Mavileogeeft Leimuiden een muzikale toekomst Rijnsburgerweg heeft zijn eigen kameel Laatste plaats voor Passchier Matthaus Passion zonder animo WIM HEEMSKERK AAN DE LEIDING Verlies Zwaanvogels tegen Swift 't Winkeltje: 5-6 Paasvoettocht in Wassenaarse duinen Merenwijkse kleuters bakten zelf hun "palmpaas-dieren" wUüiiMbUAU 7 APRIL 1976 PAGINA 5 DOOR 0p miin omwegén door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke TnM morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie uin u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. (Van onze dammedewerker) KATWIJK In de finale van de hoofdklasse van het open damkampioenschap van Katwijk heeft LDG-speler Wim Heems kerk zich aan de kop van de ranglijst genesteld. Tegen clubgenoot Hein van Winkel boekte hij de volle winst en met de Katwijker Jan Vrolijk kwam hij een remise overeen. 'Jan Vrolijk bezet met twee punten achterstand de tweede plaats. Vrolijk speelde echter wel één wedstrijd minder dan Heemskerk. Piet van Egmond deed de laatste plaats over aan Jan Passchier. Passchier moest zowel tegen Zwetsloot als Van Egmond met een nederlaag genoegen nemen. Hein van Winkel tenslotte klom op naar een (gedeelde) tweede plaats door een overwinning op Piet van Egmond. Stand: Wim Heemskerk 4-6; Jan Vrolijk 3-4; Hein van Winkel 4-4; Theo Zwetsloot 3-3; Piet van Egmond 4-3; Jan Passchier 4-2. In de eerste klasse werd M. Visser winnaar in groep A door een overwinning op C. van Duivenvoorden. In de finale ontmoet Visser H. Koelewijn, die winnaar werd in groep B dank zij een remise tegen J. Haasnoot. Standen: Groep A: M. Visser 3-5; W. Haasnoot 2-2; T. Bremmer 3—2; C. van Duivenvoorden 2-0. Groep B: H. Koelewijn 3-5; J. Haasnoot 3-3; L. Hoogéveen 2-1; J. R. van Slooten 2-1. Van onze dammedewerker LEIDEN In de halve finale van het damkampioenschap, van Zuid-Holland is de Katwij ker Jan Passchier in groep 1 op de laatste plaats geëindigd. In de negende- en tevens laatste ronde speelde hij remise tegen Storm. Passchier behaalde in totaal vijf winstpunten. De an dere Leidse vertegenwoordiger Jan Fase moest in groep 2 met een negende plaats in de eind rangschikking genoegen nemen. De Hazerswoudenaar verzamel de eveneens vijf winstpunten. In de laatste ronde deelde Fase de winst met De Hardt. Van onze sportredactie LEIDEN In een opnieuw sfeerloze Vijf Meihal heeft kampioen Zwaanvogels in zijn laatste competitiewedstrijd een verrassende 5-6 nederlaag gele den tegen Swift 't Winkeltje. LDWS klopte Tegelhandel met 5-4. Een ongeïnteresseerd spelend Zwaanvogels (overigens duide lijk verzwakt door het ontbre ken van topscorer Pim van der Meer en Paul Wetselaar) nam desondanks in het duel met Swift een 2-0 voorsprong. De doelpunten van Jan van Duyn en Gijs Collé bleken evenwel niet voldoende om de juiste in stelling in de ploeg te krijgen, waardoor Swift via Cock van Weerlee en invaller Rob Paarde- kooper vrij eenvoudig tot 2-2 kon terugkomen. Nog eenmaal nam Zwaanvogels in de tamme partij de leiding (Collé scoorde), voordat Swift een ruime voor sprong opbouwde. Cock van Weerlee (2x), Renzo Candido en Piet Gubler zetten Swift op een 6-3 voorsprong. Gijs Collé en Siem Bousie verkleinden die marge in de slotfase nog tot een doelpunt: 6-5. Zonder de gebroeders Cees en Ger de Roode is LDWS er toch in geslaagd Tegelhandel een 5-4 nederlaag toe te brengen. Na'- een snelle 2-0 voorsprong voor de Tegelhandel (treffers Nol Roozen) en de gelijkmakende goals van George Moesman, ont spon zich een evenwichtige strijd. Uiteindelijk door Cock Slingeland in het voordeel van LDWS beslist. Overige doelpun- ten Tegelhandel: Cees Montagne en Koos van Es. Voor LDWS scoorden Moesman en Slinge land ook het derde en vierde I doelpunt. Topscorers: Jan van Duyn (Zwaanvogels) 1) 32; Pim van I der Meer (Zwaanvogels) 23; Ger de Roode (LDWS) 22; Hans van der Starp (Swift) en Piet Roozen (Tegelhandel) 16; Nol Roozen (Tegelhandel) 2) 14; Gijs Col lé 3) en Paul Wetselaar (bei den Zwaanvogels) 11. Uitslagen/stand: Zwaanvogels - Swift 't Winkeltje 5-6; LDWS - Tegelhandel 5-4. Zwaanvogels 16 12 1 3 25 90-49. LDWS 18 8 3 5 19 51-42. Swift Wink. 15 5 4 6 14 52-67 Tegelhandel 15 5 3 7 13 48-53 Wernink 14 2 1 11 5 25-55 LEIDEN Zoals elk jaar, en zoals in elke grote stad in Nederland, werd gister avond in de Stadsgehoorzaal Bach's Matthaus-Passion uitgevoerd. Het koor van Ex-Animo werd begeleid door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, waarvan de leden zich duidelijk verveel den bij dit muziekstuk, dat ze kennelijk als routinewerk beschouwden. Dirigent Herman de Wolff deed geen enkele po ging om de orde onder zijn muzikanten te herstellen, of als hij dat deed had hij er geen enkel succes mee. De enigen die enthousiast hun best ble ven doen, waren de koorleden. Niet dat zij in staat waren de uitvoering te red den: dat vereist een goede samenwerking tussen koor en orkest en daar was geen sprake van. Maar ze zongen moedig en uit volle borst door, en waren zelfs af en toe verstaanbaar, iets wat je bij Ne derlandse koren nog maar zelden mee maakt. De kwaliteit en zeker de inzet van de solisten varieerde zeer. Chris van Woerkom zong de Evangeliepartij super ieur. Niets op aan te merken. Aan Cor Niessen, die de Christuspartij zong, had hij een voortreffelijke muzikale partner. De sopraan Annette de la Bije was ziek, en werd vervangen door Angèle Geerts. De altpartij, gezongen door Elise Galama, was vlak, gevoelloos, en zonder enige spanning. Zelfs van een hoogtepunt in de Matthaus als de aria „Erbarme dich" wist zij totaal niets te maken, hoewel daar de begeleiding juist goed was. Maar verder was het ronduit bedroevend wat het Noordhollands Philharmonisch presteer de. Geen enkele aandacht. De fluitisten zaten pocketboekjes te lezen. De violisten te giechelen, vooral toen Eduard Plagge vol inspanning op zijn viola da gamba zat te stuntelen. Herman de Wolff stond erbij alsof hij niets hoorde. Kennelijk luistert die man naar muziek in zich, anders had hij niet zo sereen door kunnen dirigeren. Geluk kig was de continuopartij in handen van capabele mensen, die in staat waren de leiding op zich te nemen, Ada van der Bent aan het clavecimbel en Joop Brons aan het orgel. Een Matthaus in een concertzaal is altijd een moeilijke opgave. Dergelijke muziek hoort in een kerk thuis. Niet alleen van wege het onderwerp, maar vooral om de klank: die galm is onmisbaar. De les van gisteravond is dat zelfs een meesterwerk als de Matthaus stukgemaakt wordt als het als routine wordt beschouwd en zon der inzet wordt uitgevoerd. TON HARMSEN (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het jongerenpastoraat Voorschoten/Wassenaar organi seert op zaterdag 17 april weer een oecumenische jongeren paasvoettocht door het duingebied van Wassenaar. De tocht begint om 2 uur in het Dorpscentrum, Schoolstraat 6 in Wassenaar. Hier wordt met een korte film het thema dat dit jaar werd gekozen „Het zal mij een zorg zijn" ingeleid. De bedoeling is dat de deelnemers met elkaar discussiëren over de vraag: „ben ik verant woordelijk voor wat er om me heen gebeurt De tocht is 18 kilometer lang. Er zal worden gediscussieerd in groepjes van acht deelnemers. Na de tocht komen de deelnemers weer bijeen in het Dorpscentrum om een paasviering te houden. Alle jongeren vanaf zestien jaar kunnen aan de paasvoettocht deelnemen. De kosten bedragen 3,-. Belangstellenden kunnen zich aanmelden: in Leiden: Jan van Houtkade 20, Gerard Brandstraat 14, LHJ-gebouw Oude Vest 13 (donderdagavond 19.30 - 22.00 uur). In Leiderdorp: Koekoekstraat 16, in Oegstgeest: M. Kamerling Onneslaan 18, in Zoeterwoude: Jan van Banningstraat 37, in Voorschoten: Carel Fabritiuslaan 5 en Nassaukade 17, in Wasse naar: Van Duyvenvoordelaan 40 en Kerkstraat 84 in Leidschendam: Plaspoelstraat 129. Leidse Go Club verhuisd Van onze sportredaktie LEIDEN De Leidse Go Club is met ingang van maandag 5 april een projektgroep van het Leidse Vrijetijds Centrum ge worden. Dit ingrijpende besluit van het bestuur van de Leidse Go Club was noodzakelijk om dat in de loop van dit kalender jaar de speelruimte in de kanti ne van de Oude Sterrenwacht wegens verbouwing verloren dreigde te gaan. Het go-spel (en daarmee de go- club) vormt nu een onderdeel van het activiteitenprogramma van het Leidse Vrijetijds Cen trum, een gemeentelijke culture le instelling die als opvolger van het Kreatief Centrum bedoeld is. Tijdens een overgangsperio de, die voorlopig tot de algeme ne ledenvergadering van sep tember zal lopen, betaalt de LGoC als vereniging één tientje per speelavond aan het VTC. Na deze periode zullen de leden van de LGoC hun contributies rechtstreeks aan het VTC beta len. Op dat moment zal de LGoC geen eigen kas meer heb ben; de contributie is dan het deelnemersgeld. Alle uitgaven van de club zullen in overleg met het VTC en tot een maxi mum van tweemaal het betaalde bedrag aan deelnemersgeld. door het VTC betaald worden. Deze regeling geldt in zekere zin ook voor de overgangsperiode. Om de nieuwe speelzaal op Breestraat 66 in te wijden, orga niseert de LGoC op donderdag 8 april een koldertoernooi. Mavileo repeteert. totoestellen, poppenhuizen, winkeltjes, kinderfietsjes, spe len. Teveel om op te noemen. Taarten, al dat soort spul, vre selijk gewoon. Ik hoop, dat ze er niet mee gaan gooien. En dan is er natuurlijk de trek king van de loterij". Ik dacht zo: als Leimuiden een passend antwoord heeft op deze „op roep" gaat „Mavileo" een glansrijke toekomst tegemoet. Palmpasen nadert met rasse schreden. Dan gaan de groene ere-tekenen van de lente weer omhoog, de jeugd trekt uit in optochten en voert de opstan ding onbewust een stukje dichterbij. Maar goed, het gaat dus om die "palmpaas". In de nieuwe Leidse Merenwijk heeft men het aangename met het nuttige weten te verenigen. Het aangename was aan de kant van de jeugd, de jongens en meisjes van de openbare kleuterschool aan het Ekster pad; het nuttige van de onder neming zag bakker Christiaan de Witt, die vanuit Noordwijk in De Kopermolen, het Meren wijkse winkelcentrum, neer streek en vandaaruit zijn klan ten wil binden. Christiaan de Witt is even zelfbewust als de Boerengeneraal, wiens naam op die van de Noordwijkse bakker lijkt: Christiaan de Wet Daar steekt stoere schoonheid, of desdgewenst schone stoerheid, achter die namen. Alleen komt het me voor, dat Christiaan de Wet minder zoete broodjes heeft gebakken dan Christiaan de Witt, bijna een eeuw later. Christiaan de Witt echter heeft twee middagen de kleuters van de Merenwijk in zijn bak kerij gehad. Twee groepen: maandag- en dinsdagmiddag, zo'n 50 "man" bij elkaar, met hun juffrouwen. Christiaan is het gewend: "Zowat elke week komen de kinderen hier bij me. Dan komen ze bij me bak ken, die kleuters. Ik ben de enige die dit doet, iedereen heeft het verder te druk. Ik heb het ook wel te druk, maar ik denk toch wel iets verder: je moet je een beetje naar buiten dragen natuurlijk. Het is niet allemaal ideëel wat we hier doen. Maar het bakkers vak spreekt de kinderen wel aan, dat hebben we nu ruim schoots gemerkt", aldus verze kert me Christiaan de Witt, die op het ogenblik zijn brood bakt van meel dat op een Vlaardingse windmolen (De Valk) is gemalen. Twee uur lang, deze twee mid dagen, zijn de kleuters bezig geweest met hun gebakken be kroning van hun "palmpaas". Elk kind kreeg drie deegbolle tjes en daarmee mocht het doen wat het wilde. En maar kijken hoe het deeg rees. Daarna ging het "vormsel" de oven in om gebakken te wor den. Een juffrouw vertelde me, dat het niet moeilijk was: "Ze bakten gewoon wat ze leuk vonden". En met gretige ogen keek het grut (soms met enige naijver, als het ene bak sel wat beter was uitgevallen dan het andere) naar de resul taten. "Nou jongens, zoek maar uit wat van jou is", no digde de juffrouw uit, toen het bakproces achter de rug was; "Zie je je jouwe?" En maar zoeken, tussen de palmpaas- broodjes, zelfgebakken in De Kopermolense bakkerij van Christiaan. Kunstwerkjes met krentjes in de lichtbruine korstjes. Daar was van alles bij: stoelen, talrijke hanen vanzelfsprekend een poes, een girafje, een soort schild pad, een antiek mannetje, een vis, gezichtjes en een piepklein balletje. Maar ook een dikke haas: en als je die op eet, word je nog dikker", waar schuwde de kleuterleidster een knaapje dat met grote kijkers z'n "beest" pakte. Daar waren verder nog een gevlochten nest met echte (gekookte) eie ren en enkele mislukte "olie bollen". Zo'n heerlijk "voorge bakken" Palmpasen heb ik nog niet eerder gezien. Je kunt het je nauwelijks voorstellen, maar Leimuiden bezat een paar maanden gele den nog niet wat de meeste andere gemeenten in ons land al lang met trots en vertede ring koesteren: een tamboer-, trompetter- en majoretten- korps. Dat prikte even. Zomer vorig jaar, toen de sportac commodatie van Kickers '67 werd geopend waarbij drie van die hartenstelende korp sen optraden werd het som mige Leimuidenaars iets te veel. Dat kon niet langer zo doorgaan, zonder die muziek en show. In het sportkrantje van Kickers verscheen toen een eerste oproep: Leimuiden kan net zo goed iets dergelijks opbrengen geef je op, als je mee wilt doen. Dat was toen niet aan dovemansoren ge zegd. Er kwamen bij de heren B. Blom (die nu voorzitter is, warempel) en bij Th. M. Ob- deijn (thans vice-voorzitter van het korps) maar liefst 150 aanmeldingen binnen. Zomaar direct, zonder slag of stoot. Daar waren mensen bij die al ervaring hadden op het gebied van muziekkorpsen, lieden die notabene zelf muziek maak ten. De muzikale toekomst van Leimuiden op het show-terrein scheen verzekerd. Sinds een paar maanden leeft in Leimuiden het tamboer-, trompetter- en majoretten- korps „Mavileo". Alsof het nooit anders was geweest. .Mavileo" wil zeggen: Muziek Amusement voor Iedereen Leimuiden en Omstreken, der halve een aantal vliegen in één klap. Vice-voorzitter Obdeijn: „Zet tien korpsen op een rij en acht heten er Crescendo. Dat hoeft van mij niet. Ik was min of meer de geestelijke va der van „Mavileo", een naam die met algemene stemmen werd aangenomen. Er is al een cliché voor onze briefpost van gemaakt Dat wordt ons visite kaartje, hartstikke leuk". Eigenlijk is „Mavileo" pas in november vorig jaar gestart, met een grote bliksemactie huis-aan-huis, met geluidswa gens door het dorp en met medewerking van Con Brio uit Alphen a.d. Rijn, dat met mu ziek en majorettes de Leimui- denaren bewerkte. „Kijk, dat willen wij nu ook zo graag", zeiden de actievoerders en na afloop werden de zakjes met bijdragen opgehaald. Het re sultaat viel een beetje tegen: 4000 gulden. Niet iedereen liep zo warm voor een eigen korps als het actiecomité deed. Maar het begin was er. „Alle instru menten zijn al ons eigendom", aldus de heer Obdeijn. We gin gen al gauw selecteren. Sinds november repeteren onze ma jorettes in twee groepen van 30 elke donderdagavond in het oude parochiehuis van Lei muiden. Tegelijk gingen in de muziekzaal van 't Spant twee groepen drummertjes aan de slag en daarna nog eens een groep van 12 trompetters". Op 1 januari werd de heer J. Klein uit Alphen erbij gehaald als muzikaal leider en instruc teur van drummers en trom petters. Ook in het kantoor van de fa. Brand wordt nu les gegeven aan 20 dwarsfluiter- tjes. „Mavileo" kan nu alleen nog maar „crescendo" gaan, een uitdrukking waaraan je niet ontkomt als je iets op creatief gebied in je vrije tijd wilt bereiken: steeds meer groeiend. Zo groeit het prille ambulante muziekleven van Leimuiden allengs op 15 april aan. Dan zal in 't Spant een „openbare les" door „Mavileo" worden gegeven. Niet alleen de ouders van de leden, maar gewoon iedereen is dan van harte welkom bij het presente ren van de vorderingen die door het korps in het eerste halfjaar van zijn bestaan zijn bereikt Een paar zaterdagoch tenden wordt daarvoor in 't Spant al volop geoefend. Op die avond wordtMavileo" ge steund door een optreden van „Nomero" uit Rijpwetering, een tamboer- en trompetter korps dat al weer een tijdje meeloopt en een goed voor beeld kan geven. Th. M. Obdeijn: „Komende vrijdag en zaterdag wordt in 't Spant een grote fancy-fair gegeven. Vrijdagavond om 7 uur is de opening en zaterdag vanaf 2 uur is ook de jeugd erg welkom. Tafeltennisver eniging Play Fair zullen we ten eeuwigen dage dankbaar blijven voor het beschikbaar stellen van hun zaterdagse ac commodatie. Dat is werkelijk erg fijn, van die tafeltennis sers. En de prijzen op die fan cy-fair, die hou je nauwelijks voor mogelijk. Iedereen heeft daar spontaan aan bijgedra gen: fietsen, filmcamera's, fo- post" had gestaan. Het stenen dier werd ingezet voor 1000 gulden. „Nou, als je er een nulletje af doet, wil ik 'm wel hebben", zei de heer Zandber gen van de Rijnsburgerweg te gen de vendumeester. Op een gegeven moment vroeg men voor de kameel ruim 100 gul den, maar mevrouw Zandber gen verzuchtte: „Wat moet ik met dat beest in m'n tuin?" Niettemin werd de koop geslo ten en het geval kwam naar Leiden. Mevrouw Zandbergen is eigenlijk toch wel in haar nopjes met de kameel, „want iedereen lacht als-ie langs komt, ook al is men in een boze bui. Niemand begrijpt er wat van en men stoot elkaar aan, daar bij dat kruispunt waar elke auto en bus voor de lichten moet stoppen. Het is maar een gek geval, maar we beleven er toch wel ons plezier aan", vindt mevrouw Zandber gen. Mevr. Zandbergen met haar zoontje René bij de kameel Sinds enige tijd staat, hautain onder een naaldboom, in een 'tuin aan de Rijnsburgerweg tegenover de Kagerstraat, een kameel te staren in de verte. Vóór het dier staat een bordje met rode letters: „Niet voe ren". „Och ja, dat bordje is daar neergezet door mijn zoon René", vertelde me mevrouw Zandbergen, bewoonster van pand nummer 80, „die vond dat prachtig. Het beest moet alleen nog even opgeschilderd worden, want die reclame op z'n buik lijkt nergens op". De kameel, die nog geen naam heeft, maar het in de tuin bij zonder goed doet, werd on langs door de heer Zandber gen gekocht op een verkoping van het aloude „Seinpost" te Scheveningen, een stuk verle den dat op het ogenblik in gruis het leven laat. Op die veiling waren de heer en me vrouw Zandbergen en beider oog viel op de kameel die tus sen twee zuilen boven een soort Camel Club in „Sein-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5