Rus spoorloos in ons land verdwenen jcen schadevergoeding in zaak Mia Versluis fieidoeSouAont Sadat moet voor wapens terecht bij Italianen de postgiro HOEA MEESTER IN HET OVERLEVEN i^dA wil jgere lonen nel aftoppen ïRUST IN STAALSECTOR JNMOND SYRISCHE BLOKKADE LEIDT IN LIBANON TOT WAPENTEKORT EZIN NA VOLGENS JONGSTE ONDERZOEK A.NSLAG ERBRAND Meeste huwelijken langer kinderloos da's makkelijk, ook in Italië Nieuwe premier van China MDERDAG 8 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13- LMELO (ANP) De rechtbank in melo heeft gisteren de eis van de der van Mia Versluis tegen het ischedese ziekenhuis Ziekenzorg en weduwe van haar narcotiseur af wezen. De heer Versluis uit Ede d van beiden 442.789 gevorderd, de schade die hij meende te hebben geleden doordat hij door de ziekte en dood van zijn dochter invalide zou zijn geworden. Hij werd veroordeeld in de proceskosten, ruim 15 duizend gulden. De zaak Mia Versluis begon in 1966 gerechtelijk onderzoek werd de r toen zij na een kleine operatie aan tiseur veroordeeld tot een boete van sluis. Ook zag men geen oorzakelijk haar voeten niet meer ontwaakte. Zij duizend gulden opgelegd wegens een verband tussen de narcose-affaire en overleed in november '71 op 26-jarige handeling die het vertrouwen in de de ineenstorting van de heer Versluis, leeftijd. Haar vader schreef in '71 het geneeskunde ondermijnde. ,.Hoe zeer de rechtbank ook met het boek Mia Versluis, het dossier van een De Almelose rechtbank meende dat de lot van de heer Versluis begaan is, zijn medisch drama. Na een medisch en handelingen van de arts niet onrecht- eis kan niet worden toegerekend", al- matig waren tegenover de heer Ver- dus luidde het vonnis. HAAG (ANP) De PvdA-fractie in de de Kamer meent, dat de ministers De Gaay van Binnenlandse Zaken en Boersma iociale Zaken op korte termijn maatregelen tn nemen, zodat zowel bij de overheid als et bedrijfsleven op korte termijn de hoge Asen simultaan verplicht afgetopt worden. Stopping is noodzakelijk in het kader van .ilgemeen inkomensbeleid, aldus de fractie PvdA. van de PvdA-fractie komt voor bij de jtelijke opmerkingen, die gemaakt zijn over •geringsvoorstel de begroting - 1975 van het ■tement van Binnenlandse Zaken te wijzigi- Op deze begroting moet alsnog een bedrag 500 miljoen opgevoerd worden voor de post voor het gehele rijksoverheidsperso- Gebleken is namelijk dat de procentuele perhoging (op grond van het trendbeleid) te yerd geraamd. ns het eerste-kamerdebat over het beleid van ter De Gaay Fortman van Binnenlandse Za- (deelde deze bewindsman mee, dat met de ales van overheidspersoneel overlegd wordt het wegnemen van onzuivere elementen bij endbeleid. Overigens vond de minister, dat erheidspersoneel niet voorop moet lopen als at om matiging van de groei van de inko- (Van een onzer verslaggevers) HAAG De werkgelegenheid van 3000 ïemers in vier middelgrote metaalbedrijven Rijnmondgebied is in gevaar. De bedrijven in een brief aan de vaste kamercommissie Economische Zaken dat plannen van de ng de bedrijven kunnen uitschakelen. Bo en zeggen zij „ernstig geschokt te zijn" over ,nier waarop de regering steun verleent aan zeer grote ondernemingen. „Deze onderne- n gebruiken die steun onder meer om bene- e kostprijs opdrachten te krijgen," aldus de er bedrijven doelen met hun laatste opmer- op het Nederhorstconcern. Minister Boersma Sociale Zaken deelde de vaste kamercommis- voor Sociale en Economische Zaken gisteren t dat dinsdag verder gesproken gaat worden eventuele overname van de staalsector van edrijf. Vandaag komt de Nederhorst-zaak in weede Kamer aan de orde, waarbij met name oken gaat worden over de rol van minister >ers (Economische Zaken), die aandeelhouder n Hollandia b.v., een van de gegadigden voor ïame van het bedrijf. Botsing met Liz Een danspartijtje in Washington heeft gisteren tot een klein incidentje rond Liz Taylor geleid. Tijdens een „Hustle" van Liz met de Amerikaan se senator Edward Brooke (boven) kwam Liz in botsing met de Iraanse ambassadeur Adeshir Zahedi, waarbij een oorring met diamanten en smaragden over de vloer verder danste. De ambassadeur maakte zijn treffen met Liz per soonlijk goed. Het feestje had in zijn ambassade plaats. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Russische veearts Konstantin Roussini, die politiek asiel geniet in Nederland, is sinds dinsdagavond spoorloos verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid verblijft hij momenteel in de Russische ambassade aan de Haagse An dries Bickerweg. Het is niet bekend of de Rus uit eigen beweging naar de ambassade is gegaan. Het mi nisterie van Justitie sluit niet uit, dat de 46-jarige man door het Sovjet-ambassadepersoneel is ge dwongen. De Rus Konstatin Roussini dook 24 december van het vorige jaar in Friesland onder na vijf maanden in Nederland te hebben gewerkt als veearts. Op 4 februari vroeg hij politiek asiel aan. Het ministe rie van Justitie bracht hem onder in het Haagse pension .„De Zeezwaluw", op 1 april verhuisde hij naar pension, „Parkzicht" aan de Scheveningse Nieuwe Parklaan. Pensionhoudster L. de Goede- Goos: „Hij was een vriendelijke man, die druk bezig was om Nederlands te leren. Zondagavond ben ik nog met hem uit geweest. Maandagavond bezocht hij een kennis van het arbeidsbureau. Dinsdagmorgen verdween hij naar zijn zeggen, om een koptelefoon te kopen. Hij keerde niet meer terug". Volgens de pensionhoudster had de man regelmatig last van depressieve buien. Hij was vooral ongerust over het lot van zijn gezinsleden die in de Sovjet-Unie achtergebleven waren. Dins dagavond werd het Scheveningse pension bezocht door enkele leden van de Russische ambassade die zijn bezittingen kwamen ophalen en het reste rende pensiongeld betaalden. Het minister van Justitie heeft laten weten, dat als de man ontvoerd zou zijn hij dezelfde bescher ming geniet als elke andere Nederlander. Voorlo pig neemt men nog aan, dat de veearts uit eigen beweging heeft besloten naar zijn moederland terug te keren. „Uiteraard zal de Nederlandse regering hem daarbij geen strobreed in de weg leggen, mits blijkt dat hij deze beslissing in vrij heid heeft genomen. Om tot die overtuiging te komen is het noodzakelijk dat een vertegenwoordi ger van de regering met de heer Roussini spreekt", aldus een woordvoerder van Justitie. Woordvoerders van de Russische ambassade wei gerden vanmorgen commentaar te geven. Op de vraag of de heer Roussini in het gebouw verbleef werd geantwoord: „Wij weten het niet". Na een eventuele terugkeer van de heer Roussini naar de Sovjet-Unie zal hij waarschijnlijk vervolgd wor den. Veroordelingen tot jaren lange straf zijn in soortgelijke gevallen niet ongebruikelijk. Op het scherp van de snede VAKCENTRALES en werkgevers houden ons sinds giste ren een spiegel voor, waarin wij niet alleen onszelf, maar ons gehele land kunnen aanschouwen. Maar dan wel zo, dat er nauwelijks sprake is van de schone prinses, die de Nederlandse maagd lange tijd is geweest. De spiegel van de sociale partners leert ons, dat we dit jaar nauwelijks op iets extra's moeten rekenen, dat we het weliswaar nog steeds niet arm hebben behoudens enkele zeer kwetsbare groepen maar dat we toch veel meer op de kleintjes moeten gaan letten. Daarbij wordt de regering spiegelsge- wijze voorgehouden, dat het haar eerste taak is vooral op de groten te letten. Dat wil zeggen de grote belangen, die verbonden zijn aan de werkgelegenheid, de sociale zeker heid en ook onze economische naam in het buitenland. VAN DE VAKCENTRALES valt te prijzen, dat zij nu ook bij hun leden te rade gaan óver wat er precies moet gebeuren. Moeten we wel of geen loonsverbetering hebben? Moeten we wel of niet een volledige of gedeeltelijke prijs compensatie per 1 juli ontvangen? En moeten we ja of nee met wijze woorden en verstandige maatregelen ervoor zorgen, dat Nederland in ieder geval op zo breed mogelijk terrein aan het werk kan blijven? Daarom gaat het bij de sociale partners. HET VERSCHIL in benadering van de problemen door de vakcentrales en door de werkgevers ligt uiteraard voor de hand. De vakbeweging is er nu eenmaal voor het welzijn van de werknemer, de werkgeversorganisaties dienen zeker de belangen van de ondernemingen in het oog te houden voor wat de kansen, de mogelijkheden, de concurrentieposi tie in binnen en buitenland betreft. Wanneer men tenminste ervan wil uitgaan, dat het particulier initiatief in onze samenleving nog steeds een duidelijke sociaal-economische functie heeft. DAARMEE WIL niet gezegd zijn, dat het allemaal pais en vree is tussen de sociale partners. Nog bij lange na niet. Maar de vakbeweging is thans toch wel zover om te durven erkennen, dat er van de andere sociale partner voorlopig weinig te halen is. Daarom zoekt zij het nu bij de regering, die beloofd heeft het totale inkomensbeleid op de helling te zetten. Kom daar nu maar eens mee, nu wij zuiniger aan moeten, aldus de vakbeweging. Van haar kant zeer terecht, omdat de regering immers voortdurend gehamerd heeft op nieuwe beleidslijnen voor de inkomens. Daarmee heeft zij de vakbeweging per slot van zaken aan haar zijde gekregen, toen per 1 januari jongstleden de loonmatiging doorgevoerd diende te worden. De regering kan het natuur lijk niet bij beloften alleen laten op straffe van het verlies van vertrouwen bij de vakbeweging. BEIROET (TJPI/AFP) Syrië heeft in alle rust de toegang over zee naar Libanon geblokkeerd, om te voorkomen dat de linksen worden bevoorraad die zich tegen een regeling van de burgeroor log verzetten, zo is van politici in Beiroet vernomen. Ondanks enkele positieve resultaten op politiek vlak blijkt deze blokkade nog de voornaamste oorzaak te zijn voor het voortduren van het gespannen bestand. De blokkade heeft al geleid tot acuut tekort aan brood in het westen van Beiroet, dat in handen is van de mohammedanen, en een soortgelijk tekort aan brandstof in het oostelijke deel, dat overwegend christelijk is. De linkse groepen zijn tegen Syrische inmenging en de VS heeft daar openlijk tegen gewaarschuwd. Maar Kissinger zei gisteren in Washington dat de VS niet van plan zijn troepen naar Libaon te zenden, wanneer Syrië tot militaire inmenging in dat land zou overgaan, de enige taak van de zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee zal het evacueren van Amerikaanse onderdanen uit Libanon zijn. zei hij. EAST (Reuter) In Noord- md zijn dinsdagnacht vier bij twee afzonderlijke :uraanslagen om het leven men. In het plaatsje Dro- e, 30 kilometer ten zuiden Belfast, verbrandde een ge lman, vrouw en dochter) in huis dat door terroristen een brandbom in lichter- was gezet. et graafschap Armagh werd vrouwelijke soldaat van het verdedigingsregiment R) uit een hinderlaag dood- hoten. In Britse legerkrin- ziet men de twee aanslagen bewijs voor de stelling dat IRA bezig is de terreur van hoofdstad Belfast meer en !r te verplaatsen naar het teland. UTRECHT (ANP) Het krijgen van het eerste kind wordt steeds meer uitgesteld. Van de echt paren, die in 1958 trouw den, kreeg ruim de helft binnen een jaar het eerste kind, maar voor de in 1973 gesloten huwelijken gold dit nog maar voor één op de vijf echtparen. Het zogenaamde „ver traagde patroon van de gezinsopbouw lijkt vrij algemeen te worden", al dus de conclusie uit een onderzoek, dat vorig jaar gehouden is door het de mografisch en sociolo gisch instituut van de Ut rechtse universiteit. De voorkeur voor het uit stellen van het eerste kind wordt aldus het opder- zoek nog versterkt, omdat steeds meer vrouwen na het huwelijk nog een be paalde tijd buitenshuis willen blijven werken. Het percentage kinderloze huwelijken is voor alle huwelijksjaren het hoogst bij vrouwen met een uni versitaire of een hogere beroepsopleiding en bij werkende vrouwen. In hoeverre het uitstel van het krijgen van kinderen zal leiden tot afstel en daarmee tot een keuze voor vrijwillige kinder loosheid moet nog worden onderzocht, aldus de on derzoekers. Duidelijk is wel dat het zogenaamde grote gezin met vier of vijf kinderen sterk aan het teruglopen 'is. Het hangt weliswaar nog enigszins af van be paalde sociale categorieën maar de gegevens wijzen sterk naar het teruglopen van het kindertal in de meeste bevolkingsgroe pen. „Het grote gezin zal sterk in betekenis afne- men.Van de in 1973 ge trouwde vrouwen wil slechts negen procent een gezin met vier of meer kinderen", aldus het rap port. Weeroverzicht DAT KRIJGT MEN nu eenmaal, wanneer men alles op een kaart zet: de kaart van de vakbeweging. Maar ook het sociaal-economisch en politiek kaartspel bevat meer troe ven, dan deze ene kaart. Nu de kansen echter zo moeilijk liggen wordt het eerder een pokerspel, wie de zwarte Piet I in handen gespeeld krijgt. Een spel op het scherp van de snede, want de verliezer betaalt in dit geval een zware tol. geen kernland TEL AVIV (Reuter) Premier Rabin van Israël heeft gezegd dat Israël geen kernmogend- heid is en dat het voor de af zienbare toekomst op conven tionele wapens zal blijven ver trouwen. De premier zei dit gisteren op een openbare bijeenkomst in antwoord op een vraag naar aanleiding van buitenlandse persberichten dat Israël over een aantal kernbommen be schikt. MRCA volgt in Duitsland Starfighter op BONN (Reuter) Het West- duitse kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring verleend aan het ih de produktie brengen van het Brits-Italiaanse MRCA- gevechtsvliegtuig als opvolger van de Starfighter. Regeringswoordvoerder Armin Grünewald zei tegen verslagge vers dat zijn land begint met 322 toestellen voor een gezamenlijke waarde van 15,5 miljard mark. Ook de Britse regering heeft de serie-produktie van het toestel goedgekeurd. Alleen Italië laat nog op zich wachten. Zoals be kend hebben Nederland, België, Denemarken en Noorwegen voor de F-16 gekozen. De Bilt Een krachtig hoge- druk gebied boven het midden van de oceaan krijgt een uitlo per via Ierland en Engeland naar onze omgeving. Tussen Groenland en Noorwegen hand haaft zich een langgerekt gebied met lage barometerstanden. Frontale storingen van deze la gedrukgebieden trekken over Schotland en de Noordzee naar onze omgeving. Door het nader bij komen van de rug van hoge- luchtdruk nemen de fronten bij ons in activiteit af, ze zullen ons morgen wolkenvelden brengen maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Een storing, die vannacht van het noorden naar het zuiden over ons land trok, veroorzaakte plaatselijk regen of natte sneeuwbuien. Na het voorbijtrekken ervan kwamen er flinke opklaringen voor waardoor er in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst kon voorkomen. Vooruitzichten voor zaterdag: overwegend droog met enkele opklaringen en ongeveer norma le temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7; Min.temp: omstreeks 5 graden; Max.temp: omstreeks 11 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Amsterdam 1. bew. Vangen Z.-Limburg Aberdeen Berlijn"13 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki XL Xw. hagelbui Doodgeschoten Bewakers van het ministerie van justitie in Rome hebben woensdagavond een 25-jarige man doodgescho ten die had deelgenomen aan het gooien van benzinebommen naar het gebouw. Volgens de politie had het slachtoffer een geladen pistool op zak. rijwillige randweer ezorgd over orps-positie N HAAG (ANP) - De stieh- l_ Belangenbehartiging Vrij- ïge Brandweer in Nederland VB) is bezorgd over de plan- i van de regering het com- ndo over de lokale brand- irkorpsen in handen te geven 1 de provinciale besturen, irmee wordt de burgemeester zeggenschap over de lokale indweren uit handen geno- n, aldus de stichting in een ief aan alle colleges van B en en brandweercommandanten. eindverantwoordelijkheid >et volgens de SBVB blijven gen bij de burgemeesters en ?t worden overgedragen aan nbekende functionarissen". (Van onze correspondent) ROME Als de Egyptische president Sadat op rondreis door Europa ergens zijn wa- penhonger kan stillen, dan is het in het Italië, het land waar hij drie dagen heeft vertoefd. Vandaag heeft hij deze etappe van zijn reis afgesloten met een audiëntie bij paus Paulus VI. Volgens Zweedse statistieken staan de Italianen vijfde op de lijst van wapenexporterende landen in de wereld. Vooral de laatste jaren heeft de Italiaanse wapenindustrie een gouden tijd beleefd. Sadat heeft onlangs met de Rus sen gekapt, maar dat betekent niet automatisch dat hij „dus" bij de Amerikanen terecht kan. De Duitsers wezen Sadats ver zoek om wapens vriendelijk van de hand en ook de Fransen zijn niet zo erg happig op recht streekse leveranties aan Cairo. In Rome moet Sadat meer geluk hebben, of al hebben gehad. Gisteren" heeft de Egyptische president met diverse kopstuk ken uit de wereld van de Ita liaanse industrie gesproken, maar het blijft voorlopig nog duister of er over direkte wa penleveranties een overeenstem ming is bereikt. De Italianen zijn veel minder aan Israël „verplicht" dan de meeste andere Westeuropese landen. Italië heeft bovendien in de loop der jaren warme vriend schappen gesloten in de Arabi sche wereld en het land past met redelijk succes de ruilhan del met de olieproducerenden landen toe: Italië levert wapens en krijgt er olie voor terug. ADVERTENTIE IEDER ITALIAANS POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAART50.000URE 6 gevluchte Spanjaarden in vrijheid ADrid (AP) In Spanje in de buurt van de Franse grens Noordspaanse district Burguete. stp v 6 £®s'eren aangehouden. De speurtocht naar de zes overi- n «r politieke gevan-, Jose Ignacio Iturbe Totorica, lid ge voortvluchtigen wórdt met aie maandag uit de Sego- van de Baskische verzetsorgani- honden, helikopters en jeeps •gevangenis zijn ontvlucht, satie ETA, werd opgepakt in het - voortgezet. Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoeft dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u er I langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de I betaalkaart. Kijk efcïis naar. PEKING (RTR/AFP) - Hoea Kwo-feng, die giste ren werd benoemd tot premier van China en eerste vice-voorzitter van de communistische par tij, en daarmee tot tweede man in de Chinese hiërarchie na voorzitter Mao, heeft een opmerke lijk snelle carrière achter de rug. Het vrij onbekende politieke verleden van Hoea ligt in de provincie Hoenan, waar ook Mao Tse- toeng uit afkomstig is. Zijn snelle opkomst uit de provincie naar het centrum van de macht in Peking, houdt nauw verband met de dood van twee prominente figuren: Lin Piao en Tsjoe En- Lai. Aangenomen wordt dat Hoea in 1920 geboren is in de provincie Sjansi, vanwaar hij later verhuisde naar Hoenan. Het is niet bekend of hij getrouwd is en kinderen heeft. Tijdens de graantekorten in 1959 kreeg hij de leiding van de voedseldistributie in Hoenan, enkele jaren later werd hij als land bouwdeskundige afgevaardigd naar het Volkscon gres in Peking. In de roerige jaren van de culturele revolutie steeg zijn ster, al bleef hij voor kritiek van de radicale Rode Gardisten niet gespaard. Hij overleefde die periode vrijwel zonder kleerscheu ren, werd benoemd in het centrale partijcomité, tot eerste secretaris van Hoenan en na de val van Lin Piao secretaris van de commissie die een onderzoek naar Lin Piao's samenzwering instelde. Daardoor kreeg hij zijn eerste ervaring in veilig- heidswerk. In 1973 werd hij gekozen in het Politburo, en vorig jaar werd hij benoemd tot vice-premier en minis ter van veiligheid. Na de dood van Tsjoe werd hij in plaats van Teng waarnemend premier van China. China's nieuwe tweede man: Hoea Kwo-feng. Buitenlandse bezoekers hebben een aangename indruk van Hoea. Hij wordt hartelijk en open van geest genoemd, en uitstekend op de hoogte van de internationale problemen, een handig en niet al te doctrinair politicus. Evenals zijn eminente voorganger Tsjoe heeft hij zich bekwaam getoond in het sluiten van compromissen en in de kunst van het overleven. „Als hij een ijzeren vuist heeft, dan verbergt hij die in een fluwelen handschoen," aldus een diplomaat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13