Meer dan 4500 hengelsportartikelen van topkwaliteit naar MATCH landingsnetten "LA SI&NE aassoorten Crack werpmolens Fuji het water, de natuur Finlandl warmtekleding Rapaia handgemaakte plugs EUROFISH hengelsportreizen FIWA holglas en volglas werphengels Extra sterk vislijn Universal vislijn Match Colonel spinners Portugal impérex hengelsportkleding MELCER waders en kleding EUROFISH concourshengels nöll I 1» holglas werphengels M-mt lllA/ll MATCH insteek- en teleskoophengels geleide ogen een visvakantie bij Meurs Is het genie ten van de rust. het water, de natuur. Verkeerslawaai of liever -gezoem is er alleen van de mechanisch aangedreven bootjes van de boeren die hun erven en land voor een deel alleen over water kunnen bereiken. Voor het overige is Vissers-pensions als Klein Giethoorn, aan het Rietveld In Hazerswoude. zijn In Neder land niet dik gezaaid Voor adressen kan men zich het best wenden tot de plaatselij ke VW's in visrijke gebieden als Friesland. Zeeland en Noord-Holland. Ook de fede ratie van Nederlandse Hengel sportverenigingen In Amster dam (tel. 020-64986) kan waf dit betreft inlichtingen ver strekken. In Friesland wordt 1 juni een varend visserspen sion in gebruik genomen Een verblijf voor zes dagen op de ..Friesland" zoals het schip heet. kost Inclusief logies en maaltijden 340 gulden. Infor matie hierover kan worden verkregen bij Willem Zandstra In Idsengahuizum. telefoon 05156-1215. Verschrikkelijk leuk En groen. En rus tig. Het Rietveld is een in de Randstede lijke poel van verkeerschaos en bouw drift om ondoorgrondelijke redenen In tact gelaten bel van vrede. Het ligt in de gemeente Hazerswoude, niet ver van Alphen a.d. Rijn en het bestaat uit een vaart, die zo n 150 meter lang is en talloze ..zijslootjes" heeft. Het predicaat vissersparadijs draagt het sinds 1920. In de zomer van dat jaar stond opa Meurs te wieden In zijn coniferen-aanplant, toen er pardoes een werkloze Hagenaar opdook die vroeg of hij op het Rietveld een hengeltje mocht uitgooien. Nou. zei opa Meurs. ik heb maar één bootje, maar als ik het zelf niet nodig heb. ga dan je gang maar. De Hagenaar ving als een waanzinnige Of hij 's nachts niet kon blijven slapen Jawel, maar alleen op een strozak Dat gaf niet. het ging er alleen om dat hij de volgende morgen om vier uur op nieuw op het Rietveld kon zitten. Aldus gebeurde en de volgende middag at de Hagenaar gelijk maar mee ook. Tegen betaling. Toen ging oma Meurs een licht op en vanaf die dag kun je bij Meurs slapen, eten. een bootje huren en als je wilt 24 uur per dag vissen. In 1926 werd tante Nel geboren, ze kreeg een schommeltje en de mensen zeiden: Meurs. waarom zet je er niet nog een schommel bij. en een paar wippen. Sindsdien is er in het Rietveld tevens een uitspanning. Dat de rust er desondanks behouden is gebleven en er in het Hazerwoudse geen gigantisch recreatie-park is verre zen. komt door het parool van de Meursen „Je kunt maar één boterham tegelijk eten". Aan die Instelling is het te danken dat er maar vier. hooguit vijf gezinnetjes tegelijk een onderkomen kunnen vinden. De nacht brengen ze door in enkele fraaie appartementen bij het Klein Giethoorn genaamde café en overdag trekken ze er met een bootje op uit of verblijven in aan de waterkant opgetrokken prieeltjes. De hele dag door. wordt er opgehaald Snoek, baars, voorn, ruisvoorn. zeelt, karper en brasem. Ook de vrouwen doen mee. zij het minder fanatiek. Een vrouwenhand is met een voorntje al mooi gevuld. De heren spreken pas van vissport waar de strijd met een karper wordt aangebon den. Maar voor iedereen geldt dat het manipuleren met de hengel meer middel dan doel Is. Het eigenlijke oogmerk van de motor volstrekt taboe op het Riet veld. Niet alleen de gasten maar ook tante Nel en haar echtgenoot oom Rein prefereren het ruisen van wilgen en peppels boven cylindergeronk Het mooiste plekje van het Rietveld ligt vlakbij het café-pension van Rein en Nel. Dat Is de Rietveldse Molen, die vanaf zijn Ingebruikneming In 1648 al tijd prima onderhouden Is en aan de bemaling van de polder nog steeds zijn steentje bijdraagt. De zon gaat In het Rietveld links van die molen onder. Als je. deinend op het water, daarop je oog gericht houdt, heb je een zakdoek no dig. Alleen op hete zondagen en In de bouwvak-vakanties is er sprake van eni ge drukte In dit vissers-nirwana. Vooral In de speeltuin en op het terras, dat is voorzien van zeer ongemakkelijke maar antieke rood-gele tuinstoelen, waarvan er dan ook regelmatig verdwij nen. kennelijk naar privè-tuinen. Op top-zondagen zijn alle 35 roeibootjes om pak weg tien uur verhuurd en is er de rest van de dag geen meer te krijgen. Dan nog is het niet werkelijk druk op het water, maar de echte vissers-onder-elkaar-sfeer Is dan ver dwenen. En die is het juist die een visvakantie op het Rietveld zo uniek maakt. Niets gezelliger dan samen In het pension aan de maaltijd te zitten. Om één uur "s middags drie soorten onbespoten groenten eten die om elf uur door de nu 68 jaar oude opa Meurs zelf zijn geplukt. 's Avonds wordt er In een aparte hoek van het café een jonge en een besje gedronken, op het biljart een „kurrekie" gemaakt en visserslatijn gesproken. De snoeken van twintig, dertig pond ongelogen komen dan ter sprake en de 18 ponds karper, de zwaarste, die er ooit bewijsbaar op het Rietveld Is gevangen. Buitenlanders zitten daar nooit bij. Er overnacht wel eens een verdwaalde Duitser in Klein Giethoorn, maar die stapt de volgende morgen doorgaans onmiddellijk weer In zijn auto om. zonder het Rietveld ook maar één blik waardig te keuren, op zoek te gaan naar mooi Holland. Als je hem met geweld In een bootje trekt en dwingt tien meter met je mee te varen, blijkt hij het toch wel schön te vinden alle maal. maar spontaan zal hij aan een roeitochtje niet beginnen Oom Rein^ acht dat in het geheel niet bezwaarlijk* „Ik ben zelf een man van de ruimte", zegt hij. „Die ruimte wil Ik houden en daarom beginnen we er ook niet aan om het aantal bootjes uit te breiden of meer hulskes te laten bouwen. Dan maar wat minder verdienen, je kunt maar één boterham tegelijk eten". Voor de boterham van tante Nel en oom Rein betalen de pensiongasten, afhankelijk van hun kamer tussen de 25,- en 35.- per dag. Dat Is Inclusief koffie en thee en de pootvis die het echtpaar elk Jaar In het Rietveld uitzet. Men kan er terecht van juni tot september, maar de kans dat er nog plaats Is. Is heel klein. Het merkwaardige van het Rietveld is dat de vissen er steeds groter worden. Was men er voor de oorlog al groots met een snoek van een pondje of tien, In de jaren vijftig sloeg de een na de ander een twaalf- of veerllenponder_ aan de haak. En nou Is een beetje snoek 20 pond. Als hij half boven water Is geweest dertig. Een verklaring Is er niet voor te vinden, maar tante Nel beaamt dat het absoluut waar Is. Klanten die staande houden dat ze vrijwel een haal aan de haak hadden spreekt zij trouwens ook niet tegen. Want In het Rietveldse houden ze alles leuk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 23