Eclatante zege voor CDU in Stuttgart m M ISRAEL HEEFT VOORRAAD VAN 13 KERNBOMMEN Politie jaagt betogers in Barcelona uiteen Vakantieganger wil meer de grens over Ajax valt terug VOETBAL Echtpaar uit Honselersdijk verongelukt twee dagen laag: Ccidóc (Boutcmt Maandag 5 april 197G, 66e jaargang no. 20393 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Columbo Columbo in „Poppetje gezien... kistje dicht" op Ned. I om 20.00 uur. MASH om 22.20 uur en Tekstpierement om 22.45 uur. Ned. II om 19.05 uur Suske en Wiske, om 21.25 uur Baretta en om 22.15 uur Aktua met rond reis Sadat. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatse lijk wat regen of een bui. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Maxima omstreeks 10 graden. Morgen: Zon: 6.03-19.22 Maan: 09.53-01.11 Schev. hoogw.: 6.41-19.09 Laagw.: 02.33-14.50 bhhhhh WÊÈÊÊmmmmmmmmmm Van onze correspondent Frans Wenne- STUTTGART De Westduitse chris ten-democraten hebben gisteren bij de landdagverkiezingen in Baden- Württemberg een eclatante overwin ning behaald. Terwijl de partij reeds met 65 van de 120 zetels in de Land dag de absolute meerderheid bezat, vergrootte zij gisteren haar zeteltal tot 70 (56,9 procent van de stemmen). De SPD viel terug van 45 tot 41 zetels, de liberale FDP van 10 tot 9. Vooral bij de FDP was de verbitte ring groot, omdat recente prognoses haar in plaats van de behaalde 7,4 pet ruim 10 procent van de stenen hadden voorspeld. In de hoofdstad Stuttgart zal minister president Hans Filbinger, die al sinds 1966 de regering leidt, zijn geheel christen-democratische regering blij ven voorzitten. Bij de uitslag heeft het behoudende karakter van de vele klei ne middenstanders en wijnboeren de doorslag gegeven. Bovendien zijn de kiezers kennelijk afgeschrikt door de onlangs uitgebroken vleugelgevechten in de grote SPD-afdeling in München, waar uiterst linkse vertegenwoordi gers het heft in handen hebben geno men. Deze ontwikkeling is voor de Hans Filbinger SPD daarom zo teleurstellend, omdat de partij in Erhard Eppler een nieuwe en overtuigende lijstaanvoerder meen de te hebben gevonden. De verkiezingen van gisteren beteken den de laatste test voor de centrale regering in Bonn vóór de Bondsdag verkiezingen die in oktober worden gehouden. De CDU is de strijd daar voor in Baden-Württemberg begonnen onder de leus .Socialisme of vrijheid'. ROTTERDAM - Ajax heeft definitief afgehaakt in de race naar de voetbaltitel. De Amsterdammers verloren in Rotter dam met 41 van Feyenoord. Doordat FC Twente opnieuw een punt verlies moest incasseren bij NEC zijn er nog twee kandidaten voor het landskampioenschap over: Feyenoord en PSV. Verder in sporttribu- ne: Wim Jansen grote uitblinker FC Den Haag mis te Mansveld Roelants kwam om te winnen Verrassingen bij tafeltennis. Vreugde Niet het beste liedje, maar de song die de meeste opzien baarde door de wijze van pre sentatie ging ditmaal met de eerste prijs van het Eurovisie Songfes tival strijken. Deze kwam terecht bij de Britse Brotherhood of Man. op de foto v.l.n.r. Martin Lee, Tony Hiller (componist), Alyn Ains- worth (dirigent). Lee Sheridan en de dames Sandra en Nicky, bei den Stevens geheten, maar geen familie. Get ty van Teach In reikte de prijs aan en voegde de daad bij de titel van het lied „Save your kis ses for me". Natuurlijk speelde ook de politiek een rol bij dit feest. De Turkse radio, die het 'Haagse feest uitzond, liet het Griekse lied niet horen, maar zette eèn origineel Turks nummer in. (foto: Simon C. Smit) NEW YORK, (Rtr). Israël heeft een voorraad van dertien kernbom men die kant en klaar liggen om op vijandelijke doelen te worden ge plaatst. De bommen hebben een kracht van 20 kiloton, ongeveer even vernietigend als de bommen die Heroshima en Nagasaki hebben verwoest. De bommen kunnen wor den afgeworpen door speciaal daar voor uitgeruste Kfir- en Phantom- gevechtsvliegtuigen of door Jericho- raketten, zoheeft het Amerikaanse weekblad Time meegedeeld. Volgens Time zijn de bommen bij het begin van de Oktoberoorlog in 1973 binnen 78 uur vervaardigd. Dit gebeurde na waarschuwingen over de wankele situatie van de Israëli sche strijdkrachten aan de Suez- en Golanfronten door generaal Hoffi en de toenmalige minister van defensie Dajan. Premier Golda Meir gaf toe stemming tot de produktie van de bommen. Elke bom werd direct na het ver vaardigen naar de wachtende leger eenheden gebracht. Voordat ze ge bruikt zouden worden, verbeterde echter de situatie aan de fronten. De bommen liggen nu opgeslagen in arsenalen in de woestijn, nog steeds gereed voor gebruik, aldus Time. Minister Kissinger heeft gisteren ver klaard dat de Verenigde Staten Is raël nooit in de kou zullen laten staan. Tegenover het kritisch luiste rende Amerikaanse joodse congres voegde hij er echter aan toe dat de VS in het Midden-Oosten het com promis moeten blijven nastreven en niet pro-Israëlischer moeten worden. Mosje Dajan Feyenoord nam revanche voor 6—0 nederlaag eerder in dit i zoen. Onderaan nam vrijwel iedereen ge noegen met een gelijk spel. zodat het naar uitziet, dat Excelsior en FC Amsterdam de kinderen van de rekening worden: Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne- Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: HONSELERSDIJK (ANP) Bij een botsing tussen twee personenau to's in Honselersdijk is gisteren het echtpaar Van der Linden uit Honselers dijk om het leven geko men. Man en vrouw wa ren beiden 56 jaar. Hun auto werd volgens de politie aangereden door een personenauto die ver moedelijk op de linker weghelft terecht is gekomen. De inzittenden van deze auto, de 39-jarige J.O. en de 36-jarige A.O., beiden uit Den Haag, zijn in een Haags ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie verkeren zij in levensgevaar. De 49-jarige G.A.C. van Meurs uit Wateringen is zaterdagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij als voetganger door een personenauto werd geschept. Verder heeft het weekeinde-verkeer aan nog zeker zeven mensen het leven gekost. Huurling De huurlingenleider Costas Georgiou, beschuldigd van het laten doodschieten van 14 Engelse kameraden in Ango la, is volgens een andere huur ling ook verantwoordelijk ge weest voor de massamoord op 160 Afrikaanse dorpelingen. Doden De politie van Buenos Aires heeft de stoffelijke resten van tien mannen en zes vrou wen gevonden. Allen waren met kogels om het leven gebracht. Overweging De Zuidafri- kaanse regering overweegt de vrijlating van Nelson Mandela en andere zwarte nationalisti sche leiders, die thans op het robben-eiland gevangen zit en tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld. Chloor Zaterdag is bekend geworden dat de autoriteiten van Moskou grote hoeveelheden chloor hebben toegevoegd aan het drinkwater van de stad in verband met het grote aantal mensen dat worstelt met dar minfecties. BARCELONA (Rtr) In de Catalaanse hoofdstad Barcelona heeft de politie zondag met rubberko gels en talloze charges honderden, merendeels jeugdigde betogers uiteengejaagd die demon streerden voor politieke amnestie ep autonomie van hun landstreek. De protestmars in Barcelona was de tweede grote tegen de regering gerichte betoging van het week einde. Zaterdag trad de politie van Madrid met man en macht op tegen een verboden linkse mars, waarbij eveneens werd betoogd voor politieke amnestie. In de hoofdstad werden ongeveer 100 mensen gearresteerd, onder wie de prominente econoom Ramon Tamames. Net als hun geestverwanten in Madrid negeerden de betogers in Barcelona een verbod van de regering op het houden van demonstraties. De betogers zwaaiden met de driekleur van de tweede Spaanse republiek, die door wijlen Franco in de burgeroorlog werd overwonnen, en voerden ook de rood-gele kleuren van Catalonië mee. Terwijl deze mars door de politie uiteen werd geslagen, hielden rechtse groeperingen elders in de stad hun eigen, wel goedgekeurde, betoging om Franco's overwinning in de burgeroorlog te gedenken. De sprekers daar riepen op tot loyaliteit aan koning Juan Carlos en de door Franco achtergelaten staatsvorm. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de provincie Vizcaya van Spaans Baskenland dne bomaanslagen gepleegd op warenhuizen vande onderneming „Game", die elektrische huishoude lijke apparaten verkoopt. Volgens de eigenaar van de warenhuizen zijn de aanslagen vermoedelijk gepleegd door uiterst rechtse organisaties. Demonstranten voor meer politieke vrijheden in Barcelona, vóór de politie hen uiteenjoeg. llltlllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Ziekteverzuim bij Volvo zeer hoog BORN (ANP) Bij Volvo in Born kampt men met een ziektever zuim dat beduidend boven het landelijk gemiddelde van 8,4 procent ligt: er zijn bedrijfsonderdelen die 20 procent ziektever zuim melden. „Een gevaar voor de werkgelegenheid", aldus de heer J. Vaessen, voorzitter van de bedrijfsledengroep Unie BLHP. Leden van de ondernemingsraad Volvo bezoeken nu de zieken thuis om vertrouwelijke gegevens te krijgen, aan de hand waarvan men voorstellen wil formuleren om het ziekteverzuim tegen te gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Norodom Sihanoek gaat heen LONDEN/BANGKOK (AFP-Reuter) Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, heeft zijn ontslag aangeboden en het kabinet heeft dit aanvaard. Dit is gisteravond door de Cambodjaanse radio bekendgemaakt De 53-jarige prins werd in maart 1970 door de strijdkrachten van maarschalk Lon Nol afgezet. Hij keerde na een ballingschap in China terug in Cambodja toen de Rode Khmer na een strijd van vijf jaar het door de Verenigde Saten gesteunde bewind van de maarschalk uit Phnom Penh had verjaagd. Premier Khieu Samphan heeft bekendgemaakt dat Norodom een jaarlijks pensioen van ongeveer 21.000 gulden krijgt. Hij mag voor altijd in Cambodja blijven en er zal een standbeeld voor hem worden opgericht waarschijnlijk in Phnom Penh. Als hond geschapen Een Australische herder heeft een schaap dat in de veronderstelling is een hond te zijn. Het dier slaapt bij de honden, springt achterin de auto van zijn baas en helpt hem zelfs de kud de bijeen te drij ven. NOORDWIJKERHOUT (ANP) De Nederlandse toerist wil steeds meer buiten eigen land vakantie houden en prefereert in toenemende mate de niet-toeristiscbe bestemmingen. Er is een duidelij ke overgang van een conservatieve naar een experimentele reismarkt Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek naar de wensen van de Nederlandse vakantieganger, dat de KLM heeft laten uitvoeren en dat zaterdag in Noordwijkerhout ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) bekend werd ge maakt Andere bevindingen uit het onderzoek: in veel gevallen schieten aanbod en assortiment van va kantieaanbiedingen tekort, prijs, onzekerheid en onbekendheid spelen bij ?rakantiereizen buiten Europa de belarajijkste rol. Frankrijk en Oosten rijk zijn voor iwderland de belangrijkste groei markten in Europa en de belangstelling voor de Scandinavische landen wordt teveel overschat. Voorts wordt geconcludeerd dat de reiswereld met haar vakantiebrochures op de verkeerde weg is. Er is behoefte aan betere informatie en meer communicatie met de klant. De positieve conclusie uit het onderzoek: het reisbureau is veruit het meest belangrijke sluitstuk in het beslissende pro ces van het vakantiedoel dat men kiest. De staatssecretaris van Economische Zaken, de heer Th. M. Hazekamp, sprak over de toekomst van het toerisme en zei daarover niet pessimistisch DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Sterkte De Amerikaanse volksvertegenwoordiger Les As- pin, een tegenstander van de politiek van het ministerie van defensie, heeft gezegd dat de cijfers die moeten aantonen dat de Verenigde Staten vergeleken met de Sowjet-Unie militair op de tweede plaats staan mislei dend zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1