KKOORD PvdA - VVD ABORTUSKWESTIE fieidaeSotwa/nt Italië toneel brand en geweld lantjes(AR) verbijsterd (ver CH -voorzitter Mogelijk justitieel onderzoek Nederhorst Bols poogt „overval" Heineken te voorkomen Palestij nen in Libanon met elkaar slaags Leeuwarden ook kandidaat Postbank Minister waarschuwt Lockheed IIJDAG 9 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Bols is gistermiddag ijlings in het geweer gekomen tegen een po ging van Heineken om een bod op de aandelen Bols te doen. Het jaarverslag is ver vroegd uitgebracht, de jaar vergadering naar een vroege re datum verschoven en er is een statutenwijziging voorge steld, die een „overval" onmo gelijk moet maken. De jaarvergadering is nu vast gesteld op 23 april in plaats van op 14 mei. De raden van bestuur van beide dranken concerns zullen in de loop van volgende week beraadslagin gen voeren. De ondernemings raad van Bols heeft zich tegen samenwerking met Heineken verklaard. In het inmiddels uitgebrachte jaarverslag verantwoordt Bols een omzet over 1975 van 515 min 458 min). De winst na aftrek van belastingen be draagt 15,1 min 16,9 min). De daling van het bedrijfsre sultaat in het eerste halfjaar werd vrijwel geheel goed ge maakt door stijgende verko pen in het tweede halfjaar door de aankondiging van een accijnsverhoging en een bo demprijs voor gedistilleerd. (Van onze parlementaire redaktie) HAAG PvdA en VVD zijn het in Idlijnen eens geworden over de abortus- reving. Het akkoord in hoofdlijnen zag ende week in de twee frakties worden roken. De grote vraag is nu wat er gebeuren om het akkoord tot wet even te krijgen. Het debat in de Twee- [amer over de abortuswetgeving zal in r geval niet op 4 mei beginnen. Het is linste twee weken uitgesteld, maar n kunnen nog twee weken bijkomen. Het rel de bedoeling dat de Tweede Kamer voor de zomervakantie de kwestie in indeling neemt. akkoord van PvdA en VVD ziet er in Jdlijnen als volgt uit: e abortus wordt gelegaliseerd, waardoor j! trafbaarheid van de aborterende arts in i-etgeving vervalt. De vrouw beslist met rts over de ingreep. er wordt een college ingesteld, dat toeziet op de goede gang van zaken in de abortus klinieken en op een bonafide praktijk van de artsen. de abortus mag alleen in ziekenhuizen en erkende klinieken worden toegepast. er wordt een anonieme registratie per geval per kliniek ingevoerd met het oog op de statistiek van het aantal ingrepen. in de wetgeving worden geen termijnen genoemd waarbinnen een ingreep al of niet mag plaatshebben. de ingreep kan in het ziekenfondspakket worden opgenomen. De vraag is nu welke procedure voor de behandeling van de initiatiefwetsvoorstellen moet worden gevolgd. Een mogelijkheid is, dat eerst het PvdA-ontwerp in behandeling komt en dan met steun van de VVD een kamermeerderheid zal krijgen, waarna het gewijzigde VVD-ontwerp zou kunnen wor den behandeld en met de steun van de PvdA zou kunnen worden aangenomen. Een ande re mogelijkheid is dat het akkoord wordt uitgewerkt in een nieuw initiatiefvoorstel, waarin de huidige twee initiatiefwetsvoor stellen van PvdA en VVD zijn verwerkt. Een struikelblok vormt voorts de opstelling van minister Van Agt (justitie) die een al te soepele wetgeving op dit punt weigert te ondertekenen, waardoor het wetsontwerp niet tot wet wordt verheven. Wanneer de minister overigens voor het feit van tekenen staat, zal het wel voorjaar 1977 zijn gewor den. Dan staan de volgende verkiezingen voor de deur. Ondenkbaar is dan dat deze kwestie buiten de verkiezingsstrijd zou blij ven. Vermoedelijk zal het dan ook bij de volgende kabinetsformatie een uiterst neteli ge kwestie worden. 'rie doden bij plusten in urkije IKARA (Reuter/AFP) - Bij identenrellen in de Turkse wfdstad Ankara zijn gisteren rie doden en zestien gewonden allen, zo is meegedeeld. I rellen begonnen toen ex- eem-rechtse jongeren de facul- politieke wetenschappen a de universiteit van Ankara itormden. Linkse studenten (beerden hier een boycot van colleges af te dwingen. Een ietpartij kostte een student leven. dood van de student was de ïleiding voor een linkse pro demonstratie. Toen de poli- probeerde de 300 betogers te spreiden, vluchtten dezen de Hacettepe-universiteit openden zij het vuur. De itie schoot terug bij deze otenwisseling kwamen twee ienten om het leven. •:4{ÉÉ«8éi iittere woorden heen en weer (Van onze parlementaire redactie) Haag Fractieleider Aantjes van de ARP it zich bijzonder ge-ergerd aan uitlatingen van CH-voorzitter baron van Verschuer in het partijblad „De Nederlander". Daarin schrijft onder de kop: „wat bezielt Aantjes", dat het rsliggen van de AR-fractieleider in de CDA- ussie moet worden toegeschreven aan diens ■al na het vertrek van KVP-voorzitter De gerezen vrees, dat de KVP te rechts zou den. ben verbijsterd en ontdaan", aldus de heer itjes deze week in het AR-blad „Nederlandse lachten" aan de vooravond van de partij bij komsten van de AR en CHU over het CDA. gens de AR-leider is de uitleg van Van Ver- uer zo'n onzin dat het nauwelijks mogelijk is op in te gaan zonder de suggestie te wekken er toch wel iets in zal zitten. Hij wijst er op, hij De Zeeuw altijd heeft bestreden in diens een open partij. „De zwaarste strijd in het CDA heb ik moeten leveren op een punt, waarvan iedereen weet dat De Zeeuw vierkant tegenover mij zou hebben gestaan", aldus Aantjes. Volgens de AR-fractieleider is het „niet gering" als op een beslissend moment in het CDA de voorzitter van een van de partijen zo'n volkomen vertekende kijk heeft op de beweegredenen van de voorzitter van een van de frakties. Het PvdA-Tweede kamerlid Giebels meent dat de PvdA samenwerking met het CDA in de toekomst niet uit de weg moet gaan maar juist moet zoeken. In het PvdA-blad „Roos in de Vuist" zegt hij dat een regeringscoalitie van PvdA en CDA gunstige1 vooruitzichten biedt op een politieke stabiliteit van langere duur, waarbij geleidelijk fundamentele maatschappelijke veranderingen kunnen worden aangebracht. Hij neemt hiermee stelling tegen zijn partij geno ten. Van der Louw en Peper, die gekant zijn tegen een CDA met de CHU. Een van de gevangenen die op 5 april jongstleden uit de gevangenis in Segovia ont snapten, wordt hier wegge dragen door de militaire poli tie. De man is in Burguete aangehouden, waar hij bijna drie dagen in de sneeuw in het grensgebied tussen Span je en Frankrijk had rondgelo pen. Van de ontsnapte gevan genen zijn er nog vijf op vrije voeten, waarvan men ver moedt dat ze al in Frankrijk aangekomen zijn. MADRID (Reuter) De Spaanse regering heeft gis teren de oorlog verklaard aan het Baskische verzet nadat een fabrikant van 56 jaar, die drie weken gele den door Basken is ont voerd, dood was aangetrof fen. Berazadi, die getrouwd v>as en zes kinderen had, was eigenaar van een naaima- chinefabriek. Op 18 maart werd hij ontvoerd. De fami lie kreeg van de regering opdracht geen losgeld te. betalen en niet met de ont voerders te onderhandelen. Er was een losgeld van 200 miljoen peseta's 8 min) geëist. De in Frankrijk geboren zange res Claudine Longet is in de Amerikaanse staat Colorado in staat van be schuldiging ge steld wegens moord op haar vriend Wladimir Sabich, een voormalige ski kampioen. Zij zal binnenkort moeten terecht staan. Hier ver laat zij het ge rechtsgebouw van de stad As- pen, begeleid door haar vroe gere echtgenoot Andy Williams. BEIROET (Reuter- UPI) Gevechten tussen Palastij nse commando's onder-" ling vormden donder dag een nieuwe be dreiging voor het prille bestand in Li banon en brengen de voor morgen vastge stelde zeer belangrij ke bijeenkomst van het parlement in ge- Eenheden van de pro-syrische El Saiqa raakten slaags met commando's van het Volksfront voor de bevrijding van Pales tina. Daarbij vielen minstens twee doden. Bij andere incidenten op diverse plaatsen in Libanon telde men •vijftien doden. De ge vechten tussen Pales tij nen deden zich voor aan de weg van het vliegveld van Bei roet naar de hoofd stad nadat strijders van El Saiqa een aantal auto's van de Libanesche ambassa de hadden aangehou den en er twintig kis ten wapens en muni tie uithaalden die kort tevoren door een "uit Benghazi komen de vliegtuig waren aangevoerd. Van onze correspondent ROME Terwijl de christen-democratische regering - Moro in steeds grotere moeilijkheden, komt - gisteren wees Moro's partij de eis van communisten en socialisten af inzake medezeggenschap bij het beramen van economische noodmaatregelen - is ook het openbare leven in Italië in hevige beroering. Gistermorgen werden brandbommen gegooid naar het hoofdkwartier van de Christen-de mocratische partij, en tegelijkertijd woedde een kolossale brand in de Motta-chocoladefabriek in Milaan, waar voor minstens 15 min gulden schade werd aangericht. Er zijn sterke aanwijzingen dat de fabrieksbrand is aangesto ken. Het vuur ontstond vrijwel gelijktijdig op verschillende plaatsen. Zeker 3000 werkne mers zijn door de brand werke loos geworden. In de dichtbe volkte wijk waarin de fabriek staat, brak paniek uit. De gewelddadigheden in Rome waren een vervolg óp die van woensdag toen in de verwarring een 21-jarige student werd doodgeschoten. In de nauwe straten van het oude Rome raakte het verkeer totaal ont wricht. In het parlement zijn vragen gesteld over het gemak waarmee de politie op de de monstranten heeft geschoten. politiewagen het Apollohotel in lotelrover spoorloos verdwenen I (Van een onzer verslaggevers) Hamsterdam Een grote po- ïtiemacht heeft zich gisteren «ten beetnemen door een over valler die in het Amsterdamse «polio-hotel 7000 gulden wist buit te maken. Uit vrees voor Bijze.ing werd de hele buurt «gezet en het hotel van zolder tot kelder uitgekamd. De twee Uur durende operatie leverde echter geen overvaller op. De man had het hotel al verlaten.. De overvaller had al sinds 's morgens half acht in het hotel rondgescharreld. Wanneer hem, gevraagd werd wat hij deed, zei hij dat hij aan het werk was. Op deze manier zocht hij een goede vluchtweg uit. Om half elf achtte hij de tijd rijp en stapte het kantoor van het hotel binnen. Onmiddellijk na binnen komst trok hij een zwarte nylon kous over het hoofd en nam twee van de acht employes on der schot. Nadat zijn schouder tas met geld uit de twee kluizen was gevuld, schroefde hij de doppen van de telefoontoestel len. Hij vergat een toestel, zodat toch snel alarm kon worden ge- (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Staatssecretaris Van Huiten (Ver keer en Waterstaat) heeft gisteren tijdens een bezoek aan Leeuwarden gezegd, dat deze stad, naast Den Haag en Amsterdam, een royale kans maakt voor de vestiging van een eventuele Postbank. Voor deze nieuwe dienst van de PTT, waarover de Tweede Kamer binnenkort moet beslissen, zal waarschijnlijk 200 man personeel nodig zijn. In de Kamer bestaan echter nogal wat bezwaren tegen de Postbank, o.a. bii.V.V.D. en confessionele partijen. Danslessen in Kerkwijk verboden ARNHEM (ANP) - Bezorgde Gelderse Statenleden hebben de hulp van mr. Geertsema, commissaris van de koningin in Gelderland, ingeroepen, nu de burgemeester en de gemeente raad van Kerkwijk de door een jeugdsociëteit georganiseerde danslessen verboden hebben. Officieel heeft de provincie geen bevoegdheid de gemeente te be rispen. Men wilde toch iets doen toen de jeugdsociëteit om een vergunning voor de danslessen vroeg. Na een enquête was ge bleken dat de overgrote meer derheid van de jeugd voor dan sen is. Men besloot de commis saris te vragen eens met de burgemeester te gaan praten. Ziekenhuis Karen Quinlan niet in beroep DENVILLE (Reuter) De fami lie van Karen Anne Quilan, het 22-jarige meisje dat met hersen beschadiging in coma ligt, heeft het laatste obstakel zien ver dwijnen dat nog op de weg lag naar het niet langer in stand houden van het vegetatieve le ven van het meisje. Het zieken huis waar zij ligt, in Denville, zei niet tegen de gerechtelijke uitspraaak dat het beademing stoestel verwijderd kan worden in beroep te zullen gaan. Kloof tussen school en arbeidsmarkt School en arbeidsmarkt hebben te weinig aansluiting op elkaar. In feite zijn de meeste jongeren, die na hun school opleiding aan het werk willen „overschoold". Zij weten aan schoolse kennis meer, dan zij in de praktijk van het werk nodig hebben. Dat komt derhalve neer op een teveel aan schoolse kennis, die voor het normale werk overbodig en daarom ook kostbaar geworden is. Daarop komen de opvattingen neer van mr. F. Kruse, plaatsvervangend direk- teur-generaal van de Arbeid, een van de topambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken. Als gevolg van deze „Overscholing" komen vele jongeren niet aan werk. Zij weten meer dan voor bepaalde functies nodig is. Want, aldus mr. Kruse, voor de helft van de werkgelegenheid heeft men niet eens scholing nodig. Laat. zegt hij, de jongere, die van school komt, eerst een paar jaren werken, laat hem daarna weer enige tijd studeren voor nascholing of omscholing, aangepast aan het arbeids proces en herhaal dit zolang men nodig acht. Daarvoor is voortdurend overleg met onderwijs en met de sociale partners in het werkgelegenheidsproces noodzakelijk. Schakelt men niet rigoureus naar een ander stelsel over om jongeren in het arbeidsproces in te schakelen, dan blijft het probleem „schrikbarend", aldus nog steeds mr. Kruse. Hem kennende weet men tegelijk, dat hij niet zo maar wat voor zich uit-filosofeert. Er zit veel meer achter dan hij wellicht hardop heeft willen zeggen. Er is veel voor zijn opvattingen te zeggen. Want de kloof tussen onderwijs en maatschappij moet gedicht worden, wil men ooit uit de schrikbarende problemen komen. Maar dat vereist ook aanpassing van het onderwijs. Alleen: men zal de filosofie van de plaatsvervangend direkteur-generaal van de Arbeid niet alleen op haar waarde moeten testen, maar haar daarna volop de kans geven zichzelf in de praktijk te laten bewijzen. Zoals verschillende landen de theorie van mr. Kruse al zeer lang toepassen en met redelijk veel succes. Weeroverzicht DE BILT Het is nauwelijks te merken dat april tot de lente maanden behoort. Reeds gedu rende enkele dagen bedekt kou de poollucht ons land. Vrijwel iedere nacht daalde de tempera tuur beneden nul, terwijl het maximum overdag beneden 10 graden bleef. In het weekeinde zal de aanvoer van deze koude lucht tot staan komen. Zachtere oceanische lucht stroomt rond een hoge- drukgebied ten zuid-westen van de Britse Eilanden. Deze lucht zal ons land waarschijnlijk in de loop van zondag bereiken. De temperatuur zal dan weer tot waarden tussen 10 en 15 graden kunnen stijgen. Het binnenstro men van de oceanische lucht zal vermoedelijk niet leiden tot de ontwikkeling van een standvas tig weertype. Storingen zullen het weerbeeld blijven beïnvloe den. In Noord-Europa is het nog vo lop winter. In Skandinavië vriest het 's nachts 5 tot 10 gra den, terwijl de temperatuur er overdag maar enkele graden bo ven het nulpunt komt. In de Balkanlanden daarentegen is het al enkele dagen fraai lente weer met maximumtemperatu ren van 20 tot 25 graden, op sommige plaatsen zelfs nog iets hoger. In het westelijk deel van het Middellandse Zeegebied wordt het weer bepaald door een depressie, die in Italië nogal wat regen heeft gebracht. Deze depressie verplaatst zich lang zaam in de richting van de Bal kan, waar in de komende dagen het weerbeeld aanzienlijk zal verslechteren. Vooruitzichten voor zondag: Overwegend droog met opkla ringen en middagtemperaturen ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel - droog et maal: 70 procent Amslerdar De Bilt Deelen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Casa Blanca niet onti Las Palmas 1. bew. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van Fi nanciën, William Simon, heeft verklaard dat de Amerikaanse regering haar garantie op een lening van 195 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gulden) aan de vliegtuigfabriek Lockheed, de grootste leverancier van het ministerie van defensie, intrekt als het bedrijf steekpenningen blijft geven aan buitenlandse re geringsfunctionarissen. Simon getuigde voor de bankcommis- sie van de Senaat, die een wets ontwerp bespreekt over een ver bod aan in de Verenigde Staten gevestigde bedrijven functiona rissen in andere landen om te kopen. Naaktstrand in Bergen verboden BERGEN (ANP) Naak- (recreatie op het strand van de Noordhollandse badplaats Bergen blijft ook bet komende seizoen strafbaar, zo beeft de bur gemeester van de gemeente Bergen gisteren bekend ge maakt. Hij vond het overigens een merkwaardige zaak dat het beleid betreffende de naak- trecreatie aan de gemeente besturen wordt overgela ten. Volgens de heer Ritse- ma moet deze problematiek landelijk worden geregeld. Van der Doef: verkeersboetes niet langer aftrekbaar DEN HAAG (ANP) - Voljens het PvdA-Kamerlid Van der Doef moet de fiscale aftrek baarheid van boetes voor ver keersovertredingen worden af geschaft Hij zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behande ling van een voorstel tot verwij dering van voertuigen die in strijd met bepaalde verkeers- voorschriften op de weg staan. Dit „wegsleep-wetje" kreeg in de Kamer veel bijval en slechts op onderdelen werd aangedron gen op wijzigingen. De behande ling van het wetsvoorstel wordt op 29 april voortgezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) zal met zijn collega van Justitie overleggen of het nodig is een onderzoek gevraagd, omdat er naar zijn mening een antwoord moet komen op vragen wat en waarom het verkeerd is gegaan en hoe dat in een dergelijk groot concern kon gebeuren. Mogelijk zijn uit zo'n onderzoek lessen te trekken, zo redeneert Van Zeil. Het PvdA-Kamerlid Wierenga cern reeds laten weten „dat het had gisteren tijdens het debat daar een grote rotzooi was ge- over het regeringsbeleid ten weest". De Kamer maakte dui- aanzien van het Nederhorstcon- delijk dat het haar heel wat waard is, de werkgelegenheid van 3800 man veilig te stellen. Minister Boersma zei, dat er zes gegadigden zijn voor overname van de „staalpoot" van Neder horst. Een ervan is Hollandia B.V., waarvan minister Lubbers directeur is geweest en waarvan hij, zij het ondergebracht in een aparte stichting, nog aandelen bezit. De WD-er Van Aardenne had er de meeste moeite mee, dat Lubbers nu zelf als minister betrokken is bij de onderhande lingen. In een eerder stadium eiste hij zelfs min of meer het aftreden van de minister. Maar de meerderheid van de Kamer liet gisteren duidelijk blijken niet te willen twijfelen aan de integriteit van de minister. Premier Den Uyl zei, dat in het kabinet is afgesproken, dat waar bij de onderhandelingen het familiebedrijf van Lubbers in het geding is, de onderhande lingen zullen worden gevoerd door minister Boersma. Minister Lubbers liet nog weten, dat alles gedaan zal worden de werkgelegenheid zoveel moge lijk te behouden. Hij kon echter geen garanties geven dat geen arbeidsplaatsen verloren zouden gaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9