deTijd df0ENE „WE DREIGEN WELVAART TE BEREIKTE VERSPELEN" DRUK OM BRANDT OOK TE VERVANGEN ALS PARTIJVOORZITTER Is Nixon al wakker? Nee, hij is dronken De Spinola in Duitsland op zoek naar wapentuig IXStiERS N.C.W. in jaarverslag: Verkorting werktijd Hoogovens MINISTER WIL JONGE AGRARIËRS TEGEMOET KOMEN o nrniij t u i UUiDbJi; COUKA^i PAGINA 9 PORTUGESE EX-PRESIDENT IN DE VAL GELOPEN (Van onze correspondent) BONN In een gefingeerd complot heeft de West-Duitse journa list/schrijver Günther Wallraff aangetoond, dat de Portugese ex-president Antonia de Spinola in mei of juni met wapengeweld een nieuwe staatsgreep wil uitvoeren. Nadat Wallraff eerst in Portugal zelf contacten met de rechts-radikale beweging van de( voormalige generaal had gelegd, slaagde hij er zelfs in De Spinola' naar Düsseldorf te lokken. Deze ontmoeting vond op 25 maart jongstleden plaats en wordt door de schrijver met foto's en geluidsopnamen bewezen. Wallraff heeft in de bondsrepu bliek reeds herhaaldelijk opzien gebaard door als arbeider ver momd in bedrijven door te drin gen en de aldus op het spoor gekomen misstanden te publice ren. In het weekblad „Stern" schrijft Wallraff, dat hij tijdens een be zoek aan Noord-Portugal toeval lig in contact kwam met leden van de Spinola's MDLP, de „De mocratische Beweging voor de Bevrijding van Portugal". Toen hij ontdekte hoe machtig deze groep was, vatte hij het plan op zich uit te geven voor een verte genwoordiger van rechts-radi kale kringen in de Bondsrepu bliek, die de Portugese geestver wanten wilden helpen. Wallraff had hiermee zoveel succes, dat hij tot in de hoogste regionen van de MDLP kon doordringen. Tot de informaties die hij hier verwierf behoort de sensatione le mededeling, dat de MDLP in Lissabon's revolutionaire raad over drie vertrouwenslieden be schikt, die zich met de beweging identificeren. Wallraff heeft zich zoveel ver trouwen weten te verwerven, dat hij generaal De Spinola kon bewegen naar Düsseldorf te ko men om met hem zogenaamd over de leverantie en financie ring van wapens te spreken. Twee medewerkers van de ge neraal overhandigden de schrij ver hierbij een lange verlan glijst, waarop onder andere 6000 geweren en 10.000 handgranaten voorkwamen. Tijdens de ontmoeting van 25 maart deelde De Spmola mee, dat hij in Portugal over een strijdmacht van 100.000 man be schikt. De Zwitserse autoriteiten, die hem begin februari een tijdelij ke. verblijfsvergunning hebben gegeven, hebben de vroegere Portugese president gisteren over een en ander aan de tand gevoeld. Wanneer zij tot de con clusie komen dat Wallraff's ont hullingen juist zijn, zal De Spi nola Zwitserland moeten verla ten. Elsevier brengt deze week een exclusieve bewaarbijlage die de belangrijkste hoofdstukken bevatten uit het boek over de laatste dagen van Nixon. „Is de president al uit zijn nest? Nee, hij is dronken". Voorts een interview met een direc teur van uitzendbureaus die voorspelt: „Als ze ons ophef fen, stijgt de werkloosheid". Ook een artikel over de rech teloosheid van de psychiatri sche patiënt. „Waar het om gaat is dat de psychiatrische patiënt duidelijk wordt voor gelicht over zijn rechten. Wat bij een crimineel wel gebeurt, wordt bij die andere van zijn vrijheid beroofde, de psycliia- trische patiënt, volledig nage laten. Zodat het voorkomt dat een krankzinnig verklaarde niet eens weet uit welke hoek die verklaring komt". Het blad heeft een amusant vraaggesprek met Truus van Hanegem. „Ik vind het hele gedoe met die kaarten flauwe kul. Afschaffen, die boel. We zijn op het veld toch niet aan het klaverjassen? Ze zitten te zaniken met die kaarten als Willem weer eens een tegen stander onderuit heeft ge schoffeld. Maar laat jij een man met de bal aan de schoen oprukken tot de goal?" Een economische beschouwing tenslotte met de conclusie dat de toekomst van onze scheeps bouw te somber wordt afge schilderd. De Haagse Post interviewt ARP-voorzitter Hans de Boer die zegt dat de socialisten wat betreft het CDA maar eieren voor hun geld moeten kiezen. „Wij streven ernaar om tot partijeenheid te komen, hoe vervelend iedereen dat ook vindt Misschien vind ik het ook wel vervelend. Maar ja, de PvdA zal ermee moeten leren leven. Er komt een CDA tot stand met de CHU". Evenwel: „Wij halen zeker de 100e ver jaardag van de ARP, in 1979". Voorts een vraaggesprek met „de schrik van behoudend En geland" minister Tony Benn. „Engeland is nu nog een zeer ondemocratisch land met veel feodale tradities, er bestaat geen gelijkheid van kansen, er zijn allerlei maatschappelijke scheidslijnen - het is een land dat broodnodig toe is aan her vormingen". Een onderzoek tenslotte naar de bevoorrechte financiële po sitie vah de ambtenaar. „Ge middeld verdienen ambtena ren bruto 8000 tot 9000 gulden per jaar meer dan vergelijkba re werknemers buiten de over heidssector. Ook in Vrij Nederland een voorpublikatie uit het boek over Nixon's laatste dagen. Over de Lockheed-affaire voorspelt het blad dat een con stitutionele crisis niet tot de onmogelijkheden behoort. „Het is goed op zo'n ontwikke ling voorbereid te zijn, omdat regeren tenslotte vooruitzien is. En al was het alleen maar omdat de traditie wil dat juist links alles te verliezen heeft bij een koningskwestie. Zodat juist de linkerzijde die boven dien kabinetsverantwoorde lijkheid heeft, terdege moet oppassen dat de konings kwestie de uitslag van de vol gende verkiezingen gaat bepa len". Bij de onrust in China deze kanttekening: „De indruk die de Maoïsten maken dat ze het hele land onder contróle heb ben, wordt veroorzaakt door het feit dat de pers door hen gecontroleerd wordt". Kritiek in het blad op de han delswijze van buitenlandse za ken in de zaak van de in Irak terechtgestelde Leendert Aronson. Een interview tenslotte met PSV-manager Ben van Gelder. „We willen niet dat zo'n Euro pacup ronde te prestatie ge richt is. Dat zou je in de hand kunnen werken door extreme premies. Bovendien wensen wij niet kapot te gaan aan spelerseisen. De betalingen moeten wel binnen normale verhoudingen blijven". In De Tijd een groot artikel over Israël dat fouten maakt uit angst. „Het is duidelijk de hoogste tijd dat Israël omscha kelt op een positieve vredespo litiek door precies te zeggen waartoe het bereid is als het de vrede ervoor in de plaats krijgt Indien Israël tot zo'n verklaring zou kunnen komen, haalt het land zichzelf uit de diplomatieke verdediging en gaat over op de diplomatieke aanval. Dat zou grote winst zijn". Voorts een interview met pa ter Piet die in Den Haag werkt onder drugverslaafden. „Daar heb ik leren ontdekken dat er eigenlijk geen slechte mensen bestaan. Als je de levenserva ringen hoort, de omstandighe den, dan wordt het allemaal verklaard. Ik ben vooral ge troffen door hun saamhorig heid". In de sportrubriek vindt Jan Mulder dat Jantje Peters naar Ajax moet. „Het Nederlandse voetbal is niet gebaat bij nivel lering naar beneden. Het is goed dat er topclubs blijven en een uitschieter als Peters hoort niet in de provincie". Een verhaal tenslotte over een nieuw type galerie in Amster dam dat een nieuwe verhou ding nastreeft tussen kunste naar en koper. Hervormd Nederland spreekt met staatssecretaris Jan Schaefer. „Er zijn nog ontzet tende verschillen in het wo nen. Mijn ideaal is niet dat iedereen eenzelfde huis heeft, want de woonwensen zijn ver schillend. Ik als socialist woon het liefst in de stad en andere socialisten wonen liever in een boerderij. Dat is toch een vorm van gelijkheid? Wij zijn beiden happy. Dat willen we bereiken. Dat is onze drijf veer". Ook een interview met ex- staatssecretaris Glastra van Looq van justitie die cynisch constateert dat niemand en niets het gevangeniswezen be let om op de oude voet verder te gaan. Er is nog steeds on voldoende wetenschappelijk onderzoek naar andere organi satievormen (teams) en relatie patronen binnen gevangenis- Een vraaggesprek tenslotte met directeur L. Donia van consumentencontact. „Laat de fabrikant eens eerlijk vertellen dat de echte kleur van aard beienjam bruin is, en wat hij erin stopt om het rood te krij gen. Het zou me niet verwon deren als de concument dan zou zeggen: laat die rommel maar uit de jam". „Callaghan premier, Foot par tijleider achter de schermen", staat er op de voorpagina van de Groene. Het blad noemt Foot, minister van arbeid, de grote architect van de opmer kelijke eensgezindheid tussen Labour en vakbeweging noemt. Uit zijn mond komen de woorden: „Zonder de vak beweging zijn we nergens, met de vakbeweging verzetten we bergen". Over drie massale protesten in Galilea lezen we „ook bij de Israëlische Arabieren wordt de oudere, lijdzame generatie verdrongen door een jonge ge neratie die zich niet neerlegt bij de status van tweederangs burger en opkomt voor haar nationale Palestijnse identi teit". De Utrechtse arts Ivan Wolffers zet vraagtekens bij het streven van de vereniging „Voorkomen is Beter" naar een jaarlijks medisch onder zoek van alle Nederlanders. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag „We zijn bezig ons financieel Ien sociaal-economisch vast te draaien. Het enge groepsbelang zal ondergeschikt moe ten worden gemaakt aan de belangen van medemens en volk. We zullen gemeenschap pelijk prioriteiten moeten stellen, keuzen moeten maken. Door gebrek aan eensge zindheid dreigen we ons internationaal te isoleren en de bereikte welvaart te verspe len." Dit schrijft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in zijn jaarverslag over 1915, er onmiddellijk aan toevoegend, dat het NCW intens meehelpt aan het zoeken naar oplossingen. Het verbond wil vanuit een christelijke visie op mens en maatschappij een basisfilosofie ontwikkelen, die de particuliere onderne ming zowel kansen biedt als opgaven voor- i houdt. Ook in dit jaarverslag wordt gesteld, dat in de afgelopen jaren roofbouw op het bedrijfsleven is gepleegd en dat winstherstel noodzakelijk is. Bezorgd is men voorts over de overheidshulp aan noodlijdende onderne mingen, omdat hierdoor het functioneren van de particuliere ondernemingsgewijze produktie in gevaar komt. Steunverlening mag niet worden misbruikt voor wijziging van de zeggenschapsverhoudingen en zij mag evenmin leiden tot concurrentieverval sing of bevoorrechte behandeling, waardoor gezonde bedrijven worden getroffen, aldus het N.C.W. Gesteld wordt, dat de kritische grenzen wat betreft de lonen zijn bereikt. De arbeidskos ten zullen beter in de pas van de produktivi- teit moeten lopen. Het N.C.W. wil voorts af van de halfjaarlijkse automatische verhogin gen (prijscompensaties) en van het huidige mechanisme voor de stijging van het mini mumloon omdat tal van bedrijven daardoor in ernstige moeilijkheden komen met hun concurrentiepositie en hun interne loonop- bouw. Het prijsbeleid, zo wordt geklaagd, gaat er nog steeds vanuit, dat het bedrijfsle ven kostenstijgingen wel voor eigen reke ning kan nemen, wat onvoldoende ruimte biedt voor winstherstel. „Een matigend loon- beleid moet vergezeld gaan van een winst- verruimend prijsbeleid." Het verbond betoogt voorts, dat inkomens-' verschillen een onmisbare toedelingsfunctie hebben op de arbeidsmarkt. Deze verschil len behoeven echter niet groter te zijn dan nodig is om voor de aangeboden werkzaam heden geschikte gegadigden te vinden. Inko mensverschillen moeten voorts gemotiveerd zijn op grond van ontplooiingskansen, pres tatie en verantwoordelijkheid. Gepleit wordt ook voor een herbezinning op de sociale zekerheid: er is een grote bezuinigingsopera tie nodig. In dit verband wordt gepleit voor het waardevast maken (met de prijzen ver hogen) van de nu welvaartsvaste (met de lonen verhoogde) uitkeringen. Naast bezuini gingen zijn ook maatregelen nodig om de kosten beter te beheersen. „De regering zal de stelling te lijf moeten gaan, dat verkregen rechten nooit mogen worden aangetast", al dus het N.C.W., dat onderzocht wil zien, of de solidariteit thans niet wordt overtrokken en of de sociale voorzieningen de werkgele genheid niet nadelig beïnvloeden. Het N.C.W. maakt zich ernstig zorgen over de wijze, waarop ontwikkelingen in het on dernemingsrecht tot stand worden gebracht. Met name wordt hier gedoeld op de gefor ceerde besluitvorming over de wet op de ondernemingsraden. Het N.C.W. wil blijven uitgaan van overleg en samenwerking bin nen de onderneming en wijst daarom de „in wezen oppositionele gedachte" van de perso- neelsraad af. „Men kan dit niet los zien van het streven van sommigen om de onderne ming tot strijdtoneel te maken voor maat schappijhervorming". (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN - Ingaande II april aanstaande zal Hoogovens opnieuw verlenging van de werktijdverkorting aanvragen voor een periode van zes we ken. In totaal betreft de aanvraag 780 man voor gemiddeld 21 pro cent van de werktijd. Hoogo vens verwacht dat het in ieder geval voor de periode tot het vakantieseizoen de laatste aanvraag zal zijn. De lopende werktijdverkorting heeft betrek king op 2.850 van de 24.000 per soneelsleden en bedraagt gemid deld 13,5 pet. Persoonlijke leningen nu ook bij RPS DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer heeft er gistermiddag nee ingestemd dat de Rijk spostspaarbank (RPS) en de Postcheque- en girodienst (PCGD) persoonlijke leningen gaan verstrekken. Tegen het desbetreffende rege ringsvoorstel stemden de frac ties van WD, BP en GPV. De toevoeging van deze nieuwe mogelijkheid aan het diensten pakket van RPS en PCGD wordt noodzakelijk geacht in verband met de herstructure ring van beide instellingen en de uitbouw in de richting van een volwaardige bank (Postbank). De kamer sprak met meerder heid van stemmen uit, dat de RPS voortaan ook vennoot schapsbelasting moet betalen. Deze uitspraak kwam tot stand door het aannemen van een CDA-motie. Taxi-vrouwen eisen veiligheid Vier vertegenwoordigsters van het landelijk actie-comité "Vrouwen van taxi-chauffeurs" hebben gis termiddag in het gebouw van de" Tweede Kamer aan Kamervoorzit ter dr. A Vondeling ruim 2000 handtekeningen aangeboden. De handtekeningen gingen vergezeld van een brief waarin de vrouwen een goede beveiliging voor taxi chauffeurs eisen. De vrouwen zei den de Kamervoorzitter tot hardere acties te zullen overgaan als aan hun wens niet tegemoet wordt ge komen. Howard Hughes begraven Het stoffelijk overschot van de excentrieke Amerikaanse mil jardair Howard Hughes, die op 70-jarige leeftijd aan boord van zijn particuliere vliegtuig over leed, is gisteren in Houston, in de Amerikaanse staat Texas, in het familiegraf bijgezet. Hughes werd beschouwd als één van de rijkste mensen ter wereld.' Hij bouwde een kleine zaak uit tot een industrieel imperium van ongehoorde omvang. Wat er met zijn eigendommen gaat gebeuren is nog onduidelijk. Het is zelfs niet bekend of Hughes, die de laatste 20 jaar als een kluizenaar heeft ge leefd, een testament heeft na gelaten. Winning van Noordzee-olie niet meer aantrekkelijk" ROTTERDAM (ANP) De nieuwe, zwaardere bepalingen van de Nederlandse regering betreffende het winnen van aardgas en aardolie zijn slecht gevallen bij de oliemaatschap pijen. De bepalingen zouden er toe kunnen leiden dat sommige buitengaatse aardgasvelden niet tot ontwikkeling worden gebracht en sommige maat schappijen zich terugtrekken uit het Nederlandse gedeelte van de Noordzee. Dit zegt drs. Ph. Hillen, voorzit ter van de Nogepa, bij welke vereniging alle oliemaatschap pijen zijn aangesloten, die zich bezighouden met exploratie en produktie in Nederland en op het Nederlandse gedeelte van het continentale plat. De nieuwe bepalingen staan in een algemene maatregel van be stuur, die waarschijnlijk op 23 april van kracht wordt De es sentie hiervan is dat het percen tage van toekomstige staatsdeel nemingen in de winning van aardgas en aardolie omhoog gaat van 40 naar 50 procent Daarnaast worden de royalty's en belastingen aanzienlijk ver hoogd. Volgens drs. Hillen kan een en ander voor bedrijven die van plan waren op het Nederlandse stuk Noordzee hun geluk te be proeven, de doorslaggevende factor zijn om aan de Engelse en Noorse sectoren de voorkeur te geven. Busvakantie erg in trek DEN HAAG (ANP) In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal boekingen voor bus reizen in vergelijking met de zelfde periode van vorig jaar met gemiddeld 15 procent toe genomen. Hoewel de ontwikkeling van het gehele seizoen op dit moment nog niet kan worden overzien, mag worden aangenomen dat het totaal aantal busvakanties dit jaar duidelijk groter zal zijn dan vorig jaar. Een en ander blijkt uit een steekproef van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport-Onderne mers (KNVTO) onder de leden van haar afdeling toerwagens. De organisatie schrijft de grote re belangstelling voor busreizen toe aan een combinatie van in vloeden. Van belang zijn vol gens haar onder meer het toege nomen aantal vakantiedagen, de aarzeling van velen om Spanje (een typisch vliegvakantieland) als reisdoel te kiezen en de sterk gestegen prijzen van vliegva kanties. Bedrijven zijn enquêterende studenten beu GRONINGEN (ANP) - De sa- menwerkende bedrijven Eems- mond hebben zich er bij de rector magnificus van de rijksu niversiteit te Groningen over be klaagd, dat op „ongecoördineer de wijze" de bedrijven zeer re gelmatig betrokken worden bij onderzoeksprojecten van de uni versiteit. In een brief aan de rector mag nificus laten de samenwerkende bedrijven weten niet langer hun medewerking aan dergelijke on derzoeken en enquêtes te willen verlenen. Van de zijde van de universiteit is nog niet officieel op de klacht van de bedrijven geantwoord. Volgens voorlichter van de universiteit, mr. G. Kroeb, zal het college van be stuur zich ernstig beraden op de brief. Het is niet de eerste maal dat de rijksuniversiteit klachten heeft gekregen over „dat gezeur va" die studenten". (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse SPD gaan hoe langer hoe meer stem men op om Willy Brandt ook als partijvoorzitter door kanse lier Helmut Schmidt te laten opvolgen. De oorzaak hiervan is, dat Brandt zich als partijlei der steeds meer de teugels laat ontglippen. Velen in de partij beschouwen hem als de ware schuldige van het verscheurde beeld, dat de SPD momenteel biedt. Terwijl enerzijds in sommige districten radicale marxisten het heft in handen hebben geno men en anderzijds rechts so- ciaal-demokraten een eigen ver eniging stichten, staan SPD-re- geringen in grote steden als Frankfurt, Bremen, Hamburg en West-Berlijn voor een politie ke puinhoop. Het aantal onthullingen over wanbeleid breidde zich de laat ste tijd schrikbarend uit. Hierbij kwam aan het licht, dat de SPD onderhevig is aan slijtage nu zij in de grote steden reeds tiental len jaren onbetwist de macht uitoefent Op belangrijke posten werden vaker functionarissen benoemd uit het oogpunt van partijbelang dan om hun werke lijke bekwaamheid. In verschil- DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij wil de liquiditeitspositie van jonge agrariërs bij bedrijfsoverneming en tijdeps de eerste jaren van hun zelfstandigheid verbeteren. Hij heeft daarvoor medewerk ing gevraagd van het borgstellingsfonds voor de landbouw en van de Stichting Beheer Landbouwronden als beheerder van de Grondbank. De minister stelt ook aanpassingen van het grondbankstelsel voor die niet alleen voor jonge agrariërs, maar ook voor andere belanghebbende boeren en tuinders interessant kunnen zijn. Aan het borgstellingsfonds Bij niet aan de grond gebon- vraagt de minister het moge- den bedrijven (grondwaarde lijk te maken, dat een deel van minder dan de helft van de de rente op hypothecaire le- onderpandwaarde) wil de mi ningen gedurende de eerste nister het aflossen van hypo- vijf jaren onder garantie van theekleningen in de eerste ja- het fonds wordt bijgeschreven ren gemakkelijker maken. Nu bij de hoofdsom. Deze regeling moeten deze bedrijven veelal zou moeten gelden voor be- procent per jaar aflossen. De drijven met een aan de grond minister stelt voor, de aflossin gebonden produktie, dat wil gen geleidelijk te laten oplo- zeggen bedrijven waar de on- Pen van 0 procent in het eerste derpandwaarde voor ten min- tot 6 procent in het vierde en ste de helft door de waarde 8,5 procent in het vijfde jaar van de grond bepaald wordt. en de jaren daarna. lende gevallen leverde dit de overheid verliezen van honder den miljoenen op. Het wordt Brandt kwalijk geno men, dat hij tegen deze slijtage- verschijnselen niets onderneemt en zich weer aan de aardse wer kelijkheid ontrukt lijkt te heb ben, zoals in de laatste periode van zijn kanselierschap. Toen ook filosofeerde hij. maar had hij er amper nog notie van wat er werkelijk rond hem plaats vond. Reeds voor de landdagverkie zingen van Baden-Württemberg werd er achter de schermen geageerd om Brandt als voorzit- _ter aan de dijk te zetten, maar- nu de verkiezingen voor de SPD zulk een zware nederlaag wer den, is de druk nog groter ge worden. Woesteling belaagt burgemeester GORINCHEM (ANP) - Twee wethouders van de gemeente Asperen hebben disdagavond een aantal flinke klappen opge lopen toen na afloop van de gemeenteraadsvergadering hun 32-jarige dorpsgenoot C. L. met een stuk hout burgemeester Scheenstra te lijf wilde gaan. De man was boos geworden toen zijn vrouw, kunstenares, hem vertelde dat b. en w. haar niet wilden opnemen in de con tra-prestatieregeling voor beel dende kunstenaars. Zwaaiend met een stuk hout stormde hij na afloop van de vergadering het dorpshuis bin nen om de burgemeester met geweld tot andere gedachten te brengen. De wethouders Meij- dam en De Swart beschermden de burgemeester en vingen voor hem de klappen op. Kort daar na werd de man overmeesterd en aan de politie overgedragen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9