Ligterink hoeft niet rijk te worden,als hij maar kan schaken Pikeur Bandemer verheugt zich op finale Hilversum Earlier gestuit in legereeks Sterke hockeyteams in Paastoernooi op de Roggewoning Jansen leidde Wiersma om de tuin: remise Westduitser verdedigt Europese titel PAGINA 17 WIJZIGING IN PROGRAMMA HOOFDKLASSE? (Van onze sportredactie) DEN HAAG De competitieleidmg van de afdeling zondag van de Haagse Voetbal Bond onderzoekt op dit moment de moge lijkheid het programma voor de hoofdklas se enigszins te wijzigen. Dit om het pro gramma voor de vijf verenigingen die nog een kans hebben op promotie naar de KNVB. Oliveo. SOA. Quick Steps. Paraat en Wippolder, gelijk telaten lopen Tweede Paasdag wordt alleen Duindorp-Flarrun- go's gespeeld, twee mei de overige wedstrijden WEER TRIOMF TSJECHISCHE IJSHOCKEYERS KATOWICE De Tsjechen hebben tij dens het wereldkampioenschap -ijshockey tegen de Finnen hun vierde overwinning (7-1) geboekt. Negenduizend toeschouwers hebben lange tijd geleefd met de gedachte dat er een nieuwe sensatie stond te gebeu ren, omdat Koskinen zijn land reeds na twee minuten aan de leiding bracht. De Finse tegenstand werd echter gebroken toen Martinec zeven seconden voor het verstrijken van de eerste periode de gelijk maker Üet aanteken. Holik (2). Novy, Bo- huslav. Stastny en verdediger Bubla scho ten daarna hun ploeg naar een duidelijke triomf. Periodestanden. 1-1, 4-0, 2-0. Rusland won met 6-1 van Zweden. De periodestanden waren 2-0. 2-0, 2-1. Er wa ren 8.500 toeschouwers. Het scoreverloop was: 4. Ltsev 1-0, 8 Michailov 2-0 25. Maltsev 3-0. 25. Jakoetsjev 4-0, 45. Michai lov 5-0, 50. Sjalimov 6-0, 51. Lundberg 6-1. Stand 1. Tsjecho Sowakijc 4 gesp. 8 punten (32-2) 2. Rusland 4 - 6 (22-8) 3. Polen 4 4 (15-25) 4. Verenigde Staten 3 -3 (6-5) 5. Finland 4 -3 (10-20) 6. West Duitsland 3 - 2 (8-12) 7 Zweden 4 - 2 (6-12) 8 Oost Duitsland 4 - 2 (6-21). OTTERDAM De Ut- chtse schaker Bruno Carlier gisteravond in de vijfde >nde van het toernooi om het ederlands jeugdkampioen- thap in Rotterdam, in zijn vsrwinningenreeks gestuit toot Peter Egmond uit Son. ïgmond dwong, met wit spe lend Carlier remise af. Baart en De roode, die beiden won nen, zijn Carher tot op een half punt genaderd. Magen \aerde ronde: Mier (Utrecht) Korungs Oegstgeest) 1—0. Baart (Oegst- geest) Egmond (Son) 1/2—1/2, De loode (IJmuiden) Boll (Vught) 1—0. Stehouwer (Rotterdam) loersma (Heerenveen) 1/2—1/2, Van Hulst (Amsterdam) Van der Riel (Leiden) 1/2—1/2. Scholten Deventer) Spaans (Schevenin- cn) 10 Ingberts (Almelo) Polee (Gro- ungen) 1—0. Nieuwelink (Sluiskil) - Van der Wees (Delft) 0—1, Koy- nans (Heerlen) Waemnk (Arn hem) 1/2-1/2. Vijfde ronde: Egmond Carlier 1/2—1 2. Ko- ungs De Roode 0—1. Baart /an Huist 1—0, Boersma Eng- berts 1/2—1 2. Van der Wiel - Ste- louwer 1—0, Van der Wees icholten 1 2—1/2, Boll Waerunk 1. Polee Nieuwelink 10, ipaans Koymans 10. Stand: 1. Carlier 4 1/2, 2. Baart en )e Roode 4, 4. Egmond 3 1/2, 5. Van der Wiel 3, 6. Konings, Van Ier Wees. Scholten, Boersma, Eng- lerts 2 1/2, 11. Stehouwer. Van lult. Waenink, Polee, Spaans 2. 16. k>U 1 1/2, 17. Koymans en Nieuwe- inkl. lothengatter naakt debuut in brmule III !AND VOORT - Huub Ro- hengatter en Boy Hayje zijn le Nederlandse deelnmers, lie hebben ingeschreven voor i e formule Hl-race van Twee- Ie Paasdag op het circuit van Jandvoort, die telt voor het luropese kampioenschap. '>t hebben zich maar liefst 47 toureurs uit Nederland, West- luitsland, Denemarken, Zwit- erland, Italië, Zweden en lostenrijk aangemeld. Zij zul- en zaterdag a.s. in de training Vrijden om de 2 startplaatsen n de beide manches van laandag die gaan over vijf ten ronden (63,29 kilometer). Voor de oud formule Ford-rij der Rothengatter, die een nieu we March heeft gekocht, is het zijn debuut in een wedstrijd voor formule III-renwagens. 3ob Hayje rijdt in een Ralt. LONDEN In de eerste divi sie van de Engelse Leaque zijn gisteravond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen: Arse nal—Wolverhampton Wande rers 2—0, Birmingham Ci ty—Ipswich Town 3—0, Coven try Citv-Aston Villa 0-0. ARNHEM Het Nederlands driehoekrecord zweefvliegen °ver honderd kilometer is gis teren verbroken. De heren Frohwein uit Rheden en Van Empel uit Amsterdam legden J-en gemiddelde snelheid van [7.8 km per uur af. RNOKKE In zijn woon plaats Knokke is gisteren de Rolgischo wielrenner Gust Dannee'is op 62-jarige leeftijd overleden. Danneels won in de dertiger jaren driemaal Parijs- Tours (1934. 1936. 1937). (OENSDAG 14 APRIL 1976 \10RGEN IN NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP JRONINGEN „Ik heb niet de ambitie m snel rijk te worden", zegt Gert Ligte- ink. En daarom staat hij. met het diploma 10-b Engels op zak, niet voor de klas maar rijdt zich volledig aan zijn grote passie: chaken. Morgen schuift hij in Leeuwarden, p amper zestig kilometer van zijn woon- ord, Groningen, aan de westrijdtafel voor e eerste partij in het kader van het Neder- inds kampioenschap. Het koelberekende chaakwereldje, Gert Ligterink incluis, eeft al met mathematische zekerheid vast- esteld dat de titel en de daaraan verbon- ën ruim tweeduizend gulden prijzengeld erecht zullen komen bij Jan Timman. Maar de zich op de volgende plaatsen zullen lestelen is, zeker nu Genna Sosonko, Hans ohm en Kick Langeweg op het appel ntbreken, een open vraag. Timman en Sosonko steken in Nederland er boven de rest uit. Dat zijn vaklui bij itstek. Donner is op zijn retour en Ree is ip dit moment wellicht nog sterker en in >der geval meer ervaren dan ik. Wat mezelf letreft reken ik op een plaatsje bij de eerste rier", schat Gert Ligterink (26), die op die lanier, naast zijn startgeld ook nog een lehoorlijke stuiver uit de prijzenpot kan rissen. ..Op dit moment", verhaalt Llgte- ink in een Gronings bruin café, „ben ik in eite schaakprof. Ik schrijf ook veel over chaken. Sinds ik ben afgestudeerd, ben ik ie schaakmedewerker van een regionale rant in het Noorden. Verder doe ik jouna- istiek werk voor het schaakbulletin. Binnen kort komen boeken over het Hoogoven- en Gasunieschaaktoernooi op de markt en over niet al te lange tijd ga ik beginnen met de vertaling van Engelse schaakboeken, die zijn geschreven door Keene en Robert Fine". Geld Al die activiteiten leiden er toe dat Gert Ligterink kan zeggen: „Ik heb voldoende geld om te leven". En dat leven bestaat dan voor een belanpijk gedeelte uit schaken, een bezigheid die hem mateloos boeit. Zijn (voorlopige) keuze ten faveure van de sport, heeft Gert Ligterink nog geen moment be rouwd. Ik kan nu mijn eigen dagindeling maken, behalve wanneer ik een toernooi speel. Daar komt bij dat je wat van de wereld ziet en je moet ook niet vergeten dat je, als je goed wilt schaken, er een dagtaak aan hebt. Er gaat praktisch geen dag voorbij of er wordt wel ergens op de wereld een toernooi gehou den. Van alle ontwikkelingen moet je op de hoogte blijven. Dat kost tijd. Wij schakers hebben het wat dat betreft ook veel moeilij ker dan dammers. Het dammen is vrijwel beperkt tot Rusland en Nederland, maar schaken doen ze in de hele wereld. Het aantal leden van de KNSB vertoont een stijgende tendens en er worden in Neder land vrij veel toernooien gehouden". Aan een van die Nederlandse wedstrijdreeksen bewaart Ligterink een uitstekende herinne ring. „Naar mijn idee is IBM tot nu toe mijn beste toernooi geweest. En echt ruet alleen omdat het mijn het eerste meester-resultaat opleverde en omdat ik door mijn derde plaats ben gepromoveerd naar de groot- meestergroep. In dat toernooi heb ik gewoon goed geschaakt." Matsen Intussen leverde ook het Hoogoventoernooi Ligterink een meesterresultaat op. Herhaalt de eerste bordspeler van de uit de hoofd klasse gedegradeerde Groningse schaakclub die prestatie nog een keer, dan mag hij zich internationaal meester noemen. Het natio naal kampioenschap biedt Ligterink wat dat betreft geen perspectief, want om te voorkomen dat landgenoten elkaar „mat sen", een tactiek die de Russen tot in de perfectie beheersen, is de bepaling ontwor pen dat meesterresultaten alleen in een internationaal gezelschap kunnen worden geboekt. Gert Ligterink, die vorig jaar in Velp het „open" kampioenschap van Nederland won, zal op het „besloten" en niet gesponserde Nederlandse kampioenschap minder publici taire aandacht krijgen dan de huizenhoge favoriet Jan Timman, maar hij, nuchtere Groninger, treurt daar niet om." Timman is een groot talent en verdient daarom grote belangstelling. Ik zelf kom in de publiciteits media misschien wel wat weinig aan bod, maar in vakkringen wordt ik wel voldoende gewaardeerd" Op internationaal niveau bewondert Ligte rink, die bekend staat als een vrij agressief speler, merkwaardig genoeg vooral de vrij verdedigend ingestelde Russische groot meester Tigram Petrosjan." Ik heb een gren zeloze bewondering voor hem. Als je zijn partijen naspeelt, heb je het idee dat hij eigenlijk niets doet, en alleen maar verde digt, maar je hebt tegelijk het idee dat elke zet zwak is. In de beslissende fase blijkt dan hoe sterk Petrosjan in feite is. Hij is i sluipmoordenaar bij uitstek, die naar mijn idee niet de erkenning heeft gekregen die hij als wereldkampioen verdiende". Harry Brink Uitslagen Hilversum Hilversum De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden Cerensepri js (2440 meter): 1 Noordse Ster (B. Leeuwenkamp) 1.24,3, 2. Mieke Dear, 3 Maja Rood nat. Toto winnend: 2 30. plaatsen 1.70 - 1,80. 2.00; koppel 6.20: trio 111,-. Carentanprijs (2020 meter): 1 01- bert D. CM. Vergay) 1.27,5. 2. Orten- ce Voome. 3. Oscar Baker Toto winnend: 3,40; plaatsen 1,50 - 2,50 - 2.60; koppel 26,20. Colorabeyprijs (1600 meter): 1. Ne- ra Hanover (K. Woudstra) 1.20,1. 2. Land-La Hanover, 3. Leconda. To to winnend: 3.20. plaatsen 3,60 - 3,10 - 4,40; koppel 18,50; trio 494.80 Chapel le-prijs (2000 meter): 1 Noordster G. (J Gorter) 1.24.1. 2. Nelis. 3. Lord Six. Toto winnend 3,50; plaats 2.10 - 14,50. 5,50; koppel 230.8& Conflans-priis (2000 meter): 1. Ka- nona (P. Wisker) 1 22.9. 2. Jeunesse Royal, 3 Kensington. Toto win nend: 3,20: plaats 1,60 - 3,80 - 3.00: koppel 16.50: trio 130.50. Grote prijs der 6-jarigen (2020 me ter): 1 Largo (L. Schoonhoven) 1.19 8. 2. Lido Buitenzorg. 3 Leos H. Toto winnend: 6.70; plaats 1.10 - 1.10-1.10; koppel 5.10. Colorabeyprijs (2e afdeling) (1600 meter): 1. Melchior (H. Pools) 1 218. 2. Ligtta Norton, 3. Kris Spencer. Toto winnend 6.90; plaats 5,50 - 6.40 - 3,50; koppel 79.30; trio 1205.40 Cherbourg-prijs (le afdeling) (2020 meter): 1 Manette Star (R. vd Lubbe) 1.22.8, 2. Lukas Kandia. 3 Marinus Roodnoot. Toto wannend 5,30, plaats 1,40 - 2,00 - 1,40; koppel 26,10. Commercy-prijs (2020 meter): 1 Katanja (P Zandt) 1.21.5, 2. Mia Fortuna. 3. Lucky H. Toto wannend 2.70; plaats 1.40 - 1.40 - 1.30; koppel 5.50; trio 28.90 Cherbourg-prijs (2e afdeling) (2020 meter): 1 1 Nelson Kitty iP. Zandt) 1 23.9, 2. Mischa. 3 Kath leen Permit Toto winnend 2.40; plaats 1,40 - 1,60 - 2,50; koppel 4,00. Totalisator-omzet 428.659,00 Goed begin UEFA-teani CANNES Het Nederlandse UEFA-elftal (spelers van 16 tot 18 jaar) is het internatio nale Paastoernooi in Cannes begonnen met een verdienste lijk gelijkspel (2—2) tegen de winnaar van het vorig jaar, Mexico. Deze stand was al bij de rust bereikt. (Van onze hockeymedewerker) DEN HAAG Op zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 april zal op de velden van HGC voor de zestiende keer het Interna tionale Paashockeytoernooi plaatsvinden. Dit groots opgezette evenement dat helaas niet elke jaar verspeeld wordt, is al sinds 1937 een begrip in de Haagse hockeywereld, want behalve de - oorspronkelijk vier drie organiserende verenigingen Klein Zwitserland HGC en HDM doen er aan dit bijzondere gebeuren geen binnenlandse verenigingen mee. Dc Nederlandse hockeywereld is wel vertegenwoordigd in de vorm van een sterk dames en heren bondsteam en elftalkn van de Boekaniers en Batavieren. Als sterkt buitenlands!, gasten moeten onder andere genoemd worden de Tramps en de Travellers (Engeland), Frankfurt 1880 Stade Francais de Paris, Real Club de Polo de Barcelona en Royal Uccle Sport (België). Bijzonderheid van dit toernooi, dat dit jaar geheel op de Roggewoning gespeeld wordt, is dat er voor het eerst in de geschiedenis een winnaar zal zijn. Dit om het competitieelement - dat in vroegere tijden niet nodig bleek te zijn - enigszins te vergroten. Aanvang van dit interressante toernooi zijn, op alle dagen om 10.00 uur. APELDOORN Na vijf ronden in het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland leidt Harm Wiersma met één punt voorsprong op Rob Clerc. Tegen Hans Jansen leek de nationale kampioen vlot te zullen gaan winnen maar de jonge speler uit Emmen verdedigde zich bijzonder knap en leidde zijn tegenstander in het eindspel nog aardig om de tuin: remise. Rob Clerc kon hierdoor de schade tot een punt achterstand beperken. Zelf won hij in een hekstellingpartij en had eigenlijk de lichte combinatie die zijn tegenstander toestond niet meer nodig om twee punten te scoren. Jan de Ruiter herstelde zich door weer eens een ouderwets aanvalspartij te spelen, waarmee Van Tilborg geen raad wist. De strijd wie naast Harm Wiersma zal worden afgevaardigd naar het toernooi om het wereldkampioenschap in augustus te Amsterdam gaat voorlopig tussen Clerc en Jansen. De uitslagen vijde ronde: Van Tilborg—De Ruiter 0-2; Van der Meeren donk—Clerc 0-2; Goudt—Varkevisser 1-1; Hermelink—Capelle 1-1; Bron- string—Bergsma 1-1; Jansen—Wiersma 1-1 Stand: 1 Wiersma 8 punten; 2. Clerc 7. 3. Jansen 6; 4. De Ruiter Bronstring, Goudt, Varkevisser 5; 8. Van de Meerendonk, Van Tilborg. Bergsma, Capelle 4; 12. Hermelink 3 Jeugd vijfde ronde: Van Aalten—Dijkstra 2-0; Hollenberg—Brouwers 1-1 Knoops—Berends 0-2; Stokkel—Van Dusseldorp 1-1; IJsbrandij—Harms- ma 1-1; Schippers—Keizer 2-0. Stand: 1 Van Aalten 9 punten; 2 Stokkel 7; 3 Hollenberg, Schippers. Berends 6; 6. Keizer 5; 7. Van Dusseldorp 4 (uit 4); 8 Harmsma. IJsbrandij 4 10. Brouwers 3 (uit 4); 11. Dijkstra 3; 12. Knoops 1 Van der Woerd is een Olympische kandidaat die in Den Bosch voor Ne derland meedoet. Bij het paardrijden had hij geen succes en eindigde in de achterhoede. BERT BERGSMA DEN BOSCH Het internatio nale toernooi moderne vijf kamp is gisteren in Den Bosch begonnen met de onderdelen paardrijden en zwemmen. Bert Bergsma leidt met 2348 punten. I AN LEIDING Uitslag paardrijden; 1. M. Delker (W.-Dld) 1074 punten; 2. Mc. Cormick (gemengde ploeg) 1068; 3. B. Derksen (Nederland I) 1068; 4. J. Belgrave (Eng) 1068; 5. Aeschlimann (Zwi) 1068; 6 B Bergsma (Nederland I) 1068; 7. Van der Eist (Nederland II) VIJFKAMP 1068; 10. A Baas (Nederland II) 1044 Zwemmen: 300 meter vrije slag: 1. B Bergsma (Ned) 3.19.3 (1280 pun ten); 2. H. Mulder (Ned. II) 3.24.5 (1236); 3. Glenesk (gemengde ploeg) 3.29.4 (1200); 4. B. Derksen (Ned. I) 3.31.5 (1180); 5. Whitesight (Eng) 3 32.5 (1172). GELSENKIRCHEN Horst Bandemer is de Europese kam pioen der pikeurs die van 16 tot en met 27 april zijn titel die hij in 1975 in de wacht sleepte, moet verdedigen. Een zware taak, dat weet de altijd vrien delijke Duitser maar al te goed. De nu 43-jarige, 1.75 meter lan ge en -180 pond wegende Bande mer: „De geluksfaktor komt bij zo'n kampioenschap om de hoek kijken. Ik durf gerust te zeggen, dat het me verleden jaar echt niet tegen heeft geze ten bij het Europees kampioen- Vrijdag gaat de titelstrijd onder de vlag van de World Trotting Organization van start in Ber lijn en doet verder Recklinghau sen. Helsinki. Oslo. Parijs, Din- slaken. Wenen en in de finale op 27 april -- Hilversum aan. Horst Bandemer ..Het is na tuurlijk ook een licht voordeel dat ik vele koersen van de der tig maal dat we aan de start moeten verschijnen voor eigen publiek kan rijden. Vooral het rijden in Dinslaken en Reckling hausen, waar ik wekelijks met veel paarden aan de start ver schijn. is natuurlijk erg leuk. Aanmoedigingen van het pu bliek doen mij altijd erg goed. Maar deze steun heeft natuur lijk ook mijn landgenoot Rolf Dautzenberg, de Duitse kam pioen van 1975". Horst Bademer. één van de grootste trainers in zijn land. moet lang nadenken 'als hem gevraagd wordt hoeveel paar den hij in training heeft. Nie mand van zijn stalpersoneel is in de buurt om het juiste aantal dt „meester" even in het oor te fluisten n Maar hot aantal schommelt in de buurt van de honderd. Zelfs de Rotterdamse eigenaren van stal Marco. Bob de Bruin en John van Nieuwen- huizen, hebben paarden bij Bandemer in training. Bailly I waarmee Jan van Dooyeweerd Horst Bandemer, pikeur die al zo'n 2700 overwinningen op zijn naam heeft staan, hoopt er een paar aan toe te voegen in de Europese titelstrijd. Vrouw Fortuna moet hem daarbij goed gezind zijn. verleden jaai nog naai de we reldkampioenschappen voor harddravers ging in Amerika, is er een van. Bailly II staat dit jaar voor hit eerst bij Bande mer in training en de Europees kampioen heeft er al mee ge wonnen ook. Het leven van trainü-pikeur Horst Bandemer is zwaar Dag in dag uit is de zwaargewicht pikeur op een sulky in actie Het koersbedrijf gaat in Duitsland nog in een hogere versnelling. zowel in de winter als in de zomer, dan in ons land. 's Maan dags zijn er geen koersen, maar de andere dagen trekken Ban demer en zijn ongeveer 125 col lega's van de ene baan naar de andere. Horst Bandemer is een graag geziene pikeur op de ba nen van Gelsenkirchen, Dinsla ken. Recklinghausen en Mon- chengladbach. Hij moet hard werken, maar verdient een goe de boterham. Klagen doet de Duitser niet, al krijgt hij minder provisie van een gewone rit dan zijn Nederlandse collega's. In Nederland krijgen de pikeurs meestal een derde van de prijs, maar in Duitsland maar tien procent. Drie Vorig jaar won Horst Bande mer van de 27 draverijen voor het Europees kampioenschap drie ritten. Viermaal werd hij tweede en driemaal derde. Horst Bandemer behaalde in zijn succesvolle loopbaan als pikeur al zo'n 2700 overwinnin gen. Zo'n kleine 2000 keer kwam hij in 1975 aan de start. In het Europees kampioenschap moet hij nu de strijd aanbinden met volgende pikeurs: Franklin Desoete (België), Preben Kjars- gard (Denemarken), Aarne Nij- man (Finland), Jean Mary (Frankrijk), Gunnar Eggen (Noorwegen), Adolf Ubleis (Oostenrijk), George Tanase (Roemenië), Olie Goop (Zwe den), Laszlo Ferge (Hongarije), zijn landgenoot Rolf Dautzen berg en de Nederlandse kam pioen Jan Wagenaar. Horst Bandemer: „Europees kampioen worden is, dacht ik goed voor je naam. Maar ik geloof niet dat je daardoor meer paarden in training krijgt. Maar ik zie het ook als een serie erg fijne dagen. In het ene land is de ontvangst nog beter dan in het andere. Vooral, en dat wil ik gerust naar voren brengen, de organisatie in Nederland is door de stichting Nederlandse Draf en Rensport erg goed. Ik ben blij dat de finale in Neder land is." Bolle De Europese kampioen van de pikeurs, heeft op een drafmee- tingerg weinig tijd. In Duitsland is er elke 22 minuten een nieuwe start en soms bestaat een koers- dag uit twaalf draverijen. Ban demer is bijna elke draverij van de partij. Tussen de koersen door brengt hij dan nog wat paarden in de baan die aan de eigenaar getoond worden, maar nog niet rijp zijn of de vorm hebben om die middag te koer sen. Horst Bandemer, de „bolle" zoals de eigenaren van stal Mar co hem noemen, zou niet anders willen Altijd staat zijn gezicht vriendelijk, al trekt hij het ook wel eens in een andere plooi, zoals enkele weken geleden toen hij op de baan van Gelsenkir chen wat teleurgesteld met het paard Bailly II van de stal Mar co uit de koers kwam. „Bailly is niet goed, ik kan in de koers niets aan hem vragen. Ik moet er nog wat aan dokteren en hem desnoods een paar weken rust gunnen". De eigenaren van stal Marco zijn tevreden over hun Duitse „bolle" en zijn er vast van overtuigd dat vakman Ban demer Bailly II weer in vorm krijgt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17