Compleet Lockheed- dossier in Nederland OMKOOPSCHANDAAL IN BRITSE LEGER Irak wil met spoed praten over Libanon Leven werd 0,9% duurder Na zeven jaar niet erbij vuurtje? I Paas-eivol Randstad zit vol ounties naar de TROS Daling werkloosheid door programma's werkgelegenheid Ccidóc Soumut Donderdag 15 april 1976,66e jaargang no. 20402 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND -v„ Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F, J. Plug - Adj. hoofdredacleur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoont|es 4,08 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Tv-serie Beryls lot (1) op Ned. II om 20.40 uur. Om 22.00 uur Terug naar de natuur. Achter het nieuws met buitenlandse werknemers om 22.30 uur. Ned. I om 19.05 uur Laurel en Hardy, om 19.40 uur Simplisties Verbond, om 19.55 uur All in the family, om 20.20 uur Onbe kend Mongolië (1), om 21.00 uur Herenleed en om 21.50 uur On dergang van de Onan. Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk meer zonni ge perioden. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noordoost en oost. Maxima van 10 tot 16 graden. Morgen: Zon 5.42—19.40 Schev. hoogw.: 4.09—16.31 Maan: 22.40—06.42 LAAGW.: 12.21 PEN HAAG (ANP) Het prijsindexcijfer steeg tus sen half februari en half maart van 164,7 naar 166,3, wat betekent dat het leven in die periode 0,9 procent duurder is geworden. Met inbegrip van een schatting van de te verwachten invloed van de stijging van de ziekenfondstarieven, die nog slechts voor een deel bekend is, op het prijsindex cijfer, bedraagt de prijsstijging sinds half december vorig jaar 2,4 procent. De stijging is volgens het ministerie van economische zaken niet strijdig met de jaarraming van het Centraal Planbureau. In januari is de stijging meegevallen, in februari wat tegengevallen en in maart was hij op het niveau van de jaarraming. Het ministerie wijst er verder op dat in de afgelopen drie jaar de jaarlijkse prijsstijging tussen half februari en half maart gemid deld 1,3 procent heeft bedragen. ff (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Amerika heeft gis teren van het Amerikaanse minis terie van Justitie alle (geheime) gegevens ontvangen over de be weerde illegale verkoopactivitei ten van Lockheed in Nederland en deze doorgestuurd naar ons land. Indien er gedurende het verdere onderzoek in Amerika nog meer voor ons land belangrijke gege vens bekend worden, zullen ook deze aan de Nederlandse onder zoekcommissie ter hand worden gesteld. Midden vorige week liet de com- missie-Donner zich ietwat geïrri teerd uit over het feit, dat het onderzoek dreigde vast te lopen, omdat de Amerikaanse gegevens, waarover de commissie volgens een gesloten overeenkomst mocht beschikken, zo lang uitbleven. Ge bleken is, dat de commissie-Donner er geen rekeni.g mee had gehou den, dat na ondertekening een pro cedurele wachttijd van ongeveer 10 dagen in acht moest worden geno- Vooralsnog mag er van de Ameri kanen van de geheime stukken niets openbaar worden gemaakt. De commissie-Donner zal dat niet temin bij haar eindconclusie eni germate moeten doen om die con-; clusie te motiveren. Als men zover is zullen deNederlanders en de Amerikanen over publikatie van gegevens opnieuw gaan onderhan- Reconstructie moord op Rijswijkse rechercheur (van onze verslaggevers) DEN HAAG Op de Rijswijkse puinstortplaats 's vandaag de moord op de 40-jarige Rijswijkse rechercheur W. L. de Krijger gereconstrueerd. Bij de reconstructie, die in twee delen werd gehouden, was ook de 19-jarige hoofdverdachte aanwezig. Op de foto een groep rechercheurs van het Haagse recherche-bijstandsteam op de puinstort, waar de rechercheur vermoord werd gevonden. GOLF VAN TERREUR TEISTERT ITALIË ROME Italië beleeft een nieuwe terreur- golf. Vannacht is op nieuw brand gesticht in een van de Fiat-fa- brieken in Turijn, schade minstens zes miljoen gulden. Minder schade ont stond bij brandstich ting in een complex van de oliemaatschap pij Texaco in Florence en het gebouw van de communistische vak beweging is Sassari op Sardinië. Een afdeling schef van Fiat ont snapte ternauwernood aan de dood toen er vlak bij zijn woning een aanslag op hem werd gepleegd. Extremisten, zowel ul tra-links als ultra rechts, wijzigen met angstaanjagende doel treffendheid hun aan valsplannen. Alles is voor de aanslagplegers strategisch geworden: fabrieken, banken, te lefooncentrales, minis teries, hoofdkwartie ren van politieke par tijen en vakbonden, supermarkten en ben- zine-opslagplaatsen. Duidelijker kan de teleurstelling nauwelijks worden verbeeld. Willy van der Kuijlen (rechts) en Jan Poortvliet (links) met diepgebogen hoofd. Huub Stevens in het midden met de deceptie in het gezicht gegrift. DEN HAAG Zeven jaar was Nederland vertegenwoordigd in een finale van een Europees voetbaltoernooi. PSV, dat vurig streefde naar de plaats van achtste in de rij, kon de barrière St. Etienne niet nemen. Terwijl Nederland na lange tijd moest afhaken, plaatsten zich twee Belgische ploegen (Club Brugge en Anderlecht, resp. UEFA Cup en EC II) en twee Engelse teams (Liverpool en West Ham United, resp. UEFA Cup en EC II). West Duitsland had drie ijzers in het vuur. Alleen Bayern Miinchen haalde het in deze verassend verlopen toernooien. Grootste verrassing St. Etienne, nu al bezongen als de ploeg die de wederopstanding van het Franse voetbal heeft ingeluid. LONDEN (Rtr) De Britse lt.-kolonel David Handel van de verbindingstroepen is gisteren gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens het aanpakken van steekpenningen die verden gegeven in samenhang met defensiecon- racten voor de levering van Britse telecommuni- atieapparatuur aan andere landen. De 40-jarige overste, een expert op het gebied van electroni- De arrestatie volgt op een onderzoek dat Scotland Yard twee jaar geleden is begonnen naar de gang van zaken bij militaire leveranties van Groot-Brit- tannië naar, zo neemt men aan, het sultanaat Oman. Het is namelijk bekend dat rechercheurs dit oliesjeikdom aan de Perzische Golf hebben bezocht, en daarbij gesprekken hebben gevoerd met functionarissen die nauw betrokken zijn bij de aankoop van elektronische apparatuur voor de strijdkrachten. De sultan van Oman heeft tien jaar lang Britse bijstand ontvangen in zijn strijd tegen linkse opstandelingen. 700 Britse officieren dien den enige tijd in het leger van de sultan die thans .verklaart de rebellen een beslissende nederlaag te hebben toegebracht. Overste Randel wordt zowel passieve als aktieve corruptie ten laste gelegd. Het zou volgens Britse bladen gaan om steekpenningen ter waarde van honderdduizenden ponden voor het „regelen" van contracten voor de leverantie van radarsystemen ter waarde van 100 miljoen pond. BEIROET Irak heeft om een spoedzitting van de Raad van de Arabische Liga gevraagd voor bespreking van de situatie in Libanon. De Iraaksc regering hoopt dat op zo'n bijeenkomst een gemeenschappelijk stand punt over Libanon bereikt kan worden, om een eind te maken aan alle buitenlandse inmen ging. In Libanon woedt de oorlog nog in alle hevigheid voort. De strij dende partijen, linkse moslims en christelijke Falangisten ge ven elkaar in militair en politiek opzicht geen haarbreed toe. In Washington zei minister Kis singer tijdens een bijeenkomst met een sub-commissie van de Amerikaanse senaat dat het op treden van Syrië in Libanon de grenzen van het toelaatbare na dert. Israël en de Verenigde Sta ten zullen, aldus Kissinger, een verder oprukken van de Syri sche troepen niet tolereren. De Israëlische premier Rabin verklaarde gisteren in Tel Aviv dat Israël een definitieve rode streep heeft getrokken tot hoe ver Syrië in Libanon militair kan gaan. Als die lijn wordt overschreden, zal Israël prompt reageren, aldus Rabin. Propeller doodt voetbalsupporter SAINT ETIENNE De aan- komst van de ploeg van Saint Etienne op de Luchthaven Bou- theon in de Franse plaats, is gisteravond overschaduwd door een dodelijk ongeluk. Een supporter van "Les Verts" één van de ruim tweeduizend, die de ploeg na de overwinning op PSV opwachtten werd geraakt door de propeller van het vliegtuig, waarmee de ploeg aankwam en op slag gedood. Volgens een ooggetuige was de betrokken supporter onder in vloed van sterke drank. Zelfs het aantal slaapplaatsen bij particulieren is tot een minimum sslonken. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne- Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: woonplaats: Dissidenten In het Joegosla vische Banja Luca zijn gisteren negen Moskou-gezinde dissiden ten veroordeeld van drie tot twaalf jaar gevangenisstraf voor het begaan van misdaden tegen de staat. De verdachten werden ervan beschuldigd een illegale marxistische-leninisti- sche communistische partij te hebben opgericht met de bedoe ling de regering van president Tito omver te werpen en Joego slavië onder buitenlandse in vloed te brengen. Kerncentrale Cuba en de Sowjet-Unie hebben een nieuw verdrag van wederzijdse samen werking gesloten dat voorziet in de bouw van Cuba's eerste ker nenergiecentrale. Het nieuwe verdrag voorziet verder in de bouw van een staalfabriek op Cuba met een vermogen van 1,3 miljoen ton per jaar. Pokken Het gewestelijke kan toor van de wereldgezondheids organisatie van de Verenigde Naties voor Afrika in Brazzavil le, heeft bekendgemaakt dat de dodelijke vorm van pokken is verdwenen uit landen in het westen van Afrika. Vakantiekamp Bij een brand vanmorgen in een vakantie kamp in Zuid-Zweden zijn acht geestelijk gestoorde kinderen tussen negen en achttien jaar om het leven gekomen. Zeven kinderen en drie volwassen be geleiders konden het brandende houten gebouwtje bijtijds ont vluchten. Grote juwelendiefstal Drie gewapende mannen hebben uit de kluis van een luxueus flatge bouw in Palm Beach in Florida, voor 3 miljoen dollar aan geld en juwelen gestolen. De mannen overmeesterden de bewakers en openden 180 van de 300 kluizen. DEN HAAG (ANP) In het westen van het land, vooral aan de kust en in de drie grote steden, zijn vrijwel alle bedden voor de pasen besproken. Zelfs de voorraad bedden bij particulieren is tot een minimum geslonken. Het' Nationaal Bureau voor Toerisme raadt iedereen, die nog geen logies heeft besproken en van plan was naar West-Nederland te gaan, dringend aan zich eerst bij de VWs op de hoogte te stellen omtrent accommodatiemogelijkhe den. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Om te voorzien in het wegvallen van de André van Duin-shows, heeft de TROS de Mounties bereid gevonden een reeks maandelijkse revues op het scherm te zetten. Dit zal gebeuren op de vrijdagavond, welke per 1 oktober aan de TROS is toegewezen. De TROS ontkent de Mounties te hebben weggekocht bij de AVRO. Wat de Mounties programmatisch voor de komende winter voor ogen stond kon de AVRO niet realiseren, zegt theaterproducer Joop v.d. Ende, die in de overstap heeft bemiddeld. De TROS liet voorts weten, dat zij over een tamelijk ruim budget beschikt om tekstschrijvers aan het werk te zetten. De Mounties-shows zullen in de studio worden opgenomen in aanwezigheid van publiek. DEN HAAG (ANP) De daling van de geregi streerde arbeidsreserve met 21.250 mannen en vrouwen die zich de vorige maand heeft voorge daan, is mede veroorzaakt door de extra werkge legenheidsprogramma's. Het aantal mensen dat door deze programma's aan werk is gekomen, was half maart 6.000 groter dan half februari. Dit heeft het ministerie van sociale zaken gisteren meegedeeld. Het aantal werkloze mannen daalde in maart met 19.540 en het aantal werkloze vrouwen met 2.660. De werkloosheid van mannen en vrouwen kwa men daardoor op 215.900. Dat is 22.000 minder dan eind februari. Houdt men rekening met seizoensfactoren, dan bedroeg de totale werkloosheid in maart 219.200, ofwel 4.400 minder dan eind februari. De geregi streerde vraag naar personeel, eveneens voor sei zoen gecorrigeerd steeg met 2.500 tot 42.900. De werkloosheid, uitgedrukt in een percentage van ,de afhankelijke beroepsbevolking is bij de mannen het grootst in Drente, bij de vrouwen in Zuid-Lim burg. Met uitzondering van het scheepvaartpersoneel is de werkloosheid van mannen in alle beroepsgroe pen afgenomen. Bij de vrouwen nam alleen de werkloosheid onder het huishoudelijk personeel Werkgroep klachtenrecht gedetineerden DEN HAAG (ANP) Het mi nisterie van Justitie heeft een werkgroep in het leven geroe pen die zal bekijken wat de taak en functie zal zijn van de commissies van toezicht en de klachtencommissie van het ge vangeniswezen. Deze commissies zullen in werk ing treden wanneer de wijziging op de beginselenwet van het gevangeniswezen, die inhoudt dat gedetineerden voortaan het recht hebben te klagen over be paalde beslissingen die de direc ties van inrichtingen over hen hebben genomen, door de Ka mer komt. De wijziging houdt tevens in dat de klager en de directie in beroep kunnen gaan bij de sectie gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de re classering. De werkgroep, die onder leiding staat van mr. L. Oranje gaat zich bezighouden met de samen stelling van de beklagcommissie en de commissies van toezicht, de maximumleeftijd van de le den, de benoemingsprocedure, de werkwijzè, de taakomschrij ving en de bevoegdheden van de commissies. Invoering fietsreflector nadert HILVERSUM (ANP) Binnen enkele maanden zal de reflector achterop fietsen wellicht ver plicht gesteld worden. De in voering van de fietsreflectoren is op dit moment onmogelijk omdat er nog te weinig reflec toren op de markt zijn. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat laten weten naar aanleiding van beschuldi gingen van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) als zou de invoe ring al veel te lang op zich hebben laten wachten. Volgens de WN toonden al vijf jaar geleden proeven aan, dat de reflectoren in belangrijke mate bijdragen tot een betere zichtbaarheid van de fietser. „Maar doordat het tot 1976 heeft moten duren voordat de rijks dienst de keuringseisen had vastgesteld, is het ding nu nog niet ingevoerd", aldus de WN.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1