Columbo in strijd met illusionist TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG TERUGBLIK Mensen van de techniek zijn ook mensen Toekomst Sesam Straat onzeker ME HET JAARTJE WEL 1975 OP ELPEE WAS MAANDAG 5 APRIL 197 NEDERLAND I Teleac 18.15 Nederlands voor buitenland se werknemers NOS 18.45 Informatie voor Surinamers en Surinaamse Nederlanders 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's 3 x 20 service programma 20.00 Columbo serie NOS 21.35 Journaal AVRO 21.50 Wie van de drie spel 22.20 M.A.S.H. serie 22.45 Tekstpierement cabaret 23.15 Symbiose NOS 23.19 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Suske en Wiske poppen- filmserie 19.30 Doctor Who serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.25 Op losse groeven amuse ment 21.25 Baretta serie 22.15 Aktua TV 22.55 Journaal DUITSLAND I 18.30 Journaal 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau-magazine 19.26 Het detectiveverhaal WDR 18.00 Nieuws uit Noordri|nlan{ Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Spel om kwart voor acht 20.00 Journaal 20.15 Report feiten e.a. 21.00 Alles of niets hobbykwi 21.45 Breuk of hervorming? film over Spanje 22.30 Journaal ■■mum'i.iiM 18.20 Chicago Teddybeer Co - serie 19.00 Journaal 19.30 Doorsnede 20.15 Gezondheidsmagazine 21.00 Journaal 21.15 Der Nerz tv-film 22.50 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.00 Ti-Ta-Tovenaar 18.20 Hond op de vlucht serk 18.45 Open School 19.15 Sporttribune 19.39 Mededelingen en Journal 20.15 Micro-Macro spel 20.45 Edward VII serie 21.35 Wikken en Wegen consu mentenrubriek 22.10 Amada, de rode mission» rissen politiek programma 23.05 Journaal NEDERLAND I NOS/NOT e.a. 10.45-11.35 Schooltv 14.0014.50 Schooltv HILVERSUM I HILVERSUM II HILVERSUM III HILVERSUM I AVRO 7.00 Nws. 7.02 Dag met een gaatje (7.30 Nws. 7.41 Radiojournaal) 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 845 Programmaoverzicht 8.50 Morgenwijding 9.00 (S) De platen- keuze van Willem Strietman. 10 00 Ra dio Lawaaipapegaai 10.10 Arbeidsvita minen 10.30 Nws. 10 33 Radio Journaal 11.30 (S) Rondom twaalt (11.55 Beurs berichten) 12.26 Mededelingen 12 30 Nws. 12.41 Radiojournaal. 13.00 Knip perlicht. 13.25 'n Middagje AVRO. (15.30 Nws. 15.33 Radiojournaal) OVER- HEIDSVOORL. 17 20 De Nederlandse Antillen. AVRO 17.30 Nws. 17.32 Radio journaal. 17.50 (S) Muzikaal gemoti- HILVERSUM II KRO 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Het levende woord. 7.25 Badi- nerie. 7.54 Overweging 8 00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 9.10 Schoolradio 10.00 De Letter M: (11.00 Nws.) 11 54 Scheepspraat 11.59 Bericht vastenaktie 12.00 Vijf tellen na nu OVERHEIDS- VOORL 12.49 De Nederlandse Antillen. KRO 13.00 Nws. 1311 Echo magazine 13.40 Een mens als jij en ik 14.00 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer 16.00 Nws. 16.03 Fons Disch ontvang! op zijn spreekuur. 17.00 (S) De hutsge klutste kinderspelen. 17.20 (S) Country time 17.45 Verkenning 17.55 Med elm HILVERSUM III leder heel uur nws. VARA van 7 02- 18.00 Aktualiteiten via Dingen van d« Dag. 7.02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S|j Pep-op-drie. 11 03 (D) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 12 03 (S) VARA zoekplaatie. 14.03 (S| Spitsbeeld 16.03 (S) LP-top 20 en de tip-LP 17.03 (S) Alfred Lagarde. TROS 7.00 Nws. 7.02 (S) Capriccio oude' en klassieke muziek. 900 Nws. 9.02 Aktua-klankbeeld 9.30 Het kind en wi| 10.00 (S) Opus tien tot twaalf 12.00 (S) Intermezzo 13.00 (S) De meest verkoch- te klassieke-tien 13.30 (S) Koren en Korpsen. 14 00 Nws. 14.02 Aktua-spe- cial 14.30 (S) Om de kunst. 15.00 (S)i Relcantrioum kamermuziek en liede-1 Het NOS-programma „Infor meel" boog zich gisteravond over het verschijnsel van de steekpenningen. Dat wil zeggen: W. L. Brugsma trachtte vier ju-* risten, t.w. prof. mr. Rüter, mr. Van Mierlo, mr. van Riel en mr. Sandberg in toom te houden. Dat lukte hem zeer goed, maar het zou, gegeven de samenstel ling van het gezelschap, enige verbazing kunnen wekken dat zulks ook nodig was. Dat de discussie hoog op dreigde te laaien lag ongetwijfeld aan het feit dat tot de te behandelen kwesties uiteraard ook het on derzoek van de commissie-Don- ner naar de gedragingen van Prins Bernhard behoorde. En dat is dan een onderwerp, dat politieke en zelfs constitutionele facetten heeft. Vandaar. Maar zelfs naar aanleiding 'van strikt juridische aangelegenheden kan men kennelijk vrij bewogen ra ken, zoals het optreden van prof. Rüter bewees. Bijzonder spannend werd de discussie toen van Riel naar aanleiding van de perspublikaties over de Lockheedaffaire „een conspira tie van links" in het geding bracht. Helaas kon zij door het onuitroeibare tijdsgebrek niet helemaal worden uitgediept. Daar begon men kennelijk aan toen Brugsma het samenvattend slotwoord reeds gesproken had. Toen werden de heren zoetjes uit de ether gelicht. Tot diepe spijt althans van ondergeteken de, want een debat op dit niveau maakt men nu ook weer niet alle dagen mee. En zaterdagavond dus weer een nieuwe lente en vele oude gelui den. Ik bedoel het 21e Euro songfestival. Het onderscheidde zich in weinig of niets van de 20 voorafgaande. In ieder geval niet voor wat het gehalte van de liedjes en van de deelnemende executanten betreft. Daar was niets bij wat ook van maar een behoefte aan enige originaliteit blijk gaf. Je kon af en toe wel lachen. Om de Grieken bijvoorbeeld,; die een klassieke schikgodin bleken te hebben gestuurd, en om de Finnen, die hun plaatse lijke Geesink schenen te hebbén afgevaardigd. En ook als ik (van Willem Duys) mag vernemen dat de Belgische deelnemer ei genlijk Aepsaet heet, maar als nom de plume Rapsat heeft ge kozen, is mijn avond weer goed. En als ik bij de puntentelling moet constateren dat de Ierse jury slechts 3 punten over heeft voor het winnende Engelse lied je dan denk ik onwillekeurig, dat er achter de schermen van zo'n festijn waarachtig nog „po litiek" bedreven moet worden ook. Over Brotherhood gesproken Maar het laatste chanson van dei Joegoslavische „Ambasadori"| klonk mij tenslotte toch heel toepasselijk in de oren: „Ik kan mijn pijn niet verbergen". Want alle water van de zee wast niet af dat wij dan toch maar met 450 miljoen over 40 landen ver deelde zielen een hele avond naar die rare snorrepijperij heb ben zitten kijken en luisteren. Hoe krijgen ze „ons" eigenlijk zo gek, dat is de vraag die mij bezig houdt. En het heeft alle maal nog een smak geld gekost ook. En met dezelfde smak had men waarschijnlijk enige tien tallen echte programma's kun nen maken. Engeland won dus. En het mag volgend jaar het 22e festival organiseren. Je zal er maar door bezocht worden. Sandra Reemer was tenminste nergens. Laten wij haar da? eeuwig dankbaar voor blijve*- HERMAN HOFHT" „Poppetje gezien. kistje gaat dicht" is de titel van de Colum- bo-aflevering die de AVRO vanavond uitzendt. Centraal in deze vertelling staat een suk- sesvol illusionist, Santini, die onder zijn echte naam een oor logsverleden heeft waaraan hij liever niet wil worden herin nerd. Dat weet Jerome, eige naar van een nachtclub, die de illusionist tracht te chanteren. Santini weet oaar één probaat middel tegen Jerome: de man uit de weg ruimen. Met al zijn vakmanschap lukt hem dat; Co lumbo krijgt het geval te be handelen. Ned. I. 20.00 uur. 3 x 20 In het blokprogramma van drie onderwerpen van 20 minuten elk, geeft de AVRO in „3 x 20" informatie over autotochten door Friesland en een wandel tocht door West-Overijssel, de Mercedes Diesel 200 D, „wonen en ons huis" en reistips. Ned. I. 19.05 uur. Thérèse Steinmetz zingt in ,,Op losse groeven" op Ned. II om 20.25 uur „Tus sen acht en half negen". Morgenavond doet zij dat opnieuw in „Herkent u deze tijd", dat aan de laatste af levering toe is HOU HET SCHERM IN HET OOG Tekstpierement Vanavond voor de derde keer- komt „Tekstpierement" op het scherm met een serie cabaret- programma's. Deze program ma's zijn gekozen uit theater- produkties van voorgaande sei zoenen, „Wit of zwart" en „Blijf zitten waar je bent" Te horen en te zien zijn onder meer de liedjes Junta, Abortus en Melk boer. Ned. I. 22.45 uur. Suske Van de serie „Suske en Wiske en de Zingende kaars" wordt vanavond aflevering vijf uitge- zondén. Het tweetal is in moei lijkheden gekomen, maar Jerom en Lambiek schieten te hulp. Raaf wil het dorp laten plat schieten, maar zijn manschap- LEIDSE COURANT In en rond de Hilversumse studio's spitst zich voortdurend heftiger de discussie toe tussen laten we zeggen de jongens van de techniek en de artistiek bevlogen lieden, die uiteindelijk hoofdelijk verantwoordelijk zijn voor het resultaat, d.w.z. voor datgeen wat men op het scherm te zien krijgt. Zeggen de technische jongens, belichters, geluidsmensen en de mensen aan de spoelen, die gewend zijn als team de electronica naar hun hand te zetten: „Er zijn programmamakers en regis seurs, die tijdens de opnamen, dus over onze ruggen heen hun inspiratie uitproberen. Die inspiratie blijkt een grillig gegeven te zijn, waarnaar wij ons moeten zetten. Dat gaat natuurlijk niet". De mensen op de vloer en aan de knoppen zijn gehouden de aanwijzingen van de regis seur op te volgen. Het overkomt hun dat ze met een regisseur te maken krijgen, die mis schien mooie of zelf wel vage ideeën heeft over hoe zijn uiteindelijke beelden er uit' moeten zien, maar die onvoldoende vertrouwd is met de werking van het medium. Dat zijn regisseurs die in kennis van zaken ver onder doen voor de uitvoerders van hun ideeën. De regisseurs laten zich deze kritiek uiteraard niet aanleunen, maar er bestaan voorbeelden om te bewijzen, dat die operationele jongens best eens gelijk zouden kunnen hebben. Vrij wel alle regisseurs hebben een voor hun functie geschapen opleiding gevolgd bij de NOS. Die kennen het klappen van de zweep. De moeilijkheden beginnen als er regisseurs van buitenaf worden aangetrokken. Neem Eric Herfst, die het liefst zelf de regie voert als zijn vrouw Jasperina in scène wordt gezet. Eric kan dan terecht op de stoel van de regie gaan zitten, omdat hij ofschoon cabaretier een voltooide opleiding in Hilversum heeft ge volgd. Later komt echter bijv. de VPRO op het idee om de beeldende kunstenaars Schip pers en v.d. Linden als regisseurs aan te trekken voor Hachee-shows en zelfs ook een Herodotus-spel. Producer Ellen Jens van de VPRO neemt dan zoveel mogelijk de hon neurs waar voor de beide Wimmen, inzonder heid voor haar verloofde Schippers, zo dat het net nogallemaal kan in de studio. Maar er zijn operationele medewerkers die met hun oren staan te klapperen als zij horen wat voor onmogelijke aanwijzingen zij krijgen. Er zijn vloermensen, die ons in vertrouwen hebben verteld, dat zij op gezag van de beide Wimmen maar zo'n beetje aan rotzooiden, omdat zij het als een leuke onderbreking beschouwden van het routineuze werk. Vooral jonge vloer-men- sen zijn gesteld op een dergelijk verzetje. De beide Wimmen vertellen vrolijk verder, dat zij richtlijnen verstrekten aan vloer-mensen die niet te realiseren bleken. Ter verhoging van de algemene chaos, diepleegt te heersen bij de opnamen van de Hachee-Shows, gaven zij evenwel toch uitvoering aan dergelijke op drachten. Zo ontstonden soms de meest merk waardige electronische en visuele effecten, die. nergens op sloegen, maar de beide Wimmen tot grote hilariteit brachten. Zij lieten de zaak dan maar zoals die was, omdat hun tijd om uit de studio te verdwijnen aanbrak. De beide Wimmen vonden dan altijd wel ergens een verlichte journalist, die haarfijn wist uit te leggen hoe zij er opnieuw in waren geslaagd om het algemeen gangbaar patroon te ontre gelen. Bij operationele medewerkers met verant woordelijkheidsgevoel gaat er dan toch wel even een lampje branden. Zij zeggen, dat door de regisseurs de produkties beter moeten worden voorbereid door denkwerk vooraf. Dezen kunnen dan bij het begin van de opnamen een lijst voorleggen, waarop precies staat aangegeven welke opnamen hoe moeten worden gemaakt. Dat zou een aanzienlijke arbeids- en tijdsbesparing opleveren. Dan hoeft de studiotijd niet te worden gebruikt voor het uitwerken en toetsen van ideeën. Dan hoeft het realisatieproces niet meer te horten, verdwijnt de irritatie over onnodig gedaan werk bij opnamen die later weer worden weggeknipt en wordt voorkomen, dat opera tionele mensen met de handen in de schoot zitten, terwijl de (onbekwame) regisseur weer eensiets zit uit te proberen. Zo zal de regisseur, de creatieve leider van het opnameproces, behalve voor een gaaf produkt ook zorg moeten dragen voor zinvol werk voor zijn operationele medewerkers. Niet elke regisseur beschouwt zijn werkstuk als een unieke creatie, waaraan alles en iede reen geofferd wordt. Laatst zei ons, een ar tiest wat hierop van toepassing is: „Een een dagsvlieg kan een keer op zijn inspiratie drijven, maar als je je vak serieus neemt, moet je zoveel vakkennis hebben, dat je daar mee redelijk uit de voeten kan als de inspira tie eens uitblijft". Vooral gelegenheidsregisseurs schijnen nogal eens te denken, dat operationele medewerkers er zijn om ze naar de hand te zetten bij het werken in de trant van god zegene de greep. Tijdens de produktie fungeert de regisseur mentaal gezien als werkgever. Dit stelt behal ve aan zijn vakkennis mede eisen aan zijn mens-benadering. Bekend beeld uit Sesam Straat, blij ven of niet? De toekomst van „Sesam Straat", het gezellig- belerende kinderprogramma, staat niet hele maal vast. Op de laatste NOS-vergadering kwam dit programma ter sprake in verband met het zendschema in de zomer Programma commissaris Jan de Troye zei. dat het zeker- niet in de bedoeling ligt om dit programma te stoppen. Een verlenging van het contract met de producenten is echter alleen mogelijk als er vaker afleveringen op het scherm ko men. Dat is nu eenoaal per week. ,Of we voor vaker vertoning geld en mankracht voldoende hebben is echter de vraag", aldus Jan de Troye. André van Duin: ..Een tv-recensent schreef, dat hij mij zo slecht vond dat hij niet eens gekeken had". „Het aanzien van 1975" heet de elpee, die AVRO, Dureco en Amsterdam Boek in geza menlijke aanmaak hebben bedoeld als een geschiedenisboek in plaatvorm. Zolang je deze plaat niet als een videoband op je scherm kunt reproduceren, maar moet vol staan met geluid is het echter juister te spreken van „het aanhoren van 1975". En daarbij heeft het ook niet veel uitstaande met geschiedenis, ofschoon het over feiten uit het verleden gaat. Het is meer een jaar overzicht, zoals we dat jaarlijks van de radio krijgen. Geschiedenis immers is meer dan het op een rijtje zetten en reproduceren van de feiten, omdat deze wetenschap tevens beoogt daarin een ontwikkeling aan te duiden en te verklaren. Het gaat in deze plaat niet de samenhang der dingen maar om het opstape len van feiten onder het motto: het was me het jaartje wel. In deze trant wordt ook de tekst uitgesproken door Philip Bloemendal, die we kennen met intonatie en al van Polygoon. Met nu geen beeldnieuws, maar twaalf maanden wereld nieuws in geluid. En dit eigenlijk allemaal volstrekt willekeurig, al krijgen we het wel in de juiste volgorde te horen. Dit levert in hetgeen te beluisteren is hiaten op die storend werken. Een voorbeeld: Er bestaat een duide lijk verband tussen de oproep van ir. Manusa- ma bij de viering van 25 jaar republiek der Zuid-Molukken: „Ik roep u op tot de voortzet ting van onze strijd en niet te versagen, ook al wórden onze idealen door onze tegenstan ders voor irreëel versleten", en de kapingsdra ma's in Wijster en Amsterdam. Op deze plaat wordt de relatie tussen deze beide gebeurte nissen niet gelegd. Het eerste gebeuren staat op kant 1 en de kapingen op kant 2. Dat is acceptabel in een jaaroverzicht, en daarin ternauwernood, maar noem het vooral geen geschiedenis. Daar heeft het n.l. niets mee te maken. Die chronologische volgorde kan zelfs leiden tot ongewilde, althans niet zo bedoelde humor. Aan elkaar gepraat verneemt men van de koppeling van Apollo-Sojoez en de koppeling, pardon huwelijk van prinses Christina en Giuliermo. Komisch en toch niet leuk. Wat er van de geluidsopnamen van verschil lende gebeurtenissen voorhanden is, hoort men op deze plaat terug, voortdurend aan elkaar gepraat door Philip, die men wel wat teveel te horen krijgt, waaruit dan weer de wens ontstaat, dat aan deze plaat een stuk meer-charme meegegeven had kunnen wor den als men de feiten meer voor zich had laten spreken. Die mogelijkheid had er zeker ingezeten, maar dan had Johan Jongma, die de redactie voerde, meer graaf- en spitwerk moeten verrichten. Heel de plaat heeft iets weg van haastwerk. Met Philip Bloemendal zijn we het eens: het was me het jaartje wel. Ga maar na: Monu mentenjaar, Heilig Jaar, 700 Mokumjaar en Jaar van de Vrouw met als op- en uitroep op de Emancipade: „Dit jaar zullen we moe ten benutten om gemotiveerde medestanders te scheppen". Intussen werd er gedebatteerd, gepolariseerd en gedemonstreerd en werd van Riel boos op Wiegel, omdat deze als liberaal had moeten begrijpen, dat hij op het Dom plein in Utrecht tijdens het protest tegen de Spaanse excecuties niet tussen de „deinende rode massa" had moeten gaan staan, ook al voerde premier den Uyl daar het woord. NW-voorzitter Kok kwam kort daarop werk gelegenheid eisen, maar liet na zelf een fa briekje te stichten. Pronk reed zijn auto in de prak en betuigde spijt en Samkalden zei weinig klachten te hebben vernomen over de ontruiming van de Amsterdamse Nieuw- markt, waar op dat slagveld 15 agenten en 12 demonstranten gewond raakten. Teach in redde het met Dingedong, PSV werd lands kampioen en doorbrak de Amsterdams-Rot terdamse hegemonie. „Voor het eerst sinds twaalf jaar kan ik me eens helemaal uitle ven", zei een vrouwelijke supporter. Den Uyl hield Wiegel voor, dat hij geen land kan aanwijzen, waar de sociale voorzieningen zo prettig zijn geregeld als in ons land, maar dat is nou net precies waar Wiegel pijn aan heeft, omdat misbruik van de sociale wetten hier niet als misdrijf wordt aangemerkt, maar als onterecht gebruik. En maar liefst twee we reldkampioenen vorig jaar, Harm Kuipers en Dianne de Leeuw, zij het dat we die ervoor helemaal uit Amerika moesten importeren, terwijl we juist van de export ons sterkste punt pogen te maken. Prinses Margriet kreeg haar vierde zoon en André van Duin de Televizierring, waarbij André van Duin een tv-recensent aanhaalde, die eens had geschre ven: André was zo slecht, ik heb niet eens gekeken". Dit was allemaal op de radio en nu dus op de plaat. Ook Leo van Laak, de onbekende Rotterdammer van 21 jaar, die uit het niets omhoog schoot als de grote actieleider van de binnenvaartschippers. Men hoort niet meer van hem in tegenstelling tot Veronica, die als VOO het hoogste woord heeft. Tot slot de kersttoespraak van de koningin, die harten vol tegenstellingen om zich heen zag. En dat is ook wel ongeveer de strekking van deze plaat Voor de derde keer „Tekstpierement" met v.l.n.r. Henk Bokkinga, Jos Brink, Guuske Kotte, Frank Sanders en Sytha Bolt pen zijn te versuft om iets aan zijn bevelen te doen. Ned. II, 19.05 uur. Baretta Rudv Davis, collega van Baret ta, zou een hoofdverdachte in een moordzaak in de rug heb ben geschoten en wordt ge schorst. Baretta wil zich inzet ten om de goede naam van Da- vis te herstellen, maar wordt daarin bemoeilijkt. Want Baret ta moet een man bewaken, die door de onderwereld op de zwarte lijst is gezet Maar Baret ta slaat zich er wel doorheen. Ned. II. 21.25 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2