Werkstukken spreken van lie fde voor het vak LDWS overtuigend naar tweede ronde Kinder-operettegroep „De Mascotte blijft ouderen inspireren Warmond wil nader onderzoek naar ondertunneling Sehiphollijn Nieuw raadhuis moet in Winkelhof Reserves Groen SC kampioen DONDERDAG 8 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR m'in omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 'ON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Een jaar geleden maakte de Oegstgeestse kinderoperette „De Mascotte", onder auspi ciën van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest, haar entree in de gemeen schap met de opvoering van „Prinses Rozelijn". Sindsdien heeft de groep een groei mee gemaakt die nu geleid heeft tot „Assepoester", een zang spel, dat gistermiddag in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg werd gepresenteerd aan enkele tientallen bejaarden. Jeugd diende zich hier aan bij de ouderdom, tot wederzijds genoegen. De grote motor ach ter dit alles is Johan Looyen- stein, van huisuit dakbedek- ker, maar daarbuiten zo muzi kaal als maar zijn kan. Toen het echtpaar Looyenstein een paar jaar geleden nog in Den Haag woonde, zong Johan al in de opera van Coen Ruiven kamp, en dat doet hij nu nog. Bovendien is zijn grote hobby het muziekmaken met kinde ren. Ook zijn vrouw is altijd al bezig geweest met kinderko- Bijna vier maanden geleden viel Johan bij het uitoefenen van zijn vak van een dak. Hij kwam zo slecht terecht, dat hij tot een paar weken geleden in het gips moest. Maar nu al weer kon zijn groep „De Mas cotte" het niet zonder hem doen. „Prinses Rozelijn" sloeg erg aan, vorig jaar. Assepoes ter doet het niet minder. Za terdag 10 april kan iedereen die daar belangstelling voor heeft in het parochiehuis aan de Kerklaan voor terecht. Jo han Looyenstein zit het hele maal in het bloed, zoals ik gistermiddag bij de geschiede nis rond Assepoes met haar nare stiefmoeder en even nare zusters merkte. Hij begon vo rig jaar met 6 kinderen, de eerste week, maar „Prinses Rozelijn" (met een orkestje) werd al uitgevoerd door 27 kinderen. Op het ogenblik zijn het er 39 jongens en, vooral, meisjes die enthousiast zijn en trouw op de repetities blijven komen. Looyenstein denkt nu al ernstig aan een speciale, vaste, balletgroep voor de naaste toekomst, die door Gea van Everdingen getraind gaat worden. Mevrouw Looyenstein: „Je moet voor dit werk veel over hebben. Het is erg leuk, alleen ben je weken bezig met de kleding. Dat kost kapitalen. We gebruiken bijvoorbeeld ny lon tule, want de echte tule is niet meer te krijgen. De ou ders helpen ontzettend veel. De moeders met het naaiwerk en veel vaders doen mee met het decor bouwen. Tja, het kost een smak geld, dat wel. We zullen wel zien hoelang we het kunnen rooien. Met half volle zalen zoals vanmiddag kan je niet draaien. Maar als ze het ook verkeerd in het plaatselijke krantje zetten (dat we zouden optreden in het be jaardencentrum Wijckersloot), dan ga je zo'n middag de boot in. Want daar in Wijckersloot komen we helemaal niet" Ik heb even genoten, daar in dat gemeentecentrum aan de Lijtweg. Esther Koloos was een prachtige en duidelijke Assepoester en ze werd reuze leuk omgeven door haar colle ga's Marian, Ada, Erna, Marja, Helma, Jolanda, Ingrid, Mar- loes, Elly, de clowntjes Jaap en Sjaak, en cupidootje Fien. Met veel zorg waren „ratten en muisjes" aangekleed, evenals de ..DomDoen", de kamermeis jes, lakeien en de „burgerbe volking". Het was allemaal heerlijk spontaan en ontwape nend. Astrid Jonker zat, be trouwbaar, achter de piano en Elly van Dongen speelde naast haar op de fluit. Zaterdag komt daar nog Henk Alink bij, die met zijn klarinet het geheel komt versterken. Het is een kostelijke belevenis, die toe stand rond het poetserige en zwabberige, treurige leven van Assepoes. Pas'door Petemoei, een schoentje en de Prins ha- rer dromen komt het kind nog bijzonder goed terecht als prinses. De kinder-operette „De Mascotte" laat daar alles van zien. Zaterdag verwachten deze zinggrage kinderen uit Oegstgeest een volle zaaL En die krijgen ze ook. Daar ben ik van overtuigd. Op 1 mei hoopt Johan Looyenstein met zijn kinderen op te kunnen treden in het St. Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. De lieverdjes van Looyenstein in actie. Gelijkspel damesteam Van onze sportredactie HAARLEM Het Leids dames- voetbal-elftal heeft gisteravond een oefenwedstrijd gespeeld te gen de Haarlemse selectie. Na een 0-0 ruststand werd uiteind elijk een 1-1 gelijkspel bereikt. Het Leidse team, dat in de eer ste helft een treffer van Ciska van Egmond zag afgekeurd we gens buitenspel, werd na rust eerst op achterstand gezet, voor dat Wil Duprie van SJZ even eens het net vond. Frans Scheurs naar Randstad Sport Van onze sportredactie LEIDEN De Voorschotense tweedeklasser Randstad Sport heeft voor het volgende seizoen Frans Scheurs als trainer aan getrokken. De 52-jarige Haagse oefenmeester wordt de opvol ger van Ton Kantebeen, die en kele weken geleden zijn ontslag bij Randstad Sport indiende. Het bestuur van Randstad Sport verkoos Scheurs boven zeven tien andere sollicitanten vanwe ge zijn rijke ervaring in het amateurvoetbal. Scheurs voerde vijf verenigingen (DUNO, ODB, VTOS, Vredenburg en Scheven- ingen) in totaal zeven maal naar een kampioenschap. Paul Belt in waterpoloteam Van onze sportredactie LEIDEN De 18-jarige Paul Belt, lid van het Leidse waterpo loteam van de Zijl/LGB heeft een uitnodiging ontvangen om deel uit te maken van het Ne derlandse jeugdwaterpoloteam met spelers onder de 20 jaar. Zaterdag neemt deze ploeg in Amersfoort deel aan het inter nationale Van Hasselt-tournooi. Massée nieuwe trainer ASC Van onze sportredactie LEIDEN/OEGSTGEEST Frits Massée. de huidige jeugd trainer van ASC, zal komend seizoen de hoofdmacht van de Leids/Oegstgeestse vereniging onder zijn hoede nemen. Mas sée, die eerder rond leek te zijn met Altior, zag „om priverede- nen" af van een seizoen Lange- raar. Massée volgt bij ASC Nico Gottenbros op. Van een onzer verslaggevers Warmond De beraadslagingen over de aanleg van de „Sehiphollijn" hebben gis teravond tijdens de gemeenteraadsver gadering tot uiterst povere resultaten geleid. Na lange debatten besloot de raad, op voorstel van de meerderheid van het college, de beraadslagingen twee weken op te schorten. De motie van CDA en Progressief Warmond, gesteund door de VVD waren onverenigbaar. Ui teindelijk stemden de partijen in met een voorstel van het college om informa tie in te winnen bij de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van ver keer en waterstaat over de „onmogelijk heid" om een gedeelte van het tracé te .„ondertunnelen". 'Overigens bestond ook binnen het college van burgemeester en wethouders onenig heid over de basis waarop onderhandeld moet worden met het ministerie en dë spoorwegen. Ondertunneling De minister heeft onlangs zijn veto uitge sproken over een gedeeltelijke „onder tunneling" van het tracé in Warmond. Als motieven wendde hij aan dat een derge lijk project 200.000.000 gulden meer kost en dat de aanleg van de spoorlijn met tenminste 7 jaren wordt vertraagd. De voordelen van „ondertunneling" wegen volgens de minister niet op tegen de bezwaren. Het CDA zag in deze uitspraak van de minister dat het geen zin heeft óm op basis van een „ondertunneling" nog te onderhandelen met het ministerie. Zoals bekend is het college van Warmond gebonden aan het raadsbesluit van no vember van het vorig jaar, waarin het wordt opgelegd uitsluitend op basis hier van onderhandelingen te voeren. Het CDA wilde de mogelijkheden voor onder handelingen open gooien om zo het beste voor Warmond uit de wacht te slepen. Progressief Warmond achtte het echter niet bewezen dat een „ondertunneling" onmogelijk is, ondanks een duidelijk „neen" van de minister. De partij wil dat de rijksoverheid met duidelijke gegevens komt over deze zaak. Progressief War mond wilde dat onderhandelingen wor den gevoerd met in eerste instantie de „ondertunneling" als basis. De meerderheid van het college stelde zich achter het CDA op en interpreteerde de motie van Progressief Warmond als dat deze niet meer mogelijkheden biedt voor het college om te onderhandelen. Realistisch De druk bezochte raadsvergadering ver liep in uiterst gespannen sfeer. Tegen veler verwachting in kwamen de partijen van Warmond niet met een gezamenlijk standpunt, dat bepaald had moeten wor- ,den in de gezamenlijke fractievergade ring die voorafging aan de raadsvergade ring. Voordat de moties door het CDA en Progressief Warmond werden ingediend, diende de WD al een amendement in op de toen nog onbekende motie, van het CDA. In eerste instantie ging de WD met de motie van het CDA mee, maar veranderde later omdat zij zich niet kon verenigen met-het feit dat het Christen Democratisch Appel het „neen" van de minister tegen een ondertunneling als een definitief „neen" beschouwde. Hierop spitste de discussie zich veelal toe. Het CDA was met de meerderheid van het college van mening dat men realistisch moet zijn: „De minister heeft nu eenmaal zijn veto hierover uitgesproken en het heeft weinig zin om hierover weer in onderhandeling te treden", aldus de voor standers. Wethouder Van der Zalm was van me ning dat in plaats van een „ondertunne ling voor vier sporen" een „ondertunne ling van twee sporen" moet worden on derzocht. De overige leden van het colle ge zijn van mening dat een „ondertunne ling" helemaal niet meer aan de orde is. Na schorsing van de vergadering wijzig de Progressief Warmond zijn motie met steun van de WD. „Uitgangspunt bij de onderhandelingen van het college dient een of andere vorm van „ondertunne ling" te zijn. Zo deze om duidelijk aan wijsbare redenen niet mogelijk zou zijn, dan een gedeelte van het tracé verzonken in het landschap aan te leggen, de bouw van hoge kunstwerken dient in ieder geval vermeden te worden", aldus luidde de inhoud van de aanvulling van de motie. De meerderheid van het college zag hie rin geen enkele wijziging in de stand van zaken. „We moeten weer onderhandelen over éen „ondertunneling", die de minis ter heeft afgewezen", aldus burgemeester De Vreeze en wethouder Van der Kroft. Het CDA wenste, zo blijkt uit de motie, dat in ieder geval afdoende voorzienin- gen worden getroffen tegen onaanvaard bare geluidshinder en dat hoge bouwwer ken uit den boze zijn. Verder moet de commissie voor Ruimtelijke Ordening, aangevuld met een of meer deskundigen over de onderhandelingen worden ge hoord. Hiermee wilden de leden van de parti het college onderhandelingen laten voeren. Óver dit laatste waren alle partij en het eens. Besluit De beraadslagingen hadden er uiteinde lijk toe moeten leiden dat het college een ruimere marge kreeg om te onderhande len met de spoorwegen en het ministerie. Tijdens deze zelfde raadsvergadering had eigenlijk gestemd moeten worden over het voorbereidingsbesluit „Sehiphollijn". De door de partijen voorgestelde eenheid had bewaard moeten blijven Er kwam allemaal weinig van. De raad besloot uiteindelijk dat informatie inge wonnen zal worden door het college over de onmogelijkheid van een „ondertunne ling" en dat deskundige advies zal wor den gevraagd over deze zaak. Het college legt de informatie over twee weken voor aan de raad. Henk v.d. Post Leiderdorps college vindt: LEIDERDORP "De toekomstige bewoners van het nieuwe raadhuis hebben tot dusver alle inspraak gehad bij de opzet ervan die mogelijk was. Ik geef toe dat de voorlichting aan de bevolking nog niet van de grond is gekomen. Daar zijn tal van goede redenen voor", zo meent burgemeester M.A. van der Have. Een door de raad gevraagde, en nieuwe overeenkomst voor het door het college toegezegde, be- gebied zullen moeten sluiten". rekening van de verschillen in kosten tussen de bouw van het raadhuis in Winkelhof en in De Houtkamp was volgens hem tot dusver nog niet mogelijk. Met name de kosten van de grond in Winkelhof zijn nog niet be kend: „We moesten wachten op het gereed komen van het be stemmingsplan Winkelhof om met Matser (de eigenaar van de grond) over de grondprijs te kunnen praten. De bouw van het raadhuis in Winkelhof bete kent wel dat we met Matser een Uit mededelingen uit het college bleek, dat Matser wel bereid is voor het raadhuis een stuk grond aan de gemeente weer te verkopen. Wel zal hij daarbij dan als eis stellen, dat hij voor de aannemer mag zorgen. Naar de mening van de burge meester verdient de plaats van het nieuwe raadhuis in Winkel hof voorkeur boven die in De Houtkamp. "We winnen vooral tijd door voor de bouw in Win kelhof te kiezen. Tegen het wij zigen van het bestemmingsplan in De Koutkamp zullen onget wijfeld bezwaren komen tegen het bestemmingsplan Winkelhof zullen zich naar mijn mening niet richten tegen het gemeente huis in' het plan. Voor dat deel kunnen we dan gemakkelijk een verklaring van geen bezwaar krijgen". De voorzitter van de raad, die ook de commissie ad hoe nieuw bouw raadhuis leidt, zegde de raad toe (naar aanleiding van het (te) grote aantal ambtenaren dat Leiderdorp zou bezitten) nog meer aandacht aan het per- soneelbeleid van de gemeente te zullen geven. Hij ontkende over igens dat de gemeente veel te ruim in de „ambtenarenjas" zou zitten: „de gevonden cijfers die zouden aantonen, dat er in Lei derdorp ruim tien ambtenaren te veel zouden zijn, zijn maar betrekkelijk. Je kunt de ver schillende gemeenten namelijk erg moeilijk goed met elkaar vergelijken". De raad ging akkoord met het voorstel van de commissie ad hoe om aan de architect De Clerq Zubli van het architecten bureau Zanstra, De Clerq Zubli, Lammertsma Partners uit Amstelveen opdracht te geven een schetsontwerp voor het nieuwe raadhuis te maken (van hetzelfde architectenbureau ont werpt ir. J. de Moort Winkelhof hetgeen voor de commissie re den was voor het raadhuis te kiezen voor dit architectenbu reau). Van onze sportredactie LEIDEN LDWS heeft zich gisteravond als derde vereni ging geplaatst voor de tweede ronde van het door LFC georga niseerde Zilveren Molen-toer nooi. De Vlietbewoners vijzel den het, dit seizoen danig ge schonden zelfvertrouwen fiks op via een overtuigende 4-0 overwinning op zaterdag-eerste klasser CSVD. Het zelf een klasse lager in de zondag uitkomende LDWS, ge- coached door oud-speler Leo de Jong, nam al voor rust verdiend afstand van de Delftenaren. Treffers van Paul Wetselaar en Piet Gubler (bij het doelpunt van laatste man Gubler ging doelman Paul Oortwijn verre van vrijuit) bepaalden de stand halverwege op 2-0. Na de hervatting drong CSVD nog wel even fel aan, maar doel man Wim Visser kreeg het toch niet echt moeilijk. Anders was het aan de andere zijde. Snelle counters van LDWS brachten bij de CSVD-elf regelmatig alle hens aan dek. En nadat Paul Wetselaar al eens de paal had geraakt, scoorde de hard wer kende Cockie van Weerlee dan ook het derde LDWS-doelpunt De vierde en laatste treffer werd tien minuten voor tijd een feit. Invaller Nico Keizer, met Arno Jurgens in de ploeg geko men voor Wetselaar en Bart van der Weiden, speelde Cock Slin- geland op de rand van buiten spel aan. Slingeland scoorde knap, daarmee de eindstand van dit slechts door een handje vol toeschouwers bekeken .kille duel" op 4-0 bepalend. Deskundigen bekijken de werkstukken Je kunt nu wel bij een baas werken, maar dat neemt niet weg dat je nog valt onder het „leer- lingenstelsel". Hetgeen betekent, dat je als am bachtsman al is het dan aankomend één of twee dagen per week je moet bekwamen op een technische school, zoals straks op het ter rein langs de Lammen- schansweg te Leiden. Dat gebeurt dan bij de Streekschool voor Be roepsbegeleidend On derwijs in de Regio Lei den. Dat is een instituut. dat nog van de grond moet komen. Maar er zijn nog steeds jongelui, die liever willen werken in een bedrijf dan te lan terfanten na „de baas z'n tijd". Dergelijke jon gens voelen zich thuis bij de opleidingscom missie die de werkge vers en de werknemers uit de bouwwereld ver tegenwoordigt. Dat zijn knapen op de bouw plaats die op „school" in contact blijven met hun leermeesters en pa troons. Eind voriee week kwamen tal zien wat men presteert. Die jongens modderen niet zomaar wat aan. Een werkstuk, dat men aan de buitenwereld wil laten zien, is belangrijk ge noeg. Daar is soms een leven mee gemoeid. Het gaat om mo gelijkheden na de school. Er is ook aan af te zien hoeveel schik een leermeester erin heeft gehad om een jongen te begeleiden. In het GAB-gebouw heb ik kunnen zien, dat goede vaklie den nodig blijven. Hoe dan ook. Een vakopleiding is in dit geval nog steeds „hogeschool". Hier spreekt een enthousasme, dat leermeesters tot diepe be wondering brengt; er heerst nog volop liefde voor het vak. van leerlingen op het Geweste lijk Arbeidsbureau te Leiden hun tweede proefstuk van dit jaar (uit de primaire opleiding) inleveren. Het ging hier om het banktimmeren en het bouwtimmeren. De bouwtim- merlieden moesten een „schenkel" maken (rond-met- selen, een toog maken b.v.), en de banktimmeraars, die zich voor de „bouw" klaarmaken, moesten een „bankje" maken, waarop de timmerman zaagt op kniehoogte. De werkstuk ken werden beoordeeld naar maatvoering, constructie en tijd. Kamende zaterdag kun nen de serieuze jongeren nog een keer terecht bij de Chris telijke LTS in Katwijk. Het is geen dooddoener, dat laten Het wonnende team Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Afgelopen zaterdag werd de beslis singswedstrijd om het kampioenschap in de eer ste klasse tussen Groen SC-2 en Leski verspeeld. Na een bijzonder spannend duel was het tenslotte Groen SC, dat via 17—15 winst in de vijfde set aan het langste eind trok. Een groot publiek zag de Leidse ploeg furieus van start gaan. Twee sets lang domineerde Groen SC de wedstrijd. Nadat Groen SC met 2—0 was voorgekomen (IS—10, 15—12), kwam in de derde set de ommekeer. De Leidenaren klapten door het uitvallen van hoofd aanvallen Karei Meyers ineen, waardoor Leski via 8—15 en 9—15 winst in de derde en vierde set de stand weer gelijk kon trekken De beslissende vijfde set gaf een bijzonder span nend beeld te zien. Leski kwam met 28 voor, maar moest vervolgens toezien hoe Frank Burmik met krampverschijnselen het veld moest ruimen. Groen SC kwam terug tot 88, waarna de stand 11—11 op de borden verscheen. Frank Burmik kwam weer terug in het veld, waardoor Leski dermate geïnspireerd werd dat het uitliep naar 11—14. Leski gaf toen echter op een onbegrijpelij ke manier het heft uit handen. Nerveus spel en servicefouten betekenden de ondergang voor de Wassenaarse ploeg. Groen SC trok de set met 17—15 naar zich toe, waarmee het kampioensschap binnen was. Groen SC-3, dat kampioen werd in de tweede klasse, zal het nu naar de promotieklasse gepro moveerde tweede team opvolgen in de eerste klasse. In de promotieklasse dames moest Groen SC-2 voor de laatste competitiewedstrijd aantreden te gen het Delftse A. V.'40. Nadat de thuiswedstrijd met 0—3 verloren was gegaan voor de Leidse dames, werd nu een knappe 1—3 winst geboekt (setstanden: 10-15, 11—15, 19-17, en 12—15), Groen-SC-3 vocht een verbeten duel uit met het Noordwijkse NOVO-2. Het was uiteindelijk Groen SC-3, dat via winst in de beslissende vijfde set aan*het langste eind trok. t>e heren van Groen SC-1 hadden niet meer dan een half uur nodig om het zwak spelende A.V.'40 met een 03 nederlaag naar de kleedkamer te laten terugkeren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5