SEC ziet de toekomst somber in Losse flodders en loze dreigementen" ONS HUIS WEER OPEN PVS kan vakheffingen niet terugbetalen ENGELSE SCHOOL VALT SLECHT IN VOORSCHOTEN Onderscheiding voor harde werker i)ix\öijAG id ArniL Van een onzer verslaggevers VOORHOUT "De Voorhoutse gemeenteraad moet in principe akkoord gaan met de plannen zoals die er nu liggen voor de realisering van een Sociaal Educatief Centrum (SEC) op het terrein van de B.N.S. Daarna pas kunnen de mogelijkheden onderzocht worden welke subsidies aangevraagd moeten worden; hoe men denkt het project te financieren', dit zei gisteravond de heer J.P. van Eijk, voorzitter van de peuterspeelgroep, die optrad als woordvoerder van de huisvestingscommissie van het SEC. "De plannen dreigen door het college van tafel te worden ge veegd, zonder dat de raad een uitspraak heeft gedaan over het voorstel", aldus de woordvoer der. Naar aanleiding hiervan werd gisteravond in het gebouw van de B.N.S. een hearing ge houden voor de Voorhouters om hen op de hoogte te stellen van de handelingen van het college en op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. De raad brengt de kwestie SEC aanstaande donderdag in dis cussie tijdens de openbare raadsvergadering. knelpunten Voor het Voorhoutse college leek de zaak afgedaan. Zij vindt dat het multifunctionele ge bouw te excentrisch komt te liggen en maakt zich verder zor gen over het feit dat het gebouw op privégrond komt te liggen. Volgens datzelfde college maakt de Provinciale Planologische dienst bezwaar dat in de gehele nieuwbouw van de B.N.S. een SEC wordt toegevoegd. "De plannen hebben geen kans op slagen", aldus concludeerde het college. Volgens de loco-burge meester zijn ook de kosten van een dergelijk gebouw veel te hoog. Maar daar gaat het vol gens de heer Van Eijk op dit moment nog niet. om. Om subsi dies voor de bouw en exploita tiekosten te krijgen, moet de gemeente zich achter de nieuw- bouwplannen scharen. Een knelpunt is verder nog dat als Voorhout inderdaad als bouwlokatie gaat "fungeren", het centrum juist aan de andere zijde (zuidelijk) komt te liggen, dan waar de uitbreiding plaats zal hebben (noordelijk). Het SEC is op het B.N.S.-terrein ge pland naar aanleiding van de huidige situatie en zal wel een geringe uitbreiding van Voor hout kunnen verwerken, maar niet een hele "Bollenstad", aldus mededelingen van de huisves tingscommissie. Twistpunt tussen college en huisvestingscommissie is ook dat bezoekers van het SEC een gevaarlijke weg moeten overste ken. Volgens de huisvestings commissie zijn, als de Voorhout se bevolking zich via een erique- te krachtig vóór het SEC uit spreekt, de planologische be zwaren wel wat af te zwakken. De commissie wordt hierin ge deeltelijk gesteund door de heer Goetsch, directeur van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale, die zich in eerste instantie ach ter het standpunt van de inspec- trice van het bibliotheekwezen van het ministerie van C.R.M. schaarde, dat het juist goed is in het kader van de integratie dat een bibliotheek zo vlak bij een school gelegen is. Later wijzigde de Provinciale Bibliotheek Centrale haar standpunt en was toen van me ning dat de bibliotheek van het SEC toch te excentrisch zou ko men te liggen. 1 mei Indien de gemeenteraad niet in principe akkoord gaat met de bouw van het SEC, dan moeten de peuterspeelzaal en de volksu niversiteit met ingang van 1 mei de gebouwen van de B.N.S. ver laten. Gaat de raad wel akkoord dan kunnen de beide groepen blijven totdat het nieuwe pand gereed is. Een andere reden om de zaak voor die datum rond te krijgen is het feit dat na die datum de riolering, elektriciteit en waterleiding voor de nieuw bouw van de B.N.S. zullen wor den aangelegd. Als deze leidin gen direct voor de SEC gelegd zouden kunnen worden, dan kan veel geld worden bespaard. Zo het meer dan 1 miljoen gul den kostende SEC er komt, dan wordt naar alle waarschijnlijk heid het gehele terrein van de B.N.S. voor het publiek openge steld. Het college heeft, na het afket sen van de plannen, de huisves tingscommissie enige alternatie ven gegeven, waarbij de volksu niversiteit er het slechtst af kwam, zo vindt men. Mogelijk zou deze onderdak kunnen vin den in een bollenschuur. Vol gens de heer H. Leuvenink, staf functionaris van de Bond voor Nederlandse Volksuniversitei ten, zal de arbeidsinspectie in grijpen als een bollenschuur als handvaardigheidslokaal wordt gebruikt. Volgens hem zijn er ruime subsidiemogelijkheden voor de door de huisvestings commissie ontwikkelde plannen, als de gemeente er zich maar achter schaart. Om de plannen door te zetten voert de commissie drie argu menten aan: 1. Volksuniversi teit, peuterspeelzaal en openba re bibliotheek hebben geen goed onderdak; 2. er is nu grond beschikbaar in een fraaie omge ving en 3. de rijksoverheid stelt zich duidelijk achter dergelijke projecten. Consequenties "Als de jaarlijkse lasten van het SEC straks de gemeente Voor hout ongeveer 100.000 gulden Piet Waaning wint 10 km (Van een onze medewerkers) LISSE Piet Waaning, de Spartaan atleet uit Noordwijk, heeft op de Nenijto sintelbaan in Rotterdam de eerste baan- wedstrijd van dit seizoen op zijn naam gebracht Op de 10 km werd hij met ruime voorsprong winnaar in de uitstekende tijd van 29 min. 55.6 sec. De Spartaan boekte ook opmer kelijke successen tijdens door de AVR in Rotterdam georgani seerde estafette-wedstrijden. De jongensploeg pakte de eerste plaats voor AV Holland uit Lei den. De dames estafetteploeg behaalde een tweede plaats. De Spartaan meisjes eindigden op de vijfde plaats. Illllll Van onze correspondent Zoeterwoude Met gepaste trots heropent de hervormde jeugdraad in Zoeterwoude op le Paasdag het verenigingsgebouw Ons Huis. Geen gebeurtenis met vele officiële genodigden maar 'n paar gezellige uren waarop de Zoeterwondse bevolking wel kom is om kennis te nemen van de meta morfose die het interieur heeft ondergaan. Het bijundere daarbij is dat de omvangrij ke werkzaamheden in de afgelopen maan den geheel door vrijwillige krachten zijn uitgevoerd. Acht jaar geleden kwam het Nieuwe Ons Huis tot stand, prachtig prachtih degelijk gebouw speciaal bedoeld voor het jeugd werk. De begroting liet weinig ruimte voor een luxe inrichting die overigens allerminst als noodzakelijk werd gezien. Ons Huis kwam echter ook meer in trek voor andere gelegenheden en mede door de gewijzigde inzichten rijpte het idee om het interieur een fikse „facelift" te geven. Daarbij werd de hulp ingeroepen van de heer Aarts, binnen huisarchitect te Voorburg. Diens grootste zorg; meer sfeer brengen in de grote zaal waarvan de inrichting vooral was afgestemd op de sport. Tegen het plafond van latwerk werden don kere kurkplaten bevestigd wat 'n verlagend effect geeft. In het plafond kwam tegelijker tijd een geheel nieuwe verlichting met demp- mogelijkheden en een zestal speakerboxen als onderdeel van een nieuw systeem voor de geluidsinstallatie. De kopwanden werden van een donkere kleur voorzien en de zij wanden kregen een lichte tint Schilder Arie de Jong die dit allemaal voor zijn rekening nam maakte ook een abstracte wandversie ring waarvan er nog enkele zullen volgen. Fraaie oranje kuipstoeltjes en decoratieve gordijnen completeren het geheel. Nadat er tot aan het eerste lustrum van het gebouw pas op de plaats was gemaakt is men sinds dien vrijwel permanent bezig geweest met de aanpassing. Daartoe behoorde het ge schikt maken van de kelder voor clubwerk en de vervanging van de geluidsoverlast gevende heteluchtverwarming door c.v. De halpartij met bar is het meest ingrijpend gewijzigd. Door het plaatsen van een tussen muur, waarin het fraaie aquarium werd opgenomen, werd de toegang tot de toilet groep „gecamoufleerd" en ontstond er een afgescheiden ruimte als garderobe. Er is nu een leuke zithoek gecreëerd met moderne fauteuils en kubussen, het geheel gedra peerd met talrijke platen. Ook hier plafond wijzigingen waardoor de bar nog eens extra wordt benadrukt. Trouwens ook dit onder komen van beheerder Frans Hulsbos deelde in de algemene „facelift". In de hal komt een permanente expositie van Kreatief Zoe terwoude, een gezelschap van amateur-schil ders dat ook wekelijks zijn onderkomen vindt in Ons Huis. Een groepje van 10 mensen onder aanvoering van Jeugdraad- voorzitter Nijs Hulsbos, dat altijd al in de weer was voor Ons Huis, heeft maandenlang alle vrije zaterdagen er aan besteed om het ontwerp van de heer Arts gestalte te geven. KRITIEK OP BEZWAARSCHRIFTEN PLAN DUIVENVOORDE: Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Drieste losse flodders, overtrokken uitlatin gen en loze dreigementen noemde de fractieleider van Progressie ven Leidschendam de heer J. J. Roovers, gisteravond de uitspra ken van de VVD-er D. W. Bergeren en het CDA-raadslid C. H. de Ruijter, vorige week gedaan naar aanleiding van het indienen van bezwaarschriften bij de provincie over plan-Duivenvoorde. openbare werken afdrukken tegen democratisch verworven van de bezwaarschriften ver- rechten omdat zij voorbarig strekt waarna de vrees voor resp. onjuist zijn". Verder wees herhaling van wat in Leidschen- hij er op dat de opmerking van dam-zuid is gebeurd, namelijk langdurig uitstel van de woning bouw, enkele commissieleden tot scherpe uitspraken verleid de. De heer J. J. Roovers zei dat de reakties het karakter van een hetze tegen de indieners hadden en noemde het bovendien be stuurlijk onjuist dat opmerkin gen werden gevraagd over be zwaarschriften die niet eens be studeerd konden zijn. De woordvoerder van PL zei dat de de WD-er mr. J. C. de Waard over eventuele aansprakelijk heid voor de vele miljoenen schade van elke rechtsgrond ontbloot is. Het meest veront rust was de heer Roovers over het feit dat gebleken is dat B. en W. begrip hebben getoond voor deze reakties. Het uitstel dat door de indiening van de bezwaarschriften kan ontstaan raamde de heer Roovers „in het ongunstigste geval op weken". Jeugd Bernardus naar Engeland Van onze correspondent HAZERSWOÜDE Een jeugd- team van de Hazerswoudse voetbalvereniging Bernardus, de jongens van BI, gaat een lang weekend op visite bij de collega's van het Engelse He- melhampstead. Van donderdag 15 april tot en met maandag (Tweede Paasdag) 19 april zijn de oranje-wit junio ren daar te gast bij de jongens, die vorig jaar een bezoek brach ten aan Hazerswoude. In het Engelse Hemelhampstead, gele gen nabij Londen, worden twee vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Uiteraard worden ook de bezienswaardigheden van Londen tijdens het Paasweek einde aangedaan. NCV-jubileum Sassenheim De Sassenheimse afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond bestaat 55 jaar. Begonnen werd in 1921 met 32 leden, welk getal zich gestadig uitbreidde. In 1957 werd met 200 leden een hoogtepunt bereikt Hierna was er een teruggang met als diepte punt 130 leden, maar de laatste jaren is er weer groei en thans zijn er circa 150 leden. De laat ste 5 jaar is er veel veranderd, wel is er nog het vaste patroon van de openingsmeditatie, en de avonden die gevuld worden met lezingen en informatie op aller lei terrein zoals dat voorheen ook het geval was. Daarnaast zijn er ook veel andere activitei ten gekomen die meer in het creatieve en culturele vlak lig gen. Zo worden er in „Het On derdak" de laatste jaren allerlei cursussen gehouden w.o. volks dansen, het rietvlechten, het wandkleden maken, macrame- werk, yoga, bloemschikken en folkloristisch schilderen. SPECERIJEN Volgens Aus tralische artsen zouden specerij en als kerry schadelijk rijn voor de nieren. Na onderzoek van veel kerrie-etende bewoners van de Fidji-eilanden, kwam aan het licht dat onder dit volk veel niersteen voorkwam. De belangstelling voor de hearing was groot KVOB VOORZITTER: gaan kosten, dan moet de Voor- houter rekenen op een verho ging van de plaatselijke belas tingen Vein ongeveer 20%", aldus raadslid Borst, die het vooral over de financiën wilde hebben. Hij betreurde het dat in de en quête niet werd uitgedijd over de financiële consequenties. Volgens de heer Leuvenink rijn ook subsidies mogelijk (50 tot 80%) in de exploitatiekosten van het SEC. De huisvestingscommissie is van mening dat in dit stadium nog niet zozeer gepraat dient te worden over de kosten, maar BOLLENSTREEK Het Colle ge van Beroep heeft heel wat bloembollen-onrust op zijn ge weten. Dat bleek gisteren dui delijk tijdens de vergadering die de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in het Hil- legomse Treslong hield. In zijn openingswoord had voorzitter Van Nispen tot Pannerden al op het nutteloze van de acties gewezen we hebben daarover in ons blad van gisteren al uit voerig gemeld - maar tijdens de vergadering zelf kwam men er opnieuw op terug. „Als het PVS wordt gedwongen de heffingen terug te betalen, dan zal men eerst nieuwe moe ten opleggen om dat te kunnen doen, want het Produktschap heeft geen geld. Bezwaarschrif ten tegen heffingen kunnen ai- leen worden ingediend door de gene die een heffing opgelegd krijgt Dat rijn in feite alleen de vakgenoten die in het bezit rijn van een handelskaart en de vei lingen. Wat de kortingen betreft - een ander hoofdstuk dan de heffingen - deze moeten door de veilingen en door de handels- kaarthouders worden afgetrok ken op grond van een publiek rechtelijke maatregel. Men is momenteel druk doenae de puz zel te ontwarren. Laten de kwe kers dus eerst rustig afwachten tot het zo ver is", zo adviseerde de heer Van Nispen. Er werd nog gevraagd of het hoofdbestuur van Bloembolle cultuur bereid is een model voor een bezwaarschrift te ontwer pen. „Daar denken we niet over", zo zei de heer Van Nis pen. "Om te' beginnen is onze organisatie er van overtuigd dat de heffingen nuttig en noodza kelijk zijn en het zou dus incon sequent rijn mee te werken aan het indienen van bezwaarschrif ten. Ieder die wil protesteren, dient dus rijn eigen advocaat te nemen. Bloembollencultuur wil verder niet meewerken aan het opstellen van een bezwaar schrift omdat men niet het risi co wil lopen dat één klein foutje dat een jurist er uitspit, de oor zaak zou zijn van beschuldigin gen aan het adres van de Konin klijke", De heer Van Nispen zei goede hoop te hebben dat men over vier vijf weken zal kunnen we ten hoe de situatie precies rit. Voor straks de gelden van de in deze zomer geleverde bollen op tafel moeten komen, weet men in ieder geval waar men aan toe is." De afgevaardigde van de afd. Noordwijkerhout, de heer J. Uittenbogaard, meende dat er op het gebied van de vakhef fing, e.d. te veel achter de scher men wordt gewerkt De heer J. Jonkheer van deze afdeling had er rijn bevreemding al over uit gesproken dat het rapport over een gewijzigd systeem van vak heffing nu nog niet gereed is. Bureau Volder zou er volgens afspraak niet langer dan zes maanden over mogen doen." In september is toegezegd dat het in ieder geval in maart gereed zou rijn en nu is het arpil en nu blijkt men het rapport nog niet afgerond te hebben," zo liet hij weten. „Ik ben even teleurge steld als u," aldus de heer Van Nispen, „maar men heeft mij nu verzekerd dat het eindrapport binnen enkele weken aangebo den zal kunnen worden". Van onze correspondent Voorschoten Een vijfentwintigtal bewoners van de wijk Bos geest te Voorschoten was aanwezig op een hoorzitting over de te bouwen Engelse school in die wijk. Zo'n voorziening was door de Engelse School aanvankelijk in Den Haag of Noordwijk gepland, maar die gemeenten wilden er niet aan. Sinds drie jaar onderhandelt de gemeente Voorschoten met de Engelse School over de verkoop van een terrein in Bosgeest. De bewoners hebben echter grote bezwaren hiertegen. In een tweetal bezwaarschriften vroegen rij zich ondermeer af, waarom Voorschoten zo graag een Engelse School binnen haar grenzen wil halen. Immers, zo stelde men, beter zou het rijn wanneer een dergelijke inrichting gevestigd zou worden in een regiocentrum, zoals Leiden of Zoetermeer. Bovendien hebben zowel de leraren als de leerlingen geen enkele binding met Voorschoten. De wethouder van financiën, N. Oösterbaan, zei desondanks, heel gelukkig met de vestiging van deze school in Voorschoten te rijn. Het wordt tijd dat het stuk grond onderhand eens geld gaat opbrengen en het brengt werkgelegenheid (verzorgend personeel) met zich mee," zo zei hij. Een groot struikelblok voor de bewoners bleek de volgens hen te verwachten verkeerschaos te rijn. Men redeneerde: de school mag dan wel makkelijk met het spoor te bereiken rijn, maar het zou een ijdele gedachte zijn om te veronderstellen dat alle betrokkenen ook werkelijk gebruik zullen gaan maken van het openbaar vervoer. Met name het parkeerpro bleem zal moeilijkheden met zich mee gaan brengen. Wethouder A. Eveleens, openbare werken, deelde mee dat de gemeente harde eisen zal gaan stellen aan de Engelse School ten aanzien van deze zaak. Bovendien zei hij te betreuren dat bij de aanwezigen de gedachte leeft dat de gemeente het plan heeft gehad de bevolking min of meer met de bouw te .overvallen'. B en W zal zich nog uitvoerig over deze 900 leerlingen tellende school gaan beraden. li H 3: HÉ* n tm dat de aard aanstaande donder dag een principe-besluit neemt en dat op basis daarvan verder gewerkt kan worden. Entreeprijs Duindigt omhoog (Van onze correspondent) Hoewl „Duindigt" nog geen officiële toestemming heeft ge kregen van het ministerie van Economische Zaken voor een verhoging van de entreeprijzen riet het er nu naar uit, dat die toestemming verkregen zal wor den. Een verhoging van de entree prijzen zal een meer-opbrengst aan entreegelden van ƒ215.514.- betekenen en daarvan zou 35.919 vermakelijkheidsbelas ting betaald moeten worden. Bij een verhoging van de entreeprij zen bij het Dierenpark is sprake van een hogere opbrengst van 173.787.- waarvan 15.799.- vermakelijkheidsbelasting be taald zou moeten worden. Burgemeester en wethouders willen de raad voorstellen beide instellingen een extra subsidie - resp 35.919.- en 15.799.- toe te kennen boven de reeds toege zegde subsidiebedragen van resp 40.000.- en 50.000.- Alvo rens het voorstel in de gemeen teraadsvergadering aan de orde komt heeft het college het oor deel gevraagd van de commissie financiën. LISSE Omdat hij al veertig jaar werkzaam is in het bloembollen bedrijf van de firma Wed. P. Verdegaal en Zn. in Voorhout werd gisteren aan Lissenaar Jan Berkhout door de directie een feest avond aangeboden in het verenigingsgebouw in De Engel, waarbij ook zijn collega's present waren. Hoogtepunt van de avond vormde ongetijfeld de uitreiking van de onderscheiding door loco-burge meester wethouder Mesman. Op de foto feliciteert hij de als een harde werker bekend staande sympa thieke Lissenaar, terwijl mevrouw Berkhout goed keurend toekijkt. Wassenaar Met Pasen altijd een vaste bezoeker van Duinrell: de paashaas Tommy. Gedurende jaren is hij het die het kinderen lastig maakt door met de paasdagen enkele duizenden eieren te verstoppen. Kinderen van 4 tot en met 10 jaar mogen vanaf 14.00 uur op eerste paasdag al die eieren weer gaan opzoe ken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4