Fred Imhoff verloor tegen bond geding Poloploeg mikt op derde plaats zeslandenstrijd Europese commissies Gerechtigheid en Vrede vragen aandacht kerk voor folteringen Portugese bisschoppen willen geen „christelijke" partij mwerens "een duel schorsing RENE VAN ANTWERPEN IN DOEL DEN HAAG TEGEN FC UTRECHT Hans Dor jee weg bij Xerxes Westlandmara thon erg goed bezet Z- I.V VRIJDAG 9 APRIL 1976 LEIDSE COURANT Fred Imhoff (aan zich nu trachten het roer) verloor het kort geding tegen de watersportbond en mag te kwalificeren voor Montreal. AMSTERDAM Frqd Imhoff heeft zijn kort geding tegen het Nederlands Watersport Verbond verloren. Het KNWV behoeft de FD-zeiler dus niet op te nemen in zijn kerngroep naast, of in plaats van, de reeds eerder geselecteerde Vollebregt en Meyboom. In zijn overwegingen stelde de president van de Amsterdamse rechtbank mr. W. J. Borgerhoff Mulder dat het KNWV terecht Vollebregt, als beste kansheb ber, in zijn kernploeg heeft op genomen. Bij de keuze van het andere lid (Meyboom) heeft het KNWV zwaar laten wegen dat de verhouding tussen Vollebregt en Imhoff uitgesproken slecht is, terwijl het welslagen van de training sterk afhankelijk is van een juiste instelling van de num mer twee ten opzichte van de beste kanshebber, zijnde Volle bregt. Onder de gegeven om standigheden kan dus zeker niet van een kennelijk onredelijk be sluit van de kant van het KNWV worden gesproken. Mr. Borgerhoff Mulder meende ook dat het beroep van Imhoff, als zou hem zijn toegezegd als nog in de kernploeg te worden opgenomen, niet stoelt op bin dende afspraken. Redenen waarom de opneming in de kernploeg moet worden gewei gerd. Imhoff werd ook veroor deeld in de kosten van de proce dure. Imhoff dient derhalve zijn plaats in de kernploeg en zijn mogelijke afvaardiging naar de Olympische wedstrijden bij Kingston op het water af te dwingen. Zijn eerste kans doet zich voor bij de zogenaamde „pre-Olympics" voor Hyeres die op 17 april beginnen en waar vijf van de zes Olympische klas sen zeilen. Aansluitend aan deze wedstrijden bij Hyeres wordt ook aan de Franse zuidkust het Europees kampioenschap in de FD-klasse gehouden. Het KNWV heeft naast Vollebregt en Meyboom ook Imhoff inge schreven voor de wedstrijden in de FD-klasse. (Van onze sportredactie) j)EN HAAG Woody Louwe- jens is door de strafcommissie fan de KNVB voor één wed- jtrijd geschorst. De reservedoel- ïan van FC Den Haag, die fgelopen zondag de geblesseer- e Ton Thie verving, kreeg deze traf voor de gele kaart die hij ;gen AZ'67 opliep. Louwerens lokkeerde de doorbroken Alk- ïaarse rechtsachter Henk van ijnsoever, waarna scheidsrech- Pijper hem verbaliseerde. Vergoed naar Olympiade voor bridge )EN HAAG De Hagenaar lans Vergoed neemt vanaf 9 ïei deel aan de bridge-olympia- in Monte Carlo. Hij vormt team met Feiten. De overige oppels voor Monte Carlo zijn: akker-Cuyk, Van Heusden- lirrer, Akkerman-De Kater lames) en Bisht-Van Oppen, j-eijns-Van Besouw (heren). Van onze sportredactie DEN HAAG In de eredivi sie is de competitie dermate verduidelijkt dat alles draait om PSV en Feyenoord, die elkaar nog zullen ontmoeten in Eindhoven. Voor de twee degradatieplaatsen zijn nog veel gegadigden. Excelsior is met nog acht wedstrijden te spelen zo goed als verloren. FC Amsterdam bezet de voor laatste plaats met geringe achterstand op Go Ahead Eagles, NAC, MVV, FC Ut recht en Eindhoven. De Ut rechters komen zondag naar het Zuiderpark en zullen dus alles op alles zetten om FC Den Haag één of twee punten afhandig te maken. De Boskov-brigade heeft nog te kampen met blessures van Ton Thie en Aad Mansveld, zodat pas later over hun mee spelen wordt beslist. Andere belangrijke duels zijn: PSV-De Graafschap (morgen), Sparta- Feyenoord en de degradatie duels NAC-Eindhoven (mor- Over enkele maanden slaat Vujadin Boskov de deur van zijn Haagse kleedkamer in het slot om naar Feyenoord te ver trekken. Voordat het zover is kent de Joegoslaaf nog zorgen. sure en Aad Mansvelds knie hapert. Zou Ton Thie niet spe len, dan zal René van Antwer pen (20) het doel moeten ver dedigen, omdat Woody Louwe rens een schorsing incasseerde FC Utrecht is eveneens gehan dicapt. Spits Joop van Maurik moet nog een wedstrijd schor sing afwerken, terwijl Cor Hil- debrand niet kan spelen we gens een ondergane meniscu soperatie. Henk Wery (32) suk kelt met een achillespeesbles sure, maar heeft de training inmiddels weer hervat. Zijn optreden wordt echter nog niet verwacht. Gangmaker is de 33-jarige John Steen Olsen op het middenveld, kortgele den weer teruggekomen van Feyenoord. Frans Derks leidt de strijd. In de eerste klasse van het betaalde jeugdvoetbal delen Sparta en Feyenoord de eerste plaats, waarna FC Den Haag volgt met een punt achter stand. De volgelingen van Ri- nus Loof speelden echter een wedstrijd minder. Morgen wordt de uitwedstrijd tegen Wageningen gespeeld. De Bergbewoners bezetten de voorlaatste degradatieplaats. HUIZEN Het jonge Neder landse amateur elftal heeft gis teravond in een tegenvallende wedstrijd voor 350 toeschou wers in Huizen met 20 van Luxemburg verloren. Na een zeer matige eerste helft ging Luxemburg na rust beter spe len en kreeg zijn beloning in treffers van Romer (22e mi nuut) en Pissinger (27e). JEN HAAG Voor Cor 'riend, de Nederlandse kam- ioen, wordt de zevende inter- ationale Westland marathon, ie zaterdag wordt gehouden, e eerste test in het Olympi- che seizoen. De Eindhovenaar met Henk Kalf opgenomen in voorlopige Olympische se- ictie. Kalf start zaterdag in aassluis nog niet. Hij wacht wanneer in Amster- het nationaal kam- ioenschap wordt gestreden, or Vriend ontmoet in elk geval el Geert Jansen, die dit sei- >en wil proberen zich voor de flympische marathon te kwali ficeren. Geert Jansen won de Westland marathon in 1972. Tot de grote concurrenten van de twee Nederlanders behoren de Engelsen Bernie Allen en John Jones. Vooral Allen is geen on bekende in Nederland. De En gelsman won in 1973 de mara thon van Enschede. Zowel Allen als Jones hebben een keer de marathon van Rotterdam op hun naam gebracht. Zaterdagmiddag om 13.00 uur gaan op de markt in Maassluis in totaal 170 lopers uit zes lan den van start. Het parkoers 'loopt van Maassluis naar Hoek van Holland en terug. Van onze sportredactie ROTTERDAM Hans Dorjee gaat weg bij de Rotterdamse eersteklasser Xerxes. Het is niet onmogelijk dat hij bij Sparta opvolger wordt van Leo Steegman. De Delftse trainer, heeft gister avond de seleetiegroep van Xer xes de mededeling gedaan dat hij aan het eind van dit seizoen de vereniging, waarvan hij twee jaar trainer is geweest gaat ver laten. Elftalleider Jan Egger (Xerxes): „Bij het bestuur wis ten we al van de plannen van Hans, maar voor de spelers kwam het als een verrassing. We gaan als vrienden uit elkaar en de jongens willen alles in het werk stellen om de trainer een afscheidscadeau te geven in de vorm van een kampioenschap in de eerste klasse en een promotie naar de hoofdklasse". Jan Eggert vervolgt: „Dorjee heeft mij verteld dat hij in ieder geval het volgend seizoen geen amateurvereniging meer zal trainen. Zes jaar is hij bezig geweest om het grote diploma te krijgen. Zijn kans van slagen is nu zeer groot. Hier op het veld doet het gerucht de ronde dat hij naar Sparta zal gaan. Hans heeft dit zelf niet beves tigd". Xerxes, dat zondagmid dag tegen Blauw Zwart voor de competitie moet aantreden, is al op zoek naar een nieuwe oefen- meester. Doree was gisteravond voor commentaar onbereikbaar. AMERSFOORT Het zeslandenwaterpolotoernooi dat vandaag in het Amersfoortse sportfondsenbad begint behoort tot één van sterkst bezette toernooien die dit jaar worden gehouden, het Olympisch waterpolotoernooi uitgezonderd. De deelnemende ploe gen zijn: Hongarije (tweede in Cali bij de W.K.), Cuba (vierde in Cali), Roemenië (vijfde in Cali), Spanje (negende in Cali), Joegoslavië, dat wegens doping bij de wereldkampioenschappen werd gediskwalificeerd en Nederland, dat in Cali als zevende eindigde. Slechts wereld- en olympisch kampioen Rusland ont breekt op het appel. Vier weken geleden is de forma tie van IVO Trumbic gestart met de Olympische voorberei ding nadat de „verlossende" tij ding bij de KNZB was ontvan gen dat Nederland was toegela ten tot de Olympische spelen en de bekende feilen. In Amers foort ligt het peil van de deelne mende ploegen aanzienlijk ho ger en zal de tegenstand erg zwaar zijn. Het toernooi in Bar celona heeft Oranje geconfron teerd met het feit dat enkele dus was vrijgesteld van het spe- spelers nog gebrek aan conditie len van kwalificatiewedstrijden die - eind van deze maand in West-Berlijn worden gehouden en waaraan o.a. Joegoslavië meedoet. Nederland eindigde in Barcelona op het zeslandentoer- hadden en dat de nieuwelingen nog niet geheel rijp waren voor internationaal waterpolo. Trum bic heeft de drie debutanten, Ronald Meijer, Deo van Schaik en Jan Middendorp dan ook nooi als derde achter Italië, dat laten vallen en zal met vreugde winnaar werd en Spanje. Na een sterk begin viel de Trumbic- formatie terug en toonde weer. boer die dit de terugkeer begroeten van de zeer geroutineerde Gijs Stro bij HZC Robben speelt maar de rijen van AZC Alphen heeft versterkt Gezien het niveau van de tegenstanders mag de ren tree van Stroboer beslist een versterking genoemd worden. Een derde positie zou in dit gezelschap een bijzonder mooie en internationaal hoog gewaar deerde prestatie zijn. Hongarije en Joegoslavië starten als de grote favorieten, waarna Neder land met Spanje, Roemenië en Cuba om de overige posities moet strijden. Het Nederlands team dat in Amersfoort „te water" wordt gelaten is als volgt samenge steld: Evert Kroon, Nico Lande- weerd en Hans Smits (alle HZC Robben), Rik Toonen en Hans van Zeeland (beiden Neptunus Arnhem), Gijs Stroboer en Ton Buunk (beide AZC Alphen), Jan Evert Veer (Zian VC), Wim Ke- man (VZC Ritmeester) Andy Hoepelman (Zwemlus en Piet de Zwarte (AZC). Riek Fentsahm kandidaat voor functie in FIG DEN HAAG Het bestuur van het koninklijk Nederlands gym nastiek verbond (KNGV) heeft mevrouw Riek Fentsahm, de oud-secretaresse van het ver bond, kandidaat gesteld voor een internationale functie. Het KNGV heeft mevrouw Fent sahm gekandideerd voor de technische commissie dames van de internationale gymnas tiek federatie (FIG). De kandidatuur komt op 14 juli tijdens het FIG-congres in Montreal aan de orde. Bij invitatie turnwedstrijden in Riga is Joke Kos op de twintig ste plaats geëindigd met een totaal van 35,65 punten. De wed strijd leverde een drievoudige Russische overwinning op. Ma ria Filatova eindigde als eerste in het algemene klassement met een totaal van 38,45 punten. Zij scoorde op de vier onderdelen resp. 9,70 (sprong), 9.50 (brug ongelijk), 9,65 (balk) en 9,60 (vrije oefening). De tweede plaats ging naar Ele na Davidova (38,10) terwijl Ljo- bov Bogdanova met 38,00 pun ten als derde eindigde. :N .ƒ32! 3URI De landelijke commissies voor Gerechtigheid en Vrede (Justitia et Pax) van Europa hebben op haar vergadering te Brussel een brief opgesteld aan het adres van kardinaal Roy, voorzitter van de pause lijke commissie Justitia et Pax in Rome. Daarin stellen zij voor, dat de eerstvolgende Wereldvredes- dag in de r.k. kerk de bijzon dere aandacht zal vestigen op de praktijk der folteringen in vele landen over de gehele we reld. De Europese commissies con stateren, dat de folterpraktij ken zich steeds meer uitbrei den en zelfs, dat zij internatio nale steun genieten. Het gaat er bij het folteren van gevan genen ook niet meer zo zeer om concrete informaties los te krijgen alswel om de invoering van een systeem van schrik en angst, dat de mens in zijn activiteit verlamt en iedere niet aangepaste uiting verstikt. De r.k. kerk dient er bij gele genheid van de Wereldvredes- dag op te wijzen, dat foltering in strijd is met de rechten van de mens en dat geen vrede mogelijk is, waar deze rechten niet worden geëerbiedigd. De Europese commissies wijzen er tenslotte op, dat de kerk op dit terrein ook niet vrij uit gaat en dat haar daarom dee moed past. Van de andere kant neemt de kerk in verschillende landen krachtig stelling tegen folter praktijken. Het is de moeite waard die kerken aan te moe digen en zoveel mogelijk te ondersteunen, aldus de Euro pese commissies voor gerech tigheid en vrede. ACHT MENSEN VERANDERDEN KALENDER W Tot verwondering en verwar ring van velen begint in vele kalenders, zakagenda's en dienstregelingen de week op maandag in plaats van zon dag. In een artikel, getiteld, „Het postchristelijke tijdperk en uw zakagenda" in het maandblad van de vereniging „Protestants Nederland",' keert penningmeester C. Kalle van de vereniging zich hierte gen. In handel en industrie bestond voor administratieve doeleind en behoefte aan een bepaalde wekentelling. Internationaal is gekozen voor een uniforme nummering met de maandag als eerste dag van de week. Gesteld werd, dat het hier ging om zogenaamde „handelswe- ken", die niet beslissend zou den zijn voor de „algemene" kalender. Maar ondertussen is, gezien de agendamarkt, de christelijke kalender met haar weken die met de zondag beginnen inge ruild voor de aan de christelij ke invloed onttrokken han delskalender, aldus de heer Kalle. „Een bijkomend beangstigend gegeven in deze aangelegen heid is", zo zegt de heer Kalle verder, „dat de internationale commissie, die op 8 oktober 1969 de handelskalender ont wierp en als „aanbeveling" de wereld instuurde, slechts uit acht personen bestond. En nu, enige jaren later, is ook deze- „ont-christelijking" van het openbare leven vrijwel een fei- tEn dat over de gehele we reld. Een besluit van slechts acht mensen. En welk effect Wat doen we er aan Kerk en wereld De r.k. bisschoppen van Por tugal voelen niets voor een officiële „christelijke" partij. Aldus de bekende vooruitstre vende bisschop van Porto, mgr. Antinio Ferreira Gomes, in een verklaring met het oog op de verkiezing van 25 april, waarvoor deze week de cam pagne is begonnen. Hij wees erop, dat de nieuwe grondwet ter bescherming van de verschillende kerkge nootschappen de bepaling bevat, dat geen politieke partij zich „christelijk" mag noemen. Volgens mgr. Gomes is het niet te verwachten dat de bis schoppenconferentie voor de verkiezigen partijpolitieke aanbevelingen zal doen. Wel is het mogelijk dat het episco paat waarschuwt tegen Mar xistische partijen. Twee partijen die aan de ver kiezingsstrijd meedoen, zeggen christelijk georiënteerd te zijn: het „Democratische en Sociale Centrum" (CDS) en de „Demo cratische Volkspartij" (PPD), die zich rechts van het cen trum opstelt. Behoudende katholieke kringen zijn echter bevreesd, dat deze partijen uit verkiezingstaktiek hun mar xistische neigingen verbergen. De verhouding tussen de kerk en de socialistische partij is aanmerkelijk verbetrd, sinds de socialisten het radiostation „Radio Renascenca" hebben teruggegeven en zij het recht van de kerk hebben erkend haar leer via de massamedia te verkondigen. Korte metten Naar aanleiding van de ver klaring van minister Van Agt van justitie voor de Eerste over de „drie van Breda" heeft dr. H. A. M. Fiolet, se cretaris-generaal van de Raad van Kerken in Nederland, me degedeeld dat de Raad van Kerken op het ogenblik geen behoefte heeft om te reageren. De raad wil de kwestie van de „drie van Breda" „duide lijk overlaten aan de verant woordelijkheid van degenen, die in het beleid staan." Na een zeer scherpe daling is voor het eerst sedert tien jaar het aantal priesterstudenten in de Verenigde Staten weer toe genomen. Momenteel tellen de klein- en groot-seminaries van de bisdommen, orden en con gregaties 18.268 studenten te gen 17.394 in het vorige studie jaar. Tien jaar geleden waren het er ruim vijfenveertigdui zend. Op bevel van president Pino chet is de Chileense advocaat José Zalaquett Chili uitgewe zen. Hij was de voorlichter van het interkerkelijke vre- descomité, dat zich heeft inge zet voor politieke gevangenen en vluchtelingen en in novem ber door de junta werd opge heven. Zalaquett was vorig jaar gevangen genomen en werd in februari vrijgelaten. Vermoedelijke reden van zijn verbanning is het feit, dat hij informatie heeft gegeven over de schending van de mensen rechten in Chili aan drie Amerikaanse senatoren, die het land in maart hebben be zocht. De hervormde predikanten willen tijdens hun jaarverga dering van dinsdag 27 april bijzondere aandacht besteden aan de houdingen van de jon geren tegenover kerk, religie en geloof. Hiervoor hebben zij als inleider uitgenodigd dr. P. W. J. van Hoof, studiesecreta ris van de Nederlandse r.k. kerkprovincie en met pastor F. de Bruym, samensteller van het onlangs verschenen rap port „Gaat nu allen heen in vrede". Dit rapport behandelt de situatie onder de katholieke jongeren. Bijbel meer in delen verkocht Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft vorig jaar voor het eerst sedert jaren over een heel jaar minder bijbels ver kocht dan het jaar daarvoor, maar daarvoor in de plaats aanzienlijk meer bijbelselec ties over een bepaald thema. Volgens een mededeling van het NBG werden 106.388 com plete bijbels verkocht, dat is, ruim 8000 minder dan in 1974. De verkoop van de traditione le Statenbijbel steeg van ruim 57.000 in 1974 naar ruim 61.000 in 1975. Een veel grotere stij ging vertoonde de verkoop van nieuwe testamenten en af zonderlijke bijbelboeken, na melijk van 132.012 in 1974 naar 241.505 exemplaren in 1975. Een spectaculaire sprong maakte de omzet in de sector bijbelselecties. Hiervan wer den vorig jaar 350.000 exem plaren verkocht tegenover 90.000 in 1974. Vorig jaar werd een keuze uitgegeven van tek sten rondom het thema vrede in de Vredesweek. Het Nieuwe Testament in de omgangstaal onder de titel „Groot nieuws voor u" blijft een bestseller. Daarvan gingen er bijna 150.000 de deur uit Voor jongeren is een speciale zeer goedkope uitgave in klein formaat en goedkoop papier. Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft aldus in 1975 on geveer 700.000 bijbels of bij belgedeelten verkocht. Een deel van deze uitgaven werd door het Nederlands Bijbelge nootschap gefinancierd, die de grootste niet op winst werken de uitgeverij in ons land is. Arnhem en de Derde Wereld Twintig organisaties, die in Arnhem werkzaam zijn op het gebied van ontwikkelingssa menwerking, werelddiacor naat, zending en missie hou den van acht tot twaalf mei een Derde-Wereldmanifesta tie. Er is een informatiemarkt en in verscheidene wijken worden vele activiteiten ont plooid. Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking zal de ma nifestatie openen en het daar bij hebben over de vraag „Hoe ervaren de mensen in ontwik kelingslanden het, dat wij ons zo druk over hen maken?" An dere sprekers zijn prof. Van Dam, hoogleraar economie te Groningen over„onze econo mie met het oog op de derde wereld" en mevrouw dr. M. A. M. Klompé uit Den Haag over „de rol van onze levensbe schouwing in de problemen van de derde wereld."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13