Groen licht voor ijshal Vondellaan ambtenaar is ook een mens" Wethouder Oosterman geeft zichzelf brevet van onvermogen Meer kleinere woningen voor bejaarden Meren wijk krijgt gezondheidscentrum Een avond met twee gezichten Minimarkt in „Vogelnest" IBLEIJIE (CDA): LEIDSE <S BEGROTING S Veda Zuponcic in ,Rijksdaalderconcert" Gedramatiseerde documentaire in LAK-theater Angola-collecte bracht 5 mille op Burgerlijke stand 76 DINSDAG 6 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden iktueel wtaucsi Hm Van een onzer verslaggevers EIDEN Zag het er een paar weken geleden Mg naar uit dat Menkens initiatief aan de Leidse ■ondellaan een overdekte ijsbaan te bouwen door ^gemeenteraad van Leiden zou worden getorpe- eerd, sinds gistermiddag lijkt het sein voor "•"(enken op groen te zijn gezet. Toen ging namelijk in ruime meerderheid van de gementeraadscom- °t)|issie voor ruimtelijke ordening, sport en finan- jën akkoord met de uitgifte van de voor deze shal benodigde grond. Het ziet er dan ook naar dat de voltallige Leidse gemeenteraad op 12 il aanstaande met een flinke meerderheid in stemmen met de komst van een ijshal naar l en ander zal er toe leiden dat eind oktober november van dit jaar de eerste entreekaart- jullen kunnen worden verkocht Menken heeft e voorbereidingen al getroffen en kan van de dag op de andere beginnen met de bouw. ..zij boze omwonenden van de Vondellaan als- g roet in het eten gaan gooien. Hun woordvoer der, de heer Wijkstra, liet er gisteren bij de discussies in de raadscommissies geen enkele twij fel over bestaan dat zij alle mogelijke juridische middelen te zullen aangrijpen om de bouw van de hal te voorkomen. Zoals bekend wordt door een beperkt aantal omwonenden fel geageerd te gen de bouwplannen, omdat er veel overlast wordt gevreesd van het toenemende verkeer en de parke rende auto's. De heer Wijkstra, die enige weken geleden op bezoek bij de PvdA-fractie uit de raad nog zo bijzonder vriendelijk wist te vertellen welk een warm hart hij het socialistisch bestuur van Leiden wel toedroeg, liet gisteren heel andere geluiden horen. Wethouder Waal kreeg met zijn collega's het verwijt in de schoenen geschoven buitenge woon onzorgvuldig met de bewonersbelangen te zijn omgesprongen, waardoor ze zich danig in de kou gezet voelen. Vooral het ontbreken van de bereidheid bij het gemeentebestuur naar een ande re plaats voor een ijshal om te zien had Wijkstra bijzonder geërgerd. Hij hield de raadsleden giste ren voor, dat wat ze ook doen de ijshalbezoekers toch in groten getale met de auto naar de Vondel laan zullen komen en dat de daar aanwezige parkeerruimte absoluut ontoereikend is. Boven dien toonde deze tegenstander van de hal zich boos over het feit, dat de gemeente in zijn ogen op een listige manier probeert een beroepsmoge lijkheid op grond van de wet op de ruimtelijke ordening af te snijden. Daarmee doelde Wijkstra op iets dat ook door enkele raadsleden als onverteerbaar werd aange voerd. Met name Houtman (SGP/GPV) en Kuijers (WD) vroegen zich af waarom meteen de uitbrei ding van de LIAM-garage, die naast de bouwplaats aan de Vondellaan ligt wordt meegenomen. Deze koppeling is volgens hen onaanvaardbaar. Omdat te verwachten is dat omwonenden geen bezwaar zullen maken tegen de uitbreiding van deze be drijfsvestiging, zou een noodzakelijke wijziging in de vastgelegde bestemming en bebouwingspercen tages van het betrokken terrein toegespitst kunnen worden op deze garage-uitbreiding. Op deze wijze zou er geen bestemmingswijziging meer nodig zijn voor de ijshal zelf. Toch bleven beide raadsleden roependen in de woestijn. Ook het trauma van de parkeeroverlast was giste ren bij veel raadsleden weggeëbt. Peters (FVdA) en Beijen (PPR) vonden dat er maar genoegen moest worden genomen met het aantal parkeer plaatsen dat er in de omgeving is. „We moeten maar eens af van het idee dat we niets meer kunnen neerzetten zonder oneindig veel parkeer plaatsen", redeneerde Beijen. Van Zijp (CDA) was het met hem eens. „Ook bij voetbalvelden, bij het zwembad De Zijl en bij de schouwburg vinden we er niet zoveel", stelde hij. Bij de stemmingen verklaarden vier leden zich nog te willen beraden: mevrouw Van Akkeren en de heer Vink (CDA) alsmede Zonnewylle en Lange- rak (WD). Hoeven (CPN) neigde naar tegenstem men naar aanleiding van de bezwaren van de omwonenden. Groos PvdA) stelde sich op hetzelf de standpunt. Alleen Kuijers (WD) verklaarde nu al op 12 april tegen te zullen stemmen. „Het menselijk aspect van het personeels beleid bij de gemeentelijke overheid van Leiden heeft veel te weinig aandacht". betrokkenen, die daar de nodige frustra ties aan over zouden houden. Kritiek had de CDA-woordvoerder in PERSONEELSZAKEN kennen pleitte het CDA-raadslid ervoor de subcommissie personeelszaken tot een aparte en zelfstandige commissie te ver- heffen. Wethouder Van Dam zegde toe dit bij de wel haalbaar bleek, evaluatie van het commissiewerk te be- Dat was het bezwaar dat het CDA-raad- concreto op het gevoerde personeelsbe- slid Bleijie gisteravond aanvoerde tegen leid bij de Leidse brandweer. Zoals be de wijze waarop het college met ziin kend voerden de Leidse spuitgasten enige de voorstel ambtenaren pleegt om te gaan. Illustra- tijd geleden een stiptheidsactie, toen de Volgens het raadslid was de brandweer- trekken, tief vond Bleijie in dit verband het feit linkse fracties niet akkoord wilden gaan affaire aanvankelijk gestruikeld door po- Ingaand op de reorganisatie kondigde wethouderskringen doorgaans met een door de CPN, CDA en WD litieke onwil van links maar kon men er Van Dam een verantwoordingsdag voor na de actie niet meer omheen. de hogere overheid aan, die 18 mei zal pleegt te spreeken over het „ambtenare- voorgestelde uitbreiding met vier man. In napparaat" in plaats van over de ambte- de raad was toen door wethouder Van Wethouder Wan Dam stelde daartegen- worden gehoudem Aan vertegenwoordig naren. „De menselijke kant wordt teveel Dam aangevoerd dat een dergelijk be- J"4 u~4 u fif m ge. miskend", betoogde het CDA-raadslid. sluit gezien de financiële gevolgen onaan- ia9 het denkt alleen maar in termen dit argument plotseling niet meer over dat het bespreken van de financiële gers van het ministerie van Binnenlandse gevolgen van het voorstel met de brand- Zaken en het college van Gedeputeerde weer uiteindelijk aanleiding was geweest Staten zal dan verantwoording worden akkoord te gaan met deze oplossing. afgelegd over het destijds op verzoek van Doorn in het oog van Bleijie was verder deze hogere overheden in gang gezette de sfeer in het georganiseerd overleg met reorganisatieproces dat onlangs zijn be de ambtenaren, met wie het college vol- slag kreeg in het aanstellen van enkele reorganisatie van het ambtelijk apparaat Een 2anB van zaken die de nodjae gens hem nog altijd min of meer op voet coördinatoren en personeelswerkers. De -•->- van oorlog verkeerde. Om het personeels- kosten van dit ontvangstdagje worden beleid een volwaardiger positie toe te begroot op 10.000 gulden. I organisatiekunde", zo vond hij. In dit kregen de brandweerlieden wat ze wil- I verband wees Bleijie op het beleid bij de den. reorganisatie van het ambtelijk apparaat Een J bij de gemeente. Deze voltrok zich naar ^ad opgewekt bij Bleijie temeer omdat Ij zijn mening over de hoofdeng - - - de enkele dagen later het door hem gesteun- Met het overnemen van een motie van de VVD ten aan zien van het milieubeleid heeft wethouder Oosterman zich min of meer een brevet van onvermogen gegeven tij dens de behandeling van de gemeentelijke begroting mi lieu. In de motie wordt het college gevraagd de porte feuille „milieu" aan een ande re wethouder dan wethouder Oosterman toe te vertrouwen. Overwegende dat een ge meentelijk milieubeleid tot op heden geen gestalte heeft ge kregen (en) dat dit o.a. het gevolg is van het onvermogen van de verantwoordelijke wethouder een beleid op po ten te zetten", aldus de motie. In een gloedvol betoog, dat begon met „het milieu is ook ontzettend sneu" (een citaat van de cabaretier Robert Weisz) zette de WD^er Kuyers, die tevens voorzitter van de raad voor de milieuhy giëne is, uiteen hoe versnip perd het milieubeleid is. „De hinderwet zit in de portefeuille van wethouder Verboom, de autoslopers vallen onder wet houder Van Aken, de ruimte lijke ordening en verkeer on der wethouder Waal, het bu rengerucht onder burgemees ter Vis en de educatie zit in de portefeuille van wethouder Tesselaar. Wethouder Ooster man zou deze zaken moeten coördineren, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Hij heeft onze vergaderingen al een keer bezocht". Zoals bekend zit de raad van milieuhygiëne al jaren in het slop. Volgens de huidige voor zitter en het PPR-raadslid Van Oosten is dit een gevolg van het feit dat de raad geen in vloed kan uitoefenen op het gemeentelijk beleid. Dat laatste kwam ook met een motie waarin wordt aange drongen op een herstructure ring van de milieuraad waar door meer greep op het ge meentelijk beleid zal kunnen wordenverkregen. Het is de vraag of hiermee de proble men van de milieuraad zijn opgelost. Al wees de voorzitter van de raad dan met een be- schyldigende vinger naar de gemeente, de vraag werpt zich op of een en ander niet mede veroorzaakt wordt door de zwakke samenstelling van de milieuraad. Elisabeth Vogels CDA-zoen voor PvdA-leider Een zoen en een pakje tutti frutti viel PvdA- fractievoorzitter Meyer gisteren tij dens de begrotings behandeling ten deel. Dit alles naar aanleiding van de minder vriendelijk bedoelde opmerking van de PvdA-leider tijdens de vorige week gehouden al gemene beschou wingen dat het CDA een portie tutti-frutti in vacuumverpak- king was. Het CDA- raadslid Kramp zei, alvorens zij het ge schenk aanbood: „Aanvankelijk waren wij enigszins bele digd door deze op merking totdat een kookboek mij duide lijkheid verschafte over het betoog Leiden gaat aankloppen bij buurgemeenten Voor de uitbreiding van het filiaal van openbare biblio theek „Reuvens" in het Hout kwartier. zal Leiden mogelijk de randgemeenten om een bij drage verzoeken. Tijdens de behandeling van de gemeente lijke begroting cultuur, kwam van CDA-zijde een motie waarin hierop werd aange drongen. „Een groot deel van de bezoe kers van het Houtkwartier komt uit Oegstgeest, War mond, Voorhout, Noordwijk, Leiderdorp en Voorschoten", zo verdedigde mevrouw Kramp „haar" motie. Door „Reuvens" is becijferd dat er 65.000,- nodig is voor de noodzakelijke uitbreiding van het filiaal, dat door veel leer lingen van de omliggende scholen wordt bezocht. Leiden heeft voor het komend jaar alleen geld uitgetrokken voor de centrale bibliotheekvoorzie ning, die in het voormalig Heerenlogement aan de Nieuwstraat wordt gevestigd. In tegenstelling tot hun colle ga's uit de raadscommissie voor economische zaken, pleit ten verschillende leden van de raadscommissie cultuur voor het behoud van de Stadsge hoorzaal. Wethouder Ooster man stelde zich achter een mo tie van Höppener hierover. „De economische belangen moeten heel goed afgewogen worden tegen de culturele', al dus de wethouder. Een akoes tiek zoals in de Stadsgehoor- zaal is er nergens in Leiden. Vrouwenmotie Meer aandacht voor de wer kende vrouw in het gemeente lijk apparaat. Dat wil een mo tie die gisteren werd ingediend bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk perso neelszaken. Want, man en 3 vrouw zijn nu eenmaal gelijk- t]8e«- ^eyerfc waardig en dat geldt ook voor de gemeente Leiden. Waar er ongelijkheid is moet die dus worden weggewerkt, en waar mogelijk moeten er meer part time banen worden geschapen op het stadhuis. Kortom, de vrouw roert zich weer eens. Dat blijkt ook uit de onderte kenaars van de motie: me vrouw Van de Zande (PSP), mevrouw Kramp-Heitink (CDA) en mevrouw Van Akke ren-Straathof (CDA). Een lijst je dat het PvdA-raadslid Van Baaren meteen naar de pen deed grijpen om mee te onder tekenen: want gelijkwaardig heid is het devies, ook bij het indienen van moties. tutti frutti vierentwin tig uur in de week te hebben gezet, groeit het uit tot iets gewel digs. In het kook boek stond ook dat de goede samenstel ling van het bind middel waarmee het gedroogde fruit moet worden aange maakt overgelaten wordt aan de inventi viteit van de berei- der. Al met al zijn we daarom de heer Meyer bijzonder dankbaar voor het compliment." SAMENLEVINGSOPBOUW „Het beleid van het college zal er in de toekomst op zijn gericht dat bejaarden niet meer in betonnen blokken aan de rand of buiten de stad zullen worden opgeborgen". Dit stelde wethouder Oosterman gisteren tijdens de behandeling van de gemeentelijke begroting maatschappelijke aangelegenheden. Door zowel me vrouw Kramp (CDA) als de heer Brouwer (PvdA) werd er op aangedrongen meer kleine, betaalbare huisjes voor bejaarden beschikbaar te stellen en daarbij de hulpverlening zo "te coördi neren dat de bejaarden zelfstandig in hun wijk kunnen blijven wonen. Wethouder Oosterman stelde wat dit laatste betreft dat er zich aanzienlijke veranderingen in de werkzaamheden van het Dienstencentrum het laatste jaar hadden voltrokken. Desalniet temin wilde hij nog verder gaan en onderzoeken of er geen mogelijkheden zijn een stedelijk orgaan op te richten dat alle krachten op het ebied van bejaardenhulpverlening bundelt. Met name de leefsituatie van de bewoners van woonboten aan de Haarlemmerweg baarde de CPN-er Hoeven zorgen. Hij drong er bij het college in een motie op aan deze minderheidsgroep van gas, water en elektriciteit te voorzien. Wethouder Oosterman moest toegeven dat de woonbootbewoners er aanmerkelijk slechter aan toe zijn dan hun buren, de woonwagenbewoners. Of er op korte termijn iets aan de verbetering van de leefsituatie kan worden gedaan, kon de wethouder niet toezeggen. GEZONDHEIDSZORG De Meren wijk zal niet erg lang meer op een eigen gezondheidscentrum hoeven te wachten. Tijdens de behandeling van de gemeentelijke begroting volksgezondheid, deelde wethouder Oosterman mee dat een architect de plannen aan het uitwer- 1 september 1976 een plan op tafel te hebben waarin de preventie en de hulpverlening aan drug- en alcoholgebruikers beter zal zijn gere geld. In het centrum zullen een of meer huisartsen en Tjnat kunststad Leiden geen kunstgebitten stad tandartsen hun praktijk gaan uitoefenen.Er worden", aldus het pleidooi van CDA-raadslid wordt een dependance voor de stichting Inter- kruis en een voor de GG en GD ingericht. Ook zullen een maatschappelijk werkster en een fy siotherapeut in het centrum een plaats vinden. Met de verschillende niet-gemeentelijke instan ties is overeengekomen dat zij bij zullen dragen in de exploitatiekosten van het centrum. Kramp voor meer tandartsen in Leiden. Zij herinnerde de wethouder eraan dat tijdens de behandeling van de begroting van vorig jaar door haar dit probleem reeds was aangesneden. Wethouder Oosterman: „Ik gebruik alle oirbare middelen om meer tandartsen hier heen te krij gen. Voor rigoureuze wervingscampagnes pas ik, omdat overal in den lande een tekort aan tand artsen is". Door het PvdA-raadslid Höppener werd aange drongen op het inrichten van een opvangcentrum voor druggebruikers. Wethouder Oosterman Voorlopig zullen nog geen psychiatrische afdelin- moest toegeven dat op het gebied van hulpverle- gen in algemene ziekenhuizen worden ingericht, ning aan druggebruikers het nog wel eens schort Dit stelde wethouder Oosterman op vragen van aan coördinatie tussen de politie en de GG en de heren Schouten (WD) en Höppener (PvdA). GD. „Desondanks wil ik eerst aangetoond zien Met name de laatste maakte zich zorgen over of er in de Leidse regio behoefte is aan een de toekomst van psychiatrisch ziekenhuis „Ende- drugcentrum alvorens een in te richten", aldus geest", wanneer zogenaamde „PAAZ"-afdelingen de wethouder. Wel zegde hij het raadslid toe voor in het Academisch Ziekenhuis zouden komen. POEZIE HARDOP: LEIDEN Een gevaar van de poëzie-hardop avonden (gisteren in het LAK) lijkt me verstarring in de vorm en door dat variatie-gebrek mogelijk verveling bij de toeschouwer. Bij het Lodeizen-gedeelte van voor de pauze zat dat gevaar er zeker in. Uiterlijk was de variatie op eerdere programma's te gering; innerlijk neigde het naar „wat is poëzie een doodernstige zaak". Er komt dan een moment waarop je je afvraagt waarom eigenlijk bepaalde bewegingen worden gemaakt. De theatrale kant van poëzie-hardop is toch al voornamelijk illustratief; je loopt het gevaar dat die illustratie te gespeeld, te bedacht wordt. Hetzelfde geld geldt beetje voor de muziek, die, qua sfeer zeker niet slecht, net te aangezet, te stemmig werd. Natuurlijk heeft dat wel met de gekozen dichter te maken. Misschien heb ik poëzie-hardop te veel gezien. Na de pauze echter iets heel anders: Remco Cam pert, de man van de feesten, de jazz en het niksnutten. Dit gedeelte was humoristischer, gevarieerder met veel meer kanten, minder zwaar en met af en toe echter theater. Waarschijnlijk leent Campert zich daarvoor beter. Bovendien had men ook enige verhalen van hem gebruikt, die beter dan gedichten te dramati seren zijn. Derhalve toch geen slechte avond. De publieke opkomst viel niet tegen. Toch maar weer doorgaan met poezie- hardop. Paul van der Plank Ongeveer vijftig bewoners van de Vogelenwijk en omgeving bezochte gisteravond de eerste ruilbeurs/minimarkt die in het clubhuis „He Vogelnest" aan de Nachtegaallaan werd gehouden. Alle mogelijke artike len, die de buurtbewoners zelf hadden meegebracht, werden verhandelc Er waren grammofoonplaten, rolschaatsen en huishoudelijke apparatei maar ook munten en postzegels te koop. Een deel van de opbrengs komt ten goede aan de handenarbeidcursus die elke woensdag in he clubhuis wordt gegeven aan de schooljeugd. Het ligt in de bedoelim elke eerste maandag van de maand een dergelijke ruilbeurs te houden Door de bezoekers werd de suggestie gedaan ook kleding te koop aai te bieden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De pianiste Veda Zuponcic treedt morgenavond in de kapel van het K O-gebouw aan de Oude Vest op. Het concert is er een van de serie „Rijksdaalder-concerten", die K O dit jaar organiseert. De toegangsprijs bedraagt 2,50. Het concert begint om kwart over acht. Veda Zuponcic werd in Minnesota (VS) geboren. In 1973 maakte zij een uitgebreide tournee door Europa. Thans is het voor de vierde maal dat zij in dit werelddeel optreedt. Bij K O zal zij onder meer werken van Bach-Busoni, Schumann en Scriabin ten gehore brengen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het LAK-theater voert de toneelgroep „Atelier" aanstaande donderdag het toneelstuk „Kennedy's kinderen" op. Het stuk, dat werd geschreven door Robert Patrick, werd vorig jaar in Londen uitgeroepen tot stuk van het jaar. In vijf monologen zetten de acteurs van „Atelier" vijf verschillende karakters op het toneel. Alle vijf geven ze hun persoonlijke visie op het begin van de jaren zestig. De vijf monologen vormen samen een gedramatiseerde documentaire van een recent stuk geschiedenis. Kaarten voor de voorstelling zijn te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 dagelijks van negen tot drie uur en zaterdags van negen tot twaalf uur. Telefonisch kan worden gereserveerd op de abonneenummers 141200 en 131841 van negen tot vijf uur. De toegangsprijs is 7,50 en 3,75 voor 65-plussers en houders van CJP. De voorstelling begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De collecte, die op zaterdag 27 maart door de steungroep „Leiden voor Angola" werd georganiseerd, heeft 5000,- opgebracht Ongeveer 1000,- werd gestort op de girorekening van het Angola Comité. Giften kunnen alsnog worden gestort op gironummer 26655 ten name van het Angola Comité in Amsterdam. LEIDEN ^—Geboren: J Caspers L J Korsman. Comehs van Duijn O L* Spaanderman; Ruijtenbeek A. Ouwehand; Jeanme dr.v A Castef kamp Namas* Evenna Petronetia drv P A Kousbroek E P R de Roode Johannes Pancralius zn v J. Tilma E B UphoH; Robtn zn.v F C. Terwiin C M Bank. Jose Rene J. Keinjet M P C Wisberger -*A c M. Culum J. E Leemans n: F. van Delft geb 22 aor 1939 echtge 19C9 echtg van W G. IB E Rosbergen l Baars. Sandra d Theodora P uan nolti nat, 77 anr 1939 echtoe - BR) N. Smink t Èf Smirik en gTm Pe.igersberg; C. van Di|k geb 17 iul 1935 Echtg F J. Krol geb apr 1912 man. P Brussee geb 5 mrt 1894 gehuwd geweest mei S Ouwersloot A van der Blom qeb 3 leb 1924 man. J. Apeldoorn geb 3 sep 1920 man. W J M van der Braak geb. 24 aug 1923 man; C Schellingerhout geb 18 mei 1910 man Glasbergen, G M Hóscher geb ik geb 12 mrt 1973 dr v C R

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3