Politie gaat intensief jacht maken op "kneusjes" Judy zoekt Zwitsers zetten De Spinola over grens ;ekaapt toestel 1 prongsgewijs op veg naar libië Kamerlid ontdekt simpele alcoholtest Bollen velden in bloei Westerterp eist: taxi moet veiliger worden 6r| BLOEDPROEF KAN VERVALLEN CONTROLE Wethouder Drenth geen statenlid VEEARTS UIT VRIJE WIL NAAR RUSLAND TERUG Leeuwenhorst roept hulp bisschop in CcidóeSowva/ni Vrijdag 9 april 1976,66e jaargang no. 20397 Droog DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F j Plug Adi hoofdredacteur J J. Halleeras - Chef-redacteur: J. W C. Leune venenlies (exci BTW) 0.45 per mm Teleloont,es 4.08 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen kwartaal 38.27: taar 149.15: losse nummers 50 cent Van Speyk Ai Jarreau in de Van Speyk- show op Ned. I om 19.05 uur. Om 22.00 uur Father Brown en om 22.50 uur Een laat uur theo logie. Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties, om 21.25 uur Gebrs. Ham mond en om 22.15 uur Televizier met o.m. oud-burgemeester Van Hall. Droog weer met zonnige perio den maar later in het noorden van het land binnendrijvende wolkenvelden. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind, krimpend naar westelijke rich tingen. Maximumtemperaturen rond 11 graden. Morgen: Zon: 5.55-19.29 Maan: 14.30-03.39 Schev. hoogw.: 11.34 Laagw.: 6.39-19.35 fan een onzer verslaggevers) UTRECHT Het wordt voor de automobilisten zowel als voor de bromfietsers dubbel oppassen. Alle politiekorpsen in Nederland, inclu sief de rijkspolitie, gaan volgende week namelijk streng controleren op de technische staat waarin voer tuigen verkeren, of de papieren in orde zijn, vooral deel 3, en of de autogordel gedragen wordt. Clementie is er niet bij. Procesver baal en een snelle berechting volgens de normale maatstaven, dat staat' elke overtreder te wachten. Deze controles worden gehouden in het kader van de zogenaamde kernt hema-acties van Veilig Verkeer Ne derland. Ditmaal is het thema: „Laat 'm na kijken". En het doel is de kneusjes van de weg te halen. Dat gordels en deel „drie" even worden meegeno men, lijkt een logische zaak. Controle op gordels is overigens geen eenvoudige zaak zolang nie mand bijvoorbeeld precies heeft uit gemaakt wat „strak dragen" nu is. Wat de keuring op het autotechni- sche vlak betreft zal er speciaal gelet worden op remmen, banden, stuurin richting, uitlaat, richtingwijzers, ver lichting en schokbrekers. Het laatste punt krijgt extra aandacht, omdat Veilig Verkeer aan de hand van onderzoeken heeft vastgesteld, dat het met de toestand van de schok brekers in Nederland maar slecht gesteld is. Zo is er o.a. een onderzoek .van schokbrekerfabrikanten dat tot de conclusie komt dat schokbrekers .om de 49.000 km. aan vervanging toe zijn. Hoe het zij, elke automobilist is ge waarschuwd. Volgende week maan dag beginnen de controles. Zij die gepakt worden zullen op speciale regionale zittingen worden berecht, al wordt het schikkingsrecht niet afgeschaft. Gisteren bij de officiële introductie van de actie „Laat 'm nakijken" werden in Utrecht in vijf kwartier 128 voertuigen gecontroleerd, waar bij 39 processen verbaal werden op gemaakt en vier auto's uit het ver keer werden genomen. BERN (AFP/DPA) De Zwitserse regering heeft de vroegere Portugese president, generaal Antonio de Spinola, bevolen Zwit serland te verlaten. De Spinola had de wet geschonden welke buitenlanders verbiedt in Zwitserland politiek actief te zijn, aldus de bekendmaking van de regering. De generaal zou op weg zijn naar Brazilië. In de bekendmaking staat dat de generaal actief was geweest ten behoeve van de „Movimento de Libertacao de Portugal" (MDLP), een extreem-rechtse organisatie, en op 22 maart in Genève twee assistenten had opgedragen te proberen „financiële en logistieke steun" voor de beweging te verkrijgen. De uitwijzing volgt op een bericht van de hand van de Westduitse journalist Günther Wallraff in de „Stern", dat De Spinola met de MDLP een staatsgreep in Portugal beraamde. Volgens Wallraff had de generaal in verband hiermee Düsseldorf bezocht om wapens en munitie te kopen. De Spinola I iNGKOK Het toestel van de Filippijnse luchtvaartmij PAL, woensdag door drie leden van de Filippijnse islamitische ijdingsbeweging Moro gekaapt werd, is vanmorgen in Bang- geland. Aan boord bevonden zich de drie kapers en 12 zelden. Een van de piloten en twee Stewardessen zijn in ;kok vrijgelaten. [egijzelden zijn twee groepen bemanningsleden en de onderdi- :ur van de PAL. Eerder had het toestel na vertrek uit Manilla jenlandingen gemaakt in Kota Kinabaloe (Sabah-Borneo) en. lala Loempoer, waar brandstof en voedsel werd ingenomen. Ook q£ Sangkok moest brandstof worden ingenomen. Een verzoek van tapers om een groter vliegtuig waarmee dus minder tussenland- yj )n gemaakt kunnen worden, is afgewezen. Aangenomen wordt O de kapers via New Delhi, Karatsji en Cairo naar Benghazi 2 Libië zullen vliegen. In Libië heeft de Morobeweging een LU Hoor. in Bangkok als in Koeala Loempoer waren omvangrijke lUiüigheidsmaatregelen ge- ifen. In Bangkok was vliegveld voor alle ver- geslöten. Twee kapers en een kort gesprek de Thaise autoriteiten. 2t gebeurde naast het gtuig; de derde kaper if met een pistool in de d in de deuropening Het KVP-kamerlid ir. Cornelissen introduceerde gistermiddag in Den Haag een nieuwe alcoholtester. Tijdens de onderhandelingen in Manilla gebruikt een van de kapers een passa gier als schild. bliksemactie, waarbij l voertuigen werden ge- ptroleerd leverde 39 pro- en-verbaal op. ISSE en kunt u uw oude beter thuis laten. Van onze correspondent LEIDERDORP Wethouder E. Drenth van Leiderdorp zal zijn benoeming tot lid van de pro vinciale staten niet aanvaar den. Eerder meldde de Staats courant dat hij was benoemd in de vacature die in de PvdA- fractie ontstond door het ver trek van Leender Jonker uit de Staten. Drenth acht. de functies van wethouder en lid van provincia le staten in één persoon onver enigbaar. Hij had al eerder het stembureau bericht dat indien hij aan de beurt was om een plaats in de Staten in te nemen, dat niet zou doen. Nog voordat hij had gereageerd op het for mele verzoek van de voorzitter van het centraal stembureau las hij tot zijn verrassing dat hij al was benoemd. Hij heeft inmid dels het stembureau nogmaals laten weten dat hij deze benoe ming niet zal aanvaarden. VIETNAMEESJES - Het Deen se parlement wil dat 200 Vietna mese oorlogsweesjes officieel toestemming krijgen in het land te blijven. Rond de weesjes is een controverse ontstaan tussen Deense instellingen vo.or kinder- zorg en de Duitse journalist Henning Becker, wiens toezicht op de kinderen vorige maand werd ontnomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het KVP-kamerlid P. A. M. Cornelissen meent een nieuw apparaat te hebben ontdekt dat het bepalen van het percentage' alcohol in het bloed van wegge bruikers kan vereenvoudigen. Hij meent dat op den duur de bloed proef kan vervallen als het toestel, dat het alcoholpercentage van uit geblazen lucht kan meten, naar Nederlandse maatstaven betrouw baar is gebleken. Het toestel wordt gehanteerd in een groot aantal Amerikaanse staten, Australië en Nieuw Zeeland. Ook enkele Europese lan den zouden belangstelling hebben. Het ka merlid zal vandaag schriftelijke vragen aan de bewindslieden Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Van Agt (Justitie) stellen. Tijdens een persconferentie zei de heer Cor nelissen, dat tegen de bloedproef bezwaren bestaan. „Het nemen van een bloedproef is een hele ingreep", aldus het kamerlid, „en daarbij komt dat de uitslag meer dan een week op zich laat wachten". Bij het nieuwe apparaat is de uitslag meteen bekend. Het toestel werkt met ampullen met vloeistof die verkleuren van geel naar groen naarmate er meer alcohol in de ingeblazen lucht uit de longen zit. Volgens het kamerlid zouden de apparaten op elk politiebureau moeten wor den geplaatst. Voor de eerste controle op de weg zou het blaaspijpje zijn diensten blijven bewijzen. WHO: verhoogde waakzaamheid Spaanse griep GENÉVE (AFP) De Wereld- gezondheidsorganisatie (WHO) maakt zich ongerust over het verschijnen van de Spaanse griep, ook wel varkensgriep ge noemd, in de Verenigde Staten. Zij beveelt de gezondheidsauto riteiten een soort 'van verhoog de waakzaamheid aan. De Spaanse griep werd in de herfst van 1918 berucht toen vooral Europa en Noord-Ameri- ka er door werden getroffen en in nauwelijks een maand tijd naar schatting 20 miljoen men sen over de gehele wereld er aan overleden. Harris uil de strijd WASHINGTON (RH) - Oud-se nator Fred Harris heeft zich teruggetrokken als aktief kandi daat in de verkiezingscampagne voor de Democratische presi dentsnominatie in de Verenigde Staten. Harris heeft in zijn cam pagne onder meer gepleit voor een eerlijker verdeling van de nationale rijkdommen. (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK Dit weekeinde bloeien in de Bollenstreek de krokussen en narcissen volop. In Keukenhof staan de kassen er schitterend bij, in de parken staan de narcissen in bloei en beginnen de hyacinten en tulpen ook al kleur te krijgen. Wie fietstochten door de Bollenstreek wil maken kan rekenen op de speciale bollenroute, die de A.N.W. al heeft uitgezet. In Bollenstreek nummer twee in Noord-Holland, bloeien tussen Castricum en Bergen vooral de krokus sen. De trompetnarcissen beginnen ook al volop te kleuren. Verderop in Noord-Holland in het gebied van Breezand en Julianadorp onder Den Helder bloeien de krokus- en narcissenvelden ook al. In West-Friesland zijn vooral de bloeiende heesters en ook de narcissen te bewonderen. De Keukenhof is weer open, de belangstellenden komen met busladingen tegelijk aan om het kleurige schouwspel te bewonderen. Kleur en vorm wil men graag op de gevoelige plaat vastleggen, de camera's klikken dan ook vanuit alle standen. PRINSJE JARIG Floris Martijn, de jongste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven wordt morgen een jaar. Westerterp (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De taxi's in ons land zullen binnen enkele maanden beter beveiligd dienen te zijn. Minister Westerterp (Verkeer en Vervoer) wil de belangrijkste maatregelen die zijn voorgesteld door de werkgroep „Veiligheidsvoorschriften ta xichauffeurs" zo spoedig mogelijk invoeren. Die maatregelen zijn: een mobilofoon met stil alarm en identificatieapparatuur in elke wagen; een alarminstallatie die werkt met licht- en geluids signalen; een inwerpsafe in de auto die door de chauffeur alleen in de garage kan worden geo pend. De werkgroep is tevreden met de maatregelen die de minister zal nemen. Het PvdA-kamerlid Van der Doef zei gisteren tijdens de vergadering van de kamercommissie van Verkeer en Waterstaat, dat het jammer was, dat minister van Justitie Van Agt niet kon ingaan op het verlangen van taxi chauffeurs om een betaalplicht in te voeren voor Minister Westerterp heeft in de kamercommissie toegezegd, dat streng de hand zal worden gehou den aan de naleving van de voorschriften. Slechts in enkele gevallen mogen gerrteentebesturen aan taxi-ondernemingen ontheffingen verlenen. De be windsman bracht vooral de invoering van de stalen inwerpsafe naar voren als een belangrijke verbetering voor de veiligheid van de chauffeurs. De Vervoersfederatie NW-NKV noemt de voorge stelde maatregelen, die per taxi ongeveer 3000 gulden gaan bedragen „ver onder de maat". Het niveau van de maatregelen wordt door de federa tie bestempeld als „een lachertje, waarmee de minister kennelijk financiële belangen laat preva leren in een zaak waar het om mensenlevens gaat." De voorgestelde maatregelen zijn bij vele taxi-ondernemingen ook niet goed gevallen vanwe ge de financiële consequenties. De kosten van de voorzieningen moeten zelf worden betaald. De overheid zal zowel de taxi-ondernemingen als de „eigen rijders" geen vergoeding geven. DEN HAAG De Russische veearts Konstatin Roussini, die eind vorig jaar vlak voordat hij naar Moskou zou terugkeren in Nederland onderdook en voor wie de Russische ambassade begin deze week plotseling een uitreisvisum aanvroeg, blijkt uit vrije wil naar Rusland te willen terugkeren. In een gesprek vanmorgen op het ministerie van Jusitie heeft de man zulks verklaard. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de veearts, wiens familie nog in Rusland verblijft, tegen zijn wil in naar Rusland zou worden teruggevoerd. Justitie zou dat met alle geweld hebben willen voorkomen en eiste daarom een gesprek met de veearts. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NOORDWIJKERHOUT Het tweede „vierhoeksgesprek" tus sen ouders, dooenten, leerlingen: en schoolbestuur van het Noordwijkerhoutse college Leeuwenhorst heeft gisteren avond geresulteerd in een mo- v. Boeckel, hangende het onder- tie (121 stemmen voor 18 tegen) zoek door deskundigen moet waarin het bestuur van het col- worden opgeschort, lege wordt gewezen op de De vergadering sprak als haar plicht dat het ontslag van de' mening uit dat het voor iede-, rector van de school, de heer J. reen, dus ook voor het schoolbe stuur, een ere-code behoort te zijn dat zolang niet is vastgelegd waar de oorzaak van het con flict ligt, niemand onvrijwillig wordt ontslagen. Inachtneming van dit „goed gebruik" in Ne derland achtte men ook de eni ge mogelijkheid om op een zin nige wijze de rust op school te laten terugkeren. Dit tweede vierhoeksgesprek was een laatste vertwijfelde po ging om het in de ogen van de deelnemers gedane onrecht te herstellen. De verontwaardiging van de deelnemers aan het gesprek zocht zich gisteravond een uit weg in een brief aan de bis schop van Rotterdam, mgr. Si- monis, de allerhoogste instantie die boven het schoolbestuur staat. In deze door 120 deelne mers ondertekende brief vraagt men de bisschop er aan mee te werken dat het besluit van het bestuur om de rector niet te her benoemen, op te schorten. „Het besluit tot het heenzenden van de rector is op dit moment onlo gisch, onrechtvaardig en daar om on-christelijk", aldus de on dertekenaars. ïtECHTS HOUDEN - Veel schepen houden zich niet aan de internationale afspraak rechts te houden in het Nauw Van Calais. Vooral vissersschepen overtreden deze regel. Engeland heeft nu besloten de namen van de linkshoudende schepen door te geven aan hun assuradeuren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1