Ferdinand Leitner vaste dirigent van het Residentie-Orkest *rr- RESOLUTIE MIDLAND BANK: STOP LENINGEN Z.-AFRIKA GROTE VERKOOP PERZISCHE TAPIJTEN ELECTRO COMBINATIE NEDERLAND Dieren ergerlijk mishandeld Goede show van 10 cc de koning Het Motorhuis/Vauxhall LEIDSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1976 (Van onze muziekredaktie) Ferdinand Leitner is sinds gis teren vaste dirigent van het Residentie-Orkest. Hij heeft met het Haagse ensemble een contract voor onbepaalde tijd gesloten, waarin beide partijen van jaar tot jaar veranderingen kunnen aanbrengen. Voorlopig komt hij op dezelfde basis als waarop Martinon werkte: hij zal elk seizoen ten minste 30 concerten dirigeren en de bui tenlandse tournees en eventueel grammofoonopnamen voor zijn rekening nemen. Verder wordt hij nauw bij het artistieke be leid betrokken, waarover hij nu reeds de besprekingen zal bij wonen. Zoals te begrijpen is, heeft Leit ner voor de twee komende win terseizoenen reeds afspraken gemaakt maar hij zal proberen de met het Residentie-Orkest ge maakte overeenkomst zo spoe dig mogelijk volledig te honore ren. In elk geval is hij nog 26 weken per jaar gebonden aan de Opera in Ziirich waarvan hij chef-dirigent is. In de Zwitserse hoofdstad waar hij woont, leidt hij ook een aantal symfoniecon certen van het opera-orkest in de Tonhalle. Verder heeft hij contracten met de opera in We nen en in München, en binnen afzienbare tijd geeft hij in Chi cago Wagners „Meistersinger" in een sterbezetting. Leitner die in Berlijn is geboren en 4 maart 64 jaar werd, is van mening dat naast hem een jonge Nederlander als assistent-diri gent moet worden benoemd. Hij kent Nederland goed, niet alleen doordat hij al van 1950 af en toe het Haagse orkest dirigeert, maar ook omdat hij in Amster dam en Rotterdam optrad en in 1954 en 1955 de dirigentencur sus van de Nederlandse Radio Unie leidde. De jonge Haitink heeft hem vroeger om raad ge vraagd en met Pasen verwacht hij in Zürich een paar jonge Nederlanders die advies van hem willen hebben. Namen noemt hij niet en hij houdt een oordeel over zijn jonge collega's in ons land liever nog even voor zich. Dezer dagen heeft Leitner zich op de hoogte gesteld van de artistieke gang van zaken bij het Residentie-Orkest waarvan hij menige musicus kent. Hij heeft waardering voor de wijze waarop Piet Veenstra het aan staande winterseizoen, waaraan hij zelf gedeeltelijk meewerkt, heeft geconcipieerd. Zijn eigen repertoire loopt van Telemann tot Penderecki en, wat de Fran sen betreft, van Debussy tot Messiaen. Zijn voorliefde voor Mozart, Wagner en Richard Strauss is bekend en hij vindt dat de muziek van Karl Ama- deus Hartmann, waarvoor hij zich vaak inzette, ook eigenlijk tot het vaste repertoire moest behoren. Uiteraard zijn er ook componisten en werken die hem minder goed liggen en die hij aan anderen wil overlaten. Zo ligt een Monteverdi meer in de lijn van Harnoncourt. Dat de PWA-zaal in het Con gresgebouw een moeilijke akoestiek heeft, weet hij uit er varing. De strijkers hebben er het lastigst maar er moet met een uitgekiende balans het beste van gemaakt worden. In elk ge val hoopt Leitner het speelpeil van het Haagse orkest over eni ge tijd zo te stabiliseren dat elke gastdirigent er mee kan werken en dat geen er van het even wicht zal kunnen verstoren. Venlo (ANP) In de kinder boerderij „De Leeuwerik" in de Venlose wijk Genooi hebben onbekenden op beestachtige wijze huisgehouden onder de dieren. 31 kippen, negen een den, twee ganzen, drie fazanten en zeven konijnen werden ge dood. De dieren werden door de beheerder van de boerderij ge vonden met gebroken nekken en afgerukte koppen. Het is de tweede keer in ruim een maand tijd dat de kinder boerderij het doelwit is geweest van mensen die het op de dieren voorzien hadden. Vier weken geleden is al een acht maanden oud hertje meegenomen en werd de moeder beschoten. En kele maanden geleden werd al huisgehouden in een kinder boerderij in Venlo-Zuid. De di verse konijnen werden toen op de daken van de stallen gesme ten waardoor veel beesten aan de verwondingen Overleden. Amsterdam In ruim ander half uur heeft de Engelse groep 10 cc gisteravond het bomvolle theater Carré aan de Amster damse Amstet plat gekregen. Na een aarzelende beginfase met bekende werkjes als „Art for Artsake" en andere oude nummers sloeg de vonk over tijdens het prachtige nummer van de nieuwe elpee „How dare you": „don 't hang up", waarin zowel de vocale als instrumen tale kwaliteiten opvallen van de vier heren: Eric Stewart (pas laat op dreef op lead-gitaar), Graham Gouldman (constante basgitarist), Kevin Godley (uit stekend drummer en zanger) en tenslotte Lol Creme (de lol broek van het stel). Het kwartet wordt tijdens deze Europese toemee bijgestaan door Paul Burgess, die vooral het percussiewerk een extra di mensie geeft. Het gehele 10 cc-oeuvre kwam aan bod, waarbij vooral veel werk werd gespeeld van het al bum „How dare you", zoals de nummers „I'm Mandy, fly me" en „Iceburg". Bij sommige nummers als bij I'm Mandy moest gebruik ge maakt worden van banden, het geen velen niet eens zal zal zijn opgevallen. Nadat de herén zich na ruim een uur verkleed hadden volg den als toegift nummers als „Wallstreet Shuffle" en natuur lijk het onvergetelijk en uitste kend door Eric gezongen „I'm not in love" van „The Original Soundtrack". Over het algmeen dus een goede show van 10 cc, waarbij overigens wel opviel dat er door de heren erg veel ge kletst werd op het podium. Mis schien is dat vanavond in de Rotterdamse Ahoy niet het ge val. L. N. In de aandeelhoudersvergade ring van de Midland Bank in Londen zal morgen een reso lutie aan de orde komen, die een beslissing beoogt over het al of niet stopzetten van le ningen aan Zuid-Afrika door deze bank, die met de Amro- bank in Nederland en banken in Duitsland, Frankrijk, Bel gië en Oostenrijk deel uit maakt van de Europees-Ame rikaanse bankencorporatie, die leningen aan Zuid-Afrika verstrekt. De organisatoren van de cam pagne in Engeland hebben steun toegezegd gekregen van de houders van anderhalf mil joen aandelen. Om de desbe treffende resolutie erdoor te krijgen zou deze echter de steun moeten krijgen van on geveer honderd miljoen aan delen. Maar al zou de resolutie slechts drie procent van de stemmen behalen, dan zou dit toch als een morele overwin ning worden beschouwd. Het zou ook voldoende zijn om de grote aandeelhouders een pensioenfonds en verzeke ringsmaatschappijen voor deze kwestie te interesseren. De drijvende kracht achter de resolutie is de methodisten- kerk in Engeland. Zij heeft de steun van enkele katholieke instellingen, maar vooral ook van de anglicaanse kerk, die als kerk de grootste aandeèl- houdster in de Midland Bank is. Een grote katholieke aandeel houder neemt echter een af wachtende houding aan. Het is de Engelse provincie der je- zuieten, die vijfentwintigdui zend aandelen bezit. Volgens de woordvoerder van de pro vincie, pater David Hoy, zal zaak- zaak waarnemer van de jezuieten zich op de vergade ring van morgen van stem ming onthouden. Behalve van kerken en kerke lijke instellingen krijgt de campagne tegen leningen voor Zuid-Afrika ook de steun van enkele openbare lichamen, zoals de gemeenteraad van Groot-Londen en van universi teiten en colleges. Korte metten Een negentienjarige Italiaan uit Turijn die aan een ongene selijke ziekte lijdt en nog maar enkele weken te leven heeft, is met speciale dispen satie van de paus tot priester gewijd. De paus stuurde de student Cesare Bisognin, een kruisbeeld en een exemplaar van het Nieuwe Testament met persoonlijke opdracht. Op zondag 2 mei zullen weer de zondagse samenkomsten van de „onderwegkerk" in het Postiljon-wegrestaurant bij het strand Nulde aan de rijks weg Zwolle-Amerfoort begin nen en tot 26 september wor den gehouden. Zij beginnen om tien uur en duren een half uur. Zij zijn bedoeld voor pas santen langs de rijksweg en voor bezoekers van de recrea tievoorzieningen in de buurt. Voorgangers zijn pastores uit kerken op de noordwest-Velu- we. Vorig jaar waren bijeen komsten met meer dan drie honderd bezoekers geen uit zondering. Het aantal katholieken in Noorwegen is stijgende. In het Bisdom Oslo zijn er nu rond tienduizend tegen drie duizend bij het einde van de oorlog. Zestig procent zijn No ren. De stijging is vooral toe te schrijven aan de komst van vluchtelingen uit Hongarije en van arbeiders, die zijn ko men werken in de nieuwe in dustrieën aan de westkust. De groei als gevolg van bekerin gen is na het tweede Vati caans concilie praktisch tot stilstand gekomen. In de twee apostolisch vicariaten van midden- en noord-Noorwegen bedraagt het aantal katholie ken ongeveer vijfhonderd. Het aantal zelfmoorden in de Bondsrepubliek is in de afge- Kerk eri wereld lopen jaren gestadig toegeno men. Volgens het Duitse Cari- tasverbond in Freiburg kan het aantal worden geschat op veertienduizend per jaar. Het aantal pogingen tot zelfmoord is zelfs tienmaal zo groot. Deze werden vooral geconstateerd bij. verslaafden aan alcohol en drugs. Geen vuur en zwavel maar natuurramp trof Sodom Een nieuwe archeologische ontdekking levert de eerste aanwijzing dat een natuurramp en niet „vuur en zwavel uit de hemel" de bijbelse steden Sodom en Gomorra moet hebben verwoest, aldus prof. David Noel Freedman van de universiteit van Michigan. Hij zegt dat tabletten met spijkerschrift uit 2400 v. Chr. die in het oude Ebla in het noordoosten van Syrië zijn ge vonden meer licht werpen op de bijbel se geschiedenis dan de Dode-Zeerollen. „De bijbel verandert er niet door, maar onze uitleg kan door de nieuwe achter grondgegevens worden gewijzigd. De tabletten werpen nieuw licht op de gro te kanaanitische beschaving in de tijd van 3000 tot 2000 v. Chr." De bijbel zegt dat genoemde steden door vuur en zwavel uit de hemel ver nietigd werden wegens hun immorali teit. „Over heel dit gebied lagen grote steden uit de Bronsstijd verspreid. We weten nu dat zij deel uitmaakten van een koninkrijk". In de laatste eeuw van genoemd tijd perk verdwenen ze allemaal. „We weten dat het koninkrijk Ebla omstreeks 2250 v. Chr. ophield te bestaan. Nadat de hoofdstad eenmaal was verwoest stort ten de omliggende gebieden gaandeweg ineen en het is mogelijk dat de Israëlie ten zich deze grote verwoesting herin nerden en die in verband brachten met een grote natuurramp die de steden Sodom en Gomorra trof. Wij wachten op nieuwe informatie. Het zal ongeveer een generatie duren voordat de nu ont dekte tabletten in hun geheel kunnen worden gepubliceerd. Wanneer deze zo mer echter het paleis wordt opgegraven krijgen we misschien nog meer sensa tioneel nieuws", aldus Freedman. De tabletten, de eerste documenten in een westelijke semietische taal die op hebreeuws lijkt die ooit gevonden zijn, waren in 1974 ontdekt in de vindplaats Tel Mardikh door een Italiaanse expedi tie van de universiteit te Rome. De opgravingen zijn nog niet voltooid. Freedman heeft tijdens een recent be zoek aan Rome foto's bestudeerd van de kleitabletten en zegt dat de eerste daarvan gegevens bevatten over de eer ste dynastie van Akkad in Mesopotamië tijdens de Bronstijd. Andere tabletten gaan over de periode waarin het koninkrijk Ebla tot bloei kwam, van 2400 tot 2250 v. Chr., „en dat zijn de exemplaren die misschien precies vermelden wat er met Sodom en Gomorra is gebeurd", aldus prof. Freedman. (WEGENS ENORM SUCCES) I PV WOENSDAGEN LkT US* DONDERDAG VB 7 EN 8 APRIL In gebouw „DE GROTE BURCHT" te Leiden met o.a. EXCLUSIEVE EXEMPLAREN. Ruime keuze in huiskamertapijten, salon- en haltapijten. Fraaie lopers, tafelkleden en kussens. huiskamermaten al vanaf 790,- salon- en haltapijten v.a390,- tafelkleden 95,- enz. enz., kom eens langs (de moeite waard) in gebouw De Grote Burcht, te Leiden. Verkoop van 10.00-18.00 uur donderdagavond tot 21.00 uur. (AANBEVOLEN DE PERZENWINKEL TE AMSTERDAM) UITZENDBUREAU Telef. 071-.131710 Korevaarstraat 33 Leiden babu gr-™' /i&'M. 566 li UwVauxhall Ranger/Bedford CF dealer: Alphen aan de Rijn, Prins Hendrikstraat 41. Tel.: 01720-73904 Katwijk, Ambachtsweg l.Tel.: 01718-29203 Leiden, Vondellaan 80. Tel.071-769313 Voorschoten, Julianalaan 46.Tel.: 01717-2236 Nieuwe Rijn 32-Leiden-Telefoon 071-132900

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6