£eidóc (Soma/nt Vakcentrales willen 1 juli gematigde prijscompensatie GEEN VRIJHEID VOOR DRIE VAN BREDA alstublieft, Udall maakt goede beurt bij voorverkiezingen 1,3 miljoen uit auto gestolen Van Agt wil gesprek KNVB over sportcriminaliteit CDA moet zich niet binden aan PvdA of VVD Klok gestolen van 80.000 Michels weg bij Ajax Geen hoger beroep in zaak Karen Quinlan Woensdag 7 april 197G, 66e jaargang no. 20395 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V.. Leiden.-' Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Liselore Herman van Veen geeft zijn vi sie op Liselore Gerritsen op Ned. II om 20.50 uur. Om 21.30 uur tv-spel De Weduwnaar. Ned. I om 20.00 uur tv-spel Een gewone zaterdag en om 21.10 uur laatste uitzending van Werkwinkel. Wisselend bewolkt Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Matige tot vrij. krachtige noordwestelijke wind. Max. temp. van 7 tot 10 gr. Morgen zon: 5.59-19.26. Schev. hoogw.: 8.29 en 21.10 laagw.: 3.50 en 16.36 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Christelijk Nationaal Vakverbond wil op 1 juli een prijscompensatie voor de modale werknemer (de werk nemer met twee kinderen en een inkomen van ongeveer 25.000 gulden) van 42 gulden netto. Dit zou moeten worden opgebouwd uit 24 gulden netto prijscompen- satie en 18 gulden via lastenver lichting. De Federatie Neder landse Vakbeweging NKV/NVV wil een loonsverhoging, die neerkomt op de feitelijke prijs compensatie maar met aftrek van de noodzakelijke afdrachten aan de „collectieve sector". Dit zal vermoedelijk op ongeveer hetzelfde uitkomen, als de bere- keningep van het CNV. De vakcentrales willen dat de mensen met lagere inkomens er in koopkracht iets op vooruit gaan en dat verder naar gelang de inkomens stijgen minder com pensatie gegeven wordt. Verder moet vol gens de Federatie van NKV en NW een hard prijsbeleid gevoerd worden, moeten de vrije beroepen eveneens hun looneisen matigen en dienen bij collectieve arbeids overeenkomsten maatregelen voor de vergroting van de werkgelegenheid te worden vastgelegd. Daarbij moet ook gedacht worden aan arbeidstijdverkor ting en aan het doorzichtiger maken van de arbeidsmarkt binnen iedere onderne ming. Een en ander is in gisteren ver schenen discussienota's vastgelegd. De vakcentrales wijzen er in hun gisteren verschenen discussienota's wel op, dat de economische situatie nauwelijks ruimte laat voor redelijke loonsverbeteringen. Maar de matiging mag in geen geval ten koste gaan van de koopkracht, zeker niet voor de lagere inkomens. De vakcentra- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering wil de Drie van Breda, de Duitse oorlogsmisdadigers Fi scher, Aus der Finten en Kotölla nu, niet in vrijheid stellen. Eventuele individuele gratieverlening is alleen mogelijk na een onderzoek naar de lichamelijke en geestelij ke toestand van de betrokkenen en na voorlichting door een groep deskundigen. Dit zei gisteren minister Van Agt van Justitie in de Eerste Kamer, waar vorige week AR-senator Diepenhorst namens een meerderheid van de conventionele fracties vrijlating van de drie gevangenen had be pleit. Uit de verklaring van de bewindsman bleek dat hij nog altijd de grootste moeite heeft met het vasthouden van de drie mannen. „In alle scherpte ligt echter de vraag voor ons," vervolgde Van Agt, „of het wel aan vaardbaar zou zijn door het wegzenden van een of meer van de drie gevangenen nieuw leed toe te voegen aan degenen die in de jaren van verschrikking al zwaar zijn getrof fen." De regering heeft tijdens het kabinet Bies heuvel een groep van deskundigen gefor meerd, waaronder oud-verzetstrijders, die zullen worden geraadpleegd bij vrijlating. Een van hen is de Wassenaarse zakenman en oud-verzetsstrijder H. Teens Gerritsen. Hij verklaarde de oprakeling van de zaak' niet plezierig te vinden. Volgens hem heeft de beraadsgroep sinds 1972 twee maal met minister Van Agt gesproken. Voor het laatst twee jaar geleden toen Kotalla in een zieken huis in Den Haag moest worden opgenomen. Duur .en en om het heuglijke feit te vieren met procuratiehouder en vriend was gaan dineren Cambodja Het gehele Cam bodjaanse kabinet is van me dat zijn „taak" is vervuld en dat het ogenblik is aangebro ken om de onlangs gekozen volksvergadering een nieuwe re te laten kiezen, aldus ra-, Phnom Penh. De ontbinding de regering, waarin enkele zitting had volgt op het aftreden van iet staatshoofd, prins Norodom- aihanouk, twee dagen geleden. Dure kreeft Een onlangs voor Amerikaanse kust aangehou en omgebrachte Russische treiler is uit Boston vertrokken, ia betaling van een boete van 110.000 dollar (ongeveer 1,1 mil joen gulden) wegens het vissen ip kreeft binnen de Amerikaan se 12-mijlszone. OMalley Brian O'Malley, staatssecretaris in het Britse mi- risterie van volksgezondheid in de regering van premier Wilson, 18 gisteren in het ziekenhuis na twee weken gele den in het Lagerhuis te zijn Hij was 46 jaar. Door dood is de meerderheid van stem van de Labour-rege- "ng in het Lagerhuis tijdelijk opgeheven. 'Libanon Gewapende linkse Moslims op pa trouille in de za kenwijk van Bei roet. Rechts de Banco di Roma, die evenals zoveel andere banken volledig geplun derd en daarna in brand gestoken NEW YORK/MILWAUKEE, (Rtr/UPI) De enige vooruit strevende kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, de Democraat Morris Udall, heeit goede resultaten geboekt bij de voorverkiezingén in Wisconsin en New York. In Wisconsin ver loor hij op het nippertje van de voormalige gouverneur van Georgia, Jimmy Carter, na een nek-aan-nekrace (37 tegen 36 procent), terwijl Udall in New York, waar niet rechtstreeks op kandidaten maar op kiesmannen werd gestemd, goede tweede- werd na de gedoodverfde win naar, senator Henry Jackson maar ruimschoots vóór Carter. Gouverneur Wallace kwam in beide staten er niet aan te pas. Bij de republikeinen nam president Ford een grote voorsprong op zijn rivaal Rea gan in de staat Wisconsin. Het stemmen percentage was 5544 in het voordeel van de president, die nu op één na alle voorverkiezingen van Reagan heeft ge wonnen. Congreslid Udall heeft zijn laatste kans in de voorverkiezingen goed aangegre pen. Hij had tot nu toe geen enkele staat, voor zich kunnen winnen en zou zonder een goed resultaat in New York en het liberale Wisconsin geen kans meer ma ken. In New York was overigens voor speld dat senator Jackson, die een scher pere politiek tegenover de Sovjet-Unie bepleit, dankzij de vele joodse kiezers de overwinning zou behalen. Hij deed dit met grote overmacht: na het tellen van 68 procent van de stemmen had hij de steun van 102 kiesmanen, tegen 64 voor Udall en 44 voor Carter. De kiesmannen zullen op de nationale partij conventies de beslissende stem uitbrengen op de kandi daten. les willen gaarne medewerken aan het oplossen van de problemen, de regering mag daarbij echter niet voorbijgaan aan een aantal eisen, aldus de federatie Ne derlandse Vakbeweging. Het Verbond Van Nederlandse Onderne mingen vindt het merkwaardig, dat de vakcentrales ondanks hun begrip voor de moeilijke economische situatie toch ko men met zij het beperkte looneisen, terwijl zij zelf zeggen, dat „er niets te halen valt" (zie verder elders) Voedsel uit India In Amsterdam is een schip aan gekomen met aan boord 5000 ton Indiase aardappelen. De aardappelen zul len in de winkel ongeveer 1,40 per kilo gaan kosten. AMSTERDAM Uit een geparkeerde auto op het Thorbeckeplein in Amsterdam is gisteravond een leren tas met 1.312.000 gul den gestolen. Dat bedrag was het eigendom van de directeur van het in- en exportbe drijf Steintron Electronics uit Zaandam, die het eerder op de avond contant had ontvangen na een transactie met een andere zakenman uit die plaats. Om de geslaagde transactie te vieren waren de directeur, de procuratiehouder en een vriend van de directeur in een restaurant aan het Thorbeckeplein gaan eten. De tas met de ruim 1,3 miljoen het de directeur in zijn geparkeerde auto achter. Volgens de Amsterdamse politie heeft de directeur ver klaard dat hij vanuit het restaurant de auto kon zien staan. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Agt van Justi tie wil nog vóór de zomer "een hartig woordje" met de KNVB wisselen over de spelverruwing. Hij zei gisteren in de Eerste Kamer, dat een gesprek met de voetbalbond al lang op zijn agenda staat maar dat het er om allerlei redenen nog niet van is gekomen. Volgens de bewindsman gebeurt er in de stadions waar de sterren worden bejubeld, veel dat het daglicht niet kan verdragen. "Maar ook bij amateurwedstrijden is het menigmaal hommeles". De minister wees erop, dat er weliswaar meer sporten zijn waar het niet altijd broederlijk toegaat zoals ijshockey, hockey en waterpolo, maar dat voetbal vaak de kroon spant. "Afgezien van de vraag of de agressie in het veld tot navolging leidt danwel de mensen de gele genheid biedt zich af te reageren, wil met de KNVB, die de pretentie hooghoudt het varkentje zelf wel te kunnen wassen, over deze kwestie praten", aldus Van Agt, die al eens eerder de sportcriminaliteit aan de kaak heeft gesteld, maar daar tot op heden nooit iets tegen heeft gedaan. Overval in New York Drie gewapende en gemaskerde mannen hebben een overval gepleegd op een bijkan toor van de First National Citybank in de kelderruimte van New York Daily News. Een van de bewakers werd met handboeien aan een trapleuning gekluisterd. Een vrouw, werkzaam bij de krant en toevallig in de hal aanwezig onderging ongeveer hetzelfde lot: zij werd aan de bewaker gekluisterd. De overvallers ontkwamen met twee miljoen gulden. PROF. STEENKAMP: UTRECHT (ANP) „Het CDA moet zich niet teveel binden aan PvdA of VVD. Dat zou toegeven zijn aan de polarisatie. Het CDA kan wel een coalitie aangaan, maar het moet zelfstandig opereren als beginselpartij met het evangelie als richtsnoer". Aldus CDA-voorzitter prof. P. Steenkamp gisteren in Utrecht bij de oprichting van de CDA-kamerkring in de provincie Utrecht, de eerste kamer kring van het CDA in ons land, een bundeling van regionale KVP, CHU en AR-bestuursleden. Prof. Steenkamp zei dat het CDA niet beschouwd moet worden als „schuiltent voor rechtse krachten en ook niet als een toeleveringsbedrijf van links", maar een eigen koers moet varen. Hij noemde het „nationale gezelschapsspel" dat leidende politici momenteel met het oog op de komende verkiezingen voeren „onbegrij pelijk en onverantwoordelijk". Daarbij refereerde hij onder meer aan uitspraken van PvdA-voorzitster Ien van den Heu vel, die heeft laten weten een coalitie met het CDA waarvan ook de CHU deel uitmaakt, niet zo te zien zitten. (Van een onzer verslaggevers) door Van Eeden in Leiden werd ge maakt, zijn er maar twee in Nederland. DEN HAAG Uit een drukkerij aan de Binckhorstlaan hebben inbrekers in de Op de klok staat een atlas, de wijzerplaat nacht van maandag op dinsdag een an- is voorzien van een datumaahduiding en tieke klok ter waarde van tachtigdui- de maanstand is er op af te lezen. De zend gulden gestolen. Van deze twee klok is gemaakt van mahoniehout en meter hoge staande klok, die in 1769 beschikt ovgi.,een wekkermechanisme. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Rinus Michels en Ajax gaan uit elkaar. Nadat Michels aan het begin van dit seizoen de weggestuurde Hans Kraay opvolgde werd hij aangesteld als interimcoach tegen een forse maandver- goeding. Na de teleurstellende prestaties van Ajax, dat een riante leiderspositie in de eredivisie teloor zag gaan en kansloos is voor de titel, zette Michels een streep onder zijn tweede optreden als coach bij de club in de Meer. Zie verder de sportpagi na. TRENTON (Reuter) De openbare aankla ger van New Jersey zal niet in hoger beroep gaan tegen de recente uitspraak van het hooggerechtshof van deze Amerikaanse staat dat het geen strafbaar feit aanwezig acht als gevolg zou worden gegeven aan het verzoek van de ouders van Karen Quinlan de beademingsapparatuur van hun sinds 15 april vorig jaar in een coma liggende 22-ja- rige dochter uit te schakelen. Deze beslissing van de openbare aanklager neemt het laatste obstakel weg voor de uitvoering van de wens van de ouders, die willen dat hun dochter de kans op een waardige dood wordt gegeven. Blanke slavin? Sedert enkele weken wordt, zoals gisteren ge meld, in België de 14-jarige Naatje van Zwaren de Zwarenstein vermist, dochter van een in België woonachtige Nederlandse graaf. De ach tergrond van de vermissing is. naar de Belgi sche politie aanneemt, een handel in blanke slavinnen voor Zaïre. Het meisje is het laatst in Amsterdam gezien. Zij heeft een flink pos tuur. donkerblond haar, grijs-groene ogen en spreekt Nederlands met een licht Frans accent. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: .woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1