet meer had hevige lawaai van wat hij voor zijn wek- zijn reactie, die hem zonder twijfel het opgemaakt NEW YORK (AFP) „Het is juli in april", schrijven de kranten in New York boven hun berichten over een hittegolf die daar sedert drie dagen heerst. De hoogste tempatuur werd gisteren gemeten, 36 graden Celcius, een record voor de maand april. De inwoners van de Amerikaanse oostkust zien smachtend uit naar een front, dat in het midden-westen verfrissende regen en koelere temperaturen heeft gebracht. JERICHO. (AP/UPI) - De mars van duizenden nationalistische Joden op bezet Jordaans gebied heeft tot rellen geleid waarbij gisteren in Nabloes een Arabier werd gedood en twee anderen gewond raakten. In Jericho vie len drie gewonden en in Yenin was er een gewonde. De mars was door de 30.000 deelnemers bedoeld om te tonen dat het hun ernst was met him overtui ging dat de bezette Jordaanoe ver geheel aan Israël behoort. De mars was georganiseerd door de religieuze groepering Guz Emoniem (de gelo fsgetrou- wen). De mars eindigde gisteren, de tweede dag, in Jericho. Daar hadden de bewoners een sit- downdemonstratie georgani seerd uit verzet tegen de mars. De deelnemers aan de mars konden dan ook niet het cen trum van de stad bereiken. Ook bij Yenin werden demonstraties gehouden uit protest tegen de mars. Een woordvoerder van Guz Emoniem verklaarde dat de or ganisatie besloten had in de ko mende weken een begin te ma ken met een Joodse vestiging bij Jericho. Eerder had de regering de vestiging van Joden op bezet De mars trekt door het kale landschap van Bethel, v volgens de overlevering, God aan Abraham het land I beloofde. Jordaans gebied verboden. De acties van de extreme Joden werken de politiek van premier Rabin tegen om gedeelten van de westelijke Jordaanoever aan Jordanië aan te bieden in ruil voor een vredesakkoord tussen beide landen. De linkse Mapampartij in Israël, die deel uitmaakt van de rege ringscoalitie, heeft besloten tot een protestbijeenkomst tegen de activiteiten van Guz Emoniem. De Mapam heeft premier Rabin ook gevraagd de uitvoering op te schorten van een ontwikke lingsplan voor Galilea dat on dermeer voorziet in de onteige ning van Arabisch grondgebied. BEIROET, (Rtr/UPI) De linkse en Palestijnse commandobewegingen in Libanon hebben besloten elk lid dat een moord of andere misdaad begaat, in het openbaar te executeren, zo heeft het Palestijnse persbureau Wafa gemeld. De leiders van linkse mohammedanen en Palestijnen hebben vanmorgen ook be sloten het bestand na te komen dat door het hoge militaire comité is afgekon digd en dat vanmorgen vroeg is inge gaan. Gisteren was de gecoördineerde bestandscommis sie nieuw leven ingeblazen, terwijl de strijd in het land na hevige mortier- en artillerieduels tijdens de Paasdagen in de loop van de dag luwde. Na een burgeroorlog van een jaar kunnen de Libane- zen ongeveer 17.500 doden betreuren. Gisteren leidde premier Karami een vergadering van vertegenwoordigers van het Libanese leger, de Palestijnse eenheden van het Syrische leger en het Palestijnse bevrijdingsleger, alsmede van de christelijke en mohammedaanse milities. De libe rale partij van minister Chamoun liet zich verte genwoordigen door de falangisten. Syrische en Libanese officieren zullen toezicht op het bestand uitoefenen, en een „afschrikkings macht" moet voorkomen dat de gevechten op nieuw uitbreken. Hiertoe zal in de wijken van Beiroet worden gepatrouilleerd. Hiermee is dezelf de positie bereikt als voor de ineenstorting van het laatste bestand. Veel hangt af van de mogelijkheid van Syrië om de partijen onder druk te houden. Syrië beschikt over gemengde strijdkrachten, bestaande uit gere gelde troepen, Palestijnse guerrillastrijders en troepen van het Palestijnse bevrijdingsleger. Het merendeel daarvan is langs de grens gelegerd om te voorkomen dat nieuwe wapenvoorraden het land binnenkomen. President Ford aanvaardt thans deze toestand. Hij heeft de rol van Syrië „constructief' genoemd. De verkiezing van een nieuwe president is nog niet geregeld. Het is niet duidelijk of president Fran- jieh het daarop betrekking hebbende amendement op de grondwet al heeft ondertekend. (Van onze correspondent) De tentoonstelling die een aantal opmerkelij- n'S gekortwiekt, dat alleen de rompen nog ke suikerbakkersprestaties tot onderwerp maar over zijn. Indachtig de Venus van PARIJS In een museum in het Zuidfran- had, was georganiseerd in het geboortehuis Milo, die zonder armen het leven doorgaat, se stadje Villeneuve-Loubet, hebben vier van de grote kok Auguste Escoffier. Een van besloot men dat het half verorberde mees- jonge bezoekers enkele tentoongestelde de tentoongestelde kunstuitingen die twee terstuk toch voor het publiek te bezichtigen beeldhouwwerken opgegeten. vliegende meeuwen voorstelde, werd zoda- nioest blijven. PSV is het eivolle Paasweekend goed doorgekomen Feyenoord moest maandag de Punten aan AZ laten en is op achterstand gezet MOSKOU (UPI) - Kunstmatige kaviaar smaakt even lekker als natuurlijke ka viaar, aldus het blad Moskovskaya Pravda van zaterdag. Er zijn proeven mee genomen en die ble ken een groot succes. Elke dag zal nu 200 kilo van dit surro gaat worden ge maakt - het is een mengsel van melkei- wit, case ine, olie, zout en water dat een speciale behan deling ondergaat. In de Sovjet Unie is een groot tekort aan echte kaviaar door dat de Kaspische Zee, waarin de steur zwemt die de lekkere eitjes legt, ernstig is vervuild. De meeste kaviaar komt uit Per- zië, dat in het zuide lijke deel van deze zee vist. Buikdansen Soraya, buikdan seres van een Turks restaurant in Londen, heeft het wereldre cord buikdansen gebracht op 31 uur, 1 minuut en 10 seconden. Het wereldrekord kostte haar 11 pond aan lichaamsgewicht, maar bracht haar daarentegen 5000 pond sterling op. Revolutionair DE ambassa deur van Libië in Cairo heeft gisteren, trillend van woede en schreeuwend „ik ben de revolu tie, ik vermoord jullie allemaal" met een machinepistool het vuur geopend op een studenten betoging op het terrein van zijn ambassade. De studenten pro testeerden tegen de martelingen die in Libië zouden plaatsvin den. Er vielen geen slachtoffers. Vervolging voor afdanken werknemers WASHINGTON (AFD) Het Amerikaanse departement van Arbeid heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen de oliemaatschappij Phillips Pa- troleum wegens discriminatie op grond van leeftijd. De onderneming zou 400 werk nemers boven 40 jaar hebben gedwongen met vervroegd pen sioen te gaan of slechter betaald werk te verrichten. Het departe ment eist dat de maatregelen ongedaan worden gemaakt en dat het gemiste salaris plus ren te alsnog wordt uitbetaald. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Centraal Station Den Haag wordt volgens het nieuwe spoorboekje, dat 30 mei ingaat, een belangrijk knooppunt in de treinverbindingen -Amsterdam—Leiden—Den Haag—Rotterdam en met het buitenland. Zoals al eerder gemeld werd, is het Centraal Station dan geen eindpunt meer, maar een schakel tussen tal van treinverbindingen naar diver se bestemmingen. Leiden en Delft zullen daarvan vooral kunnen profiteren. In Delft zullen per 30 mei zeven in plaats van zes treinen per uur stoppen. Via Den Haag Centraal kunnen reizigers uit Delft na deze datum ook een snelle verbinding met Gouda, Utrecht en verder krijgen. In Rotterdam is voor de Delftse reizigers een snelle overstap naar en van Zeeland gemaakt. De vier stoptreinen per uur Rotterdam—Leiden worden met 30 mei vervangen door twee stoptreinen Rotterdam—Den Haag H.S.—Lei den, twee stoptreinen Rotterdam—Den Haag Centraal, twee stop treinen Den Haag CentraalLeiden. Verder gaan tussen Den Haag en Leiden twee sneltreinen per uur rijden, met aansluiting in Leiden op en van Amsterdam. In de forensenspits rijden enkele treinen rechtstreeks door naar Amsterdam. De intercity van en naar Keulen wordt per 30 mei van Rotterdam C.S. doorgetrokken naar Den Haag C.S. met stops in Delft en Den Haag H.S. De T.E.E.-Erasmus naar München vertrekt m.i.v. 30 mei ook van Den Haag C.S. Voor de aansluiting op de trein Amsterda m—Roosendaal—België komt er een pendeldienst tussen Den Haag C.S. en Den Haag H.S. Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: woonplaats: - Een maand geëist voor „aanval" op Vredespaleis Den Haag De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft vanmorgen tegen een 20- jarige leerling-lasser uit Krim pen aid IJssel één maand gevan genisstraf geëist wegens open bare geweldpleging. Deze eerste van een reeks strafzaken, die de rechtbank vanochtend behan delde, betrof een groep verdach ten, voor het merendeel Zuid- Molukkers, die 27 december '74 gevecht leverde met de Haagse politie bij de Indonesische Am bassade en het Vredespaleis, na een protestmars voor een vrij Ambon. Grote groepen jongeren bestromden het Vredespaleis, waar zij brandjes stichtten en vernielingen aanrichtten. De eerste verdachte liet vanmorgen verstek gaan tijdens de rechtzit ting. Hij had eerder in verhoren toegegeven met stenen te heb ben gegooid. De officier van justitie, mr. R. A. Schimmel, sprak vanmorgen zijn waarde ring uit over het optreden van de Haagse politie die „grote zelf beheersing toond", aldus de of ficier. De uitspraak is dinsdag 4 mei.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1