Keiharde loonstop en lagere belastingen „Witte" benzine in West-Duitsland vaak ondeugdelijk Experimenten moeten broodbezorging nieuw leven in blazen BTW-VERHOGING UITSTELLEN TOT VOLGEND JAAR DEN UYL WIL TOP-OVERLEG MET VREDESTEIN Veiligheid Nederland massaal op de fiets Oei! Wij zijn ingeslagen Oudere werklozen voortaan beter af 114 parlementariërs in de gevangenis WOENSDAG 7 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BRITSE BEGROTING: I (Van onze correspondent) LONDEN Toen hij gisteravond zijn nieu we begroting indiende bij het Lagerhuis, sprak de Britse minister van financiën, Dennis Healey, de vage hoop uit, dat Groot- Brittannië's economische situatie in de toe komst weer gezonder zal worden, dankzij een verbetering van de internationale voor uitzichten. Healey's maatregelen zijn ge richt op een vermindering van de inflatie en de werkloosheid, die in 1979 niet meer dan 3 pet zou mogen bedragen. Het belangwekkendste aspect van Healey's begroting is zijn voorwaardelijke belofte van een extra belastingverlaging van in totaal één miljard pond met terugwerkende kracht voor alle arbeiders. Hij wil deze belastingen verlaging doorvoeren als de vakverenigin gen tegen eind juni genoegen nemen met een nieuwe loonstop, die nog drastischer is dan de oude overeenkomst. De thans geldende regeling voorziet in een maximale verhoging per 1 augustus aanstaande met 6 pond per week. Ditmaal wil de regering vanaf augus tus alle loonsverhogingen beperken tot ma ximum 3 pet. Als de centrale van Britse vakverenigingen (TUC) er niet in slaagt die voorwaarde te doen aanvaarden door alle vakbonden, zal heel het land daarvoor moeten boeten. De regering kan dan zeggen, dat de slechte situatie niet aan haar te danken is, maar aan de vakverenigingen. De vakbeweging is niet erg enthousiast over dit vooruitzicht dat besproken zal worden op een speciaal TUC- congres. Ook van de zijde van de conserva tieve oppositie wordt scherpe kritiek uit geoefend op het feit, dat de socialistische regering dramatische beslissingen, die te maken hebben met de begroting land, overlaat aan de machtige vakbonden. Healey's andere begrotingsmaatregelen zijn van het klassieke type. De Brit moet weer meer betalen voor zijn sigaretje, zijn biertje, zijn wijntje en zijn borrel. De belasting op cider gaat omhoog en de benzine en de olie worden ook duurder. Die verhogingen zullen de Britse schatkist spekken met een extra drie miljoen pond. Dit geld is ondermeer bestemd om hogere subsidies te kunnen uitkeren aan de indus trie. De Britse regering is niet van plan strenge algemene invoerbeperkingen af te kondigen, zoals die geëist waren door de socialistische linkervleugel. Een drastische vermindering van de import zou scherpe buitenlandse reacties en tegenmaatregelen kunnen uitlok ken, zo meent de regering. Selectieve beper kingen zijn echter wel mogelijk. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIII iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii ARNHEM (ANP) Premier Den Uyl acht het raadzaam dat de ministers Lubbers en Boersma met de vakorganisaties en de directie van Vredestein/Goodrich overleg plegen over de ingrijpende reorganisatieplannen voor Vredestein. Vooral de situatie in Heveadorp bij Arnhem baart de premier zorgen. Hij heeft dit gistermorgen in Arnhem gezegd tijdens een werkbe-. zoek dat hij bracht aan de Gelderse hoofdstad, Nijmegen en Doetinchem. De werkloosheid in Gelderland ligt hoger dan het landelijk gemiddelde, onder meer door enkele opzienbarende bedrijfssluitingen in het verleden. Volgens de heer Den Uyl zal in Gelderland extra vervangende werkgelegenheid nodig zijn gezien ook de overloop functie van midden-Gelderland. Het Goodrich-concem is van plan de Vredesteinfabrieken in Heveadorp over één a anderhalf jaar in hun geheel te sluiten. Het hele dorp van een kleine honderd gezinnen is van Hevea afhankelijk. Als de sluiting doorgaat betekent dit het wegvallen van 450 arbeidsplaatsen. Dubbele doodslag Schoonhoven gestraft met TBR DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft de voormalige student aan de zil vervakschool in Schoonhoven, de 23-jarige Erwin L. wegens dubbele doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke TBR. Erwin L. bracht op 27 mei 1975 in een huisje in Schoonhoven twee medestudenten, de 19-jarige Ni co van der Tas uit Lunteren en de 18-jarige Annet Kalkman uit Winterswijk, zonder enig mo tief met twee schoten uit zijn zware Browning om het leven. Erwin L., wiens celstraf in mei afloopt, wordt daarna op ad vies van de spychiatrische ob servatiekliniek in Utrecht over gebracht naar een gesloten in richting, waar hij een psycho therapeutische behandeling moet ondergaan. De procureur- generaal van het gerechtshof in Den Haag had veertien dagen geleden vijf jaar gevangenis straf en TBR geëist. Transavia gaat met luchtbus vlieg' en (Van een onzer verslaggevers) Schiphol Transavia, de grootste vakantievervoerder van Nederland, gaat in mei met een luchtbus op zijn Spaanse bestemmingen vliegen die filaatsbiedt aan 314 passagiers. Het bedrijf heeft bij de airbu sindustrie in het Franse Toulou se voor 50 miljoen gulden een dergelijk toestel besteld, dat in het voorjaar van 1977 kan wor den afgeleverd. Om ook het ko mende seizoen al over een lucht bus te kunnen beschikken, heeft Transavia tot oktober een der gelijk mammoet-vliegtuig ge huurd. Deze machine wordt ui terlijk half mei op Schiphol ver wacht. Er zijn momenteel 34 airbussen (waarvan Fokker de bewegende delen maakt) in be stelling. Negen maatschappijen willen ermee gaan vliegen. Overigens blijkt Transavia over het afgelopen boekjaar een zeer bemoedigend resultaat behaald te hebben. De bedrijfspositie is struktureel aanzienlijk verbe terd. De omzet groeide met 20 procent. Deze vooruitgang is hogelijk geworden door een doelbewust nagestreefde sprei ding van activiteiten binnen de luchtvaart. Prinses Margriet heeft gister avond in Amsterdam het nieuwe, aan de Stadhouderskade geves tigde onderkomen van het Ita liaanse verkeersbureau geopend. Als tegenprestatie werden haar niet minder dan honderd 15- Honderd vakanties voor Margriet daagse vakantiereizen naar Italië aangeboden. De prinses zal dit geschenk niet ten eigen bate aanwenden. Het is bedoeld voor honderd Nederlandse gehandi capten. De dierentuin Schansen AHHQrnahrr\nH nakomelingen MUUergeurueü Overigens: ook de bab'ys in Stockholm is dezer da gen verblijd met 61 jonge addertjes. Een record aan- ken krijgt een addermoe- tal want normaal gespro- der niet meer dan 15 a 20 tegelijk. mogen als uiterst giftig worden beschouwd... UTRECHT (ANP) De voedingsbonden van NW en NKV vrezen dat het binnen enkele jaren gedaan is met de verkoop van brood aan huis. In september 1974 waren er nog 4.000 broodverkopers in loondienst, momenteel hebben nog slechts 2500 mensen in deze sector hun broodwinning. Nu was er onder de broodverkopers een aantal met slechts een gedeeltelijke dagtaak maar al met al kan volgens de voedingsbonden worden gesproken van een min of meer geruisloos verlies van 1000 arbeidsplaatsen in anderhalf jaar tijd. In 1969 vond nog 64 procent van maatregelen proberen te stimu- de totale broodomzet via de leren, maar die hebben tot nu huis-aan-huis-verkoop zijn weg toe volgens de vakbonden bitter naar de consument, vorig jaar weinig zoden aan de dijk gezet, was dat nog niet eens 20 pro- Niet in de laatste plaats doordat cent. Aan deze ontwikkeling is de ondernemingen niet gedwon- niet alleen de hevige concurren- gen kunnen worden om mee te tie van de supermarkten debet, werken aan reddingspogingen, ook de problemen met bezor- De stichting bereidt momenteel ging in flatgebouwen en het feit een aantal nieuwe experimenten dat steeds meer vrouwen over dag van huis zijn-omdat ze een baan hebben, spelen daarbij een rol. Bovendien is de animo om broodbezorger te worden niet zo groot. Dat heeft te maken met de niet al te beste arbeidsvoor waarden, aldus de voedingsbon den. De Stichting Herstructurering Broodbakken j, die tot taak heeft de bakkerssector weer ge zond te maken, heeft de bezor ging aan huis met verschillende voor om de broodbezorging nieuw leven in te blazen en de voedingsbonden van NW en NKV beraden zich op mogelijk heden om zonodig de onderne mers die die experimenten niet zien zitten, onder druk te zetten. De broodbezorging in flats le vert vooral problemen op door dat bestellingen die op de bega ne grond zijn afgeleverd worden gestolen voordat de klant in de gelegenheid is geweest het brood naar boven te halen. Men wil deze „broodroof" voorko men met een experiment met bezorgkastjes, een soort post bussen speciaal voor brood die afsluitbaar zijn. Ook denkt de Stichting onder meer aan ge schenkenacties, bestelbakjes .aan de voordeur en raamkaar- ten waaruit moet blijken of er „wel of niet nodig is". Zonder dat overigens inbrekers er ook brood in gaan zien. de Nederlandse Likeur van Klasse,,;-^®» 'n DE KUYPER-product Het accent van de besprekingen die premier Olof Palme van Zwe den sinds maandag in Moskou voert met de Sovjet-leiders ligt op internationale vraagstukken en met name ook op Europese veiligheid en samenwerking. Het belang daarvan onderstreepte de Zweedse minister-president gis teren nog eens door een krans te leggen bij het graf van de Onbekende Soldaat in de Russi sche hoofdstad. Schippers binnenvaart opnieuw de straat op ROTTERDAM (ANP) De bin nenschippers trekken dinsdag 27 april opnieuw naar Den Haag om door een protest-bij eenkomst de aandacht te vesti gen op hun problemen. Zij zijn van mening, dat het overleg van de commissie binnenvaart die is ingesteld na de blokkades van vorig jaar te traag ver loopt. Zij zijn het wachten op een goede régeling beu. Vorig jaar zijn de schippers ook al naar het Binnenhof getrokken om hun wensen kenbaar te maken. De protest-bijeenkomst wordt gehouden in de Houtrusthallen. In de loop van de middag zullen de schippers naar het Malieveld komen en tegen het eind van de middag gaat een delegatie naar het Binnenhof. Hier zullen de afgevaardigden de staatssecre taris Van Huiten van verkeer en waterstaat een petitie overhan digen. Inmiddels heeft de Kamer van Koophandel in Rotterdam in een telegram aan Van Huiten aangedrongen op een spoedige beslissing ten aanzien van de verdeling van de financiële las ten van de sloopregeling voor de binnenscheepvaart. De sloopre geling, die de commissie binnen scheepvaart heeft aanbevolen, heeft inhoudelijk reeds de in stemming van de ministerraad. De Kamer zou graag zien, dat de regeling zo spoedig mogelijk in werking treedt. De slechte omstandigheden in de binnen vaart nopen hiertoe. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De ANWB organiseert zaterdag 8 mei aanstaande voor de derde maal in successie een Landelij ke Fietsdag. In het kader van die fietsdag worden 70 toeristische routes uitgezet van zo'n 30 40 kilome ter lengte. Beschrijvingen van de trajecten zijn vanaf 26 april verkrijgbaar bij de ANWB- en VW-kantoren in die gemeenten van waaruit een route is uitge zet Gestart wordt ondermeer in Den Haag, Leiden, Delft, Kat wijk. Noordwijk, Voorburg en Zoetermeer. De TROS verleent aan het even ement zijn medewerking door op acht mei een aantal uitzen dingen aan het fiets-gebeuren te wijden. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 per persoon voor volwassenen en 1,50 voor deelnemers onder de 16 jaar. Aan de fietsdag van vorig jaar deden 35.000 Van onze correspondent BONN Talrijke witte pompen in West-Duitsland verkopen minderwaardige benzine, die een motor binnen enkele uren geheel vernietigen kan Deze waarschuwing is afkom stig van het ministerie van bin nenlandse zaken, dat binnen kort een lijst wil publiceren met de namen van firma's, die zich aan de handel met ondeugdelij ke benzine schuldig maken. Het ministerie heeft tezamen met de bonafide oliemaatschap pijen, die merkbenzine leverden, en met de Westduitse automo bielclub Adac de afgelopen maanden talrijke steekproeven genomen. Hierbij werden zowel monsters genomen van de ben zine van tankstations van multi nationals als van witte pompen. Na een chemisch onderzoek bleek, dat de merkbenzine slechts in enkele uitzonderingen zeer gering van de kwaliteit snormen afweek. Hetzelfde was het geval bij de normale benzine van de witte pompen. Daarentegen constateerden de controleurs dat de superbenzine van de witte stations in ontstel lend veel gevallen van een ui terst inferieure kwaliteit was. Onderzoekingen in laboratoria brachten aan het licht, dat een vijftal firma's normale benzine met minderwaardige chemische benzine en andere chemische substanties mengde, om zo de indruk te wekken, dat het hier superbenzine betrof. De mixture, die op deze wijze ontstaat, is echter zo gevaarlijk, dat het ministerie officieel voor de gevolgen waarschuwde: on der ongunstige omstandigheden, zoals warm weer en een volle belasting van de auto, kan de motor in enkele uren tijds ge heel geruineerd worden, even tueel door explosies. De zwarte schapen wil het mi nisterie nu niet alleen te lijf gaan door hun namen'te publi ceren, maar eveneens door ze voor de rechtbank te dagen. Te gelijkertijd waarschuwde het de automobilisten ervoor niet te tanken bij witte pompen, die met hun prijzen aanzienlijk on der die van andere vrije tank stations of van de merkbenzine liggen. Vodden-reis op de Rijn AMSTERDAM (ANP) „Het heeft niets met liefdadigheid te maken, maar wel met liefde", zei Max Tailleur gisteren bij de aankondiging van de eerste gra tis Rijnreis van dit jaar, die voor 80 mensen uit acht ge meenten wordt bekostigd uit de opbrengst van zijn vodden-inza melingsactie „Geef Max de Zak". De actie loopt al enige jaren „als een trein". Overal in het land levert het publiek oude kle ding in, die in de speciale plastic zakken op vooraf vastgestelde data langs de straat moet wor den gezet. De opbrengst van de vodden komt ten goede aan mensen uit de gemeenten, waar de kleding is opgehaald. De ac tie heeft een tweedelig doel: het financieren van reizen naar Bad Gastein in Oostenrijk voor reu mapatiënten en het bekostigen van reizen „voor mensen aan wie het welbesteed is". Frank Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, nemen, rokken,T-shirts. Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder. Oppositieleider Wiegel: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Oppositieleider Wiegel is van oordeel dat de geplande BTW-verhoging van 16 naar 18 percent, die eerst op 1 juli zou ingaan maar later is uitgesteld tot 1 oktober, niet voor 1 januari 1977 van kracht moet worden. Hij stelde dit vandaag tijdens de in de Tweede Kamer gehouden interpellatie over het uitblijven van de regeringsnota inzake de bezuinigingen in de rijksuitgaven. Minister Duisenberg (financiën) senberg opheldering over diens verwacht dat het wel tot half mededeling dat dit jaar van be- mei zal duren voordat de nota zuinigingen nog niets kan ko- de bezuinigingen bij de men en dat de geraamde uitga- Tweede Kamer kan worden in gediend. Wiegel vindt dat te laat. De motie van KVP en ARP waarin om de bezuinigingsnota wordt gevraagd, wilde dat die nota al voor eind februari zou worden uitgebracht. Wiegel vroeg van minister Dui ven in tegendeel vermoedelijk zullen worden overschreden. De oppositieleider meent dat ook dit jaar al stevig het mes in de overheidsuitgaven moet worden gezet De pijnlijke bezuinigings operatie in de komende jaren zou daardoor worden verge makkelijkt, aldus Wiegel. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren een belang rijke verbetering van de Wet Werkl oosheids voorzien ing goedgekeurd. Deze verbetering komt ten goede aan werkne mers van 57.5 jaar en ouder .Wanneer werknemers in die leeftijd categorie werkloos wor den, kunnen zij voortaan tot aan him pensioen werkloos heidsuitkeringen krijgen. Zij behoeven dan niet meer, zoals nu het geval is, na 2.5 jaar een beroep te doen op de bij standswet. Alleen de Boeren Partij sprak zich tegen de ver betering van de wet werkloos heidsvoorziening uit De uitke ringen bedragen maximaal 75 percent van het maximum dag loon sociale verzekering. Pogin gen van CPN en PSP om de uitkeringen op 80 percent te brengen mislukten. Ook slaag den deze partijen er niet in de wetsverbetering een terugwer kende kracht te geven tot 1 januari 1973 in plaats van 1 januari 1975. Amin op de pedalen LONDEN (Rtr) - President Idi Amin van Oeganda heeft er gis teren blijk van gegeven dat hem de brandstofschaarste in zijn land ter harte gaat. Hij verscheen niet per auto maar per fiets op de luchthaven van Entebbe, om daar zijn ambtge noot van Rwanda, Juvenal Bab- halimani, te verwelkomen die voor een kort bezoek naar Oe ganda kwam. LONDEN (AP) Amnesty In ternational, een organisatie die zich inzet voor de bevrij ding van politieke gevange nen, heeft gisteren een lijst gepubliceerd met 114 parle mentariërs uit 14 landen die om politieke redenen gevan gen zijn genomen of gewoon weg zijn verdwenen. Sommi gen van hen zijn volgens het rapport gemarteld in de ge vangenis. Meer dan de helft van de per sonen op de lijst zijn Indiërs en ongeveer eenvijfde Indone siërs. De 14 landen zijn Argen tinië, Bachrein, Brazilië, Chili, Ghana, India, Indon^ië, Ke- nia, Pakistan, de Philippijnen, Nepal, Singapore, Tanzania en Uruguay. „Door deze lijst te publiceren beoordelen wij niet de essen ties van welk wetgevend rege ringsstelsel dan ook. Wij beo gen er de aandacht op te vesti gen dat onder de politieke ge vangenen die over de hele we reld vastgehouden worden in strijd met de verklaring over de mensenrechten van de Ver enigde Naties, veel parlemen tariërs zijn. De meerderheid is niet in staat van beschuldiging gesteld of berecht", aldus Am nesty International.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7