Oppositie wil bezuinigen op reorganisatie en representatie Protest bewoners ,,Ons Belang" tegen huurverhoging Naakt voor Leo Opnieuw bezwaren tegen huisvesting werkende jongeren Utrechtse Jaagpad tijdelijk afgesloten LEIDSE <5 BEGROTING Angst voor gluurders en geluidsoverlast AVRO bij uitvoering Streekmuziekschool Paasvakantiefeest in Volkenkunde" V olksdansinstuif Wat de raad bij de begroting besloot Slijters vragen soepeler regeling i vergunningsrecht (Van 0112e raadsverslaggever) LEIDEN Met twee gisteren ingedien de amendementen willen CDA en WD in de Leidse gemeenteraad alsnog wat snoeien in de begroting voor 1976. Het gaat hier om een totaal bedrag van 60.000 gulden. De voorstellen van WD en CDA vallen in twee delen uiteen: de heer Vink (CDA) kwam met een amendement de post reorganisatie ambtelijk apparaat met 50.000 gulden te verlagen, na de kritiek die vanuit zijn fractie maandag bij monde van Bleijie al was geuit. Als argument voor de verlaging werd aan gevoerd, dat men toch wel onder het begrote bedrag zal blijven nu de inmid dels aangestelde functionarissen nogal jong zijn en daardoor minder zullen verdienen. Gesteund door het CDA kwam de libe raal Kuijers vervolgens met een amen dement dat 10.000 gulden representatie kosten wilde schrappen. Zijn motiver ing: „De verhoging van 50 naar 60.000 gulden voor 1976 slaat helemaal ner gens op. Het college is niet representa tief voor de hele raad maar slechts voor een deel en dus valt er eigenlijk hele maal niets te representeren." Bij monde van Laurens Beijen ver klaarde de PPR-fractie de oppositionele voorstellen op hun merites te zullen beoordelen. Wethouder Van Dam, die de voorstellen honend het brevet „te gen-begroting" meegaf, stelde zich op een ander standpunt. Hij ontraadde de voorstellen, omdat hij er een andere strekking in proefde dan die welke er door de indieners aan werd gegeven. CDA-leider Driessen ging gisteravond nog even in op het aan zijn adres gemaakte verwijt met met een tegenbe- groting en aangekondigde moties van wantrouwen te zijn gekomen. „Voor wat die begroting betreft achten wij het niet reëel om binnen de uiterst smalle marges die de rijksoverheid ons geeft nog verschillen te gaan creëren", aldus Driessen, „en een motie van wantrou wen heeft alleen zin als deze een kans maakt te worden aangenomnen. Nog altijd verkiest een aantal raadsleden echter het partijbelang boven het be lang van de gemeente en daar zullen wij mee moeten leren leven." de CDA- leider zag echter in het grote aantal voorstellen van de kant van de linkse fracties een duidelijke symptoom van ontevredenheid. Dit in tegenstelling tot PvdA-leider Meyer die daar juist een vorm van steun aan het collegebeleid in bespeurde. Hij gaf de oppositie zelfs een pluim door te stellen dat zij zich zeker niet fanatiek had opgesteld. „Zelfs bij de heer Driessen is een con structieve opstelling mogelijk geble ken," constateerde Meyer. WOENSDAG 7 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leidse winkeliers: „Afsluiting Rijnsburgerweg schaadt de middenstand" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leids City Centrum, het overkoepelend orgaan van binnenstads win keliers, heeft zich in een brief tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht om te wijzen op de nadelige effecten die een eventuele afsluiting van de Rijnsburgerweg zal kunnen hebben op de omzet van de Leidse middenstand. Inhakend op eerdere brieven van de Kamer van Koophan del en de ANWB vragen de Leidse winkeliers eerst een grondig onderzoek naar de consequenties voor het econo misch klimaat van de Leidse binnenstad bij deze afsluiting. Zij wijzen daarbij op de func tie van toegangsweg die de Rijnsburgerweg al jaren ver vult voor bezoekers uit de bol lenstreek en het kustgebied. Herinnerend aan de bezwaren die ook bij de gemeente Oegst- geest tegen de afsluiting leven, vragen de middenstanders de minister bij zijn beslissing in zake de subsidiëring van de reconstructie en de aanleg van de busbaan de gevolgen van eventuele afsluiting te betrek ken. Hoorzittingen in „De Kooi" Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de kantine van de Bedrijfstechnische School aan de Medusastraat worden op 12, 13 en 14 april hoorzit tingen gehouden voor de be woners van „De Kooi". De bewoners kunnen hun zegje doen over de rehabilitatie plannen van de gemeente. Over een half jaar wordt een begin gemaakt met het ver nieuwen van de riolering in de Medusastraat, de Siebold- straat, de Floresstraat en de Formosastraat. Voorts krijgt de gemeente van het Rijk een subsidie voor de verbetering van de woonomgeving in ou dere stadswijken zoals De Kooi. Door de afdeling stede- bouw van dienst Gemeente werken zijn enkele plannen ontworpen voor een andere in deling van verschillende stra ten. De tekeningen zijn te zien in de etalage van slagerij De Roode in de Sieboldstraat. De hoorzitting op 12 april be gint om acht uur en is speciaal voor de bewoners van de Flo resstraat, de Formosastraat en de Sieboldstraat. Op dinsdag 13 april worden de bewoners van de Medusastraat om acht uur 's avonds verwacht en op woensdag 15 april is er vanaf drie uur 's middags een hoor zitting voor bewoners, die de andere twee dagen niet kon den komen. Benoeming directeur school voor museummedewer kers Van een onzer verslaggevers LEIDEN Voor de gemeen telijke school voor de oplei ding van museummedewer kers, die op 1 augustus van start gaat, zal de gemeente raad op korte termijn een di recteur benoemen. Door het college van b en w worden de heren G. Dusée en J. Ober als kandidaten voorgedragen. De heer Dusée beschikt over een erkende le-graads be voegdheid 'tot het geven van onderwijs in enkele vakken, die op de opleiding worden onderwezen. De heer Ober heeft nog geen onderwijsbe voegdheid voor een opleiding als onderhavige. Wanneer de gemeenteraad zijn keus op de laatste kandidaat laat vallen, zal het ministerie van onder wijs haar medewerking verle nen aan de procedure ter ver krijging van de bevoegdheid. De directeur voor de school van museummedewerkers zal met ingang van 1 mei in dienst treden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Stelanus Gregorius zn. v W J. Heemskerk en J. M. Hoeks. Alexan der zn. v M L. Brittljn en C. laman. Miranda Johanna Cornelia dr. v. P. H. van Oeursen en C AM. Gladpootjes: Francis- en A K. Kerpershoek; Esther Suzanne dr. v F Don ze en G P A Ultee. Diana dr. v G Ancher en H van Eck; Oiana Elisabeth Margaretha dr. v H J Visser en H. M. Schoo Lodewi|k Otto zn. v J de Lange en A Verweij. Kaoutar dr v A Haouan en R Semlali Overleden: G. Jongenburger geb 8 nov 1892 geh gew. met W. J Spreij, J Pepplink- huizen geb 26 febr 1974. zoon. J C L. Zorn geb 2 apnl 1976.dochter: J. J van der Weide geb 5 juni 1899 man; F W C. Riphaagen geb 8 no 1887 vrouw. G E. Bakker geb 26 juni 1904, man; N. la Febre geb. 25 april 1964, dochter W. F J. Kninen ra. 3 maart 1885 man; K Messemaker geb. juni 1925, man; A Ahmad Mohammad Hasan geb in 1963. dochter (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Opnieuw hebben enige bur gers zich in een schrijven gericht tot de Leidse gemeenteraad om hun ongerust heid uit te spreken over plannen voor huisvesting van werkende jongeren in hun straat. Maakten enige weken gele den omwonenden van de Paulus Buys- straat bezwaren, dit keer hebben enige bewoners van de Oude Rijn gevraagd om een andere bestemming dan huisves ting van werkende jongeren voor het pand Oude Rijn 36. Volgens de briefschrijvers zal dit pakhuis worden omgevormd tot een „mensenpak huis" door er werkende jongeren in te vestigen. Daartegen maken zij ernstig bezwaar, niet omdat ze de belangen van werkende jongeren willen schaden, maar omdat de praktijk hen heeft geleerd dat de concentratie van 19 jongelui de be woonbaarheid van dit gedeelte Oude Rijn, tussen Hoogstraat en Hooglandse Kerkgracht) geweld aan zal doen. In dit verband vrezen zij voornamelijk geluidsoverlast van de vele auto's en brommers van de bewoners en hun be zoekers, die nog eens versterkt zal wor den door de diverse muziekinstallaties van de huurders. Verder vrezen zij een directe aantasting van hun eigen privacy, wanneer, zoals de plannen zijn, op het pakhuis een aantal dakramen zulleh worden ge plaatst met een ongelimiteerd uitzicht in de slaapkamers en op de dakterrassen van de klagers. Tenslotte maken de briefschrijvers zich zorgen over dreigende parkeeroverlast bij de huisvesting van werkende jonge ren. Op de gemeenteraad doen zij een beroep een andere bestemming voor het pakhuis te overwegen of het aantal huurders drastisch te laten beperken. De eigenaar zou er ook voor moeten zorgen dat de persoonlijke vrijheid van de omwonen den niet in gevaar komt Van een onzer verslaggevers Volgens de bewoners wordt deze regeling in andere buurten (de Van Hoogendorpstraat en de LEIDEN De bewoners van de reeds gereno- Schimmelstraat in Leiden-Noord) wel gehan- veerde woningen aan de De Genestetstraat heb- teerd. Tevens wijzen zij erop dat in de ministerie- ben bij het bestuur van woningbouwvereniging le richtlijnen voor de huurverhogingen van 1976 „Ons Belang" en het college van burgemeester staat dat wanneer de minderheid van de wonin- ën wethouders ernstig geprotesteerd tegen de gen in een bepaald renovatiecomplex op of na aangezegde huurverhoging met 8%. In een brief 1 april 1975 is betrokken, de bewoners in 1976 aan het gemeentebestuur en het bestuur van nog geen huurverhoging hoeven te betalen. „De „Ons Belang" stellen de bewoners dat hen vorig eerste gerenoveerde woningen van „Ons Belang" jaar is gezegd dat zij pas huurverhoging moeten in de De Genestetstraat werden in december gaan betalen wanneer het gehele complex wo- vorig jaar opgeleverd en de renovatie is thans ningwetwoningen in de De Genestetstraat van nog niet tot de helft gevorderd," aldus de bewo- „Ons Belang" zou zijn gerenoveerd. ners. Van een onzef verslaggevers LEIDEN Leerlingen van de Streekmuziekschool Leiden e.o. geven morgen een uitvoering in de Zuiderkerk. Een AVRO-ra- dioploeg zal opnames maken voor het programma „Kinderen maken muziek". De uitvoering begint om half acht. In verband met de radio-opnames wordt iedereen verzocht tijdig aanwezig te zijn. De uitvoering wordt geopend met een werk van J. Lupi gespeeld door een koper-ensemble onder leiding van Koos Mark. Vervolgens is het de beurt aan de AMV-Orff- en Blokfluitklassen om hun kunnen te tonen. Vijftien leerlingen zullen pianostukken van Collins en Edginton spelen. Een - blokfluit/gitaar-ensemble onder leiding van Piet Kunst brengt - werken van Anders en Marx ten gehore. Werken van Telemann en Simon zijn gekozen door -Jaap Ruis en Kees Plug op - kerkorgel. Na de pauze is het de beurt aan een strijkers-ensem- - ble, twee kwartetten en een houtblazers-ensemble om hun 1 - beste beentje voor te zetten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het rijksmuseum voor Volkenkunde worden door de Educatieve Dienst paasvakantieactiviteiten georgani seerd. Van 12 tot en met 23 april (met uitzondering van zaterdag 17 april en de beide paasdagen) kan de schooljeugd 's morgens om kwart over tien en 's middags om twee uur in het museum terecht. Onder leiding van werknemers van de Educatieve Dienst zullen zij een gevarieerd programma kunnen afwerken. Het thema van de activiteiten is de muziek uit de nieut-europese wereld. Er worden dagelijks dia's vertoond over muziek. Tevens maken de deelnemertjes een speurtocht door het museum. De opdracht luidt: zoek muziekinstrumenten uit ..verschillende delen van de wereld. Muziekbeoefenaartjes kun nen naar hartelust muziek maken op een Javaanse gamelan, op Javaanse bamboe-schudinstrumenten, op een Ceylonse handtrom en op Surinaamse ritme-instrumenten. In de werk plaats in de kelder van het museum kunnen bovendien muzie kinstrumenten worden gemaakt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Leids Vrijetijds Centrum wordt aanstaande zaterdag een volksdansinstuif gehouden. Iedere volksdanser uit Leiden en omgeving kan zich vanaf acht uur naar hartelust uitleven in een non-stop internationaal programma dat is samengesteld uit het repertoire van alle Leidse volksdansgroe pen. De toegangsprijs bedraagt 1. Fractieleider Leo Meyer (PvdA) werd gisteren opneiuw bedacht met een geschenk. Was het maandag het CDA-raadslid Cor- rie Kramp die hem een zakje tutti-frutti schonk, gisteren kreeg hij van het PSP-raadslid Anne van de Zande een intussen zeld zaam exemplaar van het beruch te PSP-naakt aangeboden. Dit naar aanleiding van zijn op merking eerder bij de begro tingsbehandeling, dat de enige constructieve daad die hij van de PSP de laatste tijd had bespeurd het pleidooi voor legaal naaktlo per in Amsterdam was geweest. Anne van de Zande beloonde zijn opmerking metterdaad in de vorm van dit voormalige verkie zingsaffiche van de PSP, dat voor toen ook nogal avantgardis- tisch was. De gemeenteraad van Leiden heeft gis teren gestemd over een groot deel van de 77 moties die bij de begrotingsmara thon van de afgelopen dagen zijn inge diend. Over de moties die financiële consequenties voor de begroting 1976 hebben wordt pas vanavond gestemd als de raad gesproken heeft over het laatste onderwerp: de onroerend goed belasting. Wethouder Van Dam (financiën) reken de de raad gisteren voor dat zij 1244 minuten het woord gevoerd had (de tijd die de wethouders gesproken hebben vermeldde Van Dam niet). WD was koploper met 315 minuten waarvan Fred Kuijers er 119 voor zijn rekening wist te nemen, meer dan de fracties van PPR, PSP en CPN. Deze spraakwater val leidde tot 77 moties, waarvan er 41 vroegen om nota's. Deze werden alle door de raad aanvaard. Maar liefst 31 nota's en voorstellen zullen nog voor de behandeling van de begroting over het volgend jaar (dat wil zeggen voor 1 januari) moeten worden ingediend. Aanvaard werden onder meer: PvdA-motie) om de raad inspraak te geven bij de vervulling burgemeester schap in verband met een eventuele herbenoeming van burgemeester Vis in 1977. Tegen: CDA en VVD, die het voorstel onbehoorlijk vond. CPN-motie voor de instelling van een ontmoetingsplaats voor werklozen. Te gen: vier leden van de VVD. PPR-motie om voor het voormalige spoorwegemplacement Herensingel een wijkbestemming vast te leggen die de bouw van dure koopwoningen uitsluit. Tegen: Wessels en Van Duyn (VVD) PPR-motie om het Stadhuisplein voor minstens de helft autovrij te maken en in te richten pleintje voor sociale en culturele manifestaties. Tegen: CDA, VVD. SGP/GPV. PPR-motie voor een fietsers en voet gangerstunnel onder de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Marnixstraat. Geen tegenstemmers. SGP/GPV-motie voor de vervanging Turfmarktbrug. Geen tegenstemmers. VVD-motie om in gebruikneming van grote panden voor kamerverhuur tegen te gaan. Geen tegenstemmers. PvdA-motie om de koppeling sociale uitkeringen aan het minumumloon on aangetast te laten. Tegen: Van Duyn (VVD) PSP-motie voor de uitbreiding van het aantal part-time functies in de gemeen telijke diensten. Geen tegenstemmers. PSP-motie betreffende de gelijkwaar digheid van man en vrouw in overheids diensten. Geen tegenstemmers. Verworpen Verworpen werd onder meer: VVD-voorstel voor samenvoeging Wel- zijnsraad en Leidse Jeugd Actie (alleen VVD voor) PSP-motie voor het extra verhogen van de huur van de burgemeesterswoning. Voor stemden Van Baaren, Mentzij en Mever (PvdA) Beijen en Van Oosten (PPR), Hoeven (CPN) Van de Zande (PSP) en Bleijie (CDA). PSP-motie die huurverhogingen gecom penseerd wil zien door loonstijging. Voor: PSP, CPN en Mentzij en Groos (PvdA) PPR-motie ter bevriezing parkeergele genheid bij winkelcentrum de Koper molen in de Merenwijk. Tegen stemden CDA, VVD, SGP/GPV en de PvdA-le- den Van Baaren, Ranner, Mentzij en Groos. Ook de WD-motie betreffende het ge meentelijk milieubeleid, die maandag nog door wethouder Oosterman in zijn naïviteit was overgenomen, werd giste ren verworpen. Zoals wij gisteren al meldden gaf de wethouder zich min of meer een brevet van onvermogen door aanvankelijk in te stemmen met deze motie. In de overweging werd namelijk gesproken van het 'onvermogen van de verantwoordelijke wethouder een beleid op poten te zetten". Oosterman had kennelijk de Leidse Courant goed gele zen en zag de ernst van deze zelfkritiek tijdig in. Hij ontraadde gisteren alsnog de motie die aan de stemmen van CDA, WD en SGP/GPV vóór dan ook niet genoeg had: met 15 tegen 19 werd hij verworpen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Utrechtse Jaagpad zal vanaf 1 mei voor het doorgaand aut overkeer zijn afgesloten. Dit in ver band met werkzaamheden voor de bouw van 44 appartementen voor wer kende jongeren aan het Utrechtse Jaag pad 35-39.. Voor voetgangers en fietsers wordt een doorgang vrijgehouden. De apparte menten zullen omstreeks 1 januari 1977 gereed zijn. Aanstaande maandag zal er in een vergadering van de verkeerscom- missie over deze verkeersmaatregel worden gesproken. Overigens is het niet zeker of na 1 januari 1977 het Utrechtse Jaagpad weer even toegankelijk wordt voor au to' als thans het geval is. Op de weg kunnen twee auto's elkaar nauwelijks passeren. Toch hebben enkele bewoners bezwaren tegen het voorstel van de gemeente éénrichtingverkeer in te stel len. Binnenkort zal een delegatie van de bewoners met enkele ambtenaren van de afdeling stadsontwikkeling en ver keer praten over de aanleg van ver keersdrempels in de weg. Bewoners van het Utrechtse Jaagpad, de Catharina- straat en de Rijnstroomstraat kunnen zich met mevrouw Vlootman en de heer Wansink in verbinding stellen, wanneer zij nog andere suggesties hebben voor verbetering van de verkeerssituatie in hun woonomgeving. Van een onzer verslaggevers I LEIDEN De vereniging van Nederlandse slijters heeft in een brief aan de gemeenteraad verzocht het vergunningsrecht voor Leidse slijters van alcoholische dranken te verlagen. In tegenstelling tot andere detailhandelaren zijn slijters volgens de drank- en horecawet thans verplicht 5,- per 50 liter sterke drank te betalen voor het behoud van hun vergunning. De vereniging doet een beroep op de gemeenteraad deze norm te verlagen naar 3,- per 50 liter sterke drank. De laatste jaren hebben veel slijters te lijden gehad van de in supermark- r, ten gevraagd „afbraakprijzen" voor alcoholische dranken. 1 Onlangs kwam enige verbetering in de situatie, toen er een minimumprijs voor gedistilleerde dranken werd vastgesteld. Voóral slijterijen die een omzet van ongeveer 65% van hun assortiment in gedistilleerde dranken hebben, zijn hierdoor nog niet uit de moeilijkheden, aangezien ze uit concurrentie-oog- punt niet veel meer dan de minimumprijs kunnen vragen voor •c de gedistilleerde dranken. Burgemeester Vis kocht gistermorgen in het hoofdkantoor van de PTT aan de Gerestraat van zijn vrouw de eerste zomerpostzegels van 1976. De zegels zijn in speciale stands in het hoofdpostkantoor en in het filiaal Bevrijdingsplein te koop tot en met 15 april. De serie bestaat dit jaar uit vier zegels. Ze werden ontworpen door Donald Patiwael en de ontwerpersgroep Gratema, De Vries en Van der Toorn. Het landelijk comité zomerpostzegels wil de opbrengst uit de toeslag op de frankeerwaarde besteden aan sociale en culturele projecten. Om de opbrengst te vergroten geeft het comité ook correspondentiekaarten uit.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3