Ook nieuwe nota over verstedelijking stelt tuinders niet gerust Provincie voelt weinig voor woningbouw bij Hofpleinlij n CONCURRENTIE BIJ PAPRIKA's GROOT BLOEMENPRIJZEN BLEVEN AAN LAGE KANT Verrassende ontdekkingen in Lisse NEGEREN BEZWAREN ONTSTEMD AGRARIËRS Ontheffing van loonmaatregel Tuinbouwproject Delft- Westerlee was groot succes GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1976 Piet van Adrichem: Een gezonde bedrijfstak maak je niet kapot c UI KENS VOORLOPIG VOORKEURSALTERNATIEF: Uit onze krant van donderdag 1 april. (Van een medewerker) PIJNACKER - Meer dan twee weken terug schreven de tuinders Ton Sonneveld en Piet van Adrichem aan de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, drs. J. P. A. Gruijters, over hun ongerustheid over de ver- stedelijkingnota's. Beiden wo nen en werken ze in de be dreigde Hofpleinspoorlijnzo- ne. Namens het overlegorgaan Agrarische Belangen Pijnac- ker noemden zij in hun brief nog eens duidelijk de conse quenties van verstedelijking voor dit gebied. Fatale gevol gen, daar zijn Sonneveld en Van Adrichem het volkomen met elkaar over eens. De pas door Gedeputeerde Staten uitgebrachte nota „Al ternatieven en Varianten" heb ben de tuinders nog niet ont vangen. Hierin worden zeven alternatieve inrichtingsmoge lijkheden gegeven voor de ge bieden in Zuid-Holland-west en Zuid-Holland-oost De Hof- pleinlokatie komt in twee van de zeven alternatieven voor. Het ziet er naar uit dat de planologen de glastuinbouw grotendeels willen omzeilen. Begrijpelijk, want uit de mond van een gemeente-functionaris hoorden we dat de verplaat sing van tuinbouwbedrijven al gauw 100,- per m2 gaat kos ten. Toch zijn Sonneveld en Van Adrichem helemaal niet gerustgesteld. Hun onrust geldt vooral het begrip „gro tendeels". Sonneveld: „Alleen met zijn allen zijn we sterk. Een krachtig centrum is voor ons van levensbelang. Daarom protesteren we net zo goed als wij geheel of als we gedeelte lijk als centrum op het altaar van de verstedelijking moeten branden. Denk maar eens aan de gemeenschappelijke voor zieningen zoals veiling en toe leveringsbedrijven. Nee, als ik dat zo hoor van die nieuwe nota weet ik dat de Hofplein- spoorlijnzone onverminderd bedreigd gebied blijft". „Weten die planologen wel waar ze mee bezig zijn", zo vraagt Van Adrichem zich af. ,-,Als zo'n plannenmaker bij ons op de tuin kwam, zou ik hem resoluut vragen of hij het PERSOONLIJK In het gesprek komt herhaal delijk tot uiting dat de tuin ders de heren planologen we ieens hun gebied willen laten zien om hen persoonlijk op de hoogte te brengen van de be zwaren. We horen ook dat de tuinders specialisten zijn. Van Adrichem tuint samen met zijn broer onder 10.000 m2 glas. Het zijn echte komkom merjongens. Ze kennen deze groente door en door. Sonne veld neemt met zijn compag non 14.500 m2 glas met lak- Anthuriums voor zijn reke ning. BESTUDEREN Nog even komen de punten op tafel waarom de glastuinbouw in Pijnacker is ontstaan. Ht is de unieke combinatie van grond, water, klimaat enwerk- gelegenheid. „Met de omschrij ving van het gebied als zou het „rommelig" zijn, slaan de pla nologen de plank wel lelijk mis", meent Van Adrichem. „De bedrijven staan voldoende ver van de weg af en als straks het blad weer aan de bomen zit, is alles mooi groen". Beide tuinders houden de pla nologische ontwikkelingen goed bij. De tijd dat tuinder en boer niet verder dan hun eigen tuin respectievelijk erf keken, is wel voor goed voor bij. Talrijke zaken komen im mers op hen af. Daarom is iedereen ook zo tevreden over het goed functioneren van het overlegorgaan. De Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB), de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB), de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de studieclubs werken hie rin samen. Men beseft wel degelijk dat je als eenling niets betekent. Vandaar: rap porten op tafel, deze samen met de specialisten van het Landbouwschap bestuderen en dan... reageren. Zo is ook de brief aan de minster tot stand gekomen. Een antwoord bleef tot dus verre uit Betreurenswaardig, want door de planologische pnzekerheid worden nieuwe investeringen afgeremd en blijft het noodzakelijke onder houd liggen. En dan te beden ken dat het hier gaat om 251 ha glas met 317 bedrijven waarop 860 mensen hun dage lijkse boterham verdienen. De afgelopen week hebben de prijsdalingen Komkommers bij de paprika's zich verder voortgezet. Voor de groene paprika's werd er voor de sorte ring 65/75 ƒ3,00 per kg betaald, voor de sortering 75/85 was dit ƒ3,20. Vorig jaar lagen de prijzen op ƒ3,64 tot ƒ4,18 per kg. Als oorzaken van deze lagere prijzen vallen aan te wijzen: le de vlotte toename van de binnenlandse aanvoer. 2e. de aanhoudende concurrentie van buitenlandse paprika's op de Westduitse markt. Uit hetmarkt- en prijs- bericht van ht Produktschap voor Groenten en Fruit valt af te lezen dat deze concurren tie over de periode van 23/3 tot en met 25/3 bestond uit: Bulgarije 19 ton, Canarische Eilanden 1 ton, Ethiopië 20 ton, Israël 9 ton, Italië 103 ton, Roemenië 46 ton, Senegal 25 ton, dus in totaal 223 ton. Over dezelfde periode in 1975 bestond deze concurrentie uit: Bulgarije 16 ton, Italië 15 ton, Kenia 2 ton, Mali 1 ton, Roemenië 6 ton, Spanje 8 ton en Venezuela 3 ton, dus in totaal 51 ton. Uit dit totaalbeeld valt duidelijk af te leiden dat de prijzen hierdoor onder druk staan. Voorde komende week wordt er een verdere toename van de bin nenlandse aanvoer verwacht. Bij een aan houdende buitenlandse concurrentie zal de prijsvorming moeilijk verlopen. Na het van kracht worden van dê referentie- prijzen op 24 maart hebben de prijzen zich weer vlot hersteld. Daarbij komt dat de rol van Griekenland is afgelopen, omdat de export van dit land naar de E.E.G. voor de rest van het seizoen is stopgezet. In vergelij king met vorig jaar steken de prijzen thans weer gunstig af, ondanks het ruime aanbod. Voor de sortering 41/51 klom de prijs naar 72 cent, voor de sortering 36/41 was dit 63 cent en voor de sortering 31/36 was dit 56 cent Vorige week liepen de prijzen van 38 cent op naar 58 cent per stuk. Gemiddeld is er dus sprake van een prijsherstel van 18 cent per stuk. Bulgarije en Roemenië zijn thans de belangrijkste concurrenten. Het ziet er naar uit dat het aanbod van komkommers goed op peil blijft. Bij aanhoudend goed weer zullen de prijzen zich waarschijnlijk kunnen handhaven. Tomaten Ook de afgelopen week hebben de tomaten prijzen zich goed kunnen handhaven. Ge middeld schommelde de prijs rond de 25,- per 6 kg. (vorig jaar 12,-). Er dient wel onmiddellijk opgemerkt te worden dat dit niet veroorzaakt wordt door een gering bui tenlandse concurrentie, maar door het nog steeds beperkte binnenlandse aanbod. Mede in verband met het zonnige weer wordt er een flinke verruiming van het aanbod ver wacht. Ook de concurrentie van tomaten uit Noord-Afrika kan toenemen. Het ziet er niet naar uit dat de vraag gelijk zal blijven aan het aanbod en er moet dus op een prijsda ling gerekend worden. Overige gewassen De sla-prijzen hebben zich de afgelopen week weer iets hersteld, nl. met een paar centen per krop. Het aanbod van sla zal ruim blijven en het ziet er naar uit dat de prijs zich de komende week kan handhaven. De vraag naar prei is ook de afgelopen week weer groot geweest, er werd per kg. gemid deld 1,50 betaald. Het aanbod van andijvie is vrij groot, de prijs is gezakt naar ƒ1,65 per kg. Ook de verdere toename van de aanvoer van spinazie is er de oorzaak van dat de prijs daalde naar 1 gulden per kg. Er is een levendige vraag naar radijs, dit resulteert in een prijs van 81 cent per bosje. Snijbonen zijn in prijs gezakt naar 6 gulden per kg. Voor bloemkool varieert de prijs, afhankelijk van de sortering van 1,55 per stuk tot 2,80 per stuk. Het was in het algemeen geen bijster opti mistisch veilingbeeld bij de CCWS. De prij zen waren vergeleken bij die van dezelfde tijd in het vorige jaar, aan de lage kant. Dat is opvallend, juist omdat tegen de pasen gewoonlijk de toenemende vraag het prijs beleid begunstigt. Dat was ook vórig jaar het geval. De lage prijzen werkten vorige week stagnerend. Bij een veilingomzet van ruim elf miljoen in dezelfde week van het vorig jaar, kon thans maar goed acht mil joen gulden worden behaald, hetgeen slechts plm. 200.000 meer is dan in de voorgaande week van dit jaar. En d^t bij nadering van de voorjaarsdrukte. Een gunstige uitzonder ing maakten de troschrysanten die het ge middeld tot 2,63 brachten vrijwel even veel als in de voorgaande week. Maar de ^aanvoer was dan ook aanzienlijk groter namelijk ruim 541.000 bos, ongeveer 100.000 meer dan de week daarvoor. De prijsafwijk- ing voor bijvoorbeeld snijgroen, chrysanthe mum, irissen en lelies bleven achter. Bij pot en perkplanten neemt geleidelijk de aanvoer toe, al remmen de late nachtvorsten uite raard de aanplant en dus de verkoop wel af. De violen nemen in betekenis toe. Als geheel dus een teleurstellend verloop, ook al behoeft dat beslist niet te betekenen, dat de toekomst als geheel er somber uitziet. Vergadering Donderdag 29 april zal de CCWS een alge mene ledenvergadering houden. Merkwaar dig is, dat deze vergadering niet zoals gewoonlijk in het eigen veilinggebouw plaats vindt, maar in enkele zalen van ge bouw de Leuningjes te Poeldijk. Deze keus is door het bestuur gedaan, omdat de sfeer in een dergelijke zaal aantrekkelijker is dan in de veilingkantine. Als secretaris-penning meester is aftredend de heer M. J. Vare kamp, die herkiesbaar is. Het bestuur stelt hem dan ook kandidaat Dat is eveneens het geval met het aftredend bestuurslid T. G. Boekestijn. Geen pessimisme Het Vakblad voor de Bloemisterij haakt in op een artikel in het Economisch Dagblad, waarin onder de kop: „Bloemenexport kreeg een flinke knauw exportstijging gehal veerd" een pessemistische beschouwing bes- couwing wordt gewijd aan de bloementeelt In het artikel wordt geconcludeerd, dat 1975 voor de bloemenkwekers niet anders dan een slecht jaar kan worden genoemd, omdat de toeneming van de waarde slechts 12 procent bedroeg. „We moeten oppassen niet te geraken in een permanente klaagzang, ook al was 1975 nu niet zo'n geweldig jaar voor de bloemenkwekers", aldus genoemd Vakblad. Natuulijk waren er kwekers, die het niet zo erg naar den vleze ging, maar men mag niet generaliseren. Ook al nemen de kosten een onvoorstelbare hoogte aan, dan nog is het op dit moment niet juist om generaliserend te stellen, dat 1975 voor de kwekers een slecht jaar was. Een toename van veilingomzetten van 954,3 miljoen tot 1114,8 miljoen, dus ruim 18 procenten exporttoename van 12 procent, geeft aan, dat er nog perspectief zit in de bloemensec- tor", zo constateert het vakblad. De uitbreiding van het areaal en volume, alsmede de omschakeling door derden, zij het iets minder gretig, duidt eveneens in die richting. Het zal er dit en komend jaar om gaan, het evenwicht tussen kosten en op brengsten te handhaven. Beide factoren staan onder grote druk. De kosten zouden eigenlijk op de „nullijn" moeten blijven. Daarnaast zal de consument moeten zorgen voor voldoende vraag, zowel in binnen- als buitenland. Produktie en vraag bepalen de prijs en die moet tamelijk hoog zijn, om de kosten goed te maken. Al is er de laatste jaren veel gedaan om de afzet te vergroten, er zal nog meer gedaan moeten worden. Het is alles waard om de kosten in de hand te houden, hetgeen in de eerste plaats de overheid betreft, die de inflatie moet terugdringen. Technische- en teelttechnische maatregelen kunnen leiden, tot meer besparing, consta teert het vakblad. En de kwekers zijn op het eigen bedrijf, zeer vindingrijk. BLOEMEN IN OWE KERK In de Oude Kerk aan het Oudekerkspleinstaan tot en met zondag 11 april op een internationale orchideeëntentoonstelling een enorme hoeveelheid planten en bloemen opgesteld ter waarde van maar liefst twee en een half miljoen gulden. Voor het houden van deze expositie, die een oppervlak beslaat van 1500 vierkante meter, heeft men voor de temperatuur, het licht en luchtvochtigheid speciale voorzieningen moeten treffen, want het kerkgebouw voldeed eerst niet aan de „levensvoorwaarden" van de orchideeën. Op de expositie zijn naast de inzendingen van beroepskwekers uit Nederland, ook inzendingen aanwezig uit een aantal Europese en tropische landen. Den Haag Een grote groep agrariërs in Delfland is zeer ontstemd over het feit dat het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nu al ruim anderhalf jaar lang hun bezwaarschriften tegen de aanleg van het kanaal Waddinxveen-Voorburg volle dig heeft genegeerd. Zij heb ben in plaats van enige reac tie van het provinciaal be stuur te ontvangen, wel in de pers uitspraken van de Dijk graaf van Delfland, mr. A.P. van den Berge vernomen, als zouden hun eigendommen ten behoeve van een spoedige aanleg van het kanaal worden onteigend. Het statenlid W.T. van den Berg (Boerenpartij) heeft GS over deze gang van zaken een aantal schriftelijke vragen ge steld. Zo wil hij weten of GS het als normaal en gebruike lijk beschouwen, dat appellan ten niet worden gehoord, noch een bevestiging van ontvangst van hun bezwaarschriften ont vangen. „Geldt een dergelijke administratieve afdoening van zaken mogelijk ook voor ande re beroepsprocedures bij uw College?", zo wil de heer Van den Berg weten. Het statenlid memoreert in zijn vragen dat volgens zijn inlichtingen op 23 juli 1974 door het Hoogheemraadschap van Delfland ten behoeve van de aanleg van het kanaal een aanvrage voor ontgrondingen is ingediend. Van 23 septem ber 1974 heeft deze aanvrage gedurende een maand ter visie gelegen. In totaal zijn in die periode 77 bezwaarschriften - voor het overgrote deel van agrariërs - tegen die ontgrond- ingsaanvrage ingediend, aldus de heer Van den Berg. Hij vraagt GS of zij alsnog bereid zijn de appellanten te horen of te doen horen. DEN HAAG Minister Boersma heeft toestemming verleend voor een tussentijdse loonaanpassing in de land- en tuinbouw. De afspraken in de cao's over deze tussentijdse aanpassing konden door de loonmaatregel niet worden uitgevoerd. Het landbouwschap heeft namens de organisaties van werkgevers en werknemers in december ontheffing van dit verbod gevraagd. Na een verdeeld advies van de stichting van de arbeid, heeft minister Boersma besloten de ontheffing te verlenen. IN VLAARDINGEN Vlaardingen De zogenaamde „imagecommissie" van de tuin- bouwstudieclub Delft-Westerlee heeft een geslaagd tuinbouw project achter de rug op de christelijke scholengemeenschap „Westland-Zuid" uit Vlaardingen. Doel van dit project was een zo groot mogelijk deel van de leerlingenvan deze school bewust te maken van vooral het economische belang van deze tak van nijverheid, die zo bepa lend is voor de streek, die grenst aan de plaats van vestiging van deze scholengemeenschap. Hiertoe werd, met behulp van de schoolleiding, een imposant „tuinbouwproject" op stapel gezet, dat dezer dagen succesvol werd afgesloten. In de kader hiervan bezochten de zestig leraren, verbonden aan deze scholengemeenschap, het Westland; driehonderd leerlingen doorkruisten in een puzzelrit het kassengebied en gedurende twee dagen verzorgden leden van de tuinbouwstudieclub „Delft- Westerlee" gastlessen op deze Vlaardingse school. Voetbalwed strijden tussen leerlingen van de Lierse middelbare tuinbouw school en van „Westland-Zuid" enerzijds en tuinders en leraren van „Westland-Zuid" anderzijds vormden het sportieve sluitstuk van dit tuinbouwproject. Geen gebrek aan problemen in het bollen- vak. Al was het alleen maar om de ziekten en plagen de baas te worden. De hyacint kweker klaagt over zwart, geelziek en kras- bodems, die door de oudere vakgenoten nog altijd steevast uiterst elegant als „scheur- konten" worden betiteld. De narcissenkwe- kers kunnen wilde verhalen vertellen over zilver en grijs, over bont en mozaïek en niet te vergeten over de narcisvlieg. Als men een irissenkweker tegen het lijf loopt, heeft hij het binnen de kortste keren over aaltjesziek en virus, terwijl leliekwekers het woord bruinkringerigheid niet kunnen horen zon der een verhoogde bloeddruk te krijgen. Producenten van tulpen worden geconfron teerd met virus, zuur en botrytis en de gladiolenkweker heeft een bescheiden voca bulaire nodig om alle plagen te kunnen onthouden: van hardrot tot trips en van kurkstip tot heksen bezemziekte. Wat moet men daar nu tegen doen? Altijd en overal de gifspuit maar oppakken? Dat heeft geen zin, want in vele gevallen zou spuiten geen steek helpen. Een zieke plant spuit je nu eenmaal niet gezond. Bij lelies is men andere wegen gaan zoeken, nl. de meristeem- en de weefselcultuur. Eerst een virusvrij groeipuntje uit een bol halen en dat „aan de praat" zien te krijgen om dan vervolgens door weefselcultuur tot een supersnelle vermenigvuldiging over te gaan. Op deze wijze is het mogelijk om van één virusvrij groeipuntje duizend en meer plantjes per jaar te maken. Die moet men dan verder telen in luisvrije kassen. Komen ze eenmaal weer buiten, dan wordt de kans op herbesmetting groot Bij lelies gaat men dan ook constant door met de cultuur in luisvrije kassen om zo de mogelijkheid te bieden constant virusarm of virusvrij plant goed te kunen aanbieden. Bij tulpen bestaat die mogelijkheid (nog) niet In laboratoria van Wageningse onder zoekinstituten heeft men herhaaldelijk ge- dit doel stuifmeel van de Hortus bulborum in Limmen, waar nog een grote collectie oude tulpen in stand wordt gehouden. Daar worden via lachgasbehandelingen ook me thoden ontwikkeld om de jeugdfase van de tulp sterk te bekorten. Nu duurt het name lijk een jaar of vier, vijf voor een zaadje gaat bloeien en voor men een klein partijtje bollen in de handel kan brengen gaan er nog eens twintig jaar overheen. Op het Laboratorium voor Bloemboilenon- derzoek te Lisse heeft men enkele verrassen de ontdekkingen gedaan, toen onderzoek werd verricht naar de mogelijkheden die groeistoffen zouden geven bij de broei van irissen. Voorheen kon men in de donkere wintermaanden geen irisbollen van Holland se komaf gebruiken zonder het risico te lopen dat men met veel bloemverdroging te maken kreeg. Dat was een gevolg van ge brek aan licht Zeer vroege bloei van in Hollend geteelde irissen was dan ook alleen goed mogelijk als men in de kassen aan de hoge lichtbehoefte van de iris tegemoet kon komen. Dat was een kostbare zaak. Wat bleek nu? Een hoge lichtintensiteit in de kas bleek een grote invloed te hebben op de groeistoffen in de plant Dat betekende dus dat men de oplossing van het bloemverdron- gingsprobleem niet moest gaan zoeken in dure lichtinstallatie, maar in het toedienen van groeistoffen. Een verrassende ontdek king, al is het nog niet zo ver dat men al aan adviezen-voor-de-praktijk toe is. Op het laboratorium te Lisse wordt momenteel ook nagegaan of een en ander ook opgaat voor de bloemverdroging bij de zeer vroege broei van tulpen. Er zijn aanwijzingen die een bevestigend antwoord op deze vraag hoogt waarschijnlijk maken. Men ziet: er staan in de bollenkwekerskeu- ken heel wat potjes te vuur. De kans is niet uitgesloten dat de praktijk daar in het eind van de jaren zeventig al de vruchten van kan plukken! tracht de tulp via weefselcultuur tot zeer snelle vermeerdering aan te zetten, maar tot nu toe zonder succes. In deze sector zal men het moeten zoeken in een zeer strenge selec tie - we wezen daar in deze rubriek vorige week ook al op - en daarnaast in het winnen van nieuwe soorten. Door bij de kruisingen ook wilde tulpen te gebruiken, zou men nakomelingen kunnen krijgen die veel meer resistent zijn tegen alle mogelijke ziekten. Onderzoekers in het Instituut voor de Vere deling van Tuinbouwgewassen kregen voor Tulpen veredelen: van zaad tot le verbare bollen is een lange weg. Het landelijke Pijnacker Ton Sonneveld: Centrumfunctie hoofdzaak.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13