Verbeter kwaliteit arbeidsplaats PvdA stelt nu zelf positie Lubbers ter discussie Zweedse kritiek op Nederlands drugbeleid Metro van Rome zou over 150 jaar klaar kunnen zijn WAPENS UIT 1860 INZET RECHTSGEDING CcidócSoUTOTlt Franse Spoorwegen sturen rekening na botsing: 20 minfr. Rekenkamer Suriname doet boekje open over overheidsgelden Begeleidingscommissie geïnstalleerd DINSDAG 6 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii GEKAPT In de Amsterdamse Jaap Eden-hal werd gisteren door een 80-tal kappers en zo'n 300 leerling kappers om respec tievelijk het Natio nale Open Kam pioenschap voor Kappers en de Na tionale Leerlingen wedstrijd gestre den. Het was niet' alleen een strijd te gen weerbarstige lokken maar ook te gen de klok. Voor het zogenaamde „klein avondkap- sel" (links) had de deelnemer een half uur. Aan het cock- tailkapsel (rechts) mocht zelfs maar 20 minuten besteed worden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS Een jonge leraar van een land bouwschool in Oost- Frankrijk moet de Franse spoorwegen een bedrag van meer dan 20 miljoen francs (ruim 11,5 mil joen gulden) vergoe den, omdat zijn auto drie weken geleden een treinongeluk ver oorzaakt heeft. De wagen was mid den in de nacht op een overweg bij Bar- le-Duc blijven stil staan en de bestuur der, die mogelijk een glaasje teveel op had, slaagde er niet in de motor weer op gang te brengen. Enige mi nuten later greep een goederentrein de au to, ontspoorde en stortte enkele tiental len meters verder door de borstwering van een brug in ee kanaal. Slechts de machinist werd licht gewond, maar de ra vage was indrukwek kend. De spoorlijn en het kanaal waren tien dagen lang ge blokkeerd. Gisteren heeft de eigenaar van de wagen de reke ning van de spoorwe gen gekregen. De voorlopige faktuur overschrijdt 20 mil joen francs, waarbij nog niet inbegrepen zijn de waarde van de locomotief, de twintig wagons en de twaalfduizend ton verlorengegane goe deren die de trein vervoerde. Daarvan bedraagt de geza menlijke waarde nog eens 10 miljoen De maatschappij waarbij de leraar verzekerd is, zal de schade dekken maar niet zonder moeite. Ze zal op haar leden een beroep moeten doen, wat in de con tracten voorzien is, om de schade van de spoorwegramp te hel pen dekken. Nog geen akkoord beleidscommissie scheepsbouw. DEN HAAG (ANP) De werk- gevers en werknemers in de scheepsbouw die gisteren de he le dag met minister Lubbers van Economische Zaken verga derd hebben over de instelling van de Beleidscommissie Scheepsbouw, zijn er niet in geslaagd elkaar te vinden. Het knelpunt is dat de Indus triebond NW geen zitting in de commissie wil nemen zonder dat de werkgevers een stuk van hun macht inleveren, terwijl de scheepsbouwers er weinig voor voelen hun beleid geheel uit handen te geven. Ander punt is of de commissie regionaal of nationaal van toepassing moet zijn. De bonden willen het laat ste. Voor hen is de openbaar heid eveneens een belangrijk punt „Voor de commissie moet dit een uitgangspunt zijn, waar van in bepaalde gevallen afge weken kan worden", aldus de bonden. De instelling van de Beleidscommissie is dringend noodzakelijk, daarover waren de drie partijen het wel eens. In de scheepsbouw wordt de werk gelegenheid van 20.000 tot 25.000 'man bedreigd. Een verminde ring van de capaciteit van min stens 30% achten de ministers van Economische en Sociale Za ken niet te ontlopen. OORZAAK VLIEGRAMP ORLY NIET DUIDELIJK PARIJS (AP) Ondanks uit voerige naspeuringen hebben luchtvaartdeskundigen de oor zaak van de brand aan boord van de Braziliaanse Boeing 707 die als gevolg daarvan op 11 juli 1973 nabij het vliegveld Orly neerstortte, niet met ze kerheid kunnen achterhalen. Een gisteren door de Franse overheid vrijgegeven rapport over de ramp geeft voor het ontstaan van de brand, die aan 123 mensen het leven kostte, twee lezingen. Het vuur kan zijn veroorzaakt door het wegwer pen van een brandende sigaret in een papiermand van een der toiletten of door kortsluiting. Vastgesteld is dat bijna 80% van de slachtoffers door verstikking om het leven is gekomen. Zij zijn gestikt in kooldioxyde die is ontstaan door het verbranden van alle plastic in het vliegtuig. De bemanning heeft zich kun nen redden door alle zij-raamp jes open te schuiven. PARAMARIBO (ANP) Malversaties, gebruiken van rijksgelden j voor 'eigen doeleinden, communicatiestoornissen op alle niveaus, onwettige beslissingen, gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, handelen op eigen houtje en onbegrijpelijke subsidieverleningen. Dat is een bloemlezing van de bevindingen van de rekenkamer van Suriname over het afgelopen jaar. De rekenkamer kwam onlangs met haar jaarverslag, dat in Para maribo enig stof deed en doet opwaaien. Minister van economische zaken mr. E. Bruma heeft over het verslag al gezegd, dat waar het zijn ministerie betreft de bevindingen van de rekenkamer betrekking hebben op de periode van voor 1975. Op het ministerie van sociale zaken hebben ambtenaren volgens de rekenkamer van Suriname valse beschikkingen opgesteld, waar door aantoonbaar 25 mensen uitkeringen hebben gekregen van de dienst algemene en maatschappelijke zorg. Controle is er niet, aldus- de kamer. De voorzitter van de commissie, die beslist over de uitkeringen, zet ongezien handtekeningen. Bij de dienst behoeftigen en bejaardenzorg zijn beschikkingen getekend door onbevoegde functionarissen, soms op grond van rapporten die niet zijn ondertekend door de aanvragers of rappor ten, die gewoon vals zijn. Betalingen zijn verricht aan anderen dan de belanghebbenden en boekjes met beschikkingsformulieren zijn eenvoudig verdwenen, aldus de rekenkamer. In haar verslag kondigt de kamer aan te zullen protesteren tegen de goedkeuring van de uitgave van toenmalige kabinet van gevol machtigd minister in Den Haag, thans de ambassade van Suriname in Nederland. Daar is ruim ƒ16.000 Nederlands geld uitgegeven voor de stoffering van het particuliere huis van dat kabinet ROME Als het huidige tempo waarmee de Italianen hun me tronet in Rome aanleggen wordt aangehouden, kan het nog wel 150 jaar duren voor zij de Parijse metro geëvenaard zullen hebben. Veertien jaar ge leden werd de eerste spade in de grond gestoken voor een 14 kilometer lange lijn die één van de volkrijkste buitenwijken met het centrum van Rome zou verbinden. Maar het werk on dervindt voortdurend vertra ging, nu eens om „administra tieve redenen", dan weer door dat „onvoorziene moeilijkhe den" opduiken. Dit laatste meestal in de vorm van over blijfselen van het voormalige centrum van het Romeinse Rijk. Dan moeten de archeolo gen eraan te pas komen om eerst alles in kaart te brengen en vervolgens te beslissen of een bepaald stuk uitgegraven zal worden om naar een mu seum te worden overgebracht. Door al die tegenslagen zal het lijntje pas tegen of in 1978 ge reed zijn. Volgens de jongste kostenberekening zal elke kilo meter van de 14 kilometer lange lijn de lieve som van ongeveer ruim 90 miljoen gulden hebben gekost. Werkt men in het huidige tempo door dan zal het tot het jaar 2122 duren alvorens Rome over een evenlang metronet als Pa rijs beschikt. Op dit moment bezit de stad een stukje metro van elf kilometer, nog een erfenis uit de tijd van Mussolini. Het lijntje, dat nau welijks enige ontlasting bete kent voor het constant in de knoop zittende bovengrondse verkeer, loopt van het Termini station naar de voorstad Eur. Het gemeentebestuur van Rome heeft al van alles geprobeerd om het centrum van de stad meer of minder vrij van aut overkeer te maken, door bij voorbeeld een rijverbod voor particuliere auto's in de oude wijken. Het was en is nog steeds boter aan de galg ges meerd want in de rustigste uren, als men in Rome althans van rust mag spreken, wemelt het toch nog van de auto's. Dit is niet zo verwonderlijk als men weet dat in Rome dagelijks an derhalf miljoen auto's en 2.500 stadsbussen rijden. Het onoplosbare probleem is de automobilist die er de voorkeur aan geeft langdurig in stinkende files te zitten in plaats van ge bruik te maken van het toch vrij goedkope busvervoer. De be langrijkste oorzaak hiervan is het veelvuldig moeten overstap pen op andere buslijnen. Veel fabrieken staan in de buitenwij ken van de stad. Er is bijna geen buslijn die het centrum rechtstreeks met deze buitenwij ken verbindt. Voor deze verkeersmisère een oplossing te vinden die tenmin ste enige verlichting kan bren gen hebben de stadsbestuurders gekozen voor een metronet van meer dan 100 kilometer lengte. Het is een even nuttig als gigan tisch project, maar wat er ui teindelijk van terecht zal komen is een niet te beantwoorden vraag als men weet dat de eer ste aanbesteding 135 miljoen gulden voor het hele net be droeg, een som die vandaag net toereikend is voor anderhalve kilometer. Het optimisme van de Italiaan kent echter geen grens. Onlangs deden de trotse autoriteiten de stadsbevolking mededeling van het feit dat de treinstellen voor de metro op de tevoren vastge stelde datum, het einde van deze maand, gereed zullen zijn. Ze zullen echter zorgvuldig inge pakt blijven tot het moment komt dat ze onder de grond hun werk kunnen gaan doen. Dat de bouwers van de metro geen leed bespaard blijft bleek onlangs. Men stuitte toen op een onderaards meer, waarvan nie mand het bestaan kende. VO IRBURG (ANP) - Het ver beteren van werkomstandighe den is de belangrijkste taak van de gisteren door staatsse cretaris P. J. J. Mertens" geïn stalleerde Centrale Begelei dingscommissie. De commissie waarin werkgevers, werkne mers en de overheid zijn verte genwoordigd, zal de minister van Sociale Zaken adviseren over de grote lijnen ter verbete ring van de arbeidsplaats. Volgens staatssecretaris Mer- tens heeft de kwaliteit van de arbeidsplaats geen gelijke tred gehouden met het niveau van het werk. Voor werkzaamheden van een lager uitvoeringsniveau zijn buitenlandse werknemers aangetrokken. De verwachting is dat door verbetering van de arbeidsomstandigheden de kwa liteit van de arbeidsplaats wordt verhoogd waardoor er met meer plezier kan worden gewerkt. Volgens staatssecretaris Mer- tens is het niet de bedoeling buitenlandse werknemers uit de arbeidsmarkt te concurreren. „De te nemen maatregelen zul len ook voor hen gelden", aldus de staatssecretaris die er wel aan toevoegde, „dat het in een situatie van grote werkloosheid niet verantwoord is grote aan tallen buitenlandse werknemers aan te trekken". Volgens de bewindsman is h«_. bij de verbetering van de ar beidsplaats niet alleen zaak om materiële verbeteringen bijvoor beeld ten aanzien van lawaai, vochtigheid, temperatuur aan te brengen. „Ook immateriële za ken als monotoon werk en ge mis aan eigen verantwoordelijk heid behoren daartoe. De staatssecretaris verwacht dat de resultaten moeilijk meet baar zullen zijn, maar men houdt rekening met tenminste 3600 manjaren voor wat het werkgelegenheidseffect betreft alsmede een verbetering van 30 tot 40-duizend arbeidsplaatsen. DEN HAAG (ANP) De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. J. Boekraad wil, dat driehonderd antieke Afghaanse geweren uit 1860 verbeurd verklaard worden. De wapens, in december 1972 speciaal voor antiekverzamelaars ingevoerd door een antiekhandelaar uit Mijdrecht en dit met toestemming van de Haarlemse officier van justitie, worden door de Haagse procureur-generaal beschouwd als levensgevaarlijke apparaten, „die bij gewapende conflicten in Afrika nog volop worden gebruikt". Volgens mr. Boekraad biedt de vuurwapenwet uit 1919 geen ruimte „voor antieke curiosa" en is de vraag of de wapens wel of niet antiek zijn, op deze partij niet van toepassing". We zitten als Openbaar Ministerie niet te wachten op een nieuw modeverschijnsel. Vuurwapenbezit blijft in Nederland volgens de vuurwapenwet strafbaar", aldus mr. Boekraad gisteren voor het Haags gerechtshof. Vier vuurwapenexperts, als getuige-deskundigen gehoord konden de vraag of deze partij wapens antieke vuurwapens waren, niet beantwoorden. Wel waren zij van mening dat het verouderde typen betrof. Het gerechtshof in Amsterdam had eerder beslist, dat de partij militair gezien in onbruik geraakt is en als zodanig aanspraak kan maken op het predikaat „oudheid". Het openbaar Ministerie was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. Procureur-generaal mr. Boekraad meent thans, dat het geen antieke wapens zijn en dat zij derhalve onder de vuurwapenwet vallen. Kans om economie in 976 te redden al verkeken99 EERSEL (ANP) „De kans om in 1976 een begin te maken met het redden van de economie is al verkeken". Dit zei gister avond W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers verbond NKVO in Eersel tijdens een bijeen komst van zijn organisatie. De heer Perquin baseerde zijn stelling op de verwachtingen dat de loonontwikkeling niet binnen de door de regering aanvaard baar geachte perken kan wor den gehouden en een onaan vaardbare stijging van de over heidsuitgaven. Daarbij merkte de NKVO-voorzitter op, dat de lonen zeker tien procent zullen toenemen. De heer Perquin had ook veel kritiek op de vakbonden. Hij zei in ondernemerskringen gehoord te hebben dat de bestrijding van de werkloosheid niet op de eer ste plaats staat bij de vakbon den. LONDEN (Reuter) De man nen die in 1963 de sensationele treinroof in Engeland hebben gepleegd hebben besloten op le gale wijze munt uit hun daad te Van de groep van elf treinr overs die bij de overval 2,6 mil- Treinrovers in zaken joen pond sterling buit maakten hebben er zeven de handen ineen geslagen en een naamloze vennootschap gevormd met een perschef in volledige dienst Zij zijn van plan een compleet boek over de treinroof te schrijven en verder munt te slaan uit alles wat met de overval verband VADERLANDSE BODEM De 30-jarige student-assistent electrotechniek G. Siemensma, die op 7 februari in de Zambiaanse hoofdstad Loeanda gevangen genomen werd, kwam gisteren, na een kort verblijf in Londen, op Schiphol aan. Siemensma werd op 27 maart vrijgelaten en uitgewezen. Zijn vriendin mej. L. v. d. Bergh kwam hem op Schiphol begroeten. Beslissende bijeenkomsten voor het C.D.A. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zaterdag aan staande kan een beslissende fa se worden in de vorming van het C.D.A. Dan vergaderen zo wel de A.R.-partijraad als de Unieraad van de Cü.U. over de ontwerp-resolutie, die het C.D.A.-bestuur enige weken ge leden over het uitkomen met een gezamenlijke lijst door K.V.P., A.R. en C.H.U heeft voorgesteld. De A.R.-partijraad komt zater dag in Amsterdam bijeen en de C.H.-Unieraad in Utrecht Callaghan voor problemen JIM CALLAGHAN, sinds gisteravond premier van Groot- Brittannië, heeft de Britten opgeroepen mee te helpen aan de twee grote problemen waarmee hun land te maken heeft: de werkloosheid en de inflatie. Hij deed het aan de voor avond van de bekendmaking van de begroting en de bezuinigingsmaatregelen door de minister van financiën, Dennis Healey. Met het wisselen van de wacht in Downing Street staat Groot-Brittannië voor moeilijke en zware maat regelen. Het Britse pond sterling heeft de laatste weken ongekende dieptepunten doorgemaakt, die snel zullen door werken in hogere prijzen, in een lagere levensstandaard en in een verdere onevenwichtigheid op de betalingsbalans, vooraleer dit goedkopere pond zijn invloed gaat uitoefenen in een groeiende export en dalende import. Anderzijds is er een groei van de wereldhandel geconstateerd, de werk loosheid blijft hoog maar de snelheid van de verdere toename is eruit Ongunstige en gunstige ontwikkelingen wisselen elkaar af. Een aantal jaren geleden werden onder ongeveer gelijke omstandigheden sterke belastingverlagingen doorgevoerd, hetgeen niet alleen tot begrotingstekorten leidde, maar ook de bestaande problemen nog aanzienlijk verdiepte. De vraag is wat in de huidige situatie tot verbetering kan leiden. Al te snelle expansie zou opnieuw de problemen terugbrengen. De vraag is ook hoe de vakbonden op de voorstellen van minister Healey gaan reageren. Terugbrengen van de geldontwaarding, die in Engeland groter is dan in veel andere Europese landen, is een eerste vereiste om meer werk té creëren. Het lijkt de beste weg om de investeringen te laten groeien en de export in een betere positie te brengen. Dergelijke maatregelen hangen af van het succes van een strakke loonpolitiek, dus van de zelfbeheersing van de Britse arbeiders. Die is in het verleden niet altijd even goed geweest Misschien biedt de goede verstandhouding van de nieuwe Britse premier met de vakbonden goede hoop voor de toekomst Weeroverzicht geh. bew Vli ss in gen Z.-Limburg Aberdeen Kopenhagen Ca sa Blanca Istanboel Las Palm as Calley Het Amerikaanse fe derale hooggerechtshof heeft een verzoek om revisie van het proces tegen de voormalige lui tenant William Calley afgewe zen. Calley werd in 1971 door een krijgsraad tot levenslang veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op zeker 22 van de 102 ongewapende burgers in het Vietnamese dorp My Lai in 1968. Vooruitzichten voor" donderdag. Enkele buien, ook opklaringen en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 8 graden De Bilt: Een diepe depressie boven Oost-Zweden trekt naar het zuiden van Finland. Langs de westflank ervan stroomt met noordwestelijke winden vrij koude polaire lucht over het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen via de Noordzee naar onze omgeving. Het front dat de voorste begrenzing vormt van de koude lucht, lag vanmor gen ten noorden van ons land en passeerde ons in de loop van de dag. In de koudere lucht achter het front komen opkla ringen voor maar ook enkele buien zijn mogelijk. Restanten van een oude depressie boven Zuid-Frankrijk en Italië veroor zaken daar nog vrij veel bewol king en plaatselijk wat regen. De middagtemperaturen berei ken een waarde van omstreeks 20 graden. Een zwak hogedruk- gebied boven het noorden van Joegoslavië brengt daar fraai lenteweer met maxima tussen 23 en 26 graden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer die het aanvankelijk de WD bijzonder kwalijk nam de positie van minister Lubbers van Economische Zaken in de „Nederhorst-zaak" ter discussie te stellen, heeft nu zelf vragen gesteld over de persoonlijke betrokkenheid van de minis ter, bij een bedrijf dat nu een rol speelt bij een eventuele overname van de in nood verkerende Nederhorst „staalpoot". Bedoeld wordt Lubbers constructie-werkplaats Hollandia b.v. Volgens de PvdA speelt het bedrijf waarvan de minister voordien directeur was en waarvan hij nog aandelen bezit, reeds sedert oktober 1975 een rol in de afwikkeling van de Nederhorstzaak. De PvdA-fractie vraagt zich af, of het niet beter was geweest dat minister Boersma vanaf oktober vorig jaar was belast met de feitelijke bemoeienissen van het in nood verkerende staalbedrijf van Ne derhorst. De WD-er Van Aardenne vraagt, of het in begin sel wel juist is, dat bewindslieden persoonlijk grote financiële belangen hebben bij ondernemingen, aan welke op enigerlei wijze belangrijke over heidssteun wordt verleend. De GVP-fractie vindt, dat de „Hollandia-aandelen" van minister Lubbers moeten worden uitgekocht, om langs die weg de minister geheel vrij te maken voor de „honderd-procent-ige" behartiging van de toekomst van het land Minister brengt achterdochtover DEN HAAG Zweden maakt zich ernstige zor gen over het drugbeleid in Nederland. Om dit met de Nederlandse autoriteiten te bepraten is giste ren de Zweedse minister van Justitie L. Geyer in ons land aangekomen. Minister Van Agt wees er gisteren in verband met dit bezoek op dat er in Zweden „al lange tijd wantrouwen en achter docht bestaat over wat dit land noemt het lank moedig Nederlands drugbeleid". Minister Van Agt gelooft dat de Zweedse klachten van betekenis kunnen zijn in de relatie tussen Nederland en Zweden voor wat betreft de uitvoe ring van de nieuwe Nederlandse wetgeving over het drugbeleid. Volgens de Nederlandse minister staat zijn Zweed se collega bloot aan kritiek ten aanzien van de druk die hij op Nederland had moeten uitoefenen wat betreft het Nederlandse drugbeleid. Het doel van de reis van de Zweedse minister was volgens minister van Agt behalve het verkrijgen van infor matie over dit onderwerp ook het voldoen aan de politieke druk vanuit Zweden om in Nederland het Zweedse ongenoegen over de nieuwe Nederlandse wetgeving uiteen te zetten. VS-attaché in Moskou belaagd MOSKOU (Reuter) - Een groepje Russische burgers heeft maandagavond een vooraan staand Amerikaans diplomaat in Moskou belaagd en bedreigd. Het was de cultureel attaché van de Amerikaanse ambassade in de Russische hoofdstad, Ray mond Bensun. Het incident, dat ongeveer vijf minuten duurde, had plaats buiten het Tsjaikovs- ky-concertgebouw. Het maakte kennelijk deel uit van de aan houdende vergeldingscampagne tegen Amerikaanse diplomaten voor het lastigvallen van Russi sche funktionarissen in New York door Joodse demonstran ten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9