AZ'67 maakte van Feyenoord grote verliezer van „dubbels" VAN DER KUIJLEN MAAKTE VAN PSV GROTE WINNAAR IN ALKMAAR VOORTZETTING TWEEDE HELFT VAN ROTTERDAM NEC streefde vergeefs naar sensatie Uitslagen en meer sport in eerste katern op pagina 9 ROTTERDAM/ALKMAAR „Hans Kraay kan gaan oogsten wat ik gezaaid heb". Joop Brand, de scheidende oefenmeester van AZ'67, zei het niet zonder een vleugje sarcasme. Begrijpelijk, want de door het bestuur van AZ achteloos als „te licht" aan de kant geschoven trainer, vond in de dubbele confrontatie met Feyenoord een fors brok erken ning. „Logisch toch", glunderde Brand. „Ik ben in de ogen van het bestuur geen toptrainer. Iedereen heeft nu kunnen zien wat ik van dit AZ gemaakt heb. Laten we eerlijk zijn, ook zaterdagavond hadden we moeten winnen. Wanneer we in de Kuip een normaal arbitraal trio hadden gehad, zou Feyenoord een dubbele nederlaag hebben geleden". In die laatste opmerking van Joop Brand schuilt veel waar heid. Inderdaad had Feye noord de overwinning van 3-2 die het zaterdagavond op AZ bevocht, voor een belangrijk deel aan scheidsrechter Van Dijken en diens secondanten te danken. Want zowel Feye- noords eerste als derde doel punt waren niet vrij van een bedenkelijk buitenspelluchtje. Voeg daarbij dat Van Dijken een glaszuiver doelpunt van Henk van Rijnsoever wegens buitenspel afkeurde en het is zonneklaar dat Joop Brand met het kritiseren van de lei ding enig recht van spreken had. Brand heeft echter met zijn stelling dat Feyenoord met die twee punten uit het Paasweek einde blij mag zijn, niet hele maal gelijk. Feyenoord speel de in Rotterdam in de eerste helft dermate superieur, dat het een regelrecht wonder was, dat de doelpuntenpro- duktie in die fase bij twee Feyenoord speelde vooral in het eerste half uur uitstekend voetbal. Met de ongrijpbare Wim Jansen als absolute uit blinker werd het hart van de defensie van AZ om de haver klap blootgelegd. Het leverde Feyenoord slechts twee doel punten op. waarmee AZ de handen dicht mocht knijpen, want voor hetzelfde geld had Nico Jansen in die periode niet twee, maar vijf treffers kunnen produceren, terwijl ook De Jong, Kristensen, Vreijsen en Kreuz mogelijkhe den kregen om doelman Vooijs te passeren. Gouden wissel AZ werd pas een volwaardige tegenstander toen Joop Brand kort voor de rust voorstopper Schouwenaar verving voor Goedhart, waardoor Vonk naar het centrum verhuisde en De Vries van het midden veld naar de verdediging. Een gouden wissel van Brand, want vanaf dat moment kwam Feyenoord in het stuk niet meer voor. Brand later: „Die wissel was triest voor Schouwenaar maar ik kon niet anders. Het dreigde ach terin helemaal fout te gaan". Nico Jansen en Theo de Jong, tot dan dartelend in de vuurli nie van Feyenoord, kwamen nauwelijks meer aan de bal, waardoor de aanvalsstoten geen enkel gevaarlijk element meer inhielden, omdat Vreij sen en Kristensen hun solo-ac ties steeds voortijdig onder broken zagen door de hard maar fair ingrijpende verdedi ging van AZ. Ad Zonderland, Feyenoords interim-trainer: „Het gebeurt niet vaak dat Feyenoord op eigen veld nauwelijks over de eigen speelhelft komt. Tegen dit AZ werden we echter ge dwongen te verdedigen. Slechts sporadisch konden we Het voor Feyenoord goede begin van de dubbele al gezien. confrontatie met AZ'67. Nico Jansen (rechts) opent de score. Doelman Vooys wordt gepasseerd en Kreuz heeft dat counteren. Wel een bewijs dat AZ een zware opgave voor ons was". Feyenoord liep in Rotterdam echter geen kleerscheuren op. AZ bracht weliswaar door Van Marwijk de achterstand tot 1-2 terug, maar een onge lukkig moment van Spelbos kort na de rust bracht Feye noord wederom een verschil van twee doelpunten op. Ver der dan een wonderschoon doelpunt van Kees Kist kwam AZ niet. In Alkmaar stelde AZ echter orde op zaken. Het beeld van de tweede helft in Rotterdam werd doorgetrokken. Want hoewel Feyenoord Van Hane- gem weer in de gelederen had (hij verving de zaterdagavond aan de schouder geblesseerde Schneider), was het ander maal AZ dat het spel maakte. AZ was over alle linies de betere ploeg, vooral aanval lend want waar Feyenoord in Vreijsen, Jansen en Kristensen aanvallers had die niets in te brengen hadden, beschikte AZ in Van Marwijk en Kist over frontstrijders die steeds weer levensgevaarlijk opdoken voor het doel van Treijtel. Bij AZ mankeerde er maar één ding aan: het maken van doelpunten. De produktie bleef beperkt tot een snelle treffer van invaller Goedhart, waarmee AZ maar karig be loond werd. Gemeten naar de kansen zou Feyenoord met een nederlaag in de orde van grootte van ten minste 3-0 niets te klagen hebben gehad. Ad Zonderland later: „AZ heeft ons overklast. Vooral in de persoonlijke duels was AZ stukken beter". Feyenoord kon ook in de tweede helft niets klaarma ken. Zelfs de vervanging van Van Hanegem voor Rami jak (Van Hanegem: „Ik was ge blesseerd". Zonderland: „Wil lem vroeg om vervanging", en clubarts Abarbanel: „Willem geblesseerd? Ik weet van niets") veranderde daar niets aan. Feyenoord bleef in alle linies een gebrekkige forjnatie die slechts mocht hopen op een wonder. Dat wonder bleef ech ter uit. Terecht, want het als een leeuw vechtende AZ hield Feyenoord tot in de laatste minuut in een klemmende greep. Brand tot besluit: „Ook in con ditioneel opzicht deed AZ niet voor Feyenoord onder. Twee wedstrijden binnen twee da gen was voor ons geen pro bleem. Ik zag in de laatste tien minuten meer Feyenoorders op hun tandvlees lopen dan spelers van AZ". Scoreverloop Feyenoord-AZ'67: 1. Nico Jansen 1-0, 25. Nico Jansen 2-0, 42. Van Marwijk 2-1, 49. Spel bos (eigen doel) 3-1, 72. Kist 3-2. Scheidsrechter: Van Dijken. Toe schouwers: 36.000. Feyenoord: Treijtel; Schneider (Everse), Rijsbergen, Van de Kor- put. Vos; Wim Jansen, De Jong, Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen. Kris- AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever, Schouwenaar (Goedhart), Spelbos. Vonk; De Vries, Wildbret, Ny- gaard; Hovenkamp, Kist, Van Mar- Scoreverloop AZ'67-Feyenoord: 2. Goedhart 1-0. Scheidsrechter: Hop penbrouwer. Toeschouwers- 17.000. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever. Vonk, Spelbos. De Vries; Wildbret, Hovenkamp, Nygaard; Goedhart, Kist, Van Marwijk. Feyenoord: Treijtel; Wim Jansen, Rijsbergen, Van de Korput, Vos; De Jong, Kreuz, Van Hanegem (Ramljak); Vreijsen, Nico Jansen, Kristensen. ROB HARTOG NIJMEGEN/EINDHOVEN Men kent het gebaar waarmee de merkwaardige voetballer Willy van der Kuijlen een doelpunt viert. Maar zo overtuigend als hij in deze competitie reeds menigmaal de arm priemend in de lucht heeft gestoken, deed hij het zaterdagavond in Nijmegen niet. Dit zat hem dwars: „Tegen St. Etienne krijg ik de bal niet een keer goed op mijn schoenen en hier vliegen ze er weer in. Natuurlijk is dat belangrijk maar hoe komt het toch dat we er in die halve finale niet een maken". Het raadsel zal wel altijd onopgelost blijven hoewel elders klonk: „We kunnen ons nu helemaal gaan richten op de titel. De druk van het Europa Cuptoernooi is weggevallen". Woorden die geen opzienbarende inhoud hebben maar hier en daar vraagt men zich in Eindhoven af of de ploeg dan toch nog niet de rijpheid en grootheid heeft bereikt om ook op Europees niveau uit te blinken. Want uitblinken deed PSV in het Goffertstadion wel degelijk. NEC, een struikelblok in eigen omgeving, had niets in te brengen Willy van der Kuylen, in duel met V.d. Berg. was de koningsschutter voor PSV met vier van de vijf doelpunten. Zo resoluut deelde PSV de k.o. uit na een aftastend begin dat trainer Piet de Visser het schaamrood bijkans naar de kaken vloog. En al haalde PSV twee dagen daarna in eigen, weer volgepakte, omge ving dat peil niet, ook toen bleek NEC niet in staat het verschil dat nog steeds zo dui delijk blijkt tussen top en wat subtop wordt genoemd, uit te wissen. Vier punten uit deze kapitale ontmoetingen met een ploeg die reikt naar de naam reuzen- doder. Vijf doelpunten voor PSV en daarvan vier op naam van Willy van der Kuijlen, die zijn kruit weer droog had. Er zijn wedstrijden dat hij naar zichzelf loopt te zoeken, er zijn er waarin hij frank en vrij de schoen tegen de bal zet en moeiteloos scoort Zo'n wed strijd speelde hij zaterdag. En dan wordt Ralf Edström niet eens zo hevig gemist. De kei harde Zweed was er twee da gen later weer bij en voelde zich kiplekker, zoals hij ver klaarde. In die eerste confrontatie had trainer Kees Rijvers om disci plinaire redenen en ieder be grijpt wel waarom" René van de Kerkhof uit de basisop stelling gelaten. Ten eerste omdat hij tegen St. Etienne tegen de opdracht in zichzelf had opgeworpen tot de man die (nutteloze) rushes onder nam, ten tweede omdat hij „stemming kweekt met zijn herhaaldelijk gezeur over een langdurig contract met op de achtergrond het dreigement dat hij anders verdwijnt". In Eindhoven is men er niet ka pot van. Daar staat de jeugdi ge Guy Frangois, enige tijd uitgeschakeld wegens een knieblessure, gereed om zijn plaats in te nemen. PSV bewoog zich in Nijmegen aanvankelijk over het veld als een ploeg die de kat uit de boom wenst te kijken. Tempo loos voetbal maar wel steeds balbezit. Het op een sensatie beluste NEC trachtte het ini tiatief te nemen maar kwam tot slechts één positieve daad waarbij Hoogendoorn com pleet faalde. Het moeiteloos heen en weer schuiven, dat Beducht voor schutter V.d. Kuylen die een vrije trap neemt, kijkt het uitgebreide muurtje van NEC achterom naar het resultaat. Schellekens keert het schot maar werd toch eenmaal gepasseerd in Eindhoven. PSV demonstreerde, legde de feilen van NEC meedogenloos bloot Een ploeg die te veel zwakke plekken telt om een compact geheel te kunnen vor men. Zoals PSV dat wel kan zijn, en het ook toonde nadat Van der Kuijlen een ragfijne combinatie met Lubse doel treffend had afgerond. Het was het moment waarop PSV resoluut de wedstrijd greep en het zelfvertrouwen eensklaps hersteld was. De tik van St. Etienne was meteen overwonnen en nog voor de rust was de zege bereikt. Een schot van Willy van de Kerkhof kon door Visser nog geretourneerd worden maar Dahlqvist stond klaar om er 20 van te maken. NEC werd na de rust volledig naar de slachtbank gevoerd. Het kwam er nauwelijks nog aan te pas. Willy van der Kuijlen scoorde nog tweemaal en Hoogendoorn mocht een fout je van Van Beveren, die de bal uit een inzet van Zuidema niet vasthield, afstraffen. Maar twee dagen nadien, in het eigen stadion, bezorgde PSV de weer in massaal aan tal opgekomen fans, af en toe rillingen van ellende. Weer had Rijvers de „dwarse" René van de Kerkhof uit de basisopstelling gelaten. Later mocht hij invallen voor de ge blesseerde v.d. Kuijlen zoals hij in Nijmegen de plaats van zijn broer had kunnen inne men. Maar wel was „ijzeren" Ralf Edström „helemaal fit, ik heb nergens meer last van" van de partij, waardoor Deacy plaats had moeten ma ken. De moeiteloze combina ties waren verdwenen bij PSV, dat in NEC een driftiger te genstander ontmoette. De Nij- megenaren hadden de decep tie van de toch fors uitgevallen nederlaag naast zich neerge legd en togen fris ten aanval. Het verschil in individuele kwaliteit deed de meeste po gingen van NEC stranden maar eenmaal kwam Jan Pe ters wat moet toch veel, te veel, van hem komen in riante scoringspositie, alleen voor Van Beveren maar hij produceerde een afzwaaier. Pal daarop besliste PSV, weer vroegtijdig, het tweede duel. Marijnissen, toegevoegd aan Willy van der Kuijlen als vas te bewaker, tastte mis op een prachtige beweging van de „schutterskoning" die niet eens hard uithaalde. Doelman Schellekens was echter het uitzicht benomen en de bal passeerde ongehinderd de doellijn. Willy van der Kuijlen, die merkwaardige speler, had zijn plicht gedaan. Ietwat gebles seerd liet hij zich in de tweede helft vervangen door René van de Kerkhof, die in de strijd weinig gewicht in de schaal Dat deed trouwens evenmin Meijers, NEC's snelste aanval ler die bofte met het dubbele programma omdat hij zater dag de gele kaart Deijkers kreeg er gisteren een voor een „wegwerpgebaar" had ge kregen omdat hij Lubse on deruit had gehaald. Hij slaag de er niet in zijn directe tegen stander Kees Krijgh voorbij te stevenen. En als dat eens ge beurde, bleek de defensie van PSV hecht en mans genoeg om gevaar tijdig te keren. Mi nimaal gevaar want in dit no gal gezapige duel kreeg slechts Zuidema nog een mogelijk heid, die echter door verkeerd richten verloren ging. Doel man Schellekens greep daar entegen goed in bij pogingen van Poortvliet en Lubse. Het ene doelpunt van Van der Kuijlen was beslissend, waar mee tevens is aangetoond dat NEC niet de vorm en de inspi ratie bezat om de thuisneder laag te wreken. Een bar tevreden Kees Rij vers, gehoord hoe Feyenoord in Alkmaar ten onder was ge gaan: „En nu gaan we een paar dagen rusten. Noem het maar vakantie. René van de Kerkhof? Als hij wil, kan hij weg. De sfeer en het geloof in eigen kunnen zijn weer terug. Dat willen we zo houden". Nog vijf wedstrijden in deze competitie, waaronder PSV Feyenoord als voorlaatste. Maar als het zo blijft, kan PSV die zelfs verliezen Scoreverloop NEC—PSV: 23. Van der Kuijlen 0—1, 37. Dahlqvist 0-2, 66. Van der Kuijlen 0-3, 86. Hoogendoorn 1—3, 89. Van der Kuijlen 1—4. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 25.000. NEC: Schellekens; Visser, Korne- lis, Gerritsen (Ruys), Mellaard; Ma rijnissen, Peters, Hoogendoorn; Gerdsen, Zuidema, Meijers. PSV: Van Beveren; Deijkers (Strik), Van Kraay, Stevens, Krijgh; Willy van de Kerkhof (Re né van de Kerkhof), Poortvliet, V.d. Kuijlen; Dahlqvist, Lubse, Scoreverloop PSV—NEC: 32. Van der Kuijlen 10. PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Stevens, Deijkers; W. van de Kerkhof, Van der Kuijlen (R. van de Kerkhof), Poortvliet; Dahlq vist (Deacy), Edström, Lubse. NEC: Schellekens; Visser, Korne- lis, Van den Berg, Mellaard; Hoog endoorn, Peters, Marijnissen; Ruys (Gerdsen), Zuidema, Meijers. Herman van Bergem mnHiniir^"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11