ols wijst voorstel emeken van de hand ficidocSomont Koopkracht moet gehandhaafd blij ven Scherper sancties tegen Rhodesië WEINIG BIJVAL VOOR POSTBANK reen fusie drankproducenten Meeste ontsnapte Spanjaarden gepakt VAKCENTRALES BLIJVEN BIJ EIS: Plein in Peking afgesloten voor demonstranten Ontwikkelingsbeleid mag niet uitgehold WOENSDAG 7 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 NEW YORK (UPI) De Veiligheidsraad heeft gisteren unaniem besloten de economische sancties tegen het blanke minderheidsbewind in Rhodesië uit te breiden. De raad verzocht alle lidstaten van de Verenigde Naties een verbod op te leggen op het verzekeren van Rhodesische goederen en het sluiten van franchise-contracten met Rhodesische ondernemingen. Het besluit van de raad houdt in dat alle lidstaten van de Verenigde Naties wordt gevraagd ondernemingen en individuen te verbieden verzekeringen af te sluiten voor exportgoederen naar en importgoederen van Rhodesië die reeds onder embargo staan, verder zullen de lidstaten het hun bedrijven ook moeten verbieden contracten af te sluiten, waarbij het Rhodesische ondernemingen wordt toegestaan handelsnamen te gebruiken. De resolutie was tevoren in privé-beraadslagingen opgesteld. De huidige situatie in Rhodesië wordt erin omschreven als „een bedreiging voor de internationale- vrede en veiligheid". Tot de goederen die tot nu toe in Rhoedesië werden ingevoerd via Zuid-Afrika en Mozambique behoren Japanse en Westduitse personen- en vrachtauto's. De Verenigde Staten hebben de economische sancties steeds genegeerd door Rhodesisch chroom in te voeren. Amerika is nu mede-opsteller van de resolutie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Confessionelen en li beralen in de Tweede Kamer wijzen een Staatspostbank af. Een te uitge breid dienstenpakket kan de eigenlij ke dienstverlening van de PTT in gevaar brengen, vinden zij. Minister Duisenberg (Financiën) drong er gisteren bij de Kamer op aan zich te onthouden van een oordeel over de postbank, totdat hij een voor stel hierover aan het parlement zal aanbieden. Het voorstel wordt binnen enkele weken verwacht. De kwestie van de postbank kwam ter sprake bij de behandeling van het wetsontwerp, om de Rijkspostspaar bank en de Postcheque- en girodienst de mogelijkheid te bieden om evenals particuliere banken persoonlijke le ningen te verstrekken. Dit voorstel zal wel een meerderheid in de Kamer krijgen. Volgens minister Duisenberg ondervinden zowel de R.P.S. als de P.C.G.D. bij het beta- lings- en spaarverkeer in toenemende mate concurrentie van de particuliere bank. De bewindsman sprak geruchten te gen over een mogelijke fusie tussen een eventuele postbank en de Neder landse Credietbank. Het enige dat we in overweging hebben is een postbank, aldus de minister. Van een onzer verslaggevers) "HSTERDAM De Raad van ;stuur van Bols heeft het ver- :oek van Heineken om tot een usie te komen, afgewezen, maar Jieeft zich wel bereid verklaard iventueel op bepaalde gebieden nenwerking met Heineken in -Overweging te willen nemen. Op de Amsterdamse effectenbeurs deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde over een overname van Bols, waarbij verschillende namen van gegadigden vie len. De koers van de aandelen van Bols steeg zeer scherp. Hierop zag de Raad van Bsstuur van Heineken zich genood zaakt een verklaring uit te geven. Er werd in gezegd, dat Heineken Bols heeft benaderd voor een gesprek over een vol ledige samenwerking waarbij Heineken denkt aan een bod op de aandelen Bols in contanten met de recente beurskoers als maatstaf. De directie en Raad van Bestuur van Bols zeggen in hun verklaring dat zij pas een paar dagen geleden door Heineken zijn benaderd. Het voorstel tot overname hebben zij echter afgewezen, omdat zij een dergelijke overname niet in het be lang achten van bedrijf en personeel. Beide bedrijven zijn gezond, ook al zagen zij hun omzet vorige jaar met 10 procent) afnemen. Heineken haalde in het vorig] boekjaar een omzet van 1,8 miljard gul den; bij Bols bedroeg die 515 miljoen. Wanneer de samenwerking was doorge gaan, zou een van de grootste drankgi ganten zijn ontstaan. Samen zouden zij driekwart van de produktie in Nederland in handen krijgen. Jiemeyer "wint geding ;egen Staat ïRONINGEN (ANP) Ta- jaksfabrikant Niemeyer uit ,ziefironingen mag zijn stippenre- jlame op pakjes sigaretten en Ie kwalificatie 'nicotine-arm' p enkele van zijn produkten landhaven. Tot deze uitspraak [wam gisteren de Groningse echtbank tijdens een kort ge ling van de tabaksfabrikant te gen de commissie Meulblok en u^de Staat der Nederlanden. >er In het vonnis verplichtte de -Jrechtbank de staat op straffe van honderdduizend gulden per Overtreding alleen gebruik te van het rapport-Meul- sdblok als het vonnis is bijge voegd. De commissie Meulblok, door CRM, Sociale Zaken en Volksgezondheid ingesteld, had in het eindrapport geconclu dat de door Niemeyer voorlichting 'mis- RjHeidend' was. Niemeyer nam dat en spande het geding aan. -Vliegtuig met 43 passagiers gekaapt IANILLA (AP-AFP-UPI) - «Jrie gewapende mannen heb- len vanmorgen een verkeers- 'liegtuig van de Filippijnse chtvaartmij PAL met 73 pas- pers en zes bemanningsleden aapt en de gezagvoerder ge- ongen naar Manilla te vlie- het vliegveld van Manilla "d een passagier vrijgelaten, e drie hebben gedreigd geweld "fcgen de passagiers te gebrui- ten als niet zes politieke gevan gen worden vrijgelaten. Zij ei- ien voorts 300.000 dollar, voed- injel en water voor de passagiers zejn brandstof voor een vlucht "in oéestelijke richting" (Hongkong, reking of Bangkok). "Vissers leggen „Vangstbeperking ast zich neer I (ANP) De besturen van vissersverenigingen Visserij- elangen uit Urk, Samenwerk- X uit Den Helder en leden van vissersorganisatie uit Goe- hebben gisteren op een in ürk gehouden spoedvergade ring de met ingang van 1 april pXeldende contingenteringsrege ling voor tong en schol verwor- -pen. Deze regeling, waarbij ieder Schip afzonderlijk een maxima le hoeveelheid te vangen schol n tong voor 1976 heeft toegewe- i gekregen, noemden de vis organisaties een onrecht- irdige en onuitvoerbare ver- leling die tot gevolg zal hebben fat 80 procent van de Neder- j*ndse kottervloot niet meer pag uitvaren. De vissers die ingesloten zijn bij deze vereni- ingen zullen de hen toegewezen irgunning voor 1976 naast zich ~2rleggen. Nederlandse Vissersbond, waarbij o.a. de Scheveningse vissers zijn aangesloten, gaat ach zaterdag onder de vangst beperking beraden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiimiiiiiiiiiii Het is nog lang geen win ter, maar de modehuizen denken toch vooruit. Zoals bij deze gebreide creatie van de Parijse couturier Ch- loe. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII Alleen nog maar op een goudschaaltje DE TIJD, DAT DE AARDAPPEL voor Nederland voedsel nummer één was, ligt al ver achter ons. Het zal waarschijn lijk zelfs niet lang meer duren, of dezelfde aardappel zal op een goudschaaltje opgediend moeten worden als een kostbaar produkt van ons bijna verdwenen landbouwareaal. Zoals bijvoorbeeld de Amerikanen doen bij hun avondje barbecuen, wanneer zij de gepofte aardappel in glanzend zilverpapier opdienen naast de gebraden kip, die ons overi gens ook al lang niet meer zo maar de mond invliegt. Soms vraagt men zich af, in welke wereld we eigenlijk terechtge komen zijn. Nederland, eens het grootste aardappelland ter wereld, stuurt nu zijn schepen naar India notabene, om daar honderdduizenden tonnen vandaan te halen. ZOALS DATZELFDE NEDERLAND, eens een van de grote Jextiellanden ter wereld, nu zijn textiel uitbesteedt aan verre landen en het dan weer goedkoop binnenhaalt. Daarmee het laatste restantje eigen textielnijverheid naar het arbeidsbureau sturend. Maar Franse kaas en Franse wijnen kunnen we voor iedere prijs en naar ieders smaak volop krijgen; de Russische wodka stroomt bij wijze van spreken de drankwinkels uit, al of niet vergezeld van kaviaar. En vergeet daarbij dan niet één van die vele soorten wilde Havanna's op te steken die het Zuidameri kaans continent ons bij scheepsladingen vol kan aanbieden. DAT IS DE WERELD van deze tijd: hij draait, bewaakt door honderden satellieten, zijn rondjes dag en nacht door. En wanneer we nu in de Concorde stappen, zijn we over enkele uren in Amerika. De reis duurt even lang als een autotocht van de Zuidhollandse kust naar Utrecht in het spitsuur, wanneer het verkeersplein Ouderijn weer eens verstopt is. Maar onze echte onvervalste aardappel? Ho maar! Op een goudschaaltje wordt hij binnengebracht en dan nog maar mondjesmaat ervan proeven. Dan toch maar als alternatief de Belgische frites???? Weeroverzicht Honderden, leden van de Guardia Civil zijn in het Spaans-Franse grensgebied ingeschakeld om jacht te maken op de maandag uit de gevangenis van Segovia ontsnapte politieke gevangenen. De meeste gevangenen zijn inmiddels al weer opgespoord. Op de foto: een groep zwaar gewapende politiemannen bij de gevangenis van Segovia. MADRID (Reuter) Van de 29 politieke gevangenen die maandag uit de gevange nis van Segovia zijn ontsnapt, heeft de Spaanse politie er 22 weer gepakt, aldus de commandant van de civiele garde. Een ontsnapte werd in een vuurgevecht van zes uur bij de grens met Frankrijk doodgeschoten. Twee mannen die bij de ontsnapping hebben geholpen, zijn ook gearresteerd, evenals de vrouw die de vluchtauto be stuurde. Generaal Campano deelde aan de pers mee dat een eenheid van de Baskische guerrillagroep ETA uit Fran krijk was gekomen om de vluchtelingen te helpen. Zij was echter door de civiele garde teruggedreven. Op de vluchtelin gen waren twee pistolen, een automati sche pistool en 250.000 peseta 10.000) gevonden. Men vermoedt dat de vluchte lingen in de bossen bij de grens met Frankrijk de weg zijn kwijtgeraakt. Er hing een dichte nevel. In de Franse grensplaats Hendaye wor den sinds zondag twee Spaanse politie agenten vermist, zo is dinsdag bevestigd door de Franse autoriteiten. Volgens niet- officiële zegslieden in Frankrijk zijn ze mogelijk ontvoerd door Spaanse Basken. In deze streek wonen veel mensen uit Spaans Baskenland. Het tweetal ging zondag in Hendaye naar de bioscoop. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM/UTRECHT De drie vakcentrales NKV, NVV en CNV handhaven hun mening, dat de koopkracht van werknemers met een inkomen van rond 25.000 gulden in 1976 gehandhaafd moet blijven. Wie meer verdient mag er wat op achteruitgaan, wie er in inkomen onder zit moet in koopkracht wat stijgen. De consequentie van dit standpunt is, dat er op 1 juli een prijscom pensatie van 3.5 4 pet zou moeten komen. Daardoor zou de loonkostenstijging over heel 1976 aanzienlijk stijgen boven wat de regering als aanvaardbaar heeft aangeduid. De vakcentrales zoeken nu in overleg met de leden naar wegen om zowel het één als het ander te bereiken. Het lijkt erop, dat dit beraad zal kunnen uitmonden in een loonstijging van 2 pet. per 1 juli plus een verlaging van de sociale premie dan wel een dergelijke loonstij ging met een „afrekening" aan het einde van het jaar. Aangezien de samenwerking tussen de drie vakcentrales heeft opgehouden te bestaan, hebben de Federatie van de Ne derlandse Vakbeweging (NW en NKV) en het CNV gisteren afzonderlijk discussienota's ge publiceerd, die met de achter ban zullen worden gesproken. Met name zullen de georgani seerde werknemers zich nu moeten uitspreken over de vraag, of zij bereid zijn een offer in de inkomenssfeer te brengen ten gerieve van collec tieve voorzieningen. In de dis cussienota's wordt dan ook nog niet exact aangegeven, welk be leid de centrales zich voorstellen te voeren in het komende ge sprek met overheid en werkge vers over het loonbeleid in de tweede helft van dit jaar als de loonbevriezing van de eerste helft ten einde is. De FNV, die het vaagst is over de komende eisen, vraagt de leden of men erop staat, dat er een loonronde van 4 pet. komt, dan wel of men met handha ving van het verlangen tot hand having van de koopkracht bereid is om het komende half jaar de pas wat in te houden. Strikte handhaving van de oude eis, zal, zo wordt gewaar schuwd, leiden tot een conflict met de werkgevers en ook met de regering, die de loonsomstij ging wil beperken tot maximaal 9 pet., terwijl een prijscompen satie van 4 pet. die loonsomstij ging voor heel 1976 zou brengen in de buurt van 11 procent. Het bestuur van de FNV wil de oorspronkelijke eis dan ook wel in zoverre bijstellen, dat er op 1 juli een tussentijdse aanpas sing van de lonen plaats vindt, die gelet op de overige in houd van de nota zou neerko men op circa 2 pet. Dit zou dan geen echte prijscompensatie zijn. Aan het eind van 1976 zou die prijscompensatie gerekend over een vol jaar, er moeten komen na aftrek van het „voor schot" per 1 juli. Ook om nog een zekere koopkrachtverbete ring voor de laagstbetaalden te bereiken zou de nog nader vast te stellen loonsverhoging van midden 1976 kunnen worden toegekend in de vorm van een vast bedrag voor iedereen. Al dus blijft men zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke eisen en wordt toch een bijdrage gele verd aan de zozeer gewenste ombuiging van de prijsspiraal, zo stelt de FNV. Zou de rege ring sociale premies of belastin gen willen verlagen om aldus de koopkracht te helpen handha ven dan valt daarover met de FNV te praten, mits daardoor collectieve voorzieningen niet worden aangetast of tot extra lasten elders leidt. Voorshands ziet het ernaar uit, dat het CNV verder gaat in zijn eisen. Het wil namelijk een 3.5 pet. inkomensverruiming per 1 juli ter handhaving van de koopkracht van wat heet de mo dale werknemer (inkomen 25.000 gulden). Het CNV beseft echter eveneens, dat met deze eis in de vorm van een regel rechte prijscompensatie de door de regering aanvaardbaar geachte totale loonkostenstij ging wordt overschreden. De ruimte voor een rechtstreeks prijscompensatie is slechts 2 pet., wat voor de modale werk nemer neerkomt op een bruto- verhoging van ongeveer 42 gul den per maand, netto op 24 gulden. Hij komt dan 18 gulden per maand tekort om volledig gecompenseerd te worden. Die 18 gulden wil het CNV eruit halen door de regering te vra gen de druk van belastingen en/of sociale premies met 18 gulden per werknemer te ver langen. De CNV-suggestie komt er dus op neer, dat iedere werk nemer in Nederland er per 1 juli 42 gulden bruto bij zou krijgen plus nog eens een belasting/pre mieverlaging van 18 gulden. De discussienota's beperken zich overigens niet tot de vraag, hoe het verder met de lonen moet De vakcentrales tonen zich zeer verontwaardigd, met name de FNV, dat de overheid nog altijd verschillende beloftes niet heeft ingelost. De wetsont werpen betreffende de vermo- gensaanwasdeling en de onder nemingsraden zijn er nog steeds niet en ook de toegezegde struc tuurnota voor de economie laat op zich wachten. Evenmin zijn de toezeggingen waargemaakt, dat de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaars zullen wor den gematigd evenals die van de werknemers, die niet onder een cao vallen. Ook is er geen prijs beleid gekomen, dat het prijs stijgingstempo drastisch om buigt Alle drie de vakcentrales stellen, dat hun medewerking aan een nieuw beleid zal afhan gen van het op korte termijn nakomen van de beloften. De FNV gaat zelfs zover, dat zij op al die punten vóór 1 mei meer duidelijkheid wenst. Komt die er niet, „dan zal de FNV zich moeten voorbereiden op een ernstig conflict met de rege ring". Ook aan de werkgevers worden eisen gesteld, afgezien van de* loonstijging. Deze hebben voor al betrekking op het treffen van voorzieningen, die bijdragen aan het veiligstellen, respectie velijk het vergroten van de werkgelegenheid. De wensen op het gebied van de loonstijging zou tot gevolg kun nen hebben door de automa tismen, die in de wet zijn inge bouwd dat het wettelijk mini mumloon per 1 juli sterker stijgt dan de cao-lonen. De FNV lijkt dit niet juist. Zij zou beide stij gingen op gelijk niveau willen houden met dien verstande, dat er eind van het jaar ook voor het minimumloon een „na-afre- kening" plaats vindt. Gistermiddag trok een overi gens weinig actief front over ons land waarachter koudere lucht werd aangevoerd. In de opklaringen achter het front kwamen de temperaturen op verschillende plaatsen vannacht weer enkele graden onder nul. Een kleine golfstoring in het front deed overdag de bewol king toenemen met in het zuid westen tijdelijk regen. Daarach ter stijgt morgen de luchtdruk boven Engeland waardoor met een noordelijke wind op de Noordzee de aanvoer van koude lucht bij ons gecontinueerd wordt. Er zal echter meer zon zijn en de neerslagkansen blij ven klein. Wel moet in de nacht op lichte vorst gerekend wor den. De koude lucht zal morgen ook verder over het Alpenge bied zuidwaarts trekken. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklaringen eerst nog plaatse lijk een bui. Vrij koud. Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp.: omstreeks 2 graden Max. temp.: omstreeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Luchth. R'dam Frankfort Genève Helsinki Istanboel Las Palm as L bew. geh. bew. regen De actrice Josi- ne van Dalsum heeft in het Am sterdamse CIZ- ziekenhuis het leven geschon ken aan een zoon die de na men kreeg: Aram-John Al- bert Pierre. Op de foto Josine met de boreling en haar echtge noot John van de Rest. PEKING, (Rtr/AP) - Politie mannen en militairen hebben een kordon getrokken om het Plein van de Hemelse Vrede in Peking dat maandag het toneel is geweest van ernstige politie ke ongeregeldheden. Gisteren neergelegde kransen voor wij len premier Tsjoe En-lai waren vanmorgen verwijderd. Boven dien heeft het Volksdagblad van Peking het beslissend sta dium voorspeld in de strijd te gen vice-premier Teng Hsiao- ping, die door Tsjoe als zijn opvolger was voorbestemd. Gisteren heerste in Peking nog e^n gespannen sfeer. Jongeren slenterden door de straten rond het plein van de Hemelse Vrede. Een waarschuwing in het Volks dagblad tegen nieuw geweld ging gepaard met een nieuwe uitspraak van voorzitter Mao dat de klassenstrijd nog steeds doorgaat en dat daardoor de situatie een wending ten goede neemt. Ook zegt het Volksdagblad dat voorkomen moet worden dat klassevijanden geruchten ver spreiden, incidenten uitlokken en mensen tegen elkaar opzet ten om de revolutie te ondermij nen. Hiermee lijken de tegen standers van Teng elke eventue le mogelijkheid tot een compro mis met Teng te vernietigen. Premier Tsjiang Tsjing-koeo van Taiwan heeft gisteren het Chinese volk opgeroepen de communistische regering van China omver te werpen. Geen vraag naar PPR-burgemeesters DEN HAAG Volgens minis ter De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) is er geen vraag naar PPR-burgemeesters. Hij zei dit gisteren in de Eerste Kamer in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Van Kleef waarom tot nu toe vrij wel geen burgemeesters uit de PPR zijn benoemd. Minister De Gaay Fortman zei, dat de partij „last heeft van eigen principes". Het door deze partij zo aangehangen instituut van inspraak wijst aldus de minister niet op „de begeer te" om PPR-burgemeesters be noemd te krijgen. I.K.V. AAN REGERING: DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft aan minister-president Den Uyl een verklaring aangeboden waarin het zijn grote zorg uitspreekt over „de voortgaande uitholling van het Nederlandse ontwikkelingsbeleid. De verklaring is mede na- mes de „X min Y-beweging" en de werkgroep Kerk en Ontwikke lingssamenwerking van de Raad van Kerken. Uit ontleding van de anderhalf procent ontwikkelingshulp blijkt volgens het IKV dat slechts 0,75 tot 0,85 procent van het bruto national produkt echte hulp is. Daarmee blijft Nederland een fractie boven de doelstelling van 0,7 procent van de verenigde Naties. Het IKV vraagt de regering onder meer met klem de kwantitatieve hulpdoelstelling te handhaven, het begrip hulp te zuiveren en de kwaliteit op te voeren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9