Swift t Winkeltje klopt Wernink: 6-3 Louise" verliest QUICK BOYS BEKERT DOOR RCL langs Lugdunum "Sociale Zorg" tentoongesteld in Gemeente-archief Beddentekort in Bollenstreek NICO VAN GENT ZET IN AMERIKA DE BEUK ERIN: 7000 KM. FIETSEN VAN KUST TOT KUST Radio Norvicus komt er steeds beter bij te zitten in eigen studio WOENSDAG 14 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR Op mijn omwegen^óor stad en land kom ik graag mensen tègérLEIke morgen tussen negen en tien uur kunt mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer vin'-mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19lvragen. LEIDEN De Louise de Colig- ny Scholengemeenschap heeft ook in de laatste ronde van het Nederlands Schoolschaakkam- pioenschap genoegen moeten nemen met een nederlaag. Met een speler te weinig en een invaller kwam het team niet verder dan een 3 1/2-11/2 neder laag tegen het Monsigneur Zwijsen College uit Roermond. Kampioen werd het Canisius College dat een 5—0 reglemen taire overwinning boekte op het Gymnasium Eras mi an um uit Rotterdam. Laatstgenoemde dacht dat het aanvangsuur één uur was. In werkelijkheid was dit elf uur. Zonder ook maar een zet te hebben gespeeld stond de Loui- se al met 1—0 achter daar Peter Jansen niet was komen opda gen. Toen Duco Brongers daar na nog eens een stuk weggaf was de strijd gestreden. De overige borden werden nog snel remise gegeven. Heel wat beter doen de Leidse jeugdspelers het in Rotterdam bij het Nederlandse jeugdkam pioenschap. Na drie ronden staan Leon Konings en Joan Baart op een gedeelde tweede plaats achter Carlier. De Leidse jeugdkampioen, John v.d. Wiel, heeft zijn vorm nog niet hele maal kunnen vinden, hij staat in de middenmoot met 11/2 punt Vooral Leon Konings speelt erg sterk. Na in de eerste ronde gemakkelijk Giel Spaans van het bord te hebben afgezet speelde hij een sterke remise tegen Peter Egmond die vorig jaar als' derde was geëindigd. Hierna versloeg hij in een gede gen partij de winnaar van het kandidatentournooi, Maarten Schol ten. Ook Joan Baart heeft eigenlijk nog geen zwakke te genstander gehad. Na een remi se tegen Peter de Roode ver sloeg hij Aad v.d.Wees en Jan Boersma. John v.d. Wiel, van wie veel verwacht was, is kenne lijk iets uit vorm. Na al een half punt te hebben verspeeld aan Hans Polle verloor hij ook nog eens tegen Peter Egmond. IN ZAALVOETBAL-HOOFDKLASSE Van onze sportredactie LEIDEN In een aantrekkelijk zaalvoetbal-duel heeft Swift 't Winkeltje gisteravond in de Gr oenoord hal met 6-3 gewonnen van degradant Wernink. Beide teams speelden zo aanvallend mogelijk (er stond toch niets meer dan de eer op het spel) en dat resulteerde in een voor het schaarse publiek, attractieve wedstrijd. Swift nam via Renzo Candido Wernink' toch weer op gelijke en Rob Paardekooper al spoe- hoogte. dig een 2-0 voorsprong, maar Na de hervatting liep Swift 't door een bekeken goal van Winkeltje echter definitief weg Henk Smits - door de^ benen van van z'n tegenstander. Paarde- doelman Wim van Duivenbode kooper. Karei Dorrepaal en - en een knappe treffer van Candido verzorgden een 5-2 sco- zelfzuchtige Ton Werner kwam re. Via Giovanni Tomei(5-3) ver- Van onze sportredactie UTRECHT Quick Boys bekert door. Gisteravond versloegen de Katwijkers op het terrein van HMS, DESTO met 10. Via deze overwinning is Quick Boys beland bij de laatste zestien van het bekertoernooi. Het winnende doelpunt in deze enerverende beker-wedstrijd zag in de vijftiende minuut van de tweede helft het leven slicht. Joep den Hollander speelde Wim van der Plas in de diepte aan: 1—0. Voor rust had Quick Boys in dit treffen een moeilijke perio de moeten doorstaan. DESTO begon sterkaanvallend, maar de verdediging van de blauw- witten, met tweede doelman Arend van der Oever aan het hoofd, hield goed stand. In de tweede helft maakte Quick Boys het bestaande klasse-ver schil beter duidelijk. Derde klasser DESTO moest terug en kon later van geluk spre ken dat kansen voor Jaap Heerikhuisen, Wim van der Plas en Hans van Duyn niet in meerdere Katwijkse treffers hadden geresulteerd. kleinde Wernink nog even de marge, maar Koos van Egmond bracht het verschil in de slotfa se toch weer op drie doelpun ten: 6-3 TOPSCORERS: 1. Jan van Duyn (Zwaanvogels) 32; 2 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 23; 3 Ger de Roode (LDWS)22; 4 Hans van der Starp (Swift) en Piet Roozen (Tegelhandel) 16; 6 Nol Roozen (Tegelhandel) 14. STAND/UITSLAGEN: Swift 't Winkeltje - Wernink 6-3 Zwaanvogels 16 12 1 3 25 90-50 LDWS 16 8 3 5 19 52-42 Swift/W 16 6 4 6 16 58-7C Tegelhandel 15 5 3 7 13 48-53 Wernink 115 2 1 12 5 28-61 Jan Vrolijk achterhaalt Heemskerk KATWIJK In de finale van de hoofdklasse van het open damkampioenschap zijn LDG- speler Wim Heemskerk en de Katwijker Jan Vrolijk op een gedeelde eerste plaats geëind igd. Zij moeten in een serie van drie wedstrijden gaan uitmaken wie zich kampioen van Katwijk mag noemen. Wim Heemskerk verspeelde in eerste instantie deze titel door een remise tegen Jan Passchier, terwijl Jan Vrolijk in een boeiende partij tegen Hein van Winkel wel de volle winst boek te. Passchier verkreeg tegen Heemskerk een gunstige stand in het middenspel, maar kwam in zo'n grote tijdnood (hij moest 22 zetten in vijf minuten doen) dat Heemskerk alsnog een remi se in de wacht kon slepen. Stand: Wim Heemskerk 5-7; Jan Vrolijk 5-7; Hein van Winkel 5-4; Theo Zwetsloot 5-4; Piet van Egmond 5-4; Jan Passchier 5-3. De finale in de eerste klasse zal gaan tussen M. Visser en H. Koelewijn. Ook zij zullen een serie van drie wedstrijden af werken. Van onze sportredactie LEIDEN Na Quick Boys, Katwijk en LDWS heeft RCL zich gisteravond als derde za terdag-vereniging bij de laatste vier van het Zilveren Molen- toernooi gespeeld. De Leider dorpers klopten het in de zon dag tweede klasse uitkomende Lugdunum met 1—0. Een overwinning die de zater- dag-eersteklasser-in-spé zeker gezien het spel in de eerste rondgang volledig toekwam. In die fase tikten de roodwitten Lugdunum zowel in de combi natie, als op snelheid volledig weg. In de afwerking kwam de „Ra cing" evenwel niet aan een (rui me) voldoende. Alleen Leo Holl (zestiende minuut) slaagde er in betrouwbaar keepende Wim Eradus te passeren. Dick van der Bijl kopbal op de lat, Bas Ederveen, Fred Plyter (in de ploeg voor Leo van de Berg) en ook Holl de lat hield hem van een tweede doelpunt af ver zuimden Lugdunum defnitief op afstand te zetten. Datzelfde Lugdunum slaagde er na de hervatting wel in greep te krijgen op het spel van de Leiderdorpers. Was de Leidse zondag-tweedeklasser tot dan niet verder gekomen dan tallo ze, te harde overtredingen, opeens kon doelman Bram Brandt wel in moeilijkheden worden gebracht. Frans Sjar- dijn en „lastige" Jaap Schilhuy- zen zagen hun inzetten evenwel net niet het gewenste succes op leveren. Leidse koopman 2 maanden voorwaardelijk LEIDEN/ARNHEM De rechtbank te Arnhem heeft gis teren de 32-jarige koopman Heinz H. uit Leiden veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk, een geldboete van 2.000 en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid voor het veroorza ken van een dodelijk verkeers ongeluk. Op 21 juli vorig jaar reed de man op het Europacircuit te Arnhem met zeer hoge snelheid door rood verkeerslicht en bot ste op een personenauto. Van de twee inzittenden van de aange reden auto kwam een vrouw om het leven, terwijl de bestuurster zeer zwaar werd gewond. De officier van justitie eiste veer tien dagen geleden een gevange nisstraf van drie maanden on voorwaardelijk en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Gemeente-ar chief aan de Boisotkade wordt van 26 april tot en met 21 mei een tentoonstelling gehouden over "Sociale zorg in Leiden". Speciale aandacht wordt be steed aan de voormalige gast huizen, zoals bijvoorbeeld het Elisabethgasthuis, aan de zorg voor wezen, bejaarden, minder bedeelden en de geestelijk en lichamelijk gehandicapten. De tentoonstelling is op werkdagen te bezichtigen van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur, op zaterdagen van negen tot twaalf uur en op donderdag avonden van half acht tot half tien. Spreekuur wethouder volkshuisvesting In de gemeentelijke verzamelad- vertentie van afgelopen vrijdag is een fout geslopen. Het spreekuur van de wethouder van volkshuis vesting, de heer A. Verboom voor bewoners van Meerburg (Rivie renbuurt) vindt plaats op donder dag 22 april a.s. en niet op morgenavond (donderdag 15 april) zoals ten onrechte werd vermeld. Het spreekuur wordt ge houden van 19.30 tot 20.30 uur in het clubhuis "Klein Matilo". Zaanstraat 126. (Van een onzer verslaggevers) LISSE De VWs in de bloembollenstreek en Haarlem zien met een bezwaard gemoed de komende weekeinden tegemoet De directeur van de VVV Noordwijk, de heer Rovers, heeft nogmaals een beroep gedaan op de Nederlandse publiciteitsme dia om mee te werken aan het verkrijgen van slaapgelegenheid. Het paasweekeinde zal bijzon der druk zijn. Voor het corso weekend op 23 en 24 april zijn geen slaapplaatsen meer be schikbaar en ook het week einde van 1 mei is volgeboekt De logiesdiensten van alle W- Vs onderhouden nauw con tact met elkaar om ook in die weekeinden alle beschikbare slaapruimten te benutten. Het ziet er naar uit dat toch men sen buiten zullen moeten sla pen, zodat men in arrenmoede aan iedereen die ergens een slaapplaats over heeft ver zoekt zich op te geven aan de plaatselijke VW. De Noordwijkse zieken en bejaardenomroep Ra dio Norvicus is nieuwe wegen gaan bewande len. Het initiatief van een paar jonge mensen is voorlopig weer be kroond. Burgemeester mr. J. M. Bonnike heeft in De Kuip dezer dagen een verdere voortgang van het lofwaardig ini tiatief van een gemeen telijke zegen voorzien. Dat wil zeggen, dat de eerste burger van Noordwijk op één hoog de allernieuwste installa tie van Radio Norvicus offi cieel in gebruik heeft gesteld. In een klein vertrek is daar een goed geoutilleerde studio ingericht, van waaruit elke week op de woensdagmidda gen twee uur achtereen de zie ken en bejaarden van „St. Je roen" van de meestprettige ge luiden worden voorzien. Waar schijnlijk zal ook het bejaar dencentrum Hoogwaak waar gewerkt wordt aan een intercom (intern huisradio- en omroepsysteem) binnenkort wörden ingeschakeld. Ruim anderhalf jaar geleden werden de eerste schreden ge zet. Alexander Broers (20) was destijds al lid van het tech nisch tijdschrift Toon en Beeld. Zijn vriend Claus de Bes (24) was destijds al „gek" van een bandrecorder en bei den leizen verder iets over zie ken- en bejaardenomroep zoals die in Hoofddorp draai de. Alexander: „Met die recor der kon je al heel wat doen. We hebben alle twee met die elektronische business zitten pielen, we waren helemaal gek van die mooie dingen". Toen kwamen ook Aya de Bes-Vink en Alenanders verloofde Roe- lie Hoogendorp erbij en voor dat het viertal het wist, werd een zieken- en bejaardenom roep uit de grond gestampt met tweedehands spullen, in een zomerhuisje achter de Henriëtte Roland Holststraat, waar Claus woont Er was een mengpaneeltje nodig; dat werd even opgekocht voor 150 gulden van „radio Hoofd dorp". De nieuwe „radio" draaide meteen al aardig en Claus en Alexander staken hun voel sprieten uit bij centrum Hoog waak, waar de directeur me teen al enthousiast was, maar inschakeling was onuitvoer baar omdat er geen interne communicatiemogelijkheden voorhanden waren. Bij „St Je roen", aan de overkant van De Kuip, lukte het beter. Daar begon de Noordwijkse omroep op 23 januari 1975, „en we draaien nog steeds", aldus Alexander, ,,'s-woensdagsmid- dags van half 4 tot half 6. Door de week maken we 's- avondsde discotheek in orde en meestal stellen we 's zon dagsavonds het programma samen en nemen het op", ver telt Alex Broers, die „in het gewone leven" instrumentma ker is bij Preventieve Genees kunde TNO te Leiden. Zijn vriend Claus is banketbakker in Amsterdam. Het probeersel van de twee vrienden werd in mei '75 een stichting onder de naam Radio Norvicus „om aan geld te ko men"; Alex: „We konden een hoop ritselen met een hoe heet zo'n makker ook weer o, ja, een notaris. We hadden donateurskaarten laten druk ken en op m'n werk had ik veel geld verzameld om daar van een spreekcelletje in el kaar te timmeren. We deden ook een beroep op het Anjer fonds (via de wethouders Jan sen en Hoevenaars) en we kre gen 4000 gulden, waarvan we twee draaitafels, drie super studiomicrofoons (neusje van de zalm), een cassette-recorder enzovoort bekostigden. Inmid dels verhuisden we en kwa men door bemiddeling van wethouder Jansen hier in De Kuip terecht". Vorige week startte onder de schooljeugd van het basis- en middelbaar onderwijs te Noordwijk, Katwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout een actie. Met prikkaarten en bal pennen gaan de leerlingen langs de deuren om geld bij een te brengen voor de zieken en bejaardenomroep. De helft van de opbrengst gaat naar de Stichting Zonnefonds, een overkoepelend orgaan voor dergelijke omroepen. Alexan der hoopt op een goed resul taat, dat spreekt. „We weten, dat Noordwijk blij is met deze jonge activiteiten van onze omroep. Waarom de stichting Norvicus heet? Nou, dat was de naam van Noordwijks eer ste voetbalvereniging die over igens niet meer bestaat". Broers betreurt het, dat er nog steeds geen Noordwijkse pla- tenhandelaars zijn die tegen reductie platen willen ver schaffen aan Radio Norvicus. „Dat betekent, dat we wel steeds voor een dure aanschaf staan. Buiten ons normale werk staan we wel voor een hele opgave, want het is a pezen voor een paar man. Daarom zouden we graag zien, dat ook andere jongelui hier uit Noordwijk bij deze opzet betrokken willen raken en met ons meedoen. Wat extra steun kunnen we best gebruiken. Uitbreiding zit er onmiddellijk niet in. We hebben contact ge had met het Zeehospitium te» Katwijk, maar daar stelde men andere eisen aan een in terne omroep. We hebben wel uitzicht op het meedoen van Hoogwaak te zijner tijd". Alexander Broers heeft eigen lijk nog één droom: misschien komt er ooit nog eens een plaatselijke omroep in Noord wijk: „Dat zouden we graag op ons willen nemen. Wat we nu doen, slaat in elk geval erg aan". Voorlopig gaat Norvicus gewoon door met een paar u verzoekplaten, plaatselijk nieuws, „teevee-tips" met favo rieten, de rubriek „jarigen" en het aandacht besteden van aankomend en vertrekkend personeel binnen „St Jeroen". Als Norvicus bezig is, valt er in de recreatiezaal niet veel te beleven, want iedereen wil dan bij zijn of haar radio zitten om maar niets van al dat moois te hoeven missen. Bijna 7000 kilometer fietsen. Dwars door Amerika. Dat gaan 180 Nederlanders „maken". De ene groep doet er 85 dagen over, een tweede 55 en de derde groep, de superfietsers, willen de gigantische afstand in 35 aagen overbruggen. Deze laatste mammoetpresta tie wordt geleverd door de fietsclub Le Champion: twaalf eerzame doch verbeten wielrij ders, die om een afstandje Lei den—Maastricht v.v. smadelijk lachen en er hun schouders voor ophalen. Een van deze twaalf is Oegstgeestenaar Nico van Gent, 50 jaar, tanig tot op de botten, zijn buikje van we leer heeft hij met fietsen door dik en dun helemaal klein ge kregen. Waarom gaat Nico half juni aan Amerika's oost kust op de fiets zitten en stapt hij er hoogstwaarschijnlijk na de Rocky Mountains uitge blust weer vanaf? Omdat hij fietsen een machtige sport vindt en omdat de Verenigde Staten 200 jaar bestaan. Van daar die jubileumrit (met een persoonlijke Amerikaanse uit nodiging) „Bike Centennial". Superfietser Nico van Gent stond gistermiddag bij ons kantoor in de starthouding, met zijn supersnelle en super- lichte fiets met 10 versnellin gen. Geen peperdure er zijn er wel van 2000 tot ruim 3000 gulden maar wel helemaal aan de bergen aangepast. „Echt" fietsen doet Nico eigen lijk pas sinds 1972, toen hij zijn vrouw verloor. „Toen ik alleen achterbleef ben ik op de fiets gaan zitten. Ik werd lid van het Haagse „De Kam pioen" en later van „Le Cham pion", een club die meer mo- gelijkheden biedt, hoewel ik nog steeds meedoe met de Ha genaars. Voor die 35 dagen door Amerika heb ik mijn va kantie bij het Marine Elektro nisch Bedrijf in Oegstgeest op gespaard. Er zijn lui, die ge woon voor deze toch ontslag hebben genomen, maar dat gaat mij te ver; de banen lig gen niet zo maar voor het oprapen tegenwoordig". Nico van Gent heeft zich ter dege op het enorme evene ment voorbereid. Hij fietste niet alleen Zoetermeer—Em- men (met een wijde boog half Nederland door) over 600 km.. hij maakte bovendien in drie dagen een tocht door het hele land van 1000 km. Bij een trainingsritje in België kwam Nico van Gent: klaar voor een ritje Amerika hij lelijk te vallen. Daarbij brak hij o.a. het sleutelbeen. Volledigjiersteld gaat hij rond Pasen een driedaagse rally maken door het bergland van Eiffel en Ardennen: 400 km. over „geaccidenteerd" terrein. Voor het overige blijft Nico permanent op de pedalen trap pen door de duinen, afgewis seld door het maken van speedmarsen. In vorm blijven voor de „Bike Centennial". Op 6 maart nam hij tussen neus en lippen deel aan de Elfste dentocht in Noorwegen: mee- schaatsen als voorbereiding: „het is heel geweldig gegaan daar". Denkt u nu niet, dat Nico van Gent een hekel heeft aan de auto. Hij heeft er één, „die vind ik even lekker als een fiets en soms gemakkelijker". Maar over een paar maanden mag hij naar een auto fluiten, ook al rijdt de volgwagen vlak achter hem, als hij met zijn lotgenoten elke dag, 35 dagen lang zonder rustdag, 200 km., 10 uur lang elk etmaal moet fietsen. Door drie klimaten heen; in de bergen-, waar de Grizzly-beren de klimmers zul- len gadeslaan, zoals in de Tour de France bergbewoners met een pet op hun favorieten staan aan te moedigen, wor den zelfs sneeuwstormen ver wacht Daarom neemt Nico zo mer- én winterkleding mee. En bij erg slecht weer? „Gewoon doorgaan, je moet op je sche ma blijven en 's avonds op je geplande bestemming zijn. En fin, ik heb er nog geen slapelo ze nachten door gehad. Beslist niet. We zullen wel zien hoe het afloopt. Misschien word ik thuis als een held ontvangen, misschien ook als een wrak Dat heeft 'm dan een dik ke 4000 gulden gekost. Uiteraard weet Van Gent in middels wat fietsen als presta tie is. „Je kunt 80 km. van de 100 zacht neuriënd afleggen en op de laatste 20 de kous op de kop krijgen. Die inzinkingen héb je. Die „man met de ha mer" ben ik weieens tegenge komen, o ja. Als me dat tussen de Indianen gebeurt, zal er wel ergens een medicijnman zijn die me opkalefatert, verwacht ik zo". In juni gaat Van Gent eigenlijk nog een vrij „kal me" rijder tussen enkele „woestelingen" met z'n fiets als toeverlaat in het vliegtuig: met extra (verplicht in de VS) spatborden, reflectoren in de spaken en op de pedalen, met extra banden, spaken en ach ter-tandwielen. Erg weinig ba gage, die gaat in de volgwagen die mogelijk stapvoets achter de kolonne aanrijdt De chauf feur daarvan zal het wel het meest moeilijk van allen krij gen. En dan gaat ook het foto-ap paraat mee, want Nico is van plan bij uitzonderlijk mooie vergezichten en schilderachti ge situaties een ogenblikje af te stappen om een en ander voor het plakboek en de herin nering vast te leggen. „Maar niet te veel, anders raak je uit je ritme en dat kan fataal zijn. Ik zie die groep van ons nog wel 'ns uit elkaar vallen. Nou, dan rij je een eindje in je eentje, wat dan nog?" Twaalf door de wol geverfde fietsers gaan de Amerikanen doen ver stellen, afgezien nog van de andere 168 Nederlanders die de Nieuwe Wereld willen laten zien wat fietsen is. Bij pech hoeven ze niet op een snelle service te rekenen, want in de meeste plaatsen die ze passe ren kent men geen fietsenre- parateur. Je kunt het je nau welijks voorstellen, maar er zijn Nederlanders (ze doen ook rustig mee deze keer) die in vier jaar tijds een kleine 80.000 km. doordraaien. Een ritje naar de Noordkaap van 5000 km. is voor sommigen vrij nor maal. Ik begin te geloven, dat ikzelf een beetje abnormaal ben, met m'n slopende fiets tochten van Leiden naar Noordwijk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5