Directie Soc. Academie moet worden vervangen RELLEN IN PEKING: STEUN VOOR TENG Judy zoekt Multimil j onair Hughes overleden Leerlingen gezocht... Callaghan begint met krappe begroting Strenge vorst oorzaak gas-explosies? Rijnland mag 40 miljoen lenen Ferdinand Leitner opvolger Martinon PSV-St. Etienne op televisie STAATSSECRETARIS KLEIN: Massale vlucht Basken CeicUe (Sowurnt Dinsdag 6 april 1976, 66e jaargang no. 2039'! DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; iaar 149,15; losse nummers: 50 cent Lautensack Tv-feuilleton "De gebroeders Lautensack" (1) op Ned. II om 20.25 uur. Hier en nu om 22.25 uur met Loonpolitiek. Ned. I om 19.25 uur De Pallisers (slot) en om 21.50 uur Spelen met muziek. Veel wind Veel bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Vrij krachtige tot harde westelijke wind. 'Maximum temperaturen circa 10 graden. Morgen: Zon: 6.01-19.24. Schev. hoogw.: 7.28-20.02. Maan: 10.53-01.56 EK Laagw.: 3.04-15.32. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Ferdinand Leitner is gisteren met onmiddellijke ingang benoemd tot vaste eerste dirigent van het Residentie-Orkest. Daarmee is hij de opvolger van de in februari overleden dirigent Jean Martinon. Ferdinand Leitner gaat bij het orkest dezelfde positie innemen als Jean Martinon. Dat betekent, dat hij jaarlijks dertig tot veertig concerten van het Residentie-Orkest zal gaan leiden. Letiner, die 64 jaar is, is onder meer ook chef-dirigent van de Opera in Zurich. Meer over deze benoeming op de kunstpagina. HILVERSUM De NOS-televisie zal op woens dag 14 april de in Eindhoven te spelen voetbal wedstrijd PSV-St. Etienne uitzenden. Deze halve finale om de Europacup 1 begint om 20.00 uur en is te zien op Nederland 1. Theo Reitsma geeft commentaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecreta ris Klein van onderwijs heeft een brief aan het bestuur van de Katholieke Sociale Acade- Imie in Den Haag gestuurd waarin hij een negental voor waarden noemt waaraan de academie moet voldoen om in aanmerking te kunnen blijven komen voor subsidie. Als één van de belangrijkste voor waarden in deze brief wordt gezien de passage waarin de staatssecretaris spreekt over vervanging van de directie. De staatssecretaris consta teert in zijn brief dat gezien de huidige problemen binnen de academie de directie niet kan functioneren. Zoals bekend kampt de Katholieke Sociale Academie nu al enkele maan den met ininterne problemen. Deze problemen kwamen eind vorig jaar naar buiten tijdens een bezetting van het academiegebouw in de Helena- straat. Gisteren hield het bestuur van de academie in de Helenastraat een vergadering waarbij enkele passages uit de brief van de staatssecretaris in de opefibaarheid werden gebracht. Eén van de voorwaarden van de staatssecretaris is ook dat het bestuur in de huidige vorm nog aanblijft tot en met het volgende studiejaar. Ook heeft de staatssecretaris als voorwaar de gesteld dat een extern bureau van deskundigen wordt ingeschakeld om de academie bij te staan in het opzet ten van een goede organisatiestruc- Taart Om liefdadige doeleinden te steunen moet men zich soms wel eens wat minder liefda digheid laten welgevallen. Zoals het geval is met de Ameri kaanse senator Lowell Wicker, die zich tijdens een liefdadig heidsfeest op de campus "V3rr de universiteit te Storrs (Con.) met taarten laat bekogelen. HOUSTON (UPI/AP) De Ameri kaanse multimiljonair en snelheids duivel Howard Hughes is gisteren, onderweg van Acapulco naar Hous ton, aan een beroerte overleden. De 70-jarige werd als de op één na rijkste man van de wereld beschouwd. Zijn vermogen werd op 1,4 miljard dollar geschat. Het familiebedrijf, dat hij op 19-jarige leeftijd erfde, bouwde hij op tot een gigantische onderneming, waarin hij zijn liefde voor de luchtvaart uitleef de. Hij produceerde tevens films, had eigen studio's en was de eigenaar van hotels, casino's, land en mijnen. In de dertiger en veertiger jaren kreeg Hughes grote bekendheid als piloot: hij bracht menig snelheidsrecord op zijn naam. In die tijd begon ook zijn carrière in de filmindustrie. In 1957 trouwde hij de filmactrice Jean Pe ters, van wie hij later weer scheidde. In 1974 haalde hij vele malen de publi citeit, omdat er toen de geruchten gingen dat hij niet meer zou leven. Van de rechter kreeg hij twee weken om te bewijzen dat hij niet dood was. Zoals gewoonlijk liet hij niets van zich horen. Hij was dermate bezeten van privacy dat alleen zijn vertrouwdste personeelsleden' hem de laatste jar nog 2agen. Hij woonde afwisselend in zwaarbewaakte hotelsuites van Las Vegas tot de Bahamas, altijd op de De op 70-jarige leeftijd overleden miljo- bovenste verdieping van de hotels. nair Howard R. Hughes. PEKING, (Rtr/AFP) Voor het eerst sinds het einde van de grote culturele revolutie in de jaren zestig ïs het Tien An-menplein in de Chinese hoofdstad Peking gisteren het toneel geweest van rellen. Van het plein trokken rookwol ken omhoog, afkomstig van een bran dend kantoor van de veiligheidsdienst en van een aantal vernielde voertuigen. Ook werden een paar mensen door beto gers mishandeld, onder wie een student van de Tsinghoea-universiteit, vanwaar de campagne tegen de van rechtse af wijkingen beschuldigde vice-premier Teng Hsiao-ping wordt geleid. Later werd het plein door troepen ingenomen en afgesloten. Bij het invallen van de duisternis ver zocht de burgemeester van Peking drin gend om kalmte „om de grote hoofdstad van ons socialistische moederland te be schermen". Hij verklaarde dat anti-revo lutionaire slechte mannen achter de beto ging zaten, en dat de betogingen gericht waren tegen partijvoorzitter Mao en het Centrale partijcomité. De betoging is een reactie tegen de radi cale campagne tegen Teng, die tijdens de langdurige ziekte van wijlen premier Ts- joe En-lai steeds meer naar voren kwam als diens vermoedelijke Opvolger. In fe bruari werd echter een andere vice-pre mier, Hoea Koea-feng, als waarnemend regeringsleider benoemd. De betoging ontstond toen rouwkransen voor Tsjoe van het plein werden verwij derd, nadat juist de afgelopen dagen een overweldigend aantal eerbewijzen aan Tsjoe was gebracht, bedoeld als steun aan Teng die de sympathie van Tsjoe genoot Kennelijk beschikt Teng, die be halve vice-premier ook secretaris-gene raal van de partij en opperbevelhebber van het leger is, nog over grote aanhang. Veiligheidstroepen hebben het Tien An- men plein nu in handen. De betogers zijn in groepen van vijftig ter ondervraging afgevoerd. WACHTUM (ANP) Een kinderrijk gezin moet de twee-klassige school in het Drentse dorpje Wachtum redden. Wanneer op 16 mei minder dan 27 leerlingen naar deze school gaan, zal er onderwijzer weg moeten en zal er slechts één klas overblijven. De school is nu 25 kinderen rijk. Om het beoogde doel te bereiken is de oudercom missie een actie begonnen. Iemand heeft een Saksi sche boerderij in het dorp ter beschikking gesteld voor een kinderrijk gezin. De advertentie die in het streekblad verscheen leverde ongeveer 60 ge gadigden op. De oudercommissie zal nu gaan selecteren, want men wil graag nieuwe bewoners die zich aan de dorpsgemeenschap kunnen aan passen. In ieder geval is de kans nu groot dat de twee klassen kunnen blijven bestaan. De nieuwe Britse premier James Callaghan Van onze correspondent LONDEN Vanmiddag is de nieuwe Britse premier Jim Callaghan voor het eerst in deze functie in het Lagerhuis verschenen, even voordat minister van financiën Dennis Healey daar zijn nieu we, vermoedelijk drastische begroting zou toelichten. De nieuwe premier, de eerste die werkelijk afstamt van de werkende klasse, tevens de eerste geko zen premier, heeft gisteren op overtui gende wijze gewonnen van zijn mede kandidaat, de felle Michael Foot. Hij won met een verschil van 39 stemmen. Voor Foot was het desondanks een in drukwekkende prestatie, die het presti ge van het linkse deel van Labour zeker ten goede zal komen. Foot is minister van arbeid. nieuwe premier is eerder minister eest tffen finiftciën, binnenlandse za- en, gemenebestzaken en buitenlandse zaken. Hij heeft de reputatie van een goede bemiddelaar, iemand die graag onderhandelt en met wie bijna iedereen goed kan opschieten. Hij geniet veel vertrouwen van de man in de straat, is sterk voorstander van het Atlantisch bondgenootschap en van nauwere aan sluiting bij de EEG. Na zijn benoeming door de koningin deed Callaghan een beroep op de partij de rijen te sluiten en zich niet langer in te laten met wat hij noemde haar „klieken", zoals de invloedrijke linkse Tribune-groep en de rechtse Manifesto- groep. „Ik ben niet bereid een situatie te aanvaarden waarin minderheidsgroe pen in de parlementaire afvaardiging van Labour optreden om hun meningen op te leggen aan de partij als geheel", EERSTE AARDBEIEN VENLO (ANP) Op de coöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst zijn gisteren door de tuinder J. Luipen uit Well de eerste aardbeien I aangevoerd. Het was een partijtje van acht doos- I jes van één ons dat 244,20 opbracht. De tuinder heeft de opbrengst afgestaan aan de actie Zorgen- kind. En wie zou niet Judy in huis willen hebben'' U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: APELDOORN (ANP) De korte, maar vrij strenge winter is mogelijk de oor zaak van de gasexplosies die de afgelo-, pen tijd in Nederland zijn voorgekomen. Bij strenge vorst kunnen in de gasbuizen haarscheurtjes ontstaan, wat tot gevolg heeft dat gas kan ontsnappen. Dit heeft de heer J. Kraak, directeur van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrij- Met name de pvc-buizen kunnen vrij snel haarscheurtjes gaan vertonen, aldus de heer Kraak. Dit soort buizen is enige tijd geleden dan ook afgeschaft. Overigens wordt na iedere explosie een onderzoek ingesteld door het Vegin. Van eenzelfde oorzaak bij de explosies van de afgelopen weken kan nog niet gesproken worden, aldus de Vegin-directeur. Behalve vorst kan ook grondverzakking een grote boos doener zijn, terwijl ook een foutieve wijze van monteren van de gasbuizen onaange name gevolgen kan hebben. Directeur Kraak stelde wel dat, ondanks het sterk toegenomen aantal aansluitin gen, het aantal explosies en daarbij het aantal doden en gewonden sterk afgeno men is. Zo vielen er in 1954 nog dertig doden te betreuren als gevolg van gasont ploffingen. Het gemiddelde ligt nu per jaar op vijf a zes mensenlevens, aldus de heer Kraak. Een gemiddelde overigens dat voor 1976 al is bereikt. Van een onzer medewerkers LEIDEN Gedeputeerde sta ten van Noord- en van Zuid- Holland hebben goedgekeurd dat het Hoogheemraadschap Rijnland in 1976 op de kapitaal markt leningen zal sluiten voor een totaal van 40 miljoen gul den ten behoeve van dit jaar uit te voeren bouwwerken. Dat geld is voornamelijk nodig voor drie binnenkort te voltooien zuiveringsinstallaties voor af valwater te Bodegraven, Gouda en Katwijk, alsmede voor de bouw van het nieuwe dieselge-' maal nabij Halfweg, dat vol gens de plannen eind 1976 ope- I rationeel zal zijn. I Rijnlands Verenigde vergade- j ring, waar dit morgen aan de orde zal komen, zal zich tevens bezighouden met een voorstel I van het dagelijks bestuur om de I minister van verkeer en water staat te vragen, het subsidieper centage voor het onderhoud van de buitenste duinenstrook Icings de kust van het hoogheemraad schap te verhogen. Het rijk ver goedt thans 60% van de kosten, maar deze lopen steeds meer op. Zo vernielde de storm van ja nuari jl. voor ruim 2 miljoen en bij Zandvoort is er toenemende schade doordat het publiek de duinen betreedt. Bovendien ont vangt Rijnland de subsidie pas na jaren en moet over de inmid dels betaalde en nog niet ver goede bedragen hoge rente beta- De Verenigde vergadering zal voorts worden ingelicht over de ontwerp-voorstellen van gede puteerde staten aan de Staten van Noord- en van Zuid-Holland voor provinciale staten in Noord- en in Zuid-Holland inza- kiveen reglementswijziging van het hoogheemraadschap. Amb telijk overleg hierover tussen de griffies van beide provincies en Rijnlands secretarie is nagenoeg afgerond. De voorstellen betreffen de ver kiezingsbepalingen, die onvol komen en onduidelijk zijn ge bleken en tot verschillende in terpretatie aanleiding kunnen geven. Daarnaast is in overwe ging verruiming van de ver kiesbaarheid tot bestuurslid en van de stemgerechtigdheid. Door eventuele verlaging van de kiesdrempel voor land- en huis eigenaars zal het aantal kiesge rechtigden van pl.m. 60.000 toe nemen tot ruim 100.000. Ver wacht mag worden dat op basis van het nieuwe reglement om streeks september 1977 nieuwe bestuursleden kunnen worden gemzen. j MADRID Eenendertig politieke gevangenen, op twee na allen behorend tot de Baskische guerrillabeweging ETA, zijn gisteren I uit de zwaarbewaakte gevangenis van Wegovial noordelijk van I Madrid, ontsnapt. I Volgens goedingelichte kringen wisten zij 's middags in een periode J van twee uur tussen de appèls in, via de ondergrondse riolering I naar buiten te komen. j In de gevangenis van Segovia zaten 56 politieke gedetineerden, van- wie de meesten Basken zijn met een langdurige gevangenisstraf, i Bij de ontsnapte gevangenen zijn Basken met een veroordeling van twintig tot dertig jaar. I Honderden leden van de guardia civil zijn begonnen onmiddellijk de bergen in de buurt van Segovia uit te kammen. Klaagzang op EG-bij eenkomst LUXEMBURG (ANP) - De. Eu ropese Gemeenschap heeft gis teren opnieuw een kans gemist om aan haar toekomst te wer ken. In Luxemburg waren de ministers van buitenlandse za ken en van financiën bijeen voor de eerste „prioriteiten- raad" die ooit in de geschiedenis van de gemeenschap is gehou den. Dat wil zeggen dat de ministers van buitenlandse zaken en van financiën dienden te praten over de toekomstige ontwikke lingen van de gemeenschap. Het gesprek in Luxemburg is echter niet veel verder gekomen dan een klaagzang van verschillende landen over de hoogte van de bijdrage die zij aan de EG leveren. Nauwelijks een week geleden had Europese commissaris Cheysson, die ondermeer belast is met de verantwoordelijkheid voor de Europese begroting, nog betoogd dat het essentieel is dat er een „coördinerende raad" be staat, omdat de begroting niets anders is dan „een omzetting van het Europees beleid in cij-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1