Hans Kraay wil via AZ'67 revanche nemen op Aj ax VULTINK MAAKTE HET CEULEMANS LASTIG Russen matig bij ijshockey Twee zeges bij dammen Jan Evert Veer uitblinker inwin nend poloteam James Vrij niet tegen Pat Thomas JOHN VAN DER WANSEM STOPT MET ATLETIEK .1 ILttlJAlj 1U Ai'Klli iyVD CUUKAiN i PAULNA ll •tl CULEMBORG Hans Kraay is zeer tevreden dat hij in staat is via een functie bij AZ '67 weer in het betaalde voet bal te kunnen werken. „Ik heb er een geweldige zin in", ver telde hij gisteren in zijn fraaie woning in Culemborg. „Al is het alleen maar om via AZ te proberen nog een oude rekening met Ajax te vereffe nen...." Hans Kraay is razendsnel rondgeko men met AZ. „Dat kan je wel zo zeggen ja. Dinsdag was het eerste onderhoud. Dat was bij voorzitter Arie Ligthart thuis. Een plezierig ge sprek waarin van beide kanten helde re taal werd gesproken. Woensdag middag is de zaak in Arnhem verder rondgemaakt Al met al een vrij pijn loze bevalling". De benoeming van Kraay kwam tamelijk onverwacht. Het leek immers waarschijnlijk dat hij aangesteld zou worden als directeur van het sportpaleis Ahoy in Rotter dam. Kraay: „Die benoeming hing in derdaad in de lucht. Er waren nog twee kandidaten voor die functie. Ko mende dinsdag zouden ze in Rotter dam de definitieve beslissing nemen. Inmiddels heb ik begrepen dat mijn benoeming vrijwel rond was. Rotter dam heeft echter te lang gewacht Ik mocht de kans die AZ me bood niet laten lopen. Daar zijn drie redenen voor - allereerst heb ik er nooit een geheim van gemaakt dat ik best weer full-time binnen de sportwereld zou willen werken. En dan vooral in de voetballerij. Ik ben nu eenmaal beze ten van voetballen. Daarnaast zie ik het bij AZ helemaal zitten. De bedoe lingen van de gebroeders Molenaar zijn bekend. En die staan me wel aan. Van alle vacatures in de eredivisie was die bij AZ verreweg het meest interessant. Een club met toekomst. En tenslotte vormden de financien ook Hans Kraay een overweging bij mijn beslissing. Ik mag beslist niet klagen". AZ is geen onbekend terrein voor „Natuurlijk niet. Ik loop lang genoeg in de voetbalwereld rond om te weten welke mogelijkheden het huidige AZ heeft. Dit seizoen heb ik AZ een keer of vier zien spelen. Dat wil niet me teen zeggen dat ik nu alle ins- en outs ken, maar ik heb toch een duidelijk beeld van wat er bij de club leeft. En dat beeld is tamelijk positief. De hele entourage is afgestemd op topvoetbal. Zonder dat zoals bij Ajax wel het geval was, slechts prestaties tellen. Gelukkig zijn er ook nog andere zaken waar ze in Alkmaar op letten". Hans Kraay weet wat zijn 'opdracht Komst Deyna is nu zeker ALKMAAR Deyna komt naar AZ. Dat is na de gesprek ken die PJt.-man Ruud Bone- wit met Deyna, de Poolse voet balbond en anderen heeft ge voerd, definitief. Wel is het zo dat de voor Legia Warschau uitkomende midden velder pas na de Olympische Spelen beschikbaar zal zijn voor AZ'67. Dat betekent dat Deyna niet eerder dan begin augustus naar Alkmaar zal komen. Toch zal AZ alles in het werk stellen om de komst van Deyna te ver vroegen. Kazimierz Deyna zal dan voor de periode van drie jaar de AZ-kleuren verdedigen. is. „Dat is niet om kampioen te wor den. Wel om te proberen AZ volgend seizoen naar een plaats te brengen die recht geeft op Europees voetbal. En dat laatste moet haalbaar zijn. Als ik kijk naar de huidige selectie en naar de nieuwe jongens dan moet een hoge klassering tot de mogelijkheden beho- „Er zijn niet nog meer nieuwe spelers in de Alkmaarse Hout te verwachten duidelijk niet. Ik ga er even vanuit dat naast Peter Arntz en Nenad Bjekovic ook Kazimierz Deyna naar Alkmaar komen, is dat meer dan genoeg. Na tuurlijk zou AZ best nog een paar goede spelers kunnen gebruiken om de marge te verbreden. Maar ik vind dat je een selectie dan met teveel nieuwe gezichten op moet zadelen. Je hebt dan veel te veel tijd nodig om op elkaar in te spelen. Drie is echt de limiet. Zo'n aantal is nog in te passen'. De Ajax-periode van Hans Kraay was niet zo geslaagd. Maar hij is niet bang dat de critici in Alkmaar al klaar staan om dat onder zijn neus te wrij ven. „Natuurlijk zullen er mensen zijn die niet zo gelukkig met mijn komst zijn. Dat hou je nu eenmaal altijd. Op iedere trainer is wel wat aan te merken. Ik heb er echter alle vertrouwen in dat het allemaal wel op z'n pootjes terecht zal komen. De situatie bij AZ is in ieder geval niet te vergelijken met die bij Ajax. Daar had ik te maken met verzadigde spelers die net een wereldkampioen schap achter de rug hadden. Bij AZ ligt dat anders. Die club komt en dat bedoel ik niet naar, toch maar net kijken. Op het vlak van de motivatie zal het daardoor allemaal een stuk gemakkelijker liggen." Hans Kraay zal zich voor de interne organisatie van AZ niet behoeven in te zetten. „Daar bemoei ik me hele maal niet mee. ik krijg bij AZ een duidelijke veldfunctie. De rest is mijn pakkie-an-niet. Zelfs de zaken als con tractbesprekingen behoren niet tot mijn bevoegdheid. Gelukkig niet trou wens, want juist veldwerk spreekt me ongelooflijk aan." Michels heeft het steeds over de erfe nis van Kraay gehad, maar Kraay zal zich van dergelijke woorden niet be- dienenen. „Beslist niet. Het is belache lijk om over een erfenis te praten. Daar kan iedereen zich achter ver schuilen. Ik zal dat beslist niet doen. Natuurlijk moet ik verder gaan met hetgeen Joop Brand voor mij heeft opgebouwd maar geen haar op mijn hoofd die er ooit aan zal denken om in mindere tijdens ineens over de erfe nis van Brand te gaan praten. Dat verdient Joop niet. Joop is een uitste kende trainer en een hele prettige collega. ROB HARTOG APELDOORN In de eerste ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland 1976 gisteren in Apeldoorn vie len twee overwinningen te no teren. Harm Wiersma versloeg zijn oude clubgenoot, Johan Ca- peile en Rob Clerc won van it| kroen Goudt. De overige vier iels eindigden onbeslist, b de eerste zitting is er fel probf letreden om de punten, getuige is b< het feit, dat aan alle borden de tijdnood een belangrijke rol ^peelde. De nationale kampioen, Wiersma, had een zeer moderne opening met een variant, die Frank Drost en Gantwarg (Rus) eens op het bord hadden. In het late middenspel, met Wiersma in het voordeel, beging deze een onnauwkeurigheid, die echter door Capelle niet werd onder kend. De jonge speler moest spoedig capituleren voor het sterke spel van Wiersma. Uitslagen- Varkevisser—De Ruiter 1—1, Van Tilborg—Van de Meeren- donk 1—1; WiersmaCapelle 20; Bergsma—Jansen 11; Hermelink JJronstring 1—1. Dames Roswell zegevierden Van onze volleybalmedewer ker) DEN HAAG De damesploeg van Roswell zegevierde gister avond na een niet onaardig luel met 3—1 over het Alk- se Octopus. De Voorburg- se dames hadden in de eerste twee sets van het duel nogal wat moeite met de enthousiaste lezoeksters. Door goed spel van Noor Sand- aerg en veel slechte stops aan Alkmaarse zijde kon Roswell de ierste ronde met 16—14 win- hend afsluiten. In de tweede set ïen ruime achterstand van 14—8 nog bijna ongedaan wor gden gemaakt maar men was zo mverstandig een opslag te laten dopen en dat betekende 13—15. ,Pas hierin kwam Roswell goed op dreef. Mien Boumen, in de eerste sets bijna geen smash .raak, kwam opeens wel goed door en dankzij haar en de eveneens geconcentreerd spe lende Annelies Visser en Irene Klunder werd er in hoog tempo ^gescoord. Uiteindelijk werd de zege via 15—6 en 15—5 een feit ^houden. Successen voor volleybalteams tel avtv/neuchatel - Het gaat nog steeds goed met de Nederlandse volleybalploe- gen in het Westeuropese kam pioenschap. In Tel Aviv boekten de heren hun derde zege via winst op Frankrijk, terwijl de >e'4 dames in Neuchatel Zwitserland de baas bleven. Uitslagen dames: Nederland-Zwit serland 3-2 (15-4, 15-6. 8-15, 11-15, 15-12) West Duitsland-België 3-0. He ren: Nederland-Frankrijk 3-1 (9-15, 15-10, 15-12, 15-11) Israël-Finland 3-1; Belgié-Griekenland 3-2; Spanje-West Duitsland 3-1. Van Houten VCH startte in de fina lepoule Europa Cup in Eupen goed niet een zege van 3-1 op Rode Ster Belgrado: 12-15, 15-5, 15-9, 15-5. Uit slag Rode Ster Praag-Levski Sofia 3-2. IN DIENST v.d. SMISSEN Marjan Luesken uit de strijd DUBLIN Marjan Luesken is in de kwartfinale van de Europese badmintonkampioenschappen uitgeschakeld door de Britse Marga ret Lockwood (11-1, 11-8) nadat ze eerder de Deense Jette Förge had verslagen (11-3, 11-0). Dë dames De Kort en Ravelli verloren in de derde ronde van resp. Bostofte en Kranz. Gilks, Whetnall, Lockwood en Koppen zijn bij de dames halve finaliste. Bij de heren kwamen zo ver: Hansen, Whetnall, Delfs en Bochow. KATOWICE Rusland is in met beide benen op de grond, het wereldkampioenschap ijs- Na de ongelooflijke zege op de hockey niet in goede vorm. Na Russen maakte Tsjechoslowa- de nederlaag tegen Polen, is kije aan alle illusies aan Pool de wedstrijd tegen Oost-Duits- se zijde een einde. De overwin- land niet de revanche gewor- ning van 12—0 (2—0, 2—0, den. die velen verwacht had- 8—0) was niet eens geflatterd. den. De Oostduitsers hielden Stand is. goed stand en alleen het niet Tsjeehoslowakije 2 2 0 0 4 22— 0 benutten van de kansen hield Zweden 1 1 0 0 2 4—1 hen van een winstpunt af. Pas Rusland 2 10 12 8—6 zes minuten voor het einde £°'fn 2 10 12 6—16 10 10 1 wist Rusland de zege veilig te ™"dgde Sute„ J °0 J stellen. 4—0. West-Duitsland Het Poolse team staat weer Oost-Duitsland LEUVEN Raymond Ceulemans maakte gisteren in het toernooi om de wereldtitel bandstoten te Leuven een forse inzinking door. Behalve hijzelf was vooral Hans Vultink daarvoor verantwoorde lijk. De nationale kampioen had een tactisch plan in zijn hoofd, dat nog niet zo lang geleden voor onmogelijk werd gehouden. Ceulemans was op de eerste dag zo enorm uitgelopen, dat zijn gemiddelde vrijwel door niemand meer was te achterhalen. Ook niet door Christ van der Smissen, die als enige na de Mechelaar ongeslagen was. Na zijn partij tegen Berardi was daarin opnieuw geen wijziging gekomen. Vultink stelde zich daarop in dienst van de Willebrorder. De op het laatste ogenblik opgeroepen Vultink wist dat hij tegen Ceulemans geen kans had. De revanchegedachte na het wereldtoer- nooi in het anker kader 47/1 in Mollerusa leefde evenwel toch. Het was Vultink meer te doen om Ceulemans, met wie hij overigens erg goed kan opschieten, weer bij de mensen te halen. Het lukte hem wonderwel. Zoals verwacht was de Belg niet te verslaan, maar Vultink bleef het hem steeds lastig maken. Ceulemans had veel moeite om de partij uit te maken, hetgeen hem ook pas na 29 beurten gelukte Eigenlijk al te laat, want het gemiddelde van Ceulemans zakte door zijn partij tegen Vultink van 19.04 naar 12.00. In zijn duel tegen Kohayashi herstelde de Belg zich: 20079 in twaalf beurten. Van der Smissen nam de vriendendienst in dank af. Daarvoor had hij een verbetering van vorm te zien gegeven tegen Berardi. Donderdag ging het allemaal nog stijf, soms zelfs verkrampt (29 en 26 beurten). Tegen de Argentijn ging het ineens aanmerkelijk beter. Na een serie van 60 in de zesde beurt was hij zelfs bezig een snelle partij te maken. Ook na negen beurten en 158 punten leek het daar nog op. Maar toen werd het lastiger. Een reeks van 52 van Berardi was daar zeker niet vreemd aan. Na veertien beurten was het echter toch gebeurd. Van der Smissen ondervond in zijn avondpartij hoe moeilijk het is te blijven winnen. Hij slaagde daarin wel, maar tegen Müller was het op het nippertje. De Westduitser speelde vrijuit na zijn nederlaag tegen Connesson, waardoor hij uitgeschakeld was. Muller nam de leiding na een vlotte serie van 66. Van der Smissen liet zich echter niet intimideren en paseerde Müller met constante en redelijke reeksen. De kans om weer iets dichter bij Ceulemans te komen in gemiddelde liet Van der Smissen echter lelijk liggen. Uitslagen (derde ronde:) Berardi-v.d. Smissen 113200/14, ConnessonMul ler 200—188/18; Vultink-Celemans 115—200/29; Dielis—Kobayashi 200—54/13; (vierde ronde:) v.d. Smissen—Müller 200—181/23; Connesson—Berardi 200—176/21; Vultink—Dielis 100—200/14; Ceulemans—Kobayashi 200—79/12; (stand:) Ceulemans 810612.90; v.d. Smissen 8608 69, Dielis 663—11.22; Connesson 6848.24; Müller 2669 52; Vultink 2—335.33; Berardi 0—52—7.06; Kobayashi 0—264.85. Jan Evert Veer AMERSFOORT Na de eerste dag van het zeslanden waterpolotoernooi, dat in het sportfondsenbad in Amers foort wordt gehouden, heeft Nederland verrassend de lei ding. De Oranjeploeg versloeg op sublieme wijze met 84 Joegoslavië. De Hongaren lieten Roemenië na een zeer sterk begin met 53 achter zich en Cuba en Spanje deelden in de zwakste wedstrijd van de dag de punten (7—7), waarbij alleen de eindsprint van de Spanjaarden, vier doelpunten in het laatste kwart, imponeerde. Het is nog te vroeg om Nederland na de sensationele zege op Joegoslavië (84) reeds als de grote favoriet te beschou wen van het toernooi. Maar de start is in ieder geval van dien aard geweest, dat het verdere verloop van dit toernooi met grote verwachtingen tegemoet gezien kan worden. Nederland legde de basis voor de zege in het eerste kwart. Met in de hoofdrol Rik Toonen en Jan Evert Veer. Toonen door zijn sublieme aangeven, Veer door zijn listige passes. De Joegoslavische formatie, altijd een ploeg met grote kwali teiten, werd volkomen overbluft. In de verdediging vielen onophoudelijk gaten, veroorzaakt door snel opzwemmen van de Nederlanders, die het hoge tempo consequent konden handhaven. Ton Buunk opende de score bij een numerieke meerderheid. Joegoslavië kon echter terugslaan, toen het door een onnodige overtreding van Andy Hoepelman ook een man meer in het water kreeg, maar desondanks vergroot te Nederland door opnieuw Buunk de voorsprong: 2—0. Joegoslavië ging wissels toepassen, maar Nederland behield de greep op het spel en via twee sublieme treffers van Veer werd de eerste periode afgesloten met een ongekende 40 voorsprong. Via 5—2 en 7—3 werd het 8—4. Stand: 1. Nederland 1—2 (84); 2. Hongarije 1—2 (5—3); 3. Cuba 1—1 (7—7); 4. Spanje 1—1 (7—7); 5. Roemenië 1—0 (35); 6. Joegoslavië 10 (4—8). Rinus Israël vrijgesproken ZEIST Rinus Israel zal mor gen normaal met PEC Zwolle kunnen spelen in de thuiswed strijd tegen Heracles Israel werd afgelopen zondag in de ontmoeting PEC ZwolleSW door scheidsrechter Vervoort opgeschreven wegens het „in woord en gebaar aanmerking maken op de leiding". Gister avond werd de waarschuwing mondeling door de tuchtcom- missie behandeld. Wegens ge brek aan bewijs werd Israel vrijgesproken. Van Stigt naar Scheveningen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Cees van Stigt, de trainer van Vredenburch die onlangs aankondigde de Rijswijkse ploeg aan het einde van het seizoen te gaan verla ten, heeft een ëénjarig con tract getekend bij de derde klasser Scheveningen. Van Stigt wordt de opvolger van Jan van den Oever. Sportwereld WARSCHAU De oud-wereld- kampioen schermen Jerzy Paw- lowski is tot 25 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens spio- PAU Lichtwelter Wim Ruck boekte winst en verlies in Pau resp. tegen Bonkano (Nig) en Piratsu (Ita) beide malen op punten TEL AVTV De Oranjebasket- balsters wonnen een kwalifika- tieduel voor het Europees kam pioenschap tegen Engeland met 80—32 (37—12). BRUSSEL De nationale squashploeg won (4—1 tegen Frankrijk) en verloor (5—0 te gen Engeland) tijdens de EK in Brussel en bleef daardoor bui ten de halve finales. PORTUGALETE - De ijshoc keyers van Jong Oranje versloe gen België met 8—1 voor een drielandentoernooi, waarin ver der Spanje uitkomt. ROTTERDAM De uitslagen van de eerste ronde van het Nederlands jeugdkampioen schap schaken zijn: PoleeVan 1/2—1/2 Wiel i-ï; Boll- Van der Wees 1/21/2; Carlier Nieuwelink 10; Egmond—Koymans 10, SpaansStehouwer 10; Wae- nink—Scholten 1/2—1/2; Boersma Van Hulst 10; Engberts—Konings 0—1; Baart—De 1/2—1/2; CAGLIARI De Italiaan Marco Scano is gisteren avond in Cagliari op Sardinië Europees kampioen in het weltergewichl geworden. Scano versloeg in de strijd om de vakante titel de Engelsman Pat Thomas door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde De Nederlaag van Thomas betekent een bittere teleurstelling voor de Nederlandse welterkampioen James Vrij. Manager Henk Rühiing kreeg enkele weken geleden het aanbod van Mike Barrett, dat Pat Thomas op 1 juni in Londen de titel wanneer hij die zou veroveren wilde verde digen tegen James Vrij. Ruhling: „Ik ga nu proberen Scano te interesseren voor een gevecht tegen Vrij. James Vrij John van der Wansem DEN HAAG John van der Wansem, begaafd lange af standloper stopt met atletiek. Met een brief aan het bestuur van Sparta waarin hij zijn lid maatschap opzegt bij de Haag se vereniging heeft Van der Wansem op 25-jarige leeftijd zijn succesvolle carrière beëindigd Simpel commentaar van de atleet die twee jaar geleden (toen bij de nationale kampioenschap pen tweede achter Hermens) nog internationale aspiraties had: „Als je gemotiveerd wilt zijn, en dat moet wel je aan de top meedraaien, moet atletiek wat voor je betekenen. Dat is niet meer zo, mijn interesses liggen nu op ander gebied Atle tiek is wel leuk, maar te gek veel gestimuleerd wordt het niet in Nederland. Om aan geld te komen zal je je op andere dingen moeten richten. Door de regelmatige training kom je in een bepaald patroontje terecht. Dat benauwde me op een gege ven ogenblik" NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie 0 NAC Eindhoven (10/4) 0 FC Twente MW Telstar - NEC 0 Ajax Go Ahead Eagles 0 Sparta Feyenoord Excelsior FC Amsterdam 0 FC Den Haag FC Utrecht Roda JC - AZ'67 PSV De Graafschap Eerste divisie SW Helmond Sport 0 FC Den Bosch Heerenveen 0 FC Groningen Wageningen Volendam Willem II Fortuna SC FC Vlaardingen FC Dordrecht - FC WV 0 Vitesse Haarlem 0 SC Cambuur Veendam PEC Zwolle Heracles

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11