VOOR KORFBALBOND KOMT NU PAS HET ECHTE WERK Zwaargewichten Jan Lubbers en Hennie Thoonen alleen leeftijd gemeen Groot enthousiasme na Amerikatrip OLOFRACES IN HILVARENBEEK In halve literklasse won nog nooit een Nederlander Fieldmaster weer eens in de ring Jan Alma kandidaat handbalcoach Handballer Van Olphen houdt op STRIJD OM VACANTE PROFTITEL DONDERDAG 8 APRIL 1976 LEIDSE COURAN1 PAGINA SCHIPHOL - „Dodelijk vermoeid, maar in de ban van het succes", zoals perschef Max van Leeuwen het uitdrukte, zetten de korfballers die een veertiendaagse propagandareis door de Verenigde Sta ten maakten gisteren weer voet op Ne derlandse bodem. En nog voortgedragen op de vleugels van het enthousiasme dat men in Amerika had losgeweekt, viel het begrijpelijkerwijs nog wat moeilijk de zaken enigszins te relativeren. Max van Leeuwen: „De pessimisten hebben groot ongelijk gekregen, sterker nog, zelfs de optimisten zijn te voorzichtig geweest. De staaltjes van techniek die de ploeg heeft laten zien, bezorgden ons keer op keer een ovationeel applaus". Om een beetje een indruk te geven van het werk dat men verzet heeft, noemde Max van Leeuwen een aantal cijfers. „In totaal gaven wij veertien demonstratie wedstrijden, heeft men vanuit 34 staten belangstelling voor onze sport getoond en hebben wij in totaal 225 adressen verza meld". En coach Adri Zwaanswijk: „Het meest is men onder de indruk gekomen van de snelheid waarmee het spel gespeeld werd. Het is niet om chauvinistisch te doen maar verschillende basketbalploe- gen zouden in vergelijking met ons ron duit zijn afgegaan. Wat de Amerikanen erg aansprak was dat er geen verschil bestond tussen heren en dames. En juist nu leraren de verplichting hebben om jongens en meisjes gelijktijdig les te ge ven, en daar ook een apart budget voor' krijgen, beseft men helemaal wat korfbal voor een mogelijkheden biedt". Materiaal De belangstelling van de Amerikanen voor deze voor hen volkomen nieuwe sport uitte zich vooral in de grote vraag naar materiaal (voetstukkken, palen en manden) en instructiefilms. Fred Harting, de directeur van het bondsburo; „Op een gegeven moment speelden wij ergens met geleend mate riaal. Toen dat teruggebracht moest wor den bleek Max van Leeuwen het in zijn enthousiasme al verkocht te hebben". Het zijn slechts uiterlijke kenmerken van het enthousiasme waarmee de ploeg overal werd ontvangen. Al viel de publie ke belangstelling wel tegen - in Los Ange les speelde men voor 60 toeschouwers, andere keren liep dat op tot 1500 man - de deskundigheid van de kijkers was erg hoog. Loek van de Boog, een van de spelers: „Vrijwel alle mensen die op de tribune zaten waren sportleraren of hadden op de een of andere wijze iets met sport of onderwijs te maken. Ik geloof dat je met dit kleine aantal mensen meer bereikt dan met tienduizend man die ongemoti veerd zitten te kijken". En Fred Harting: „Je moet nuchter zijn en door dat eerste grote enthousiasme heenprikken. Als ik reëel ben zeg ik dat we nu in Amerika een kiem hebben gelegd en dat er moge lijkheden zijn om er iets groots van te maken. Maar dan moeten wij wel achter die Amerikanen aan blijven lopen. Ze wijzen op alternatieven, hoe men aan materiaal kon komen en bovenal begelei den hoe het spel gespeeld moet worden. Het zal onvermijdelijk zijn dat er spor tactiviteiten op uitwisselingsbasis plaats gaan vinden. Maar laat die Amerikanen hier maar naar toe komen. Wij zullen proberen hen de weg te wijzen". Welslagen Niet alleen de staf is echter overtuigd van het welslagen van de onderneming. Ook bij spelers en speelsters overheerste de gedachte dat het geheel een grandioos succes was. Onder hen Nora Borger van HKV, die één dag van tevoren hoorde dat zij mee- mocht. „Adri Zwaanswijk belde me plot seling op en vertelde dat er iemand ziek was geworden. Of ik mijn koffers maar wilde pakken en het met mijn werkgever in orde kon maken". Dat bleek geen moeilijkheden te geven en vierentwintig uur later zag Nora Borger zichzelf min of meer tot haar eigen verbazing in het vliegtuig naar Amerika stappen. „Al met al was het verschrikkelijk vermoeiend maar wel de moeite waard. De mensen werden helemaal gek als je een afstands schot deed. En vooral'van de dames, dat waren ze helemaal niet gewend. Iedereen toonde belengstelling, wilde alles van je weten. Je bleef heel de dag aan het uitleggen. En de ontvangst was geweldig, vooral in de Hollandse kolonie. Welis waar sprak niemand een woord Neder lands maar er werd wel op klompen gelopen en de maaltijd bestond uit boe renkool met worst, oliebollen en boeren jongens. Iedereen voelde zich verschrik kelijk bij de ploeg betrokken". Chef d'equipe Ton Martijn kon nog me dedelen dat men binnen de vastgestelde begroting was gebleven. Max van Leeu wen huldigde verschillende mensen en werd zelf in het zonnetje gezet. Het zal coach Adri Zwaanswijk voor een deel ontgaan zijn. Overmand door vermoeid heid zat hij achter de tafel half te knikke bollen. PAUL HOVIUS Wil Hartog (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Daar stond hij dan gistermiddag eindelijk weer eens in de winnaarsring: de mooie en stoere hengst Fieldmaster. Twee jaar geleden had hij op een bomvol Duin- digt de derby gewonnen en was in een andere grote klassieker, de St Leger, fraai tweede. Maar daarna was het gedaan met de hengst op de vlakke baan. Maar voor Fieldmaster, die erg hoog in de handicap stond, was toch nog negen mille te verdienen in de nu ter ziele zijnde hordenrennen, waarvan hij er maar liefst drie verleden jaar won. (Van onze verslaggever) HILVARENBEEK Alle klassen ko men in actie in de negende internationa le Olof-wegraces die zondag 11 april op het circuit De Beekse Bergen in Hilva- renbeek worden gehouden. Vrijwel alle Nederlandse toprenners en een flink con tingent buitenlanders zullen strijden om de ereplaatsen. Uit Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Ierland, Japan. Joe- go-Slavië, Schotland, Zuid-Afrika, Zwe den en Zwitserland zijn de buitenlanders gerecruteerd. Onder hen bevindt zich de Duitser Dieter Braun, vijfvoudig winnaar van de Olofraces, die wereldtitels in de 125- en 250cc-klasse op zijn naam heeft. Met de Fin Tapio Virtanen, de Zweed Leif Gustafsson, de Ier Tom Herron, de Schot Alex George en de Britten Percy Tait, Tony Rutter en Stan Woods vormt Braun de top van de buitenlandse verte- genwoordiging die o.a. de strijd aanbindt met het Nederlandse Daytonateam, dat bestond uit Marcel Ankoné, Rob Bron, Boet van Duimen, Wil Hartog en Piet van de Wal. De belangstelling in het buitenland voor de races in de lichte klassen is tanend, terwijl Nederland daarin altijd sterke coureurs heeft gehad en nog heeft In de 50cc-klasse zal kampioen Theo van Gef- fen het opnemen tegen o.a. Cees van Dongen, Nico Polane, Theo Timmer en de Duitsers Herbert Rittberger en Ger hard Thurow, resp. vijfde en achtste op de wereldranglijst In de 125cc-klasse ko men o.m. uit Van Dongen, Schurgers, Van Kessel, Van Niel en Cornells. Debuut Dieter Braun staat (ook) in de 250cc-klas- se, waarin hij in de drievoudige Neder landse kampioen Wil Hartog wellicht zijn zwaarste concurrent zal hebben. NMB- kampioen Kees v.d. Kruijs (Oisterwijk) maakt sinds de samensmelting van NMB en KNMV zijn internationaal debuut in deze klasse. Het Daytonateam komt in actie in de 350- en 500cc-klasse. In de 350cc-klasse zal Wil Hartog zijn zege van 1974 en 1975 willen continueren en bij de halve liters is er een redelijke kans dat voor het eerst i de geschiedenis van de Olofraces een Nederlander winnaar wordt Wil Hartog won vorig jaar ook de 750cc-race die toen voor het eerst werd gereden in Neder land. Dieter Braun heeft echter aange kondigd alles te zullen doen deze race der grote kanonnen" als eerste te beëindigen. Boet van Duimen en de Schot Alex Geor ge (vorig jaar tweede) zullen echter ook een woordje meespreken. Zaterdag 10 april zijn de trainingen van 8.30 tot 16 uur, waarna de nationale 125cc-race wordt gereden. Zondag is de eerste start om 12 uur (nationale 350cc- klasse) en vervolgens de zes internationa le klassen. Voor de langebaan leek de hengst afgeschreven. Vorig jaar werd hij door de ijverige handicapper Pim Kohier nog steeds voor vol aan gezien. Een topplaats in de handicap generaal was er de oorzaak van dat er in de rensport voor Fieldmaster weinig te verdie nen was. Maar Fieldmaster had het geluk om vorige week duizend gulden te verdienen in een kleine race van slechts vier paarden. Lijstaanvoerder in de tweede klasse Fieldmas ter zegevierde gisteren weer in een miniveldje, nu van vijf paarden, waardoor hij wellicht weer de stap naar de eerste klasse terug mag maken. Jam mer voor paard en eigenaar, jockey en trainer. Ondanks het succes, moet echter niet vergeten worden dat de oud- derbywinnaar weinig corcur- rentie had gistermiddag. Im mers, Midnight Millie en Gipsy Girl kwamen voor het eerst dit seizoen weer uit en hadden nog duidelijk een koers nodig en de nieuwe imports La Pa- laise en D Duce hebben nog nooit gewonnen. De vreugde bij de Fieldmaster aanhang was er echter niet minder groot om. Uitslagen Onette Maaldrift, 3. Oriënt Ashton. Winn 1.80 pl 1.30 2.70 1.70 kopp 24.20 trio 111.20. Heleneprijs 1800 m (ren): 1. Rosa's Power (R. Wetemans) 2.00.5, 2. Par- dise, 3. Adrians Star. Winn 2.30 pl 1.30 1.10 2.50 kopp 3.10. Leidenprijs 2040 m. 1. Marupa du Bois (M. Vergay) 2.52.2 1.24.4, 2 Nancy Baker, 3. Marisca Hanover. (Niet gestart 5 (Louise Espor P) en 7 (Liedavid). Winn 3.10 pl 1.40 1.70 3.00 kopp 3.40 trio 69.30 Voorburgprijs 2120 m: 1 Never Worry (J. van Dooyeweerd) 3.00.6 1.24.4,2. Marc D, 3. Oostster G. Winn 2.10 pl 1.90 2.00 kopp 5.70. Jane Shotprijs 2100 m (ren): 1. Jolly Jinks Rose (R Wetemans) 20.6, 2. Bartho, 3. Maxim. 2. Winn 22.70 pl 3.90 2.30 2.10 kopp 39.70 trio 404. Rijswijkprijs 1600 m: 1. Maarten D'(J. van Doyeweerd) 2.13.1 1.23.2, 2. Ken Williams, 3. Luitenant Dixy. Winn 2.70 pl 1.60 1.50 kopp 4.90. Leidschendamprijs 2520 m: 1. Manfred (L. Schoonhoven) 3.37.2 1.26.2, 2. Kairolo D, 3. Liberto. Winn 5.80 pl 3.50 2.60 3.80 kopp 99.00 trio 976.70. High Runprijs 2150 ra (ren): 1 Fieldmaster (H. van der Kraats) 2.22.5, 2. Midnight Millie, 3. B Duce. Winn 4.50 pl 2.30 1.20 kopp 3.80. Voorschotenprijs 2040 m: 1. Javillo du Pois (J. Hoejenbos) 2.48.9 1.22.8. 2. Laetitia, 3. Miltiades J. (Niet gestart: Lepelaar). Winn 33.50 pl 6.10 2.60 2.70 kopp 121.30 trio 1608.00. Katwijkprijs 2120 m: 1. Larens Roem (Mej. E. Bontenbal) 2.54.5 1.23.1, 2. Lento H, 3. Gerardus O. Winn 5.40 pl 1.60 2.00 kopp 6.00. Totalisatoromzet 287.575,-. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De kans is groot dat Jan Alma binnenkort wordt benoemd tot bondscoach van het Nederlands dames handbalteam. Morgen vindt een gesprek plaats tussen het dage lijks bestuur van het handbal- verbond en Alma, die nu nog coach is van de Haagse lands kampioen Idem Hellas, waarbij beide partijen tot een akkoord hopen te komen. Alma sou op volger worden van George var Noessel, die tijdelijk bonds coach is sinds het overlijdei van Heinz Henneberg. Jan de Ruitei naar Huisser (Van onze sportredactie) HUISSEN Nadat damvereni ging Lent Harm Wiersma heefi aangetrokken om de traininger te verzorgen en de ereklasseclut in de competitie aan flink wa punten te helpen, heeft concur rent Huissen beroepsdammei Jan de Ruiter uit Deventer eer contract (2500 gulden) aangebo den. Deze week vinden tussei Huissen en Jan de Ruiter d< afrondende besprekinger plaats. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ton van Olphei (23) heeft zijn handbalcarrièr moeten afsluiten. De speler vai het Haagse Duyvestein Hermes die achtmaal voor het Neder landse team uitkwam, heeft eei meniscusblessure die niet opera tief kan worden verholpen. 0| advies van de Utrechtse specia list Strikwerda heeft Van Olp hen besloten geen risico te nc men en een streep te zettei onder zijn handbalactiviteiten. Jan Lubbers contracten die aanzienlijk hoger lagen dan wat we nu ontvangen. Maar die titel is voor ons beiden erg belangrijk. En omdat ik prof ben, zal ik er alles voor geven. Ze zeggen wel eens dat ik veel te lang amateur ben gebleven. Ik heb er geen spijt van. Het was een fijne tijd. Op den duur had ik geen tegenstan ders meer en dat is de reden dat ik maar prof ben geworden". Lijden Hennie Thoonen, technisch on getwijfeld minder begaafd dan Jan Lubbers, heeft zich afge beuld in de training voor dit twaalf ronden durende als het zo lang wordt gevecht. „Elke morgen om zes uur trek ik zware militaire schoenen aan, twee trainingspakken en daar over een plastic pak en dan loop ik zo'n negen kilometer, 's Avonds train ik in de school. Dan doe ik al vier maanden. Ik uil die titel". Hennie Thoonen, prof met nos talgische herinneringen aan zijn amateurtijd. „Toen heb ik nooit wat gehad maar als prof heb ik in die paar partijen al heel wat moeten lijden. Driemaal mijn neus gebroken en oogblessures opgelopen." Jein Lubbers, elke partij pakkend die hem wordt aangeboden en eind vorig jaar oktober ruet in de ring geweest: „Ik wil die titel hebben. Het zou mijn eerste zijn als prof. Mis schien ben ik in die tijd wat van mijn ringroutine kwijt geraakt. Ik zie wel. En omdat ik met Pasen op twee plaatsen in Rot terdam op de kermis sta, zou het aardig zijn als de mensen de rueuwe kampioen meteen kon den komen bekijken. Dan wil ik niet als verliezer in mijn schiet tent staan". Het wordt in elk geval een duel tussen de technisch betere Jan Lubbers en de „sterke vechter" Hennie Thoonen. Het is de hoofdpartij van een programma met deze drie andere profpartij en: Rudie Koopmans tegen de Brit Angus, zwaargewicht Adrie Huusen tegen Guus Bleus zwaargewicht Bert Nikkel er Kuyper tegen de Duiters Uwe Meinecke. HERMAN VAN BERGEM SCHIEDAM De enige over eenkomst tussen de zwaarge wichten Jan Lubbers en Hennie Thoonen, die maandag 12 april in de Margriethal te Schiedam om de vacante Nederlandse ti tel boksen, is hun leeftijd: alle twee tweeëndertig jaar. Voor het overige een verschil tussen dag en nacht. Hennie Thoonen: Brabander, negen partijen als prof waarvan zes gewonnen en drie verloren, I met weemoed terugdenkend aan zijn amateurtijd, straatmaker- zonder-werk omdat geen baas hem wil hebben vanwege zijn 1 boksactiviteiten waardoor hij te vaak moet verzuimen, bereid zelfs zonder gage te boksen voor de vaderlandse zwaargewichtti- tel, tweede seriebokser die met speciale toestemming van de Nederlandse Boks Bond tegen eerste serieman Jan Lubbers mag uitkomen. IJan Lubbers: gelouterd prof met ongeveer veertig partijen waarvan negen verloren, Am- sterdammer die zijn tenten I heeft opgeslagen in Weert, sinds jaar en dag gerenommeerd ex ploitant van kermisvermakelijk heden, elf jaar profbokser en II wel dagelijks rekening houdend i met gages. Deze twee totaal verschillende naturen hebben het grootste be lang bij het veroveren van de zwaargewichttitel. Manager Henk Ruhling heeft al contrac ten klaar liggen voor een partij elkaar boksen" elkaar ont moetten voor de Nederlandse amateurtitel. Nog nooit In de nadagen van zijn carrière die vijf jaar amateurboksen en elf jaar als prof omvat, doet hij een gooi naar de grote contrac ten die in de safe van Ruhling liggen. „Ik heb in 1966 al bij de boksbond een verzoek om een titelgevecht ingediend. Daarna nog verscheidene malen maar het kwam er nooit van". Jan Lubbers, wel ooit in een Euro pees titelgevecht gewikkeld, bokste nog nooit voor een Ne derlandse titel. Destijds voelde Bas van Duivenbode er niets voor en toen dat wel het geval was, wilde Jan Lubbers niet om dat hij vlak voor zijn Europees titelduel stond. Het aantal zwaargewichten was nihil, op broer Rudi na, en zo moest hij wachten tot Hennie Thoonen ver genoeg was om als tegen stander te kunnen fungeren. Dat Thoonen, drie partijen verloren in het buitenland, ging nooit k.o. Thoonen: „Ik boks maandag om kampioen te wor den, niet voor het geld. Ik vind het een eer, al klinkt dat zwaar, kampioen te zijn en eventueel eens voor de Europese titel te mogen uitkomen. Dat is iets om later op terug te kijken. We hadden alle twee, Jan en ik, Hennie Thoonen in Zuid-Afrika, op 1 mei, waar de profbokssport een ongeken de hausse beleeeft. Hennie Thoonen, sinds vorig jaar dertien kilo afgetraind en nog in het bezit van het niet weg te cijferen gewicht van 97 kilo: „Ik zal voor maandag nog wat meer op krachten moeten ko men. Iets zwaarder worden ook want met 99 kilo voel ik me het sterkst. Ik vraag me wel af waarom Rudi Lubbers zijn titel prijs heeft gegeven. Een duel met hem acht ik interessanter, ook voor mijn naam in het bui tenland. Nu grijpt hij wel de vette contracten buitenslands en kunnen wij om de kruimels bok sen". Rudi Lubbers had na zijn verloren duel om de Europese titel tegen de Italiaan Adinolfi geen interesse meer in zijn titel. Tot dan toe had hij stuivertje gewisseld met broer Jan. Als Rudi in het halfzwaar bokste, week Jan uit naar het zwaarge wicht, en omgekeerd. Voor Rudi Lubbers niet bezwaarlijk omdat hij beide gewichten kan maken. Voor Jan een handicap, die hij het sterkst voelde in zijn Euro pees titelgevecht tegen Chris Finnegan toen hij voor het half- zwaargewicht zo moest aftrai nen dat de ribben door zijn vel staken. Nu nog denkt Jan Lub bers, zonder wrok overigens te genover zijn broer, terug aan zijn amateurtijd toen de gebroe ders voor de eerste en laatste keer „we willen niet tegen Adri Zwaanswijk

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17