WÊÊm Als u deze week niet meedoet met de Lotto spaart u in ieder geval f 1,75 uit. Maar het kan u wel f500.000,- kosten! Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Ward Ruyslinck klaagt aan in boek 'In naam der beesten' VAN^UIIsfr Clivia kan wel zes bloemen krijgen Bijna 600 recepten in „Kok rond de Klok" &-ÏL'C£SSS21& De clivia is een „ouderwetsje". Maar ze doet het toch goed in een modern interieur door haar asymetrische bloeiwijze: tien tot twintig helderrode bloemen in een bundeltje elk apart op een steeltje aan bloemstengels, die niet uit het centrum komen. Na de bloei gaat ze zich soms nog in de herfst met bloemen tooien. In 1866 naar Lady Clive, hertogin van Northumberland genoemd, is de clivia een beetje behoudend. Laat haar op de plaats rust houden, niet draaien voor het liefst lichte raam met ochtendzon. Oppassen met gieten, de wortels houd stilstaand water onderin de pot. We moeten dus voorkomen, maar toch niet gierig zijn met water. Aan de andere kant is het ook uitkijken geblazen als de potkluit droog is. Van september tot januari wil de oude dame met rust gelaten worden, koel blijven staan en weinig water drinken. Clivia's die geen bloem zetten hebben meestal die rustperiode niet gehad. Zijspruiten (nieuwe plantjes aan de basis) moeten 4 a 5 bladeren hebben en 2 jaar oud zijn. Dan kunnen ze in kleine potten worden gezet met een deel zand en een deel turf. Zodra er een potkluitje is moeten we zo overpoten in in bloemistenaar- de. „Je kunt de mentaliteit van een volk afmeten naar de wijze waarop het zijn dieren behandelt". Dit haalde onlangs de bekende Haagse officier van Justitie Von Humbold aan. Zolang er kranteberichten verschijnen: „werkloze uit de Haagse Dou- wes Dekkerstraat slaat 10 weken oude herder herhaaldelijk met de kop tegen de muur, beschadiging aan wervelkolom en hersenletsel", „konijn doodgemarteld met ijzeren staaf', „Sla ger in Zoetermeer pakte jonge Dalmatiër en begon het dier meedogenloos tegen de betonnen muur te slaan; bij sectie bleek: gebroken ribben, gescheurde spieren, een gebarsten schedel, gescheurde longen en nog een aantal gruwelijke ver wondingen", is er iets mis in Nederland. In de kranten staat bijna we kelijks een dergelijk summier bericht. De berechting (na ver loop van maanden) is meestal uiterst zachtmoedig. Van een paar jongelui „die eerst een kat de ogen hadden uitgesto ken en vervolgens met benzine overgoten en in brand gesto ken". zei de rechter begrijpend dat ze „puberteitsmoeilijkhe den" hadden. Onze wetgeving kent als hoogste straf tegen dierenmishandeling zes maan den cel, bijna nooit wordt ge vangenisstraf opgelegd. De folteraar komt er met een (ge ringe) geldboete af. Een boer uiFriesland die zijn paard me: een gaffel dood sloeg kreeg 50.- boete. Vol gens het Bureau voor Statis tiek werden in 1972 (laatste cijfers) 24 mannen en 3 vrou wen wegens dierenmishande ling beboet. Slechts één per soon kreeg minder dan een maand gevangenisstraf. Re centelijk werd echter een 24 jarige inwoner uit het Gro ningse Siddeburen tot 2 weken idat hij zijn en rijdende lelheid had 100 km sn< De hond liep zwaar gewond nog een paar meter, met een jachtgeweer schoot de schoon vader het dier dood. De Vlaamse schrijver Ward Ruys linck heeft over deze praktij ken bij Uitgeverij Manteau te Brussel het boek: „In naam der beesten" gepubliceerd. Maanden, wellicht jaren heeft hij erover gedaan internatio naal documentatie te verzame len als aanklacht tegen het mensdom. Veel materiaal haalde hij uit Nederland. In zijn letteren worden genade loos de onkunde, deonverschil- ligheid en de domheid aan de kaak gesteld van de mens te genover zijn medeschepselen en zij laten hem te kijk staan als Wreed en karakterloos. Huisdier als wegwerp beest Diep gaat de schrijver in op de lijdensweg van wegwerp- beesten, een internationaal "kwaad, vooral als de vakantie nadert „Je staat gewoon ver steld als je ziet tot welke pri mitieve, barbaarse monster achtige middelen gecultiveer de mensen him toevlucht ne men om zich van hun hond of kat te ontdoen". Ward Ruys linck vond eens een keesje in een dichtgespijkerd krat, ge kiept in brandnetelloof. Hon den worden in vuilnis-kraak wagens gesmeten en kapot ge draaid. „De man die zijn hond kwam laten doodrijden in Averbode (Dossier I) was maar een zieli ge radeloze zondagsdropper vergeleken met mensonwaar dige enkelingen, die in juli 1974 bij het begin van de grote vakantie hun honden in het Albert kanaal te Geel stortten. De dieren probeerden wanho pig langs de gladde steile be tonnen wanden te klauteren maar glipten telkens weer langs de schoeiplaten naar be neden. Urenlang bleven ze wanhopig jankend rondzwem men om door uitputting te ver drinken". Een ander begroef zijn hond levend; bij autopsie zaten de longen vol zand. Hij kreeg een mild vonnis, want ook de Dierenwet in België is vol begrip tegenover de die renbeul. Ruyslinck's lijvig boekdeel (met dossiers) richt zich niet alleen tegen de parti culiere, onverlaat maar is ook een aangrijpend requisitoir te gen „commerciële beulen en scherprechters, zondagsjagers, stropers en de schanddaden gepleegd in wetenschappelij ke- en industriële laboratoria waar proefdieren met open wonden liggen te creperen. Fysiek onwel „Ik schaam mij niet dat som mige feiten, persoonlijke erva ringen, politierapporten, ver slagen van inspecteurs van de dierenbescherming en vertrou welijke getuigenissen, die ik in dit boek heb verwerkt en bij wijze van documentatie aan het aparte dossier heb toege voegd zo barbaars, zo gruwe lijk en zo beestachtig onmen selijk zijn dat ik me na enige tijd fysiek onwel heb gevoeld". In Nederland hoort men te weten van de gruwelen in abattoirs, het kannibalisme in de kippenbatterijen, over de kistkalveren, die vanaf hun ge boorte in donkere hokken zit ten en noojt een stap hebben gedaan. Bij aankomst in het abattoir moeten ze uit de wa gens worden gedreven. Val lend en struikelend komen ze met de koppen tegen het beton tot stilstand. Na het levend wegen wordt er op losgeramd om ze het dodenhok in te krij gen. In veel te hoog tempo TEKST: TINY FRANCIS worden varkens gedood, de verplichte bedwelming duurt te kort, ze worden daardoor bij vol bewustzijn gestoken en gaan levend door de borstel machine in broeiwater van 70 graden. Keurmeesters moeten volgens eigen zeggen slacht methoden toelaten, die alleen maar „als mensonterende martelpraktijken kunnen wor den omschreven". Pure geld zucht heeft Nederlandse vlees keuringsdiensten op een hel lend vlak gebracht. „Ik krijg zoveel reacties op mijn boek", zegt Ward Ruyslinck door de telefoon, „dat ik ze niet aan kan. Er zijn al heel wat radio- en televisieuitzendingen in de maak. Het lijkt of de mensen erop hebben zitten wachten. Ik hoop dan ook dat mijn boek als springplank kan dienst doen voor verdere ingrijpende internationale acties". „In naam der beesten" aanklacht tegen mishandeling van dieren door de mens. „Kok rond de klok", zo heet het nieuwe kookboek van het Nederlands Zuivelbureau, dat in een oplage van zestigdui zend is verschenen. In dit nieuwe kookboek (587 recep ten van Nancy Eekhof, Deddy de Bie en Nel v.d. Marei met prachtige kleurplaten en illus traties) staan speciale recep ten voor uiteenlopende groe pen, zoals vegetariërs, tieners, diepvriesfans en vrijgezellen. Er is zelfs een ontbijt voor atleten in te vinden. De be schrijving van de gerechten is gekruid met gezonde humor, de foto's (Henk v.d. Heijden) hebben elk een historie op zich. Ijscoupes moesten in de heetste dagen van 1975 wor den gefotografeerd. Het lek kers smolt weg onder de hete lampen, zodat er stee aan moest worden gei Speelse teksten treft i onder aantrekkelijke jes": „Met menusu moet men de hand i tand zetten", tips vooi le maaltijden, verluc bijpassende tekening Jean Cameron. Een slagwerk voor kle apperitief op melk telijke crêpes su: kope- en dure gerechten, ook die we in het buitenland op vakantie genoten, nu aange past aan de Nederlandse smaak. Met de titel „Kok rond de Klok" heeft de uitgever van het boek willen aantonen dat het de wijzers van de kookklok niet aan een be paald tijdstip heeft willen binden (prijs 14,75). Van alle markten thuis Voor gehandicapten werd in Zweden ont wikkeld de „grijphulp" een instrument bestaande uit een stok met aan de boven zijde een handvat en aan de onderkant een grijparm, zodat men ondermeer voor werpen van de grond of onder een bed te pakken kan krijgen. 9 Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft een wedstrijd in het ont werpen van fietskleding uitgeschreven. Er zijn twee deelnemingsmogelijkheden: het inzenden van een compleet fietspak of het inzenden van een mode-ontwerp. Het idee dat er achter zit is de fiets te propageren in strijd tegen milieuvervuil ing door auto's en hartinfarct door ge brek aan beweging. Eersté prijs complete modellen: 5000.- tweede prijs 2500,— derde prijs 1500.-. Schetsen: eerste prijs 2000.- 2e prijs 1000.- derde prijs 500.-. In de laatste categorie worden nog 10 fietsen toegekend. O Nog even in de „wielerwereld" blijven. Nu ook voor onder de rolschaatsen-in- stapklips met snelsluiter, die wielrenners gebruiken om seconden te winnen (zie foto). Grote kinderen rijden vlugger, klei ne kunnen voortaan alleen de schaatsen onderbinden. In de series Inzeil, Sapporo en München de Luxe. (Esmi) Erkende installateurs verenigd in de A. V. O. L. maken zich ongerust over het werk van beunhazen en knoeiers in hun vak met als resultaat ongelukken. Om zich te onderscheiden als vakbekwame lieden zijn zij binnenkort herkenbaar aan een merk. (tel. 070-501200). Universitair nieuws Haeringen fs-Gravenzande). A. C. C. Westenbroek (Den Haag), J. F. J. Sadi- lek (Den Haag). Aan de Technische Hogeschool Delft rrsTpip/- s"w -o, doctor in tfc-inische wetenschap- Want hoe gaat het? U haalt een formulier bij uw club of winkelier. Zo'n winkel herkent u aan het rood-wit-blauwe sporttoto embleem. Iederéén die 18 jaar en ouder is mag zonder meer meedoen. Vervolgens zet u simpelweg kruisjes en vult u het formulier verder duidelijk in. Ook üw giro nummer. Daarna levert u de zaak weer in en betaalt u uw inleg. Voor f 1,75 hebt u al twéé kansen op de ie prijs. Een deel van de inleg komt ten goede aan o.a. de Nederlandse sport en de sportverenigingen. Alleen dat is al een reden om die f 1,75 niet in uw zak te houden. Zondagavond tijdens het TV-programma Studio Sport worden de winnende getallen getrokken. Tja, en dan kan het gebeuren dat u een paar dagen later te horen krijgt dat er een half miljoen gulden voor u klaar ligt. Zo'n kans laat u toch niet lopen voor 7 kwartjes?

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12