Omvang injectie-drama Kerkrade nog onduidelijk „ONDERZOEK NAAR OVERHEroSUITGAVEN MOET OPGEVOERD" Experiment Lip-fabriek met ,zelf-bestuur" ten einde Utrecht brengt totale flora in kaart Veluwse boeren bedreigddoor wilde zwijnen Dr. W. Drees jr. In 40 uur rond de wereld Vonniste Calley bevestigd Belgische politie vermoedt handel in 99blanke slavinnen „Beveiliging taxi zaak van gemeenten" Gevechten in en om Beiroet BELFAST VRUWEL HOTELLOOS DINSDAG 6 APRIL 1976 LEIDSE COURANT MAASTRICHT (ANP) De hoofdver pleegkundige Fnuis H. is mogelijk niet de enige geweest die in Lueckerheidekli- niek in Kerkrade aan tal van bejaarde patiënten insuline-injecties heeft gege ven die hun dood tot gevolg hadden. In kringen rond de Maastrichtse rechtbank boudt men er ernstig rekening mee dat in de loop van het proces tegen Frans IL, de vraag aan de orde komt of ook andere verplegers en verpleegsters zich hieraan schuldig hebben gemaakt. De 40-jarige Frans H. zelf houdt staande dat dit inderdaad het geval is geweest. Vast staat dat zich in de Lueckerheide kliniek meer onnatuurlijke overlijdensgevallen hebben voorgedaan dan de vijftien waarbij de Limburgse hoofdverpleeg kundige betrokken was. De rechtzaak tegen H. begint op maan dag 26 april en zal minstens een week in beslag nemen. Welke beschuldigingen precies tegen hem wordt ingebracht, is nog niet bekend. Als de verpleger „moord" ten laste wordt gelegd kan als hoogste straf „levenslang" tegen hem worden geëist. Dat H. met opzet dodelijke spuitjes zou hebben gegeven, wordt door hem ontkend Hij heeft verklaard de in jecties te hebben toegediend om pijn van de patiënten te verlichten of omdat zij onrustig waren. Mr. J. Booster, officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank gelooft hier echter niet in. Hij wijst in dit verband op de tegen de verpleegkun dige gerezen verdenking dat hij geld en andere kostbaarheden van de overleden patiënten heeft verduisterd. Bij zijn aanhouding op 14 augustus van het vorig jaar had hij enkele sieraden van bejaarden in zijn bezit De verdediger van de verpleger, mr. Her mans, is overtuigd van de onschuld van zijn cliënt Hij geeft toe dat H. verkeerd heeft gehandeld door zonder toestem ming van artsen spuitjes te geven. Even min ontkent hij dat de man zich onrecht matig geld en goederen van patiënten heeft toegeëigend. „De waarde daarvan is echter zo gering dat dit geen motief voor moord kan zijn", meent mr. Her mans, volgens wie het onderscheid tussen mijn en dijn in de kliniek een zeer vaag begrip was. Zijn cliënt is volgens hem zeker niet de enige geweest die zich aan dit soort vergrijpen heeft schuldig ge maakt. Wat de dood van de patiënten kort na het toedienen van de injectie betreft, stelt de advocaat dat zijn cliënt slechts uit onwetendheid heeft gehandeld. Het staat volgens hem trouwens nog lang niet vast dat de injecties dodelijk waren. De pa tiënten om wie het ging, waren oud, ziek en dement Daardoor kunnen er tal van andere oorzaken zijn geweest voor hun overlijden, meent mr. Hermans. „Het spuitje kan het overlijdensproces mis schien iets hebben versneld. Van een directe doodsoorzaak kan hier echter niet worden gesproken", zo stelt hij. Zijn cliënt kan volgens de raadsman slechts worden veroordeeld op grond van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst namelijk het toedienen van injecties, van diefstal en van verduistering. „Voor dit soort vergrijpen heeft hij zijn straf door zijn negen maanden voorarrest al ge had," aldus mr. Hermans. Overigens zegt de advocaat vele betuigin gen van medeleven voor zijn cliënt te krijgen Tal van mensen hebben volgens hem verklaard dat Frans H. die zijn vak al 19 jaar uitoefende een goede en zorgzame verpleger was met een uit stekende staat van dienst Tijdens zijn werk in de kliniek heeft Frans H. een vrouw verpleegd, die in 1971 overleed. Haar echtgenoot deed na dat overlijden een boekje open over de praktijken van het verplegend personeel in de kliniek, een verhaal dat er op neer kwam dat het personeel zich nog wel eens eigendommen van bejaarden toeei gende. De moeder van Frans H. trouwde deze man enige tijd later. Thans wordt zij ervan verdacht hem te willen vergifti gen. De man is tengevolge van die poging ernstig invalide geraakt. Op zijn rondreis door Europa is de Egyptische president Anwar Sadat (uiterst, links) gisteren in Italië aangekomen. De Italiaanse president Giovanni Leone (rechts) bood hem een officieel diner aan. Tussen de twee staatshoofden in staan hun echtgenotes. ARNHEM Als er op korte termijn geen afdoende maatregelen worden getroffen tegen de zich sterk uitbreidende wilde zwijnen- stand, zullen de Veluwse boeren zelf maatregelen nemen om de plaag het hoofd te bieden. Desnoods wil men met giftige stoffen werken om de oprukkende zwijnen een halt toe te roepen. (Van (Van correspondent) UTRECHT De overheid moet meer onderzoek laten verrichten naar de eigen uitgaven. Uitgaven die zo hoog zijn geworden dat de stijging van belastingen en premies in feite terecht komt op de schouders van de bedrijven. Dat wil zeggen op het stuk inkomen dat overblijft na betaling van lonen, salarissen en rente. Dat zei gistermiddag dr. W. Drees jr., voorzitter van de Tweede Kamerfractie van DS'70 in de jaarvergadering van de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie in het jaar beurscongrescentrum in Ut recht Het stuk inkomen dat winst wordt genoemd is al jaren aan het dalen, zo beklemtoonde hij, en is in tal van bedrijven negatief. Dat is een hoofdoor- zaak van het toenemend aantal I faillissementen. Herstel van ren dement is nodig niet in de eerste plaats om investeren te bevorde- I ren al is ook dat nuttig, maar j simpelweg om te voorkomen dat er nog meer bedrijven failliet I gaan zo zei dr. Drees. De grootste handicap is volgens hem dat er te weinig onderzoek wordt verricht naar de over heidsuitgaven. Er is veel meer literatuur over bijvoorbeeld de textielindustrie dan over bij voorbeeld de economie van het wetenschappelijk onderwijs. De aandacht is teveel geconcen treerd op de netto reële lonen en die concentratie heeft ertoe geleid dat de belasting- en pre miestijging op de bedrijven drukt, aldus dr. Drees. Als voorbeeld van een zijns in ziens onterechte overheidsuitga ve noemde hij de „onwijs" hoge subsidiëring van wetenschappe lijk onderwijs. Academici stel len hun gespecialiseerde oplei ding in dienst van hun clientèle zoals een notaris, een veearts of een ingenieur. Het is redelijk zei hij dat de klanten daarvoor be talen. Het is onlogisch dat hun opleiding vrijwel voor 100 pro cent wordt gesubsidieerd, aldus dr. Drees. SCHIPHOL (ANP) - De vlieg tuigmaatschappij Pan Ameri can Airways gaat op 1 mei een wat zij noemt weergaloze re cordvlucht rond de wereld ma ken met de gloednieuwe ver korte versie van de Boeing 747, de zg. 747SP. Met slechts twee tussenlandingen nl. in New Del hi en Tokio, zal deze „Junior Jumbo" in 40 uur van New York naar New York vliegen. De hele vlucht, „die zelfs Jules Verne nauwelijks voor mogelijk had gehouden, zal over het noordelijk halfrond worden ge vlogen. De totale afstand zal 37.000 km bedragen. Aan boord zullen zich 130 beta lende passagiers bevinden. On der hen zijn er die de hele histo rische reis rond de aardbol mee maken uit curiositeit, er zijn er ook, die slechts een of twee der drie trajecten vliegen. De we reldreis wordt de Amerikanen aangeboden voor 1865 dollar (economy klasse) en 2927 dollar (eerste klasse). vliegeren zuhiko Asaba noemt zich ioen vliegeren. Aan een 'okio slaagde hij erin 1050 die waren bevestigd aan lalve kilometer lengte. De „„„.„i in twee uur tijd. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren het vonnis beves tigd dat een krijgsraad had op gelegd aan de ex-luitenant van het Amerikaanse leger L. Cal ley jr. voor de moord op bur gers van het Vietnamese plaats je My Lai in maart 1968. Het hof achtte Calley met 8 tegen 5 stemmen schuldig. De ex-luitenant werd in 1971 voor het eerst veroordeeld. Hij ging tegen het vonnis meerdere malen in beroep tot uiteindelijk een districtsrechtbank op 25 september 1974 de uitspraak van de krijgsraad vernietigde en hem vrij sprak. Hoewel de rechtbank later deze beslissing introk, liet het leger de ex-luitenant op borgtocht vrij. De legerautoriteiten zeiden niet van plan te zijn Calley nog op te sluiten. Sinds zijn vrijspraak in 1974 woont Calley in Columbus in de staat Georgia. Hij is door het hooggerechtshof schuldig be-i vonden aan moord op 22 Vietna mese burgers tijdens een aktie tegen My Lai. Bloedproef Een bloedproef zal moeten uitwijzen of een ze venjarige in West-Berlijn wo nende Amerikaanse jongen de achter-achterkleinzoon is van Abraham Lincoln, de in 1865 vermoorde Amerikaanse presi dent. Als de uitslag voor hem positief is kan de jongen aan spraak maken op een vermogen van ruim een miljoen dollar. Arrestaties In de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbury zijn 158 negers gearresteerd die deelnamen aan een bijeenkomst van de „Afrikaanse nationale UTRECHT (ANP) De provincie Utrecht verwacht over vier jaar de hele flora in dat gebied in kaart te hebben gebracht De registratie van de flora houdt in dat alles wat groeit en bloeit per vierkante kilometer wordt „afgegraasd" door twee full-time biologen. Vorig jaar april heeft Utrecht hiermee, als eerste provincie in ons land, een begin gemaakt Ir. A. Broek, hoofd milieudienst van provinciale waterstaat zei op een persconferentie in Ut recht dat het voor het voeren van een goed milieubeleid van groot belang is dat alle gegevens over planten en bomen op tafel- komen. De „florakartering" is onder meer van belang bij de voorbe reiding van streekplannen en gemeentelijke bestemmings plannen. Alle gegevens die in het veld worden verzameld worden zo verwerkt dat ze snel ter beschik king staan van bij voorbeeld statenleden, gemeentebesturen, planologen en particuliere we genbouwers. Ook actiegroepen kunnen over de gegevens be schikken. In het jaar dat men nu met de kartering bezig is en waarbij 300 van de in totaal 1300 vierkante kilometer in kaart is gebracht hebben al vrij regelmatig actiegroepen bij de provincie om gegevens aan geklopt In andere provincies is men aan een dergelijke systematische in ventarisatie van de flora nog niet toe. ZOONS VAN ZAÏRESE CONSUL GEARRESTEERD Wereldrecord vliegeren De 52:jarige Japanner Kazuhiko Asaba noemt zich sinds gisteren wereldkampioen vliegeren. Aan een strand over ten zuiden van Tokio slaagde hij erin 1050 vliegers tegelijk op te laten die waren bevestigd aan een koord van ruim anderhalve kilometer lengte. De Japanner volbracht het karwei in twee uur tijd. Bloedproef Een bloedproef zal moeten uitwijzen of een 2 ven jarige in West-Berlijn wo nende Amerikaanse jongen de achter-achterkleinzoon is van Abraham Lincoln, de in 1865 vermoorde Amerikaanse presi dent. Als de uitslag voor hem positief is kan de jongen aan spraak maken op een vermogen van ruim een miljoen dollar. Arrestaties In de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbury zijn 158 negers gearresteerd die deelnamen aan een bijeenkomst van de „Afrikaanse nationale BRUSSEL (AP) De twee zoons van de Zairese consul-generaal in België, Kabeya Moekan oe, zijn het afgelopen weekeinde door de Belgische politie in hechtenis genomen in verband met de verdwijning van enkele jonge meisjes. De politie neemt aan dat deze meisjes naar Zaire zijn gelokt en daar worden gedwongen als prostitué te werken. DEN HAAG (ANP) De be veiliging van de taxi is een zaak van de gemeenten. De noodzaak om de taxi technisch te beveiligen met stil-alarm en dergelijke geldt niet voor heel Nederland. Een rijksregeling zoo het onmogelijk maken maatregelen aan te passen aan plaatselijke omstandigheden. Dit zegt de Federatie van Ne derlandse Organisaties voor het Personenvervoer (FNOP) in een reactie op het rapport beveili ging taxi's dat door een werk groep aan minister Westerterp is aanbevolen. Volgens de werk groep moet er voor de beveili ging wél een rijksregeling ko men. De FNOP gaat ervan uit dat de voorgestelde beveiligings maatregelen alleen noodzakelijk zijn in de grote steden en niet in kleine plaatsen waar de in vesteringen die ervoor nodig zijn 3000 per taxi) ook niet zijn op te brengen. De FNOP is daarom voorstander van een re geling die de gemeenten moeten uitvoeren. BEIROET (AP-UPI) Op ver schillende plaatsen in en buiten Beiroet is er gisteren weer ge vochten en daarbij zijn volgens de politie naar schatting 60 mensen gedood en 50 gewond. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad. Naar in Israëlische defensie kringen verluidt bedienen Syri sche geregelde troepen op het ogenblik artillerie en luchtdoel geschut voor de islamitische partij in het Libanese conflict. Dit heeft de Israëlische radio bericht. Daarnaast zou een aantal Syri sche adviseurs zich in het land bevinden, aan de zijde van het Palestijnse bevrijdingsleger en de pro-Syrische Saiga-beweging. BELFAST (UPI) Binnen het uur zijn gisteren in Belfast ten minste zes bommen ontploft, waardoor twee hotels werden vernield en vijf warenhuizen in brand geraakten. Naar de politie meedeelt, is een van de aanslagplegers doodge schoten en een andere aange houden. De bommen ontploften een uur voordat bekend werd gemaakt dat minister van buitenlandse zaken Callaghan de nieuwe pre mier van het Verenigd Konin krijk werd. Getroffen zijn het Conwayhotel en het Wellington Parkhotel. Sa men met hotel Europa zijn dit de enige eersteklas hotels die nog open waren in Belfast. (Van onze correspondent) PARIJS De directie van de Lip horlogefabriek heeft gis teravond besloten het bedrijf wegens totale onrendabiliteit en weigering van de aandeel houders om het Lip-experi- ment met arbeiders-zelfbe stuur nog langer voort te zet ten, te sluiten. Daarmee komt een einde aan een van de meest opzienbaren de experimenten met zelfbe heer door het personeel in de westerse wereld. In 1973 wei gerden de 1280 personeelsle den zich neer te leggen bij het De ballon-mode gaat het de komende herfst he lemaal maken. Volgens de Japanse couturier Issey Miyake althans, die bij de presentatie van zijn na jaarscollectie het broek- pak op de foto links liet showen. Het is uitgevoerd in een soort zijde, die ook voor de vervaardiging van Deze mededeling deden gisteren de hoofdbestuursleden van de Geldersche Maatschappij van Landbouw op een vergadering van de maatschappij. Besloten is een telegram aan minister Van tier Stee van landbouw te sturen. Daarin vestigt de Gel dersche maatschappij de aan dacht van deminister op de "ontoelaatbare schade" die de wilde zwijnen thans op de Velu- we veroorzaken. De schade komt vooral voor in de omge ving van Garderen, Leuvenum, Putten, Epe, Tongeren en Rhe- den. Het hoofdbestuur vraagt op grond van de jachtwet onver wijld opdracht tot opruiming van de grote wilde zwijnenstand ter voorkomen van nog grotere bedrijfsverliezen voor de boe ren. Volgens een woordvoerder van opheffen van de fabriek, om dat deze voor de aandeelhou ders geen winst meer afwierp. Een actie die volkomen onort hodox en zelfs avontuurlijk Ballon-mode parachutes wordt gebruikt en bestaat uit een rode streep boven, een gele in het midden en een groene onderaan. De herfst-modellen van de Parijse mode-ontwerper de Geldersche Maatschappij is uij plaatselijke vergaderingen van Veluwse agrariërs gebleken dat de toestand dit jaar zonder meer alarmerend is. Het is voor gekomen dat hectaren pas inge zaaid land geheel door wilde zwijnen werden "omgeploegd". Het geduld bij de boeren schijnt te zijn opgeraakt. Weliswaar zijn al verschillende besprekin gen met onder meer de directie van faunabeheer gevoerd en is er een speciale commissie zwaar wild schade opgericht, maar re sultaten daarvan zijn nog niet merkbaar. De boeren willen een betere afschotregeling en een deugdelijke afrastering van de wildgebieden. .In Garderen is besloten dat binnen veertien da gen acties zullen worden onder nomen als maatregelen uitblij ven. was, leidde er minder dan een jaar later toe dat de werkne mers de fabricage van horlo ges in een door henzelf be stuurde organisatie weer op- Christian Dior gaven op een gisteren in de Franse hoofdstad gehouden mo de-show een aanzienlijk minder revolutionair beeld te zien. Op de foto rechts een combinatie uit een warm gestreepte cape, een grijze flanellen panta lon en een sportieve blou se. namen en dat het aantal ont slagverleningen in de herstruc turering zeer beperkt kon blij ven. Sedert enkele maanden werd het evenwel steeds dui delijker dat Lip mede het slachtoffer werd van een alge mene crisis in de horloge-in dustrie en dat een nieuwe reorganisatie die twee- of drie- of zelfs 400 ontslagen met zich mee zou brengen onvermijde lijk was. Voor de regering be tekent deze beslissing een ge ducht probleem in het tegen woordige klimaat van sociale spanningen. De linkse vakbon den zouden het sluiten van Lip tot voorwendsel kunnen ma ken voor een uitgebreid so ciaal conflict in het kader van een algemene actie de prakti sche politieke consequenties te trekken uit de recente gewes telijke verkiezingen die een overwicht van links hebben aangetoond. De politie heeft niet gezegd hoe veel meisjes er zijn verdwenen. Wel vertelde zij er bijna zeker van te zijn dat de meisjes het slachtoffer zijn geworden van een handel in jonge slavinnen, mogelijk verband houdend met een drug-smokkelorganisatie. Behalve de twee zoons van de consul is ook de eigenaar van een sjieke paardrijschool in Ou- dergem, dat even buiten Brussel ligt, gearresteerd. Vorige maand is de 14-jarige Naatje van Zwa- ren na afloop van een les spoor loos verdwenen. Men vreest dat het meisje ergens in de buurt van Brussel wordt vastgehou den of al naar Zaire is overge bracht De rijschool werd al een poosje in de gaten gehouden door de kinderpolitie nadat en kele berichten de ronde hadden gedaan over onzedelijk gedrag van enkele leden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7