Mogelijkheden genoeg voor vloer, plafond, muren en ramen Pax Christi spreekt in Leningrad met patriarchaat van Moskou Britse raad van kerken laakt discriminatie negerbevolking „DOOS" VAN DE KAMER IN 'T NIEUW BLOEMPJE VOOR DE BRUID Feestmaaltijd of potje alledag KORTE METTEN gewoonte bij wassen te krim pen (ca. 2%, maar dit kan ook 6°k zijn; 12 cm. op 200 cm lengte). Neem dus pen ruime Verlichting Verlichting is een probleem op zjch. Lampen zijn duur. De zogenaamde „spotjes" geven veel gezelligheid, kosten niet veel en kunnen bundels licht op plaatsen richten waar dit nodig is. Met een beetje fanta sie kan een dromerige verlich ting worden gemaakt. Pla fonds vormen in oude huizen vaak een moeilijkheid. Zwaar gedecoreerd passen ze niet al tijd in een modern interieur. Tock kan zo'n engeltjespla fond erg geraffineerd staan bij effen groen behang, groene gordijnen en groen vloerkleed. Maar ook is plafondverlaging mogelijk met verschillende soorten kunststofplaat, die in een houten raamwerk worden gezet. De handige doe-het-zel- ver heeft er wel een weekje werk aan, maar daarna zit 't stevig. Nog een tipje over stoe len. Het beste is 's morgens zo'n zitmeubel te gaan kopen als het hart uitgaat naar een zogenaamde „luie" of lekker zittende stoel. De ervaring leert dat 's middags na het in de stad sjouwen, zelfs de slechtste stoel lekker zit. WOENSDAG 14 APRIL 1976 LEIDSE COURANT GEMAKKELIJK KOKEN Tekst: Tiny Francis Wie zijn woonkamer eens wil opknappen kan vele kanten uit: het beste is om het geheel kritisch te bekijken, dus de vloerbedekking, de wanden of behang plus het plafond hetgeen men de „doos" van een kamer noemt. Het I.V.H.A. heeft de vele mogelijkheden op een rijtje gezet voor het gemak van de mensen die hun huis opnieuw willen inrichten. Als vloerbedekking in de woonkamer (waartoe we ons bepalen) kan men kiezen voor hout, bijvoorbeeld vurehouten planken, die kun nen worden geverfd. Het plezier is soms van korte duur, omdat de verf er gauw afgestoten wordt. Speciale vloerlak op kunstharsbasis houdt beter. Traditie uit oude kastelen in mo derne versie. „Ita lian Classic" uit de Castilian serie (Deja). Breedte 183 cm en 366 cm. resp. 41,55 en 99.75 per meter. Alle erken de wooninrichtin- Beitsen is vooral bij alternatie ve milieus leuk. Strokenvloe- ren („lamellenparket") zijn ge maakt uit planken van 5 a 8 cm breed. Het materiaal is een harde houtsoort. Alleen de toplaag (6 mm) is van echt hout. Parket daarentegen is door en door hout, maar wel erg kostbaar. Groot gemak er van is dat het kan worden gedweild, mits er een be schermlaag op is aangebracht. Stenen vloeren zijn bijzonder fraai, maar koud aan de voe ten. Zijn duur en ze geven lawaai als kinderen erop stoeien. Er is natuursteen (marmervloeren) en er zijn plavuizen. Nadeel echter is dat van deze de glazuurlaag af slijt, gebakken geglazuurde te gels worden dof. Hardgebak ken tegels zijn slijtvaster. De kroon (op dit gebied) spannen de dubbel hard gebakken te gels, ondoordringbaar voor vocht en vet, maar niet zo geschikt voor de woonkamer. Wie kiest voor wat vroeger gewoon .iZeil" heette kan kur- klinoleum nemen, dat beter isoleert dan gewoon linoleum, maar wel deuken kan verto nen. PVC-vloeren (Novilon, erg mooi in zwart/wit tegelmo tief en Quadrofloor) zijn erg duurzaam. Ze moeten alleen worden geplakt op een vlakke onderlaag en zijn niet verhuis- baar zoals sommige soorten parket. In de woonkamer moet er wel een warm gekleurd kleedje over worden gelegd om der wille van de sfeer. Wollen vloerbedekking is te krijgen vanaf redelijk goed koop tot zeer duur. In het algemeen is wol minder duur zaam dan synthetisch mate riaal, eveneens verkrijgbaar in diverse uitvoeringen en prij zen, sterker en goedkoper dan wol. Deze vloerbedekking kan wel snel vuil aantrekken als het statisch geladen is. Tapijt tegels doen het ook goed. Koop liefst tien tegels meer dan nodig is voor vervanging bij vlekken. In dezelfde kleur zijn ze later bijna nooit meer te krijgen. Rieten- cocos- of biezenmatten zijn goedkoop, er valt alleen veel rommel Wandbekleding De wandbekleding is afhanke lijk van de smaak. Veel men sen verven wanden donker bruin of zwart, wat erg mooi kan staan als achtergrond van aquarellen of planten. Rauhfa- ser behang kan worden ge sausd of geverfd. De reclame kreet „afneembaar behang" moet eigenlijk worden ver taald door afveegbaar behang. Echt afneembaar is alleen kunststofspul. Dol zijn de mensen ook op jute, dat ver krijgbaar is als losse textiel en van wand tot wand gespan nen. Ook kan het worden gele verd, bevestigd op papier zo dat het als behang kan worden geplakt. Kurkplatenwanden geven een leuk effect, soms een beetje druk. Ze zijn ver krijgbaar in diverse uitvoerin gen, kleuren, diktes en prijzen. Met schrootjeslatjes maakt men een dure, maar wel duur zame wandbekleding, waar men alle kanten mee op kan. Oude grootvadersklok staat er schitterend op. Onze tijd van doe-het-zelf geeft ook de struc- tuurwand een goede kans. Een dikke laag specie wordt erop gekladderd, waarin met vin ger, spatel of borstel structuur wordt aangebracht. Op zich zelf erg décoratief. Bij de bouw van een huis kan wor den gevraagd het metselwerk van een muur schoon op te leveren. In een bestaande wo ning zijn opplakbare steen strips een oplossing, maar een beetje nepperig blijft het Na het opplakken worden ze ge voegd. Gordijnen maken of breken een huiskamer. Tegen woordig zijn er veel „open weaves" gordijnen inplaats van vitrages. Verder prachtige vitrages met dessin van bij voorbeeld een bos met bomen- doorkijk. Daarbij horen dan overgordijnen in dezelfde print maar van een dikkere stof. Het is verstandig een goe de kwaliteit te nemen. Gordij nen hebben de onhebbelijke VOOR PAASDAGEN Gordon Bleu Deense lekkernijen Klop drie eieren los met een eetlepel melk en wat zout. Bak 6 plakken van de allerbeste bacon in de pan en doe er het eimengsel bij Bak in een aparte pan nog eens 6 plakken bacon knapperig en druk die met zachte hand in de pan. Sprenkel er overvloedig bies look overheen en dien warm op met schaaltjes radijsjes Lichte eigerechten Bak een dunne witte boter ham in boter bruin, bedek, die met een plakje tomaat en een gepocheerd ei (ei rauw in heet water laten stollen). Over dit lekkers gaat wat tomatenket chup, een beetje mayonaise en een scheutje sherry Garneren met verse slabladeren Gordon Bleu Niets is gemakkelijker maken dan Gordon Bleu: 4 plakken kaas. 4 grote dunne lapjes kalfsvlees. 4 plakken ham. ei en broodkruim, zout en peper, braadboter zijn de ingrediën ten. Kalfslapjes plat slaan, met mosterd insmeren (beide kan ten), de ham om de kaas rollen en dit rolletje in het vlees doen. dat u er omheen dra peert. Vastmaken met een cocktailprikker. Vleesjes eerst door losgeklopt ei en dan door broodkruim wentelen en licht bruin bakken in de boter. Bij de ,koffie Zelfgebakken cake kant en klaar mix) waardoor noten en rozijnen zijn gemixed Zelfgebakken cake met noten en rozijnen Wat brengen we op tafel tij dens de Paasdagen? Een feest maaltijd of 'n potje alledag? Een verrassing wil er altijd wel in. vandaar een recept voor een gevulde runderrolla de. die verbijsterend gemakke lijk is te maken: Ingrediënten dunne runderlap van ca 400 gram; 150 gram champignons: 1 uitje; 100 gram boter; 1/2 citroen; mosterd) peterselie; tijm; zout; peper en fijn ge prakte harde eieren (naar smaak 2 of 3) Geef de runderlap een fikse klap met een hakmes tot een dikte van ca een centimeter. Smeer hierop met een theele pel mosterd, zout en peper. Was de champignons, snij ze in plakjes en laat ze in een paar minuten met het gesne den uitje en de helft van de boter goudbruin worden. Op smaak brengen met zout. pe per. peterselie, tijm. citroensap en ei. Vulling liefderijk op de lap vlees uitspreiden, deze op rollen en met een dun touwtje vergrendelen. De rollade in de overgebleven boter braden en daarna op een matig vuur in 3 kwartier botergaar en bruin laten worden. Warm of koud opdienen. Doperwten Met het grote blik fijne do perwten dat men in huis heeft doet men het volgende: laat ze uitlekken, snijd 3 jonge uitjes fijn en bak ze even in een eetlepel olijfolie. Doe hierbij de erwtjes, 1/4 eetlepel tijm. wat zout en peper, 1/4 krop sla fijn gesneden. Roer de massa zo nu en dan om terwijl ze op een laag pitje goed heet wordt Geef er jonge aardappeltjes bij. VAN^^UIS^UIT Het lijkt een beetje saai plan tje, de Maranta crocata, maar het is integendeel bar romanti sch. Echte kwekers gebruiken de kleine fijne bloem, oor spronkelijk bestemd voor de warme kas, vaak voor een bruidsboeket. Het zijn planten die met verschillende doe leinden gekweekt kunnen wor den. Een groenbladige soort die knolvormige wortels heeft is zelfs semi-medicinaal. De bindstof die daaruit in tropi sche landen wordt gehaald, heet bij ons „arrowroot" en werkt stoppend bij darmstoor nissen. Van de Maranta voor het woonvertrek heeft de be zitter veel plezier. De bloem houdt het 6 7 weken, daarna wordt ze een decoratieve uit bundige bladplant. Het jaar daarop wil ze wel weer bloeien. Een makkelijke huis genoot, die best 1 2 meter van het raam af mag staan, maar wel goede bloemiste- naarde nodig heeft. Pappen en warmhouden, vertaald: gelijk matige warmte, gieten en sproeien. Van april tot augus tus om de 14 dagen voeden. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest reen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de k Delegaties van de internationale vre desbeweging Pax Christi en van het patriarchaat van Moskou van de Russi- sch-orthodoxe kerk zullen op 27 en 28 april in Leningrad bijeenkomen ter voortzetting van de contacten die in november 1974 in Wenen zijn gelegd. fDe Moskouse delegatie wordt geleid door de metopoliet van Leningrad, Ni- kodim, tevens exarch voor West-Europa en leider van de Praagse vredesconte- rentie. Aan het hoofd van de katholieke afvaardiging staat kardinaal Alfrink, voorzitter van de internationale Pax Christi. Hij zal al in de week na Pasen, te zamen met de secretaris-generaal van de inter nationale Pax Christi, C. ter Maat naar Leningrad vertrekken om het orthodo xe Paasfeest, dat later dan in het west en valt, mee te vieren. Dat doet ook de president van de Ita liaanse Pax Christi, bisschop Luigi Bet- tazzi van Ivrea. Behalve vertegenwoor digers van de Nederlandse en Belgische Pax Christi maakt ook Heinz-Theo Ris- se, vice-president van de internationale Pax Christi deel uit van de katholieke delegatie. Tijdens de besprekingen in Leningrad zullen aan de orde komen de betrekkin gen tussen de landen van Oost- en West-Europa, zowel wat betreft veilig heid en samenwerking als wat culturele contacten aangaat. Bovendien wil men internationale problemen bespreken, mede met betrekking tot de derde we reld. Ook de theologische kant van het kerkelijke vredeswerk en het uitwisse len van informatie zullen ter sprake komen. Anglicanen en katholieken in Z.-Afrika 't eens over pauselijk primaatschap Anglikaanse en rooms-kath- olieke theologen in Zuid-Afri- ka hebben en gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin zij uitdrukkelijk erkennen, dat aan de paus een bepaalde voorrangspostitie toekomt. De verklaring volgde op een sym posion, dat gewijd was aan het pauselijk primaatschap. In hun verklaring wijzen de theologen erop, dat op grond van historische bewijsgronden een bepaalde voorrangspositie van de bisschop van Rome bestaat en dat deze positie het fundament voor de eenheid der kerk vormt. „Wij erkennen allen dat de bisschop van Ro me zijn autoriteit ontleent aan het evangelie", aldus de ver klaring. Het symposion in Johannes burg stond onder voorzitter schap van de anglikaanse bis schop van Johannesburg, Ba- vin, en de katholieke bisschop van Oudtshoorn, Manfred Gottschalk. De kwestie van het pauselijk primaatschap is ook lange tijd' punt van discussie geweest tussen rooms-katholieke en lu therse theologen in de Ver enigde Staten. In een uitvoeri ge verklaring van 4 maart 1974 verklaarde de lutherse groep van theologen; onze lutherse leer over de kerk en het ambt verplicht ons te geloven, dat het erkennen van het pauselijk primaatschap mogelijk is in de mate waarin een vernieuwd pausschap werkelijk de trouw aan het evengelie zou bevorde ren en een petrinische functie zou vervullen in de kerk. De Zweedse kerken willen sa men verhinderen dat de pro- duktie van de omstreden film over het liefdesleven van Je zus van de Deense filmprodu cent Jens Joergen Thorsen subsidie krijgt. Het officiële Zweedse filminstituut en de Zweedse staatstelevisie zou den, zoals gemeld, bereid zijn voor de film drie miljoen kro nen op tafel te leggen. In De nemarken werd de subsidie ingetrokken na protesten uit vele landen. Namens de Zweedse kerken moemde de Lutherse bisschop van Sund, Olie Nivenius, de film een ongehoorde provocatie voor alle burgers voor wie de naam van Jezus heilig is. fin het bisdom Rotterdam zul len op woensdag 19 mei vijfen twintig jaar priester zijn: de ken J.H.M. Smit, Nobelstraat 22, Brielle: rector drs. A.M.E.- Th. Vreeburg, Zoeterwoudse- singel 20, Leiden; en de pasto- res S.A. Bruin, Veurstraat 1, Rotterdam; drs. W.M.I. van den Ende, Sir Winston Chur- chill-laan 376, Rijswijk; J.CM. Hamers, Mgr. van Steelaan 120, Voorburg; A.Th. Harding, A. P. van Neslaan 48, Bos koop; L.C. van Paassen, P.C. Hooftlaan 9, Maassluis; J. Rood, Fonteijnenburghlaan 18, Voorburg; G.M.J. Schlatmann, De Lindeboom 159, Mook (L); J.F. Steenman, v.d. Ouder- meulenlaan 17, Wassenaar en C.J.P. Zondag, Slinge 775, Rot terdam. fDe Indiase minister-presi dent Indira Gandhi heeft de internationaal bekende Moe der Teresa bijzonder geprezen voor haar werk onder de arm- sten in India. Zij leidt op het ogenblik tweé'endertigsterf- huizen, zevenenzestig melaat senkampen en achtentwintig kindertehuizen. Bij een be zoek aan een school in Santi- niketan, die onder leiding staat van de door Moeder Te resa gestichte zustercongrega tie, zei Indira Gandhi: Moeder Teresa wil de allerarmsten dienen. Zij is niet meer een heilige individuele verschij ning in de achterbuurten van Calcutta, zij is het voorbeeld geworden van de goede wil om deze wereld te verande- De Belgische kardinaal Leo Suenens is op Buckingham Palace onderscheiden met de Templeton-prijs voor vooruit-- gang in de godsdienst. Hij ont ving de prijs van ruim twee honderdduizend gulden uit handen van prins Philip, echt genoot van koningin Elizabeth. Kerk en wereld Prof. Grollenberg bij Open Kerk „Open Kerk Zuid Hol land" zal op zaterdag 8 mei de halfjaarlijkse bezinnings dag houden op de gebruike lijke plaats: de Adelberts- hof, Minervaweg te Delft. Prof. L. Grollenberg zal daarbij een inleiding houden naar aanleiding van zijn boek „Jezus, weg naar hoop vol samenleven". De stuurgroep van „Open Kerk" heeft daarbij aan prof. Grollenberg enkele vra gen voorgelegd, te weten hoe hij is gekomen tot het schrij ven het boek, welke geloofs vragen wat betreft de heden daagse mens hieraan ten grondslag liggen, met name wat betreft Jezus van Naza reth, welke kerk-visie in het verlengde van zijn visie op Jezus ligt en welke kritiek die visie inhoudt op de ver schijningsvorm van de kerk van het ogenblik. Prof. Grollenberg zal ook in gaan op het verzoek van de stuurgroep zijn stellingn'ame tegenover het Zionisme te verduidelijken. Het contacta dres van Open Kerk is Hoge Weidelaan 21, Voorburg, tel. 90.96.27. De Britse raad van kerken is tot de conclusie gekomen, dat de blanke samenleving van Groot-Britannië op starre en zelfgenoegzame wijze de negerbevolking in het land discrimi neert. Voor de negers, die zich met duizenden hebben gevestigd in Groot-Britannië, is maar éen plaats in de samenleving beschikbaar: aan de onderste trap van de maatschappelijke ladder. Sedert Engeland zich terug trok uit zijn voormalige over zeese gebiedsdelen, maar de bewoners op Britse paspoor ten toestond zich in Groot-Bri tannië te vestigen, heeft het land een grote toevloed van immigranten gekend, onder wie velevnegers. De Britse raad van kerken heeft een onderzoek ingesteld naar de situatie, waarin met name de negers in het land verkeren. Het is daarbij tot de ontdekking gekomen, dat vooral de jonge negers, die in ^Engeland zelf geboren zijn, to taal van de Engelse samenle ving zijn vervreemd en dat voor hen geen enkele moge lijkheid bestaat maatschappe lijk vooruit te komen. De werkgroep van de raad van kerken, die Groot-Britan nië als multi-raciale gemeen schap aan een onderzoek on derwierp, is tot de conclusie gekomen, dat de voornaamste oorzaak van de wanorde niet de komst van de negers is geweest, maar iets dat diep geworteld is in de aard van de Britse samenleving. De scherpste vraag, die uit de on derzoekingen naar voren kwam, luidde: „Is er een Brit se samenleving mogelijk zon der dat een groep mensen op de laagse ladder van die sa menleving moet blijven?" Het rapport werd krachtig aanbevolen door de anglikaan se bisschop van Liverpool, Da vid Sheppard, die verklaarde, dat er in het hart van de blan ke christenen in Engeland heel wat veranderen fnoet Hij voegde eraan toe: „Ik ben 't ermee eens, dat de negers geen problemen naar Enge land hebben gebracht, maar dat zij de reeds bestaande pro blemen hebben opengelegd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7