LANGS OMWEGEN „De Wijze Kater" is een sfeervolle eettent Wijziging verkeerssituatie Steenstraat op komst BLOEMENCORSO 1976 MOET ALLE RECORDS GAAN SLAAN Ton Menken: opgelucht beginnen aan de bouw Laat vuurwerk in Leidse raad PAASSHOW VAN EXCELLENTE DIKBILLEN WARMONDSE DINSDAG 13 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR mi'n omwe9en door stad ®n land kom ik 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. LEIDSE IJSBAAN WORDT WERKELIJKHEID De raadszitting is voorbij; Ton Menkens Ijsbaan, waar minstens half Leiden al jaren op heeft zitten wachten en waar een geringer aantal hard op tegen is, kan een feit gaan worden. pacht; exploitatie: geen centje In de hal van het stadhuis stond gisteravond na elf urn- Ton Menken, met in zijn nabij heid technische medewerkers en de directeur van de Leidse Sportstichting, Piet Biegstra- ten, aan wethouders en raad sleden blij en voldaan stickers van zijn toekomstige baan en reductiekaartjes op de toe gangsbewijzen uit te reiken. Eerste „concrete" stunt „Tjon ge, jonge, het zit er op. Ik ben opgelucht; we gooien nou even alle remmen los." Namens de Sportstichting, die Menken steeds een morele steun heeft gegeven in zijn ijselijke voor nemens, lachte Biegstraten klankerend met hem mee. Straks schaatsen op Leidens eigen en echte kunstijsbaan, helemaal overdekt en enig in zijn soort in den lande: entree volwassenen 3,50, kinderen betalen dan twee gulden. Een investering van 3,2 miljoen gulden; gronduitgifte in erf- pijn; vooruitbetaling: harten vol optimisme; college van B en W: helemaal opgelucht Morgen wordt al een begin gemaakt met het bouwrijp ma ken van het terrein. De dragli nes staan al klaar, want zo gauw mogelijk moet de eerste paal de grond in en in oktober moet de grote hal met het restaurant er staan. „Wie die eerste paal gaat slaan weet ik nog niet" zei een vergenoegde Ton Menken, die niet zuinig was met zijn waardering en bewondering voor B en W, „die er alles aan hebben ge daan om dit mogelijk te ma ken"; „ook dat gezamenlijk oplossen van het parkeerpro bleem, daar heb ik alle waar dering voor. Wat de exploitatie van de baan betreft daar heb ik alle vertrouwen in. Het wordt een project waar je alle kanten mee uit kunt Als er geen ijs ligt is het één grote vloer van 82 bij 46 meter. Daar kun je bij wijze van spreken op tennissen, skelteren en wat al niet meer. We denken aan negen maanden per jaar ijs en drie maanden „ontdooien". Maar de hal kan evengoed het hele jaar door met ijs draaien als dat nodig mocht zijn." Piet Biegstraten: „De honger naar het schaatsen moet er weer komen. Er werd nog heel wat nage kaart, gisteravond. Over de tribune van BS Leiden met 700 plaatsen, waarmee de hal gaat beginnen bij ijshockey- wedstrijden. Daarna kan gelei delijk worden uitgebreid als dat nodig mocht zijn; over het geluidsniveau van de machi nes dat onder de eisen ligt; over de werkgelegenheid bij de bouw voor de Leidse regio over schaatscoach Leen Pfrommer, die bijzonder ent housiast is over de „buiten ring", waarbij de bochten ruim genomen kunnen wor den. Wie meer van de ijsbaan wil weten kan vanaf het begin van de bouw terecht bij een volledig ingericht informatie centrum, waar ook de maquet te te bewonderen valt Kinderoptocht loopt gevaar VOORSCHOTEN De Oranje vereniging „Koningin Wilhel- mina" in Voorschoten heeft zor gen over het voortbestaan van een van de toppers uit de feest viering rondom de koninginne dag: de kinderoptocht De kinderoptocht trekt nog steeds ieder jaar veel publiek en ook de kinderen zijn jaar lijks vol enthousiasme om voor hun school de beste prijzen te vergaren. Helaas meent het on derwijzend personeel dat juist die voorbereiding voor die kin deroptocht het lesprogramma in de war gaat sturen. Enige jaren geleden is het be stuur van de Kon. Wilhelmina- vereniging al afgestapt van de traditie dat alle scholen deelne men aan de optocht. Er werd overeengekomen dat jaarlijks de helft van het aantal scholen mee zou lopen. Inmiddels is het aantal basisscholen verminderd in Voorschoten en zo bleven er voor dit jaar vier scholen over, te weten Ds. Fortgens-, Vliet-, Willebrord- en Nutsschool. Op het laatste moment heeft de Nutsschool meegedeeld geen deel te nemen aan de optocht, waardoor het aantal scholen is teruggelopen tot drie. Het bestuur van de Kon. Wilhel- minavereniging heeft alle begrip voor eventuele moeilijkheden bij het onderwijzend personeel, maar vraagt ook graag begrip voor het streven de kinderop tocht in stand te houden. De scholen in Noord-Hofland heb ben allemaal afgezien van deel name aan de kinderoptocht. Het onderwijzend personeel meent dat de kinderen niet betrokken zijn bij het dorpsgebeuren. Zelfs het inzetten van muziekkorpsen, die de jeugd zouden halen en brengen naar het centrum werd afgewezen. Dit jaar kan de kin deroptocht op 30 april echter nog wel doorgaan, maar het be stuur gaat zich bezinnen op een grotere betrokkenheid van de scholen bij het feest op konin ginnedag. Koninginnedag 1976 is een feest viering op de wijze zoals het feest twintig jaar geleden ge vierd werd. Natuurlijk zijn er aanpassingen, maar een grote plaats krijgt weer het onderdeel „volksspelen", waaronder kuip je steken, ring steken te paard, touwtrekken e.d. Het volledige programma zal huis-aan-huis de brievenbussen inglijden. De fes tiviteiten zijn geconcentreerd in het centrum van het dorp. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeenteraad, mr. H. Driessen zorgde gisteren zo vlak voor pasen nog voor wat vuurwerk. Hij kwam terug op een besluit dat het college van burgemeester en wethouders in december vorig jaar had genomen voor 11 vuurwerkhandelaren wel, en voor 2 andere géén verkoop op 27 december toe te staan. Dit nadat de commissie voor de beroepsschriften een klacht van vier vuurwerkverkopers gegrond had verklaard, toen zij bezwaar maakten tegen het verbod op die dag vuurwerk te verkopen. college overleefde deze plotse linge aanslag met gemak: de motie werd verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Alleen CDA en WD waren vóór. Wethouder Verboom, die als enige destijds tegen het gemaak te onderscheid had gestemd, stond nog altijd achter deze daad maar vond Driessens mo tie toch wat te ver gaan. Hij verklaarde liever zijn collega's te willen steunen. Reactie van Driessen. „Ach, u draait maar zoals u wilt". Volgens Driessen een staaltje van rechtsogelijkheid. En om aan zijn ongenoegen uiting te geven kwam hij gisteren alsnog met een motie van afkeuring tegen het college. Wethouder en loco-burgemees ter Van Aken (terug van ziek geweest) betoogde dat het hier om twee verschillende catego- riën van vuurwerkverkopers ging en dat het onderscheid ze ker gerechtvaardigd was. Dries sen wilde er echter niets van weten en vroeg stemming. Het (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Binnen afzienbare tijd zal de verkeerssituatie rond de Steenstraat weer gewij zigd worden. Op het stadhuis wordt bekeken in hoeverre te gemoet kan worden gekomen aan de wens van de Steen straat winkeliers weer een-rich ting verkeer voor autobussen in te voeren. Zoals bekend rijden de bussen momenteel in twee richtingen door de straat, een situatie die volgens de winkeliers onhoud baar en levensgevaarlijk is. Hoewel de NZH geen klachten over de huidige route heeft en ook de politie heeft verklaard dat er sinds de nieuwe route eerder minder dan meer onge lukken zijn gemeld, verklaarde de verkeerscommissie zich giste ren in meerderheid vóór de wens van de Steenstraatwinke- liers. De bussen zouden direct na de Blauwpoortsbrug naar rechts moeten langs de Beesten markt, via de zelfde route die nu het andere verkeer stad-uit volgt Stad-in zouden zowel au to's als bussen dan via de Steen straat mogen rijden, zij het dat er wel een bord komt te staan ter hoogte van het restaurant de Vergulde Turk dat het door gaand verkeer de city-ring op stuurt Al naar gelang de ervaring met deze situatie zouden er later aanvullende maatregelen geno men kunnen worden. Dit alles totdat de Turfmarktbrug weer voor het autoverkeer geschikt is. Zoals bekend nam de raad vorige week bij de begrotingsbe handeling een motie aan, haast te maken met vernieuwing van de brug, zodat aan de moeilijke verkeerssituatie die door de tij delijke afsluiting is ontstaan snel een einde kan worden ge maakt Voor het buitenshuis vertieren heeft Leiden er weer een gelegenheid bij. Het is „De Wijze Kater", een koffie- thee- en eethuis aan de Kaiserstraat (bij het Rapenburg), dat gisteravond door Willem van Buu- ren ten doop werd gehouden. Van Buuren heeft zijn sporen al verdiend op het gebied van sociale bindingen via eet-, drink- en gezelligheidskanalen binnen Koord Studio. Wat hij nu in De Wijze Kater heeft aangespannen komt op het commerciële vlak. Waar vroeger een broodjeszaak en later een gelegenheid tot ver koop van Afghaanse jassen gevestigd waren, is thans een uitnodigende pijpela ontstaan die ongeveer dertig gasten naar binnen kan zuigen. „De Wijze Kater" is geen donker bruin café, maar een helder en grotendeels wit gekalkt onder komen, dat „iets van mezelf' weergeeft, volgens Willem van Buuren, die gisteravond veel handen, zoenen en geschenken (vooral poezen en katers in keramieke uitvoeringen) in ontvangst mocht nemen. Je zou kunnen zeggen, dat „De Wijze Kater" (een benaming die niet diepgaand tot stand is gebracht, maar gewoon leuk is) werkt met gekke prijzen, die wat aan Koord Studio doen denken. „Hoe doe je het ervan", vroeg ik Willem dan ook direct „Laat dat maar aan mij over", zo eiste Van Buuren de verantwoordelijk heid voor zich op; „Het is niet toevallig Koord, dat zit er wel in met Willém, moet je maar denken. Het klopt allemaal een beetje in het verwezenlij ken van mijn idealen. Er zijn dingetjes die op mijn verlan glijstje staan. „De Wijze Ka ter" is daar één van. NS Koord .heb ik nu hier de populaire prijzen, dag-pot-achtige toe standen, geen semi-professio- nele neigingen. Ik wil niet op tornen tegen de Mensa hier aan de Kaiserstraat; daar kom ik niet aan. Ik hou dit in de commerciële sfeer. En dan zijn er nog wat dingen waar ik graag mee door wil gaan, b.v. het verwezenlijken van een klein theatertje in Leiden met ruimte voor alle mogelijke mensen die iets willen doen. Het moet self-supporting zijn. Maar dat is nog toekomst. Geen professionele opzet wordt dat Het is nog erg vaag, sluimert nog bij me. De ruimte heb ik al. Meer kan ik er niet van zeggen. Misschien combi neer ik het met een bruine kroeg." Willem van Buuren denkt daarbij een beetje aan het voorbeeld van De Twee Spieg- hels, waar's zondagsmiddags bij bier en wijn of koffie cul tuur op kleinere schaal wordt bedreven. Willem vindt ook de galerie-zaak in Leiden een bee tje triest: „Misschien komt dat er ook nog bij. Voorlopig heb ik hier mijn eettent, met een sfeer die ook op studenten mikt." Bij de deur zitten roer loos twee jonge tortels op de klanten te wachten. Ze gaan. zo langzamerhand wat geluid geven en horen er helemaal bij, vindt Willem. Op een tafel tje in de buurt zit een stenen wijze kater, die je aankijkt op een manier van: dat is niet gek bekeken van u, om hier iets te zoeken.... Doortje van der Broek bedient en Willem kookt Doortje ziet het allemaal rooskleurig in en heeft er wel zin in. „We zullen het met ons tweeën best red den, zolang het gaat. Als het druk mocht worden, kunnen we er altijd nog vrijwillige krachten bij nemen. Wat ons betreft kunnen de magen niet genoeg knorren." Uit een voor oorlogse luidspreker klinkt ba- rok-muziek. „Die muziek blijft", zegt Doortje in haar lange robe en met een vastbe raden gezichtje. Willem van Buuren heeft nog meer op zijn verlanglijstje staan Slager J. Uit den Boogaard, die aan de Warmondse Dorpsstraat keurend zijn voedzaam bedrijf uitoe fent, heeft op zijn eigen wijze al helemaal Pasen in het hoofd. Slager Uit den Boogaard heeft niet alleen een slagershart, zijn warme belangstelling gaat eveneens uit naar de veehouderij. Van een onzer medewerkers BOLLENSTREEK Nog een aantal haastig voorbijhollende dagen en dan laat men op de Nassaulaan in Haarlem het startkruit ontploffen voor Het Grote Spektakelstuk van het bloembollenvak: corso. Op saterdag 24 april is het al weer zo ver, maar voor die tijd moet er een hoeveelheid werk worden veriet om „U" tegen te zeggen. De karavaan die dan door de bollenstreek zal trekken is de allergrootste die ooit tussen Haarlem en Noordwijk heeft gepa radeerd. De kleurige stoet telt ruim veertig wagens: een en twintig praalkarossen en twintig versierde luxe auto's. Voor die kant en klaar aan de start kunnen verschijnen moe ten er niet minder dan vierdui zend manden vol hyacinten- bloemen op de wagens worden bevestigd. Om het over de vele toeven en andere staaltjes bloemsierkunst nog maar niet te hebben. Het ziet er naar uit dat de bollenstreek ook op 24 april nog op zijn Paas-best zal zijn. De streek is dan één uitbundi ge kleurenweelde, de pasteltin ten van de hyacinten, het helle geel van de late trompetnarcis sen en het complete kleuren gamma van de tulpen. Het corsocomité gaat drukke dagen tegemoet en dé ontwer per niet minder. Jos van Driel de artistiek adviseur, heeft al meer dan 25 corso's op zijn naam staan en hoewel hij de zeven kruisjes al achter de rug heeft, is er nog geen haar op zijn hoofd die er over denkt om er een punt achter te zet ten. Hij noemde zichzelf in het begin van de vijftiger jaren een „bron van geestdrift" en dat is hij nog. De opbouw van de karavaan vindt plaats in de grote vei linghal van de Hobaho te Lis- se. Voor het eerst vindt die opbouw plaats onder één dak. In het verleden moest men altijd ook uitwijken naar de hal van de andere bloembol lenveiling in Lisse, de HBG. De opbouw zal het publiek vrijdag 23 april kunnen zien. Van 's morgens negen tot 's nachts twaalf uur kan men in dé Hobaho terecht k raison van 3. Naast vakmensen helpt ook .een groot aantal parttimers mee aan het optui gen van de praalwagens. Dit jaar een bijzondere groep: leerlingen van de BIO-school uit Heerlen die in het kader van een examenweek enkele dagen in de bollenstreek door brengen en dan ook assisteren bij de opbouw van het corso. Verder werken mee de leerlin gen van de Zocher-school uit Haarlem en van de tuinbouw school in Rijnsburg. Op die bewuste vrijdag en de volgende zaterdag wordt in de hal van de HBG op initiatief van de Lionsclub Bollenstreek een andere manifestatie ge houden. Vrijdagmiddag om twee uur begint daar een grote jaarmarkt die tot 's nachts twaalf uur geopend blijft en op zaterdag kan men er te recht van 's morgens twaalf uur tot 's nachts twaalf uur. Voetballiefhebbers kunnen hierover de fijne kneepjes van het vak meer horen van Haar lem-trainer Barry Hughes, voor een zoet hapje kan men terecht in een poffertjes kraam, een sherry kan men savoureren in de Bodega-bar en bier wordt getapt uit het op één na grootste vat ter wereld. Het corso zal ook dit jaar weer in Noordwijk finishen. Noord- wijk dat zich eens de bloemen- badplaats noemde, door ver schillende oorzaken op dit ter rein wat wegzakte, is nu weer helemaal terug van weg ge weest Dat de corsoroute werd doorgetrokken naar Noord wijk is op de eerste plaats te danken aan het doordouwen van VW-directeur de heer Rovers. Die heeft letterlijk alle registers opengetrokken om het zo ver te kunnen krijgen. Vorig jaar toen het corso voor de eerste maal naar Noord wijk reed voor 1975 finishte de karavaan altijd in Sassen- heim was de belangstelling in de bloemenbadplaats groot. Rond 20.000 bezoekers werden toen geteld. Verkeerstechnisch liep de zaak wat uit de hand, maar dat pleegt niet te knagen aan de gemoedsrust van VW- directeuren.... De trip door Noordwijk zal dit jaar op verzoek van figuran ten en trekkerchauffeurs wel wat worden bekort In plaats van anderhalf uur volstaat men nu met een tour van één uur. De wagens worden na afloop op de Koningin Wilhel- minaboulevard op de-plaats- rust gezet blijven daar zater dagavond (geïllumineerd uite raard) staan en ook de volgen de dag. In het verleden gingen wagens uit het corso dan terug naar de plaats waar ze waren gemaakt maar nu blijven alle praalwagens op de boulevard staan. Noordwijk haakt in op de komst van het corso. Onder meer met een grote mozaie- kwedstrijd. Meer dan zestig schilderijen-in-kleur zal men kunnen bewonderen. Het cor so vertrekt om kwart voor tien uit Haarlem en arriveert om kwart voor twaalf in Benne- Hij fokt graag wat hij later onder het hakmes wil zien. De Warmondse slager is in elk geval helemaal verzot op het fokken en afmesten van excel lente dikbillen. Dat is zijn hob by bij uitstek. Een uitvloeisel hiervan is, dat hij alleen maar oog heeft voor prachtbeesten. Dat hebben de honderden voorbijgangers zaterdagmid dag zelf in de Dorpsstraat kunnen ervaren: acht voortref felijke dikbillen stonden bij Uit den Boogaard enkele uren In een praalwagen gaan dikwijls een paar honderd man-uren zitten broek, waar een rustpauze wordt gehouden tot ruim één uur. Dan wordt opnieuw gestart Om kwart voor twee is men in Hillegom, om kwart voor drie in Lisse en om vier uur in Sassenheim. Daar wordt de stoet ontbon den gaan de figuranten in bus sen naar Noordwijk en rijden de wagens in gesloten colonne naar de bloemenbadplaats. Om half zes wordt op de Schiestraat voor de derde maal het vertreksignaal gege ven en ruim half zeven hoopt men de wagens op de Konin gin Wilhelminaboulevard te hebben. lang pronkend op de stoep, bij de slager voor de deur. Koeien, zoals je ze zelden ziet. Maar daar waren het dan ook Paaskoeien voor. Een aantal jaren geleden was. het in Warmond nog traditie, dat tegen Pasen hét puikje van het fokvee.te kijk werd gezet voor het bewonderend pu bliek. In deze voortreffelijke gewoonte is evenwel de klad gekomen. Uiteindelijk was dit de heer Uit den Boogaard die zelf het hele jaar door slacht en 's morgens voor hij aan de vleesdistributie in zijn winkel begint zijn eigen dieren voedert en na gedane dagtaak 's avonds evenzeer een doorn in het oog. Dit jaar zette hij door en plaatste acht op tal van tentoonstellingen bekroon de dikbillen met linten en al in zijn Paasshow. De mensen mochten het gewicht raden en konden met een redelijke gis sing een vleselijke beloning in de wacht slepen. Zo snijdt het mes in het vlees aan twee kan ten. Voorwaar een schone tra ditie. Het is me alleen niet bekend of de betrokken dikbil len hoe excellent ook een en ander op prijs hebben ge steld. Slager Uit den Boogaard (links) met zijn personeel bij het paasvee

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5