Eerste kamer: rust bij onderwij svernieuwing L Vóór juni oplossing werknemers-Nederhorst VORMINGSWERK MOET HET ROER OMGOOIEN Alleen meer erk bij andere samenleving CNV raamde loonkosten te laag Echtgenoot nam schuld op zich De borrel van klasse WOENSDAG 14 APRIL 1976 LEIDSE COURANT IV. VV. -bestuurder: (Van onze parlementaire redactie) JHSTERDAM „De organisatie van onze samenle- fing zal moeten worden gewijzigd. Zonder zo'n wijzi- ing zal het werkgelegenheidsvraagstuk niet funda- lenteel kunnen worden opgelost". Zo zei NVV-be- (uurder J. H. ter Horst gisteren tijdens een aan de rbeidsmarkt gewijd congres van het NVV. arbeidsethos kwam tijdens deze bijeenkomst ook sprake. Ter Horst wees de stelling van sommigen, at een ieder recht op inkomen moet hebben, los van et al dan niet werken van de hand. Hij noemde dit" >n studeerkamergeleerdheid, die geen relatie heeft iet de maatschappelijke werkelijkheid. Wie pleit voor in dergelijke aanpassing van de arbeidsethos heeft ien weet van wat het is om werkloos te zijn. Zeker, dus Ter Horst, werken is niet het belangrijkste in •t leven, maar veel mensen kunnen het ook niet jssen. ant het is hun enige mogelijkheid om zich een komen te verwerven, maar ook en vooral om de eigeh ipaciteiten te gebruiken en te ontplooien en om chzelf als lid van de maatschappij waar te maken, aarom moet er een recht op arbeid zijn en dat kan et worden vervangen door een recht op inkomen." er Horst zei voorts, dat het recht betrekking moet ibben op volwaardige arbeid. Werkzoekenden moeten itisch kunnen zijn ten opzichte van het aangeboden ;rk. Dat noodzaakt de werkgevers tevens het werk n te passen aan de wensen van de mensen. Daarom oet men ook niet te veel sleutelen aan het begrip lassende arbeid" dat werklozen verplicht zijn te nvaarden. Die werklozen mogen niet het slechtoffer irden van de economische situatie door verplicht te rden alle beschikbare arbeid te aanvaarden. Het W kent dan ook een hoge prioriteit toe aan het beteren van de kwaliteit van de arbeidsplaatsen. En geldt niet alleen voor arbeidsplaatsen, waarvoor ans te weinig belangstelling bestaat bij de bevolking, r horst bleek niet zo'n voorstander van part-time- rk (bijv. halve dagen werken) op dit moment. Hij (esde, dat het stimuleren er van tot een groter ïbod en daardoor tot grotere werkloosheid zal lei- EMMEN - Het CNV heeft de stijging van de loonsom over het eerste halfjaar van 1976 te laag berekend in zijn nota over het arbeidsvoorwaarden beleid in de rest van het jaar. Dat heeft voorzitter J. Lanser gisteravond op een bijeen komst van het CNV gezegd. De te lage raming zal geen verandering brengen in het In zijn standpunt over de ar beidsvoorwaarden in de twee de helft van dit jaar ging het CNV uit van een loonkosten stijging van acht percent op jaarbasis. De Federatie Neder landse Vakbeweging (NVV en NKV) kwam op 8,8 percent uit. Het CNV had echter geen re kening gehouden met de in voering van de algemene ar beidsongeschiktheidswet per 1 oktober (premie 0,3 percent). Intussen had het Centraal Planbureau de loonkosten een half percent hoger geraamd. De loonkosten komen dan ook 0,8 percent hoger uit dan het CNV in zijn nota had bere kend. Ook de regering komt in haar raming hoger uit. Vol gens Lanser zal de regering de loonkosten slechts tot negen percent kunnen beperken, als zij een groter deel van de kos ten der sociale verzekering voor haar rekening neemt. Het verschil in uitgangspunt tus sen regering en CNV noemde Lanser maar erg klein. PISTOLENKONING Een opname van koning Hoessein van Jordanië tijdens zijn bezoek aan een ijsshow in Ottawa heeft bij de Canadezen enige beroering gewekt. De koning lijkt tussen zijn broekriem een pistool te dragen, iets waarvan de politie en de Canadese autoriteiten niet op de hoogte waren. De Jordaanse ambassade weigerde elk commentaar. DEN HAAG (ANP) Uit ingewonnen ambtsberichten is niets gebleken van gevallen van arresta tie en veroordeling van Marokkaanse werknemers bij te rugkeer in hun land op grond van het lid maatschap van een Nederlandse vak bond. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft dit meegedeeld aan de socialisten La- ban en Albers die hierover schriftelijke vragen hadden ge steld. Beide vragenstellers hadden de minister attent gemaakt op uitlatingen van de voorzitter Industrie bond NKV volgens wie Marokkaanse werknemers, die lid zijn geweest van zijn Niets gebleken van vervolging terugkerende Marokkanen bond, bij terugkeer uit Nederland de kans lopen te worden vervolgd wegens hun deloyale houding. Zelfs zou een vak bondslid bij terug keer in Marokko tot dertig jaar gevange nisstraf zijn veroor deeld. Op grond van zijn eerste antwoord ziet de minister van So ciale Zaken geen aanleiding bij de Ma rokkaanse regering stappen te onderne men dan wel deze kwestie bij de eerst volgende gelegenheid aan de orde te stellen in het kader van de associatie tussen de Gemeenschap en Ma rokko. Krans voor koning Nani Hardman, geboren op het eiland Maui bij Hawaii, legt een bloemenkrans om de hals van koning Carl Gustav van Zweden die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten. Het gebeurde overigens in San Francisco, waar Nani nu woont. DEN HAAG (ANP) Vóór juni moet er om menselijke redenen een oplossing komen voor de 1500 werknemers bij Nederhorst in Rotterdam en Gorcum. Dit heeft minister Boersma van Sociale zaken gisteren gezegd, nadat hij de hele dag gesprekken had gevoerd met verte genwoordigers van Nederhorst, de vak beweging, en vertegenwoordigers van de zes bedrijven die de in moeilijkheden verkerende „staalpoot" van Nederhorst zijn geïnteresseerd. Van het instellen van een beleidscommis sie voor de staalconstructiebranche is voorlopig nog geen sprake, aldus Boers ma. Ook de vakbeweging voelt niet veel voor zo'n commissie, verklaarde W. Pe perkamp van de industriebond NKV, om dat er in de staalindustrie nog weinig eenheid bestaat over het aanpakken van de problemen in deze branche. Vertegen woordigers van de vakbeweging waren na afloop van het gesprek niet erg opge wekt. Peperkamp: „Wat er ook uit de bus komt, men zal niet om ontslagen heen kunnen." Minister Boersma zei gisteren overigens dat het hem verbaasd had dat de vakbe weging tot nu toe zo weinig betrokken was bij de onderhandelingen tussen Ne derhorst en Hollandia-De Groot, het fa miliebedrijf van minister Lubbers, de voornaamste gegadigde voor Nederhorst. De industriebond CNV wil zo gauw mo gelijk duidelijkheid over de toekomst van Nederhorst-staal. Uitgangspunt daarbij moet zijn het behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen. Volgens het CNV biedt alleen een oplossing via Hollandia-de Groot onvoldoende garanties voor de to tale werkgelegenheid. De overheid zal overigens ook bijspringen. uid en bruide- m schuiven «aar de ringen n de vinger. )n gebeurtenis n elke dag. sar ditmaal dat de brui- Jft plaats vond een speel- edzaak, waar- het jonge voor een en gelukkig en huiswaarts Ford: Kissinger blijft aan Washington (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger blijft een effi ciënt leider en een van de populairste mensen in Amerika, en hij zal aan blijven, zo heeft president Ford gisteren verklaard. „Ik geloof dat onze buiten landse politiek heel succes rijk is geweest en je ont slaat iemand niet wanneer hij successen boekt", aldus Ford. De president voegde eraan toe dat hij vrij ver baasd was toen hij hoorde dat zijn campagneleider _;rs Morton vorige maand suggereerde dat Kissinger wellicht zou op stappen. „Wat mij betreft is dat niet waar", aldus Ford. Hij ver volgde dat zijn campagne medewerkers zijn menin gen over Kissinger kennen. „Ik denk dat dergelijke commentaren in de toe komst niet meer zullen worden geleverd". iacharov learresteerd OSKOU (Reuter) Nobel- "ijswinnaar André Sacharov is steren aangehouden toen hij Omsk, Siberië, aankwam om et proces bij te wonen van de Wmtartaar Moestafa Dzjemil- Dit is door familie in Mos- ou meegedeeld. acharov is naar Omsk gegaan 1 gezelschap van zijn vrouw elena. Of zij ook is opgebracht, nog niet bekend. AMSTERDAM (ANP) Voor de Amsterdamse rechtbank stond gisteren een 25-jarige vrouw terecht wegens een aanrijding in Buitenveldert waarbij twee mensen ernstig gewond raakten. De aanrij ding had vier jaar geleden plaats gevonden. Haar man toen nog haar verloofde, had destijds de schuld op zich ge nomen. Pas nadat hij in hoger beroep was veroordeeld, kwam de waarheid aan het licht. De vrouw botste in '72 met haar personenauto tegen een andere wagen die net optrok voor het groene licht Een moeder en haar zoontje wer den gewond. Onmiddellijk na de botsing vluchtte de vrouw uit haar auto. Haar aanstaan de echtgenoot bleef zitten en verklaarde tegenover de poli tie dat hij de auto had be stuurd. De man werd daarop veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar, maar moest na de bekentenis van zijn vrouw van vervolging worden vrijgesteld. De officier van justitie eiste tegen de vrouw dezelfde straf. Het is in Nederland zelden voorgekomen dat de rechterlij ke macht van de rechtbank tot aan de Hoge Raad zo is belo gen als in deze zaak", meende hij. De rechtbank spreekt het vonnis uit op 27 april. De Kuyper Export Jonge Jenever CN V-bestuurder: „Misbruik van sociale wetten melden is geen verraad" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De tweede voor zitter van het CNV, de heer L. de Graaf, die onlangs een op roep deed om misbruik van de sociale voorzieningen te melden en daarop een stroom van reac ties ontving, positieve, maar ook verwijten dat hij de men sen opriep om elkaar te verra den, is in het bondsblad van deze week nader op deze ver wijten ingegaan. „Je roept toch ook houdt de dief" als je iemand een handvol bankbiljetten uit een winkella ziet gappen"". Volgens de heer De Graaf zijn er mensen, ook binnen de vakbeweging, die het eigenlijk vanzelfsprekend vin den om in sprekende gevallen een frauderende werkgever aan te geven, maar van verraad gaan praten zodra het over een werknemer gaat. „Dat lijkt dan wel erg collegiaal, maar in we zen is het een soort dubbele moraal", aldus de heer De Graaf. „Als we oplichting en corruptie oogluikend toelaten of zelfs gaan goedpraten, komt er van een rechtvaardiger samen leving nooit wat terecht", aldus de tweede CNV-voorzitter. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs moet van de Eerste Kamer gas terugnemen bij de onderwijsvernieu wing. Vrijwel alle partijen, ook zijn eigen PvdA, waarschuwden gisteren tijdens het debat over de onderwijsbegroting, dat er brokken van komen als de bewindsman in dit tempo doorgaat. PvdA-senator Koopman zei: „De minister loopt te hard. Het onderwijsveld kan hem niet bijhouden, het kan de veranderingen niet zo snel verwerken." De confessionele woordvoerder De Vries (CHU) konstateerde, dat er op scholen veranderingen worden doorgevoerd zonder dat er voldoende perso neel en ondersteuning is. „Als dit zo door blijft gaan zullen de betrokkenen waar schijnlijk het bijltje erbij neerleggen." Zeer felle kritiek op de bewindslieden lever de AR-senator Diepenhorst. Namens de drie confessionele partijen zei hij: „Zakelijk en psychologisch gezien schieten de bewindslie den schrikbarend tekort. Zij, nogal verstan delijke typen, kunnen kennelijk moeilijk be grijpen dat men wel twee of desnoods drie jaar, maar met geen mogelijkheid zeven of tien jaar vernieuwen kan. De spankracht bij hen die het onderwijs geven kent haar gren zen." Het AR-Eerste Kamerlidrichtte zijn kritiek ook op de minister Van Kemanade afzonder lijk. „Hij overschat kennis als leidend tot macht, zijn kijk op de werkelijkheid is somds eenzijdig, hij wekt de indruk af en toe tegenspraak moeilijk te velen en ook van enige dwang is hij niet afkerig." Scherp was ook de kritiek die WD-woord- voerster mevr. Van Someren-Downer lever de op Van Kemenades beleid. Vooral zijn middenschoolplannen moesten het bij haar ontgelden. De experimenten met dit school type verdienen volgens haar nauwelijks die naam, „omdat volgens haar het model al klaar ligt. Zij citeerde met instemming de woorden van de communist Marcus Bakker: „Nu het arbeiderskind eindelijk naar het gymnasium kan, moet het naar de midden school." Eerder hadden de confessionele senatoren geprobeerd de onderlinge twist over de vrij heid van onderwijs enigszins in te dammen, al werden de meningsverschillen niet geheel weggepoetst. CHU-senator Van Hulst zei ondermeer dat de minister er absoluut op moet rekenen dat „hij ontzettend veel om woelt als hij met plannen komt om artikel 208 van de grondwet te wijzigen". AR-sena- tor Diepenhorst daarentegen: „Het is duide lijk dat onze grondwettelijke regeling niet onveranderlijk mag zijn, dat zij bij gewijzig de inzichten moet worden aangepast, waar bij de vrijheid van onderwijs naar haar wezen onverlet moet worden gelaten." Oosterschelde De Stichting Dijkverho ging Oosterschelde heeft gisteren in Den Haag aan minister Westerterp een boekje aangeboden met als ti tel „Oosterschelde open/dicht". Daarin worden de veelzijdig heid van het hele Oos- terscheldeprobleem en alle meningen (binnen en buiten Rijkswater staat), nog eens op een rijtje gezet. De minister ontving het boekje uit handen van de heer B. J. Morreau, secretaris van de stichting (I.) en ir. G. P. Bourguignon, (r.). lid van de stich ting. UTRECHT (ANP( Staatssecreta.is Meijer (CRM) heeft zijn twijfels over de koers waarop het vormingswerk en het onwikke- lingswerk momenteel zitten. Hij zei dat gisteren in Utrecht op een discussiedag met een aantal organisaties over de concept-sub sidieregeling Vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen Volgens de staatssecretaris is er een kloof ontstaan tussen de vormingswerkers, die hoge ideeën hebben over de rol die zij vervullen bij de maatschap pijverandering en de mensen die zich bij die pretentieuze op stelling niet kunnen aansluiten. Het vormingswerk blokkeert daarmee zichzelf in het waar maken van zijn eigen doelstel lingen. "De mensen om wie het eigenlijk gaat, de huisvrouwen met geringe scholingsmogelijk heden, de fabrieksarbeiders, de werklozen, de politiek ongeïnte- resseerden, worden niet of on voldoende bereikt", aldus de heer Meijer. Hoewel in ons land analfabetis me niet voorkomt, zijn er vol gens hem nog grote groepen mensen, die weliswaar kunnen rekenen en schrijven, maar die kennis onvoldoende kunnen ge bruiken in het maatschappelijk ir, zo meent de heer Meij- Kapers moeten Libië verlaten Manilla De drie Filippijnse kapers aan boord van een DC-8 van de Filippijnse luchtvaart maatschappij mogen niet in Li bië blijven, waar ze gisteren met acht bemanningsleden en twee gegijzelden landden. De Libiërs weigeren iemand uit het vliegtuig te laten stappen. Wel hebben ze toegestaan dat vers voedsel aan boord werd gebracht. Verwacht wordt dat het toestel zal terugkeren naar de Pakistaanse hoofdstad Kara chi. De drie kapers beweren mo hammedaanse separisten te zijn die hun zaak onder de interna tionale aandacht willen bren gen. Zij meenden van Libië me deleven te kunnen verwachten omdat ze dachten dat dit land de mohammedaanse minder heid op de overwegend christe lijke Filippijnen steunt. De kaping was een week gele den begonnen boven het zuiden van de Filippijnen. De kapers maakten zich toen meester van een BAC-III, die ze in Bangkok omruilden voor een DC-8, die verder kan komen. HOWARD HUGHES - Een Me xicaans gerechtshof heeft giste ren een klacht wegens valsheid in geschrifte tegen een mede werker van wijlen Howard Hug hes wegens gebrek aan bewijs geseponeerd. Israël schrikt van resultaat Palestijnse verkiezingen JERUZALEM (AFP) Jeruza lem heeft het nationalisme in- Cis-Jordanië duidelijk onder schat. De reacties lopen er ui teen van „we zullen moeten le ren leven met een aflossing van de wacht" tot „dit is erger dan de Jom Kippoeroorlog". Aldus de meningen daags na dege- meenteraadsverkiezingen op de westelijke Jordaanoever. In alle grote steden zitten nu Palestijnse nationalisten vast in het zadel, met uitzondering van Bethlemem waar de christelijke burgemeester Elias Freij werd herkozen omdat hij populair is geworden door het stimuleren van de ontwikkeling van Chris tus' geboorteplaats. In Hebron wonnen PLO-sympathisanten alle zetels in de raad, onder aanvoering van een in Cairo opgeleide landbouwkundige, Fa- had Kawasme. Daarmee kwam een eind aan het dertigjarig be wind van de 82-jarige sjeik Mo hammed Ali Jaabari, een uiterst conservatieve pro-jordaanse po- In Ramallah werd burgemeester Karim Khalaf, een uitgesproken tegenstander van het Israëlisch bestuur, herkozen. Zijn lijst kreeg zeven van de acht zetels in de gemeenteraad, waarmee de gematigden een flinke neder laag werd toegebracht."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13